COROLY COROLY VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Nieuw vaartuig voor bestrijding van olievelden op de Noordzee Engelse militairen boden barbecue-avond aan Controle op gasafdekplaatjes in Veisen thans beëindigd Baldadigheid in de nacht Wielrijder lette niet op Bollenkwekers in de IJmond kampen met moeilijkheden Vandaag proefvaart „Tridens" terug van grote reis Gasaansluitingen veilig Mobiele ANWB op Oo ster duinplein Iers schip laadt goederen voor Biafra Industrie slokte teeltgrond op Hoogtepunt van hun verblijf in Velsen Afscheid mevrouw J. C. Dienaar DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 5 HONDA vanaf 399,- TYPHOON van 1025,— voor 798,— SOLEX 299,- KREIDLER ZÜNDAPP PEUGEOT PUCH RAP SPARTA enz. enz. Jongen verdronken In Rotterdam T elsen-IJmuiden I elsen-Noord Hoe de duiven vlogen Diverse teruggehaalde bromfietsen verkopen wij met 3 maanden gar. BREESTRAT 108 BEVERWIJK ontvanginstallatie, en een Decca-naviga- tor. De stuurhut werd in verband met het onderbrengen van de veelomvattende ap paratuur aanzienlijk verbreed. De capaciteit van de twee pompen is zestig kubieke meter per uur elk. De beproeving van het sproeimechanis- me en van het instrumentarium zou van morgen op ongeveer vijf kilometer buiten de pieren geschieden. Bij slecht weer zou men in de havenmond blijven, maar dan slechts water sproeien in verband met de verontreiniging van het water door het bestrijdingsmiddel. Met het schip moet in alle opzchten nog worden geëxperimenteerd. De „ar men" zijn zo aangebracht, dat deze niet alleen „uitgeslagen" kunnen worden, maar ook onafhankelijk van elkaar op en neer kunnen worden bewogen. Of het sproeien ook bij hoge golven zal kunnen worden voortgezet moet men nog ervaren. De onderlosser is in opdracht van Rijks waterstaat, afdeling havenmonden, omge bouwd door de gerenommeerde IJmuiden- se scheepsbouwbedrijf, Mulder Rijke N.V. Het is nog niet bekend in welke haven yan Nederland het schip in de tpekorpst een vaste ligplaats zal krijgen. (Van een verslaggever) (Van een verslaggever) het wel een moeilijk de bewoners thuis te treffen. Wel is telkens opnieuw gepro beerd bij de bewoners toegang te krijgen om de controle uit te voeren, maar in en kele gevallen is dit toch niet gelukt. Voor deze enkele woningen, waar nog geen controle heeft plaats gevonden, is er alsnog gelegenheid, dit te melden en dit kan het beste geschieden aan het sto ringsnummer van het gasbedrijf, 02550- 10777, waarna alsnog de gaskranen wor den nagezien. (Van een onzer verslaggers) VELSEN In de nacht van dinsdag op woensdag ontving de Velsense politie di verse meldingen van verontruste bewo ners van de Orionweg, omdat in de om geving van de flatgebouwen drie, kenne lijk dronken lieden allerlei baldadigheden verrichtten. Zo wierpen zij enige vuilnis bakken op straat en werden voorts enige hier geparkeerde personenauto's beklom men. De politie rukte met twee surveil lanceauto's uit en rekende daarop de drie mannen onmiddelijk in. Omdat bleek dat zij bij de auto's diverse vernielingen had den aangericht, werd 't trio op het hoofd bureau voor een nader onderzoek ingeslo ten. (Van een ozer verslaggevers) SANTPOORT Een 66-jarige land bouwer uit Santpoort veranderde woens dagmorgen om half tien als wielrijder op de Brederoodseweg plotseling van rich ting, met de bedoeling op de Velseren- derweg in te rijden. Hij lette hierbij niet op het hem achterop komend verkeer, zo dat een 20-jarige inwoner van Haarlem, die hem in zijn personenauto inmiddels was genaderd, ondanks krachtig remmen en het omgooien van zijn stuur, een aan rijding niet meer kon voorkomen. De landbouwer werd geschept en kwam op het wegdek terrecht, waarna hij door d« ongevallendienst met een gebroken lin kerarm en diverse schaafwonden naar het Antoniusziekenhuis moest worden over gebracht. ADVERTENTIE In de tenten heerste de gehele avond een gezellige drukte. Hier een beeld van de gastheren en hun genodig den in een van de beide tenten, waar het een komen en gaan was von danslustigen en degenen, die al een behoorlijke tijd van dansen achter de rug hadden. HOOGKARSPEL. woensdag is de 7- jarige Marko Groot uit Medemblik in het water bij de Don Boscoschool in Hoogkar- spel verdronken. Vermoedelijk is hij bij het spelen te water geraakt. IJMUIDEN Het Gasbedrijf van de gemeente Velsen is dezer dagen gereed ge komen met een controle op de gasaanslui tingen in alle woningen. Gedurende negen maanden hebben zes man daar dagelijks aan gewerkt. Er werden in die periode 30.450 kunststof afdekplaatjes verwisseld voor metalen plaatjes. Het resultaat is, dat de veiligheid van de gaslevering in de woningen zoveel mogelijk gewaarborgd is. Toen ongeveer een jaar geleden ver ontrustende berichten verschenen over de mogelijke gevaren van de kunststof af dekplaatjes van gaskranen, heeft het ge meentebestuur van Velsen besloten geen enkel risico te nemen en in alle woningen een onderzoek in te stellen of deze kunst stofplaatjes aanwezig waren en deze dan te laten vervangen door metalen plaatjes. Toen dit besluit werd genomen was reeds bekend dat dit een omvangrijk werk zou worden. Immers, alle gasverbruikers in ongeveer 20.000 woningen moesten wor in ongeveer 20.000 woningen moesten wor den geïnspecteerd en de aanwezige kunst stofplaatjes moesten worden verwisseld. Ondanks dit vele werk en de daardoor veroorzaakte hoge kosten, werd doelbe wust besloten deze huis-aan-huis controle te organiseren om daardoor alle vermijd bare risco's te voorkomen. Bij de controle is gebleken, dat in vrij wel geen enkel geval een potentieel ge vaarlijke situatie verwacht kon worden. Tevens is deze controle benut, om alle gasinstallaties nog eens te controleren, waardoor eventueel nog aanwezige gevaar lijke toestanden konden worden gesigna leerd en verholpen. In sommige perioden, speciaal geduren de de feestdagen en de vakantie, bleek (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Van het mobiele kan toor van de ANWB in IJmuiden is in de vakantieperiode een zeer druk gebruik ge maakt. De grote wagen staat gewoonlijk elke maandag op het IJmuidense Markt plein. In verband met de kermis zal het mobiele ANWB-kantoor niet op de gebrui kelijke plaats kunnen staan. Zij die van ANWB-faciliteiten gebruik willen maken kunnen aanstaande maandag, 19 augustus terecht op het Oosterduinplein in IJmui den: hier staan dan wagen en bemanning gereed om hun klanten te bedienen. ROTTERDAM Het 378 ton metende schip „Columcille" laadt in de Rotterdam se haven goederen, bestemd voor Bia fra. Het schip, dat een Ierse organisatie, de Biafra Famine Appeal of Ireland, van de K.N.S.M. heeft gekocht en vroeger „Strabo" heette, neemt 300 ton goederen aan boord, die door de „Misereor" stich ting in Aken zijn verschaft. „Misereor" is een internationale hulporganisatie van het Duitse episcopaat. De Nederlandse stichting „Mensen in nood" heeft voor de hulpzending 200.000 bijgedragen. De Ierse organisatie, die het schip gis teren voor een bedrag van 200.000 pond sterling heeft gekocht, wil trachten toe stemming van de Nigeriaanse autoriteiten te verkrijgen om de lading, die via de missionarissen van de Heilige Geest moe ten worden gedistribueerd, in het ooste lijk deel van Nigeria te lossen. Het schip vertrekt donderdagavond. Terug van vakantie. Prinses Christina is teruggekeerd uit Montreal, waar zij enige tijd bij vrienden heeft gelogeerd. De omgebouwde onderlosser „Smal Agt" met de tanks in de „sproei- armen" aan de kade van de Haring- haven. Een detail van het nieuwe vaartuig. De sproeipijpen binnen boord in werking. IJMUIDEN Het visserijonderzoe- kingsvaartuig „Tridens" is van een drie weekse ries naar de Shetlands, Orkneyes en Hebriden in IJmuiden teruggekeerd. Sedert de ingebruikstelling van dit vaar tuig van het ministerie van Landbouw en Visserij was dit de eerste reis tijdens welke uitgebreide biologische, technologi sche en visserijtechnische onderzoekingen konden worden verricht. DONDERDAG 15 AUGUSTUS Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Santpoort-Zuid in Wijkcentrum De Duinpan, Willem de Zwijgerlaan (met katholieke bibliotheek), 19 tot 21.15 u. Ruïne van Brederode, Santpoort, ver lichte ruïne, 20 tot 22 u. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 18 en 20 tot 22 u. geopend; 20.30 u. con cert op geluidsband. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.k. openbare bibliotheek, Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Katholieke openbare biliotheek, Ban- jaertstraat 12: gesloten wegens vakantie. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker straatweg 77: volwassenen 14.30-17.30 en 19-21.15 u.; jeugd 14.30-17.30 u. Dr. J. J. Zijlstra van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek heeft zijn biolo gisch programma volledig kunnen uitvoe ren. Het onderzoek omvatte onder meer de opsporing van haringplaatsen bij ge noemde eilandengroepen. De haring was in het algemeen zeer groot en wild en heel moeilijk te vangen. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, heeft het onderzoek, voor zover het plaats heeft gehad in de territoriale zones van Engeland en Schotland, met toestemming en medewerking van de Britse regering plaats gehad. De „Tridens" heeft een deel van de vangst maandagmorgen voor de IJmuider vishallen gelost. Het schip heeft nog een lading diepgevroren haring aan boord. ORANJE NASSAU. Van de postduiven- houdersvereniging „Oranje Nassau" in IJmui den namen 170 duiven deel aan een wedvlucht van Surv. Fosses af over een afstand van 402 km. De lossing van de duiven geschiedde om 11.30 uur. Een duif van J. van Sikkelerus be reikte als eerste het hok om 15.54.9 uur; de laatste prijsduif om 19.37.42 uur. De uitslag was als volgt: J. van Sikkelerus 1, 9. 14, 27. 28; B. Thomassen 2, 4, 8: P. Zaayer 3, 13, 18; P. Groen 5, 23, 26, 30; B de Goéde 6. 7, 33: H. de Waard 10, 15. 20, 29. 31: H. de Weers 11, 19, 25, 32; J. Broer 12, 17, 22; J. Prins 16. 21, 34; W. Kool 24. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Voor de bloembollen kwekers is het einde van de rooitijd in zicht. De irissen moeten nog de grond uit, daarna behoort het seizoen weer tot het verleden. Het heeft de kwekers in de voor hen altijd belangrijke periode van de rooitijd nogal tegen gezeten. Het ongunstige weer heeft de werkzaamheden vertraagd. De bollen worden voor 't overgrote deel me chanisch gerooid. Door de vele regen is dit af en toe mis gegaan. Het zit de bloembollenkwekers trou wens op meerdere fronten tegen. De han del verloopt bijvoorbeeld erg stug. Tulpen en hyacinten kunnen slechts met de groot ste moeite worden verkocht. Gaan ze nog van de hand dan is het veelal tegen de minimumprijs. Met de narcissen gaat het weliswaar iets beter, maar met de irissen waarvan in deze streek nog altijd een groot areaal is, gaat het eveneens niet vlot. Wanneer over enkele weken de eerste bloembollen weer worden geplant, zal men in het oude teeltgebied wederom een groot stuk grond moeten missen. In het duin gebied ten westen van de Zeestraat, waar in voorgaande jaren de bloeiende bolge wassen kleur aan het landschap gaven, zal practisch niets meer geplant kunnen worden. Deze grond waar voorheen vele bunders bloembollen, groenten en aard appelen geteelt werden, is door de indus trie voor de uitbreiding opgeslokt. Het wachten is nu op de ontginning van 't, verkavelingsgebied, waardoor weer on geveer 25 ha. duinland op Heemskerks grondgebied toegevoegd zal worden aan het bestaande teeltgebied. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het verblijf van de Engel se verbindingstroep onder leiding van commander Ferguson op het terrein aan de Duin en Kruidbergerweg heeft woens dagavond een hoogtepunt bereikt tijdens de gehouden barbecue-avond voor de eigen mensen en de vele vrienden welke men in de korte tijd van de aanwezigheid in de gemeente Velsen heeft opgedaan. De Engelse militairen, die hier hun sport kamp hebben opgeslagen kwamen naar Ne derland om wat bij te komen van de dienst, maar tezelfdertijd met het doel er een zomer-sportkamp van te maken. Dat is hun ook volkomen gelukt. Wat zij wel ge hoopt, maar waarop zij niet gerekend hadden, was het maken van vrienden in Nederland. „Het is overweldigend hier, zoveel goede vrienden rondom ons" sprak de com mandant bij de ontvangst van de talrijke gasten. Een zelfde geluid viel te beluiste ren bij al zijn manschappen, die zich op perbest hebben vermaakt tijdens de ge zellige avond. De barbecue-avond was dan ook geor ganiseerd bij wijze van dank aan de ve len, die van hun vriendschappelijke gevoe lens jegens de Engelse militairen blijk hadden gegeven. En dat waren er vele. Op zeer verscheiden terrein. Gedurende de dagen, welke de Engelsen in Velsen zijn, hebben zij tal van sportieve ontmoetingen gehad met evenveel verschil lende sportverenigingen. Daarnaast kre gen zij de volste medewerking op elk denk baar gebied van het gemeentebestuur, van de politie kortom van elk denkbaar ge meentelijk apparaat, waarop maar een beroep gedaan is. Daarom, dat het aan tal gasten voor deze gezellige dans- en eetavond groot was. Onder meer is dezer dagen een bezoek gebracht aan Hoogovens Dat resulteerde in meer dan enkel dit contact. Toen namelijk het plan voor de feestavond werd beraamd, kwam men tot de conclusie, dat om te dansen er ook voldoende dames moesten zijn. Welnu, Hoogovens en de gemeente werden inge schakeld, hetgeen resulteerde in de komst van bussen vol meisjes, werkzaam bij Hoogovens, bij het Antoniusziekenhuis of waar dan ook: zorgvuldig geselecteerd en zo mogelijk in staat om Engels te spreken. Het heeft de vrouwelijke en manlijke gasten niet aan gastvrijheid ontbroken. Alles was in gereedheid gebracht om al len in twee grote tenten te ontvangen; terwijl daartussen een opgestelde muziek tent dienst deed als dansvloer, waar op muziek van grammofoonplaten en bege leid door een militaire disc-jockey, aller gezelligst is gedanst. De enige hinder welke men ondervond voorzover er niet werd gedanst, - was de koude; doch ook daartegen werden maatregelen getroffen in de vorm van petroleumkacheltjes en drankjes tegen ongekende prijzen. Wie de prijslijsten in de tent zag hangen wreef zich de ogen uit. Cola voor zes dubbeljes en whisky voor zeven stuivers waren prijzen, welke men niet spoedig meer zal ontmoeten. Geen wonder dus, dat de „har tige" dranken zoals zij werden aange duid spoedig waren uitverkocht. Vlak voordat het eten een aanvang nam heeft commandant Ferguson een dankwoord ge uit aan degenen, die op een of andere wijze het verblijf van de Engelse gas ten hebben veraangenaamd. In wethouder C. Ockeloen werd onder meer het gemeen tebestuur gehuldigd. De wethouder heeft dan ook het einde van de avond van zijn belangstelling en medeleven blijk gegeven. Vanmorgen hebben de militairen gestre den tegen de Velser politiemannen en wel met karabij en pistool zij het dan ui terst vriendschappelijk. Vanmiddag ver trokken zij naar Amsterdam voor een be zoek aan de brouwerij, welke hun regi ment in Duitsland van bier voorziet. Zaterdagmorgen is de afmars, per trein uit Amsterdam. Dan reizen ook mee de verloofdes en vrouwen van de militairen. Engelse meisjes en vrouwen, die eerst naar Duitsland reisden om hun verloof den en mannen tijdens de vakantie te ontmoeten en samen met hen het kamp in Nederland mee te maken. Via Duits land vertrekken zij dan weer naar Enge land. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Rijkswaterstaat heeft de rijksonderlosser „Smal Agt" laten ombouwen tot een vaartuig, speciaal ingericht voor het bestrijden van olievelden op de Noordzee. Vanmor gen is het schip voor een proefvaart uit de IJmuidense Haringhaven ver trokken. In de omgebouwde onder losser zijn twee tanks ingebouwd die elk 105 ton chemisch bestrijdingsmid del kunnen bevatten. Dit bestrijdings middel, waarmee de olie kan worden „afgebroken" de methode die na de ramp met de Torrey Cannion werd toegepast kan naar sproeipijpen worden gepompt die verbonden zijn aan twee reusachtige, beweegbare „armen" of uithouders. Normaal be vinden deze „armen" zich aan weers zijden langszij het schip. Als het schip In actie komt, worden deze stalen ge vaarten buiten boord gedraaid. Het bereik buiten boord is dan vijftien meter aan weerszijden van het schip, dat een breedte heeft van bijna tien meter. In totaal is de reikwijdte dan veertig meter. Als het schip met een snelheid van acht kilometer per uur vaart kan in één uur dus een strook van 8.000 x 40 320.000 vierkante meter zee-oppervlakte worden be sproeid met het vloeibare bestrij dingsmiddel dat wordt geleverd door een benzinemaatschappij. Het vaar tuig kan in totaal 110 ton van dit middel in de tanks meenemen. Voor het bestrijden van olieplekken van geringe omvang kan men gebruik maken van een op het voordek geplaatst spuit- kanon. Bij het ontwerpen van het schip is in de eerste plaats gedacht aan eventuele ram pen met tankschepen, maar ook de olie boringen in het continentale plat nood zaken tot preventieve maatregelen. Het gevaar van uit zee opspuitende bronnen is niet denkbeeldig. De „Smal Agt" had als onderlosser maar een betrekkelijk klein vaargebied. Dat wordt nu veel groter en daarom moest de gehele technische accommodatie wor den uitgebreid en gemoderniseerd, terwijl uiteraard ook veel zorg is besteed aan veiligheidsmaatregelen. Het schip beschikt thans onder meer over een echoloodinstallatie, radarappara- tuur, een marifoon, een telefoniezend- en (Van een verslaggever) IJMUIDEN In verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de toezichthoudster over de gemeente lijke vergaderzalen aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost, mevrouw J. C. Dienaar- Heiligers, haar functie per 31 augustus neerleggen. Per 1 september wordt deze functie dan overgenomen door mevrouw M. M. Ouden- dijk-Eeken, Sparrenstraat 41 te IJmuiden, echter dan in dienst van de Stichting tot Oprichting en Exploitatie van Gebouwen voor Sociaal-Cultureel Werk Velsen, die het beheer en de exploitatie over deze vergaderzalen van de gemeente zal over nemen. Donderdagavond 29 augustus van acht uur af zal er gelegenheid zijn om in de vergaderzaal van de Abelenstraat afscheid te nemen van mevrouw Dienaar, die, ter zijde gestaand door haar man, zovele ja ren met trouwe toewijding het toezicht over het gebruik en het onderhoud van de zalen heeft uitgeoefend.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5