Kinderen op de kermis Zware gevangenisstraffen voor rijden onder invloed VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Burgemeester ernstig ziek Comité ds. Toornvliet beraadt zich opnieuw over ontslag Hyacintenkwekers willen minder produceren M Velsenaar stuurde beledigend pamflet aan vereniging Italiaan gooide per ongeluk glas in oog van landgenoot Predikant schreef 150 pagina's dik bezwaarschrift Misversta nden op vergadering opgelost Anglicaans priester naar IJmuiden Havenberichten OPLEIDING VOETVERZORGING DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 5 i Sport-Opleidingsschool „DE LANGE" Velsen-lJ muiden V elsen-N oord Tien glazen Dodenrijden Voorwaardelijke straf De kermis, waar dan ook in Nederland, is 's middags het on betwiste domein van de kin deren. Dus ook in IJmuiden, waar onze fotograaf, Hans de- Boer, maandagmiddag deze grappige serie foto's maakte. Het hadden gemakkelijk enige tientallen opnamen kunnen zijn, want elke draaiende en be wegende attractie wordt ge regeld door met volle teugen ge nietende kinderen bezet, waar van ieder op zijn eigen manier op dit kermisuitstapje reageert. Daarbij met trotse en vertederde blikken door de begeleidende moeders gadegeslagen. Of zij zich nu in de draaimolen bevin den, zich aan een ijsje of een suikerspin laven, of met een be denkelijk manuaal de inhoud van hun portemonee aan een nadere beschouwing onderwer pen, het zijn stuk voor stuk charmante tafereeltjes. ADVERTENTIE Opl. dipl. voetverzorging (pedicure) Gedipl. leraar Prosp. op aanvraag (GRATIS) Wijk aan Duinerweg 171-173 - BEVERWIJK - Tel. 33570 (0251U) DINSDAG 20 AUGUSTUS Gem. Openbare bibliotheek en leeszaal, filiaal Wijkerstraa-tweg 77, Velsen-Noord, 19-21.30 uur. Ruïne van Brederode, Santpoort, ver lichte ruïne van 20 tot 22 uur. WOENSDAG 21 AUGUSTUS Verenigingsgebouw Velsen-Noord: Aan de Grote Hout- of Koningsweg tussen de Gildelaan en de Wenckebachstraat wordt om vier uur 's middags de eerste steen ge legd. Ruïne van Brederode. Santpoort,, ge opend van 9-18 en 20-22 uur verlichte ruïne. Velser Zwem Vereniging, in het Velser- bad, Briniostraat, 19.30 tot 20.15 u.: zwem- training tot 16 jaar; 21 tot 21.30 u.: polo (training en wedstrijden). Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77 Vel sen-Noord: 14.30-17.30 uur; filiaal Sant poort-Noord, Spaarnburg, Wüstelaan 79 (samen met r.-k. bibliotheek) 14.30-17.30 u.; r.-k. openbare leeszaal, Willemsbeek- weg 96. IJmuiden: 10-12 en 14.30-17.30 u. Raadhuis Velsen, Plein 1945, is te be zichtigen op werkdagen van 10-12 uur. DINSDAG 20 AUGUSTUS Handenarbeidcentrum, Schulpweg, 19 30 u.: modelbouwclub Kennemer Staten. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker straatweg 77 volw. 19-21.15 uur. WOENSDAG 21 AUGUSTUS Grote Hout- of Koningsweg, tussen Gildenlaan en Weckebachstraat 16 u.: •erste steenlegging verenigingsgebouw. Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13: gesloten wegens vakantie. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker- •traatweg 77: volwassenen en jeugd 14.30- 17.30 u. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Twee komma vijf per cent alcohol in het bloed is zeldzaam hoog", sprak de politierechter maandag tegen een 21-jarige kok uit Velsen, die op een julinacht zwaaiend en slingerend in een auto op de weg gereden had. „Het is nog goed afgelopen", voegde de politie rechter eraan toe. Hij veroordeelde de kok tot drie weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging von de rijbevoegd heid. De officier van justitie had een maand geëist. Eveneens voor onder invloed rijden stond een 27-jarige dakdekker terecht, die in de nacht van 3 juni zijn vriend, die nog méér dronken was met diens auto naar huis wilde brengen. Zelf had de bestuurder tien glazen bier op. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs. De dakdekker reed op de Korte Klever laan tegen een lichtmast waardoor zijn passagier een hersenschudding opliep. Conform de eis van de officier veroor deelde de politierechter de dakdekker tot één maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. „Het is dodenrijden. Rakelings tussen de auto's doorrijden met negentig kilometer in de bebouwde kom is geen stijl", zei de politierechter tegen een 21-jarige jonge man uit Velsen. Deze stond overigens terecht voor het feit, dat hij aan een hoofdagent die hem om deze overtreding wilde arresteren, weerstand bood. De officier achtte wederspannigheid be wezen en eiste een gevangenisstraf van een week, waarmee de politierechter in stemde. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De ziekte, welke burge meester mr. J. C. Bührmann heeft getrof fen, draagt een ernstig karakter. Zoals wij maandag berichtten was de burgemeester in het weekeinde opgenomen in het Anto- niusziekenhuis. Aanleiding daartoe vorm den verlammingsverschijnselen, welke zich aan de linkerzijde van .Jiet lichaam voordeden. De behandelende geneesheren zijn ech ter tevreden over de verbetering, welke gedurende het weekeinde is ingetreden en waardoor er goede uitzichten op her stel zijn. Er bestaat geen direkt levensgevaar. Volledige rust is voor de patiënt nood zakelijk. Het college van burgemeester en wet houders heeft in verband met de ziekte van de burgemeester besloten tot een tijdelijke herverdeling van de portefeuil les voor de duur van de afwezigheid van mr. Bührmann. Wethouder H. de Boer, die de burgemeester zal vervangen, behartigt daarnaast voorlopig alleen de zaken van het onderwijs. Zijn overige portefeuilles zijn ondergebracht voor wat betreft volks gezondheid bij wethouder J. van Leeu wen; culturele zaken bij wethouder J. G. Kolkman en sport- en jeugdzaken bij wet houder C. Ockeloen. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM „De onbekwame staf functionaris, die zichzelf de mooie titel van directeur heeft aangemeten is van het to neel weggevaagd. Maar niet te vroeg ge juicht: in onze vereniging zit nog een grote etterpuist, namelijk de commissie. Dit greepje corrupte leden dient eveneens te verdwijnen", aldus een fragment uit een pamflet van een 50-jarige instrumentma ker uit Velsen, die maandag wegens smaad terecht stond voor de Haarlemse politie rechter. De verdachte beriep zich op het alge meen belang. De vereniging Handenarbeid Centrum in Beverwijk heeft een leiding waarop hij aanmerkingen heeft. De ver dachte had al eens geprobeerd zijn bezwa ren door de recherche te laten onderzoeken, maar deze was hierop niet ingegaan. Con frontatie met een lid van de commissie tij dens de zitting bracht een deel van de ruzie aan het licht. De officier van justitie zei, dat het het noodlot van Nederlandse verenigingen is, dat er altijd zeer verhitte ruzies plaats hebben. waarbij twee partijen schuld dra gen. Hij achtte het rondsturen van het pamflet echter „onbehoorlijk, onfatsoen lijk en wel degelijk smadelijk". Hij eiste een boete van 500. Advocaat O. H. van Wijk vond het wel een goede zaak. „Er moet wel eens geven tileerd worden. Smaad is het betichten van feiten. „Woorden als et.terpuist zijn kwalificaties". Met het woord „corrupt" waren juridisch enige moeilijkheden, maar de verdachte bedoelde dit woord als be dorven, meende de advocaat. De politierechter achtte geen smaad, maar wel belediging aan de orde en ver oordeelde de instrumentmaker tot f 150 boete. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Ik heb het niet expres gedaan", zei maandag een 29-jarige Ita liaanse metaaldraaier uit Beverwijk voor de Haarlemse politierechter. Hij stond terecht omdat hij op 17 februari tijdens een carnavalsfeest in Beverwijk zijn glas naar een landgenoot had gegooid, die hierdoor nu zijn oog moet missen. De me taaldraaier had. toen hij met een vriend aan een bar een biertje wilde drinken, een duw in de rug gekregen. De dader, die dronken was en al eerder die avond we gens wangedrag de zaal was uitgezet wek te hierdoor de ergernis van de metaal draaier. Enkele dagen na het incident ging de verdachte zelf naar een sociaal werker om zijn daad te melden. Tegenover de politie gaf hij onmiddellijk het misdrijf toe. De verdachte beloofde tijdens de zit ting beterschap, toonde berouw en vroeg toestemming naar zijn gezin terug te ke ren. Hij had het slachtoffer al zijn spijt betuigd en na een lang gesprek zelfs vriendschap met hem gesloten. De officier van justitie vond dat de hou ding van de verdachte wees op gewetens wroeging. Het ernstige gevolg in het oog houdend eiste hij twee maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest Na het pleidooi van raadsman mr. J. H. Dantuma, veroordeelde de politierechter de verdachte tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 350,daar hij wel achtte dat het ernstige feit bewezen was, maar dat ver zachtende omstandigheden in aanmerking genomen dienden te worden. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL Ds. G. Toornvliet, de „radio-dominee" die door de particulie re synode van Noord-Holland der Gere formeerde Kerken in Nederland met in gang van half augustus ontslag kreeg toe gezegd, heeft, nu die datum inmiddels met een aantal dagen verstreken is, nog niets naders van de synode vernomen. De heer K. Duits in Haarlem, die in dezelfde periode, waarin de geruchtma kende affaire-Toornvliet in het nieuws kwam, een comité oprichtte om de belan gen van de predikant te behartigen, heeft ons meegedeeld dat het comité, nu enig teken van de synode uitblijft, zich deze week opnieuw zal beraden. Hij noemde het „een novum in Neder land, dat een predikant ontslagen wordt" en zei het ook juridisch onjuist te vinden. „Een wonderlijke zaak", vond hij het, dat de synode helemaal niets meer van zich heeft laten horen. Ondanks dat blijkt de "machine" achter de zaak wel in wer king te zijn. Dezer dagen zo vertelde de heer Duits, ontving ds. Toornvliet dan ook een briefje van de penningmeester der deputaten met de mededeling dat met in gang van 15 augustus zijn telefoon niet meer betaald zou worden met een af schrift van een brief aan de directeur der PTT, van ongeveer gelijke strekking. Afwachten zal het nu worden hoe de door de kerkraad van Amsterdam-Zuid aangeboden bemiddeling met de synode zal verlopen, waarover de heer Duits op dit moment nog niets gehoord zei te heb ben. Het verweerschrift, waaraan ds. Toorn vliet op de tegen hem uitgebrachte be schuldigingen reageert, is inmiddels ge reed en tot een vrij lijvig boekwerk ge worden. Het rond 150 pagina's tellende geschrift zal nog deze week aan alle ker keraden van de synode Noord-Holland worden verzonden, alsmede naar de syno de zelf en het zal ook beschikbaar zijn voor belangstellenden. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) BOLLENSTREEK. Bijzonder eigen aardig was de mening van een aantal heren, die zaterdagmiddag tijdens de le denvergadering van de vereniging „De Hyacint" verkondigden, dat het nog hele maal niet zo zeker is dat we straks enor me overschotten zullen hebben. Sommige exporteurs en kwekers zijn zelfs bang, dat bij een toeneming van de export het vol gend jaar de produktie nauwelijks voldoen de zal zijn. De vergadering is bovendien bijzonder verklarend geweest voor al die genen, die niet in allerlei commissies de juiste gang van zaken hebben vernomen bij het lanceren van een reclame-cam pagne, die een miljoen gulden zou gaan kosten. Het Produktschap voor Siergewas sen, bewaker van het geld van het bloem bollenvak, heeft dat miljoen niet toege staan, maar voorgesteld om nog dit jaar 4 keer 500.000 hyacinten op potjes in broei te laten brengen en ze dan via andere dan bloemisterijwinkels af te zetten. De export heeft verklaard, dat het onmoge lijk was om dit nog te organiseren. Wel wil de export voor het volgend jaar graag zo'n uitgebreid plan helpen verwezenlij ken. De voorzitter van deze vereniging, de heer H Hogewoning Dzn uit Wassenaar, heeft de vergadering goed in de hand gehad, maar bleek niet opgewassen te gen de vereende krachten van de expor teurs, die dikwijls met goede documenta tie hun argumenten om het areaal op 100 percent te houden kracht bij konden zet ten. De heer W. Witteman maakte het bloembollenvak in het algemeen het ver wijt, dat het veel te weinig kennis neemt van het statistisch materiaal. Men gokt een beetje en neemt dan een gemiddelde en gelooft het dan wel goed te hebben. Dit is geen basis waarop men kan voortbou wen. De oud-katholieke pastorie aan de Ju- lianakade 70 te IJmuiden, die eind juli door pastoor J. C. M. Keman is verwis seld voor de nieuwe pastorie aan de Wil genstraat 16 bij het in aanbouw zijnde nieuwe oud-katholieke centrum van de H. Adelbertus-parochie, zal binnenkort wor den betrokken door pastoor en mevrouw Eman. Beiden zijn van Nederlandse af komst. Het gezin heeft een dochter van twaalf en een zoon van tien jaar. Als anglicaans priester heeft pastoor W. A. Eman altijd in het buitenland ge werkt, laatstelijk in Epsom (Surrey) En geland. Het ligt in de bedoeling dat hij de Oud-katholieke Kerk als priester in alge mene dienst gaat dienen met als stand plaats IJmuiden. Van daaruit zal hij in verschillende gemeenten in het bisdom Haarlem zijn medewerking gaan verle- De heer R. Boot, voorzitter van de groep van exporteurs op de V.S. noem de de bewering van de voorzitter, al» zouden de exporteurs een reclamecampag ne voor hyacinten hebben getorpedeerd klinkklare nonsens. Je stampt in een maand geen uitgebreide verkoopproef lit de grond en zeker niet met emotioneel ge schreeuw. Het grootste gedeelte van de vergade ring handelde over de afzetbevordering, die de voorzitter een jaar geleden zo ener giek heeft gepropageerd. De heer Jan van Haaster meent, dat het bijzonder weinig zin heeft om te gaan praten als de catastrofe zich heeft vol trokken, men zal moeten beginnen om alleen de hoeveelheid plantmateriaal aan banden te leggen. In casu de opper vlakte geholde en gesneden bollen te la ten registreren en controleren. De heer A. van Reisen meende, dat men meer reclame moet kunnen gaan maken door het optrekken van de vak heffing naar 4 en 4% percent. De inflatie wordt dan bestreden, men zal door die vergrote reclame meer verkopen en dan vanzelf weer meer geld voor reclame ter beschikking krijgen. Men zit dan in de spiraal. Er zijn veel suggesties gedaan, verkla ringen gegeven van de houding van de exporteurs, waardoor de boze bewoordin gen verdwenen en men meer begrip kreeg voor eikaars moeilijkheden. Tenslotte ging men stemmen over het voorstel van het bestuur om tien per cent in te krimpen, anders en beter ge zegd, dat produktie met tien percent te verlagen. Het bestuursvoorstel haalde geen meerderheid want 358 stemmen wa ren tegen en 298 voor. Een voorstel van de heer Meulder om het PVS te adviseren de produktie met 5 percent te verminde ren kreeg wel een meerderheid, er waren 319 stemmen voor 100 percent en 334 voor 95 percent. Maandag aangekomen te IJmuiden: Yewhill v«lserV Delfborg. Leningrad; Cll- via 2 Dordrecht, IJmuiden; Stormarn. Wismar* Zaanborg Kalmar: Aurora. Swansea; Skaumor Pepel IJmuiden; Lahnstein. Portalesa: Maas' yS: DT, Swansea: Skagern. Kotka;' Solon. Porto Plata: Diisseldorff, Bremerhaven; Arabella. Iggesund. Zaandam; Haithabu, Dor drecht; Chanakya Jayanti, Milazzo: Gemma Klaipeda; Pirol, Mantyluoto. Beverwijk; Hugó Oldendorff, Valencia; Kozara. Tubarao IJmui den; Eemstroom, Felixtowe; Markborg Karl stad, Beverwijk; Stainless Tanker Algiers; Visten. Karlstad. Maandag vertrokken van IJmuiden: Ruth naar Rotterdam, IJmuiden; Gasselte, Rochester' IJmuiden; La Paloma, Great Yarmouth, Zaan dam; Alert, Noordzee. Steyning, Ipswich; No blesse, Londen; Gazelle, Boston, Koog aan de Zaan; Yewhill, Rotterdam, Velsen; Prinses Mar griet. Falmouth; Happy Dragon. Gothenburg; Amrum, Moh i Rhana; Iloma, Hamburg; Wo- tan. Dagenham; Titania. Rotterdam: Borgesch Hamburg; Aardenburgh. Rotterdam; Res Nova] Boston, IJmuiden: Barken. Gothenburg West- zaan; Ardingly, Ipswich; Dania. Rotterdam; Aurora, Rotterdam; Lizard, Plymouth, Zaan dam; Norfolk Shore, Noordzee, IJmuiden; Stormarn, Wismar; Scheldeborg. Delfzijl; Lady Sorcha, Arbroath. IJmuiden: Weserstroom. Vent- spils. IJmuiden; Sirius, Boston. Zaandam* Styrsoe, Rotterdam. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Bresam van Arklow: Istras. Vyborg, Velsen; Ilias, Rot terdam; Jantje Eppiena. Domsjoe; Isis, Rotter dam; Serooskerk. Antwerpen: Dracon. Bor deaux. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Signal Service, naar Noordzee. Velsen: Rio Beien Antwerpen; Amasus, Faversham; Menje. Col chester; Landsort, Harlingen. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.)

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5