RAZZIA IN GRIEKENLAND Onzekerheid over slagen van vliegersboycot Bittere woorden tijdens Duits Softenon-proces Rhodesië drijft Wilson in de hoek f Papandreou: „Griekenland kan tweede Vietnam gaan worden" Bemanning van Pueblo" heeft spijt Johnson bepleit betere medische verzorging voor negers in VS Ongeluk in Smilde maakte Londense oefening actueel Canada overweegt erkenning van China Alle vrouwelijke gevangenen in Griekenland van Jaros naar Kreta Prof. Lenz kwam tot slotconclusie Helikopterongeluk in Los Angeles „Van Ouds 't Roomhuys" telegrammen DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 3 Martelen PAK Rozen! Nu binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. Bloemen brengen sfeer! Geschorste priesters in Chili weer aan het werk vi- Chaos Schrale troost Geweld ATHENE (AFP. Reuter en AP) Het aantal arrestanten is in Grieken land gestegen tot ongeveer honderd. Hierbij worden de namen genoemd van de echtgenoot van Helen Vlachou, eigenares van twee Griekse bladen, die naar Engeland is uitgeweken, als mede oud-generaal Koemanakos, luitenant-kolonel-vlieger Ilias Deros, Ioannis Alevras, voormalig afgevaar digde van de Unie van de Centrum partij van Georges Papandreou, Anas- tasios Peponis, voormalig directeur van de Griekse radio en de 70-jarige ouders van Panagoulis. Gisteravond is in de Griekse hoofdstad officieel bekendgemaakt, dat de dader van de aanslag op premier Papadopoulos niet George Panagoulis is, maar zijn broer Alexos. Alexos heeft volgens 't com- muniqdé gepoogd de justitie om de tuin te leiden, maar nadat hij zichzelf herhaal delijk tegengesproken had, bekende hij de broer te zijn van de deserteur George Pa nagoulis. die op 24 november 1967 van het schip „Anna-Maria" verdween. He. communiqué zegt verder over Alexos Panagoulis, dat hij in 1959 een inbraak heeft gepleegd en vervolgens een belang rijke rol heeft gespeeld in de „jeugdbewe ging van de Unie van het Centrum" van Papandreou. Vorig jaar, toen hij militair was, deser teerde hij en ging naar het buitenland. Hij werd heimelijk naar Griekenland te ruggezonden om „een misdadig plan" uit te voeren, beraamd door „hen, die in het buitenland op anti-nationale en totalitaire wijze ageren". Het communiqué wijst er op, dat An dreas Papandreou in Stockholm zowel de aanslag als de dader ervan heeft gepre zen. Onze correspondent in Stockholm meldt: Papandreou zond gisteren verscheidene te legrammen naar internationale hulporga nisaties, waarin hij deze organisaties erop wees dat volgens zijn informaties de da der van de aanslag op premier Papado poulos wordt gemarteld door de geheime Griekse politie „de Kypo". Prof. Papandreou die tevens leider is is van de Griekse ondergrondse beweging P.A.K., vertelde ons, dat hij gisteren uit een aantal bronnen berichten had ontvan gen uit Athene. Onder meer had hij ver nomen dat circa honderd mensen zijn gearresteerd na de aanslag. Prof. Papandreou zei Panagoulis per soonlijk te kennen. „Hij wordt nu door twintig officieren van de „Kypo" gemar teld in het legerhoofdkwartier van de ge heime politie in Athene. Deze „beulen" HOUSTON, (Reuter). Op de jaar lijkse bijeenkomst van de negerorgani satie het nationale medische genootschap heeft president Johnson er op gewezen dat in de VS voor negers minder medi sche verzorging beschikbaar is dan voor blanken. Johnson noemde het een tragedie dat er voor elke 670 blanken één arts is terwijl de verhouding bij negers één op vijfdui zend is. (Van onze correspondent) LONDEN Gistermiddag is in Lon den een reddingsoefening gehouden waar bij was verondersteld dat het Britannia- house, het hoogste kantoorgebouw in de Engelse hoofdstad, door een groot straal vliegtuig zou zijn getroffen en in brand gevlogen. Het personeel (tweeduizend mensen) eva cueerde het gebouw in de kortst moge lijke tijd. Men moest daarbij een enorm trappenhuis afdalen zonder gebruik te ma ken van liften die, naar men aannam, buiten werking waren gesteld. Ook de telefoonverbindingen werden als verbro ken beschouwd. Bij het trappenlopen werd er ook reke ning mee gehouden dat kerosine naar be neden stroomde, in brand vloog en ont ploffingen veroorzaakte. Het incident met de bijna geraakte tv- toren in het Drentse Smilde, dat door de BBC-radio en -televisie werd vermeld, maakte deze oefening actueel. OTTAWA, (AP). De premier van Canada Pierre Elliott Trudeau heeft ge zegd dat op het ogenblik de grondslagen worden gelegd voor het uitwisselen van diplomatieke missies tussen Canada en China. Het is mogelijk aldus Trudeau dat de eerste contacten op een niet officiële ba sis zullen worden gehouden. „In dat ge val zouden we kunnen besluiten dat het niet in het belang van de onderhande lingen zou zijn om deze bekend te ma ken". Trudeau zei dat een aantal Canadese missies in het buitenland de opdracht heeft gekregen om na te gaan wat de re actie zou zijn als Canada China erkende. worden bijgestaan door twee „artsen" die er voor zorgen dat het slachtoffer telkens bij komt als hij het bewustzijn heeft ver loren en vooral dus niet sterft", aldus Pa pandreou. Op de vraag of Panagoulis lid is van de P.A.K. vrijheidsbeweging waarvan Pa pandreou zelf de leiding in handen heeft, antwoordde hij: „Deze P.A.K.-beweging is een verzameling van vrijwel alle onder grondse democratische Griekse bewegin gen en ik kan niet vertellen welke bewe ging Panagoulis representeert. Het is een groep die sedert geruime tijd een belang rijke rol speelt in de Griekse ondergrond se en die dat zeker in de toekomst zal blijven doen". Prof. Papandreou meende, dat deze aan slag plus de bommen die op dezelfde dag in het centrum van Athene explodeerden de ouverture vormen van een tijd waarin de strijd tegen de militaire machthebbers geïntensiveerd zal worden. „In Grieken land is men er nu van overtuigd dat het de enige mogelijkheid is om de vrijheid te herkrijgen", aldus Papandreou. „Hierbij zullen de jeugd eri het leger een grote rol gaan spelen" Hij vertelde eveneens, dat de P.A.K.-be weging onder meer een telegram heeft gezonden aan de regering der Verenigde Staten, die de militaire machthebbers openlijk steunen, waarin men waarschuwt ADVERTENTIE 815 voor het invoeren van een nieuwe grond wet na de komende verkiezingen op 29 sep tember. Gebeurt dit, zo besloot Papandreou, en dat staat ook in het telegram, dan blijft er voor het Griekse volk niets anders over dan de revolutie, en dan, zo zei hij, be staat het grote gevaar dat Griekenland een nieuw Vietnam gaat worden. Een helikopter met toeristen is in de Amerikaanse stad Los Angeles neergestort. Alle 21 inzittenden zijn om het leven gekomen. Brandweer mannen zijn hier hezig met blussen van het wrak. ATHENE (Reuter) Alle vrouwelijke politieke gevangenen die op het onher bergzame eiland Jaros in de Egeïsche Zee gevangen werden gehouden, zijn naar Kreta overgebracht. De jonge communisten die ook op Ja ros gevangen zaten, bevinden zich nu in Oropos, een kleine kustplaats op vijftig kilometer ten noorden van Athene, zo heeft een regeringswoordvoerder in Athe ne bekendgemaakt. Hij wilde geen aan tallen noemen. Er zouden op Jaros en Leros in totaal 2.500 mensen om politieke redenen ge vangen hebben gezeten. Onlangs heeft het Rode Kruis gepleit voor verbeteringen van de levensomstandigheden op Jaros. (Van onze correspondent) PARIJS. Het is nog lang niet zeker dat de boycot van alle Algerijnse vlieg velden door de Franse piloten van „Air France", a.s. maandag zal beginnen. Ach ter de schermen op hoog niveau, dat wil zeggen tussen de Franse en de Alge rijnse regering zijn onderhandelingen gaande over een compromis. Dat compromis zou hierin bestaan dat de bemanning van de gestolen Israëlische Boeing door de Algerijnse regering wordt vrijgelaten waarna het Franse vakverbond van piloten de boycot zou afzeggen. De vrijgeving van het toestel zal dan verder een onderwerp van onderhandelingen moe ten uitmaken tussen de regering van Al giers en van Jeruzalem. Van alle Parijse ochtendbladen is de onafhankelijke „Combat" over deze zaak erg duidelijk. De Franse regering, schrijft het blad, oefent zo veel mogelijk druk uit om de boycot van Algerijnse vliegvelden tot een minimum te beperken. Want wat zou er in de praktijk gebeuren wanneer de Algerijnse regering de zeven leden van de Israëlische bemanning niet vrij laat? De Arabische luchtvaartmaatschappijen zouden vanzelfsprekend blijven doorvlie gen. „Air France" heeft 95 percent van het luchtvaartverkeer met Algerije in handen, 31 vluchten per week heen en weer, en zou door de boycot al deze vluchten moe ten staken. „Swiss Air" met twee vluch ten per week aarzelt. De piloten zijn voor de boycot maar de directie wil blijven doorvliegen. SANTIAGO, (AFP). De aartsbis schop van Santiago, kardinaal Raul Silva Henriquez, heeft zeven priesters in hun functie hersteld die geschorst waren we gens hun aandeel in de bezetting van de kathedraal van Santiago. De priesters hebben de kardinaal hun verontschuldigingen aangeboden. (Van onze correspondent) ALSDORF Er bestaat zonder enige twijfel een causaal verband tussen het gebruik van thalidomide (geneesmiddel dat in contergan en softenon voorkwam) en de golf geboorten van ernstig mis maakte kinderen in de jaren 1960-'62. Tot die niets aan duidelijkheid overlatende conclusie kwam professor Widukind Lenz uit Munster gisteren, op het Softenon-pro ces in Alsdorf nadat hij twintig uur lang de argumenten voor die slotconclusie had aangedragen. Zichtbaar vermoeid door de inspannin gen van de afgelopen drie dagen om het college van de prof te volgen en om de vaak ruzieënde procesdeelnemers in toom te houden sloot rechtbankpresi dent Weber onmiddellijk nadat professor Lenz zijn dossiers had dichtgeklapt, de behandeling. Professor Lenz zei toe volgende week weer naar Alsdorf te zullen komen om zich aan de ondervraging door president, openbaar ministerie, verdedigers, en me de-aanklagers bloot te stellen. Stof voor discussie heeft de professor ongetwijfeld meer dan genoeg tijdens de afgelopen drie dagen op tafel gelegd. Met spanning wordt vooral uitgezien naar de kruisverhoren door de zestien advocaten van de zeven beklaagden van de Grunenthal-staf. Officier van justitie dr. Havertz kondig de gisteren nog vier nieuwe deskundigen aan die door hem zullen worden gedag vaard voor een deskundigenverklaring. Langs diplomatieke wegen zullen daartoe met dr. Macbride uit Sydney nog profes soren uit New York, Philadelphia en Cin- cinatti naar Alsdorf worden genodigd. HONGKONG (Reuter) De gezagvoer der en de bemanning van het Amerikaan se inlichtingenschip „Pueblo" hebben op een persconferentie hun excuses aangebo den voor hun „misdaden". Dit meldt het Noordkoreaanse persbureau. De persconferentie werd bijgewoond door kapitein Lloyd Bucher, vijf officieren, een oceanograaf en achttien vertegen woordigers van de bemanningsleden. Bucher zou op de persconferentie heb ben gezegd: „Hoewel wij en de overige bemanningsleden van de „Pueblo" misda digers zijn die spionage en vijandelijke activiteiten bedreven na diep in uw terri toriale wateren te zijn doorgedrongen, hebben wij nu diepgemeend spijt van on ze misdaden. Wij hebben verzocht deze persconferentie te mogen houden om uw hulp te krijgen bij de verwezenlijking van onze wens tot repatriëring". De „Pueblo" werd op 23 januari door Noord-Korea aangehouden omdat het schip spionage-activiteiten zou hebben be dreven in de Noordkoreaanse territoriale wateren. MW (Van onze correspondent) LONDEN Deze week is overeenkomstig de verwachting de in Zuid- Afrika geboren 61-jarige rechter John Dendy Young als lid van Rho- desië's hooggerechtshof afgetreden omdat hij de wettigheid van het regime-Smith weigert te erkennen. Er was hevige beroering toen hij in de rechtszaal van de industrieplaats Boelawayo zijn beslissing bekend maakte. Een Afrikaan barstte in snikken uit. Youngs stap kwam twee dagen nadat de negen hoge rechters in Salisbury hun persoonlijke hou ding tegenover de legaliteit van de regering hadden besproken. Dit be raad was een gevolg van de uitspraak van rechter Davies die vorige week verklaarde dat het gerechtshof niet is gebonden door de in Londen genomen beslissing dat alle door Rhodesië sinds de onafhankelijkheid uitgevaardigde wetten illegaal zijn. Rechter Davies veroordeelde daarop tweeëndertig Afrikanen op wie oorlogs wapens waren gevonden, ter dood, waarop zij in hoger beroep gingen. Vol gens de nog steeds geldende Britse wet zou dit beroep door de juridische com missie van het Hogerhuis dienen te worden gehoord. Maar nu gaat het naar de Rhodesische beroepsinstantie. In totaal wachten er in de Rhodesi sche gevangenissen honderd Afrikanen op een doodvonnis. Volgens de kroon raadbeslissing zijn de bevelen waarbij honderd Afrikaanse Rhodesiërs zon der aanklacht en zonder proces zijn gevangengenomen illegaal. Al eerder dit jaar sloeg het regime- Smith een door koningin Elizabeth aan drie ter dood veroordeelden verleende gratie in de wind. Zij werden daarna in strijd met het recht opgehangen. Rech ter Young verklaarde dat hij het met zijn juridisch geweten niet overeen kan brengen om wetten uit te voeren die niet in overeenstemming zijn met de grondwet waaronder hij was benoemd, namelijk die van 1961. De nieuwe wetten berusten op de door de Britse regering ongeldig ver klaarde grondwet van 1965. Alle tegen woordige rechters zijn door koningin Elizabeth van Groot-Brittannië be noemd en hebben de eed van trouw aan het Britse staatshoofd afgelegd. Rechter Young ontkende dat zijn af treden of dat van een andere rechter de rust en orde in het land zou ver storen. Integendeel, als een rechter een wet zou uitvoeren die de grondwet waaronder hij benoemd is ondermijnt betekent dit de omverwerping van het recht in Rhodesië, zei hij. Onder een nieuw rechtssysteem kan de orde volgens Young alleen worden gehandhaafd door hen die verantwoor delijk zijn voor het scheppen daarvan. In tegenstelling met het besluit van rechter Young maakte de hogerechter John Lewis in Salisbury bekend dat hij het regime-Smith blijft steunen. Hij deed dat tijdens een proces tegen twee entwintig Afrikanen, die ervan be schuldigd worden wapens te hebben binnengesmokkeld. Hij verwierp daar mee te bewering van de verdediger dat de Rhodesische procureur-generaal geen vervolging kan instellen op grond van het besluit van de kroonraad in Londen. Rechter Lewis zei dat als men zich aan dit besluit zou houden Rhodesië in een chaos zou worden gestort. In januari heeft de Rhodesische opper rechter Sir Hugh Beadle, die lange tijd welwillend tegenover Londen stond, de regering-Smith de fado er kend. Hij verklaarde bij die gelegen heid dat als het na een zekere periode duidelijk zou zijn dat de regering de volledige macht uitoefent de jure- erkenning waarschijnlijk zou volgen. Zijn positie is overigens een onder werp van speculatie omdat Beadle zelf lid van de Britse kroonraad is. Rechter Davies is overgegaan tot een persoon- Premier Wilson lijke de jure-erkenning en de verwach ting is dat de hogerechters hem in meerderheid zullen steunen. Tot aan Davies' uitspraak waren alle strafzaken voor het Rhodesische hoog gerechtshof geschorst. Een nieuwe complicatie leverde het Britse konink lijke besluit van vorige week, dat de Rhodesische regering beval om Daniel Madzimbamoeto een politieke ge vangene tegen wie geen aanklacht is ingediend vrij te laten. Het aftreden van rechter Young ast waarschijnlijk nog door dat van een an dere rechter zal worden gevolgd, is een schrale troost voor de Britse re gering omdat ze de constitutionele worsteling met het regime-Smith nu vergroot. Vooral op de rechters was Engelands hoop gevestigd. Als zij zou den aftreden kunnen zij waarschijnlijk vrij gemakkelijk in andere delen van het Britse Gemenebest worden over geplaatst. Rechter Young gaat eerst naar Zuid-Afrika en zal dan ver moedelijk een rechterlijke functie in Botswana aanvaarden. Niet Rhodesië maar Groot-Brittan nië wordt langzamerhand in een hoek gedreven, zolang de sancties er niet in slagen Smith de genadeslag toe te brengen. Premier Wilson heeft zolang mo gelijk vertrouwen gesteld in de „ge matigde" Smith, die het echter tot nu toe tegen de fanatici in eigen kring moest afleggen. Een nieuwe tegenslag voor Londen zijn de constitutionele voorstellen van het „Rhodesische Front". De forumgroep, bestaande uit een aantal vooraanstaande gematigde Rho desische zakenlieden ageert hier echter scherp tegen en bepleit een regeling die zeer dicht bij de destijds mislukte „Tiger"-constitutie komt maar het voorstel kan de Britse regering niet bekoren omdat de positie van de Afri kanen zwakker zal zijn dan die op grond van de oorspronkelijke Britse voorstellen. Het forumplan lijkt erg op de jong ste Rhodesische voorstellen die in no vember 1967 door minister voor Ge menebestzaken Thomson werden ver worpen, hoewel de forum voorrieden bepaalde voordelen bezitten welke de laatste misten. De forum verklaring is de sterkste uitlating van oppositiezijde die tot nu toe in Rhodesië is afgelegd. Het is niet onmogelijk dat het forum zich spoedig zal ontwikkelen tot een actievere poli tieke macht die mogelijk met andere groepen eveneens tegen de consti tutionele voorstellen van het ..Rho desische Front" verenigd zal op treden. Maar het forumplan dreigt tussen twee spoelen te vallen omdat het zo wel voor Rhodesië als voor Engeland onaanvaardbaar is. Het is niet ver wonderlijk dat er in Engeland weer stemmen opgaan voor een Britse mili taire actie tegen het regime-Smith. Sir Dingle Foot, de vroegere advocaat- generaal van de Labour-regering stelde dezer dagen geweld opnieuw aan de orde. Premier Wilson wil er echter niets van weten wegens de daaraan verbon den grote internationale risico's en om dat hij nog altijd Smith door middel van sancties op den duur op de knieën hoopt te kunnen krijgen. Bovendien weigert het Engelse volk de wapens op te nemen tegen andere Engelsen. Ook tijdens de laatste hoofdstukken van prof. Lenz's verklaring. Hoofdzakelijk tij dens de vergelijking tussen de reacties van duizenden dieren op thalidomide en de gevolgen bij mensen lieten de verdedigers zich niet onbetuigd. Herhaal delijk poogden zij verwarring te stichten door vorderingen en verzoeken om gedeel ten van de verklaring in het protocol op te nemen. Daarbij kwam het opnieuw tot felle woordenwisselingen. Vele harde en bittere woorden golfden vooral op en neer tussen de verdedigers en de drie officieren van justitie. Toen ook professor Lenz zich een keer met ee juridische puzzel wilde bemoeien beet dr. Schmidt-Leichner van de verdediging hem boos toe: „Zwijgt u maar liever profes sor, want daar weet u toch niets van af". De officieren van justititie schepten er een heimelijk genoegen in dat vrijwel al le vorderingen van de advocaten werden afgewezen. „Het lijkt wel of de verdedigers zich in het openbaar op de schouders willen klop pen en zichzelf roemen dat zij de wet op het strafrecht zo goed kennen", bitste of ficier dr. Havertz. In 1961 werd Dagmar Hardrich ??i Stolberg geboren. Tien jaar lang hadden de 42-jarige bouwvakker Ernst Hardrich en zijn één jaar oudere vrouw op hun eerste kindje moeten wachten. Haast moedeloos daarover zocht de vrouw tijdens een vakantie in de Eiffel in het orilie najaar van 1960 rust bij het wondergeneesmiddel „Conterga.n- Forte" uit de chemiefabrieken ,Grunenthal" in haar woonplaats. Zij wist toen nog niet dat ze van haar eerste kindje in verwachting was. Ze wist evenmin iets van de schadelijke werkingen van het thalidomide-houdende slaap- en kalmeringstablet. Haast dagelijks gingen duizenden van die tabletten door haar handen naar alle wind streken. Mevrouw Hardrich was in verband met de grote vraag naar „Contergan" tijdelijk inpakster bij Chemie-Grunenthal. Nu zeven jaar later speelt de kleine Hardrich uit Stoltenberg in haar speelgoedauto. Ze heeft ernstige gebreken. Dagmar heeft een reeks kostbare behande lingen achter de rug. ADVERTENTIE A.s. Vrijdag speciale Tongen dag RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 - Overveen Tel. 52701 Gegrilleerde Tongfilets met ge mengde salade en pommes frites, of Gepocheerde Tongfilets Veronique, Muscatel druiven in witte wijn saus en gek. aardappelen, of Gebakken Tong in de Roomboter met gebakken nieuwe aardappelen en gemengde salade. Wij serveren deze visschotels inclusief wijn. Reserveer nu reeds Uw tafel! J Aardschok. In Zuidwest-Mexico heeft zich een krachtige aardschok voorge daan. Overstroming. Het Rode Kruis heeft be kendgemaakt, dat drie dorpen in het noordoosten van Nicaragua zijn onder gelopen. Negentien mensen worden ver mist en tweeduizend zijn dakloos. Overleden. Kardinaal Augusto Aluaro da Silva, de 92-jarige aartsbisschop van Bahia en r.-k. primaat van Brazilië, is overleden. Bezuinigen. Het Amerikaanse leger denkt erover om als bezuinigingsmaatregel een aantal raketten-batterijen van de luchtafweer af te schaffen. Weduwe Hahn. Mevrouw Edith Hahn, de vrouw van de Westduitse kerngeleerde die er als eerste in was geslaagd het uraniumatoom te splijten, is vandaag in Göttingen, West-Duitsland. overleden dertien dagen nadat haar man was be graven. Straf. De rechter in de Franse stad Caen heeft een 30-jarige man tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het doden van een hond bij een inbraak. De dief had het dier de halsslagader door gesneden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3