Westphal kan zich niet vrij maken voor tra iningsweken Myrna van der Hoeven liep voortreffelijke 400 m. weer Jan van Scheijndel halverwege Het Kanaal door maagkrampen tot opgave gedwongen L Bondscoach KNAU heeft maar drie dagen „Ik kan het CIOS niets verwijten" OKKER VERSLOEG VIC SEIXAS Ashe gaf Santana geen kans op zege Eddy Monsels naar Mexico Nieuw schandaal bedreigt Hertha Jan van Ispelen bereikte finale in Boedapest NEDERLANDSE OVERWINNING IN ATLETIEKINTERLAND TEGEN POLEN Cijfers uit Uden r—r. 13 WssmM DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 I - 1 (Van onze sportredactie) HAARLEM De damesatlctiek- ploeg voor de Olympische Spelen zal slechts twee dagen in Crystal Palace in Londen trainen op de tartanaccom modatie en niet een week, zoals oor spronkelijk in de bedoeling lag. De reden hiervan is het feit, dat bonds coach Wil Westphal zich niet kan vrij maken. Hij begint volgende week weer met zijn werkzaamheden op het CIOS te Overveen en is het volledig eens met zijn directeur, dat hij daar zeer moeilijk gemist kan worden. „Ik ben straks toch al zes weken weg. Ik kan het het CIOS niet kwalijk nemen, doen. Maar dat kan ik het CIOS beslist dat ik aan het begin van de nieuwe cursus aanwezig moet zijn. Ik onder vind toch al veel medewerking''. De damesatletiekploeg vertrekt vrijdag komt zaterdagavond in wedstrijden uit, traint zondag en keert 's avonds naar Nederland terug. De oorzaak van de ge dwongen weigering van Westphal om het trainingskamp in Londen te leiden, schuilt in de omstandigheid, dat hij een part-time bondscoach is, die als hoofdwerkgever het CIOS heeft. „Het bondswerk moet ik tussen neus en lippen doen. Ik heb maar beperkte mogelijkheden. Het is wel raar, dat ik nooit wat meer armslag heb ge kregen om mijn werk voor de KNAU te niet kwalijk nemen" „Dat trainingskamp in Londen heb ik erg belangrijk gevonden. Maar het is te recht, dat de heer Raaymakers, directeur van het CIOS, nu zegt, dat de belangen van het instituut het noodzakelijk maken, dat ik hier blijf". Overigens hadden de nu ontstane moei lijkheden vermeden kunnen worden. West phal stelde voor direct na de Nederlandse kampioenschappen in Groningen veertien dagen in een trainingskamp te gaan. „Om voor mij onbekende redenen is dat niet doorgegaan". Westphal was die periode vrij geweest voor de KNAU. „Het trainingskamp vond ik belangrijk, omdat ik dan de sprintsters bij elkaar had ge had, zonder reizen en zonder andere ver plichtingen aan het hoofd. Voor de esta fetteploeg was dat ideaal geweest. Dat het in Londen op een tartanbaan had gekund is niet het belangrijkste. De sprintsters hebben in Mexico tijd genoeg om aan tartan te wennen. De 800-meter-loopsters hadden voor 'n trainingskamp naar hoogte gemoeten". „Maar", zegt ook Westphal, „dat Lon den niet doorgaat zoals oorspronkelijk de bedoeling was, wordt door lang niet alle atletes vervelend gevonden". „Myrna van der Hoeven ziet er tegenop zo lang bij haar man vandaan te zijn. Zij zegt, ik train overdag zelf wel en na Mexico stop ik er toch mee. Tilly van der Made kon twee weken naar Sankt Moritz, maar die wilde niet. Maria Gommers wilde ook al niet". Ilja Keizer, dat is bekend, wilde juist wel. „Ja", zegt Westphal, „daar doen we ons best dan ook voor om die alsnog naar hoogte te sturen". Had nu niet een ander het trainings kamp in Londen kunnen leiden? Was er geen vervanger voor Westphal geweest? Westphal zelf: „Wanneer nu een ander naar Londen was gegaan, had dat moei lijkheden opgeleverd met betrekking tot de estafetteploeg. De wissels zijn een nauw keurige zaak en die moeten niet door twee personen uiteen gezet worden. Stel dat een ander in Londen zou zijn geweest, dan had ik in Mexico gestaan. Als die ander nu mee had gekund om in Mexico te assisteren, dan was het wat anders ge weest". QUEBEC. In de eerste ronde van het herenenkelspel van het internatio nale toernooi in Quebec heeft de Neder landse kampioen Tom Okker met 2-0 ge wonnen van de Amerikaan Vic Seixas. De setstanden waren 6-2 en 6-1. CLEVELAND. De Ver. Staten heb ben de halve interzonale finale van de Davis Cup tegen Spanje uiteindelijk met 4-1 gewonnen. Het laatste enkelspel, dat zondagavond in Cleveland wegens de duisternis moest worden afgebroken, werd gisteren uitgespeeld. Arthur Ashe won de laatste set met 6-4. De volledige uitslag van het laatste enkelspel was: Ashe-Santana 11-13, 7-5, 6-3, 13-15, 6-4. De enige zege werd vrij dag in de openingspartij behaald door Santana tegen de Amerikaanse Clark Graebner: 6-2, 6-3, 6-3. PARAMARIBO Na een gesprek tussen de gevolmachtigde minister van Suriname in Den Haag, mr. W. Lim A Po, de direc teur van de SOSIS (Stichting Ontwikke ling Sport In Suriname) de heer J. Eyken, en de KNAU is besloten de Surinamer Eddy Monsels af te vaardigen naar de Olympische Spelen in Mexico Stad. Mon sels is door het Surinaams Olympisch Co mité ingeschreven voor de 100 en 200 me ter hardlopen. Hij zal worden gecoached door de coach van het Nederlands Olympisch atletiek- tearn Wil Westphal en zal verder worden bijgestaan en begeleid door officials van het Nederlands Olympisch Comité en het Surinaams Olympisch Comité. Monsels werd dit jaar Nederlands kampioen op de 100 meter. (Van onze correspondent) BERLIJN. In een sportuitzending van de Westduitse televisie zijn zware be schuldigingen geuit aan Hertha BSK. Deze club promoveerde dit jaar naar de Bundesliga. Enkele jaren geleden werd Hertha uit de hoogste afdeling gezet op de beschuldiging te hoge handgelden aan nieuwe spelers te hebben betaald. Nu wordt Hertha er van beschuldigd zeven spelers van Bayern Hof voor in totaal 38.000 mark te hebben omgekocht voor de beslissende wedstrijd in de recente promotiecompetitie. De Berlijners won nen deze ontmoeting met 2-1 en promo veerden daardoor. Een oud-bestuurslid van Hertha, de Berlijnse advokaat Block, heeft de be schuldiging naar voren gebracht. Op grond hiervan is de voorzitter van Her tha, een andere advokaat, Lohmüller, uit het hoofdbestuur getreden om te bewij zen, dat zijn beschuldigingen onjuist zijn, terwijl hij tevens heeft aangekondigd stappen tegen zijn collega t e onderne men. Vast staat, dat Hertha twee cheques van respectievelijk 25.000 en 13.000 mark heeft opgenomen voor rechtskundige ad viezen. Volgens Lohmüller waren de 25000 mark bestemd om de voetballer Breuer van Bayern Hof te kopen, maar die ont kent over een transfer naar Berlijn te hebben onderhandeld. BOEDAPEST Jan van Ispelen, de Ne derlandse kampioen in het middengewicht heeft zich gisteravond in de finale ge plaatst van het internationale toernooi in Boedapest. De Haarlemmer versloeg in zijn tweede wedstrijd de Hongaar Kezi op pun ten en bereikte daardoor de eindstrijd die vandaag wordt verwerkt. De Hongaar Ba- loch is dan zijn tegenstander. LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse league werd maandagavond de wedstrijd West Ham United - Ever- ton gespeeld. Everton won met 4-1. IJDEN Myrna van der Hoeven, het 20-jarige 400 m-talent uit Den Haag, dat zich dit seizoen onder de beste loopsters ter wereld op dit num mer schaarde, heeft maandagavond in het Udense sportpark opnieuw be wezen, dat zij in Mexico-Stad onge twijfeld tot de kansvolste Nederlandse deelneemsters moet worden gerekend. De Haagse liep in Uden opnieuw een bijzonder sterke race, die zij afsloot met een tijd van 53,9 sec, slechts 0,3 sec. hoven haar nationale record dat zij precies een maand geleden in Londen vestigde. Dat Nederland de vierde ontmoeting met de Poolse dames, die zondag wegens de barre weersomstandigheden moest worden afgelast, uiteindelijk met ruim verschil (62-55) won, was eigenlijk van ondergeschikt belang. Voor de Mexico- kandidaten was deze wedstrijd veertien dagen na de nationale kampioenschappen een welkome test vooral voor de dames die in Groningen wegens blessures ver stek hadden moeten laten gaan. Wilma van den Berg was op de 100 m weliswaar bij voorbaat kansloos tegen de Poolse wereldrecordhoudster Irene Sze- winska-Kirszenstein, maar de Udense be wees voor eigen publiek dat haar lichte beenblessure weer gheel genezen is. Wil ma stond Szewinska die in 11,5 sec. ze gevierde, met 11,6 sec. zelfs minder voor sprong toe dan verwacht was. Maria Gommers, de wereldrecordhoud ster op de 1500 m, die in Groningen ook wegens een blessure niet van de partij was en daardoor de afgelopen weken Ilja Keizer wint de 800 meter voor Maria Gommers. Uitslagen atletiek-interland Nederland Polen. 100 meter: (0,5 meter per seconde tegen wind) 1. Irene Szewinska-Kirszenstein (Po len) 11,5 sec., 2. Wilma van den Berg (Ned.) 11,6. 3. Truus Hennipman (Ned.) 11,9, 4. Urszula Jozwik (Polen) 12,1. Buiten mede dinging: Danute Panaziak (Polen) 12,3. 80 meter horden (1,0 meter tegenwind) 1. Danute Straszynska (Polen) 11,0, 2. Elzbie- ta Zebrouska (Polen) 11,2, 3. Hilly Gankama (Ned.) 11,2, 4. Nel van der Veen (Ned.) 11,5. Buiten mededinging: Terese Sukniewicz (Po len) 11,0. 200 m. 1. Irene Szewinska (Polen) 23.6, 2. Truus Hennipman (Ned.) 23,9, 3. Mieke Sterk (Ned.) 24.3, 4. Miroslava Sarna (Polen) 24.5. Verspringen: 1. Irene Szewinska (Polen) 6,34 meter, 2. Miroslava Sarna (Polen) 6,13 meter, 3. Ella Deurlo (Ned.) 5,68 meter, 4. Rola Koekoek (Ned.) 5,30 meter. Hoogspringen: 1. Marjan Ackermans (Ned.) 1,63 meter, 2. Mary van der Raadt (Ned.) 1,63 meter, 3. Maria Zielinska (Polen) 1,63 meter, 4. Danuta Berezowska (Polen) 1,50 meter. Speerwerpen: 1. Danielle Jaworska (Po len) 53,96 meter, 2. Lusyna Krasewicz (Polen) 49,28 meter, 3. Greet Versterre (Ned.) 43,70 meter, 4. Henny de Bruin (Ned.) 41,18 meter. Kogelstoten: 1. Els van Noorduyn (Ned.) 16,04 meter, 2. Ludmilla Dobrowolska (Polen) 14,74 meter, 3. Mieke van Rangelrooy (Ned.) 14,31 meter, 4. Elsbieta Michalczak (Polen) 14,00 meter. 400 meter: 1. Myrna van der Hoeven (Ned.) 53,0 sec., 2. Lia Louer (Ned.) 55,2, 3. Cresla- va Novak (Polen) 55,7, 4. Grazyna Chodorek (Polen) 56,9. Discuswerpen: 1. Anneke de Bruin (Ned.) 52,52 meter. 2. Jadwiga Wojtczak (Polen) 50,38 meter, 3. Jet van der Giesen (Ned.) 48,96 meter, 4. Kaizimira Rykovska (Polen) 46,64 meter. 4 x 100 meter estafette: 1. Nederland (Van den Berg, Sterk, Hennipman, en Gankema) 45,3 sec., 2. Polen (Panasiuk, Szewinska, Jozwik en Sarna) 45,8 sec. 800 meter: 1. Ilja Keizer (Ned.) 2.05,1, 2. Maria Gommers (Ned.) 2.05,6, 3. Zofia Kolo- koswska (Polen) 2.11,0, 4. Danuta Wierzbows- ka (Polen) 2.13,4. niet haar normale trainingsprogramma had kunnen afwerken, deed op de 800 m waarop zij dit seizoen voor de tweede maal nationaal recordhoudster Ilja Kei zer ontmoette een drieste poging haar grote concurrente van zich af te schud den. Maria startte in een bijzonder hoog tempo eerste 400 m. in 58,9 en de Limburgse bouwde snel een voorsprong op, die op 200 m voor de finish zeker zeven meter bedroeg. De ruim 2000 toe schouwers in 't overigens sfeerloze sport park verwachtten toen allen de bekende slotaanval van Ilja Keizer. Die kwam echter pas vlak voor het uitkomen van de laatste bocht. De atlete uit Nieuw Ven nep zette toen furieus aan en in twintig meter maakte zij haar achterstand goed. Maria Gommers trachtte de aanval nog op te vangen, maar moest tenslotte toch buigen. De tijden vielen, gezien het snel le aanvangstempo toch wat tegen: 2.05,1 en 2.05.6. Lia Louer, die in Groningen op de 400 m met een vijfde plaats wat tegenviel, bleek nog niet geheel over die schrik heen. De Tilburgse, die in de gunstige tweede baan was gestart, maakte nu de fout veel te langzaam te vertrekken en kwam daar door pas laat in haar ritme, waardoor Myrna van der Hoeven ver kon uitlo pen. Met haar 55,2 sec. was Lia, die zich er alleen maar toe bepaalde de zwak ke Poolse loopsters achter zich te houden, echter toch tevreden. Het kwartet Wilma van den Berg, Mie ke Sterk, Truus Hennipman en Hilly Gan kema van wie laatstgenoemde de gebles- (Van onze speciale verslaggever) DOVER. Jan van Scheijndel heeft het gistermiddag op Het Kanaal niet gehaald. Om 10.13 uur van het Do- verse strand vertrokken voor de over steek naar Calais heeft hij het om streeks kwart over twee, meer dan halverwege, moeten laten afweten. Zonder enige morele inzinking, maar gekweld door maagkrampen, vechtend tegen steeds hoger aanrollende golven is zijn eerste poging tot bedwingen van Het Kanaal mislukt. De spanning was gebroken, aan boord van het loods- schip „Kiredore" gebracht wankelde de stemming van de strijdlustige blon de Hagenaar heen en weer tussen diepe verslagenheid en opgewektheid om de grote sympathie en de opbeurende woorden waarmee hij'door begeleiden de vrienden en journalisten werd over stelpt. Toen hij, tot overmaat van te genslag ook nog zeeziek werd op het waggelende pleziervaartuig, perste hij er met moeite nog een grapje uit: „Je ziet, ik ben geen man van het water". Een miskenning van eigen kunnen: alle ingewijden, de loods captain John Heyes en de officiële waarnemer Ben jamin Dunstr waren het er over eens, dat Van Scheijndel ondanks alles een forse prestatie te zien had gegeven. Als watersportman heeft hij niet ge faald. In vier uur tijd had hij in fraaie stijl 20 mijl gezwommen, meer dan de helft van de kwellend-grote afstand Dover-Calais: „Het was een recordtijd, Jan will make it next time", zei de waarnemer, terwijl hij later op de pen sionkamer de gedesillusioneerde Hage naar nogmaals hartelijk de hand druk te. „Keep going, je bent een voortref felijk zwemmer". Die volgende keer vermoedelijk september zal Van Scheijndel één ding niet meer doen: de vitamine in nemen die hem door een Doverse seerde vaste slotloopster Corrie Bakker verving, kwam op de 4 x 100 m. met goe de maar zeker geen scherpe wissels tot 45.3 sec. een tijd die ongetwijfeld aanmer kelijk lager kan worden. Zaterdag krijgt het viertal op de tartanbaan van het Lon- dense Crystal Palace al een zeer goe de gelegenheid om tot een snellere 4 x 100 m te komen. Bij de Poolse dames was Irene Szewins ka de grote puntenverzamelaarster. De donkere atlete nam drie nummers voor haar rekening, de 100 en de 200 meter en het verspringen. Vooral op de 200 meter imponeerde zij bij invallende schemering met 23.6 sec. Truus Hennip man trok zich voortreffelijk aan haar op. Els van Noorduyn behoefde zich bij het kogelstoten niet al te zeer in te spannen. De Amsterdamse had een zeer regelmati ge serie rond de 16 m met als beste re sultaten 16.04 m. Datzelfde gold voor An neke de Bruin bij het discuswerpen. De Sliedrechtse kwam ook dit keer weer re gelmatig boven de 50 m en benaderde met 52.52 m. haar nationale record tot op 34 cm. De estafettewissel van Truus Hennipman met Hilly Gankema. ■'•«i apotheker nog wel zo was aanbevolen. Hij en zijn trainer Schouten menen, dat deze tabletten van zeer forse afmeting totaal verkeerd gevallen zijn en de maagkrampen hebben veroorzaakt. „Bovendien heb ik in januari en fe bruari zes weken met een maagzweer gelegen", verzuchtte de zwemmer, „dat heeft me toen al helemaal uit mijn training gehaald". Het is deze onafgebroken kwelling geweest, die hem tot zijn moeilijke besluit heeft gebracht. „In het begin ging ik fijn, ik had helemaal geen in zinking, ik kon heel gewoon praten". Zelfs zwaaide hij af en toe monter naar een van de schepen, die na een driftig sein van captain Heyes van koers wij zigden om die kleine gele stip in de onmetelijkheid van het golvende water niet in moeilijkheden te brengen. Om elf uur bereikte de zwemmer de eerste thee in een flesje. Een kwartier later meldde hij enigszins geschrokken dat het vet (schapenvet met lanoline) op zijn huid losliet. 11.35 trainer Schouten: „Jan, je moet wat dichter bij de boot komen". Ant woord uit het water: „Jullie varen te hard". 12.00 Een stukje kip en suiker worden de zwemmer aangereikt. Hij heeft een tempo van 76 slagen per minuut. „Mijn conditie is prima", meldt hij uit het water. 12.15 8,5 mijl gezwommen. 12.40 Kreet uit het water: „Ik heb het een beetje koud, maar het gaat wel". 12.50 Het vrachtschip Baltimore wij zigt op het laatste ogenblik de koers. 13.00 Een vitaminetablet. 13.05 Een kwart van de tocht is achter de rug. 13.30 Thee. Maar tien minuten later kondigde zich het drama aan. „Wat zal ik doen, ik sterf van de pijn in mijn maag. ik ben bang dat ik mezelf forceer". „Doorgaan, doorgaan, laat hem maar j praten", roept captain Heyes die aan een inzinking denkt. (Diezelfde captain die voordien al had gezegd: „Tijdens de overtocht zul je me steeds meer gaan haten"). In een poging om opluch ting te bieden reikte de trainer even later wat koffie met enkele druppels cognac aan. Nog eens: „Ik kan niet doorgaan, ik verrek van de pijn". Nog- doorvechten. Hij komt er overheen". Maar de mensen, die de zwemmer kenden, wisten wel beter. Dit was geen man met een inzinking. Hij leed pijn en zijn trainer besefte: wie aan maag krampen lijdt, moet het water uit, zo gauw mogelijk. Nog een keer was er een nerveus geschreeuwde gedachten- wisseling over het kolkende water. „Nog een beetje volhouden, dan krijg je de stroom mee", brulde Heyes. „Het gaat niet meer", riep Van Scheijndel terug, „om de drie minuten heb ik pijn". Zelfs een poging om door de boot voor hem te laten varen hem tot nieuwe inspanning te brengen mislukte. Toen: „Ik haal hem eruit", zei de trainer. Op ruim de helft van het traject, terwijl de Franse kust even nabij leek als de Engelse, werd een verslagen sportman aan boord gehesen. Een er varing rijker, een illusie armer. In tweeëneenhalf uur is de Kiredore teruggevaren naar Folkestone, met de bijbehorende zeeziekte die Van Scheijn del ook al enigszins te pakken had. toen hij 's ochtends voor de oversteek van Folkstone naar Dover werd gevaren. Tweeëneenhalf uur vol troost en be grip en de herhaalde vaststelling, dat hij toch maar een zeer goede tijd had gemaakt. „Het was geen weer om in dit kanaal te zwemmen", zei waarne mer Dunstr, „Maar bij goed weer zou hij zo een tweede poging kunnen wa gen". Omstreeks half zes was Van Scheijn del weer in Dover. Met zijn begeleiders en met de journalisten. Weer stonden hem de tranen in de ogen. „Je moet ook wel een beetje geluk hebben, an deren hebben een spiegelgladde zee", zei hij bedrukt. „Weet je wat het is, je beslist in een mum van tijd over zevenhonderd gulden, die eigenlijk niet van jou zijn maar van je club (Van Scheijndel zelf investeerde ook zo'n 1000 gulden)". Hij schudde treurig het hoofd, telkens weer. alsof de mislukking nu pas scherp tot hem doordrong. „Laten we maar naar Holland gaan. hier hebben we niets meer te zoeken". Het klonk triest.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13