„Oorlog is deel van het leven geworden in Biafra" win 200 piek met een piekfijne foto Gans UST p M j t$M Lucifer kost twaalf cent foto film Sprinttitel van Kennemerlancl voor L. de Vries POLITIERECHTER IN DE IJMOND IJmuiden Beverwijk Heemskerk DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 7 'wm BIAFRAANSE STUDENT UIT HAARLEM VERGEZELDE TELEVISIEPLOEG NAAR ZIJN GEBOORTELAND pi Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuiden Telefoon 15705 Voor de City Stadsschouwburg Kennemer theater Luxor Marquette theater Straatrover Ontsnapt Gereedschap Ja dames Dameskapsalon (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Er zijn vrij veel Biafraanse studenten in Nederland. Een van hen is de 30-jarige Chuka Okwuosa uit Haarlem. Vijf maal per week zit hij overdag op een kantoor bij de Hoogovens als constructeur. Hij is civil engineer en hoopt engineer te worden. Op zaterdag en zondag bezoekt hij vrienden of gaat uit, maar meestal houdt hij zich bezig met een zaak die hem na aan het hart ligt en die hem altijd weer bezig houdt: de zaak Biafra. Vorige week kwam hij met Ben Eikenbout van VARA's Achter het Nieuws en cameraman Jan Kloek terug van Biafra. Hij had de reportage- ploeg begeleid als tolk en contactman op instigatie van de vluchtelingen- stichting. Zowel de reportage, die gemaakt werd voor de grootse actie voor voedsel voor Biafra als de politieke interviews voor Achter het Nieuws die al voor het scherm zijn geweest, waren hiervan het resultaat. „Vrjdag 26 juli kwamen we aan op het vliegveld. Vliegtuigen landen daar altijd in het donker, omdat men anders de kans loopt door Nigerianen beschoten te worden. Toen we uitstapten werden we eerst naar de douane gebracht. Met een inlichtingenman reisden we van het vliegveld naar Aba. Daar is het ministe rie van inlichtingen gevestigd. Alle jour nalisten zitten daar. Zij mogen niet bui ten de stad komen, tenzij een reisje door het ministerie gepland is. Dèit was echter een speciale opdracht, waarbij we direct met dokter Middelkoop te maken hadden. De volgende dag reden we met een gids naar Umuahia. Ben en Jan logeerden bij dokter Jacob in het Sint Elisabethsgast- huis daar, en ik in het Progress Hotel dat eigendom is van de staat. Ik was gast van de staat". Een speldje op de revers geeft aan dat Chuka Okwuosa Biafraans burger is. Hij spreekt vrij goed Nederlands. Toch is hij moeilijk te verstaan. Betreft het een ernstig onderwerp, dan gaat hij over op Engels. Hij is gewend over Biafra in het Engels te spreken als man van de Biafran Union of the Netherlands. In deze hoeda nigheid was hij enkele maanden geleden onder meer op de televisie te zien en te horen in discussie met een Nigeriaan, mr. Udo. Wat was uw eerste indruk in Biafra? „Ik was enorm verbaasd. In het bui tenland hoor je altijd, dat Biafra hele maal kapot was. Maar de hele weg zag ik geen enkel teken van ravage. De men sen lopen allemaal gewoon. Zonder die controleposten is er geen spoor, dat op oorlog wijst. De machine van de regering loopt ook normaal. De mensen, die je spreekt, denken nooit dat de oorlog in de heuvels moet ophouden. De strijd is een deel van hun leven geworden. Zij heb ben alles gezien, bombardementen, ver nietiging, doden. Op een keer was er een luchtalarm. De mensen bleven zeer kalm, gingen heel langzaam naar de schuil plaatsen. Het is een deel van hun leven, het is gewoon. Alles is er nu wel duur, viel mij al gauw op. Een enkel luciferhoutje bijvoor beeld, kost twaalf cent". „In de dorpen zag je veel honger. Voor al jonge vrouwen en kinderen. Maar zij dragen het met grote waardigheid". Er gaan geruchten, dat artikelen die uit Nigerië komen, vergiftigd zouden wor den. Hebt u daarmee te maken gehad? „Ik heb gesproken met de medewer kers in de laboratoria. En ik heb gezien hoe zij sigaretten en poeders onderzoe ken. Zij nemen daar proeven mee. Er zit arsenicum in en zoals u wel weet is dat dodelijk. U vraagt of Nigerië daar de schuld van is? Zeker, wie anders?" Hebt u nog met leidinggevende figu ren gesproken? „Zelf heb ik verschillende malen met Okjoekwoe gesproken. (Enthousiast:) Het was fantastisch. Hij is kalm, relaxed, de finitief, duidelijk. Hij zei dat hij blij was mij te verwelkomen. Hij was erg onder de indruk van de activiteiten van stu denten in het buitenland. Over het nieuws dat de Duitse regering besloten heeft de wapenleveranties naar Nigerië te stoppen, toonde hij zich erg blij. Over de toekomst ADVERTENTIE Tot 15 september kunt u uw foto's (kleur of zwart-wit) in leveren voor de fotowedstrijd „ZELFPORTRET VAN VELSEN" 1» prijs ƒ200.-, 2e prijs ƒ100.-. Verder nog veel andere prijzen. Inlichtingen en folders verkrijg baar bij WV, Marktplein en bij van Biafra was hij zeer positief. Hij zei, dat hij geen enkele twijfel over een gunstige afloop koesterde". Heeft u nog met hem over de militaire situatie gesproken? „Nee, daar kreeg ik de kans niet voor. Maar ik heb wel zeer veel met de adju dant-generaal van het Biafraanse leger, kolonel Okwechime gesproken. Hij woon de namelijk naast mij in het hotel. Hij krijgt militaire informatie van alle fron ten. Hij is contactman tussen het leger, het ministerie en andere instanties. Hij zei dat ons grootste probleem de amunities zijn. Op de meeste fronten wordt frontaal gevochten. In frontale ge vechten zijn de Nigerianen minder dan de Biafranen, maar zij hebben het voor deel, dat zij tot de tanden toe gewapend zijn. Ik heb de wapens gezien, toen de kilonel mij naar een soort tentoonstelling daarvan nam. Het is zeer indrukwekkend. „Als onze legers in alle fronten munitie hebben om twee weken zonder onder breking te vechten, dan kunnen zij het hele Nigeriaanse leger in Biafra ver slaan", heeft hij gezegd". Heeft hij nog iets gezegd over de guerrilla? „Hij zei, dat de guerrilla voor ons de belangrijkste ontwikkeling is. Op dezelf de dag. dat ik hem sprak, boekten zij juist een enorm succes in Enugh-Ukwu, naast de hoofdstad. Dat gebied hebben ze heroverd. De mannen zijn tussen de achttien en de eenentwintig jaar. Hun moreel is enorm hoog en zij zijn zeer goed ge traind. Ik heb de commando's ook gezien. Ik was' er erg van onder de indruk". Heeft de olie in de Biafraanse grond naar uw mening veel te maken met het conflict tussen Biafra en Nigerië? „Als wij wilden afscheiden van Nige rië, omdat wij oliemineralen hadden, dan hadden we niet gewacht tot een jaar na de pogrom (massamoord, verklaart hij) in 1966 voor de afscheiding. Wij hebben duidelijk gemaakt, dat we bereid zijn economische betrekkingen met Nigerië te onderhouden. Het is ook belangrijk om te weten, dat de opbrengst van olie voor de Nigeriaanse federatie negen komma veertig percent van de totale inkomsten waren. Dat is dus niet zo veel". Spelen de godsdiensten een belangrij ker rol? „In het begin wel. De noordelingen zijn islamieten. Zij kwamen vroeger uit het noorden. Zij veroverden toen, wat we nu Noord-Nigerië noemen. Maar ze konden niet verder. Pas in 1914 hebben de Engel sen voor een beter verloop van de ad ministratie noord en zuid tot een staat Nigerië gemaakt. De Noordnigerianen hebben dat nooit gewild. Zij zagen ons als heidenen en hun politieke en gods dienstige leiders hebben altijd gezegd dat zij door zouden gaan met veroveren als de Engelsen weggingen". U ziet Engeland als de schuld van de moeilijkheden? „Ja. Toen ze in Nigerië kwamen, woon den de zuidelingen in Noord-Nigerië he lemaal apart in vreemdelingenkwartieren, Sabon-Gari's. Er waren verschillen op school, want de Hausa's zijn meestal moslems, terwijl de vreemdelingen chris telijk waren. De Engelsen deden niets om die twee bij elkaar te brengen tot een volk. Zij werkten de verdeeldheid in de hand". Wat is de reden, boven de godsdienst, dat Biafra onafhankelijk wil zijn? „De reden is, dat wij onze politiek en onze bezittingen in eigen handen willen houden, omdat de andere delen van Ni gerië de laatste twintig jaar gedemon streerd hebben, dat ze ons geen enkele veiligheid van onze levens of onze bezit tingen konden geven. Dat hebben ze ge demonstreerd bij de massamoord in 1945 door de Hausa's in Jos en in 1956 in Kano eveneens door de Hausa's. En dan natuur lijk de progrom in 1966". Welke stammen zijn er in Biafra? „In Biafra heb je vier stammen. De Ibibio's-Efiks. de Ibo's, de Ijaws en de Ogoja's. De Ibo's zijn in de meerderheid. Acht miljoen Ibo's tegen zes miljoen van de andere stammen. Wat hun karakter betreft is er niet veel verschil. We heb ben geleerd om als een volk met elkaar te leven. We gingen met elkaar op school" Bent u zelf een lbo? „Ja. Ik kom oorspronkelijk uit Noord- Nigerië. Ik heb vorige week mijn ouders na twaalf jaar teruggezien. Zij zijn in 1966 uit Noord-Nigerië gevlucht. Na veer tig jaar daar kwamen zij terug met niets, zonder een broek of hemd. Veel familie van mij is in de pogrom omgekomen. Ik sprak ook een neef, die in het Bia fraanse leger gewond was geraakt. Hij vertelde wel eens wat anders over de frontale gevechten. Het komt voor, en heel dikwijls, dat soldaten van het Bia fraanse leger in hun vijand een oude schoolmakker herkennen. Die dan roept, Hallo, die en die, ken je me nog. Toch wordt er dan geschoten. Het komt ook voor dat de Nigerianen of de Nigerianen in gevechtspauzes helemaal niet zo vijan dig meer zijn. Ze leggen wel eens siga retten neer of zo. Bij het accepteren moe ten de soldaten wel voorzichtig zijn, want het kan uiteraard een valstrik zijn". Willen de leden van andere stammen met de grote meerderheid, die de Ibo's vormen, blijven? Nigerië zegt, meen ik, van niet. „Ik zal u mijn ervaring vertellen in een van de vluchtelingenkampen, Umua- mamu. Negentig percent van de inwoners daar zijn van de minderheidsgebieden (Non-Ibo-gebieden) en dit zijn de mensen van wie de Nigerianen zeggen, dat ze in Nigerië moeten blijven. De kwestie is nu, dat als zij niet in Biafra willen blij ven, waarom vluchtten ze dan? Nigerië zegt dat zijn volk heeft beslist dat zij bij de federale regering van Laogs moeten blijven, maar dat is niet waar. De meeste jonge soldaten uit de minderheidsgebie- den, die vroeger in het Nigeriaanse leger waren, zoeken hun weg terug naar het leger van Biafra, vanwege de ervaringen die hun volk heeft opgedaan in Nige riaanse handen. De meeste leiders van het openbare en politieke leven werden vermoord door de Nigerianen. Sommigen van hen werden achter karren gebonden en zolang rondgereden tot zij stierven. Ik sprak in het vluchtelingenkamp een vrouw die ooggetuige was van de razzia in de Apostolische kerk in Onitska in Noord-Nigerië in februari. Toen de Nige rianen binnenkwamen, doodden zij de meeste mensen die aan het bidden waren. Jonge meisjes werden zo verkracht, dat zij nooit meer leven zouden voortbren gen. Deze vrouw was gevlucht". Waarom heeft West-Nigerië zich nooit bij Oost-Nigerië, Biafra, aangesloten in de afscheiding? „Zij zijn van nature lafaards. Je kunt ze nooit vertrouwen. Zij zijn altijd aan de kant die wint. Dat is hun nationale karakter. Zij zijn ook intelligente men sen, maar zij willen een gemakkelijk le- (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK De succesvolle club rijder Lies de Vries, die reeds tweevoudig kampioen lange afstand is, legde gister avond ook beslag op de sprinttitel van de Beverwykse rennersclub „Kennemerland". Hij wist vrjjwel al zijn ritt ente winnen en moest slechts eenmaal een „onbeslist" toestaan aan Han Wester. In de strijd om de algehele sprinttitel had De Vries aan het slot van de avond met de nieuweling Wim Lute en aspirant Herman Brouwer niet al te veel moeite. De rappe finisher Jan Serpenti kwam in het sprintkampioenschap van de amateurs niet verder dan de derde plaats. Hij werd zowel door Lies de Vries als Nico Laan geklopt. De uitslagen: AMATEURS: 1. L. de Vries, 2. J. van Hooff, 3. J. Serpenti. NIEUWELINGEN: 1. Wim Lute, 2. D. Hei- stek, 3. J. Kok. ADSPIRANTEN: 1. H. Brouwer, 2. H. de Boer, 3. G. Meyer. JEUGDKLASSE: 1. C. Joppe, 2. G. Stuif bergen, 3. P. de Vries. Algeheel sprintkampioenschap: 1. L. de Vries, 2. W. Lute, 3. H. Brouwer. Chuka Okwuosa uit Biafra in Haarlem. ven leiden. Zij willen niet vechten voor hun overtuiging. Vóór de onafhankelijk heidsverklaring is de leider, het hoofd van de Yoruba-stam (in West-Nigeri), Obafemi Awolowo, naar Okjoekwo ge gaan en heeft hem bijna op zijn knieën gesmeekt om als hij Biafra onafhankelijk wilde verklaren hem tenminste een dag de tijd te geven om zijn volk te mobili seren tegen het noorden. Maar nauwe lijks was de onafhankelijkheidsverklaring uitgesproken of hij weigerde zeer ken merkend. Het excuus van sommige in tellectuelen is, dat zij niet de militaire kracht hadden om Nigerië te weerstaan. Awolowo is nu minister van Financiën van de Lagos-regering". Chuka Okwuosa heeft in de vredes onderhandelingen in Addis Abeba niet veel hoop. „Zolang zij (de Nigerianen) van Engeland en Rusland wapens krijgen en militaire successen boeken, zullen zij niet serieus over vrede praten", zegt hij. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De „Kniertje Jacoba" lag op 23 juli verlaten in de haven van IJmuiden. „Dat scheepje heeft ons ver leid", verklaarde woensdag bij de Haar lemse politierechter een 59-jarige Am sterdamse koopman. De koopman moest samen met een 23- jarige vloerenlegger uit de hoofdstad te recht staan wegens diefstal van koperen pijpen uit de „Kniertje Jacoba". De vloe renlegger had de pijpen van de koelwater leiding gesloopt en ze aan de koopman overhandigd. Bovendien moest de jongste Amsterdammer zich ook verantwoorden voor rijden in een auto terwijl de bevoegd heid hem wegens rijden onder invloed was ontzegd. De koopman was meer dan dertig keer veroordeeld, en ook de vloerenlegger kon geen blanco strafregister laten zien. ^films EEN AMERIKAANS ruimtevaar tuig wordt gedwongen een noodlan ding te maken op een nog onbekende planeet, waar de overlevenden een hoogst merkwaardige samenleving ontdekken. Deze wordt geleid door beschaafde, aapachtige wezens, terwijl de aanwezige mensen tot een lagere orde behoren en dan ook als dieren worden behandeld. George Taylor (Charles Heston), een der beman ningsleden, weet in contact te komen met de vrouwelijke apendokter Zira (Kim Hunter), die in het geheim de theorie ontwikkelde dat veel vroeger het superieure ras uit mensen bestond. Zij en haar verloofde Cornelius (Rod dy McDowall) helpen Taylor bij een ontsnappingspoging en dat brengt voor „De apenplaneet" een reeks bi zarre en verrassende avonturen op gang, met een onvermoede climax. REGISSEUR FRANKLIN J. Schaffner heeft van dit ongewone gegeven, ontleend aan een roman van Pierre Boulle au teur van „De brug over de rivier Kwai" 'n ongemeen boeiende en verzorgde scien ce-fiction film gemaakt, die uitmunt door aankleding, grime en keuze van land schappen, bijkomstigheden welke in dit geval van groot belang gijn om de maca bere illusie van de apenkolonie als rea liteit niet te verstoren. Deze originele en uitzonderlijk knap gemaakte film wordt tot en met woensdag in dit theater ver toond. Alleen zondagmiddag kan Barry Ingham weer eens worden bekeken als de stoere en onverschrokken titelheld in „Een uitdaging voor Robin Hood". IN DE REEDS behoorlijk bekend ge worden film „De twaalf veroordeelden" behandelt regisseur Robert Aldrich het ongewone verhaal van twaalf tot levens lang of de strop veroordeelde misdadi gers, die na een grondige opleiding een levensgevaarlijke opdracht in bezet Frank rijk moeten vervullen. Een nogal rauw gegeven, dat door Aldrich als een „vuil" avontuur met kracht op het witte doek wordt gesmeten. WAARSCHIJNLIJK HEEFT hij op de ze wijze willen aantonen dat de oorlog toch maar een gemene en smerige zaak is, waarin eigenlijk alleen doorgewinterde misdadigers moeten optreden. Een opzet, waar hij met zijn avontuurlijke hande ling, sensatie en wat bijpassende zwar te humor aardig in is geslaagd. Met Lee Marvin als de onverzettelijke instructeur, die de twaalf boeven moet trainen en ver der met een uitgelezen stelletje acteurs, dat een rijke ervaring heeft in het uitbeel den van schurken en onscrupuleuze su jetten, is er een film ontstaan met zoveel geweld, sadisme en verheerlijking van brute kracht, dat de liefhebbers van dit genre zich hier tot en met zondagavond bijzonder gelukkig bij zullen voelen. VOOR HEN. DIE wellicht de attractie ve western preferen, wordt dan zondag middag „De held van de rodeo" ver- Een tafereel uit de boeiende en knap vervaardigde avonturenfilm ,,üe apenplaneet"die deze week in City wordt vertoond. toond, waarin alles is begonnen om de hoofdprijs van een rodeo, met onder de deelnemers het paard van pater Phelan, die van het geld een nieuwe kerk wil la ten bouwen. EEN KRACHTIGE ZEDENSCHILDE RING van het Zweedse leven anno 1910 kan Mai Zetterlings film „Liefdesparen" ongetwijfeld worden genoemd, die van maandag tot en met woensdag in het Kennemer theater draait. Het zijn in flashbacks grepen uit het leven van drie vrouwen, die allen op de een of ande re manier hebben geleden onder de be krompenheid en schijnheiligheid van haar omgeving. HET IS DUIDELIJK dat Mai Zetterling haar kritiek op de ondergeschikte en on vrije positie van de Zweedse vrouw heeft verlegd naar een ver achter ons liggen de periode, om in haar schokkende ont hullingen iets vrijer te staan. Toch wil zij allerminst suggereren dat de situatie in middels is veranderd. Overigens kan men het de film aanzien dat de stof hiervoor werd ontleend aan een omvangrijke ro man, waarvan de hoofdlijnen zijn aange geven en de nevenintriges slechts vluch tig aangeduid Zodoende blijft er veel te waarderen over in dit knappe werkstuk, met zijn opvallend onsentimentele toon van vertellen en het cynisch commentaar, dat op een voorbije tijd en de heren der schepping wordt geleverd. DE EERSTE FILM van dit weekpro- gramma werd dan reeds tot en met zon dagavond vertoond. Het is „De hel van Macao", een boeiend sensatieverhaal over de jacht in Rood China op een myste rieus medailion, dat het geheim van fabel achtige schatten verbergt. In de voorstel ling van zaterdagnacht wordt voorts een reprise gegeven van „Lost command", waarin de belevenissen worden verhaald van een groep Franse parachutisten, die na afloop van de oorlog in Indo China naar het strijdtoneel in Noord-Afrika wordt overgeplaatst. Anthony Quinn speelt in dit heroïeke gebeuren een keiharde ko lonel met militaire ambities, Alain De len een idealistische ondergeschikte en Claudia Cardinale de zuster van een re bellenleider, die Delon uiteindelijk als minnaar wint. „Geheim agent Fred Flint- stone", een kostelijke tekenfilm met de populaire televisieheld Flintstone, natuur lijk in gezelschap van Wilma, Barney, Betsy, Pebbels en Bam-Bam. ONGEVEER EEN KWART eeuw gele den maakte Boris Karloff door zijn lugu bere creatie in „Het monster van Fran kenstein" deze film tot een wereldsensa tie van de eerste orde en hoewel dit genre daarop nog dikwijls werd nagevolgd, is het moeilijk aan te nemen dat men er ooit in is geslaagd deze voorloper van de griezelfilm te overtreffen. Mede door de ze lugubere creatie is Boris Karloff in middels een bijna legendarische acteur geworden en daarom lijkt het ons een goed idee van de directie van Luxor, de ze beroemde film nog eens tot en met zaterdag naar Beverwijk terug te halen. EEN TWEEDE ATTRACTIE in dit weekprogramma is ongetwijfeld „Thun- derbirds are go", een van die verbluffend knappe trucfilms, die tot de graag beke ken televisieattracties behoren. Dit ver haal over International Rescue wordt in de eerste matinee van zondag vertoond, tot en met woensdagavond gevolgd door „De duivelin van Wyoming", een grap pige western, dus zonder sluipschutters en Indianen, maar met in ieder geval Doris Day in de hoofdrol. IN DE ITALIAANSE western „Texas addio" gaan twee broers op stap om de moordenaar van hun vader te vinden en aan de wrekende gerechtigheid over te leveren. Het zijn Burt en Jim, die de gezochte moordenaar tenslotte aantreffen als een welgesteld rancher in Mexico, om vervolgens in een reeks verwikkelin gen terecht te komen waarbij Jim om het leven komt en moordenaar Cisco zijn ver diende straf niet ontloopt. Waarna Burt terug kan keren naar Texas, om daar weer de sheriff te worden die hij was, voor hij al deze opwindende avonturen ondernam. Met deze geweldig spannende western wordt het weekprogramma van dit theater vrijdag en zaterdag inge zet Vervolgens zondagmiddag nogmaals de onversaagde filmheld Tarzan, die in „Tarzan en Tania", zoals gewoonlijk te midden van oerwoud en wilde dieren al lerlei verschrikkingen moet doorstaan. Di rect daarop wordt het hier dan tot en met woensdag doormiddel van „Je geld of je liefdeleven" allemaal weer wat vro lijker bekeken. Tegen beiden eiste de officier van jus titie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tegen de vloeren legger nog een jaar ontzegging. De raadsvrouwe van de koopman, jonk- vrouwe mr. R. W. de Ranitz, en de raads man van de vloerenlegger, mr. B. C. Ro- mijn, voerden aan dat het schip verlaten was en al half gesloopt. De politierechter mr. H. J. M. Cokart veroordeelde beide Amsterdammers tot zes weken met aftrek en een half jaar ontzegging erbij voor de vloerenlegger. „Dit is een straatrover, uit het oogpunt van generale preventie eis ik zes maan den met aftrek". Toen deze eis door da tolk was vertaald voor een 27-jarige los- werkman uit Lille in Frankrijk, trok de werkman een ongelovig gezicht. Hij had ontkend op 24 juli in Zandvoort een bedrag van 4,50 uit een zak van een mantel in een Duitse auto te hebben gestolen. De politie had hem betrapt toen hij met zijn arm door een raampje bij de auto stond, maar het geld zou hij niet hebben gestolen. De Fransman was al eerder aangehou den omdat hij in Amsterdam uit een auto gestolen zou hebben, die zaak werd ech ter geseponeerd toen van diefstal niets bleek. De man werd over de grens gezet, maar kwam terug. Op de vraag van de politierechter of hij vaker was veroordeeld, antwoordde de Fransman „Jamais, nooit" Wat hij dan wel in die auto wilde? Na veel geaarzel besloot de los-werkman te vertellen dat hij in de auto had willen slapen. De raadsman, mr. J. O. Baron, meende dat er wel aanwijzingen in de richting van diefstal waren, maar dat er geen bewijs was geleverd. Hij pleitte in eerste instan tie voor vrijspraak en in tweede instan tie voor een straf die niet hoger zou zijn dan de preventieve hechtenis. De politie rechter veroordeelde de Fransman tot zes weken met aftrek. Nadat een 18-jarige tuindersknecht uit een opvoedingsgesticht in Zeist was weg gelopen, stal hij in Utrecht een auto en een brommer. Op 23 juli kwam hij in Beverwijk, waar hij in de Begijnen straat een bromfiets ter waarde van 300 wegnam. Alleen voor die diefstal moest hij zich woensdag bij de Haarlemse poli tierechter verantwoorden. Na een eis van twee maanden met aftrek werd de tuin dersknecht tot een maand gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Tot drie weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid werd een 25-jarige Duitse koopman ver oordeeld die op 30 juni in Beverwijk on der invloed reed en na een aanrijding doorreed. Bij de bloedproef bleek een al- coholpermillage van 1.75. Er was een maand en twee jaar ontzegging geëist. Tangen, sleutels, hamers, zagen en nog veel meer gereedschap nam een 19-jarige monteur uit Wijk aan Zee uit een bouw keet weg aan de Noorderpier. Conform de eis werd de monteur tot 150 boete veroordeeld. Een 23-jarige bascuulmaker uit Bever wijk zou op 4 mei van dit jaar bij een cafetaria in de Breestraat in Beverwijk een ruit ingetrapt hebben. Ook zou hij met mishandeling hebben gedreigd. Hij ver keerde onder invloed van alcohol. Con form de eis kreeg hij 100 boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De schade moet hij binnen drie maanden vergoeden. ADVERTENTIE ook voor u voor de beste haarverzorging. Wij ontvangen u graag in onze nieuwe salon LANGE NIEUWSTRAAT 181 Voor uw afspraken telefoon 11165. Na 6 uur telefoon 13672.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7