VAN DAG TOT DAG Regering-Soeharto vindt een uitweg Indonesië wil West-Irian onder bestuur van de VN plaatsen Sovjet-Unie vraagt wijziging stemrecht in „Intelsat" Eucharistisch kamp zwaar bewaakt JOHNSON: „HANOI MOET VOLGENDE STAP DOEN" Kernwapen arsenaal VS te groot ■t \r Hoe rolt het balletje? commentaar op actuele zaken D'66 blijft Op de tribune Bij overwinning in volksstemming Harttransplantatie in Houston Ruimte-perikelen in Wenen Incidenten aan de Jordaan Protestmars van studenten in Zuid-Afrika afgelast Democraten zijn verdeeld over Vietnam Veel arrestaties na aanslag op Griekse premier telegrammen DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 „Moreel sterker Koortsachtig McNamara 29 augustus t/m 7 september (behalve zondag 1 september) Kaarten bij de V.V.V.'s te Delft, Den Haag, NL v\ Rotterdam, Schiedam, Utrecht en via de N V.V.V.-Theaterbespreekbureaus. Prijzen der plaatsen f 12.50, f9.-, f7.-, f5.50, f4.50, f3.50 en f2.-. Geen tv-debat tussen McCarthy en Humphrey De politieke leiding van D'66 wil voor lopig niet meedoen aan een progressieve concentratie. Daarmee is dit politiek fe nomeen eigenlijk al weer verdwenen nog voor het goed en wel in zicht is gekomen. De kans dat het komend congres van de Democraten er anders over zal denken dan de top is klein, zodat in september wel blijken zal dat de uitnodiging van de P.v.d.A. eigenlijk alleen bij de radicalen vriendelijk ontvangen wordt. En een sa menwerking tussen socialisten en radica len alleen kan men nauwelijks nog een concentratie noemen. Het argument van de Democraten is, dat onderhandelingen in dit stadium eerder verstarrend dan openbrekend zouden wer ken. Dat argument ligt eigenlijk wel voor de hand. Wie de ontwikkelingen van D'66 heeft gevolgd had het zelf kunnen beden ken De partij kwam in de politieke arena als een tegenstandster van alle partijen, die allemaal zouden moeten ontploffen. Deze uitgangspositie raakte een beetje in de vergeethoek toen de parlementaire fractie van D'66 in de tweede kamer vaak met de P.v.d.A., de P.S.P. en sinds kort de Ra dicalen tegen het regeringsblok stemde. Het begon erop te lijken dat deze gemeen schappelijke oppositie zou gaan leiden tot iets meer tot bijvoorbeeld een progres sieve concentratie. Heel wat D'66-ers begonnen zich daar al ongerust over te maken want zij had den hun partij niet opgericht om via een omweg toch weer bij het „oude en zieke bestel" te worden ingelijfd. Op korte termijn is vooral één vraag interessant: hoe zal de P.v.d.A. op het blauwtje reageren? Het antwoord op deze vraag is alleen maar te voorspellen als men weet waarom de P.v.d.A. juist nu de uitnodiging voor besprekingen inzake de vorming van een progressieve concentra tie heeft verzonden. Er staan geen verkie zingen voor de deur, de P.v.d.A. is de laat ste tijd niet erg veranderd, de bezwaren die D'66 anderhalf jaar geleden tegen deze partij had bestaan nog. Speelden de socia listen misschien op een scheuring in de rijen van de democratische concurrent op de politieke markt? Afgewezen liefde wil nogal eens in wrok en haat verkeren. Als dat in dit geval ook gebeurt, belooft dat weinig goeds voor de twee thema's die D'66 de afgelopen weken heeft ontwik keld en die gisteren werden gelanceerd: Open deelneming en internationale ge richtheid in de Nederlandse politiek. Met vooral het eerste thema wil D'66 proberen de kloof tussen burgers en het regeringsapparaat te overbruggen en de frustraties die van deze kloof het gevolg zijn positief te verwerken. Maar als de naaste politieke buurman aan de uitwer king van dit thema al niet wil meedoen blijft het een schoon woordenspel. In de ontwerpresoluties die D'66 gisteren publi ceerde en die in september bij het leden congres in stemming komen, komen de woorden „open deelneming" en „interna tionale gerichtheid" herhaaldelijk voor. Ze zijn een stuk vager dan de gekozen mi nister-president en het districtenstelsel waarmee D'66 anderhalfjaar geleden haar politieke loopbaan begon. Op zichzelf is deze vervaging typerend. Ook de Democraten hebben inmiddels ont dekt dat men met juridische constructies alleen de maatschappij niet verandert. Er is méér nodig, maar over dat „meer" kan men langdurig discussiëren, omdat juist daarbij vaak beginselen en levensbeschou wingen om de hoek komen kijken. D'66 zal de gekozen minister-president niet laten schieten. Van Mierlo heeft dat gisteren duidelijk gezegd. Maar de nieuwe thema's die de partij nu in de politiek wil gaan brengen geven aan dit oude punt, een heel wat minder zwaar accent. Na de juristen schijnen nu de sociologen in deze merkwaardige partij aan het woord te komen. „Schietend op alles wat beweegt", trekt het federale Nigeriaanse leger op naar de laatste burcht van het vrije Biafra. De oorlogszeden in Afrika zijn zo moge lijk nog ruwer dan die van de Europese oorlogen, de haat tussen de strijdende partijen is uitgegroeid tot wederzijdse moordlust. De federale troepen hebben opdracht, alle opstandige Ibo's uit de weg te ruimen en naar het lijkt is die opdracht door de militaire eenheden vrijelijk geïnterpreteerd als een vergunning voor een open jacht op alle levende mensen, die zij in de afgescheiden provincie ont moeten. In Nigeria's oostelijke deel vol trekt zich een volksmoord zonder dat iemand een vinger uitsteekt. Geen enkele natie die anders zoveel geld en bloed over heeft om „de vrijheid van andere volken te beschermen" kiest Partij in deze gruwelijke controverse, *elfs niet via de ter beschikking staande internationale organisaties. Wel tracht men met voedsel en medicamenten wat leed te verzachten, maar er is niets ge bleken van een initiatief om met inter nationale machtsmiddelen een einde aan de vijandelijkheden te maken. Er is van de V.N. geen opdracht tot staking van de strijd te verwachten een opdracht die volledig verantwoord zou zijn nu deze oorlog blijkt te ontaarden in een moord partij en in de liquidatie van een geheel volk. Juist nu de politieke strijdvraag, die anders meestal het hete hangijzer vormt waardoor internationale bemidde ling wordt verhinderd, afwezig is juist nu uit het oogpunt van pure menselijk heid een ingrijpen van de V.N. volkomen terecht zou zijn nu blijft de macht van deze volkenorganisatie werkeloos toezien en gedoogt de wereld dat duizenden wor den afgeslacht, uitgehongerd en wegge maaid. Alle schoonklinkende volzinnen van het Handvest worden ontkracht en met voeten getreden. Geen enkele re gering volbrengt het waagstuk haar stem te verheffen en actie te eisen van de orga nisatie die is opgericht om mensen te be veiligen tegen politieke moord. Het prestige van de V.N. als internatio naal instrument van vrede en veiligheid heeft in het verleden reeds zwaar geleden door blijken van machteloosheid en af hankelijkheid, maar dat was bijna altijd in situaties waarvan men moest erkennen dat zij politiek te kwetsbaar waren om een optreden van de V.N. te bewerkstel ligen. Machteloosheid en werkeloosheid echter in een situatie als die van Biafra betekenen een bewuste, koelbloedige ver zaking van de hoogste plicht die de aan gesloten naties door hun handtekening onder het Handvest op zich genomen heb ben. Toen wij in Nederland in de honger winter de dood nabij waren en er geen V.N. bestonden waarop wij konden hopen, nam Zweden het initiatief om de strij dende partijen te bewegen, westelijk Ne derland te openen voor voedselzendin- gen. Wat één enkel land in die tijd kon, moeten de Verenigde Naties in deze tijd veel beter kunnen. In Korea hebben zij zelfs een bloedige oorlog aanvaard. In het Nabije Oosten hebben zij beëindiging van de strijd afgedwongen. Grote belan gen van aangesloten machten waren daar bij in het spel. Is Biafra voor geen enkele beschaafde natie van zoveel belang, dat de lust tot een initiatief gewekt kan wor den? Het Nederlandse volk bracht negen miljoen gulden bijeen het gewone volk kan nooit iets anders doen dan geld offe ren. Het kan geen diplomatie bedrijven of politieke katheders beklimmen. Op schandelijke wijze laten degenen, die dat wél zouden kunnen, verstek gaan. Zelfs nationale luchtvaartmaatschappijen wordt verboden, vliegtuigen af te staan voor het hulpwerk. Het particuliere cha- ritaswerk, het Rode Kruis en andere or ganisaties, mogen proberen nog wat te redden uit de hel. De politiek blijft roer loos, zwijgend, passief en nuchter getuige van een „interne aangelegenheid" die zich afspeelt op de „betere wereld", die de V.N. ons en de Afrikanen al sinds 1945 hebben beloofd. (Van onze correspondent) DJAKARTA Volgens doorgaans zeer goed ingelichte bronnen in de Indonesi sche hoofdstad heeft de regering-Soeharto een uitweg gevonden voor de problemen rond de volgend jaar te houden volks stemming in West-Irian. Indonesië zou een manier hebben gevonden om de volks stemming te laten doorgaan en toch de zekerheid te hebben de souvereiniteit over het gebied te behouden. De uitweg zou dan zijn, dat indien de Papoeas zich bij de verkiezing zullen uitspreken voor HOUSTON (AP) Specialisten van het hartinstituut van Houston hebben giste ren hun tiende harttransplantatie ver richt. De patiënt was Carl van Bates, een 50- jarige schoenenwinkelier uit Amarillo. Zijn toestand is bevredigend. De donor was een 37-jarige vrouw die stierf aan een hersentumor. Indonesië, zij een verkapt Verenigde Na ties bestuur zullen krijgen. Volgens genoemde bronnen zou Indone sië de supervisie over West-Irian behou den, maar alle uitvoerende taken, behalve de politiële, overlaten aan de volkerenor ganisatie. In het kader van dit plan zou Indonesië na de volksstemming in augus tus 1969 zijn troepen uit West-Irian terug trekken en gedeeltelijk vervangen door eenheden van de gemobiliseerde politie, de „mobrig". De mobrig heeft de afgelo pen jaren steeds veel minder verzet on dervonden dan het leger. De nadere uit werking van het Indonesische plan zou nog moeten plaatsvinden. De op dit moment in Djakarta ver blijvende afgezant van de Verenigde Na ties, de Zuid-Amerikaan Ortis San, zou van Thant de bevoegdheid hebben gekre gen het idee te laten kristalliseren. Met een dergelijke oplossing zou Indo nesië alle moeilijkheden rond het refe rendum omzeilen. Een ruime meerder heid onder de Papoea's is vóór zelf beschikking en waarnemers menen dat indien de stemming nu zou worden gehouden Indonesië geen kans zou maken. Indonesië probeert hier op alle mogelij- MAAAMWWMMWWMIIMIIWIIIIWWyyWIIIIIMWIIIIIMIMIilMMMIUU wxwwmmMwwMmiwivwwiiwioiiAAAAA/wymiwiiiiiiwiiM De Franse premier, Couve de Mw- ville, in een opmerkelijke houding tijdens een partijtje golf. Gespannen volgt hij de bal, die op weg is naar de hole. De partij speelde zich af in Cham,onix, waar Couve op va kantie is. Wie de tegenstander was vermeldt de historie niet. WENEN (AP) De voornaamste Rus sische autoriteit op het gebied van de communicatiesatellieten heeft verklaard dat de Sovjet-Unie zal voortgaan met het Interspoetnik"-project maar tevens la ten doorschemeren dat de Sovjet-Unie deel zou gaan uitmaken van de bestaande Intelsat-organisatie indien het stemrecht in dat lichaam op zodanige wijze zou worden gewijzigd, dat een einde komt aan de overheersende positie van de Verenigde Staten. Interspoetnik heeft de regel „één land één stem" aangenomen. Dr. Vladimir Minasjin, hoofd ruimtecommunicatie van het Russische ministerie van telecom- municaties, heeft tijdens een forum en een later gehouden persconferentie de eerste details bekend gemaakt van het Interspoetnik-systeem. Het communicatie stelsel zoals inter-Spoetnik dat denkt te AMMAN/TEL AVIV (Reuter). Een militaire woordvoerder in Amman heeft meegedeeld dat de Israëlische strijdkrach ten maandag negen man hebben verloren, nadat zij het vuur hadden geopend op Jordaanse troepen in het noorden van het Jordaandal. De Jordaniërs beantwoordden het vuur en vernietigden voorts een halfrupsvoer- tuig en een munitieopslagplaats. Een Is raëlische woordvoerder heeft gezegd dat er aan Israëlische zijde geen slachtoffers zijn gevallen. Egypte heefe maandag een noodverbin- ding over land opengesteld tussen Port Said aan de Middellandse Zee en Suez aan de Rode Zee. De nieuw route over land zal, bij vuur gevechten over het kanaal tussen Isra ëliërs en Egyptenaren, niet helemaal veilig zijn. verwezenlijken is vorige week op de V.N.- conferentie in Wenen ingediend door acht communistische landen. Minasjin legde er de nadruk op dat Interspoetnik niet alleen naar voren is gebracht om wijziging van de stemproce- dure in Intelsat te bewerkstelligen en ook niet louter gezien mag worden als een regionaal systeem. Vele gedelegeerden in Wenen hadden commentaar in die zin op het communistische project geleverd. „Interspoetnik", zei Minasjin, „is een internationaal communicatie-satelietstel- sel, dat gebaseerd is op democratische beginselen en dat zonder discriminatie ge bruikt moet worden ten voordele van al le partijen. Elk lid van Interspoetnik krijgt gelijke stemrechten. In Intelsat is het stemrecht evenredig met de inbreng der partijen, waardoor de Verenigde Staten beschikken over 51 per cent van de stemmen. Intelsat gaat in maart praten over wijziging van de pro cedure en de organisatie. JOHANNESBURG (Reuter en AFP) Een protestmars, die studenten van de universiteit van Witwatersrand in Johan nesburg gisteren wilden houden is afge last nadat het gemeentebestuur op het laatste moment van premier Vorster op dracht had gekregen de betoging te voor komen. Gemeentelijke functionarissen deelden aan de studenten mee, dat de premier heeft gedreigd met een „snelle en doeltref fende actie" als de demonstratie door zou gaan. De studenten wilden protesteren tegen de weigering van de regering om een ne ger, Archie Majefe, te benoemen tot lec tor in de sociale antropologie in Kaap stad. De universiteit was met de benoe ming akkoord gegaan. De regering moti veerde de weigering met te zeggen dat een dergelijke benoeming „tegen de tradi tie ingaat", dat wil zeggen tegen de apart- heidswetten. Toen de studenten hoorden dat de mars niet doorging verzamelden zij zich voor de universiteit in Johannesburg, waar po litie was samengetrokken. Groepen studen ten bekogelden elkaar met eieren. Drie studenten zijn naar Pretoria gereisd om aan Vorster een protestbrief over de kwestie-Majefe te overhandigen. Ook in andere Zuidafrikaanse steden werd gede monstreerd. ke manieren verandering in te brengen maar de tijd schijnt toch te kort te zijn om veel effect te boeken. Minister Malik wil dat de volksstemming een eerlijke en reële afspiegeling is van de wensen van de Papoea's. Een Indonesische stembusnederlaag zou voor de regering echter niet te aanvaarden zijn. Een overwinning voor Indonesië zou de weg banen naar een situatie, waarin de Verenigde Naties zich verregaand met het bestuur zullen inlaten. De volkeren organisatie heeft met verschillende hulp projecten in West-Irian reeds een belang rijke vinger in de pap. Op een geleidelijke manier zouden de V.N. dan meer taken van het Indonesische bestuur aldaar over nemen De groep van vijftig Papoea stamhoofden, die nu in Djakarta is, zou worden ingelicht over de mogelijkheden voor verregaande V.N.-hulp en bemoeie nis na de volksstemming. BOGOTA, Columbia, (AP). In Bo gota is de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor het bezoek van de paus, die de stad meer een gewapend le gerkamp maken, dat een castristische in vasie verwacht, dan een stad die een van de hoogste christelijke leiders zal ont vangen. Er zijn meer dan veertienduizend sol daten en politieagenten in de stad voor veiligheidsmaatregelen. De prelaten, die in Bogota zijn voor het eucharistisch congres, en het grootste deel van de buitenlandse journalisten hebben geprotesteerd tegen de aanwezigheid van troepen met stalen helmen. Gewapend met karabijnen en semi- automatische geweren patrouilleren zij op het terrein, waar het congres plaats vindt. Drie verslaggevers van „El Tiempo" een ochtendblad, werden met gummiknuppels geslagen, toen zij hun papieren niet ge toond hadden. Een generaal-majoor, Jaime Fajardo Pinzon, heeft het bevel over de troepen op het terrein. Hij heeft de titel: „gouverneur van het eucharistische kamp". „Een concentratiekamp" zei Juan Ibar- rolla van het Mexicaanse blad „El He- raldo". DETROIT (Reuter en AFP) „De Verenigde Staten hebben met het beper ken van de bombardementen een rede lijk aanbod gedaan. Hierop is nog niet gereageerd. Mijn regering is niet van plan nogmaals een stap te doen zolang er geen reden is om aan te nemen dat de vijand serieus aan een de-escalade wil beginnen en maatregelen ten behoeve van de vrede wil nemen". President Johnson zei dit gisteravond tijdens een toespraak in Detroit. Hij ver klaarde tot 20 januari, de datum waarop hij zijn bevoegdheden aan zijn opvolger overdraagt, alles in het werk te zullen stellen om het conflict in Vietnam op eerzame wijze te regelen. „Ik ben er zeker van, dat vrede moge lijk is en dat hij eerzaam zal zijn wan neer wij standvastig blijven. Ik weet dit omdat de vijand niet in staat is een mi litaire overwinning te behalen, omdat 'e Zuidvietnamezen iedere dag politiek, mi litair en moreel sterker worden en om dat ik vertrouwen heb in de Verenigde Staten", aldus de president. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat zijn opvolger de door hem gevolgde Vietnam politiek zal steunen wanneer hij eenmaal de verantwoordelijkheid draagt en be schikt over alle informatie. Volgers Johnson is de oorlog die nu in Vietnam wordt gevoerd, het scharnier waar het lot van Azië aan hangt en zou het ramp zalig zijn zowel voor de Verenigde Sta ten als de gehele wereld wanneer het Amerikaanse volk Vietnam in de steek zou laten. De programmacommissie van de Ame rikaanse Democratische Partij, is ern stig verdeeld op het punt van de Viet- NEW YORK, (Reuter). De voorma lige Amerikaanse minister van Defensie Robert McNamara, die op het ogenblik president van de wereldbank is, schrijft in het tijdschrift „Look" dat het Ameri kaanse kernwapenarsenaal onnodig groot is, deels als gevolg van onvolledige infor matie over de bedoelingen van de Sovjet- Unie bij het begin van de „rakettenwed- loop" in 1961. Ondanks het feit dat Amerika's voor raad raketten en kernwapens veel groter is dan die van Rusland, aldus McNamara, zou de Sovjet-Unie de VS kunnen vernie tigen, zelfs nadat dit land een eerste nu cleaire aanval heeft geïncasseerd. Volgens de oud-minister was het bij nauwkeuriger informatie mogelijk geweest te volstaan met een kleiner arsenaal atoomwapens. Voor beide landen is de tijd gekomen te beseffen dat een kernbewapeningswed loop relatief geen verandering brengt in beider vermogen, aldus McNamara. ADVERTENTIE danVang 21.00 uur. (behalve dinsdag 3 Sept.: 20.30 uur.) nam-politiek. Men heeft minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk gevraagd voor haar te verschijnen voor het geven van inlichtingen alvorens zij haar stand punt vastlegt. De commissie is al dagenlang koorts achtig bezig een compromis te zoeken tussen de aanhangers van vice-president Humphrey en die van senator McCarthy. Beiden zijn verkiesbaar als democratisch kandidaat bij de komende presidentsver kiezingen. De eerste steunt in grote lijnen het huidige Vietnambeleid van de rege ring. McCarthy wil stopzetting van t.e bombardementen in Vietnam en een coa litieregering in Saigon. De democratische conventie, waar de kandidaat van deze partij voor het presidentschap zal worden gekozen, begint maandag. ATHENE (Reuter en AFP). Naar in Athene verluidt zijn verscheidene officie ren van de Griekse luchtmacht en de marine, die bij de mislukte staatsgreep van koning Konstantijn op 13 december j.l. betrokken waren, in de afgelopen dagen aangehouden. Onder hen bevinden zich de voormalige stafchef van de luchtmacht, generaal An- tonakos, en de voormalige commandant van de marine in de Aegeïsche Zee, schout-bij-nacht Rozakis. De betrokkenen waren na de staatsgreep gepensioneerd. Voorts zouden naar aanleiding van de mislukte aanslag op premier Papadopoe- los op 13 augustus twee voormalige par lementsleden zijn gearresteerd-, Xiloeris en Koniotakis. Volgens een in Parijs verspreid commu niqué van het „Griekse Verzet" maakte de aanslag op de eerste minister deel uit van 'n guerrilla-offensief van 3 dagen, dat werd uitgevoerd door georganiseerde ver zetsgroepen. In totaal zou men op diverse plaatsen in Griekenland ruim honderd bommen en mijnen tot ontploffing hebben gebracht. De Griekse autoriteiten hebben maar van twee explosies melding ge maakt. NEW YORK. (AP). De Amerikaanse senator Eugene McCarthy zal niet met vice-president Hubert Humphrey op de televisie verschijnen. McCarthy en Humphrey zouden oor spronkelijk in een speciale uitzending van „Meet the press" op de vooravond van de democratische conventie op 25 augus tus, geïnterviewd worden in Chicago. Het zouden afzonderlijke vraaggesprek ken worden, geen televisie-debat. E 3 Graafmachine. Vier leden van een Bel gische familie uit Genk zijn bij Moskou omgekomen toen een zware graafma chine van een aanhangwagen viel en op hun auto terechtkwam. Explosie. Vier arbeiders zijn om het leven gekomen en zes werden gewond bij een ontploffing in een Oostduitse dyna- mietfabriek in Schönebeck. Juwelendiefstal. Dieven hebben op de Lon- dense diamantmarkt safes opengebro ken. Ze zijn er met naar schatting voor 800.000 gulden aan juwelen, goud en zil ver vandoor gegaan. Degradatie. President Kenneth Kaoen- da van Zambia heeft aan Ditton Mwinga de portefeuille van Volksgezondheid ont nomen en hem minister van staat ge maakt. Omdat de minister niet ambas sadeur in Peking wilde worden. Bakkebaarden. Een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij heeft veertien van haar employé's voor werkzaamheden op het internationale vliegveld Kennedy geschorst omdat hun bakkebaarden te lang zijn. Verkeersboetes. Het Beierse .centrale bu reau voor verkeersboetes" zal tegen het eind van het jaar in München verhui zen naar het voormalige huis van Adolf Hitler in de Prinz Regentenstrasse 16. Grondwettekst. De Griekse regering heeft bekend gemaakt dat de definitieve tekst van de ontwerp-grondwet op 15 septem ber zal worden gepubliceerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3