VAN DAG TOT DAG Voedsel vluchten naar. Raketproeven in de VS ZO APART... interieur classique „West-Irian blijft deel van Indonesië" O Onplezierige vakantie voor Franco achtergrond commentaar op actuele zaken met pensioen Carifas" neemt risico en betaalt ervoor Piloten verdienen handenvol geld aan ellende President Soeharto voor radio: telegrammen ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 - - Onlusten in Bolivia Bang Die nikker Haag bierflessen reparatie elektromotoren n.v. mptzelaar Basken Acht maanden Guevara v Dreigend Het aangekondigde aftreden van Earl Warren als veertiende opperrechter (chief justice) van de Verenigde Staten, sluit een periode af waarin de negen leden van het Amerikaanse Hoggerechtshof on der zijn leiding juridische geschiedenis hebben gemaakt. En meer dan dat. Hun baanbrekende beslissingen over de bur gerrechten (o.m. van negers, atheïsten en communisten), de indeling van kiesdis tricten en de rechten van verdachten in strafzaken hebben een verregaande in vloed gehad op de maatschappelijke ver houdingen in de V.S. Men spreekt met recht over deze periode als die van het „Hof van Warren". Warren verbond zijn naam en invloed aan de bescherming van de grondrechten van het individu. Hij is ook het voornaamste doelwit van de con- servattieve tegenstanders van het Hof. De scheidende chief-justice geldt niet zo zeer als een man van de wetenschap of een scherp analyticus, maar vooral als een praktiküs, een man van resultaten. Zijn loopbaan heeft hem daarop ook duchtig voorbereid. Hij is procureur-generaal en drie maal gouverneur van Californië ge weest tot hij in 1953 werd benoemd tot opperrechter. En ook in deze functie heeft hij zijn, overigens geringe, bevoegd heden tegenover'zijn collega's praktisch gebruikt. In Amerika beslissen de hoven met meerderheid van stemmen. De tegen stemmers kunnen hun afwijkend oordeel (de vaak zeer belangrijke „dissenting opi nions") openbaren. Warren nu bevorder de een belangrijk aantal (bijna unanie me) uitspraken. Een jaar na zijn benoeming gaf het Hooggerechtshof de beroemde uitspraak in de zaak „Brown tegen het schoolbe stuur van Topeka" (1954) over de ras senscheiding op Scholen. Daarin rekenden de negen rechters af met de tot dan gel dende doctrine van het „gescheiden maar gelijk". De blanke racisten noemde de dag van dit vonnis ,;zwarte maandag". Beslissingen in gelijke zin over andere openbare gelegenheden (cafetaria, park) volgden. Zo opende het Hof de weg voor een juridische aanpak (die natuurlijk niet alles oplost) van het rassenprobleem, hetgeen uiteindelijk leidde tot de wetten op de burgerrechten. Dit bewijst wel hoe invloedrijk het Hooggerechtshof is. De Amerikaanse grondwet gaat uit van de scheiding van wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht. En het Hooggerechtshof heeft, an ders dan in bijvoorbeeld Nederland, de bevoegdheid om wetten en bestuursbe- slissingen te toetsen op hun grondwettig heid en eventueel buiten werking te la ten. Een belangrijke toetssteen is vooral de opsomming va% mensenrechten in de eerste tien ammendementen op de grondwet, de „bill of rights". Zo kan het Hof een stokje steken voor al te vergaande discriminerende maatre gelen tegen de Amerikaanse communisten (o.m. een meldingsplicht). Streng is ook de hand gehouden aan de scheiding van kerk en staat. In 1962 werd het verplichte gebed op openbare scholen onconstitutio neel verklaard. Aan de andere kant maak te het ook indruk toen het Warren-hof in een van de eerste gedingen over dé wet op de burgerrechten 1964 de grondwettig heid van deze wet uitdrukkelijk bevestig de. De Amerikaanse grondwet gaat er ook vanuit d^t de federale overheid en de verschillende staten ieder hun eigefi bevoegdheid hebben. Toch heeft het Hof ook in. de sfeer van de staten kunnen in grijpen doordat de grondwet via een „sluisartikel" de mogelijkheid' opende de federale grondrechten ook toe te passen in de rechtsorde van de staten, die er nogal eens een loopje mee hebben geno men. Dat gebeurde op het gebied van de ras-: senscheiding en ook ten aanzien van de rechten van verdachten in strafzaken. Zo bepaalde het Hof dat ook in niet-federale strafzaken de onvermogende verdachte recht heeft op kosteloze rechtsbijstand; hij kan niet gedwongen worden tegen zich zelf te getuigen en de politie moet waar borgen en aantonen dat een eventuele be kentenis werkelijk „vrij" is. Op deze basis is het Hooggerechtshof bezig een moderne theorie te ontwikkelen, die in de VS nogal waf weerstand ontmoet, maar in ieder geval-bijzonder belangrijk is zelfs in internationaal opzicht. Een ander wel bijzonder heet hangijzer is de kwestie van de indeling van kiesdis tricten. Van oudsher is dit een zeer ver politiekte zaak. Met als gevolg dat in sommige staten de plattelandsdistricten over-vertegenwoordigd zijn in de volks vertegenwoordiging, terwijl de stedelijke bevolking onevenredig weinig afgevaar digden heeft. Van 1962-1964 heeft het Hof dit omstreden probleem aangepakt en gaf het als regel: één man, één stem. De Amerikaanse rechterlijke macht is ove rigens nog bezig een aanvaardbaar sys teem uit te dokteren om dit ook in prak tijk te brengen. Hetgeen hef bezwaar van het toetsingsrecht illustreert: de rechter zit niet altijd even goed op de stoel van de wetgever. In de toekomst van het Hof liggen ten minste even grote vraagstukken als het in de afgelopen vijftien jaar onder opperrech ter Warren heeft aangepakt. Bij voorbeeld het recht van privacy in een „technische samenleving", dat moet worden ontwikkeld aan de hand van een 18de-eeuwse grond wet. Dit wordt een zaak voor rechter Abë Fortas (een geestverwant van Warren in het hof) die door president Johnson als de nieuwe opperrechter is benoemd. Zijn Hof kan daarbij voortbouwen op de juri dische erfenis van het Warren-tijdperk,, een weliswaar bestreden, maar daardoor des te indrukwekkender stuk bescherming van het individu. ■■■nnnnnnnnnnnn)|||<uu|<u|uu||uu|nnnnnnfu (Van onze reisredacteur) SAO THOME De man die, als eigenaar van twee Constellations en twee DC-7-vliegtuigen het meeste aan de Biafraanse hongersnood en oor log overhoudt is de 46-jarige Hank Wharton. Een keurige in Duitsland geboren man, die.in de o'orlog voor de Amerikanen in het Stille-Oceaan- gebied vloog en sindsdien uiterst lucratief met de aërodynamische begin selen wéét om te gaan. Wharton en zijn bemanningen zijn te koop en het la'at hen koud of zij voor de ene partij vliegen of voor de andere. Het in teresseert hen niet of het om wapens gaat of om eten. De doorgaans al wat oudere en meestal Amerikaanse piloten verdienen handenvol geld aan deze „Niggtr-Business". Biafra staat naar men zegt bij Wharton voor 3,5 miljoen gulden in het krijt en in dat feit schuilt meer overredingskracht dan in de edele beweegredenen, die Whar ton persoonlijk onthult: „Wij hebben de ellende gezien en willen helpen. We vlie gen nu niet commercieel, maar voor éigen KAAP KENNEDY. (Reuter) De Amerikaanse marine en luchtmacht heb ben gisteren voor het eerst proeven ge nomen met raketten met meervoudige kernladingen. De marine lanceerde een Poseidon-ra- ket, die na een vlucht van 1600 kilomèter enkele oefenkernkoppen afvuurde op doe len in de Atlantische Oceaan. Deze raket moét de Polaris A-3, waarmee Ameri kaanse kernonderzeeërs zijn uitgerust, in de jaren zeventig gaan vervangen. Later op de-dag stuurde de luchtmacht een Minuteman-3 naar een achtduizend kilometer afgelegen doel in de Atlanti sche Oceaan. Raketten van dit type, moé ten eveneens in de jaren zeventig, de plaats innemen van de Minuteman-2. Ze worden vanuit ondergrondse plaatsen ge lanceerd. LA PAZ. (AFP) De Boliviaanse re gering heeft meegedeeld dat extremisti sche studenten van de universiteit van La Paz het Boliviaans-Amerikaanse cul turele centrum hebben aangevallen. Ze bekogelden het gebouw met stenen die ze uit de straat hadden gebroken en vielen voorbijgangers aan. De betogers zijn met traangas verspreid. Pater Byrne kosten of op krediet. Het is gevaarlijk. De Nigerianen hebben zwaar Brits' af weergeschut". Niet commercieel? Op krediet? Terwijl in de kolkende stofwolken een bejaard vliegtuig vol wapens aanstalten maakt om op te stijgen voör een vlucht van vijf Uur heen en terug, vertelt Anthony Byrne, een lesse missionaris die namens „Caritas Internationales" de voedsel- vluchtén organiseert een ander verhaal. „Caritas" heeft de DC-7C's van Whar- tonA, gekocht en ze vervolgens voor het gebruik weer aan hem overgedragen, om de kosten van 3800 dollar per vlucht tot 30Ö0 te kunnen drukken (van die 3800 dollar kr§eg de piloot per retourtje Biafra duizend dollar, de bemanningsleden ieder 500. de rest ging nhar Wharton). '.Byrne vertelt: „Onze toestellen vervoe ren geen wapens. Zij. worden om die re den speciaal door soldaten bewaakt. Ik houd'zelf toezicht bij het laden. Het is uitgesloten dat er oorlogstuig in komt. We hebben nu een regeling gemaakt waarbij Wharton zijn toestellen sneller terug kan kopen naarmate hij meer vliegt. Het Nigeriaanse staatshoofd Gowoft heeft gezworen dat hij 'de ,,Caritas"-toestellen zal neerschieten. Wat het voor mensen zijn, die yliegers? Nop ja„ er zijn niet veel kerkgangers on der, maar ik bid toch vóór ze. Ze vliegen in de eerste plaats voor geld en pas daar na bemoeien ze zich met de menselijke aspecten. Maar ze zullen wel in God ge loven denk ik, want ze vragen mij altijd om voor ben- te bidden. En toen er eens een hele gevaarlijke vlucht was,- zei, de- piloot„Dat is niks, vader, als u maar een keertje extra' bidt". Maar diezelfde avond streek de nog zeer goede Dc-7 van captain Sheriff al be trekkelijk kort na het vertrek weer neer op het armetierige vliegveld Salazar. Sheriff stapte uit verklaarde met on zekere stem dat -hij op- zijn radar te veel kanonneerboten bij de kust had gezien en dus maar was omgekeerd. Hij was de enige die er niet kwam zijn twee col lega's haalden het wel. Sheriff echter was te bang hij blijkt uit de verhalen, bijna altijd te bang zijn en steeds weer vergeefs te zijn vertrokken. „Cap tain go-come back" luidt zijn ..bijnaam. Hij is een triest brok zenuwen, stinkt' naar drank als hij uit zijn toestel stapt en bedelt bij de Nederlandse „Trnsavia" vergeefs om een liftersplaats voor zich zelf en zijn vrouw, die een aantal maan den zwanger is. Captain 'go-come back" heefter genoeg van, ofschoon hij voor zijn zinloze heen en weer vliegen tóch steeds weer duizend dollar krijgt toege schoven. Het afweergeschut: van de Nigerianen: 40 mm Bofors kanonnen met radio-vuur- leidingsapparatuur,die rond de vliegtui gen zo nu en dan- rode vlekken in de avondhemel tekenen. Bij de Biafraanse landingsbaan „Annabella" in het -oerwoud wordt niettemin op de wapens gewacht, die de ex-adjudant van het Franse vreem delingenlegioen Rolf Steiner nodig heeft voör zijn moeizaam getraind elitelegertje van 7000 Biafranen. Want hij heeft maar vöor duizend man wapens. En 'omdat missionaris Byrne een realjst is, oogt hij de wapenvliegtuigen evehzeer prévelend na als zijn eigen DC-7C's. Aan slapen;, komt hij nauwelijks meer toe. Want er moet voedselwqrden ingekocht om de.buitenlandse zendingen met lokale levénsmiddelen aan te vullen. Zodoende onderhandelt Byrne over de prijzen van. zout,, rijst, bonen en vlees. Hij zorgt er ook voor dat het'voedsel niet blijft lig gen, 'zoals óp het Spaanse eiland Fer nando Po. Byrne's „Caritas" neemt vol overtui ging risico's en betaalt er voor. Hij laat vliegen, waar' het omzichtig manoeuvre rende RodeKpuis- aan de grond blijft or e'en' eiland -waar de melkpoeder bij ge brék aan opslagruimte langs de landings baan, is opgestapeld. Daarmee zijn. de be moeienissen. van-deZe missionaris nog niet ten einde. Voedsel móet Verdeeld kunnen worden. Zodoende- heeft hij in Biafra 490 Duitse Amerikaan. Wharton voedselcentra ingericht, want het. sterfte cijfer in de dorpen is'nog driemaal hoger dan in. de vluchtelingenkampen. En dan heeftByrne tenslotte ook nog de Portugèse gouverneur van het eiland geprest om bij de Shell enige korting op de. vliegtuigbenzine te bedingen. Voor de voedselzendingen is dat gelukt. Deze Byrne, in zijn witte priesterkleed houdt zich moeiteloos overejnd tussen de vloekende piloten en glimlacht zelfs be1» grijpend als een Amerikaanse vlieger brullend van het lachen zegt: „Maak eens een foto van mij met debolhoed van 'die nikker op". Die „nikker" is -het stamhoofd Jackson ADVERTENTIE zo apart... Kennenwlaan 38 IJmuidan telefoon: 02550-19015 Mbi. Een oude man, die met tranende ogen staat te kijken hoe het voedsel voor Biafra uit de indrukwekkende laadruim te van Transavia's Boeing wordt gesme ten. Zijn bolhoed is van een vage geel bruine kleur, "evenals zijn omslagdoek. In' de hand houdt hij een met koper besla gen staf geklemd en een met veren af gezet schild. Het zijn de onmiskenbare tekenen van zijn waardigheid. Stamhoofd Mbi is in Addis Abbeba geweest en gaat nu terug naar- Biafra. Hij wacht op vervoer en denkt niet aan afweergeschut. Mbi: „Ik móet terug. Mijn mensen wachten. Ik ga weer voor hen zorgen, want ik ben een goed stamhoofd". Hij heeft van de Ne derlandse hulp gehoord en dankt daar voor. Met de koperen knop van zijn staf aan de rand van de vervuilde hóed. Als tenslotte de avond gevallen is over weer een dag in Sao Thome, sterft de drukte weg.' Een vliegtuigbemanning, die met panne van een wapenvlucht terug keerde, richt een groeiende haag van bierflessen voor zich op. „Father" Bvrne hangt vermoeid voorover bij ëen flesje limonade. Het goede stamhoofd Jackson Mbi zit moeizaam opgepakt tussen grote zakken proteïnerijk voedsel in een DC-7C. Wharton is vertrokken in een constel lation met wapens om over het miljoen dollar te gaan spreken. Het lossen van de Boeing gaat nog steeds door. Hand voor hand. ADVERTENTIE Een defekte elektromotor moet zo snel mo gelijk gerepareerd worden. Een defekte elektromotor betekent stilstand van de machine en dat kost tijd en geld. Daarom direkt N.V. Metzelaar bellen, zij reviseert, repareert en wikkelt alle elektromotoren vakkundig en snel. Zij zijn immers de spe cialisten op< dit gebied. Bel 02500-1 75 64 of kom even langs. GONNEtSTRAAT 11-17 HAARLEM TELEFOON02500 - 17564 MMMIflflflWIMIfW N? (Van onze correspondént) SAN SEBASTIAN Het wordt voor de 76-jarige, steeds meer ver eenzaamde Spaanse dictator generaal Franco geen plezierige /vakantie, als hij tenminste nog zijn vele jarenloude traditie durft te handhaven om de laatste weken van augustus door te brengen in de badplaats San Sebastian aan de Atlantische kust. De aan zijn gewoontes gehechte, kleine generaal staat voor een- dilemma. San Sebastian, waar het an tieke casino, na dertig jaar gesloten te zijn, nog,steeds overeind staat als een vervallen monument voor de spreekwoprdelijke corruptie van :de Spanjaard, omdat daar financiële manipulaties werden gepleegd, die eertijds koninkrijk en republiek op hun grondvesten deden schudden, is nu het centrum van een revolutie, die zelfs het oude staatshoofd na dertig jaar militair bewind moet hebben verrast. SEDERT enkele weken geleden, op klaarlichte dag, het gevreesde hoofd van de veiligheidspolitie in de provinr cie Guipuzcoa, Meliton Manzanas, door guerrillastrijders van de Baskisehe on af hankelijMieidsbeweging werd ver moord, is #aar de staat van beleg af gekondigd. Ruim vijfhonderd arresta ties zijn in de laatste dagen verricht, maar zelfs de maóhtige Spaanse veilig heidspolitie we'et dat de moordenaar van commandant Mahzanas daar niet bij is. Die is verdwenen in de illega liteit van de Baskisehe onafhankelijk heidsbeweging. Wanneer generaal Franco naar zijn naaste raadgevers luistert en dit jaar niet op vakantie in Sah Sebastian gaat, dan zal zijn afwezigheid als een over winning voor de guerrillastrijders wor den uitgelegd. Dat is het laatste waar toe .de oude generaal bereid is. Maar als hij gaat, kan hij zeker zijn van een intensivering van de guerrillastrijd Illegale pamfletten, die in. San Se bastian en in de dorpen en steden in de wijde omgeving zijn verspreid, be reiden de Baskisehe bevolking vast voor op nieuwe demonstraties en on lusten. Waaruit die zullen bestaan, kan de Spaanse veiligheidspolitie slechts gissen, want de guerrilla's hebben hun gelederen gesloten, hetgeen een unicum is in de historie van de Spaafise maat schappij, die door luistervinken schijnt te zijn geregeerd. De nieuwe uitbarsting van rebellie van de onafhankelijke Basken is het gevolg van een groeiend 'gevoel 'van Onbehagen, vooral onder de jongeren over de onbeweeglijkheid van het Spaanse regime, vooral op het ge bied van de decentralisatie van het be stuur. Alle schone beloften tot het ver lenen van een grotere mate van zelf standigheid aan de noordelijke provin cies, niet, alleen in -het Baskenland, maar ook in Catalonië, zijn tot. nu toe niét noemenswaard gerealiseerd. De bevolking van Catalonië heeft, zich daar^o langzamerhand bij neer gelegd, omdat de Catalanen voorname lijk behoefte hebbgh aan culturele on afhankelijkheid, die zij intussen na veel strijd en teleurstellingen wel hébben gekregen. DE BASKEN blijven echter hard nekkig volhouden' aan hun ideaal. De vestiging van een onafhankelijk* Bas kisehe staat, waarin de noordweste lijke provincies in Spanje en de zuid westelijke in Frankrijk zijn verenigd. Dit ideaal is' in het verleden, gedu rende acht maanden lang verwezenlijkt geweest, van zeven oktober1936 tot 19 juni 1937. De Spaanse republiek bleek aan het begin van de burgeroorlog on middellijk. bereid de Basken zelfstan digheid te verlenen, met als enige doel de overwegend r.k.-bevolking vah steun aan de opstandige- generaal Fran- Generaal Franco co i af te houden. Veel heeft dit niet geholpen, want de. nationalistische troe pen bezetten in juni 1937 Bilbao' en brachten daarmee de Baskisehe Repu bliek om zeep. De president. José An tonio Aguirre vluchtte naar Frankrijk, waar hij een regering inballingschap oprichtte. Deze regering zetelt nog steeds in Parijs, onder leiding van de zeventigjarige José Maria de Leizaola. Hoewel de Bask naar autonomie streeft, is hij in zoverre geheel een Spanjaard, dat hij uiterst gemakkelijk geneigd is van zijn politieke organisa ties éen verschrikkelijke chaos (e ma- 'ken en zijn streven naar eenheid voor namelijk uit door het; oprichten, af breken en verbrokkelen van' enkele tientallen politieke partijen. Al deze groeperingen hebben zich tot voor kort laten leiden door de ballingen' in Parijs, maar ook daar is de klad' in gekomen. De sterkste beweging, die het meest tot de verbeelding van de jonge- ren spreekt, de ETA, heeft lak aan de Parijse ouderlingen en wenst de zaken naar eigen hand' te zetten. De Basken intomen is generaal Franco gelükt, dankzij het op: de beeri houden van de grootste politiemacht die Spanje kent. Maar sedert de.studenten in Barcelona en Madrid bewezen heb ben dat die goed georganiseerde poli tie riiet helemaal onaantastbaar is en bestaat uit slechtbetaalde mensen, die o.ók in de luren te leggen zijn, hebben de Basken de- moed gekregen om op nieuw openlijk,.hup streven tot zelfstan digheid te demonstreren. De idealen van -de guerrilla, gepre dikt dóór Mao en Clie Guevara, -doen het tegenwoordig en de Baskisehe guerrillastrijders 'hebben de mond vol over het feit dat-hun landstreek het Cuba of het Vietnam van Europa is. De laatste maanden - hebben de goéd géwapende. jongeren bomaanslagen ge pleegd op- politieposten, nationale mo numenten, dagbladgebouwen en ge- meentehuizen. Zij hebben vier banken geplunderd en hebben zich met mil joenen peseta's uit de voeten gemaakt. In -vele dorpen worden clandestiene bij eenkomsten gehóuden, waarbij de be volking -wordt opgeroepen geld af te staan yoor hun zaak. Doet Aten dit niet, dan schrikken de guerrilla's niet terug yoor de meest banale vormen van afpersing. In een poging om deze nieuwe,ontwikkeling, in de hand te houden, heeft-de Baskisehe regering in ballingschap het luxe leven in Parijs geruild voor enkele kleine ho telkamers in Bayonne. President Lei- saola staat voor een moeilijke beslis sing. 'Keuft hij het geweld af, dan ver liest, hij nog meet van zijn al tot een minimum getaande invloed op de Bas ken. Keurt hij het góed, dan ver klaart hij "zich in de ogen van.de re gering in Madrid tot handlanger Van de guerilla's.- 1 In Madrid zelf is deze nieuwe ter reur beantwoord met een verscherping van' de politiecontrole. Juiste cijfers 'zijn niet te krijgen, maar men ge looft, dat inmiddels al meer dan vijf duizend verdachte Basken naaf andere delen van het land zijn „gedeporteerd". Daarmee is de rust ogenschijnlijk weergekeerd. Het straatbeeld in de Baskis.che steden is weer normaal, maar dreigend door de aanwezigheid van een'-'alomtegenwoordige politièr 'macht. DJAKARTA. (AP) President Soe harto van Indonesië heeft gisteren ver klaard vastbesloten te zijn West-Irian bij de Indonesische republiek te houden. Hij zei, dat Nederland „niet langer betrok ken" zal zijn bij de tenuitvoerlegging van de volksstemming van volgend jaar. In zijn eerste rede tot het land ter ge legenheid van de 23ste verjaardag van dé' onafhankelijkheid van Indonesië, zei Soeharto: „Het volk van West-Irian heeft herhaaldelijk te kennen gegeven dat het deel uitmaakt van het. Indonesische volk, dat West-Irian een onafscheidelijk deel van Indonesië is. Het wil niet, door wie o<fc. van Indonesië worden gescheiden". In zijn rede van drie uur,' die via de radio werd uitgezonden, zei Soeharto dat zijn regering gepoogd heeft wederop- bouwplannen te verwerkelijken die tot doel hebben het maatschappelijk leven ■van West-Irian te verbeteren sedert In donesië het gebied in 1963 van Neder land overnam. Hij wees er trots op dat er een univer siteit is gesticht. Daarnaast gaf Soeharto toe dat economische moeilijkheden die het land voor en na de mislukte com munistische staatsgreep van 1965 ge plaagd hebben het land ernstig hebben getroffen. i 1 TU-144. Het Russische supersonische ver keersvliegtuig, de TU-144, is gereed. De eerste vlucht wordt voorbereid. Vermist. Negenendertig vissers worden vermist na een wervelstorm boven de Oostchinese Zee en de Straat van Korea. Onderzees. Een- onderzeese rivier die vier miljoen ton water per seconden ver voert 200 maal zoveel als de Mis- .sissipi is door geléerden van het Cripps Instituut voor oceanografie bij Samoa ontdekt. Vietnam-bommen. Bij een ontploffing in een munitiefabriek in dé Amerikaanse plaats Grane, zijn vier mensen gedood. De fabriek maakt zware bommen die in Vietnam worden gebruikt. Betoging. De politie van de Philippijnse hoofdstad Manilla heeft, in de lucht ge schoten om honderden studenten uit een te' jagen die een politiecordon om de Amerikaanse ambassade aanvielen. Miljoen. Een miljoen Amerikanen geven volgens een - rapport van de afdeling „roken en gezondheid" van de Ameri kaanse gezondheidsdienst jaarlijks het roken op.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3