VAN DAG TOT DAG Tsjechische minister naar VN Tsjechen vragen Russische soldaten: „Wat doen jullie hier? Wij waren tevreden met Dubcek Beroep op de van Johnson Sovjet-Unie Ceteka zond een laatste bericht uit mgnepUs Klacht in VN Fa. B. ENGELENBERG commentaar op actuele zaken Ulbrichtis een scheldwoord in TsjechoSlowakije Londen: „Schending van het handvest" au Protest in Londen DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 3 Hajek vanmiddag uit Belgrado vertrokken OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ,Geen reden Schending' Bloedplas Discussies Als een dief Scheldwoord haal voor u en uw kinderen de zonnige binnen met gË (Vervolg van pagina 1) Ook Russen De brute overval van Russische en an dere troepen op het voordien zo ordelijk en eensgezind aan een nieuwe politiek bouwende Tsjechoslowakije onthult een aantal feitelijkheden die tot dusver niet aan de dag waren getreden. De invasie en de daaropvolgende ge welddaden tegen de wettige Tsjechische regering, die volledig de "steun van het volk leek te hebben, wijzen c-rop dat zich in Moskou in enkele jaren tijds een ver andering heeft voltrokken in de politieke planologie, nadat Kroetsjtsjev het Sovjet russische schip van staat op economische klippen had laten lopen. De politiek van Kroesjtsjev was gebaseerd op een nieu we blauwdruk: sociaal-communisme met ruimere burgerlijke vrijheden en zonder politieterreur voor alle bloklanden, auto nomie voor de onderscheidene regeringen der Oosteuropese landen sn alleen op militair-strategisch gebied een zeer nau we coördinatie. Hij zag die constellatie als een voorwaarde tot betere economi sche betrekkingen met het Westen en als een inleiding tot een geïntegreerde Europese handelssituatie, die een belang rijk tegenwicht zou kunnen vormen tegen de groeiende financieel-economische in filtratie van Amerikaanse herkomst in Europa. Deze op zich zeer tolerante maar toch grondig communistische politieke lijn bracht Kroesjtsjev tot verzoeningsgeba ren in de richting van reeds autonoom geworden Oosteuropese landen zoals Joe goslavië en Roemenië. Ten opzichte van Hongarije werd de aangegeven lijn met bloedig geweld gehandhaafd, omdat in dit land een zittende, trouw-communisti- sche regering werd bedreigd door een op stand. In de situatie Hongarije was in derdaad datgene waar, wat nu als leugen in de Tsjechische situatie wordt gebruikt: de Hongaarse regering riep de Russen te hulp tegen de rebellen en kon daarbij helaas terecht wijzen op fascistische ele menten die zich van de leiding der rebel lie meester wilden maken. Daarom is een vergelijking tussen Hon garije en Tsjechoslowakije niet mogelijk. Er is geen enkel redelijk, legaal argu ment te ontdekken in de termen waarmee Moskou zijn misdaad tegen de soevereini teit van de Tsjechen probeert te verkla ren. Leugens, frasen, dooddoeners en ge meenplaatsen van de platste soort moeten een delict bedekken dat een betreurens waardig novum betekent in de geschiede nis van het communisme: nooit tevoren is in een zo geordende, vreedzame en constructieve situatie een zo botte ge weldsdaad gesteld. Er moet in Moskou een gezelschap tactloze en kortzichtige desperado's zijn komen bovendrijven, die kans hebben gezien de na-stalinistische heroriëntatie voor een groot deel te ver nielen en geen gewetensbezwaar hebben gehad tegen het geweldige risico van dit moment: een risico voor de wereldvrede, maar een nog groter risico voor de toe komst en het maatschappelijke prestige van het communisme. Het is bijna onbegrijpelijk dat de ver antwoordelijke figuren in het Kremlin met één slag de praktische vormen van coëxistentie, die al tussen Oost en West waren gegroeid, hebben durven vernieti gen om iets te winnen dat op den duur toch verloren moet gaan. De ernst van deze ontwikkeling heeft het aanzien van een catastrofe maar dan van een catastrofe voor alles wat Oost-Europa aan duurzame bindingsmid delen leek te hebben gecreëerd. De terug- FRANKFORT (DPA) De Tsjecho-Slo- waakse minister van Buitenlandse Zaken, Jiri Hajek, die tijdens een vakantie in Joegoslavië door het nieuws van de be zetting van zijn land werd overvallen, is kennelijk van plan deel te nemen aan het debat in de Veiligheidsraad over de Russische interventie. In Frankfort is meegedeeld dat voor de minister een plaats is geboekt in het Lufthansa-vliegtuig dat vanmiddag nog van Frankfurt naar New York zou ver trekken. De boeking is in Belgrado ge plaatst. ADVERTENTIE Doclstraat J9 - Haarlem - Tel. 11252 Complete VERFSPUITINSTALLATIES slag van dit grove verraad moet juist in Oosteuropese landen het hevigst worden gevoeld. Het is meer een verraad van eigen beginselen dan van papieren af spraken. Het onvoorstelbare gebrek aan tact en politiek gevoel, dat au het Krem lin kenmerkt, geeft weinig hoop op een nieuw proces van verzoening tussen de oostelijke volken. Dat gebrek is in de tails zelfs merkbaar: het feit dat de Rus sen Duitse troepen Praag hebben laten binnentrekken moet wel worden gezien als de grootste blunder tegenover de Tsjechen die ooit bij militaire en politieke machtsontplooiing ten beste is gegeven. De crisis waarin de Warschaupact-lan- den zich thans bevinden versterkt de Westelijke neiging tot werkeloos toezien aanmerkelijk. De ontbindingsverschijnse len in het tot voor enkele jaren duidelijk opgroeiende Russische realiteitsbesef moeten nadrukkelijk worden waargeno men. Zij kunnen leiden tot ontwikkelin gen die op den duur fataal kunnen zijn voor datgene wat men nu in Moskou nog de „solidariteit van het socialisme" noemt. De wandaad tegenover Tsjecho slowakije brengt bederf en verzwakking in het fraaie bouwsel van beschaafde normen, waaraan in heel Oost-Europa bekwame en integere communisten idea listisch werkten. Het is bijna onmogelijk dat heel dat oostelijke deel van Europa nu opnieuw vervalt in barbarisme, tenzij ongemerkt in Moskou een neo-hitleriaans despotisme is opgestaan, dat bereid is tot dezelfde dwangmiddelen en dezelfde moordterreur als de politieke gangster- kliek waarmee in de tweede wereldoorlog werd afgerekend. Het lot van de Tsjechen is bitter, maar van historische betekenis. Het is geen einde, maar een proloog. Het kan een proloog tot onvoorstelbaar onheil zijn, maar ook het sein tot een beweging die in Oost-Europa sanerend werkt. Er is echter een gevaar dat in het Westen nu ten onrechte een gevoel van eigen braafheid en rechtschapenheid wordt gewekt, dat aanleiding zou kunnen zijn tot het volharden in eigen fouten. De Russische misdaad maakt Westelijke misvormingen niet gezond. Hij leert slechts, dat machtspolitiek en onderdruk king door geweld de wereld van van daag niet meer passen dat de gemid delde mens misselijk wordt van onvrij heid en terreur, en dat hij niet wenst te kiezen tussen links of rechts of wit en zwart, maar tussen recht en onrecht. (Van een onzer verslaggevers) PRAAG Terwijl gisteravond de voorzichtigheid op sluipvoeten door de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad waarde, zat ergens in Praag een jonge Nederlander aan een telex een voor hem onbekend apparaat dat hem echter in zijn nuchterheid geen onrust inboezemde. Hij tikte in korte woor den een simpel relaas uit zoals iedere toerist dat zou doen. Hij tikte over het dreunen van de transportvliegtuigen in de vroege morgen en over het razen van de Sovjet-straaljagers, de hele dag, over de „gouden stad". Hij tikt over wat hij 's middags gezien heeft bij de Wendselplatz. waar één gefrustreerde Tsjech zich verschanst had en schoot op de Russische en Poolse tanks en hoe toen die tanks hebben geschoten en gevels van ge bouwen zwaar gehavend werden. ff Hij deelt mee, toen maar weggelopen te zijn en hij zegt: „Ik heb de ravage gezien en de ambulances en de brand weer. En ik heb in een van de zijstraten een dode man zien liggen met een hand doek over het hoofd en ik heb gezien hoe er twee studenten kwamen, jongens met een vlag, en hoe die de vlag zachtjes over die dode man hebben gelegd. Onder de toeschouwers waren ver scheidene mensen hevig ontdaan een vrouw werd hysterich en moest naar het ziekenhuis en terwijl we daar stonden, kwam een tot de tanden gewapende pa trouille soldaten, die door het publiek woedend werden toegeschreeuwd. Ik ben toen maar weggegaan. Maar een uur la ter hoorde ik uit die buurt nog geweer schoten". Wat niet wil zeggen, dat Praag het toonbeeld is van een belegerde stad, met rellen en schermutselingen overal. „Er zijn in feite geen grote straatgevechten geweest. De meeste mensen zijn op het verzoek van hun president erg rustig gebleven. Alleen de studenten die op vrachtauto's en met vlaggen rondrij den, zijn luidruchtig en dat maakt de situatie er niet beter op". Toen de avond viel, bleven de meeste Tsjechen thuis. Op de straten was het verkeer moeizaam. „Overal staan tanks en pantserwagens dwars over de weg. De bruggen worden zwaar bewaakt. Maar men laat auto's zonder speciale controle door. Treinen, trams en bussen rijden niet. Alleen de taxi's zijn in dienst ge bleven. Honderden gepantserde voertui gen, merendeels Russisch, maar ook wel Pools, houden alle knooppunten en be langrijke gebouwen onder controle. De Russische soldaten zijn meestal jong. ve len van hen zijn jongens uit Oesjbe- kistan". Alle radiostations en krantenbureaus zijn door de Russen bezet. Bij het radio- WASHINGTON (AFP EN Reuter). President Johnson heeft gisteren een be roep op de Sovjet-Unie en de andere vier communistische landen gedaan om hun strijdkrachten uit Tsjecho-Slowakije teug te trekken. Johnson zei, dat het „tragische nieuws over Tsjecho-Slowakije het wereldgeweten schokt". „Het is een droevige afspiegeling van de communistische mentaliteit, dat een een voudig verlangen naar vrijheid in Tsje cho-Slowakije al wordt beschouwd als een gevaar voor het Russische stelsel", aldus de Amerikaanse president. Secretaris-generaal Thant van de VN heeft een beroep op de Russen gedaan om de „uiterste zelfbeheersing te betrachten tegenover de regering en het volk van Tsjechoslowakije". Hij verklaarde de Rus sische interventie in Tsjecho-Slowakije te betreuren Thant deelde mee dat het bezoek dat hij deze week aan Praag zou brengen, nu niet doorgaat. Hij heeft ook zijn voorge nomen bezoeken aan Genève en Wenen af gelast. Onze correspondent in Washington meldt: Senator Eugene McCarthy, een van de kandidaten voor het presidentschap van de Democratische Partij, zei op een speciaal belegde persconferentie in Wash ington dat naar zijn mening de toestand in Tsjecho-Slowakije niet gezien kan wor den als een „belangrijke wereldcrisis". Hij zei dat er geen reden was voor pre sident Johnson om de nationale veiligheids raad woensdagnacht bijeen te roepen. Senator McCarthy dacht dat de ontwik kelingen in Tsjecho-Slowakije uiteindelijk meer van invloed zouden zijn op de Bin nenlandse partijstructuur in de Sovjet-Unie Vice-president Hubert Humphry en dan op die in het belegerde Tsjecho-Slo wakije. Hij was van mening dat de Tsje chische crisis van korte duur zou zijn en weinig invloed zou hebben op de keuze van de democraten voor het president schap of op de presidentsverkiezingen zelf. Richard Nixon, de republikeinse kandi daat voor het presidentschap, hebben ge zegd later commentaar te zullen leveren op de Tsjechische crisis. De gebeurtenissen in Oost-Europa ko men juist op het ogenblik dat de Demo cratische Partij een aantal bijeenkomsten had belegd om het partijprogramma voor de komende verkiezingen te formuleren. Het optreden van de Sovjet-Unie heeft althans tijdelijk de „haviken", die tegen het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam zijn, in de kaart gespeeld Daarmee zouden ook de kansen van sena tor McCarthy en senator McGovern, die zich onlangs kandidaat stelde voor het presidentschap, verminderd zijn, in tegen stelling tot de kansen van Nixon, die nog steeds als de belangrijkste vertegen woordiger wordt gezien van het rechtse element van de Amerikaanse samenleving De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Jack Stewart, heeft gisteren de Rus sische ambassadeur ontboden en hem mee gedeeld dat in de ogen van de Britse rege ring de invasie van Tsjecho-Slowakije een schending is van het Handvest van de Verenigde Naties en de algemeen aanvaar de internationale rechtsvormen. Frankrijk heeft de militaire interventie „betreurd" en gezegd dat deze „ingaat tegen de Europese ontspanning". station in de buurt van de Wendselplatz heeft een korte brand gewoed. De bu reaus van het partijblad „Rude Pravo" werden vanmorgen bezet. Het personeel werd om één uur van middag naar huis gestuurd. Maar kort daarop kwam een noodeditie uit, waarin te lezen viel dat president Svoboda de uitdrukkelijke wens te kennen had gege ven een toer door de stad te willen ma ken. Dat was hem echter geweigerd president Svoboda, partijleider Dubcek en parlementsvoorzitter Smrkovski heten „beschermd" te worden door Russische tanks. President Svoboda heeft voor radio en televisie (zonder beeld) nog een rede tot het volk gehouden en om het bewaren van de rust gevraagd. De noodeditie van „Rude Pravo" vroeg voorts om een zitting van de Veiligheidsraad om de vreemde troepen uit het land weg te krijgen en smeekte tenslotte de Westelijke naties om druk uit te oefenen opdat deze troepen uit Tsjechoslowakije zouden verdwijnen. „Wij zijn krachtig genoeg om uit onszelf een socialistische staat op te bouwen" aldus de noodeditie. „En daarvoor hebben wij de dwang van kanonnen niet nodig". Onze speciale verslaggever in Bratis- lawa meldt: De gehele stad weergalmde gistermiddag twaalf uur van een ontzet tend gehuil van sirenes, fluiten en claxons ten teken dat een algemene staking als protest tegen de Russische bezetting be gonnen was. Daarna werd het stil in de stad. De zaken bleven gesloten. Alleen kon men nu en dan horen schieten, scherpe roffels uit automatische wapens, die niet nalieten slachtoffers te maken. Midden in de stad werd bij een afschuwelijke bloed plas een eenvoudig kruis van stenen ge legd. Velen die ernaar keken, huilden. Duizenden Slowaakse jongelui trokken de stad in om te protesteren tegen de Russische bezetters, die de voorgaande nacht in de stad waren gearriveerd. Over al stonden daar de Russische tanks en pantserwagens opgesteld. De belangrijk ste straten en pleinen waren er vol mee. Aanvankelijk was de stemming niet eens onvriendelijk. De Slowaakse jongelui klommen op de Russische tanks en be gonnen te debatteren. De Russen hadden kennelijk opdracht incidenten te vermijden. Zo ontwikkelden zich allerlei politieke discussies met tel kens hetzelfde thema. De Slowaken vroe gen de Russen, met welk recht zij hun land binnengedrongen waren. „Wij waren tevreden met Dubcek. Alles ging goed. Wat doen jullie hier?" De Russen konden weinig terugzeggen. Zij waren ook maar gestuurd. Al snel werd de stemming slechter. De Slowaken vervaardigden plakkaten met opschriften als „Wij willen Dubcek" en „Russen ga naar huis", die zij vaak uitdagend voor de Russische tanks plaatsten. Er trokken groepen demonstranten door de stad die spreekkoren tegen de Russen en voor Dubcek vormden. Ze droegen de nationale Tsjechoslowaakse vlag met zich mee en zongen het volkslied. Jongelui met Dubcek op hun hemd geschilderd, ijlden door de stad om overal plakkaten aan te plakken waarin zij de Russen op riepen te verdwijnen. Op Russische tanks in Bratislava waren gisteren swastika's geschil derd door jonge Tsjechen, die eerst in discussies de Russen trachtten te overreden naar huis te gaan. Snel kregen de aanvankelijk nog ge moedelijke demonstraties een feller ka rakter. De jongelui die in grote massa's de tanks omringden, begonnen de Russen uit te jouwen. Ze sloegen met hun vuisten op de tanks en gooiden met stenen. Ik zag hoe een jongen met zijn blote vuist de ruit van een Russische vrachtauto in sloeg. De Russen doken onder in hun tanks en sloten deze af. De stenenwer pers concentreerden zich op het enige dat aan de monsters nog kwetsbaar was en gooiden antennes kapot. Toen begon nen de Russen te schieten. De vriende lijke fase was voorbij. Telkens weer werden er salvo's afge geven. Bovendien begonnen de tanks op de massa's in te rijden en er vielen slachtoffers. De Slowaken, die geen wa pens hadden, waren machteloos. Ze trok ken terug Maar nauwelijks was het schieten opgehouden, of de demonstraties werden hervat. Overal verschenen Tsje choslowaakse vlaggen. Ze werden mee gevoerd op scooters en andere voertui gen en door demonstranten te voet. Geen Rus kan getwijfeld hebben aan de over tuiging en de moed waarmee hen telkens weer duidelijk werd gemaakt dat hij niet welkom was. De demonstraties waren vooral het werk van de jongeren tot dertig jaar. Maar ook elke oudere in Bratislawa is woedend over wat er gebeurd is. Niets valt zozeer op als de eensgezindheid van deze mensen, die allen even verontwaar digd zijn dat juist nu het in Tsjechoslo wakije wat beter begon te gaan, daaraan zo abrupt en valselijk („als een dief in de nacht", is de telkens terugkerende uitdrukking die gebruikt wordt) een ein de is gemaakt. Iedereen liep in Bratislawa met een transistorradio om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen. Naarmate meer nieuws doorkwam over de Russische overval nam de woede toe. De Slowaken konden zich daardoor gesterkt weten, dat ook in Praag, in Bohemen, en in Brünn in Moravië, soortgelijke betogingen en ge vechten voorkwamen. Dit was een demonstratie waarin Tsje choslowakije zich één voelde, jong en oud: Bohemen, Moravië en Slowakije achter Dubcek en de vernieuwing van de laatste tijd, die zozeer de ergernis van de Russen opgeroepen" heeft. De grote steden in Tsjechoslowakije zijn bezet door de Russen. Het platteland werd volledig overgelaten aan de verbon denen uit Polen. Hongarije. Bulgarije en Oost-Duitsland. Opvallend is ook, dat de woede van de demonstranten in Bratis lawa zich speciaal richtte tegen enke le Oostduitse bevoorradingsauto's. „Ul bricht" was hét grote scheldwoord en droevig herinnerde men zich dat nog zo kort geleden in Bratislawa een verdrag met deze zelfde landen ondertekend was, die hun nu zo laf overvallen hadden. Eén ding is duidelijk: heel Tsjecho slowakije stelt zich op tegenover de Rus sen. Ze hebben er met hun tanks de stra ten vernield en de verkeersborden kapot- gereden. Ze hebben slachtoffers gemaakt. Met alles wat zij doen, neemt de woede tegen de Russen toe. De tijd dat zij als de voormalige bevrijders van Tsjecho slowakije nog een zekere populariteit hadden is voorbij. mm Zo protesteerde een betoger in de Britse hoofdstad Londen voor de Russische ambassade tegen het be zetten van Tsjecho-Slowakije. WENEN, (AP). Ceteka, het Tsje chische persbureau dat gisteren de gehele dag vrijelijk nieuws had uitgezonden over de bezetting van Tsjecho-Slowakije, heeft gisteravond omstreeks half twaalf bekend gemaakt dat het „zojuist door vreemde troepen werd bezet." Het laatste bericht was niet volledig. Het luidde: „Praag. 21 aug. (Ceteka) Op dit moment houdt de vrije nieuwsvoorzie ning van Ceteka op, als er verder nog nieuws wordt uitgezonden dan is dat niet langer van het Daar hield het bericht op en werd de lijn Praag-Wenen verbroken. ADVERTENTIE oots zomei m Mm t—L 1 LOOTS ga^eust FRISDRANKENINDUSTRIE LOOTS HAARLEM Deze verklaring werd door Ball als een „vervalsing" van de hand gewezen. De Veligheidsraad heeft het debat over Tsjecho-Slowakije verdaagd tot vanmid dag. Terwijl de Russische militairen met hun tanks en kanonnen de belangrijkste stra tegische punten in Tsjecho-Slowakije be zetten, verstomde kort voor middernacht de „stem" van het Tsjechoslowaakse perg bureau Ceteka. Volgens de radio, zijn tot dusver zeker 23 mensen gedood bij incidenten naar aan leiding van de bezetting. Verscheidene doden zijn Russische soldaten. Bij gevech ten rond radio-Praag zijn zeven personen omgekomen. Klokslag middernacht nam de omroeper van „de vrije legale zender-Praag" met een door tranen bijna verstikte stem af- schèid van zijn luisteraars: „Nu moeten wij onze uitzending vroegtijdig staken, op dat wij vanuit onze „uitwijkpost" het werk straks weer kunnen voortzetten". Vannacht was het in de Tsiechosilowaak- se hoofdstad betrekkelijk rustig, al wer den herhaaldelijk schoten gehoord uit ge weren en machinepistolen. Op straat wer den burgers door Russische militairen be dreigd. Velen vluchtten hotels binnen. Vanmorgen vroeg reden 'wee colonnes Russische tanks in de richting van het radiostation in de Vinoradska-straat, waar in nog steeds redacteuren en medewer kers zaten.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3