h Culturele Raad Noord-Holland propageert uitstapjes in de provincie I 4 m Bij de foto's WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 n „Uit! De kunst in". Onder dit motto propageert de Culturele Raad voor Noord-Holland een serie dag tochten in Noordhollandse contreien benoorden het Noordzeekanaal. In samenwerking1 met de V.V.V. een serie trips uitgestippeld die alleszins de moeite waard zijn. De dagtochten, die respectievelijk een cultureel, folkloristisch en toeristisch aspect hebben staan ver meld in een hoekje, dat verkrijgbaar is bij de kantoren van de V.V.V. Een boekje dat veel informatie geeft over de diverse plaatsen, waardoor de tocht gaat. De trips zijn dubbel en dwars de moeite waard. Een meer of minder vergeten streek voor wat onder meer de culturele mogelijkheden betreft komt erdoor in ons gezichtsveld. Vondsten Molens Poppen ü«s m ik m sss' - '/sW'f V X- v. V >i< 'WMfo'Ar V, V (Van een verslaggever) De route, die de raad heeft uit gestippeld, ligt in de streek tussen Bergen, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Edam, De Rijp-Graft en Alkmaar. In eerste plaats kan men er genieten van het verrukkelijke Hollandse polderlandschap, waarin de schilderachtige dorpjes het oog ontroeren. Dorpjes, waarin fraaie zestiende en zeventiende eeuwse huisjes en kerken zijn te bewon deren. Maar er is meer De Cul turele Raad Noord-Holland heeft een stuk cultuurspreiding in de praktijk gebracht. Zo zijn er ten toonstellingen van schilderijen, tekeningen, heelden, keramiek, en dergelijke, folkloristische West- friese markten, dans en zang en andere evenementen. Om de hele route in één dag te rijden is beslist te veel Het is dan ook beter uit de mogelijkheden een keuze te doen We hebben een willekeurige plaats als beginpunt genomen. We zijn het eerst naar Hoorn gereisd. Dit stadje is ontstaan omstreeks 1300. Vele his torische gebouwen herinneren er aan de glorieuze tijd in de zestiende en zeventiende eeuw toen het een belang rijke wereldhaven was. Het Westfriese Museum herbergt een collectie gilde- en kerkzilver, volks kunst, kostuums alsmede prehisto rische vondsten. Er zijn verder onder meer fraaie zeventiende en achttiende eeuwse schilderijen. Het exterieur van dit museum is eveneens de moeite van het bekijken (en wellicht fotograferen) waard. In de jaren 1631 en 1632 werd het verbouwd tot zetel van de Gecom mitteerde Raden van het Noorderkwar tier. Het heeft een in het oogspringen de pronkgevel, met leeuwen die de wa pens vasthouden van Medemblik, Edam Hoorn, Alkmaar, Enkhuizen en Mon nikendam. Recent werk wordt geëxpo seerd in een onderafdeling van het mu seum, het uit 1563 daterende St. Jans gasthuis. Er is momenteel een exposi tie te bezichtigen van moderne Israë lische kunst. In Midwoud, dat wij op de weg van Hoorn naar Medemblik aandoen tref fen wij een beeldententoonstelling in de openlucht aan. Er staan plastie ken van twaalf kunstenaars. Bovendien is er ook nog een tentoonstelling van sihilderijen en grafiek in het gemeen temuseum. Het Waaggebouw in Medemblik her bergt een aantal vroeg-historische vondsten, oude munten, documenten en dergelijke, 's Avonds behalve zon dags is er klank- en lichtspel om de Radboudtoren. Volgens de overleve ring moet het kasteel Radboud eens de woonstede zijn geweest van de Friese heidense koning Radboud. Er is thans een fototentoonstelling. Veel wat betrekking heeft op de vis serij en de scheepvaart is onderge bracht in het Enkhuizense Zuiderzee museum, alweer een pittoresk huisje dat dateert uit 1625. Men vindt er veel gegevens omtrent de stadjes gelegen aan de (voormalige) Zuiderzee. Zo is er verder een interessante verzameling van in onbruik geraakte scheepstypen. Beslist een bezoek waard is de Drom- medaris. Dit bouwwerk, een poort uit 1540, kreeg zijn naam wegens zijn ron de hoofdvorm met eraan gebouwde halfronde „bultvorm". Vanaf het dak terras heeft men een prachtig uitzicht over de oude stadskern van Enkhui zen, de haven en de Zuiderzeewer ken. Tevens is er in de Drommedaris een tentoonstelling te zien van Luce- bert. Deze omvat gouaches en teke ningen. Het stadhuis, gebouwd tussen 1686 en 1688 valt op door zijn over eenkomst met het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam. Er zijn fraaie wand- en plafondschilderingen. We hebben aan het begin van dit verhaal al even gewezen op het typische Hollandse polderlandschap. Een bijzonder aspect hiervan zijn de molens. De Stichting Schermer Molens en de V.V.V. Schermerhorn ijveren er dan ook voor om de molens in de Schermer geheel maalvaardig te ma ken. Zoals men zal weten wordt steeds meer het werk van molens door pom pen overgenomen. Het publiek, dat eens een molen aan de Noordervaart in de Schermer wil bekijken krijgt Linksboven: De Drommedaris in Enk huizen. Het gebouw is thans in ge bruik als internationaal studentencen- trum. Ook worden er tentoonstel lingen gehouden. Midden boven: Een van de geëxposeerde werken in Mid woud. Rechtsboven: De Haarlemse schilder Kees Okx bezig in :asteel Radboud in Medemblik. Onder Die Dam": Hinderik de Groot in zijn pop studio. Daaronder: Het kasteel Rad boud in Medemblik. Rechtsonder: Een kijkje in het interieur van de laat gotische kerk in Oosthuizen. hiertoe de gelegenheid, want een ervan is voor bezichtiging opengesteld. In Schermerhorn is onder meer een monumentale kerk te zien in 1636 in laat-gotische stijl gebouwd. Beziens waardig zijn de gebrandschilderde ra men, die bij de bouw zijn geschonken door de zeven steden van Hollands Noorderkwartier, namelijk Alkmaar, Medemblik, Hoorn, Enkhuizen, Mon nikendam en Edam. Dat van Purmer- end is verloren gegaan. Haarlem schonk de kerk de kaarsenkronen. Vlak bij Schermerhorn liggen De Rijp en Graft. Eens was De Rijp een welvarend vissersdorp. Het bezit een aantal bezienswaardigheden, die de moeite waard zijn. Wie toch De Rijp bezoekt kan wellicht door Groot Scher mer rijden. Hier wordt moderne beeld houwkunst in de natuur getoond. Het is werk van Nic Jonk en het staat in diens beeldentuin aan het Haviksdijkje Poppentheater is te zien in Ouden- dij k/Beets, gelegen ten oosten van De Rijp. Deze popstudio is van Hinderik de Groot. In de studio, aan de Dorps weg 62 in Beets is een uitgelezen col lectie kunst- en kunstnijverheid alsme de sierpoppen te bewonderen. In een oude romantische boerderij worden voorstellingen gegeven. Ten zuiden van Beets ligt Oosthuizen In de tussen 1511 en 1518 gebouwde laat-gotische eenbeukige kerk in dit dorp treffen wij een van de oudste be speelbare orgels van ons land aan. Het interieur van de kerk is onlangs ge restaureerd en bijzonder fraai. Er zijn prachtige wandborden te bewonde ren en kleurige wapens van oude ge slachten. Er is het barokke praalgrai van Frangois van Bredehoff, vrijhee' van Oosthuizen. De meest gave oude stad van Noord- Holland is wellicht Edam ten zuiden van Oosthuizen. Er staat de uit de vijf tiende eeuw stammende Grote of St. Nicolaaskerk die zeer bijzonder meubi lair bezit en prachtige gebrandschilder de ramen heeft. De moeite waard is ook het Gemeenlandshuis van het Hoog heemraadschap van Kennemerland er West-Friesland met kostbaar achttien de eeuws interieur. Een van de eerstr stenen huizen van ons land is vermof delijk het huidige Edams museum „Di Dam", dat nog is gebouwd volgens ht systeem van de houten huizen. Onze trip besluiten we hiermee e rijden terug naar Haarlem. Enkeh plaatsen hebben we overgeslagen. Pei slot van rekening is dit eigenlijk voor een dag al veel te veel geweest. -

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7