Drie Haarlemse groepen in finale van elfde Jazzconcours Loosdrecht l IJmuidense folksonggroup door Sleeswijk benaderd Bloemen noteerden deze week Beverwijk goede prijzen in 11IP» ■WÜÉ In de vishal en op zee JOHN DE BOER Jr. Inschrijving Dansclubs Balletlessen DAN S school Jong raspaard in showbusinessstal TEL. 15000 ^SUÖ ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 7 Oscar Benton Blues Groep (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Na tien al of niet geruchtmakende jazzconcoursen in Oud-Loosdrecht, heeft morgen de finale van het elfde plaats. Leider Max van Praag loopt voortdurend zenuwachtig naar de telefoon om spoedaan vragen voor kaartjes te beantwoorden, organiserend Phonogram heeft al weer wat platencontracten klaarliggen, hoofd-jurylid Michiel de Ruyter is wederom plotseling op vakantie gegaan; kortom het is als vanouds. Zes zondagen hebben circa vijftig groepen hun kunnen ten gehore gebracht. Natuurlijk waagden ook dit seizoen muzikanten, die zich tevreden stelden met het feit, dat zij een instrument konden vasthouden een gokje, want alles kan in Loosdrecht. De jury, bestaande uit Tony Vos van Veronica, Aad Bos van de VARA, Anton Witkamp van Jazz-World, Rolph ten Gate van Phonogram, Ben Bunders van Het Vrije Volk en Jo de Roo van de VARA. koos zeven groepen uit deze vijftig. En Haarlem mag zich op de borst kloppen, dat drie Haarlemse groepen hiertoe behoren. Joop Cave Quintet TAXI 3000 TEL. 2 3 000 Ekseption Scholieren Actie tegen te snelle speedboten op Loosdrecht Drs. Bakker naar Antillen breiden met een zesde man: Rob ten Bo- ken, nu gitarist in de groep Modesty Blaise. Een leuk toeval wil dat zij allen in een andere categorie uitkomen. Het zijn The G. Oscar Benton Groep, onder leiding van Ferdinand van Teis uit Haarlem in de oude Stijl, Ekseption onder leiding van Nico Spring in 't Veld uit Beverwijk in de Moderne Jazz en het Quintet Joop Cavé uit Haarlem in de Free Jazz. HET LOOSDRECHTS CONCOURS geldt ondanks de schandaaltjes en de gri massen tegen de organisatie en liet ni veau nog steeds als een belangrijk ge- beuren, waar onbekenden de eerste stap naar de roem doen. We noemen uit de laatste jaren Piet Noordijk, Louis van Dijk, Han Bennink en Willem Breuker. Of een van de Haarlemse groepen door dit concours in een zekere bekendheid komt is de vraag. Zeker is, dat een paar miljoen kijkers ze ieder zes minuten zal kunnen aanschouwen in een rechtstreekse t.v.-uitzending van de VARA onder regie van Rinus Spoor. IN DE GROEP OUDE STIJL komen verder The Mark Town Syncopate,\s on der leiding van Luut Melis uit Breda en The Green River Jazz Band onder lei ding van Rob Brink uit Rotterdam uit. In de Moderne Jazz vindt Ekseption concur rentie van The Eternal Three onder lei ding van Bert Koppelaar uit Utrecnt. In de Free-Jazz, in welke categorie dit jaar ongelooflijk veel groepen inschreven, spelen tenslotte The Jazz Relations cnder leiding van Clous van Mechelen uit Am sterdam. De laatste groep zit nu al jaren achtereen in de finale van het concours. In het Electric Centre aan de Bake- nessergracht in Haarlem repeteert bet Joop Cavé Quintet. Het bestaat uit Wim Essed en Peter Voogd contrabas, Ralph de Jong slagwerk, Erik-Jan Kromhout viool en Joop Cavé tenorsax. Echte free-jazz is het eigenlijk niet, wat ze maken. Er is wel degelijk sprake van een thema en Ie zaak zit als een dijk in elkaar. „Free-jazz is ook geen term. Onze mu ziek valt meer onder avant-garde", zegt Ralph de Jong. Klassieke invloed is on miskenbaar. Erik-Jan Kromhout, Joop Cavé en Wim Essed spelen in het Haar lems Jeugdorkest. Hun formatie van Vijf man dateert van enkele weken terug, teen op een feestje („we waren allemaal dronken") het plan tot deelneming aan het jazzconcours ontstond. Zij zijn vrien den die in dezelfde sfeer leven, wat niet alleen tot uiring komt in hun humor, maar ook in hun muziek. Over het concours: „Het peil is laag. Niet overweldigend" en „Het is dat ik zo koelbloedig ben, anders had ik de zaak platgebrand" Het quintet brengt eigen composities, wat tot grote waardering noopt. Compo nist Wim Essed: „Er is improvisatie, wat de tijdsduur betreft. Wat ik belangrijk vindt, is, dat er vaste punten zijn. Eén be zwaar is volgens mij altijd, dat mensen „free" als helemaal „free" opvatten. Zo dat ze maar een saxofoon hoeven te pak ken en diezelfde middag lekker gaan „spelen". In mijn stukken is de basis al tijd vrij sterk aanwezig. Bepaalde frag menten staan helemaal op papier. Voor een concours is volkomen vrije improvi satie te riskant. Als iemand een off-day heeft, dan ben je nergens meer. Niettemin komt het voor dat je bij volkomen yiije expressie geweldige dingen krijgt, die je als componist nooit op papier kunt zetten, want dan zou je meer dan geniaal zijn". Joop Cavé: „Muziek is mij ernst. Ik speel altijd zo goed als ik kan. En ik wil spelen wat ik wil; daarom wil ik ook ama teur blijven". "Verder: „De beste jazz musici van alle tijden zijn Louis Arm strong en Charley Parker, daar kun je gewoon niet onder uit". Als favoriete platen gaf het quintet op: Albert Ayler: Live at the village theater, Paul Blev: Blood en Ornette Coleman: Chappagna Suite. Het quintet gaat zich binnenkort uit- Van heinde en ver komen de kopcrlt aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" IN DE SOCIËTEIT RIVERSIDE naast de r.-k. kerk bij de Spaarnwoudestraat speelt de Oscar Benton Bluesgroep met Mark Jansen. Binnenkort zal de laatste deel uitmaken van de groep, die dan met een een naamverandering ondergaat: Mark Jansen and Oscar Benton original Bluesgroep. De oude formatie bestaat uit Ferdinand van Teis zang en sologitaar, Han van Dam piano, Peter van Kouteren basgitaar en Herman Souverein slagwerk. Zij spelen naar hun zeggen de enige echte oude, originele cityblues. Zij zijn ook de enigen die met deze stijl inschreven in Loosdrecht. Zij schijnen deze eigen stijl te behouden ondanks het gebruik van versterkers. Herman Souverein vertelt over het en tree: „We kwamen voor die voorronde met onze spullen (gebaar naar verster kers) aan. Max van Praag liep onmiddel lijk met afwerende handen naar ons toe en vroeg ontsteld: „Jullie zijn toch geen beatgroep, hè?" Na de voorstelling kwam hij naar ons toe om te zeggen dat het fijn was wat we deden". De groep bestaat nog pas enkele maan den. De jongens vormen veel minder t en eenheid dan het Joop Cavé-quintet, en dat is te horen in hun muziek. Oscar Benton, Han van Dam en Her man Souverein hebben een muziekoplei ding gehad. Ze zeggen, dat hun nummers weinig commercieel zijn, voor een beperkt publiek. „De sfeer waarin we leven is ge woon anders. Toen we voor het eerst op traden, zaten de mensen met open mond te luisteren. Nu zijn ze er wel aan ge wend". Als je de groep voor het eerst hoort, is de indruk: dit heeft heus niet alles met Oude Stijl te maken. Het houdt het midden tussen boogie-woogie (piano), oude blues (beetje negroïde stem van Benton) en beat (elektrische gitaren). Over het concours zegt de groep: „Het peil wordt ieder jaar wel minder". De basgitarist voegt eraan toe: „En commer ciëler". De drummer: „Het wordt steeds meer free jazz". En dat laatste is iets, wat de groep niet als muziek accepteert. Als favoriete plaat gaven de spelers ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: GARAGE BREESTRAAT 55 op: Boogie-Woogie Trio, met Albert Am nions, Pete Johnson en anderen. Een volkomen andere stijl speelt Ek seption, de enige popgroep in het jazz concours in Loosdrecht. Ook zij repeteren. In een grote villa in de Caspar Fagellaan staan grote versterkers opgesteld. De sound van Ekseption houdt het midden tussen pop en de jazz van een Cannonball Adderley. Ze werken in hun huidige samenstelling al bijna drie jaar. Het op vallende van deze groep is, dat het accent op de blaasinstrumenten ligt: fluit, saxo foons en trompet. Drie jaar geleden kon den maar weinigen dit waarderen. Sinds de trompet in de nummers van de Beaties komt een blaasbezetting méér voor. Ekseption bestaat uit Rob Kruisman, zang, fluit en tenorsax, Huib van Kampen tenor- en altsax, Rein van der Broek trompet. Rik van der Linden piano en vibrafoon, Cor Dekker basgitaar en Rein de Leeuw (afkomstig van de Bintangs) slagwerk. De meesten hebben een gedegen mu ziekopleiding achter de rug. Rik van der Linden is zelfs kerkorganist en leraar muziek aan een middelbare school. Rob Kruisman: „We hebben nummers van Cannonball Adderley. Art Blakey en D. Gillespie. Adderley heeft volgens ons dé weg tussen jazz en beat gevonden. Ik heb geen voorkeur voor bepaalde stijlen. Ik geloof alleen in goede muziek, en die maakt bijvoorbeeld Archie Shepp en Jim my Smith. De Traffic is ook waanzinnig. Pop heeft zich helemaal geëvolueerd, zo dat zij even goed is als free-jazz". Over Loosdrecht: „Wij zijn de eerste popgroep die de bezetting en (en non wil ik de anderen niet afvallen, maar het is zo) de capaciteit hebben om hieraan te be ginnen. Wij willen met pop geaccepteerd worden als muzikanten. We willen spelen voor de breedste laag publiek". De organist maakt de arrangementen. Over de improvisatie zegt de groep: „We improviseren voor jazzmusici weinig, maar voor popmensen veel". Ekseption heeft bijzonder hard gewerkt voor het concours in Loosdrecht. De deel neming is hun ernst. De voorstelling staat dan ook als een huis, en dat geldt niet alleen hun muziek, maar ook de presen tatie. Als favoriete platen gaven zij op: Beatles: Revolver, Cannonball Adderley: 74 Miles away, Nathan Davis: Happy Girl en de nieuwe Traffic-elpee. MORGENMIDDAG staan alle groepen klaar om te repeteren voor de t.v.- camera's. Wie de hoogste bekroning ont vangt wordt naar men hoopt pas 's avonds bekend. Haarlem gooit vrij hoge ogen. SUZANNE P1ËT (Van onze correspondent) IJMUIDEN. Drie jaar geleden begon nen drie jongens en twee meisjes onder de naam The Flinns moeizaam te bouwen aan een carrière in de nationale amuse mentswereld. Momenteel heeft de IJmui dense folksonggroup een dergelijke ver maardheid gekregen, dat zelfs de onge kroonde showbusiness-koning René Slees- wijk interesse toonde in The Flinn's. Zij werden onlangs uitgenodigd bij Sleeswijk voor een onderhoud. Ook Willem Duys toonde zich bijzonder geïnteresseerd in de groep, evenals Lou van Rees en An- dré Meurs. The Flinn's hebben in de afgelopen tijd een aantal fraaie successen geboekt. Tij dens het NCRV-programma „Rodeo" ein digde het IJmuidense gezelschap op een gedeelde vierde plaats. Ook drongen de enthousiaste jongelui tijdens een Europe se wedstrijd in Den Haag door tot in de finale; een fraaie derde plaats was het resultaat. Onlangs waren The Flinn's voor de V.l.n.r. Jack Johnson, Fighting Mack en Henk Ruhling. ■m ammto. -•** BEVERWIJK De bloemenhandel is I meer zo groot als enige weken geleden, vooral in het midden en einde der week maar de prjjzen zjjn voor de tijd van het heel vlot verlopen. De aanvoeren zijn niet jaar goed te noemen. De anjerkwekers zjjn nu al door de grootste drukte heen, het geen goed te zien is. De prijzen, in het mid den der week rond een dubbeltje per stuk, liepen vrijdag op tot 24 cent per stuk, met een gemiddelde van 15 cent per stuk. Ook de rozenprijzen waren „stijf". Voor de Ka- rol en Garnet werd nog tot 15 cent per stuk betaald, terwijl ook de grote rozen belangrijk in prjjs aantrokken. Fresia kwam weer dicht bij een gulden, een enkel partijtje kwam er overheen. Gerbera's gingen vlot weg, de aanvoer is niet zo heel groot. Bij de buitenbloemen nemen de gladiolen nog altijd een belang rijke plaats in, al kan men bespeuren, dat hier het hoogtepunt al weer voorbij is. Een bos goede gladiolen kwam tot een gul den per bos. De kaslelies waren goed aan de prijs en kwamen meerdere malen bo ven een gulden per tak, maar de buiten- lelies hebben veel van het weer geleden en worden hier naar kwaliteit betaald. Er zijn overigens weinig buitenbloemen en die er zijn, worden goed betaald. Er komen partijtjes dahlia's, asters, segetum, statice en wat andere zomerbloemen. Daar naar is thans veel vraag. Men betaalde de ze bloemen goed, want een prijs van 55 tot 70 cent voor een bosje asters is goed be taald. Naast de kaschrysanten ziet men de voorlopers van de buitenchrysanten ko men. Soorten als Delightful, Koens Elite Chatwood en enkele andere werden allen boven een gulden per bos gehonoreerd. De aanvoer van potplanten is nog niet in overeenstemming met de vraag. Voor de goede kwaliteit werden de beste prijzen betaald. De cyclamen gaan een steeds gro tere rol spelen en kwamen tot bijna drie gulden per stuk. Er is ook nog een ruim aanbod van potchrysantjes, waarvoor ook goede prijzen betaald werden. TROS-radio te beluisteren. Zij nemen deel aan een talententest van deze omroep. In september komen zij uit in de halve finale. De winnaars van deze test krijgen een televisie-optreden aangeboden. Al deze successen zijn de jongelui be paald niet komen aanwaaien. Vele avon den achtereen kwamen zij bijeen op de zolder van één van de leden om te bou wen aan hun repoertoire. Er werd hard gerepeteerd en gestudeerd, hetgeen resul teerde in een aantal aanbiedingen op te treden. De basis voor het uiteindelijke succes was gelegd. Vier van de vijf musici, te weten Paul van der Harst (algemeen muzikaal leider), Jan de Jong, Marjolein Zweere en Anneke Smit zijn nog op school. Alleen Ed Meijer neeft de schoolbanken reeds verlaten. De gemiddelde leeftijd van de jongelui be draagt achttien jaar. „Gitaren Paultje" van der Harst heeft het ensemble eigenlijk op poten gezet. Hij heeft een aantal eigen composities op zijn naam staan. Onder meer schreef hij Nederlandse liedjes op godsdienstige ba- sis. Wat de toekomst voor de folksingers in petto heeft, is nog een vraagteken. Heb ben ook The Shepherds uit IJmuiden dit pad niet betreden, eer zij internationale bekendheid genoten? (Van onze correspondent) LOOSDRECHT De rijkspolitie te wa ter gaat in het vervolg streng optreden te gen snelheidsmaniakken op de Loos- drechtse Plassen. Bij overtreding van de toegestane vaarsnelheid wordt de speed boot in beslag genomen en ter beschik king van de officier van Justitie gesteld. Het Joop Cave Quintet tijdens een repetitie in het Electric Centre. (Van een medewerker), IJMUIDEN. Vrijdagmorgen weroen in IJmuiden in totaal 3100 kisten vis aan gevoerd. Bij de aanvoer waren: 157 kisten tong en tarbot, 615 schol, 17 schar, 265 haring, 512 makreel, 196 schelvis, 115 wij ting, 585 kabeljauw en gul, 5 leng, 11 poon, 615 koolvis en 7 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens: gr. tong 6.29-5.81, grm. tong 4.75-4.24, kim. tong 4.95-4.58, kl. tong I 6.19-5.90, kl. tong II 6.37-6.12, tarbot I 6.80-6.20. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 320- 130, gr. koolvis zw. 80-72, gr. leng 102-92. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 77-64, kim. schol en kl. schol I 88-43, kl. schol II 5è-22, schar' 56-50, verse haring 56-41, makreel 55-34, gr. schelvis 50-47, grm. schelvis 51-45, kim. schelvis 52-50, kl. schelvis I 60-56, kl. schelvis II 50-41, wij ting 60-36, gr. gul 81-62, mid. gul 67-57, kl. gul 58-41, poontjes 30, kl. koolvis zw. 26-17, kl. koolvis wit 54-45. Besommingen, in guldens: KW 191-8320, Kw 73-3035, Kw 136-6950, Kw 111-5440, Kw 137-7090, Kw 26-7640, Kw 114-7420, Kw 130-5010, Kw 149-9265, Kw 109-430, IJm. 3-4030, IJm. 55-1000. Urk. In Urk zijn vrijdag door 46 vaartuigen aangevoerd: 36.147 kilogram tong, 2138 tarbot, 258 griet, 30.200 schol, 10.110 ka beljauw, 520 wijting, 514 schar, 860 ponen, 250 kilogram schelvis. Prijzen per kilogram: tong 370-658, tar bot 230-538, griet 148-161, schol 60-150, kabeljauw 50-80, wijting 80-120. schar 30-60, ponen 50-75, schelvis 60-119. Scheveningen In Scheveningen zijn zaterdagmorgen aangevoerd: 200 kisten wijting, 1000 gul en kabeljauw, 300 schol. 3500 kilogram tongen, 400 halkisten spanharing, 200 pre- miekisten spanharing, 10 makreel en 100 varia. DEN HAAG/WILLEMSTAD. De Ne derlandse vice-premier J. A. Bakker reist vandaag naar Willemstad voor een be zoek aan de Nederlandse Antillen. ADVERTENTIE m Sterkampioen van Nederland 1963 - 1964 - 1965 2e Prijswinnaars Nederl. Danskam- pioenschap (profs) Finalist AVRO's TV Danstournooi (profs) beginners gevorderden gehuwde paren scholieren speciale clubs R.K. ONDERWIJS in moderne en Latijns-Amerikaanse dansen door Mej. GEMMA KAAK - Balletpedagoge (Diploma Kon. Conservatorium, Den Haag) Alle lessen worden gegeven in de gerestaureerde zaal van Gebouw FIDELUS, Zeeweg hoek Willemsbeekweg. Aanvang der clubs eind september. INSCHRIJVING vanaf maandag 19 augustus; iedere avond van 7—9 uur aan bovenstaand adres.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7