F. v.d.A. werkt aan progressieve concentratie Boetes contra burgemeester m P. v. d. A. lanceert plan voor artsenopleiding Ci Rode Kruis verdedigt zich Gevecht om wrak van tanker voor Haarlem en de IJmond en Toch veilig geland Brief aan D'66, PPR en PSP In Amsterdam al besprekingen gaande Altaar in Venlo beklad Geen numerus clausus W. van Rijn chef generale staf Voedselhulp aan Biafra Tweede Marokkaan gearresteerd Onbestendig n IP m i DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 \In Amsterdam De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. Zoon niet naar school haal voor u en uw kinderen de zonnige zomer •binnen met gË I Wurgmoord in Mill Leeuwtjes gestorven Noodwet Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk H eemskerk is rfS1 (Van onze correspondent) DEN HAAG/AMSTERDAM. De P.v.d.A. heeft besloten een eerste poging te doen om een landelijke progressieve concentratie (samenwerking tussen link se partijen) van de grond te krijgen. Het dagelijks bestuur heeft gisteren een brief opgesteld waarin D'66, de P.S.P. en de Positieve Partij Radicalen worden uitge nodigd, de mogelijkheden van samenwer king grondig te onderzoeken. De brief zal vandaag de deur uit gaan en vanavond of morgen worden gepubliceerd. Het dagelijks bestuur voldoet daarmee aan de wens van het congres van de partij, dat eind november vorig jaar in Amsterdam is gehouden om een stembus akkoord van progressieve partijen op po ten te zetten. Op dat congres is een re solutie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat voor vernieuweing van het staatkundige bestel een progressieve con centratie nodig is. De partij zou daartoe overleg moeten openen met „daarvoor in aanmerking komende politieke groeperin gen en stromingen". Dat blijken P.S.P. D'66 en P.P.R. te zijn. De toenaderingspogingen van de PvdA worden door de betrokken partijen met enige reserve ondergaan. Vooral in D'66 is er verschil van mening over samen werking met de Pv.d.A. De Amsterdamse afdeling is, zoals verderop zal blijken, geïnteresseerd in samenwerking met de P v.d.A. De Kamerfractie voelt er echter weinig voor aan de P.v.d.A. gebonden te worden. Zij wil een eigen koers, los va" de oude partijen. Dit meningsver schil is de belangrijkste inzet van het congres, dat de partij midden september zal houden. De P.S.P., die ook al niet overloopt van geestdrift voor de P.v.d.A., heeft het helemaal moeilijk met D'66. De partij is bezig met een politieke analyse, die eind augustus zal worden gepubliceerd en waarin een standpunt ten aanzien van ADVERTENTIE leen progressieve concentratie zal worden I bepaald. De P.P.R. lijkt voorlopig het meest wel willend te staan tegenover de linkse sa- menwerkingspogingen. Intussen Is gisteren bekend geworden dat de afdelingen Amsterdam van D'66, de Politieke Partij Radicalen en de P.v.d.A. op het ogenblik besprekingen voeren over de mogelijkheid om in de hoofdstad te komen tot een politieke sa menwerking. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Amsterdamse gemeente raad, drs. E. van Thijn, spreekt van in formele besprekingen, die gaan over de vraag hoe men tot formele besprekingen zou kunnen komen. Aan het overleg wordt, behalve door de heer Van Thijn, deelgenomen door de heren H. Moerkerk (D'66) en J. Rotting huis (P.P.R.). De heer Bruggeman van de P.SPwoont de besprekingen bij als prive-persoon. Het initiatief tot het overleg is uitge gaan van D'66 en de P.P.R. Deze twee partijen zijn nog niet vertegenwoordigd in de Amsterdamse gemeenteraad. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 wil len zij uitkomen onder één kandidaten lijst van P.v.d.A., P.P.R. en D'66. Ook zouden bekende Amsterdammers, die niet aan een partij gebonden zijn, op de lijst een plaats moeten kunnen krijgen. „De besprekingen zijn informeel. Wij houden ze wel met medeweten van, maar met namens, onze partijbesturen. Voor alsnog beperken wij ons tot een voor zichtig aftasten van de mogelijkheden om tot een meer formeel overleg te komen. Er zijn nog geen voorstellen gedaan over een mogelijke vorm van samenwerking en er zijn dus ook nog geen voorstellen verworpen. Wel hopen wij nog deze maand zo ver te komen, dat wij onze besturen kunnen verzoeken zich te bera den over de vraag of tot meer formele besprekingen overgegaan moet worden aldus de heer Van Thijn. VENLO. In de kerk van het Heilig Hart in Venlo zijn woensdagmiddag op de muur en op de dwaal van één der altaren opschriften als „Satan Heil" en „Satan is onze God" ontdekt door één I van de parochiegeestelijken. Ook waren met rood viltstift haken kruisen op de binnenmuur van de kerk aangebracht. (Van onze correspondent) HEILOO Het 9-jarige zoontje Hans Christiaan van het Eerste-Kamerlid Otto M. Boetes gaat voorlopig niet naar school. Of liever: hij mag van burgemeester Pes- man van Heiloo niet naar de J. P. Hase-1 broekschool waarop hij de afgelopen drie jaar gezeten heeft. Hansje is één van de scholieren, die zonder meer naar een pas in gebruik genomen openbare lagere school moeten. Het echtpaar Boetes vind) het onaanvaardbaar dat dit zonder enig overleg is gebeurd. Het acht het onder wijzend personeel en het didactisch sy steem op de Hasebroekschool uitstekend en wil daarom zijn zoon niet naar een andere school laten gaan. Hansje gaat nog wel elke dag even naar school om te te kenen dat hij niet absent is geweest. Hij wordt nu thuis onderwezen. Inspecteur Van Osta uit Weert, die ook het onderzoek in de reeds gepleegde kerk en grafschennissen coördineert, is van deze bevindingen in kennis gesteld. H (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De P.v.d.A. heeft een plan opgesteld om de artsenopleiding uit de moeilijkheden te helpen zonder beper kingen op te leggen aan het aantal medi sche studenten. De P.v.d.A., die spreekt van een catastrofe aan de medische facul teiten vanwege de enorme toeloop van studenten, blijkt namelijk felle tegenstan ders van een studentenstop (numerus clau sus). De Tweede-Kamerleden dr. J. G. H. Tans en dr. H. J. Lamberts stellen daarom een serie maatregelen voor, die de oplei dingscapaciteit voor artsen moeten ver groten, zij willen: 1. Opleidingscentra voor artsen in het oosten en in het zuiden van het land. (Zij stellen zich daar een artsenoplei ding voor zoals die de afgelopen 15 jaar in Rotterdam van de grond is ge komen onder supervisie van "de medi sche faculteiten van Leiden en Utrecht. De artsenschool in het oosten zou on der voogdij van de universiteiten van Utrecht en Groningen moeten staan; die in het zuiden onder toezicht van de Nijmeegse, Utrechtse en Rotterdam se faculteiten). 2. Veel meer niet-academische zieken huizen inschakelen bij het klinische deel van de doktersstudie. (Zij denken daarbij vooral aan ziekenhuizen waar specialisten worden opgeleid. Zij wil len een landelijke pool van het ver loop van het aantal co-assistentenplaat- Dit is het ernstig beschadigde straalvliegtuig van het type F 100 Super Sabre, dat woensdagmorgen tegen een tui van de televisietoren in Smilde is gevlogen. Zoals wij al berichtten lukte het de vlieger hei moeilijk bestuurbaar geworden vliegtuig veilig op de grond te zet ten. Deskundigen noemen het een wonder dat de piloot hierin is ge slaagd. Een andere straaljager kwam de Sabre tijdens zijn ongeluksvlucr.t te hulp om de weg naar Soester- berg te wijzen. Op een moment zag het er naar uit dat de vlucht in het water zou eindigen. De piloot, die het vertrouwen in de Sabre had ver loren, vloog naar het IJsselmeer om daarboven uit zijn toestel te sprin gen. Maar eenmaal boven het meer schepte hij moed en vloog zijn „kist" naar de veilige luchthaven. (Van onze correspondent) DEN HAAG De plaatsvervangend chef van de generale staf, generaal-ma- joor W. van Rijn is tot opvolger benoemd van luitenant-generaal F. van der Veen, de huidige chef die eind van dit jaar met pensioen gaat. ADVERTENTIE loots wam pits LOOTS ga^iuse I .-(1Mb FRISDRANKENIINDUSTRIE LOOTS HAARLEM A. VAN EMBDEN (Van onze correspondent) MILL. De rijkspolitie heeft nog een Marokkaan gearresteerd in verband met de verkrachting van en moord op de 71- jarige weduwe Verstappen in Mill. De eerste verdachte, een 21-jarige Ma rokkaan, blijft ontkennen. Vanaf woens dagmiddag is hij tot diep in de nacht ver hoord. Op zijn kostuum en ondergoed zijn bloedsporen aangetroffen. De man is gis teren geconfronteerd met getuigen, die beweren hem maandagavond de avond van de wurgmoord in Mill te hebben gezien. De verdachte beweert in Amster dam te zijn geweest. SCHIPHOL Het internationale comité van het Rode Kruis blijft voorlopig on derhandelen met Nigerië over voedselhulp aan Biafra. Het is bedroefd en teleurge steld over de in de gehele wereld gehoor de critiek, dat het die hulp nog niet vol doende verleent, terwijl Caritas en de Wereldraad van Kerken met alle risico's daaraan verbonden iedere nacht vluchten naar het ingesloten Biafra laten uitvoe ren. Het Rode Kruis moet zich nu eenmaal aan verdragen tussen staten en aan con venties houden. De Nigeriaanse regering is volgens de huidige politieke maatsta ven nog steeds de enige wettelijke rege ring van het onder hongersnood weg kwijnende land, al zijn er al enkele Afri kaanse staatjes, die Biafra als onafhan kelijk land hebben erkend. Aldus woens dagavond de 'directeuf-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, dr. A. van Emden, bij zijn terugkomst uit Genève op Schiphol. Hij had aldaar juist een ver gadering bijgewoond van allerlei hulpor ganisaties. Volgens dr.' Van Emden is er thans een plan-Lindt, dat tot doel heeft de aanleg van een tweede air-strip in Biafra, die uitsluitend bestemd moet worden voor een door het Rode Kruis te onderhouden luchtbrug. Wanneer dit plan-Lindt slechts een wensdroom zou blijken te zijn, zal het Internationale Rode Kruis „doeltref fende maatregelen nemen". Overigens moet men niet denken, dat het Rode Kruis stil zit. Er wordt wel de gelijk waardevolle hulp verleend, nl. aan de hongerende Biafraanse vluchtelingen, die thans bij miljoenen in de vluchtelin genkampen op door Nigeriaanse troepen heroverd gebied huizen". ARNHEM De afgelopen dagen zijn in Burgers Leeuwenpark in Arnhem 'acht leeuwtjes geboren. Alle acht welpen zijn door de moeder verstoten en gestorven. De directie van het park beraadt zich thans op mogelijkheden om in de toe komst ter wereld komende leeuwenwel pen door andere dieren te laten zogen. sen, zodat gegadigden die op de ene plaats niet terecht kunnen, zonder tijd verlies naar elders gedirigeerd kunnen worden). 3. De differentiatie in de opleiding niet na het zesde, maar na het vijfde jaar invoeren. 4. Instelling van een top-curatorium met uitgebreide bevoegdheden, dat zeg genschap moet krijgen over alle me dische faculteiten. De P.v.d A.-ers vinden dat die maat regelen neergelegd dienen te worden in een noodwet op het geneeskundig onder wijs. Het topcuratorium zou de wet moe ten uitvoeren. Zij zien geen reden het aantal studen ten te beperken en wijzen óók selectieve examens van de hand. Er schijnen aan wijzingen te zijn, dat studenten uit eco nomisch zwakke milieus daarbij het eerst zullen afvallen. Volgens dr. Tans wordt er al met dergelijke examens gewerkt. Hij noemde het percentage afgewezen medi sche studenten (52) bij de propaedeutische examens in Groningen „meer dan toe vallig". GELA, Sicilië. (Reuter) Nederland se en Italiaanse zeelieden hebben dins dagavond strijd geleverd om het wrak van de Italiaanse tanker Ugo Fiorelli, die het afgelopen weekeinde door een ontploffing voor de Siciliaanse kust werd vernield, aldus is door Je politie in Gela woensdag meegedeeld. Door de explosie, die plaatsvond tijdens het schoonmaken van de tanks, kwamen acht mensen om het leven. De Siciliaanse justitie onderzoekt of het waar is dat het Nederlandse schip Atlan- tide uit Groningen, dat 500 ton meet, ge poogd heeft de 1500 ton metende Ugo Fiorelli. die thans in beslag genomen is hapgende het onderzoek, weg te slepen. De kapitein van het Nederlandse schip maakt aanspraak op bergingsrechten om dat de Atlantide het eerst had vastge maakt nadat de Italiaanse tanker door de bemanning was verlaten. De bemanning van de Italiaanse sleep boot Maoroso heeft de politie verteld, dat de Nederlanders de kabel gekapt had den waarmee de sleepboot met de Ita liaanse tanker verbonden was. Toen de mannen van de Maroso probeerden op nieuw vast te maken, werden zij met stokken aangevallen, aldus deze lezing. De Italianen maakten gebruik van wa terstralen. Bij de grote vechtpartij, die daarna tussen Nederlanders en Italianen ontstond, zouden de Nederlanders met pistolen in de lucht geschoten hebben, maar zij zouden de Italianen niet hebben kunnen verjagen. Het KNMI deel mee: In de hogere luchtlagen boven de At lantische Oceaan heeft zich een krachtige zone van westelijke winden ontwikkeld die van Noord-Amerika tot onze omgeving reikt. In deze stroming trekken storingen naar het oosten. Een front dat donderdag morgen boven Ierland regen veroorzaakte, zal ons vrijdag bereikt hebben. De komen de dagen zal het weer door een koel en onstandvastig karakter gekennmerkt wor den. WERKRAPPORTEN -f s jX n - Geen treinen. Bij de verwijdering van stutten onder een nieuw viaduct in rijks weg 28 in Zwolle is maandag een ge deelte van het zware steigerwerk in een gevaarlijke positie komen te staan. Als gevolg daarvan moest het treinverkeer tussen Zwolle en Kampen in beide rich tingen enkele uren worden gestaakt. Ook het wegvervoer tussen beide steden moest worden omgeleid. Aangerand. Achter een kermistent in As ten-Ommel (L.) hebben dinsdagavond twee jonge mannen uit Roermond een 14-jarig meisje uit Asten aangerand. Het tweetal is gearresteerd. In Sittard is een dertienjarig Heerlens meisje, dat van huis was weggelopen door een 27- jarige ongehuwde Italiaanse fabrieks arbeider aangerand. De man, die reeds diverse jaren in Sittard woont is door de recherche opgespoord en ingesloten. Hij heeft bekend. Organisatie universiteit. Curatoren van de Rijksuniversiteit in Utrecht hebben het raadgevend efficiencybureau Bosboom en Hegener N.V. uit Amsterdam op dracht gegeven een algemeen oriënte rend onderzoek in te stellen naar de doelmatige functionering van de uni versiteit. Daarbij komen zowel vraag stukken aan de orde van organisato rische aard (communicatie, delegatie en informatie) als problemen waarbij de technische doelmatigheid voorop wordt gesteld. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The Sound of Music", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Man, vrouw en het huwelijk", 18 j. Vrijdagavond nachtvoorstelling 23.30 u.: „Back door to hell", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Sartana de schrik van Texas", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Te rijk om los te lopen", 14 j. Vrijdagavond nacht voorstelling 23.30 u.: „Liefde onder voor behoud" 18 j. Minerva, wegens vakantie gesloten. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Het 25ste uur", 14 j. Roxy, 14.30, 19, en 21.15 u.: „Gesel der Erotiek", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De gen darme in New York", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy" Zaterdagavond 20.30 tot 22.30 u.: Extra openstelling van het met kaarsen verlichte museum (tot en met 7 september). Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude rehgieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Zomer- tentoonstelling „Langs de waterkant". Te keningen van 17de-eeuwse Hollandse kun stenaars. Bovendien permanente tentoon stelling van schilderijen, fossielen, mine ralen en historische natuurkundige instru menten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt): „Holland Foto '68", fototentoonstelling. Tot en met 1 september; zondags van 13 tot 17 u. en woensdagavond 20 tot 22 u. Vishal (Grote Markt): „Sweet Life", foto's door Ed van de Elsken. Tot en met 1 september. Voor openingstijden zie Vleeshal. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Galerie-t (Bakenessergracht 67), 11 tot 17 u.: Zomerexpositie van grafiek, gou aches en klein plastiek. Zondags 14 tot 18 u. Tot en met 25 augustus. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag van 9 tot 18 u. Gemeenschapshuis (Zandvoort): Expo sitie „Foto-Internationaal '68". Maandag tot en met zaterdag van 11 tot 12, 14 tot 17 en 20 tot 22 u. Zondags 14 tot 17 u. Tot en met 18 augustus. Brederodestraat 148 (Zandvoort): Kera miek en plastieken van Babs van Els- dingen en Hans van Dinteren, dagelijks van 19 tot 21 u. Tot en met 18 augustus. DIVERSEN Grote Markt, 10 u.: Ambachtsmarkt. Grote Markt, vrijdag 20 u.: Optreden drumband St. Joris. Landgoed Elswout, 10 tot 22 u.: Natio nale fuchsia-tentoonstelling. Dancing Palermo, dansen dagelijks 20 tot 02 u. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest, The Veneto's, met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, dagelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02 u.: Dansen met Het Holland Kwintet. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege. spoortrein etc. dagelijks. Hotel-Restaurant „De Oude Geleerde Man", (Bennebroek) vrijdagavond 20 u.: Dansen. DONDERDAG 15 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Apenplaneet". Ruïne van Brederode, Santpoort, 20 tot 22 u.: Expositie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen. VRIJDAG 16 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Apenplaneet". Stadsschouwburg, 20 u.: „De twaalf veroordeelden". Ruïne van Brederode, Santpoort, 20 u.: Expositie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen. De tentoonstelling duurt tot 1 september; openingstijden dagelijks 9 tot 18 en 20 tot 22 u. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 15 AUGUSTUS Kennemer Theater: 19 en 21.15 u.: „De hel van Macao". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Fran kenstein". Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie houtsneden van Herman Stammes- haus en keramieken van Wilma Mantje— Bakker; geopend van 9-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Scheybeeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u., voor groepen op aanvraag. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De hel van Macao". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Fran kenstein". Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie houtsneden van Herman Stammes- haus en keramieken van Wilma Mantje— Bakker; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Scheybeeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u„ voor groepen op aanvraag VRIJDAG 16 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: „Texas Adio". Maximum- an minimum- c temperaturen Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Ypenburg Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki mnsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich buitenland ft o S SS 55 SS regenbui wzw 17 12 regenbui w 17 11 regen wzw 15 10 half bew. w 17 10 zw, bew. zzw 18 11 zw. bew. w 17 13 zw. bew. wzw 18 10 half bew. w 17 13 regen windstil 17 12 regen zzw 18 11 zw. bew. w 14 6 geh. bew. wnw 31 23 zw. bew. n 28 21 zw. bew. n 27 13 zw. bew. w 22 12 half bew. zw 22 10 geh. bew. wzw 20 11 zw. bew. wzw 21 11 licht bew. nnw 20 11 half bew. O 20 12 half bew. zzo 18 12 regen windstil 22 11 regen w 19 13 zw. bew. n 27 17 onbew. windstil 21 9 zw. bew. z 18 8 regen wzw 16 10 onbew. w.stil 33 12 onbew. nw 37 27 half bew. w.stil 30 22 regen nnw 18 12 half bew. nnw 31 17 onbew. windstil 14 8 licht bew. w 18 11 onbew. n 26 18 regen windstil 20 16 zw. bew. wnw 23 15 regenbui wzw 18 12 V 3 3 2 '5 5 3 2 4 1 4 4 1 0 0 0 10 0 3 7 14 10 0 9 1 0 3 1 3 0 0 0 6 0 12 0.8 0 4 19 20 VRIJDAG 16 AUGUSTUS Zon op 5.25 uur; onder 20.02 uur Maan op 22 35 uur; onder 15.01 uur. MAANSTANDEN Laatste kwartier ig augustus 3.13 uur maan 24 augustus 0.57 uur 31 augustus 0.35 uur Nieuwe Eerste kwartier HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN DONDERDAG 15 AUGUSTUS Hoog water 7.53 uur en 20.13 uur. Laag water 3.44 uur en 15.52 uur. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Hoog water 8.36 uur en 21.04 uur. Laag water 4.17 uur en 16.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 mm. vroeger dan te Umuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2