WALDORF Verkeersplein Oudenrijn in november klaar PANDA EN DE SUPERSCHAT POLLE, PELLI EN PINGO Sociaal zomerprijzen ngestipt „De Spaarnestad" n.v. A Ons vervolgverhaal V er heer slichten overbodig Centraal Archief waarschuwt 1 SA r-" Cu Russische honden speuren naar mineralen Binnendieze moet worden gedempt Vervanging top van tv-mast Smilde nog niet zeker Besprekingen over terugkeer 3000 Ambonnezen mm™m m DONDERDAG 22 AUGUSTUS 196 8 7 FeuiÜleion door JAMES GOLDMAN Zilverzandwinning Bossche gemeentewerken Vogelplaag NOG SLECHTS ÉÉN WEEK SUPER WALES „CONVECTOR-5" (8/12 mm) KOLEN - OLIE - BENZINE - HAARDEN - KACHELS Miljoenenstrop dreigt voor Breukelen - 83) Het was de kap van de cockpit. Hij lag languit naast de stuurknup- pel. Toen zag hij op de stoel. Hij had de stuurknuppel in de hand en trok eraan, trok hem naar zich toe. Hij zette zich af met zijn voeten en trok met gebogen rug zo hard dat hij bij na overeind kwam uit zijn stoel. Hij kreeg kramp in zijn handen, zijn armen deden pijn en zijn lip bloedde omdat hij er zijn tanden in had gezet. Het vliegtuig begon te schudden en te trillen. Hij zou het niet kunnen houden. Onmogelijk. Op een hoogte van ongeveer twee honderd meter kwam de Grumman uit zijn duik. Recht vooruit, aan de horizon, was land te zien. Hij begon te beven. Hij hoorde nog 'n schot. Toen hij zich omdraaide zag hij Cowles vallen. Reino deed een stap achteruit, bleef kaarsrecht staan en viel toen langzaam, als een veertje op een windstille dag, op de grond. Hannah liep naar Reino toe. Ze hield haar rechteronderarm met haar lin kerhand vast en er druppelde bloed van haar vingers. Ze was ervan over tuigd dat hij dood was. „Querida?" Ze zette zich naast hem neer. „Ik zou graag sterven met mijn hoofd op de borst van een mooie vrouw". Ze nam hem in haar armen. „Is Waldo ongedeerd?" Ze knikte. „Het is een fijne kerel en hij verdient jou volkomen. Zeg hem dat ik ben ge storven met zijn naam op de lippen zelfs al zou dat niet zo zijn". Waldorf hoorde het. Ik geloof dat ik bijzonder op je gesteld ben Reino", zei Waldorf. „Ach Waldo, maar natuurlijk." Hij sloot zijn ogen. Het vliegtuig vloog verder. Ze waren nu dichterbij het land. Het kwam Waldorf bekend voor precies de kust bij Puerto Crisco. „Querida?" Hannah knikte. Hij stak haar de sleutelring toe. „Ga ermee naar de Union de Banques Suisses in Genève. Safeloket drie negen en twin tig". Haar stem klonk een beetje nors. „Jij hebt het gestolen, jij moet het maar uitgeven". „Besteed het goed. Het is afkomstig uit Washington. Je zou daar een mar meren armenhuis kunnen laten bou wen voor bejaarde sletten". „Zoals je wilt". „Op Pennsylvania Avenue?" Ze knikte. Ze zou graag in tranen uitge barsten zijn en hem gesmeekt heb ben niet te sterven, maar ze knikte slechts en drukte zijn hoofd tegen haar borst. Zo bleven ze zitten. Ze wist niet of hij nog leefde. Ze vond dat hij koud aanvoelde; alles voelde koud aan. Querida?" Reino's ogen waren open en keken haar stralend aan. „Ja?" „Zou je mijn laatste woorden wil len horen?" Ik heb er lang over na gedacht". Hannah drukte hem nog steviger te gen zich aan. „Ja Reino, graag". Hij scheen haar niet te verstaan. „Wat wilde je zeggen?" Reino schudde zijn hoofd, legde een stevige vinger op de lippen, glimlachte en stierf. Ze bleef zitten, met zijn hoofd tegen zich aangedrukt. Waldorf bestudeerde de kust. Die heuvel, een mijl voor hem uit, was be slist Hannahs heuvel: ze hadden een bocht gemaakt en waren teruggevlo gen naar het punt van vertrek. Ze zouden spoedig moeten landen. Hij be gon te experimenteren. Wanneer je de gashandels naar je toe haalde, begon het vliegtuig te dalen. Als hij nu geleidelijk gas terugnam, zou het misschien net lukken. Hij trok aan de handels en de neus van het vlieg tuig dook naar beneden. Te vlug. Hij zou voorzichtiger moe ten zijn. Ze waren nu dichtbij de kust. Er was niet veel tijd meer. „Ik ga landen", riep hij. „Hier ben ik", fluisterde Hannah. Ze stond vlak achter hem. Ze boog zich voorover en kuste hem op zijn hoofd. „Misschien wipt het vliegtuig een keer op bij de landing." „Maak je over mij maar geen zor gen". Ze nam de andere stoel en maakte de riem vast. Het vliegtuig verloor hoogte. „Nog een ogenblik". Ze zaten on geveer dertig meter boven het wa teroppervlak. Het leek een hele af stand. „Krul je op als een baby. Zo komen we op de wereld, misschien is het ook de manier waarop we die weer verlaten." Hannah rolde zich op tot een bal. Ze hoorden slechts de motor en de wind. „Nu gaat het gebeuren". Wat konden ze nog tegen elkaar zeggen? Slechts dingen die ze al wis ten. Hannah sloot haar ogen en glim lachte. Waldorf zag de witte golven groter worden. De oceaan zou goed voor hem zijn. Het was zijn element. Hij trok de handels helemaal naar zich toe en zag het water stijgen. „Waar het om gaat", zei Hannah, „is of Yamasaki een tehuis voor pu blieke vrouwen zal willen bouwen". Waldorf haalde zijn schouders op. „Het enige wat we kunnen doen is het hem schriftelijk vragen. Of beter nog, we zullen Thalheim het hem la ten vragen." Ze hadden Reino's geld niet nodig. Ze moesten er op een ele gante manier vanaf zien te komen. Het was erg warm en ze zaten op het strand voor Hannahs ruïne. Wal dorf had zich de vorige dag in de jungle bezig gehouden met het hak ken van een pad voor zijn kar. Het pad liep, vanaf de plek waar hij de kar had achtergelaten naar het strand. Ze waren sinds het aanbre ken van de dag bezig geweest met opladen. Geen van beiden had veel mee te nemen. De kar was geladen met schilderijen, Hannahs boeken, do zen verf, ezels en een stel schone kleren. Het kleine beetje dat ze ver der nog bezaten wilden ze achterla ten. Enfermizo had zich uitgestrekt op het strand. Hij was blij geweest hen te zien. Niemand had hem te eten gegeven en hij zag er wat ma gertjes uit. Ze waren van plan hem de vrijheid te geven zodra ze Nicoya hadden bereikt. Waldorf stouwde de laatste pakken schilderijen in een hoek en sprong van de kar. Hij deed nog een laatste ronde. Dat scheen alles te zijn. Ze waren klaar. „Hannah?" Ze stond naar de heuvels te kijken. „Vijf jaar. Ik vraag me af wat ik er al die tijd in heb gezien". Ze schudde een keer energiek met haar hoofd en keerde zich naar hem. „Laten we gaan". (Wordt vervolgd) UTRECHT. De laatste werkzaamhe den van de tweede en beslissende fase in de reconstructie van het verkeersplein Oudenrijn tot klaverblad zijn nu begon nen. Medio november zal dit verkeers plein officieel worden geopend. De laatste fase verloopt zeer bevredigend en de uit voerders hebben zich tot nu toe aan het schema gehouden. Dit zei ons ir. D. H. Labrie, werkzaam bij de directie wegen van Rijkswaterstaat in Utrecht en ten nauwste betrokken bij de totstandkoming van dit omvangrijke projekt. Tijdens de eerste fase op 7 december 1964 ging de eerste spade in de grond ontstond ruim acht maanden achter stand op het tijdschema. Dit tijdverlies kon in de tweede fase niet meer worden inge lopen. Met het laatste grote werk van deze fase (de verharding der noordelijke rijbaan in de richting Amsterdam) is men nu be gonnen. Het centrale viadukt lengte 80 'meter en breedte 60 meter is vrijwel gereed. De uitvoerders zijn nu bezig met de verdere afwerking: leuningsconstruc ties, verfwerkzaamheden, aanleg ber men, de plaatsing van vangrails en de verlichting. Het hele verkeersplein krijgt een zogenoemde lijnverlichting (lampen aan hangkabels boven alle wegen). De tota le kosten van het vernieuwde plein zul len volgens ir. Labrie de achttien miljoen niet teboven gaan. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De stichting Centraal Archief- en inlichtingenbureau inzake het inzamelingswezen heeft in haar jongste mededelingenblad de gemeentebesturen meegedeeld dat het medewerking aan colportage met Martin Luther King-tegels door de stichting Dr. Martin Luther King niet kan aanbevelen. „Aangezien het niet duidelijk is op welke wijze de door colportage verkre gen gelden worden beheerd, casu quo waaraan deze gelden ten goede komen en de stichting zich mengt in de interne za ken van een andere mogendheid achten wij een beroep op de publieke offervaar digheid niet juist", aldus het Centraal Archief. „Het is onbegrijpelijk dat men onze actie, die niet politiek gericht is, politiek interpreteert. Dat wij ons mengen in een binnenlandse aangelegenheid is een in sinuatie die nergens op slaat". Aldus de reactie van de secretaris van de stichting „Dr. Martin Luther King", de heer L. F. Marte. DEN HAAG De minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke ordening, ir. Schut, is bereid in te stemmen met de voorgenomen zilverzandwinning in het gebied van de Brunssummerheide. Hij heeft daarbij overwogen, dat deze zand winning dienstbaar gemaakt kan worden aan de werkgelegenheid en de recreatieve ontwikkeling van dit gebied. Wel heeft hij voorwaarden gesteld om de landschappe lijke betekenis en de recreatieve functie van dit gebied zo min mogelijk aan te tasten. tl /'Vu! co» »»tfTco'-s&e» 51. De indianenhoofdman hield een lange redevoe ring, en aan het eind daarvan vroeg hij iets aan Joris. „Men vraagt mijn ja-woord waarschijnlijkpre velde die. „Als ik nu nee zeg, raak ik niet getrouwd, maar wel in ongenade.Wat nu?" Op dat moment maakte Bill Dollar een foto van het bruidspaar. Hij drukte op de sluiter van zijn toestel, en daardoor flitsten alle lampjes aan die hij in de bomen had ge hangen. Het licht zette de omgeving voor een moment in een helder witte gloed, en daarna werd het weer donker. De indianen waren daar echter niet aan ge wend. Ze schoten vol schrik alle richtingen uit, en in een oogwenk was er van de huwelijks-bijeenkomst niemand meer over dan Joris. „Heel aardig.pre velde deze opgelucht. „Ge hebt me uit de klauwen van het huwelijk gered. Komaan, laten we ons naar het schip reppen nu het nog kan! Vóórdat de indianen bekomen van deze flitsende ervaring. PA6, PIN60 JAWEL, MAAR IK HE8 EEN NIEUWE U1TI/IW- DIN6 6EDAAN WAAR HE, POUE.JE 2AA6T DE TAK WAAR JE HOORDE NIET <r Het klaverblad Oudenrijn zal geen ver keerslichtinstallaties meer nodig hebben. De verkeerslichten die er thans nog wel zijn, zullen te zijnertijd verdwijnen. MOSKOU, (AFP). Geologen van het geologisch instituut van Karelië hebben honden afgericht voor het opsporen van nikkel en andere mineralen in de grond. Dit meldt het Russische blad „Prawda". Het blad schrijft, dat het experiment eerst is beproefd met een fox-terrier en een patrijshond, die erin slaagden nauw keurig sulfaat en pyriet op enkele meters diepte op te sporen. Op het ogenblik zijn vier honden in dienst. Het denkbeeld om honden voor dit werk te gebruiken kwam op toen de ge ologen zich gingen bezinnen op speciale methoden van opsporing in verband met de moeilijkheden die ondervonden worden bij het speuren in de moerasgebied van Karelië. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een 30-jarige Leide- naar, die voor oplichting terechtstond omdat hij met ongedekte girokaarten niet alleen tientallen winkeliers hun goederen afhandig had gemaakt, maar die buitendien een aanbetaling op een woonboot van 16.000 had gedaan met een ongedekte girocheque, verklaarde voor de Haagse rechtbank onbewogen dat hij de woonboot in kwestie voorals nog als zijn adres wenst te beschouwen. „Hoe is dat dan mogelijk? Als u met een ongedekte cheque betaald hebt, zal de eigenaar de boot nu toch wel aan een ander verkopen?", vroeg recht bankpresident prof. mr Van Hattupi. „Ik heb een verzoek ingediend bij de Leidse dienst voor Sociale Zaken om die boot voor mij te betalen", legde de verdachte uit. „Het lijkt me onwaarschijnlijk dat ze 't doen", zei een dame van de reclas sering, ter zitting gehoord. „Laten we zeggen dat het schandalig zou zijn", meende de president. „Maar ze zijn wel erg sociaal voe lend bij Sociale Zaken in Leiden", wist de ambtenares. „Als ze het doen, zouden ze asociaal voelend zijn", vond prof. Van Hattum. De officier van Justitie eiste 9 maan den gevangenisstraf met aftrek tegen de Leidenaar, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Uitspraak 3 sep tember. DEN BOSCH. De demping van de Binnendieze met uitzondering van enkele gedeelten, die een bijzonder waardevolle bijdrage aan het stadsbeeld leveren, is gewenst. Dit staat in een rapport van de Bossche gemeentewerken, dat de gemeen teraad dinsdagavond in een besloten zit ting heeft behandeld en dat thans vrij is gegeven voor publikaties. De toestand waarin zich zowel het water als de aan grenzende bebouwingen van deze delta van stroompjes in de binnenstad be vonden, zijn reeds lang een grote zorg voor de gemeente. Er is een groep die er ven stadsver- fraaiend object in ziet. Bovendien zijn er nog de eigenaars van de aan en over de Binnendieze gebouwde percelen voor wie het besluit verstrekkende financiële ge volgen kan hebben. (Van onze correspondent) SMILDE. Over enkele dagen zal blij ken of het bovenste stuk van de t.v.- en radio-toren Smilde vervangen zal moeten worden of hersteld kan worden. Op het ogenblik is een uitvoerig technisch on derzoek naar de aard van de beschadi gingen van de stalen mast aan de gang. Dit onderzoek, waarbij ook de vraag wordt bekeken op welke wijze een eventueel herstel moet worden verricht, zal zeer waarschijnlijk nog wel een paar dagen in beslag nemen. Zoals bericht vloog de vorige week een Amerikaanse Sabre tegen de tui van de toren. DJAKARTA (ANP). Een hoge func tionaris van het Indonesische ministerie van Sociale Zaken zal binnen enkele we ken een bezoek brengen aan Nederland om besprekingen te voeren over de repa triëring van 3.000 Ambonnezen naar hun land van herkomst. Dit meldde het Indo nesische protestantse dagblad „Sinar Ha- rapan" dinsdag. Deze Ambonezen verzochten vorig jaar, naar Indonesië te mogen terugkeren. DEN HAAG. Het Kamerlid Krosse (KVP) heeft minister Lardinois van Landbouw en Visserij gevraagd een einde te maken aan de vogelplaag op vele fruit- teeltbedrijven. Tijdens de oogst wordt ernstige schade aan de vruchten toege bracht met name door kramsvogels en spreeuwen. De heer Krosse wil wijziging van de Jachtwet, waardoor ook op zon en feestdagen een vuurwapen zal kunnen worden gebruikt voor het verjagen van vogels. ADVERTENTIE „Wij rijden nu langs het Canal Grande, waarop de turf gondeliers van vroeger eeuwen hun kostbare lasten vervoerden, en zien reeds op grote af stand de marmeren paleizen van Smil de, het Pisa van het noorden, dat on verwachts opbloeide tot een wereld vermaard toeristencentrum, toen in de twintigste eeuw een luchtvaartuig in aanvaring kwam met de televisieto ren, die daardoor scheef knikte en die sindsdien uit economische overwe gingen zorgvuldig scheef wordt ge houden". Smilde heeft het aan zichzelf le wij ten wanneer dergelijke zinnen niet in de reisgidsen van de toekomst zullen verschijnen. De kans daarop schijnt gering te zijn, want niemand heeft een hand uitgestoken om te verhinderen het beschadigde kunstwerk weer recht te zetten. Daarmee gaat de kans ver loren, die Pisa heeft bènut door de knoeiers aan zijn toren maar lekker te laten doorknoeien. Het ding staat nu bijna onzedelijk scheef, en het blijft maar schever zakken, waardoor het behalve een bezienswaardigheid ook nog een sensatie is geworden. Niemand die op de toren klimt weet of hij hem ook weer langs de trap zal verlaten. Wie er echter werkelijk bovenop zijn, zijn de inwoners van Pisa. Zij profi teren van de merkwaardige menselij ke neiging één scheve toren beziens waardiger te vinden dan duizend rechte. Dat Smilde daarvan niet zal profi teren komt ook doordat een televisieto ren een andere bestemming heeft dan een kerktoren. De scheve toren van Pisa accentueert de rechtheid van de kerk ernaast, maar de scheve toren van Smilde veroorzaakt een vertekend tele visiebeeld. In alle onnozelheid meen de de P.T.T. dat daar iets aan gedaan moest worden. Alsof de televisie iets anders doet dan een vertekend beeld geven van wat zich om ons heen op de wereld afspeelt. Leverde vroeger een avondje om de huiselijke haard als gemiddeld ergste ramp een paar schroeiplekjes van kolen op het haard kleedje op, nu stapelt de televisie zo veel vurige kolen op ons hoofd, dat we het in de diepvrieskast moeten stop pen om het koel te houden. Als we tegenwoordig de beeldbuis uitklikken zijn er in de kamer honderd napalmbommen geworpen, duizend mensen vermoord, honderdduizend ver hongerd. De rest van de avond moet al gevuld worden door Johnny en Rijk om het allemaal te kunnen vergeten. Toch zullen we dat moeten als we die nacht nog willen slapen. Soms is dat moeilijk. De televisie heeft ons niets voorgejokt, ze heeft alleen het wereld beeld scheefgetrokken door alle ram pen van de wereld zich in onze huis kamer te laten afspelen. Hier helpt geen eerste-hulpdiploma. IJs op ons blote hoofd is het enige, en dan vluch ten in de ivoren toren van ons inge vroren ik, om in betere tijden te ont waken. Voor het inslapen zien we nog juist hoe alles beneden ons scheef staat: de kerken, de scholen^de hele maat schappij. Zover het oog reikt zien wij maar twee andere rechte torens: Pisa en Smilde. Kees Stip (de ideale afmeting voor een moderne haard) 11.15 BRANDSTOFFENHANDEL Fr. Varkenmarkt 2—10 - HAARLEM - Telefoon 19494 - 14164 Rijksleveranciers. (Van onze correspondent) BREUKELEN. Een miljoenenstrop dreigt voor de gemeente Breukelen. Als een donderslag bij heldere hemel kwam vorige maand een ontwerplijst van 72 be schermde monumenten in de dorpse kern op het gemeentehuis binnen. En juist daar is de gemeente al bijna tien jaar bezig panden aan te kopen voor de sanering. Voor dit deel van de dorpskern waUnog geen bestemmingsplan vastgesteld. Op de aangekochte panden die te zijner tijd zouden worden gesloopt hoopte de gemeente een saneringssubsidie tot 80 percent van het rijk te krijgen. Maar nu is de hele sanering op losse schroeven komen te staan door de brief van het ministerie van C.R.M. O.K., W/f» - JE SPEL /S UIT,.. RAZENDSNEL DRAAIT DE PROOI ZICH OM EN SPUIT EEN ZWARTE, INKTACH- 7/66 VLOEISTOF IN DAVY'S RICHT/NÓ... VERDRAAID! IK ZIE NIETS Me£R... HIJ IS ME ONTKOMEN LEF* /\- R|v/'LLIAIHS C PIB tPitSUm^ïv (WVV> 1221. Het gebrul in de grot werd lang zamerhand minder. „Het is gebeurd", zei de roverhoofdman. „Die man was onge wapend. tegen zo'n geweldige beer heeft hij geen enkele kans. Laat dit een lesje zijn voor de verraders". Hij wierp dreigende blikken in het rond, alsof hij verwachtte dat iemand hem zou tegenspreken. Maar overal ont moette hij slechts eerbied en zwijgzaam heid. Zelfvoldaan wees hij weer naar de grot. „Jaja, zo vergaat het mijn vijan den'". „Dan hebben ze het niet slecht", zei Brammetje, terwijl hij rustig de grot uit kwam. Hij had een touw achteloos in de hand en achter hem aan sjokte de stevig vastgebonden wilde beer. „Het kan niet.stamelde de een. „Zonder wapensriep een ander. „En hij heeft de beer gebondenter wijl hij geen touw bij zich had", zei een derde en dat was goed opgemerkt, want dat was inderdaad het wonderlijkste van alles. Hoe had Bram dat gedaan

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7