IJtunnel in oktober open voor verkeer Jr HBÜ2 m m SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ in Gebruik van „pil volgens eigen geweten Serie oplichtingen met cheques Pluimveebedrijf in de as gelegd Vlucht naar Cuba niet als eerste verboden Gewondenvervoer per helikopter 12 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1968 13 L .,]p» Bisdomblad: Schade zeven ton Minister Bakker: Proef begint IS oktober Begrijpen wij het beter? Zandwoestijn Aandacht Schijn en werkelijkheid Verknoeid Rechten van de mens Naar de maan Ervaring Strandvervuiling Percentengeld -'T ■R^ 'i Jjjufd^ "*4\Mz&\r %l ,;;xSg:-:;;.:: BUIKSLOOT WENDAM SlahonNoord- Zuidholl.lram AFGESLOTEN 'J Oostertfok sluis attiss. Kon paleis -Foelies traaf Spoorliin De werkzaam heden aan de IJtvnnel in Am sterdam vorde ren snel. Eind oktober wordt de tunnel voor 't verkeer open gesteld.De werk zaamheden aan de aan- en af- voerwegen zijn reeds ver gevor derd. Op de foto link.'boven de uitgang van de tunnel aan de zuidelijke kant naar de Foelie- straat. De foto linksonder toont de in- en uit gang bij het Krauyenplein in Amsterdam - N. Op de achtergrond het Centraal Station en de St. Nicolaaskerk. Op de foto rechts onder de nieuwe brug bij het Meeuwen- ■MB Autotunnel 1772 m. Personentunnels -mc k, X.i I plein in Amsterdam-Noord die op 19 augustus in gebruik zal worden gesteld. itnntinniwMwwnnfwwwwwwwvwwwwvwwviiv' V) (Van onze correspondent) ROERMOND. Als het geluk van hun huwelijk gehuwden vraagt gebruik te maken van voorbehoedmiddelen, dan moeten zij dat doen. Het is hun oplossing voor de problemen waarvoor zij staan: zorg voor elkaar, de kinderen, de mense lijke samenleving en haar toekomst. Mis schien bezien de gehuwden deze oplos sing als zondig of onvolmaakt. Ook dat is een zaak van hun eigen geweten. Zo stelt het donderdag verschenen bis domblad „Limburg" in een hoofdartikel op de voorpagina naar aanleiding van de encycliek „Humanae Vitae". Het blad wijst erop dat iedere gehuwde zijn eigen geweten mag en moet volgen, hoewel het niet kan voorbijgaan aan dergelijke ge zagvolle uitspraken als de encycliek. „Het is belangrijker dat gehuwden het met elkaar eens zijn dan dat zij precies in de pas lopen met de buitenstaanders", aldus het bisdomblad, dat hetzelfde is in de bisdommen Limburg, Breda en Den Bosch. Op dit hoofdartikel, geschreven vanuit de centrale redactie wenste het bisdom Limburg geen commentaar te ge ven. „Het bisdomblad heeft zijn eigen verantwoordelijkheid", aldus de secretaris van de bisschop, drs. P. Moonen. (Van onze correspondent) VALKENBURG De rijkspolitie van Valkenburg heeft donderdag een 20-jarige jongeman uit Harlingen, die maandagmor gen in Valkenburg werd aangehouden, overgeleverd aan de justitie in Maastricht. De jongeman werd de afgelopen dagen duchtig aan de tand gevoeld omtrent een nogal uitgebreide zaak van flessentrekke rij, oplichting en valsheid in geschrifte door middel van een girochequeboekje, dat hij thuis van zijn broer had gestolen. Samen met zijn meisje heeft hij goede sier gemaakt door enkel al in Valkenburg 20 ongedekte postgiro-cheques uit te ge ven. Alle benadeelden zijn flink gedu peerd, omdat de postgiro deze cheques niet dekt. Het duo had in een hotel een luxueuze kamer betrokken. MEPPEL In de nacht van woensdag op donderdag is het pluimveebedrijf „De Welpenhof" van de heer P. Pronk in Mep- pel door brand verwoest. De brand, waar bij dertig van de modernste broedmachi nes en ruim een half miljoen eieren ver loren gingen, legde de gehele broederi; in de as. De schade wordt geschat op ongeveer 700.000. Er gingen onder meer machines van 40.000 per stuk verloren. De boerderij behoorde tot een van de modernste in ons land. Vermoedelijk was kortsluiting de oorzaak van de brand. (Van onze correspondent) DEN HAAG De toestemmingsaan- vraag van „African Safari Airways" voor een chartervlucht naar Cuba kwam pas woensdag 17 juli, na kantoorsluitingstijd, op de telex van de Rijksluchtvaartdienst binnen. Nadat van die maatschappij na dere inlichtingen omtrent het karakter van de vlucht werden verkregen in de la te namiddag van donderdag 18 juli, werd de beslissing vrijdag 19 juli ter kennis van de maatschappij gebracht. De toe stemming om de chartervlucht uit te voe ren werd geweigerd, omdat het te ver voeren gezelschap van 120 personen niet aangemerkt kon worden als „besloten groep" in de zin van beschikking inzake vluchten naar, van en via Nederland van vreemde burgerluchtvaartuigen in niet-ge- regeld verkeer. Dit zegt minister Bakker in antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid E. van Thijn (P.v.d.A.). Ook in het verleden is zowel aan bui tenlandse als aan Nederlandse luchtvaart maatschappijen toestemming onthouden voor chartervluchten, welke niet aan de gestelde regels voldeden. De minister noemt in dit verband vluchten van bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen in 1966 en 1967 naar Acapulco, Johannes burg en Lourenco Marques en vluchten van Nederlandse luchtvaartmaatschappijen in 1966 naar Suriname en naar de Ned. An tillen. Op woensdag 24 juli is alsnog toe stemming voor de vlucht gegeven uitslui tend uit medeleven met de passagiers, toen bleek dat deze niet door de verantwoor delijke luchtvaartmaatschappij of door de organiserende verenigingen op de hoogte waren gesteld van de gegeven weigering en zich derhalve van niets bewust naar de luchthaven Schiphol hadden begeven. DEN HAAG. Op 15 oktober begint een eerste periode van proefnemingen met het vervoer van verkeersslachtoffers naar ziekenhuizen door helikopters van de Koninklijke Luchtmacht. Die proefpe riode valt in de wintermaanden, duurt een kwartaal en eindigt dus op 15 janu arie 1969. Op 15 mei van het volgende jaar begint een tweede proefperiode van vier maan den. Zij duurt tot 15 september, omvat de zomermaanden en het vakantieseizoen met druk autoverkeer. Tot deze proefneming heeft het minis terie van Soc. Zaken en Volksgezondheid besloten over te gaan in overleg en sa menwerking met de ministeries van Justi tie, van Defensie en van Binnenlandse Za ken. Bij de proefneming zullen „Alouette" hefschroefvliegtuigen van de bases Deelen en Soesterberg worden gebruikt. Ze zullen van zonsopgang tot één uur voor zonson dergang ter beschikking staan. Op dit mo ment is nog niet bepaald tot welke wegen de hulpverlening met hefschroefvliegtui gen bij het vervoer van gewonden zich zal uitstrekken. Evenmin is nog vastge steld welke ziekenhuizen zullen dienen voor ontvangstcentra. Bij die ziekenhuizen zul len landingsplaatsen voor helikopters moe ten worden aangelegd, voor zover die er nog niet zijn. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. if De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Ergens in dc Molukken (1968): Een lepro- zenkolonie krijgt van een Nederlandse in stantie onder andere enige vuilnisemmers. Ze zijn er verrukt van. Wat kunnen ze hier prachtig hun water, nodig voor ei gen gebruik, in halen en verplaatsen Als ze horen, dat deze emmers voor vuil nisemmers dienen kunnen ze dat niet ge loven. De emmers worden in ieder geval daar voor water gebruikt Een poosje geleden lazen we bij een actie: Een miljonair, een maatschappe lijke nul, die zich zat gegeten had aan zijn zeven gangen, liet de resten van zijn gangen uit de vuilnisemmer eten. We we ten dan ook, dat er duizenden andere mil jonairs zijn, maar we zijn toch weer „even" wakker geschud en als we dan verder lezen: Ik ben, jij bent, wij zijn, in internationaal verband, miljonairs, zat voldaan dan dommelen we maar niet zó, één, twee, drie weer in. Tot slot stond er dan ook nog: dat wij het beter mogen begrijpen! A. STRAATSMA-ANEMA, Santpoort. Wanneer „het Biafra conflict" u óók mag boeien Om de honger uit te roeien Geef dan allen ruim en mild Opdat de honger wordt gestild. Het is een nationaal appél De vraag rijst echter: Helpt het wel? Zit niet de wortel van het kwaad" „Verankerd" in schier elke staat"? „De oorlog" voert men op „bevel"- Er is al druk geconfereeerd En toch heeft „men" nog niets geleerd Zelfs „christenen" uit alle landen (Misschien wel met gevouwen handen) Doen helaas óók nog zeer gedwee Aan oorlogsvoorbereiding mee Dit gaat mijn „klein" verstand te boven En; „klopt" het wel met hun geloven"? Mijn schrijven zal „misschien" zo zijn? 't Is roepen in een zandwoestijn T. v.d. PLAS, Bennebroek. Met aandacht uw stukje gelezen over het anatomisch laboratorium, dat op 5 au gustus in de krant verscheen met de over lijdensadvertentie van de heer Christiaan van Rees. U schreef ondermeer dat u nog nim mer een soortgelijke advertentie gele zen had- Ons was het ook nog nooit opge vallen, maar daarna stond twee dagen na elkaar in de Telegraaf een soortgelijke advertentie. Die u publiceerde stond maandag 15 juli in de ochtendkrant, die wij zagen stond er dinsdag 16 juli in. Hier is wel niet bijgezet Amsterdam, maar de bedoeling van beide advertenties zal de zelfde wel zijn: de medische wetenschap te helpen. Ik vond het aardig u te laten zien dat er aandacht aan alles in de krant geschonken wordt en niet alleen aan ongelukken en oorlogsnieuws. Ook uw blad schrijf: wel interessante artikelen die door menig lezer echt op prijs gesteld zullen worden. Wij lezen hem tenminste al van oudsher. Van grootouders (Oprech te Haarlemmer) ouders en hu al 21 jaar door ons. Alleen mijn man koopt dage lijks de Telegraaf omdat hij op het land schap van Haarlem naar Amsterdam al jaren is uitgekeken. Mevrouw A. VLIELAND, Haarlem. Wat schoon is het schouwspel toch van een „parade", met stil ontzag; slaat men 't vertoon dan gade, van uniformen pracht van snit, van mannen recht van lijf en leden, waar energie en pit in zit. De laatste snufjes van het wapentuig- vertoon; Opgepoetst en voor het oog zo ontzagwek kend schoon. De trotse vaandels en de vlaggen wappe ren in de zonnenschijn 't Vertoon is wonderfijn Zie toch maar toe hoe alles is paraat en voor een strijd gereed. Het volk heeft weliswaar dit alles aan belasting opgebracht. Doch weest tevreden maar als ééns een vijand komt, dan wordt hij wel verslagen door deze oorlogsmacht. Het is je geld toch dubbelwaard als men zo'n prachtparade gadeslaat? Doch wat is nu de „realiteit" als eenmaal „schijn", wordt werkelijkheid? Ik behoef dit niet te memoreeren, Want menigeen heeft in 't verleden, dat aan de lijve kunnen leren. De laatste wereldstrijd, bracht doden en verminkten zonder tal, Voor magere Hein was het een „Dodenhal' De burgers snakten naar een droog stuk De burgers snakten naar een droog stuk brood; Dit was in korte trekken de grote hongers nood Docht thans wordt na „Parades groot ver toon de wereld o zo schoon Want als raketten en atoom, de aard in puin doet gaan, dan is de aard „gezuiverd" en 't mensdom van de baan Waar blijft de mens dit dit zal tegen gaan?? N. VAN DER LENDE, Haarlem. In uw krant van 7 augustus las ik een stukje over „boter" voor 83 cent per 250 gram. De helft van de prijs voor een pak je koelhuis, zowat, maar tweemaal de prijs van margarine. Waarom geven de heren „botervervalsers" zich zoveel moei te met het uitdenken van zo'n „boter". Het is geen vis, het is geen vlees, wat dan wel? Men gaat niet knoeien door in de koelhuisboter 2 percent (of 20 percent?) sesam-olie en wat eiwit te doen als er weer niet flink wordt verdiend aan het nieuwe produkt. Ik vertrouw dat gepruts niet en zal me dan maar houden aan de margarine. Als we niet in aanmerking ko men voor goedkopere koelhuisboter (zon der vervalsing) dan blijf ik maar een mar- garineslikster. Ook niet erg, er zijn er ger dingen, maar ik vind het zo intreurig dat goede koelhuisboter zo verknoeid moet worden. B. LE COMTE, Haarlem. Door de ehende in Biafra dringt zich de vraag op: wat doen de Verenigde Naties? Het handvest van de rechten van de mens op 10 december 1948 door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties goedgekeurd moet ons allen niet zijn ont gaan. Neen, er zijn zelfs naties die wa pens leveren. Niet voor de rechten van de mens, maar om de mensen te laten verhongeren en uit te moorden. Het Hand vest erkent de waardigheid van ieder per soon zonder uitzondering de morele voor schriften te volgen, een menswaardig be staan te eisen en andere rechten die hier mede in verband staan. Door Nigeria wordt alles met voeten getreden. Als er een politicus wordt vermoord is heel de wereld in rep en roer. En we zijn blij dat de moordenaar is gepakt. Maar wat wordt er gedaan tegen die president van Nigeria die met zijn dikke korpus 6.000 mensen de dood in jaagt? Die het voedsel van het Rode Kruis beschiet of niet doorlaat. Als de Verenigde Naties mooie woorden neer schrijven en niets ondernemen, kunnen ze beter verdwijnen en het geld dat ze kosten beter besteden! P. v. d. WESTEN, Haarlem. Ik heb vorige week de uitzending ge zien van de N.T.S. over Biafra. Er werd weer een beroep gedaan op de goedgeefsheid van het Nederlandse volk en natuurlijk zou ik haast zeggen, niet te ver geefs als men al die narigheid laat zien. Zaterdag was er al weer zeven miljoen gul den bijeen gebracht. Vermoedelijk was er veel bij van de kleine man die weer zijn bijdrage bracht. Heeft u echter op die zelfde televisie gehoord dat er op diezelfde zaterdag in Amerika een satelliet is afgeschoten van schrikt u niet, 90 miljoen gulden en verlo ren is gegaan? Natuurlijk ben ik voor vooruitgang in de techniek, doch mijn mening is wel dat men daarmee pas moet beginnen als eerst die honger en armoe de uereld uit zijn. Wat is onze 7 miljoen tegen deze in één klap weggegooide 90 miljoen? M. A. DE VISSER, Haarlem. De advertentie van wijlen de heer C. van Rees en het daarbij geschreven arti kel, heb ik met belangstelling gelezen. On geveer twee jaar geleden heb ik iets der gelijks in Leiden vastgelegd. Dat niet meer mensen er toe overgaan dit te doen ligt mijns inziens aan de huisarts. Misschien zijn ze soms ten onrechte be vreesd. Er kunnen immers fouten en fei len aan het licht komen. Door crematie en begrafenis kunnen gegevens, die voor de medische wetenschap van belang zijn, ver loren gaan. De arts heeft zwijgplicht en behoeft zelden rekenschap af te leggen. De dokter zou mijn inziens de patiënt vertrouwd kunnen maken met het idee van het medisch belang. Men stuit vaak op heftige tegenstand bij de arts, indien men zijn stoffelijk overschot ter beschik king wil stellen. Ik spreek uit ervaring; ik heb er lang voor moeten vechten. Tot dat ik op de T.V. in een gesprek hoorde tussen de heer H. Wigbold en een dokter uit Utrecht dat men over veel te weinig stoffelijke overschotten beschikt. Ik heb toen direct naar het Academisch Zieken huis geschreven en binnen die weken was de zaak geregeld. E. K. BLAUW-LAMMERTSMA, Haarlem. Naar aanleiding van een klacht van de bewoners van het tentenkamp „De Zee meeuwen" dat daar het strand vervuilt, wil ik opmerken dat dit geen hondevuil is, maar resten van kampvuren die daar geregeld gestookt worden en dit strand- gedeelte tot een smerig strand maken. Verder hoop ik dat de bewoners, als zij in september het strand verlaten, al hun meubilair en beddegoed meenemen, zodat de echte natuurliefhebber ook 's winters met genoegen langs het mooie Bloemen- daalse strand kan wandelen. M. G. BANNINK, Haarlem Als ik mijn ogen de kost geef lopen er vele honden rond waarvoor geen belas ting wordt betaald. Vroeger kwam er wel eens een ambtenaar aan de deur vragen of men een hond hield en werd je aange houden als de hond de penning niet droeg. Is deze belasting niet belangrijk in de ze welvaartsstaat of zijn er geen ambte naren meer die dit zouden kunnen doen. Er zijn toch wel werkelozen die percen tengeld van iedere hond willen verdienen. P. SIKSMA, Haarlem. ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745", ijmuiden

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13