ONDERWIJSSTRIJD IN ENGELAND Mevrouw Van Veelen liet grootste tanker voor droge lading te water Drukken proefschriften is geldverspilling Labour wenst elitescholen met openbare te integreren Tweede hoofdkantoor voor Hoogovens m $P' Slag bij Waterloo werd op sportvelden van Eton gewonnen Nu 58 verdachten in smokkelzaak T ricotagef abriek ontslaat 20 man Stank destructor zou leiden tot ziekte Mening van drs. Arlman: DONDERDAG 15 AUGUSTUS 196 8 13 Dood hout Sociale apartheid Opvijzelen ajpipW- Nieuw bloed Hoge zijden «ffllf!» Overleefd (Van onze correspondent) LONDEN In Engeland dreigt opnieuw een heilig huisje te worden omvergeworpen. De „publieke scholen", reeds lang een doorn in het oog van maatschappelijke hervormers, zijn het doelwit van een door de Labour- regering inzette aanval. Anders dan de naam doet denken, is een „public school", een zuiver particuliere dagschool of kostschool, die door de ouders zelf wordt gefinancieerd. Beroemd en historisch zijn de aristocratische in stituten zoals Eton (daterende uit 1440), Harrow (1511), Rugby (1567) en Winchester (1394), om maar enkele te noemen. De leerlingen van de beroemde Britse kostschool Eton dragen nog een zeer traditionele kleding. Hier een groepe jongelui wachtend on de een of andere ceremonie, gekleed m jassen met lange panden. Het zijn alle jongenskostscholen van hoog academisch karakter met schoolgel den rond 5100 gulden per jaar en symbo len voor een model-opvoeding. Daar wordt sinds eeuwen Engelands elite op geleid. hoewel de aristocratie aanvanke lijk haar kinderen thuis liet lesgeven en voor scholen haar neus optrok Een bekend gezegd is, dat de slag bij Waterloo op de sportvelden van Eton werd gewonnen. Zulks niet alleen wegens de militaire vooropleiding, die men daar kreeg, maar vooral ook omdat sport, met natuurlijk cricket als hoofdvak als het belangrijkste karaktervormende element op de publieke scholen wordt beschouwd. Toen Engeland er nog een wereldrijk op na hield, waren de kostscholen ook van gewoon praktisch nut, omdat Britten, die hun land overzee dienden, meestal hun kinderen aan de kostscholen toevertrouw den. Voor degenen, die daarvoor geschikt zijn, is de kostschool van grote opvoed kundige waarde, omdat de jongelui, zon der de band met thuis te verbreken lange vakanties binnen de eigen gene ratie opgroeiden in een, hoewel soms een beetje te veel naar het Spartaans neigen de, gedisciplineerd milieu. Zij leren persoonlijke verantwoordelijk heid, ridderlijkheid en goede manieren. Kortom hier vindt men de verwezenlij king van het ideaal van de Engelse gen tleman! De meisjes komen er nog altijd bekaaid af. Er zijn maar een gering aan tal meisjeskostscholen, waarvan „Roe- doean" de beroemdste is. HET WEKT geen verwondering, dat iemand als de bokser-groentehandelaar Henry Cooper zijn pasgeboren zoon men moet er altijd als de kippen bij zijn heeft ingeschreven voor Eton. Want Eton staat vooraan in het produce ren van leiders, hoewel dit waarschijnlijk meer van de gezinnen en de familietradi tie afhangt dan van de school als zodanig. Zestien leden van MacMillans conservatie ve kabinet waren vroegere „Eton boys". Ook het moderne Labour recruteert zijn leiders voor een deel uit de publieke scholen. Wijlen Hugh Gaitskell, die van Winchester kwam, was daarvan een voor beeld. De kleuren van iemands schooldas, die hij vaak zijn hele leven blijft dragen, zijn nog maar al te vaak een paspoort voor een topbaan. Wie geen uitblinker is ge weest, maakt bij een sollicitatie toch een betere kans, wanneer hij een school met een magische naam heeft doorlopen. Bovendien zijn scholen zoals Eton en Harrow (waar Winston Churchill tot z'n verdriet heenging want hij was een buitenbeentje, die moeilijk ergens inpaste) de voorportalen van Engelands oudste universiteiten Oxford en Cambridge. Natuurlijk speelt snobisme bij het kie zen van deze sociaal-exclusieve scholen eveneens een rol bij mensen met veel geld, hoewel de kinderen van hen, wier voorgeslacht bij traditie naar dezelfde school ging, voorgaan boven die van de zich voor de poorten verdringende nieuwe rijken. Er is al lang verzet tegen het feit. dat velen hun kinderen louter als statussym bool naar de vermaarde scholen sturen. Als studenten blijken zij vaak dood hout te zijn en de wetenschappelijke universi teiten te remmen. Vandaar dat het aan tal professoren daar de vlucht nam naar de nieuwe, klasseloze zogenaamde „red brick" (rode baksteen, in tegenstelling met de grijze middeleeuwse) universitei ten. DE NAOORLOGSE maatschappelijke doorbraak heeft ook doorgewerkt in het leiderschap van Engelands beide grote politieke partijen. Zowel premier Wilson als oppositieleider Heath zijn de briljante produkten van een gewone grammar school (een school van een type tussen ons gymnasium en HBS in), vanwaar zij via een beurs in Oxford terecht kwamen. De fout van het Britse systeem, stam mend uit de negentiende eeuw tot aan de eerste wereldoorlog, toen de grote mas sa inclusief de intelligentsia hieronder grof werd verwaarloosd, s mei zozeer, dat er ideale scholen voor enkelingen be staan, maar dat de kloof tussen deze en het gewone onderwijs zo enorm groot is, dat ouders vaak geen andere keus bezit ten dan hun kinderen naar dure, particu liere scholen te sturen, ook als zij daar voor moeten kromliggen. In overbevolkte gebieden, zoals Londen, is er op de plaatselijke openbare grammar schools slechts plaats voor 25 percent van de kinderen. Voor openbaar middelbaar onderwijs kan men dan alleen maar te recht bij de nieuwe, nog lang niet vol groeide zogenaamde moderne middelbare school (modern secondary school), die in werkelijkheid een soort mulo is en vaak niet meer dan een ulo. Een andere moge lijkheid is de ambachtsschool (technical school). ER ZIJN gelijkheidsfanatici. die de gepriviligeerde burchten van de publieke scholen willen neerhalen, maar een ab rupte afschaffing zou tot een werkelijke verarming van de maatschappij leiden, die het nu eenmaal zonder een zekere diffe rentiatie niet kan stellen. De hoofdzaak zal moeten zijn het ach tergebleven Engelse openbare onderwijs (het Schotse is beter) op te vijzelen en tegelijkertijd de „publieke" scholen te de mocratiseren, een proces dat zich al lang maar te traag, voltrekt. Labours ideaal is een „comprehensive middelbare school, die onder één dak drie kanalen omvat, namelijk het gymnasium, de moderne middelbare school en de am bachtsschool, met de mogelijkheid tot wordt toegejuicht De leerlingen lopen interne verhuizingen van de leerlingen, nog steeds in hun vreemdsoortige Victo riaanse uniformen rond. Soms overscha- De regering Wilson wil de „publieke" duwen enorme strooien matelots de smal- scholen met de openbare integreren, maar le kindergezichten. Anderen gaan als of dit kan en op welke manier weet zij- monniken gekleed. In Eton dragen de zelf niet. Een eerste aanloop daartoe leerlingen nog jacket, vest en streeppanta- vormt het dezer dagen verschenen rap- lon aismede puntboordjes, harde platte port van een uit deskundigen bestaande strohoeden of soms een hoge zijden, commissie, die aanbeveelt, dat de publieke Men wi] een einde gemaakt zien aan gis;- p (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Een woordvoerder van de politie in de Deense hoofdstad heeft dinsdag verklaard dat men in to taal een lijst van 58 bij de g ote Scan dinavische smokkelzaak betrokken oerso- nen heeft, onder wie zich ook de tien ge arresteerde Nederlandse chauffeurs be vinden. De omvang die deze illegale transpor ten van sigaretten, drank en pornografie heeft gehad, heeft de justitie en ambte naren van de oosnoringsdienst met stom heid geslagen. Het feit dat het hier niet- gebanderolleerde sigaretten betrof die, naar men vermoedt, dus ergens belasting vrij zijn gekocht, heeft de raadsels nog met één doen toenemen. In de Wester-gevangenis bevinden zich nog steeds de acht chauffeurs van de firma Van Spronsen uit Monster in voor arrest. Dank zij bemiddeling van de Neder landse ambassade in Kopenharmt. mogen ze nu opbellen of schrijven Dp ambas sade zorgde er ook voor dat zij iets te roken en te lezen krijgen. Wanneer het vooronderzoek zal worden afgesloten, kon men van de zijde der politie niet zeggen, evenmin wanneer de zaak eventueel voor de rechter zal ko men. Het vervoer van verse groenten en fruit per koelwagen vanuit Nederland gaat inmiddels weer zijn gewone gang en er zijn geen klachten over een eventuele verscherpte controle door de douane. kostscholen na een verloop van zeven jaar vijftig percent van hun leerlingen uit de staatsscholen zullen halen. Deze schoolplaatsen zullen dan geheel of ten dele door de overheid moeten worden be kostigd. HIERVOOR dienen in de eerste plaats kinderen in aanmerking te komen, die wegens huiselijke omstandigheden of eigen gesteldheid een duidelijke behoefte hebben aan een kostschool. Een injectie met nieuw bloed is gewenst, maar zullen de nieuwelingen zich thuis voelen in dit zeer uitzonderlijke, op een speciale ach tergrond, afgestemd milieu? Anderen vre zen dat door de voorgestelde invasie uit „lagere regionen" het karakter van de kostscholen als unieke gemeenschap zal worden aangetast. Al wordt er gemom peld dat de welgestelden als de deuren aJ te wijd worden opengezet de kostscho len zullen laten verplaatsen naar Ierland. DE AANBEVELING in het rapport om bepaalde excentriciteiten af te schaffen 't vernederende „fagging" - knechtje spe len van jongere leerlingen voor oudere jaars alsmede aan de uitdeling van stokslagen (na een vonnis van de head master) door de prefecten (leerlingen met een toezichthoudende functie). Maar dat zijn bijzaken. De grote klacht is dat de „publieke" scholen een kunst matige scheiding in het Engelse volk te weegbrengen en een leiderskaste kwe ken, die bewust of onbewust neerziet op hen, die niet in de feodale sfeer van de prachtige landgoederen, waar de meeste grote privé-scholen zijn gevestigd, werden opgevoed. Met de nieuwe voorstellen is echter nie mand gelukkig omdat ze geen werkelijke oplossing bieden. Het beste zou misschien zijn de „publieke" scholen met rust te la tten en ze een natuurlijke dood te laten sterven, als ze hun levensvatbaarheid blij ken te verliezen. Zolang er voor het kwijnende openba re onderwijs nog miljoenen nodig zijn, kan de Labour-regering er- trouwens niet aan denken ter wille van zijn verkie zingsprogramma de „publieke" scholen te nationaliseren. wi w (Van een verslaggever) IJM11IDEN Mevrouw M. van Veelen, echtgenote van Hoogovens directeur E. van Veelen, heeft in Belfast de grootste tanker voor droge lading die ooit in Euro pa is gebouwd tewatergelaten, terwijl zij deze honderdduizendtonner de naam „Skaufast" gaf. Dit schip zal straks ijzer erts voor Hoogovens in IJmuiden aanvoe ren. De tewaterlating van de „Skaufast" had plaats op de werf van Harland en Wolff; zij is de vierde van een serie die be steld is door een groep Noorse reders die opereert onder de naam Norwegian Bulk Carriers (NBC). Eerder zijn de „Fjor daas", „Essie Kristine" en „Thara" van de werf gegleden, schepen van elk 75.000 ton. Het nieuwe schip voor NBC is onge veer 300 meter lang en ruim 40 meter breed. Een onafhankelijke Noorse rederij, C.H. Sorensen &Sonner in Arendal. heeft een dergelijk schip besteld bij genoemde werf. De „Skaufast" heeft negen ruimten voor lading, geschikt voor het vervoer van graan; voor het vervoer van i jzererts zullen vijf ruimten worden gebruikt. De accommodatie voor de opvarenden is bij na luxueus. Het schip is uitgerust met de modernste hulpmiddelen voor de navi gatie. De voortstuwing geschiedt door een dieselmotorgedreven schroef. -Zo, Mevrouw M. van Veelen gaf de grootste tanker voor droge lading die ooit in Europa is gebouwd óe naam „Skaufast" en liet de honderd duizendtonner i?: Belfast le wa'er. -XN. 4 De „Skaufast" glijdt in haar element VEENDAM De Tricotagefabriek N.V. Suurmeijer te Veendam heeft aan 20 per soneelsleden ontslag aangezegd. Volgens de directie van het bedrijf is het haar door weigering van verder bankcrediet onmogelijk gemaakt de fabricage door gang te doen vinden. De gehele produktie is stopgezet. Een deel van het vrouwe lijk personeel heeft intussen al weer werk gevonden in dezelfde branche. Het bedrijf telt 2'' werknemers. Nigeriaans bezoek. De Nigeriaanse minis ter van transport, de heer Joseph Tarka, zal naar Nederland komen om de rege ring de positie van Nigerie in de kwes- tie-Biafra uiteen te zetfen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Tegen het eind van het vol gend jaar zal men bij Hoogovens over een tweede hoofdkantoor kunnen beschikken. Voor een deel bestaat dit gebouw al enige tijd het is gelegen aan de Wenckebach- straat in Velsen-Noord, naast het Oplei dingscentrum en werd tot voor kort het PZ-centrum genoemd. Dit tweede kantoor is noodzakelijk ge worden omdat door de nieuwe uitbreidings plannen een verdere groei van een aan tal afdelingen kan worden verwacht. Van daar dat werd besloten het PZ-centrum te vergroten en geheel voor zijn nieuwe bestemming in te richten. Het gebouw heeft thans een L-vorm, waarbij de twee „poten" bestaan uit een souterrain, een begane grond en drie verdiepingen. Nu zal aan de noordvleugel, evenwijdig aan de Wenckebachstraat een vierde verdieping worden bijgebouwd. Ook aan de westkant zal een nieuwe vleugel verrijzen, even eens met vier verdiepingen, doch twintig meter langer dan de oostvleugel. Van het interieur zullen de stalen scheidingswan den verplaatsbaar zijn, zodat de indeling van het gebouw telkens aan de omstandig heden kan worden aangepast. MANNHEIM, (DPA) Het Nederland se tank-motorschip Moerdijk 6 is woens dag op de Rijn bij Mannheim met het Westduitse motorschip Ulma in aanvaring gekomen. Een tank van het Nederlandse schip, dat 438 ton zwaveizuur vervoerde is door de botsing lek geslagen, 110 ton zwavel zuur vloeide weg. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Het statenlid J. Hak- kert (onafhankelijk) uit Eindhoven heeft aan Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant schriftelijk vragen gesteld over de ondragelijke stank van de v.n. Chemische Bedrijven van de N.C.B. in Son. Bij noord oostelijke wind waaiert deze kwalijke geur over het stadsdeel Woensel uit. De laatste dagen hebben zich bij bewoners van de wijk ziekteverschijnselen geopen baard, die men aan de stank wijdt. De mensen klagen over hoofdpijn en tranen de ogen. „Is het Gedeputeerde Staten bekend of er maatregelen in voorbereiding zijn die aan deze toestand een einde kunnen ma ken? Zo niet, zijn G.S. dan bereid alles in het werk te stellen dat er zo snel mo gelijk een einde komt aan deze ondrage lijke toestand", aldus de heer Hakkert. Volgens de directeur van de „destruc tor" ir. J. Beijers, doet het bedrijf, dat kadavers verwerkt, al het mogelijke om de onaangename geur tegen te gaan. De di rectie zegt dat de stank absoluut onscha delijk is voor de gezondheid. DEN HAAG De gang van zaken bij de produktie van proefschriften en in som mige opzichten ook bij de promotie, be hoeft in hoge mate correctie. Dit heeft Drs. Robert Arlman, die werkzaam is bij het centraal beheer van de Prins Mauritslaboratorium van de rijksverdedi gingsorganisatie toegepast natuurweten schappelijk onderzoek in Rijswijk ge tracht aan te tonen. Hij doet dit in een artikel „Het drukken van proefschriften: geldverspilling" in het Chemisch Week blad. De afgelopen tien jaren verschenen in ons land ongeveer 4.000 dissertaties of 1,6 miljoen boeken, waarbij de schatting aan de lage kant is. Drs. Arlman houdt alle schattingen bewust aan de lage kant. Hij rekent voor, dat de dissertaties, die in één jaar in ons land verschijnen voor promoties aan universiteiten en hoge scholen, tenminste 5 miljoen kosten maar het kan ook wel het dubbele van dit bedrag zijn. De promovendi betalen hiervan in ieder geval maar 300.000 of wel drie tot zes percent. De overige kosten draagt de overheid. Drs. Arlman stelde een onderzoek in op verzoek van de Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging. Het doel was na te gaan in hoeverre de vereni ging kon helpen bij de produktie van proefschriften, zowel technisch als com mercieel. De resultaten onderstreepten evenwel de vraag: heeft het zin een sys teem te ondersteunen, dat zich zelf reeds lang heeft overleefd? Hij zocht naar een efficiënter en goedkoper alter natief. dat bovendien beter voldoet aan de eisen van de informatie, die bij het experimentele werk wordt verkregen. Drs. Arlman stelde vast, dat afschaf fing van de verplichting tot het leveren van stellingen te overwegen zou zijn. De stellingen vervullen geen wetenschappe lijke, maar een folkloristische functie. Tot slot zette Drs. Arlman de remmen op de verbetering van de situatie op een rijtje, te weten: het ministerie dringt niet aan op een eenvoudige wijze van ver menigvuldigen, de senaten eisen grote aantallen dissertaties onder meer voor al le leden van de desbetreffende faculteit, de universiteitsbibliotheken houden vast aan ruileewoontes die enige eeuwen ge leden zijn ontstaan Allerlei particuliere fondsen, stichtingen, instellingen, werk gevers subsidiëren gedeeltelijk drukkosten van dissertaties Er worden dissertaties aan relaties als visitekaartjes van hun laboratorium of instituut gezonden. De promovendi dringen te weinig aan op verandering in promotiegewoonten, aldus Drs. Arlman.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13