ISRAEL VEROORDEELD ZEEREUS IN EEN HANGMAT Gesprek in Algiers „kan mogelijk tot iets leiden" UST Brederode Eenstemmigheid in Veiligheidsraad Drie doden bij botsing HET WEER Eisenhower is ernstig ziek i Gure buien „Gevangenen in Zuid-Afrika gemarteld" VANDAAG IN ERBIJ: Sovjet-Unie noemt resolutie het minimum" Meesten niet eens met encycliek Jfalpa-voorzitter bij Bouteflika Visser verdronken bij vergeefse poging kind te redden Democraat Maddox dingt mee naar Witte Huis Wapens gemerkt als voedsel BP Overijssel laat Koekoek vallen Onderdrukte heeft recht op gebruik van geweld Griekse componist Theodorakis weer onder toezicht Peter Brandt in Katz und Maus JOHN BADING „Brederode.kwartet" I Beat en pop in dienst van Gods woord Waarom gaat een jonge vrouw nog in het klooster? Antieke muziek op idem instrumenten Geurtjes: een miljoenen-business Hoorspel begint tweede jeugd Spaanse kunst: niet van de partij Twee ernstig gewonden Buiig Aan het strand Nipo-enquête Zie verder pagina 2 mm* Hoogovens in Indonesische buizenfabriek pagina ZWIER Het woord is aan Commissie van juristen: Oproep van priesters in Zuid-Amerika: HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT WEEKENDMENU 15.25 58e JAARGANG NUMMER 242 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk* Adj. Hoofdredacteur: E. Koning ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KEN NEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR U MUIOEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, ƒ1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129283 Directeur: Mr. H. C. van der M$e (Van onze correspondent) EDE. Bij een frontale botsing in Ede zijn vrijdagavond drie personen uit Hoogezand om het leven gekomen. Het zijn de 50-jarige mevrouw Elzina Veen tjes-Huisman, haar 18-jarige dochter Wil- helmina en de 21-jarige Harm Bollema, de verloofde van Wilhelmina Veentjer. Het ongeluk gebeurde op de Otterlose weg in Ede. Daar moest een Edese auto mobilist plotseling uitwijken voor een voor hem rijdende huifkar die niet ver licht was. Zijn auto botste door deze uit wijkmanoeuvre frontaal op de van tegen overgestelde kant komende auto van Harm Bollema. In de wagen zaten ook nog de 19-jarige Aafke Veentjer en haar 51-jarige vader Willem Veentjer. Beiden liepen ernstige verwondingen op. De bestuurder van de andere auto werd slechts licht gewond. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving 4, 5, 67 Kerkdiensten 6 Feuilleton 8 Beeldverhalen S A angesti pt 8 Radio en tv 9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Sport 11 l.uidsprekers 12 Erbij 13-21 Ferdinand 20 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina s waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Morgen kans op buien afgewisseld met zonnige perioden. Koel weer met temperaturen tussen 16 en 18 graden. Krachtige wind tussen west en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. De depressie die thans de Noordzee oversteekt wordt gevolgd door onsta biele lucht Hierdoor vallen ook zondag nog enkele buien. Er waait een krach tige wind tussen west en noordwest. Het blijft te koel, tussen 16 en 18 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: af en toe zonnig, waarbij nog steeds een buienkans. NEW YORK (Reuter, AP en AFP) De Veiligheidsraad heeft met al gemene stemmen een resolutie goed gekeurd, die een veroordeling inhoudt van Israel wegens „massale en zorg vuldig voorbereide" luchtaam allen van 4 augustus op Jordaans gebied. Ook wordt de resolutie bevestigd van 24 maart 1968, waarin Israel wordt veroordeeld wegens zijn aanval te land tegen de plaats Karame. De gisteravond goedgekeurde resolutie behelst teven s een waarschuwing aan het adres van Israel tegen herhaling van de gewraakte acties. Er wordt verder de na druk opgelegd, dat „de nieuwe militaire '"Wy: Peter Brandt, de zoon van de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, speelt in de film Katz und Maus" de rol van de leerling Mahlke. De film is gemaakt naar een novelle van de bekende Duitss auteur Günter Grass. Peter Brandt heeft nog een film aangeboden ge kregen, waarin hij geheel naakt zou moeten optreden. Dat heeft hij echter geweigerd. aanvallen van Israel" een flagrante schen ding zijn van het Handvest van de Ver enigde Naties. De resolutie bevat ook een bedekt drei gement aan het adres van Israel „dat in dien dergelijke aanvallen worden her haald, de raad daar notie van zal nemen". Na de stemming zei de Amerikaanse afgevaardigde George Ball dat beide par tijen schuld hebben. „Geen enkele partij heeft enig voordeel van enige vorm van geweld", aldus Ball, „Het is de verant woordelijkheid van iedere regering om al les in het werk te stellen het staakt-het- vuren te handhaven." Hij zei dat Jordanië moet trachten aan vallen van terroristen te voorkomen en dat Israel geen luchtaanvallen op Jorda nië meer moet ondernemen. Jacob Malik van de Sovjet-Unie noem de de aanvaarde resolutie het „minimum" Hij betreurde het dat er in het besluit geen passage is opgenomen om herhaling van het gebeurde te voorkomen. Volgens hem hangt een regeling van het conflict voornamelijk van Israel af, omdat de Arabische landen zich bereid hebben verklaard de resolutie van 22 november 1967 na te komen. De steun die de VS en andere westelij ke landen aan Israel geven noemde Ma- lik het voornaamste ogstakel voor een welslagen van de missie van Jarring. Hoewel de resolutie een waarschuwing inhoudt, wordt niet rechtstreeks met sanc ties tegen Israel gedreigd, zoals Jordanië heeft geëist. WASHINGTON, (Reuter). De Ameri kaanse ex-president Eisenhower heeft gis teren in het hospitaal Walter Reed in Washington opnieuw een ernstige hart aanval gehad. Op 6 augustus kreeg de 77-jarige Eisen hower in het hospitaal een hartaanval, de derde van dit jaar. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Een en zeventig per cent van het rooms-katholieke volksdeel vindt de encycliek „Humanae Vitae", waarin alle middelen en methoden van geboortenregeling, behalve periodieke ont houding, worden veroordeeld, niet juist. Dit blijkt uit een NIPO-enquête. Vierentwintig uur later dan men aanvankelijk had verwacht, is gisteravond de vier meter lange zwaardwalvis gevangen in zee. bij Vancouver en bestemd voor hei dolfinarium in Harderwijk in een vrachtvliegtuig uit New York op Schiphol aangekomen. De gewich tige passagier, anderhalve ton zwaar, die de lange overtocht van Seattle naar Nederland maakte in een hangmat van staal en canvas, liet zich na aankomst zonder tegen spartelen door een vorkheftruck m een grote vrachtauto overhevelen. Daarmee werd de laatste etappe van de reis volbracht. ALGIERS, (AFP). In Algiers voeren de voorzitter en de vicevoorzitter van de Internationale Federatie van Verkeers vliegers (Ifalpa) met de Algerijnse minis ter van Buitenlandse Zaken, Bouteflika, besprekingen. Het gesprek gaat over de oproep van de Ifalpa aan haar leden om de Algerijnse luchthavens te boycotten, zolang Algerije de gekaapte Israëlische boeing-707 en twaalf Israëlische inzittenden blijft vast houden. Na afloop van een eerste gesprek, dat op voorstel van de Algerijnse regering werd gehouden, verklaarde voorzitter Jan Bartelski van de Ifalpa gisteravond, dat het onderhoud „buitengewoon hartelijk" was geweest en dat men een punt had be reikt „dat tot iets kan leiden". Hij wilde niet zeggen of de boycot-actie die morgen te middernacht moet begin nen, wellicht zal worden afgelast. Wel liet hij doorschemeren dat de Ifalpa haar standpunt opnieuw zal bepalen, als de Algerijnse regering meedeelt wanneer bij benadering de Boeing en de twaalf Israë liërs zullen worden losgelaten. Vanochtend wordt de kwestie nader besproken. OOSTVOORNE. Vrijdagochtend zijn in het Voornese kanaal bij de gemeente Heen vliet de 51-jarige beroepsvisser A. Bravenboer en zijn 13-jarig neefje A. Bra- venboer verdronken. Aangenomen wordt dat de jongen, die niet kon zwemmen, te water is geraakt en dat zijn oom hem heeft willen redden. De jongen, die met zijn vader op vakantie was in Heenvliet, was afkomstig uit Co lombia (Bogota) in Zuid-Amerika en zou binnenkort weer naar huis terugkeren ATLANTA. (AFP) Gouverneur Les ter Maddox van de Amerikaanse staat Georgia gaat dingen naar de democrati sche kandidatuur voor het presidentschap. Onze reisredacteur H. Kolb bezocht als één der eersten het Portugese eilandje Sao Tome voor de Westafri- kaanse kust. Hiervandaan worden voed sel en wapens naar Biafra gevlogen. De voedselvluehten worden ge organiseerd door de Ierse missionaris Byrne, die namens „Caritas Internatio nal" een wanhopige strijd voert om althans iets voor de hongerende massa in Biafra te doen. Daar waar een start baan van 1.953 meter de ruimte biedt voor liefdadigheid èn wapenhandel per luchtvracht, mag het zonder meer wrang heten dat sommige wapenzen dingen de lucht in gaan gemerkt als babyvoedsel. Die wapens worden heel wat zorgvuldiger opgeslagen dan de kartonnen dozen met vitaminepillen en blikjes tonijn, die de Amerikaanse rooms-kathoiieken per spoedbestelling door de Nederlandse chartermaat schappij „Transavia" hebben laten af leveren. Terwijl in Addis Abeba getwist wordt over een landroute komen van uit Sao Tome vliegtuigladingen met voedsel naar Biafra. Onze reisredac teur geeft zijn indrukken weer op pagina 3. (Van onze correspondent) DALFSEN. Een grote meerderheid in het provinciaal bestuur van de Boeren partij in Overijssel heeft zich geschaard achter het Tweede-Kamerlid E. J. Harm- sen. Slechts drie van de zeven bestuursle den zijn voor partijleider Koekoek, zo is gebleken tijdens een bijeenkomst van het BP-bestuur in Overijssel. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Aan de lopende band trek ken de depressies snel over de oceaan waarmee zij de weerkaarten een typisch herfstbeeld geven. Ze worden meege sleept met de krachtige zogenaamde straalstroom die op 8 tot 9 kilometer hoogte windsnelheden van 150 km per uur te zien geeft. Het weekeinde blijft wisselvallig met in de kustgebieden te veel wind en tempera turen die wellicht niet boven 18 graden komen. Enkele van de buien kunnen zo als vanmorgen in het noorden en westen al het geval was, van onweer vergezeld gaan. De tropische cycloon Dolly is bo ven de oceaan, noordelijk van de Azoren. ook in de westelijke straalstroom geraakt. Het is mogelijk dat het restant ervan in de loop van zondag het weer in West Frankrijk en Zuid-Engeland met regen ongustig gaat beïnvloeden. Op korte termijn is nog weinig goed weer te verwachten, en wij houden het daarom dit augustusweekeinde op onbe stendig weer met af en toe een herfst achtig karakter. ADVERTENTIES Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden Tel. 142 C. G. Jung: De oude Goden bestaan nog steeds, zij zijn slechts van naam veranderd en hun namen rijmen voortaan op „-ismen". GENèVE. (Reuter) De Internatio nale Commissie van Juristen heeft in Genève verklaard dat het proces dat dit jaar in de Zuidafrikaanse stad Pretoria tegen 35 negers uit Zuidwest-Afrika is gevoerd, past in het beeld van een maat schappij die afdrijft naar het totalita risme. De vertegenwoordiger van de commis sie die het proces heeft bijgewoond, is ervan overtuigd dat vele. zo niet alle beklaagden in de gevangenis zijn gemar teld. De straffen die de negers, allen be schuldigd van terrorisme, hebben gekre gen, varieerden van vijf jaar gevangenis straf tot levenslang. BUENON AIRES (Reuter). Ruim zevenhonderd priesters in Latijns-Amerika hebben hun bisschoppen opgeroepen te verklaren, dat degenen die worden onder drukt, het recht hebben geweld te ge bruiken als middel tot wettige zelfverdedi ging. De oproep is vervat in een brief van de zogenoemde „beweging voor priesterlijke coördinatie" in Argentinië aan het ko mende Congres van Latijns-Amerikaanse bisschoppen in de Columbiaanse steden Bogota en Medellin. De betrokken priesters stellen dat La tijns-Amerika al enige eeuwen een „conti nent van geweld is, als gevolg van ver volging, onderdrukking en onwetenheid, georganiseerde prostitutie, onwettige maar doeltreffende slavernij en sociale, economische en intellectuele discrimina tie". ATHENE. (AFP) De Griekse com ponist Mikis Theodorakis is weer onder toezicht geplaatst. Hij bevindt zich in zijn huis te Vrachati op negentig kilometer van Athene, waar hij zich uitsluitend aan de muziek wijdt. Theodorakis werd op 27 januari in vrij heid gesteld. Hij was vorig jaar gevangen genomen omdat hij zich tegen het nieuwe Griekse regime gekeerd zou hebben. ADVERTENTIES Kavalon LANGE NIEUWSTRAAT 181 IJmuiden Tel. 11166 ook zonder afspraak) Na 6 uur telefoon 13672 Velserenderlaan 3 - Santpoort t.o. de Ruïne - Telefoon 02560 - 8012 cocktail de crevettes garnalen cocktail consommé a la reine heldere koninginnesoep filets de porc espagnole varkenshaasje, pimentos paprika uien, champignons en droge rijst coupe Brederode Icoffie dagelijks aan de vleugel zaterdag en zondag speelt voor u het Restaurant a la carte plate service - cocktailbar

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1