Instelling van raad voor bedrijfsrampen beslist noodzakelijk Nederlanders kiezen eigen Amerikaanse president Uitslag op de televisie Computer bepaalt wie niet in militaire dienst moet Bekroning van een doodkist Amsterdam bouwt verder aan zijn bruggen KANTONRECHTER BOCKWINKEL IN SOCIAAL MAANDBLAD Dayan veroordeelt gewelddaden SJALOOM-INITIATIEF SLAAT AAN BIJ JONGEREN-GROEPEN Kerkelijk nieuws Jongeling wenst protest tegen Soeharto DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 9 Preventieve werking Voorzichtig Veiligheid Organisaties Werkkamp Vrije keuze West-Irian VEERTIENDUIZEND MAN „TE VEEL" Combinaties (Van onze correspondent) DEN HAAG „Een Raad voor de Bedrijfsrampen naar analogie van de Raad voor de Scheepvaart en de Raad voor de Luchtvaart moet er snel komen", meent mr. dr. A. Boekwinkel, kantonrechter in Den Haag. De in stelling van een dergelijke raad bepleitte hij in een hoofdartikel van het jongste nummer van het Sociaal Maandblad Arbeid. Hij zou het van groot belang vinden wanneer in de Staten-Generaal op verwezenlijking van zijn denkbeelden zal worden aangedrongen. „Ook het publiek zal trouwens steeds sterker op zo'n raad gaan aandringen. Dat dit nooit eerder is gebeurd, komt waar schijnlijk doordat de ontwikkeling van onze industrie met name de chemische pas de laatste decennia zo'n storm achtige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Nu pas begint het tot het grote publiek door te dringen welke gevaren er aan een toenemende industrialisatie in een steeds dichter bevolkt land kleven. De mensen zullen het op den duur niet meer nemen dat tankauto's vol gevaarlijke stoffen her haaldelijk kantelen en leeglopen, dat ont ploffingen in chemische bedrijven hele woonwijken bedreigen, terwijl explosies bij het reinigen van schepen steeds min der tot de uitzonderingen gaan behoren." Ook wees hij nog op de gevaren in de bouw. „Natuurlijk, we moeten met die indu strie in dichtbevolkte gebieden leren leven. Maar dat betekent tevens dat de veiligheidsmarge zo groot mogelijk, de wetgeving op dit punt waterdicht, het on derzoek naar rampen zo effectief mogelijk moeten zijn". „Ik ben er stellig van overtuigd dat de wetgeving zal worden aangepast aan de aanbevelingen van een gezaghebbende en deskundige raad voor de bedrijfsrampen. Na een scheepsramp en het daarop vol gende onderzoek door de scheepvaartin spectie en de raad van de scheepvaart, is de wetgeving óók herhaaldelijk aange vuld en verbeterd. Zonder Schepenwet en Raad voor de Scheepvaart zouden er veel meer scheepsrampen zijn". „Ook al zouden er in de toekomst bij voorbeeld niet minder tankauto's kante len al kunnen ter voorkoming daarvan we/Zicht, ook maatregelen worden genomen dan nog zal men waarschijnlijk dus- JERUZALEM (AP). De Israëlische minister van Defensie Mosje Dayan heeft een bezoek gebracht aan de Arabische wijk van Jeruzalem en gezegd dat de joden die zondagnacht in de oude stad tegen de Arabieren hebben gevochten „met de vijand collaboreren". Ook de burgemeester van de stad, Ted dy Collek, en de commissaris van po litie Eliah U Sasson, hebben de Israë lische reactie op de sabotagedaden ver oordeeld. Het bezoek van Dayan aan de oude stad werd beschouwd als een uiting aan beide partijen dat Jerazalem „nog steeds verenigd is". Dayan drong er bij joden en Arabieren op aan „vrienden te blij ven". danige maatregelen kunnen treffen dat de gevolgen minder catastrofaal zouden zijn. De raad voor de bedrijfsrampen zal zo'n ongeluk onderzoeken en aanbevelingen kunnen doen, die dan waarschijnlijk in de wet zullen worden verankerd. Als zo'n tankauto dan kantelt, gebeurt er minder". Technische en organisatorische maatre gelen ter voorkoming en beperking van rampen, ziet mr. Boekwinkel als een van de grootste pluspunten van de door hem bepleite raad. Bovendien worden de ge gevens en ervaringen algemeen bekend en kunnen ook andere bedrijven van de les sen profiteren, meenf hij. Een voordeel is volgens hem ook de pre ventieve werking, die alleen al van het bestaan van de raad uitgaat. Het onaf hankelijke onderzoek en de beslissing door deskundigen ziet hij als een ander voor deel. Bij de ramp betrokkenen kunnen dan onder ede worden gehoord, hetgeen de betrouwbaarheid van het onderzoek slechts ten goede kan komen. Mr. Boekwinkel: „Een jurist heeft enig zins moeite met een thans bij uitzon dering voorkomende procedure, waar bij het betrokken bedrijf zelf aan de ver gaderingen over de calamiteit deelneemt en op voet van gelijkheid bij het onder zoek wordt ingeschakeld. Ik zou de rol van het bedrijf liever beperkt zien tot het geven van alle gewenste inlichtingen en het loyaal meewerken aan het onderzoek, maar dan als buitenstaander, als derde. Trouwens, dit is thans reeds de regel". Dit is te meer klemmend aangezien mr. Boekwinkel de Raad voor de Bedrijfsram pen ook tuchtrechtelijke bevoegdheden wil geven, zoals berisping of het ontnemen van de bevoegdheid voor een bepaalde tijd in zekere leidinggevende functie werk zaam te zijn. „Dat laatste moet echter uiterst voor zichtig worden toegepast. Er moet dan wel sprake zijn van zeer grove onacht zaamheid. De maatschappelijke gevolgen kunnen voor de betrokkene te ernstig zijn. Niet vergeten mag worden dat in zeer ern stige gevallen altijd een strafrechtelijke vervolging kan worden overwogen. Daar naast heeft men de aansprakelijkheid vol gens het burgerlijke recht uit onrechtma tige daad". In de raad zou dan volgens mr. Boek winkel een jurist als voorzitter en twee hoog gekwalificeerde technische mensen zitting moeten hebben, met zoveel buiten gewone en plaatsvervangende leden als maar nodig is. Naar gelang van de aard van ramp of het betrokken bedrijf, zal men dan een of meer specifiek deskundige buitengewone leden zitting kunnen laten nemen. Als voorlopig onbereikbaar ideaal ziet mr. Boekwinkel de instelling van een al les omvattende raad voor de bedrijfs- ■Én?????* rampen, die alle rampen zou kunnen on derzoeken, met verschillende kamers voor de diverse bedrijfstakken. Mr. Boekwinkel heeft veel reacties ge had op zijn publikatie, maar nog niet uit het bedrijfsleven. „Ik geloof dat het be drijfsleven er wel het belang van inziet. Voor zover mij bekend, is de arbeidsin spectie tevreden over de medewerking van het bedrijfsleven bij het nakomen van de veiligheidsvoorschriften en bij het on derzoek naar rampen". „De veiligheid in het bedrijfsleven staat in Nederland op hoog peil. Het werk dat de Arbeidsinspectie doet, is voortreffelijk. Maar het sluitstuk, een onafhankelijk col lege aan wie de arbeidsinspectie de resul taten van haar minutieus onderzoek kan voorleggen ter eindonderzoek en beslissing ontbreekt. Met andere woorden: het kan nog beter. En voor de veiligheid van onze medemens is zelfs het beste nog niet goed genoeg". v (Van onze correspondent) ODIJK Enige weken vóór de presidentsverkiezingen in de Verenigde Stalen van Amerika zal de VARA in Nederland een enquête houden die men als „pseudo verkiezingen" zou kunnen zien. De televisierubriek „Achter het Nieuws" zal op 25 oktober bekendmaken welke president een willekeurig gekozen groep van 3.500 Nederlanders heeft gekozen en welke overwegingen daarbij een rol hebben gespeeld. Michael Ruby, vijfdéjoarsstuttent aan het Instituut voor Kunsten in dr Amerikaanse stad Cleveland, heeft de jaarlijkse prijs voor jonge ont werpers verworven met zijn ont werp van een doodskist, vervaar digd van aluminium en zo uitge voerd dat de kisten in lagen van zes, honingraatsgewijs bovengronds kunnen worden opgestapeld. De gedachte om in Nederland een voor keur te laten uitspreken over de Ameri kaanse presidents-kandidaten is gegroeid in de „Sjaloom-groep", de vrije groep oecumenische mensen. Tijdens 'n discus sieavond in dec. in het Sjaloomcentrum in Odijk maakte iemand de opmerking: „Het is toch eigenlijk te gek dat de Ameri kanen alleen over hun president beslis sen, terwijl die president straks zijn in vloed in de gehele wereld zal doen gel den". En werd toen even gelachen, maar korte tijd later besloot men tot een aktie die de naam „pseudo presidentsverkiezin gen" in Nederland moest voorbereiden, qa „De uitslag van de verkiezing vinden wij niet belangrijk en zal uiteraard geen enkele invloed hebben op de gang van za ken in Amerika zelf", aldus Sjaloom-ad- ministrateur H. P. Keuchenius. „Wij wil len alleen maar vooruit denken en de mensen duidelijk maken dat wat daar in Amerika gebeurt, iedereen aangaat". Onder de naam „Aktie precedent" men hoopt dat het inderdaad een prece dent zal worden is er een werkgroep gevormd van mensen van uiteenlopende richting, die op haar beurt weer een klei ne honderd participanten heeft aange trokken, waartoe onder meer behoren, de Werkgroep 2000, de Nederlandse Ge reformeerde Jeugdraad, D'66. de Politie ke Partij Radicalen, de P.v.d.A.-jongeren, Nieuw Links, de Nederlandse Studenten raad, de JOVD, de Nederlandse Jeugd gemeenschap en landelijke katholieke en christelijke organisaties. In meer dan vijf tig gemeenten zijn reeds plaatselijke werkgroepen gevormd. De eigenlijke actie komt binnenkort op gang met affiches, autoplaatjes, pamflet ten en een pocketboek. Hiermee zal het grote publiek worden voorgehouden dat de verkiezing van de Amerikaanse pre sident iedereen aangaat. De heer Keuchenius: „De Amerikaanse politiek bemoeit zich immers ook met ons, dus waarom zouden wij ons niet met de Amerikaanse politiek bemoeien? Eigenlijk geldt dat ook voor wat er ge beurt in Bolivië, Spanje of waar ook ter wereld. Binnenlandse politiek van een land is in deze tijd van satellieten, atoom bommen en snelle verbindingen in feite geen zuivere binnenlandse politiek meer. Een nationale souvereiniteit is tegenwoor dig niet meer mogelijk. Dat de hele we reld meebeslist over wie president van de Verenigde Staten wordt, is op dit moment niet realiseerbaar, maar wel wil len wij de Nederlanders duidelijk maken dat het Witte Huis eigenlijk in Den Haag staat. Wij hopen dat het voorbeeld in het er wereldorganen moeten komen, mis schien in de vorm van een wereldrege ring. Als men over dit probleem gaat nadenken, heeft de actie precedent in eerste instantie zijn doel bereikt". In het werkkamp in Uddel wordt hard gewerkt aan de affiches voor de pseudo Amerikaanse presidents verkiezingen. buitenland wordt nagevolgd. Er zijn reeds plannen in Denemarken. Duitsland en Zwitserland." De verkiezingscampagne „Aktie-prece- dent zal worden gevoerd als algemene voorlichting over de kandidaten over het presidentschap en hun politiek, maar kan door de lokale werkgroepen ook worden aangegrepen om propaganda voor een be paalde kandidaat te maken. Het verkiezingsmateriaal wordt op dit ogenblik reeds vervaardigd in een werk kamp op de Hunnenschans bij Uddel, waar vier weken achtereen een twintigtal jongeren slogans bedenkt, karikaturen te kent voor affiches, strooibiljetten drukt en autoplaatjes vervaardigt. Ook zal er een boek verschijnen onder de titel: „Het Witte Huis aan huis plan". Hierin wordt aangetoond hoezeer de nationale structu ren zijn achterhaald en portretten zijn geschreven van presidentskandidaten en andere belangrijke Amerikaanse perso nen. Het boekje zal door de plaatselijke werkgroepen huis aan huis worden aan geboden, maar zal ook in de boekhandel verkrijgbaar zijn. De campagne zal naar men hoopt nationale belangstelling krijgen als op 14 september in Utrecht een „precedentsdag" wordt gehouden die kennelijk is geïnspi reerd door de spectaculaire verkiezings- kermissen in de Verenigde Staten. Er wordt een grote bijeenkomst gehouden in Tivoli maar men wil het gehele cen trum van Utrecht in het gebeuren be trekken met onder andere een straat theater, demonstraties met spandoeken, posters en borden, het aanplakken van affiches, het op grote schaal verspreiden van strooibiljetten, een huis-aan-huis col portage enzovoort. De heer Keuchenius zegt tenslotte: „Voor echte wereldvraagstukken zullen Amsterdam, stad van bruggen, bouwt aan zijn bruggen. Kijkt men vanaf de Amsteldijk richting stad, dan ziet men allereerst de nieuwe Amstelbrug die bijna klaar is. Daa> - na komen de brug bij het Amste'- hotel, de Magere Brug, de Blauw brug, daarachter de toren van de Zuiderkerk en nog net zichtbaar de toren van de Oude Kerk. Rechts op de achtergrond het Havengebouw. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijssen (vac. J. van 't En- de) en te Scherpenzeel J. Jongerden te IJsselmuiden - te Oud Alblas H. C. Bult man te Sommelsdijk. Aangenomen naar Engwierum J. F. N. van Harrevelt te Saaksum. Geref. Kerken Beroepen te Winsum-Obergum F. de Jonge te Emmer-Compascuum. Christ. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenzande H. C. van der Ent te Katwijk aan Bee e'n R. Slofstra te Mussel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Oosterland P. Blok te Dirksland. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Jongeling (G.P.V.) heeft minister Luns gevraagd te protesteren tegen de uitspra ken van president Soeharto, dat de daad van vrije keuze in West-Irian voor da verantwoordelijkheid van Indonesië zal zijn en dat Indonesië vastbesloten is dat West-Irian deel van de republiek Indo nesië dient te blijven. De minister dient de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant te ver zoeken ook protest aan te tekenen, aldus de heer Jongeling. Het Kamerlid vraagt of de mededeling van de president dat Indonesië. Nederland en secretaris-generaal Oe Th int hebben af gesproken dat de daad van vrije keuze voor de verantwoordelijkheid van Indone sië zal zijn een interpretatie is van het Newyorkse akkoord, of dat inderdaad een afspraak is gemaakt en wanneer deze af spraak dan is gemaakt. (Van onze correspondent) UTRECHT. Volgend jaar hoeven ongeveer 14.000 goedgekeurde jongens bijna een vijfde deel niet in mi litaire dienst. Zij worden „buitenge woon dienstplichtig" omdat defensie maar rond 50.000 dienstplichtigen no dig heeft, terwijl er rond 64.000 door Ie keuring kwamen. Binnenkort krijgen de gelukkigen bericht van het gemeentebestuur van hun woonplaats. Pas in geval van oor log of andere ramspoed zal het vader land een beroep op hen doen. Blijft de vraag van de jaloerse dienstplichtige, wie nu eigenlijk be paalt dat hij wèl en zijn goedgekeurde buurjongen niet de dienst in gaat. Het antwoord luidt: de computer. Het elektronisch rekentuig van de militaire keuringsdienst en de inde- lingsraad wordt „gevoed" met alle keuringsresultaten van de tienduizen den goedgekeurden. Vervolgens begint de machine de minstgeschikten uit die massa te schiften, net zolang tot er genoeg overblijven voor de werkelijke behoefte van defensie. De computer is gevoed met de ge gevens van de zogenoemde „abohzis- combinaties". Dat zijn keuringsnor men voor algemeen bovenlichaam, on derlichaam, horen, zien, intelligentie en stabiliteit. Voor alle categorieën worden cijfers gegeven: 1 is het beste. 5 het slechtste. Geeft men de computer opdracht de goedgekeurden uit te selecteren die de minst-gunstige combinatie van eigen schappen voor de dienst hebben, dan vergelijkt en combineert deze feilloos. Veertienduizend man worden uitge kozen als buitengewoon dienstplichtig en dezen hoeven niet in dienst. Omdat het aantal overtollige goed gekeurden ieder jaar wisselt afhan kelijk van de groep Nederlanders in de juiste leeftijd en de behoefte van defensie zijn er geen vaste normen aan te geven volgens welke de com puter deze „afval-race" houdt. Het minder geschikt zijn, is uitsluitend een relatieve beoordeling, die wordt be- Daald door de werkelijke behoefte van het leger en het aanbod van goedge keurde jongens. Wie zijn nieuwsgierigheid (of woe de) niet langer kan bedwingen en op het stadhuis, afdeling militaire zaken, om inlichtingen vraagt, moet dus geen exact antwoord verwachten. Het komt erop neer, dat wie wel wordt opgeroe pen. kennelijk bruikbaarder is voor de verdediging van het vaderland dan degene die, goedgekeurd, thuis mag blijven. Het is een schrale troost, dat wel.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9