Europese kampioen Fighting Mack Nauwelaerts de Agé ÉMI Sterk worden door leguanensoep Van Maurik tastte de belangen van SC Cambuur aan Schneider kon de finale tegen Hajer niet uit Okker houden Sportakademie HAARLEM - S.C. CAMBUUR uit de „ktioek ktioek" van Curasao Mack Blank VAN DER KRUK NAAR MEXICO Sigrid Oral zwom record VS-Spanje gelijk voor Davis Cup Competitietegenstander van Haarlem heeft 2 geblesseerden na oefenduel GERAFFINEERDE EN HARDE NIEUWELINGEN BIJ PSV Pele uit veld gestuurd <ë0 ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 11 Ml Honkbaljeugd niet in finale van BRL-toernooi Italiaanse wegploeg (Van onze sportredactie) ZANDVOORT Fighting .Mack. Eenentwintig jaar oud. Groeide op in de „knoek-knoek" van Curasao, is uiterst sterk, speelde op de school van de fraters de bokser, die hij wilde worden en grinnikt nu na als hij zegt, dat diezelfde fraters hem wel drie, vier keer per dag van school stuurden, omdat hij bleef boksen. Fighting Mack, Euro pees kampioen in het welterge- wicht sinds woensdagavond, is de man, waarvan promotor Ilenk Jluh- ling in Zandvoort zegt: „We gaan nu eerst geld maken". Dat betekent de titel voorlopig niet op het spel zetten, maar „geld verdie nen met die titel". Dus niet boksen te gen de hoog genoteerde Willie Quator, maar bijvoorbeeld wel tegen de Zuid afrikaan Ludiek, ook hoog genoteerd, maar buiten Europa. In Zuid-Afrika tegen de blanke Ludiek. Kan dat? Ruhling: „Ja, want Curtis Cokes (VS, huidige wereldkampioen) heeft er ook tegen Ludiek gebokst. Voor speciale elegenheden kan het dus wel. Op de tribunes zal men het publiek wel ge leiden houden, nou ja en ik gebruik wel wat schoensmeer om bij Mack in de hoek te mogen, als dat nodig mocht zijn." De nieuwe Europese kampioen grijnst om dat grapje. Fighting Mack heeft meer plezier. Praat in Papia mento, Engels en Nederlands over zijn jonge leven en droomt wanneer Ruh ling tijdens het interview de gesprek stof overneemt weg naar Lignano Sab- biadoro, woensdagavond. „Ik maakte voor de wedstrijd wat mental training in mezelf. En toen komt er een man en zegt. everything ready. En ineens en dan volgt een kreet, die zich niet in letters laat vangen, maar die begeleid wordt door inheiend uitgestoken handen. Het is 1 Macks weergave van de donder en bliksem, die boven Ligano Sabbiadoro hing. toen hij zich opmaakte voor de nartij tegen titelverdediger Carmelo Bossi. Bambam, bam, toen voelde ik dat God met mij was". De kampioen springt verder: „In de vijfde ronde, toen zat ik in de hoek mijn benen trilden (Ruhling: „Hij was even aan geslagen"; sparring-partner Jack John son: „Door zijn goede conditie bleef hij staan") toen dacht ik, God, nou moet je me helpen. En in de 6de ron de hoorde ik weer bam. bam bam. Ik was nog sterker geworden." Doorgewinterde boksmanager Henk Ruhling: „Na de zevende ronde heb ik gezegd: „Onze lieve Heer heeft je twee vuisten gegeven Mack." Het gevolg was, dat Fighting Mack in de achtste ronde zijn linkse hoeken, die niet vol doende rendement hadden opgeleverd, afwisselde met een rechtse hoek. Ruhling: „Bossi werd groggy in de touwen geslagen. Na de negende ronde is hij niet meer uit de hoek gekomen. Zijn kaak was op twee plaatsen gebro ken." Fighting Mack was Europees kam pioen. Voor het eerst sinds 1938 had een bokser met de Nederlandse natio naliteit een Europese titel veroverd. Het duo Ruhling-Prakken (de con tactman op de Antillen) had een kam pioen afgeleverd. Een man, die zich tooit met de naam Fighting Mack. Waarom? „Wanneer ik zo klein was, heb ik al mijn haren weggeschoren. Ik ga zo kaal dansen en dan noemt ieder een mij Mack, Mack. Iedereen. Later bij de promotor als ik mijn eerste ge vecht krijg, vraagt hij, hoe heet je. Wel, zeg ik, iedereen noemt mij Mack." De combinatie Fighting Mack was daarop snel gevonden. Als zeventien jarige had hij een ideaal bereikt. Het ideaal van het bokser zijn. De fraters, die hem zeven jaar op school hadden in de Bandabou-Barber, hadden van dat ideaal geweten. Zijn ouders. Zijn vijf broers en zeven zusters. In de knoek-knoek („wel huizen, geen we- ADVERTENTIE Bloemendaalseweg 152 O'veen Telefoon 0 23 - 5 32 56 - 6 55 21 Het grootste en oudste sportinsti tuut van Kennemerland, opent de inschrijving voor: JUDO voor jeugd dames en lieren JIU JITSU, KARATE en BOKSEN Moderne DAMESGYMNASTIEK KEEP FIT clubs voor HEREN VOLLEYBAL - BADMINTON BALLET Verhuur van Sportzalen voor volleybal en badminton. Club- en privélessen. gen") groeide een kampioen. Afkom stig uit een gezin, dat „arm woont." Ruhling, „dat is mooi in die jongen, hij wil boksen om zijn ouders beter te la ten wonen." Het verhaal van Mack zelf over zijn jongensjaren. „Al op school wist ik dat ik bokser wilde worden. Ik liep altijd zo (en slaat wat combinaties door de lucht in huize Ruhling). Met mijn vrienden gingen wij leguanen (hagedis in het groot) vangen. Van de opbrengst konden we naar het boksen kijken. We sliepen 's nachts op straat." Leguanen vangen, het is een verhaal apart in het leven van Fighting Mack. „De soep van de leguaan is ontzettend sterk. Het vlees is krachtig. Als ik te rugkom op Curacao ga ik weer van gen." En Mack demonstreert. „De lan ge staart pak je, je trekt die staart te rug en slaat de kop eraf met een stok. En met een mes snijd je ze open." Mack heeft meer beeldende details, ge steund door partner Jack Johnson: „Als je het hart eruit snijdt, dan zie je het tikken. De ogen van de leguaan branden. Als ze je aankijken, word je ernaar toe getrokken." Kortom legua nen vangen is een veel gedane bezig heid maar uiterst gevaarlijk. Met die bezigheid als voornaamste arbeid bracht Fighting Mack zijn vijf tiende en zestiende jaar door, zeven tien was hij toen de bokssport hem opnam; negentien toen hij de keiharde profwereld instapte. Met een periode jeugdjaren als basis die menige promo tor lief is. Lichamelijk goed geschoold en met een zucht naar een leven, dat minder hardvochtig is dan dat wat men kent en dat bereikt lijkt te kun nen worden door veel geld. Fighting Mack is bovendien getalenteerd met een kracht, die hem van zijn zevenen twintig prof-gevechten voornamelijk knock out-overwinningen opleverde. Altijd een wetenschap, die prettig is, wanneer een partij op punten verloren dreigt te gaan, zoals bijvoorbeeld die tegen Carmelo Bossi. Voor Fighting Mack is het trouwens tocly prettig _om tegen een blanke te boksen en dat heeft niets te maken met black power in de sport. „Bij een blan ke zie ik een plek", is de verklaring En Mack wil als bokser dan meer. Ruhling duidt nader aan: „Een blanke tekent veel gauwer. Het is gemakke lijker zichtbaar als hij goed is geraakt. Een blanke loopt ook eerder een wenk brauwblessure op. Hij heeft een heel andere bouw, een ander hoofd. De ogen van een gekleur de jongen zijn ook veel sterker. Van de tien gekleurde jongens hebben er negen een goed lichaam: van de hon derd blanke zijn er misschien vijf sportjongens." Fighting Mack is duidelijk een van de negen gekleurde jongens uit het verhaal van Ruhling. „Hij is nu in de big money. We kunnen nu eisen stel len. Hij is pas 21 jaar. Hij kan nu geld verdienen en overhouden. Als hij gaat leren omgaan met geld. Ik kan hem al leen maar adviseren. Het is zijn geld.' Theo Reitsma LEIPZIG. Op de Oostduitse zwem- kampioenschappen, die deze week in Leip zig worden gehouden, heeft Sigrid Goral een nieuw Europees record op de 800 me ter vrije slag gevestigd met een tijd van 9.43,5. Het oude record stond op naam van de in Mexico wonende Zweedse Eli sabeth Morris-Ljunggren, die kort gele den tijdens de Amerikaanse kampioen schappen een tijd van 9.45.0 voor zich liet afdrukken. Het wereldrecord is in han den van de Amerikaanse Debbie Meyer met 9.19.0 CLEVELAND. In de halve finale VS-Spanje van de interzone van het toer nooi om de Davis-Cup is de stand gelijk 1-1. Spanje had een 1-0 voorsprong ge nomen. Manuel Santana overklaste Clark Graeb- ner en won in drie sets (6-2 6-3 en 6-3), maar Arthur Ashe bleek duidelijk sterker dan-Juan Gisbert, die geen enkel verweer had tegen de alsmaar aces slaande Ame rikaan. Ashe won in drie sets; 6-2 6-4 en 6-2. (Van onze sportredactie) HAARLEM „Binnen vijf minuten stonden we al met negen man. We konden nauwelijks tijdig aanvullen. Dat hadden we te wijten aan Van Maurik". Cambuurs manager Westra is nog verbaasd over de oefenwedstrijd, die tegen Holland Sport werd gespeeld en waarin Haagse nieuweling Van Maurik binnen enkele minuten verwoestend werk had verricht ten aanzien van Sigmond en Gonlag. „Zij zi.in er zondag dan ook niet bij", verklaart Westra, wanneer hij zijn ploeg noemt, die voor de eerste competitiewedstrijd in en tegen Haarlem is samengesteld. De op stelling is nu: Mud; Van der Leij, Onsman, Lippold en Derksen (komt van Go Aheads B-team); Van der Heide en Weering; Hendriks, Alma, Kriesch en De Groot. Bij de Friezen is men tevreden over het verloop van de oefenwedstrijden, maar, aldus Westra, „dat betekent niet, dat we willen zeggen, dat we kampioen worden". Haarlem heeft wel dergelijke aspiraties. De club, die als enige in Kennemerland op de eerste competitiezondag thuis speelt, mits Gunther de Haan. nog niet volledig hersteld van de blessure, die hij in de oefenwedstrijden heeft opgelopen. De Joegoslaaf Slobodan is niet opgesteld. Hoeben vervangt Schields, die als links buiten nog tekort schiet. Haarlems opstelling is: Boomgaard; Wentink, Peijs, Peters en Meijer; De Jong en Kruyer; Lefering, Couperus, Fransz en Hoeben PSV's nieuwe trainer hinder haalde in de transferperiode raffinement binnen met Radovic en hardheid met Fafie en Mares. Maar over Fafie heeft hij zondag nog niet de beschikking. Wel over Radovic en over Mares. Bovendien verwees hij Van Stippent, die vorig seizoen doordrong tot de nationale B-selectie naar de reserves, omdat hij Blatters fysieke kwaliteiten hoger aanslaat. Telstar, met de nieuwe aanvalslinie, weet dan ook waaraan het toe is. PSV speelt in dezelfde op stelling als waarmee zondag de oefenwedstrijd tegen Haarlem werd gespeeld. Does burg; Schalks, Kemper, Schrijvers en Van de Dungen; Radovic en Blatter; Schmidt Hansen, Strik, Van der Kuylen en Mares. PSV's Ben van Gelder, de algemeen secretaris verwacht een bijna vol (17.500 toeschouwers) stadion, omdat de belang stelling in de voorverkoop al „groots" was De Visser mist Althoff als rustgevend aanvoerder (enkelblessure) van de defen sie. Daarom lijkt zijn opstelling, die hij nog niet prijs wil geven, voor de laatste linies wel als volgt: Van der Meeren: Van Essen, André, Kort en Van Egviond; Fens en Geestman. Waarschijnlijk spelen Bond, Beek, Theunissen en Clement m de voorste linie, maar De Wit en Van Straaten zijn aanvallers, die De Visser even eens naar Eindhoven laat reizen. Gerrie de Goede, de schotvaardige aanvaller van RCH, speelde in de enigö oefenwedstrijd, die Peeman zijn Racing- team gunde niet mee. „De Goede werd gespaard voor de competitie", geeft de voorzitter van de sectie betaald voetbal van RCH, De Lange toe. Zondag is hij in de uitwedstrijd tegen Vitesse wel van de partij. De vermoedelijke opstelling van RCH is: Bes; Driessen, Hendriksen, Villerius en Croes; Oldenziel en Schipper; Pas, Smit, De Goede en Meijer Kostejr, die door een flinke griep in conditie te kort leek te schieten voor een optreden in de eerste competitiewedstrijd en Van Doesselaar zijn spelers, die de opstel ling mogelijk nog een ander aanzien kun nen geven. Dat gebeurt dan vandaag of morgenochtend. Vitesse brengt tegen dit RCH een aanvalslinie in het veld, die voor vijfenzeventig percent nieuw is. Cleeren (van Telstar) op rechts. De Vries (was al bij de Arnhemmers) in de spits, Bos veld (van Sparta) als architect en Kunst (van Haarlem) op links. In de achterste linie moet P. van Kerkhof, die een jaar DEN HAAG. Het bestuur van het NOC heeft besloten de gewichtheffer Piet van der Kruk in te schrijven voor de Olympische Spelen in Mexico. Van der Kruk komt uit in het zwaargewicht. Als begeleider is aangewezen Ch. Hovens uit Tegelen. Aan de Olympische Spelen in Mexico zullen geen Nederlandse scherpschutters deelnemen. Het bestuur van het NOC heeft besloten de voordracht van de Kon. ver eniging van Nederlandse scherpschutters niet te aanvaarden. ANGSBURG. Het Nederlandse jeugd honkbalteam is er niet in geslaagd de finale-poule van het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor de Babe Ruth League jeugd (spelers tot 15 jaar), dat in Augsburg wordt gehouden, te bereiken. Vrijdag verloren onze jeugdige landgeno ten met 0-11 van het sterke Amerikaanse jeugdteam uit Mannheim. De finalepoule wordt geheel gevormd door Amerikaanse ploegen. PAARDESPORT. Op de eerste dag van de Utrechtse paardendagen heeft Jan Maathuis op Fliegette het Parijse spring concours gewonnen. Tjeerd Velstra (op l'Espoir) werd tweede. IMOLA. De Italiaanse ploeg voor het wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor profs, dat op 1 september wordt gehouden, is als volgt samengesteld: Adorni, Balmanion, Bitossi, Lino. Colom bo, Dancelli, Tomasso de Pra, Gimondi, Motta en Taccone. Reserves Basso en Durante. WIELRENNEN. Henk Nijdam is vrij dag in het Belgische Turnhout in een cri terium voor beroepsrenners op de derde plaats geëindigd. Eerst en tweede werden respectievelijk de Belgen Brands en Van der Flaes. Astrid Suurbeek en Ada Bakker in de kampioensbloemen. SCHEVENINGEN. Tom Okker zal zijn vijfde nationale tennistitel zondag moeten bevechten via en overwinning in de eindstrijd op Jan Hajer. Het duel Ha- jer-Evert Schneider, de laatste jaren een vast programmaonderdeel van de halve fi nales, werd vrijdag met 6-4 6-0 2-6 6-4 ge wonnen door de Eindhovense sportleraar. Okker ontdeed zich, nauwelijks geïnspi reerd, van Jan Coebergh. Deze was over gestapt op krachtdadiger tennis, omdat hij wist met fijnzinning plaatsen geen kans te hebben. De vermeerdere vaart ging ten koste van de accuratesse, zodat het ook ditmaal een ruim uitvallende overwinning werd: 6-2 6-2 6-1. Het is moeilijk te zeggen, wie van de vier halve finalisten zich het minst op zijn gemak voelde in de winderige kuip van de Metsbanen, waar de bal de vreemdste capriolen maakte. Voor Coe bergh, die zijn tennis onderhoudt op de windbeschutte banen van Zwitserland, was het een verbijsterende ervaring steeds weer mis te slaan op ogenschijnlijk ge makkelijke balein. Voor Tom Okker en Jan Hajer was de temperatuur te laag om tempo te kunnen spelen. Evert Schneider die zijn tenniscarrière dit seizoen afsluit, was met weinig zelfvertrouwen de baan opgegaan. Het duel tegen Hajer werd niet de slechtste uit de reeks ontmoetingen tussen beide spelers, maar goed was het ook niet. Hajer bouwde slim kansrijke po sities op, al wendde hij daarvoor zelden zijn befaamde lichaamskracht aan. Zodra echter Schneider zijn backhandzijde on der druk zette, maakte hij fouten. Veel verder dan het bestoken van Hajers back hand ging Schneiders tactiek niet. Hij nam te weinig het initiatief, met uitzon dering van in de derde set, toen hij enke le forehandvegen in zijn slagenrepertoire opnam. In de vierde set nam Hajer een voorsprong van 4-2, die te niet ging toen hij bij een snelle wending de rechterdij enigszins blesseerde. Het werd 4-4 en 5-4 voor Hajer, waarna Schneider op het eer ste machtpoint een dubbele fout serveer de. (6-4 6-0, 2-6 6-4). De kwaliteit van de finale van het da mesdubbelspel is de laatste jaren steeds omgekeerd evenredig geweest aan de kos ten die de tennisbond aan het damestennis besteedt. Ditmaal maakten de vier fina listes het bijzonder bar. Jenny Ridderhof, die in de halve finales uitsluitend op het verkeerde moment had ingegrepen, slaag de er nu in ook haar partner Judith Sa lome in verwarring te brengen. Van de combinatie Ada Bakker-Astrid Suurbeek speelde laatstgenoemde wegens een spier blessure op halve kracht. De overzijde maakte echter zoveel fouten dat Ada Bakker rustig het smashwerk voor haar rekening kon nemen om de partij te be slissen 6-1 6-4. Bakker-Suurbeek namen daarmee revanche voor de nederlaag, die zij vorig jaar in de finale leden tegen Ju dith Salomé-Tine Zwaan. Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Jansen/ Hajer—Blom/Lagendaal 6-4, 6-2: Bakker/Fleury —Jansen/Hemmes 6-4, 6-3, Suurbeek/Soeters— Salomé/Seholtz 6-3, 6-4; Ridderhof/Arends Veentjes/Haks 8-6, 6-2. lang wegens moeilijkheden over zijn con tract als amateur speelde, de plaats in nemen van Huiberts, die met betaald voetbal is gestopt. Opstelling: Van der Zward; Eichelsheim. Van Ingen, P. van Kerkhof en Schoorl; Hofs en B. van Kerk hof; Cleeren, De Vries, Bosveld en Kunst. Heerenveen, dat EDO op de eerste competitiezondag ontvangt, was actief bij amateurclubs in het noorden. Trainer Teunissen heeft er onder meer een goede keeper bij gekregen naast zijn toch ook niet slechte eerste man van vorig sei zoen, Vrind. Het is Van der Heijden, van derde klasser Haulerwijk, die zondag in het doel staat. Heerenveen heeft weer de beschikking over De Jong, een vroe gere achterspeler van het Nederlands amateurelftal, over Weide, een halfspe- ler van Alcides, over Hofstra van Sneek en over Haan een vroegere speler van het Nederlands amateurelftal, van Noord ster, die echter moeite met aanpassen heeft in het betaalde milieu. Zorgen heeft Teunisse ook over zijn linksbuiten Prinssen, een van de beste spelers, die nog met een enkelblessure sukkelt. Zijn medespelen is dan ook niet zeker. Heeren- veens vermoedelijke opstelling: Van der Heyden: De Jong, Zwart. Bunning en Eijer; Weide en Kist; Hofstra, Haan, Huitema en Prinssen. EDO beproeft zijn geroutineerde for matie met nieuweling Blum in dit eerste competitietreffen. Dat betekent een elf tal met: Amama; Van der Zon, Van der Putten, Breeuwer, Spiers; Koek en C. Koene; Slisser, Bosdijk, Hendriks en Blum. BUENOS AIRES. De Braziliaanse voetbalster Pele is vrijdag tijdens een in ternationaal toernooi in Buenos Aires van het veld gestuurd. De scheidsrechter deed dit nadat Pele en zijn Argentijnse tegen stander Recio (La Plata) elkaar in de 63ste minuut onheus bejegenden. Zowel Recio als de Braziliaan werden naar de kleedkamers verwezen. ADVERTENTIE MORGEN begint de competitie voor Het betaald voetbal en de eerste wedstrijd-zondag is het al raak De roodbroeken na vier oefenwedstrijden tegen eredivisiecluos terdege voorbe reid kunnen zich al direct meten met een club, die altijd goed is voor een der bovenste plaatsen en zo ooit, dan is nu £le eerste klap beslist een daalder waard. De wedstrijd begint om HALF DRIE. De loketten waar ook nog seizoenkaarten verkrijgbaar zijn gaan om 12 uur open. Op het terrein zullen ten bate van het Jeugdwerk van de H.F.C. „HAARLEM' loten worden aangeboden, die kans geven op zes vliegtochten (vliegveld Eelde) plus toegangsbewijzen voor de wedstrijd VEENDAMHAARLEM op zondag 25 aug. De trekking is morgenmiddag onmiddellijk na afloop van de wedstrijd

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11