Gozvon: EINDE VAN OPERATIES IS NABIJ Vervallen MINIMODE OP CONGRES Levensader van KLM bedreigd ,:.r Zweedse graaf wil escorte van jagers voor hulp Biafra Fusieplannen KNMB/NVM HET WEER D'66 wijst op dit ogenblik progressief blok af Apollo-vlucht 11 oktober Toestand van Eisenhower slechter Vietcong weer in de aanval Vier doden bij botsing „Grote rotzooi bij Burgerlijk Pensioenfonds" Opbrengst van actie in Nederland nu meer dan elf miljoen Partij wil eerst de mening peilen van de gewone man Siamese tweeling in Nederland geboren Landingsrechten in New York Hotel BREDER0DE Verschuilt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 13,per kwartaal, f 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening Umuider Courant no. 129288 H.C. - I IN DEZE KRANT Zonnige perioden Aan het strand Zie verder pagina 2 Thieu wil naar VS Nederland Het woord is aan Scherp protest Nederlandse Bond van Gepensioneerden Winstmarge Philips beter pagina 11 Velserenderlaan 3 Santpoort - t/o Ruïne Telef. 0 2560-8012 'n GRAFELIJK DINER STYLE AND PERFECTION 58e JAARGANG NUMMER 244 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 Kantoor: Lange Nïeuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewqks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAAMN UPGENtiMEM U*. KENMEMSK COURANT EN HST DAGBLAB VOOS UMINOSN Directeur: De oude, in zeer slechte staat ver kerende Nederlands hervormde kerk van Barsingerhorn (ten oosten van Schagen) is maandagmiddag onge blazen. KOPENHAGEN—GENÈVE—HAMBURG (Reuter en AP) De Zweed se graaf Carl Gustav von Rosen, die vorige week met achttien ton voedsel de Nigeriaanse luchtblokkade doorbrak en naar Biafra vloog, heeft gepleit voor jagerescortes van de Noordse landen om Rode-Kruisvliegtuigen te beschermen die naar Biafra vliegen. Voor zijn vertrek naar Genève voor overleg met het Rode Kruis, zei hij, dat de groep kerkelijke en bijstandsorganisa ties waarvoor hij vliegt uit Zweden, Noorwegen, Denemarken en West-Duits- land zou samenwerken met het Rode Kruis maar onafhankelijk zou doorgaan als er vertragingen door de samenwer king zouden ontstaan. „In dat geval zullen we het Rode Kruis op de vliegtui gen weghalen en 's nachts vliegen. Als de Nigerianen op het gemakkelijk herken bare Rode Kruis schieten, zullen we gecamoufleerde toestellen gebruiken". De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Paul Hartling, zei dat de kans (Van onze correspondent) DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Middenstands Bond (KNMB) en het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen (NVM), die samen bijna honderdduizend leden teilen, heb ben vergevorderde plannen voor een fusie. Het is de bedoeling dat begin vol gende maand het definitieve besluit tot een fusie zal vallen. De opvattingen van deze twee algemene organisaties over het middenstandsbeleid zijn steeds meer in één lijn komen te lig gen. De KNMB is liberaal getint, de NVM is opgericht in de crisistijd van de jaren dertig en heeft van origine een socialistische signatuur. Ook overwegin gen van financiële aard vormen aan leiding tot de fusieplannen, al kan vol gens een woordvoerder van de NVM niet van een financiële noodsituatie worden gesproken. leerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mand en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Luidsprekers f Uit stad en omgeving I, 5 Feuilleton 6 A angesti pt Beeldverhalen 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand 12 Sport 13 Dit nummer bestor,t uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Zonnige perioden, maar ook plaat selijk een bui. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Iets hogere temperaturen dan van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Aanvoer van vochtige en iets war mere lucht. Hierdoor morgen beter strandweer met nu en dan zon. In de middag ongeveer 20 graden Zeewater 11 graden. Matige zuidwesten wind. Vooruitzichten: nog niet geheel sta biel maar wel beter dan in de vorige week. Mr. Van Mierlo (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D'66 zal voorlopig niet meedoen aan onderhandelingen over de vorming van een progressieve concentratie. Dat is één van de opvallendste voorstel len, die het bestuur van de jonge partij, half september voorlegt aan een leden vergadering die aan de politieke toekomst van de democraten is gewijd. De partij voelt niets voor besprekingen tussen de top van de partijen, die door de P.v.d.A. voor een gesprek zijn uitge nodigd (D'66, P.S.P., P.P.R.). „De kiezer", zo zei de democratische fractieleider, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, gisteren in een toelichting op de congresplannen, „zou van een samengaan tussen de betrokken par tijen op dit moment niets begrijpen. Voor een progressieve concentratie weten we op het ogenblik nog te weinig van de ver langens van de gewone kiezer". De par tij wil eerst de mening van de gewone man, die aan de voet van de politiek staat, over de rich ling waarin de partij vernieu wing moet gaan, voor zij over onderhan delingen tussen partijbesturen wil den ken. In de plaatselijke afdelingen moet het gesprek op gang komen, niet alleen onder partijgenoten, maar onder allen die be langstelling hebben. Die besprekingen moeten niet alleen de landelijke politiek tot onderwerp hebben, maar ook die op lokaal niveau. Dat daarbij zeer verschil lende samenwerkingsverbanden uit de bus kunnen komen acht D'66 geen be zwaar. „Dat zou het begin kunnen zijn van nieuwe, politieke eenheden", aldus mr. van Mierlo. SAIGON. (AP) De Zuidvietnamese president Nguyen Van Thieu heeft ge zegd van plan te zijn tussen de presi dentsverkiezingen en het eind van het jaar naar de Verenigde Staten te gaan. Het bezoek zou een antwoord zijn op een uitnodiging van president Johnson. PRINSENBEEK In het Noordbra bantse dorp Prinsenbeek heeft de 22-ja- rige mevrouw J. van Dijk - van der Aa in haar woning maandagmiddag het le ven geschonken aan een Siamese twee ling. De kinderen zijn met de buikjes en de longen vergroeid. Na het eerste onderzoek in het diaconesseziekenhuis in Breda zijn de kinderen, beiden meisjes, overgebracht naar het Rotterdams acade misch ziekenhuis Sophia. Voor het leven van de baby's die waar schijnlijk een nader medisch onder zoek moet dit nog bevestigen samen eén paar longen en één buikholte heb ben wordt gevreesd. De huisarts had geen tweeling ver wacht. De bevalling was zeer moeilijk, maar de toestand van de moeder is thans redelijk wel en zij hoeft niet naar een ziekenhuis te worden vervoerd. Het is sinds mensenheugenis de tweede keer dat in Nederland een Siamese twee ling werd geboren. De eerste maal was dat in 1953 in het Friese dorpje Bergum, toen daar Tjiske en Folkje de Vries ter wereld kwamen. Zij werden gescheiden en groeiden normaal op. De Siamese tweeling, die twee weken te vroeg is geboren, weegt 3900 gram. De ouders hadden nog geen kinderen. op een Deens jagerescorte klein is omdat de Verenigde Naties hebben bepaald dat de oorlog een Nigeriaanse binnenlandse aangelegenheid is. Een Zweeds vliegtuig heeft gisteren overigens opnieuw het Nigenaans afweer geschut getrotseerd en negen ton levens- en geneesmiddelen op een geheime lan dingsbaan in Biafra aan de grond gezet. Generaal-majoor Yakoeboe Gowon, het Nigeriaanse staatshoofd, heeft in een vraaggesprek met „Der Spiegel" ver klaard dat de federale troepen zeer dicht bij het einde van de militaire operaties tegen Biafra zijn. Hij ontkende dat Nigeria napalm tegen Biafra gebruikt heeft, zeggend: „Ik wil niet een geheel volk uitroeien. Ik voer geen totale oorlog tegen een buitenlandse vijand. Het is mijn eigen volk. Als ik ooit napalm zou vragen hoop ik dat nie mand het mij wil verkopen". Het bestuur van de stichting vluchtelin genhulp Biafraconflict heeft met verte genwoordigers van het Rode Kruis „Men sen in nood", „Oecumenische hulp" en „Unicef" overleg gepleegd over de beste ding van de gelden, verkregen uit de nationale actie, waarvan de opbrengst thans de elf miljoen gulden heeft over schreden. Beslpten werd aan het Rode Kruis, WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse bureau voor ruimtevaart heeft bekendgemaakt dat op 11 oktober een door drie ruimtevaarders bemande Apol- lo-cabine zal worden gelanceerd. Een be mande Apollo-cabine zal volgend jaar een vlucht naar de maan maken. Generaal Phillips zei dat het de bedoe ling is de Apollo-7 op 11 oktober te lan ceren en in een baan om de aarde te brengen voor een vlucht die tot tien da gen kan duren. De laatste Amerikaanse ruimtevlucht vond in november 1966 plaats toen twee astronauten met de „Ge- mini-12" vijf dagen in de ruimte bleven. Enkele maanden later, op 27 januari 1967, brak in een Apollo-cabine brand uit. Plannen voor- een onbemande vlucht naar de maan heeft men in verband met technische problemen van het radar-sys teem laten varen. De moeilijkheden lig gen in dat deel van het systeem waar door de tweemans-cabine het moedervaar tuig terug zou moeten vinden voor de terugkeer naar de aarde. Veteraan-ruimtevaarder Walter Schir- ra zal het bevel over de Apollo-7 voeren. In februari of maart zullen proeven met de Apollo-9 worden genomen. „Mensen in nood" en „Oecumenische hulp" aanstonds elk anderhalf miljoen gulden uit te keren en aan Unicef een mil joen gulden. Over de bestemming van de resterende gelden zal op een later tijd stip worden beslist. „Congreslijn" is de bijnaam die men heeft gegeven aan de kleding die de meisjes van de voorlichtingsdienst bij het eucharistisch congres in Bo gota dragen. De meisjes dragen bij deze mini een blouse met priester boord en een hoofddeksel dat ook op de priesterkleding is geïnspireerd. Hieronimus van Alphen: Die afgeleefde man, die bijkans nakend zit, En trillend van de kou, mij om'een duitje bidt, Is even goed als ik. Gods wijsheid gaf alleen Mij wat meer geld dan hem; ben ik dan beter? Neen. WASHINGTON, (A.P.). In Washing ton is bekend gemaakt dat de toestand van de voormalige Amerikaanse president Eisenhower geleidelijk aan slechter wordt. De Amerikaanse hartchirurg Denton Cooley heeft gezegd dat oud-president Eisenhower niet te oud is voor een nieuw hart. Niemand is daar ooit te oud of te jong voor, zei hij op een persconferentie. De Zuidafrikaanse hartspecialist Chris tian Barnard zei twee dagen geleden dat Eisenhower naar zijn mening te oud is voor een harttransplantatie. SAIGON, (AFP). Noordvietnamese en Vietcong-eenheden hebben gisteravond hun aanvallen op Amerikaanse en Zuid vietnamese posities ten noorden van Sai gon en in de twee noordelijke provincies van Zuid-Vietnam hervat. Zij voerden een hevige beschieting met mortieren uit op drie militaire kampe menten en lanceerden nieuwe aanvallen in de buurt van Tay Ninh. Hoeé was gis teren opnieuw het doelwit van mortier vuur van de Vietcong. De belangrijkste aanval vond plaats op een Amerikaanse basis in Ka Toem. enkele kilometers ten noorden van Tay Ninh. De Vietcong schoot honderden mortier granaten af op het kamp, dat al twee da gen onder vuur ligt. Bij Cam Lo, ten zuiden van de gede militariseerde zone, beschoten Noord- vietnamezen Amerikaanse marine-eenhe den met raketten. De Amerikanen wier pen artillerie, hefschroefvliegtuigen en jachtbommenwerpers in de strijd. Bij Da Nang, op enkele kilometers van de Amerikaanse basis, ontdekte een pa trouille een netwerk van ondergrondse gangen van de Vietcong. Na een kort ge vecht trokken de Vietcong-strijders zich terug met achterlating van zeven doden. ZIERIKZEE Bij een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een perso nenauto op de Zeelandbrug zijn maan dagavond de vier inzittenden van de personenauto om het leven gekomen. Het waren twee echtparen uit Vrouwen polder: de bestuurder van de perso nenauto, de 76-jarige C. de Visser, zijn 74-jarige echtgenote W. de Visser- Louis, de 79-jarige G. Vlieger en de eveneens 79-jarige P. Vlieger - Kerk hoven. De chauffeur van de vrachtwagen is in een ziekenhuis opgenomen. Hij heeft echter geen ernstige verwondingen opge lopen. Hoe het ongeluk is gebeurd, is nog niet opgehelderd. HILVARENBEEK. Maandag zijn op de weg tussen Hilvarenbeek en Tilburg bij een frontale botsing tussen een perso nenauto en een tankwagen een man en een vrouw verongelukt. Een kindje dat in hun auto zat werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de tankwa gen op de linker weghelft kwam. (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Op 10 september begin nen in Washington besprekingen tussen een Nederlandse regeringsdelegatie en Amerikaanse autoriteiten over een ver lenging van het akkoord tussen beide ian- (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Onder ons gezegd, het is bij het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds een grote rotzooi. Als ze deze fouten bij een particulier bedrijf zouden uithalen dan werden ze meteen de straat op ge schopt". Met deze woedende uitval van de heer C. O. G Peltzer, bureauchef van de Nederlandse bond van gepensioneer den in Den Haag. kan het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds het doen. Het A.B.P. dreigt het middelpunt te worden van een rel, sinds vorige week en kele feiten over het beheer en het beleid aan het licht zijn gekomen. Enkele hon derden gepensioneerde ambtenaren (voor wie het A.B.P. de uitkeringen verzorgt), blijken van april '67 tot april '68 te veel pensioen ontvangen te hebben. Dat vari eert van 150 tot 1500 gulden oyer een heel jaar. Het pensionfonds geeft in een brief aan deze mensen onomwonden toe, dat het zijn schuld is. Er is sprake van me chanische fouten, de computer heeft het weer gedaan. Maar evengoed deelt het fonds mee het te veei betaalde in te houden op de komende uitkeringen. Voor zware geval len kan dat uitlopen op een tijdelijke hal vering van het pensioen, tot de schuld is terugbetaald. Voor honderden anderen, de meerderheid, betekent het een aantasting met enkele tientjes van het toch al niet royale pensioen. De bond van gepensioneerden (met 70.000 leden de grootste georganiseerde roep in deze categorie) neemt er geen genoegen mee. De bond heeft al een uiterst scherpe brief aan de raad van toezicht van het A.B.P. geschreven, waardoor het eer ste succes al is geboekt. „De mensen die teveel hebben gekregen, mogen nu binnen veertien dagen bezwaar aantekenen tegen de terugbetaling, en dan kan er met die bezwaren rekening worden gehouden. den inzake landingsrechten voor de KLM. Daarbij zal de vraag ter sprake komen of de KLM naast de rechten in New York, Houston en Anchorage vergunning kan krijgen om een aantal diensten per week op Chicago te mogen vliegen. Uit Amerikaanse bron verluidt dat de V.S. deze gelegenheid willen aangrijpen om het aantal wekelijkse KLM-vluchten naar New York, dat thans 35 bedraagt, te beperken, mogelijk in ruil voor de ge wenste rechten in Chicago, maar de Ne derlandse delegatie zal zich daar heftig tegen verzetten. De delegatie zal bestaan uit vertegenwoordigers van het ministe rie van Buitenlandse Zaken en de rijks luchtvaartdienst, bijgestaan door een des kundige van de KLM. Zij achten het niet juist de dienstverlening op de New York- route. die voor de KLM een levensader uitmaakt, te beknotten, juist nu de V.S. zelf aandringt op vergroting van het Europese toerisme naar dit land. Bovendien wordt de Amerikaanse wens voornamelijk ingegeven door de enorme verkeerscongestie op Kennedy Airport, waar wachttijden van anderhalf uur voor binnenkomende en uitgaande vliegtuigen geen uitzondering zijn. Men acht dit ech ter een Amerikaans probleem, waarvoor de V.S. zelf een oplossing moeten vinden. ADVERTENTIES woninginrichting SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1