Restauratie Engelmunduskerk in volle gang NOG MEER GELD NODIG VERENiGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Dank Britse militairen Voor ontvangst in Velsen A Groente handel beleeft goede augustus-maand - «éi: Meer dan vijf miljoen Nederlanders hebben nu een spaartegoed van fl.5.000.000.000.- bij de Rijkspostspaarbank, de grootste spaarbank van ons land Rijkspostspaarbank altijd safe! lal Fraaie villa's voor de sloop Alleen tomaten zijn goedkoop Tien jaar geëist voor moord n ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 5 Velsen-IJ muiden T elsen-Noord WAM Beverwijk Mestkalveren verbrand (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Er wordt hard gewerkt aan de restauratie van de eeuwenoude Engel munduskerk in het oude dorp Velsen en dat is ook hard nodig, want dit monu ment was zo bouwvallig geworden dat er snelle maatregelen genomen moesten worden om de historisch interessante kerk te behouden. De toren was al eerder ge restaureerd. Al in 1943 kwam er een restauratiecom missie tot stand, die het omvangrijke werk voorbereidde en poogde de vereiste vergunningen en goedkeuringen te ver werven. De financiële perikelen waren uiteraard ook niet gering. In 1967 werden eindelijk de vereiste goedkeuringen ver leend voor de restauratie. Maar de vreug de over het feit, dat na zoveel jaren stu die en telkens weer niuwe plannen in dienen, nu een begin mocht worden ge maakt, werd overschaduwd door financië le zorgen. Er was aan fondsen en subsi dies een bedrag van circa 225.000,- be schikbaar, maar dat was geenszins toerei kend. De Herv. Gemeente Velsen-Zuid omvat maar een betrekkelijk kleine groep, die zich in dit verband grote offers heeft getroost. De restauratie van de Engel munduskerk is echter duidelijk een zaak van wijder betekenis dan die van de Her vormde Gemeete alleen. Het oude dorp Velsen bewaart de herinnering aan een ver verleden. Door de verbreding van het Noordzeeknaal moest een groot deel van het oude dorp verdwijnen. Een klein ge deelte blijft bewaard als een getuigenis van wat eens de bakermat is geweest van IJmuiden en de gemeente Velsen. De oude Engelmunduskerk, op de plaats waar Sint Willibrordus een van de vijf moeder kerken in Nederland stichtte, zal daarin een centrale plaats blijven innemen, met medewerking en met de goedkeuring van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Toen die goedkeuring was verleend is er onder meer in deze krant een beroep ge daan op de gehele Velsense bevolking om financiële steun te verlenen. Spontaan werd er een bedrag van twaalf duizend gulden bijeen gebracht. Niet voldoende maar genoeg om met de restauratie te beginnen, want wat het exterieur betreft kwam men in aanmerking voor aanzien lijke subsidiebedragen. Het exterieur wordt nu gerestaureerd en ook met het interieur is een begin ge maakt. De inrichting zal echter nog der mate grote bedragen vergen, dat men er waarschijnlijk financieel niet in zal slagen alle plannen uit te voeren. Het zou echter bijzpnder jammer zijn, wanneer het werk ontijdig moet worden gestaakt. We ver melden daarom nog maar even het post gironummer 471890 ten name van het Res tauratiefonds Engelmunduskerk, Middel- loolaan 15 in Driehuis. De kerk biedt op het ogenblik buiten en binnen nog een ontstellende aanblik, zoals de foto's bij dit artikel laten zien. Er kan nog veel worden gered. De restauratie van het exterieur is een kwestie van herstelwerkzaamheden. Bin nen worden veranderingen uitgevoerd. De preekstoel zal worden verplaatst en het koor komt bovenin. Er moeten nieuwe banken komen. De nieuwe kerkverwar- ming kost zeker 25.000.-. Wanneer er echter voldoende geld be schikbaar komt om de restauratiewerk zaamheden voort te kunnen zetten, zal de kerk over ongeveer een jaar klaar kunnen zijn en Velsen zal dan over een historisch monument van grote betekenis beschik ken. ZATERDAG 17 AUGUSTUS Ruïne van Brederode, Santpoort, 20.30 u.: Klankbeeld in verlichte ruïne. ZONDAG 18 AUGUSTUS Petrakerk, IJmuiden, 19 u.: Afscheid ds. G. Assies. Zwembad Heerenduinen: Geopend van 10 tot 17.30 u. Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 18 en 20 tot 22 u. MAANDAG 19 AUGUSTUS Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend 9 tot 18 en 20 tot 22 u. Raadhuis, Plein 1945. te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Cultureel Centrum, Moefbergplantscen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare bibliotheek en leeszaal. Plein 1945, geopend van 14.30 tot 17.30 u. en van 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal (en r.-k. bibliotheek), WQstelaan (gebouw Spaamberg), Santpoort-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96. IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmui- den-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1, 15 tot 18 en 19 tot 21 u. MAANDAG 19 AUGUSTUS Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13: Gesloten wegens vakantie. v-» - CS.-y; r.\ --V.-*-N' o - V. - lij®#- (Van een verslaggeefster) VELSEN De Major Royal Signals K.W.E. Ferguson van het 2nd Division Signal Regiment, dat een week in Velsen verbleef, heeft aan onze redactie een brief gestuurd, waarin dank wordt gebracht aan de Velsense bevolking voor de gast vrije ontvangst. Onderstaand publiceren wij de tekst van deze „open brief". Deze luidt 2 Division Signal Regiment 4981, Ostkilver Westfalen Aan de redactie van de IJmuider Courant Alvorens Velsen te verlaten en terug te keren naar onze kazerne in Duitsland wil ik aan de bevolking van Velsen onze waardering voor de betoonde vriendschap en gastvrijheid tot uitdrukking brengen. De gemeente Velsen is ons bijzonder van dienst geweest met het beschikbaar stellen van het terrein voor ons kamp en met het organiseren van sportwedstrijden, bezoeken en vele andere zaken. De heren Wedemeyer en Dooijes (van de gemeen te - Red.) in het bijzonder hebben zich veel moeite getroost in het samenstellen van een uitgebreid en belangwekkend programma. De commissaris van politie, de heer Sepp, en de leden van zijn korps zijn ons met de grootste hartelijkheid en vriendschap tegemoet getreden. Zorgvuldig en met vakmanschap worden de oude, bouwvallige muren van de eeuwenoude Engelmundus kerk hersteld. BEVERWIJK De maand augustus heeft tot nu toe een heel goed verloop ge had voor de groentenhandel. De aanvoe ren vallen niet tegen en de prijzen zjjn, vooral voor de eerste soort, heel goed te noemen. Hoewel dit ook de maand van de bonen is, kan dit geen vergelijk meer heb ben met vroeger jaren, toen de Bever- wjjkse groentenmarkt als een bonencen trum danig meetelde. Nu spelen de bonen een ondergeschikte rol in het veelzijdige groentenpakket, dat men nu nog dagelijks aan de veiling Kennemerland ziet. Bloemkool loopt steeds meer in prijs op. Zo werd vrijdag tot 135 cent voor de eer ste kwaliteit betaald. Zowel de bos- als de waspeen gaat vlot weg, bospeen vari eerde van 35 tot 64 cent per bos, voor de waspeen betaalde men van 13 tot 56 cent per kilo. Andijvie is tot nu toe goed aan de prijs, al naar gelang van kwaliteit werd er van 9 tot 37 cent per kilo betaald. Spinazie is een goed te verkopen artikel, maar er zijn onder de aangevoerde partij en grote kwaliteitsverschillen, hetgeen duidelijk in de prijsvorming tot uiting komt. Er werd van 25 tot 83 cent per kilo betaald. Sla was vooral in de betere kwa liteit duur, er werd van 5 tot 36 cent per krop betaald, er gaat veel voor export naar West-Duitsland en België. Tomaten maken een uitzondering op de gunstige regeling. De prijzen zijn voor de vaak grote aanvoer maar matig en bewe- Het interieur van de Engelmundus kerk doet nauwelijks nog aan een kerk denken. Bij de ingang staat een bord „verboden toegang", om dat het betreden van de kerk dcor onbevoegden levensgevaarlijk is. Door de muren heen kijkt men naar buiten. Een vloer ligt er nauwelijks meer in. gen zich tussen 42 en 52 cent per kilo. Komkommer varieerde van 15 tot 40 cent per stuk. Bij de najaars- en winterproduk- ten is het nog steeds de prei die een grote rol speelt, de prijzen zijn aan de hoge kant, er werd van 38 tot 61 cent per kilo betaald. Bij de koolsoorten is het vooral de groenekool, welke in prijs hoog geno teerd staat. Er werd tot 35 cent per kilo voor betaald: ook de rodekool ging vlot weg tot 21 cent per kilo. Uien brachten van 15 tot 26 cent per kilo op. Onze ploegen hebben gespeeld tegen de politie, de brandweer, de voetbalclub Wa terloo, de zwemclub De Watervrienden, de hockeyclub Strawberries en tegen de gymnastiekonderwijzers. Bij elke wedstrijd kregen wij de prachtigste voorbeelden van sportiviteit en spelkennis, die ons steeds zullen bijblijven. Wij hebben ook zeer genoten van de uitstekend georganiseerde en interes sante excursies naar Hoogovens, onder leiding van de heer Kok en van een ver frissend bezoek aan de Amstel Brouwerij. Het was een groot genoegen te zwemmen aan uw stranden en uw aantrekkelijke steden te zien. Helaas konden wij slechts 200 gasten uitnodigen op ons barbecue en dansfeest. Veel meer hebben er toe bijgedragen ons verblijf hier onvergetelijk te maken. Aan hen zeggen wij van ganser harte Thank You! Major Royal Signals K. W. E. Ferguson Vrijdag in de namiddag, tegen het ein de van het verblijf in Velsen hebben de burgemeester en mevrouw Bührmann de bevelvoerende officieren te hunnen huize ontvangen. Major K. W. E. Ferguson, die met zijn echtgenote en met de kapiteins Muir en Hallchurch en de luitenants Reed en Walker zijn opwachting in de burgemees terswoning kwam maken, heeft daarbij duidelijk laten blijken, dat het vakantie kamp in Velsen voortreffelijk was ge slaagd. Burgemeester Bührmann van zijn kant maakte er geen geheim van dat de be zoekers in Velsen zeer welkom waren ge weest, iets wat ook wel was gebleken op de zo geslaagde feestelijke barbecue van woensdagavond. Hij was er zeker van na mens de bevolking te spreken toen hij de militairen uitnodigde een dergelijk be zoek in de toekomst te herhalen. Vrijdagavond was de laatste sportieve ontmoeting. Een hockey-elftal ontmoette een combinatie van Strawberries in een lichtwedstrijd op een der bijvelden van Schoonenberg. Vandaag vertrokken de soldaten weer naar hun legerplaatsen in Westfalen. MIDDELBURG Tien jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest, wegens moord heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Middelburg, mr. P. J. v. Roscam Abbing, vanmorgen geëist tegen een 33-jarige man uit Vlissingen. Deze zou op 19 maart de 30-jarige A. van Vlijmen uit Middelburg tijdens een schietpartij om en in het station van Vlissingen met een halfautomatisch geweer hebben ge dood. De vrouw van de verdachte wilde scheiden om met Van Vlijmen te trouwen. - S V - ZATERDAG 17 AUGUSTUS Sportfondsen bad, Kuikensweg 84: Ge opend van 9 tot 15.30 u. Verenigingsgebouw, Parmentierstraat, 14 tot 17 u.: Schaaksociëteit door schaak club „Weenink". ZONDAG 18 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: Ge opend van 9 tot 12 u. MAANDAG 19 AUGUSTUS Huize „Scheybeeck", Velserweg 2,19 u.: Naaicursus. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: Ge opend van 7 tot 8.15 8.45 tot 10, 10.30 tot 11.45, 12.15 tot 13.30, 16 tot 17.15 en 20.15 tot 21.30 u. ADVERTENTIE SPAARBANK* Sn v-ow* <S. v .X. i Langs de belangrijkste toegangsweg naar IJmuiden, de Stationsweg, zijn de ramen van vele fraaie panden met planken dichtgespijkerd. Al deze veelal riante huizen moeten ver dwijnen in verband met de ver breding van het Noordzeekanaal en de daarmee samenhangende verleg ging van de weg. Op de foto het pand Stationsweg 95, dat deze week al grotendeels is geslooptAlle hui zen in de omgeving en er tegenover zullen eerstdaags volgen. OOSTERWOLDE. Vrijdag heeft brand gewoed in een schuur te Donker broek (Fr.), eigendom van mevrouw De Haan-Hunen. In de schuur bevonden zich 88 mestkalveren, die alle in de vlammen omkwamen. De oorzaak van de brand wordt gezocht in kortsluiting bij een pas aangesloten elektromotor. Verkeerschaos. Het verkeer van Arnhem naar Nijmegen heeft vrijdag een aantal uren volkomen in de knoop gezeten. Oorzaak was een aannemingsbedrijf, dat een asfaltdeklaag op twee rijstro ken in plaats van op één rijstrook heeft aangebracht. De deklaag was gisteren nog zacht, zodat de rijstroken niet ge bruikt konden worden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5