Edward Kennedy drong aan op staking van bombardementen Mij rest niets anders dan het gevallen vaandel weer op te nemen" Russen hoorden nieuws om acht uur 's morgens België koopt 88 Mirages Theodorakis gearresteerd V lfoor de afwisseling nu voer GEBEURTENISSEN IN TSJECHO SLOWAKIJE Woensdag 21 augustus Bezorgdheid was eerste reactie ANTI-RUSSISCHE DEMONSTRATIE I Vier Tsjechische leiders in Belgrado Hanoi: „Nobel doel van Sovjet-Unie in Tsjecho-Slowakije1' DONDERDAG 22 AUGUSTUS 196R 9 Ovatie Staatsgreep zou zijn verijdeld in Bolivie Laatste kans Emotie Steun betuigd aan Praag Explosie in Jeruzalem if ii. II tl.li, f J! H 'f 11 1 r f Ja, eennegenennegentig kosten ze nu, die vier grote stukken zeeverse kabeljauw met dat krokante paneer- laagje, volgens een nieuw recept. Van Iglo! En dat wil zeggen: géén graatjes, géén baklucht, zó klaar en niet te geloven zo lekker. (En diepvries, dus op z'n best bewaard.) Profiteer ervan! Voorde afwisseling. Geronk Grens dicht Rustig Steun voor Dubcek (Van onze correspondent; WASHINGTON Senator Edward Kennedy heeft in zijn eerste open bare optreden sinds de dood van zijn broer wijlen Robert Kennedy, krach tig aangedrongen op een staking van de bombardementen in Noord-Viet nam. De jonge senator, die een ern stige en vereenzaamde indruk maak te, beschuldigde de Zuidvietnamese regering van corruptie en onbe kwaamheid. In een korte passage over de opstanden in de Amerikaanse getto's, viel hij Ri chard Nixon aan zonder diens naam te noemen. Hij zei dat „orde en recht" niet gehandhaafd worden door het Hoogge rechtshof aan te vallen. Nixon heeft het Hooggerechtshof ervan beschuldigd dat haar uitspraken misdadigheid en wanorde in de hand hebben gewerkt. Senator Kennedy hield zijn toespraak van een half uur voor een gezelschap van zeshonderd leden van de kamer van koophandel in Massachusetts. Hij memo reerde generaal Eisenhower, wiens toe stand na zijn zevende hartaanval voor de derde opeenvolgende dag nog steeds als „zeer zorgwekkend" wordt omschreven. Edward Kennedy, die met een ovatie werd begroet, dankte degenen die hem hadden aangeraden zich terug te trekken uit het politieke en openbare leven. „Maar", zei hij „Er is geen veiligheid door jezelf schuil te houden. Niet voor mij (Van onze correspondent) MOSKOU Géén Pravda, géén „Rode ster" géén „Komsomolska.va Pravda" gistermorgen bij de openstelling van de Moskouse metrostations: dat betekende iets uitzonderlijks, zo concludeerden de Moskovieten die zich zoals iedere ochtend naar hun werk begaven. Iets uitzonder lijks, maar wat Weinigen onder hen konden bevroeden dat op deze grauwe augustusochtend de klok als het ware twaalf jaar werd teruggedraaid naar een nieuwe militaire „reddingsactie", dit maal ten faveure van het broedervolk der Tsjecho-Slowaken. Om kwart voor acht 's morgen echter verbraken de radiostations het officiële zwijgen: Praag was een nieuw Boeda pest geworden. In weerwil van de ontelbare vertogen tegen de Tsjechen die dag-in dag-uit al twee maanden lang de kolommen van de „Pravda" hadden gevuld, was de eerste reactie deze ochtend er een van verba zing en van consternatie bezorgdheid zelfs. „Dat betekent oorlog" snikt de huis houdster van een diplomaat toen zij om negen uur in dienst kwam. „Dat wordt bloedvergieten" mompelde de taxichauf feur die ik aanriep op de hypermoderne Kalinin-Prospekt. Naarmate het nieuws zich verspreidde, kwamen op straat de discussies op gang het eerst van al bij de krantenkios ken die letterlijk werden bestormd. Er vormden zich druk-pratende groepen, die echter snel zwegen wanneer men een vreemdeling ontwaarde en vreemde lingen vallen in Moskou snel op. Maar in het voorbijgaan viel toch de «lemming op te maken uit een enkele op gevangen uitroep: „Wat zullen de Ame- (Van onze correspondent) BRUSSEL Gisterochtend is in Brus sel het contract voor de aankoop door de Belgische regering van 88 straaljagers van het type Mirage V officieel getekend. België zal later nog eens twaalf toe stellen bijbestellen of eventueel een ander type dat eveneens door de vliegtuigbou wersfirma Dassault-Breguet zal worden geconstrueerd. Bij de aankoop van de 88 vliegtuigen is een bedrag van circa 475 miljoen gul den gemoeid. Van dat geld zal ongeveer 70 percent terugvloeien in de vorm van opdrachten in de Belgische industrie, voor een deel de vliegtuigindustrie, voor een ander deel de bewapeningsindustrie. De nieuwe Mirages zullen in de loop van 1970 in dienst worden gesteld. ATHENE (AP) De Griekse compo nist Mikis Theodorakis is gisteren door het militaire regime gearresteerd en ge deporteerd naar een afgelegen dorpje. Dit is in zeer welingelichte kringen ver nomen. De 43-jarige linkse componist bevond zich in zijn zomerverblijf in Vrahati bij Ko- rinte, waar hem al huisarrest was opge legd. Er is geen reden voor de arresta tie opgegeven. LA PAZ (Reuter) De regering van de Boliviaanse president Barrientos heeft een coup verijdeld die gisteren had moe ten worden uitgevoerd. In de hoofdstad La Paz was het rustig, ofschoon veel arrestaties werden gemeld. De coup zou zijn geleid door Marcos Sempertegui, onlangs ontslagen als chef van de legerstaf. Op bevel van de regering zijn de univer- «iteiten in het gehele land gesloten. rikanen nu doen?" of „Je kunt er don der op zeggen, maar nu zullen de touwtjes hier ook wel strakker worden aange haald". Deze benardheid is echter verre van algemeen bij een publiek, dat zich vaak onverschillig toont en dat zijn emo ties altijd snel in bedwang heeft. De man-in-de-straat, die al met reserve en behoedzaamheid reageerde op de gebeur tenissen van de afgelopen weken en maan den, was gisteren uiteraard duidelijk on der de indruk van het quasi-apocalyptische tafereel dat de ochtendbladen en de mid dagbladen en de avondbladen, gesecon deerd door radio en televisie, hem dage lijks met volle paplepels hadden ingego ten: het schrikbeeld van een herrezen nazi-Duitsland, vervuld van wraaklust te gen de overwinnaars in het oosten. Velen in Rusland hebben na Cierna en na Bratislawa gehoopt dat de harmonie wellicht zou terugkeren in de socialistische gemeenschap. Maar voor de Russische leiders en de politieke kaders betekenden Cierna en Bratislawa in feite een laatste respijt, een laatste kans voor Dubcek en de zijnen. Hoezeer ook met klem gewaar schuwd. Dubcek en zijn medestanders had den die kans niet gegrepen. Dan moest het finale oordeel maar wor den voltrokken: nu moest Praag maar de prijs betalen die de heersers van de Sovjet-Unie steunend op de „sympathie van het volk" en op „de kreet om hulp" uit Tsjecho-Slowakije, hadden vastge steld. Een hoge prijs. voor niemand, noch voor onze kinderen die de wereld zullen erven die wij hun zullen achterlaten". Ten aanzien van Vietnam stelde hij een oplossing van het conflict in vier stadia voor. Ten eerste, het staken van de bom bardementen. Ten tweede, wederzijdse terugtrek king van troepen uit Zuid-Vietnam. Ten derde, hulpverlening aan de Zuid vietnamese regering gedurende deze terugtrekking, zodat deze regering niet „onmiddellijk in elkaar zal stor ten". Tenslotte, belangrijke vermindering nog dit jaar van het Amerikaanse troepental in Zuid-Vietnam, om Hanoi en Saigon te overtuigen van de goede bedoelingen van de Verenigde Staten. VOOR HET staken van de bombarde menten voerde hij twee argumenten aan: dat de bombardementen er niet in ge slaagd zijn de aanvoer van troepen cn materieel uit Noord-Vietnam stil te leg gen en dat onderhandelingen om een eind te maken aan de slachting nooit kunnen slagen zolang de bombardementen voort duren. Zijn uiteenzetting was kennelijk bedoeld om invloed uit te oefenen op het democratische partijprogramma, dat nu samengesteld wordt door een aantal com missies. Senator Kennedy zag er ondanks de tien weken die hij in afzondering heeft doorge bracht, vermoeid uit. Tot twee keer, bij het in herinnering brengen van zijn beide vermoorde broers scheen hij moeite te hebben om zijn emoties de baas te blij ven. Hij zei dat hem niets anders rest dan het gevallen vaandel weer op te ne men met de speciale toewijding aan rechtvaardigheid, moed en eerlijkheid, die zo karakteristiek waren geweest voor pre sident John Kennedy en senator Robert Kennedy. Senator Kennedy zei niets over het ko mende partijcongres van de Democraten in Chicago. Tsjechische burgers steken de brand in het omvergegooide standbeeld van een Russische soldaat in Kar lovy Vary. Het standbeeld op hel plein voor het stadhuis was een Rus sisch oorlogsgedenkteken. BELGRADO (AP). Vier leden van de Tsjechoslowaakse regering die met va kantie in Joegoslavië zijn, hebben hun volledige steun aan de regering in Praag betuigd en geprotesteerd tegen „de agres sie tegen Tsjechoslowakije". Het zijn vice-premier dr. Ota Sik, dr. Jiri Hajek, de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Frantisek Vlasak, de minister van Nationale Economie en Stefan Gas- parik, de president van de Centrale Con trole-commissie Zij eisten een onmiddellijke terugtrek king van de troepen van de vijf landen van het Warschau-pact uit Tsjechoslowa kije en een volledig herstel van de onaf- TOKIO (AI). Noord-Vietnam heeft bekendgemaakt dat de Russische en an dere Oosteuropese troepen Tsjechoslowa kije zijn binnengevallen met het „nobele doel" het land te beschermen tegen con trarevolutionaire elementen. Radio Hanoi, die tot dusverre niets had gemeld over de liberalisatie in Praag, meldde dat de troepen het land waren binnengevallen op verzoek van „betrouw bare leden van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij en staatslieden". China heeft zich gisteren in stilzwijgen gehuld over de Russische invasie in Tsjechoslowakije. Dit heeft het Joegosla vische persbureau „Tanjoeg" gemeld. Niettemin volgen de Chinese leiders de gang van zaken met buitengewone aan dacht, aldus de correspondent in Peking van het persbureau. JERUZALEM, (AP). Op de binnen plaats van het Amerikaanse consulaat- generaal in Oost-Jeruzalem heeft zich een ontploffing voorgedaan. Er werd slechts geringe schade aange richt. ADVERTENTIE 4 iglo vispanees, 1 l» -W" nu extra voordelig! 1,99 PARIJS (AFP) Wat er zich sinds dinsdagavond in en om Tsjecho-Slowakije heeft afgespeeld, laat zich als volgt samenvatten: Dinsdagavond 20.31 uur: van welingelichte zijde in Moskou wordt meegedeeld dat maandag in de Russische hoofdstad een „buitengewone zitting van het Centraal Comité van de Russische Communistische Partij is geopend". Het partijbestuur zou „nieuwe en belangrijke" maatregelen met be trekking tot Tsjecho-Slowakjje overwegen. WOENSDAGMORGEN 02.48 uur: Washington wordt gemeld dat Russi sche troepen dinsdagnacht Tsjechoslo wakije zijn binnengerukt. President Johnson heeft de Amerikaanse veilig heidsraad bijeengeroepen. WOENSDAGMORGEN 03.22 uur: Radio-Praag meldt dat Russische, Poolse, Oostduitse, Bulgaarse en Hon gaarse troepen dinsdag om elf uur plaatselijke tijd de Tsjechoslowaakse grens zijn overgetrokken. Deze be weging, aldus radio-Praag, deed zich voor zonder dat de president van de Tsjechoslowaakse republiek, de voor zitter van het parlement, de premier en de eerste secretaris van de Tsjecho slowaakse Communistische Partij er van tevoren van in kennis zijn gesteld. Het radiostation vraagt de bevolking haar kalmte te bewaren en zich niet te verzetten tegen de buitenlandse troepen: „Ons leger, onze veiligheids strijdkrachten en onze militie hebben geen bevel gkregen het land te ver dedigen", aldus radio-Praag. Het par tijpresidium acht deze daad in strijd met de fundamentele beginselen die ten grondslag liggen aan de betrekkin gen tussen de socialistische landen en meent dat die daad een schending is van de principes van het internationa le recht. 04.22 uur: Radio-Praag maakt be kend dat de troepen van vijf socialis tische landen volgens het Tsjechoslo waakse ministerie van Defensie, van alle kanten Tsjechoslowakije binnen rukken. 04.26 uur: Radio-Praag: Onafgebro ken geronk van vliegtuigmotoren bo ven Praag. Op het militair vliegveld van de stad liet men weten dat dit ge ronk afkomstig was van Tsjechoslo waakse toestellen. 04.36 uur: Uit Washington wordt ge meld dal president Johnson na afloop van de bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad minister van Buiten landse Zaken Rusk opdracht heeft ge- gegeven de Russische ambassadeur in de V.S. te ontbieden. De ambassadeur had Johnson zelf in kennis gesteld van de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. De Verenigde Naties laten weten dat de Veiligheidsraad waarschijnlijk niet op zeer korte termijn bijeen zal kun nen komen. Secretaris-generaal Thant van de V.N. zou vandaag voor een of ficieel bezoek naar Praag gaan. In Londen wordt bekendgemaakt dat premier Wilson van Groot-Brittannië besloten heeft zijn vakantie af te bre ken en naar Londen te gaan. Tass noch radio-Moskou heeft tot dusver iets gezegd over de toestand in Tsjecho slowakije. 04.55 uur: Het presidium van het Centraal Comité van de Tsjechoslo waakse Communistische Partij is on afgebroken in zitting bijeen, aldus ra dio-Praag. De regering en het parle ment zijn bijeengeroepen. 04.59 uur: Radio-Praag meldt dat Praag en de rest van de Tsjechoslo waakse republiek door eenheden van de landen van de verdragsorganisatie van Warschau zijn bezet. De uitzen dingen van radio-Praag worden.plotse ling onderbroken. 05.14 uur: Tsjechoslowaakse grens wachten delen hun Oostenrijkse col lega's mee, dat de grens is gesloten. 05.27 uur: Tass meldt dat Tsjecho slowaakse partij- en regeringsleiders de Sovjet-Unie en andere verbonden staten verzocht hebben het broeder lijke Tsjechoslowaakse volk te hulp te komen, militaire steun inbegrepen. In het door Tass verspreide commu niqué wordt verder gezegd dat Russi sche eenheden en die van andere so cialistische landen op 21 augustus Tsjechoslowakije zijn binnengerukt. Zij zullen dit land verlaten, zodra de verworvenheden van het socialisme en de veiligheid van de socialistische lan den niet meer bedreigd worden, het aan dit optreden ten grondslag liggen de gemeenschappelijk standpunt van de socialistische landen, aldus het com muniqué, is vastgelegd in de verkla ring van Bratislawa. De bedreiging van de fundamenten van de vrede in Europa", aldus het communiqué. 05.56 uur: Volgens radio-Praag is het rustig in de straten van de hoofdstad. De mensen kijken „kennelijk onver schillig" naar de binnenrukkende troepen. 06.20 uur: Na een uur onderbreking hervat radio-Praag haar uitzending met een appèl op de bevolking haar kalmte te bewaren „opdat niemand een voorwendsel zal kunnen vinden )m gewapend tussenbeide te komen". 06.29 uur: De steden Vitkovice en Ostrava zijn door Russische troepen bezet, aldus radio-Praag. 06.38 uur: Radio-Praag meldt dat buitenlandse vliegtuigen vlugschriften uitwerpen waarin gezegd wordt dat Novotny de wettige president van de republiek is. 06.41 uur: Naar radio-Praag mee deelt, zouden Russische soldaten voor het gebouw waar het Centraal Comité van de Tsjechoslowaakse Communis tische Partij bijeen is", geschoten heb ben op een menigte van honderden mensen. Drie mensen zouden gewond zijn geraakt. 06.43 uur: Om zes uur, aldus Radio- Praag, zijn het gebouw van het plaat selijk Centraal Comité van Brno, het radiostation van Brno en dat van Os trava bezet door buitenlandse troepen. Radio-Praag waarschuwt de bevolking voor de uitzendingen van deze twee radiostations. 06.47 uur: Russische troepen bezet ten volgens radio-Praag Karlovy-Vary. 07.00 uur: Radio-Praag deelt mee dat partijorganisaties op alle niveaus steunbetuigingen aan Dubcek hebben- gezonden. 07.06 uur: Het centraal comité van de Oostduitse staatsraad en minister raad rechtvaardigen in een verklaring de interventie in Tsjechoslowakije. 07.09 uur: Radio-Praag meldt dat het presidium van de Nationale Vergade ring bijeen is geroepen. 07.18 uur: Uit Bonn wordt gemeld dat zes Russische tanks stellingen heb ben betrokken op Tsjechoslowaaks ge bied bij de grenspost Schirning in Beieren. 7.22 uur: Het Roemeense persbureau „Agerpress" deelt mee dat het Cen traal Comité van de Roemeense Com munistische Partij en de Roemeense regering zijn bijeengeroepen om de toestand te bespreken. 07.23 uur: Poolse troepen zijn door de stad Trutnes in Bohemen getrok ken. De secretaris van het Centraal Comité van het district maant de be volking kalm te blijven en betuigt de steun van het comité aan Dubcek. 07.35 uur: Russische eenheden zijn de buitenwijken van Praag binnenge rukt. Radio-Praag blijft de bevolking verzoeken slechts passieve tegenstand te bieden. 07.46 uur: Om 07.25 uur is er gescho ten op het gebouw van radio-Praag. 07.48 uur: Het bestuur van de Ita liaanse Communistische Partij besluit bijeen te komen. 07.52 uur: Radio-Praag, zo meldt Ceteka, heeft haar uitzending om 07.35 uur stopgezet. De Tsjechoslowaakse televisie maakt bekend dat Russische militairen het gebouw van radio-Praag zijn binnengedrongen. Om 07.45 uur hadden de Russen opnieuw geschoten voor het radiostation. De menigte voor het gebouw was weggerend. 07.57 uur: Om 07.50 uur is het ge bouw van de televisie door Russische eenheden bezet. 08.05 uur: Het presidium van het Tsjechoslowaakse parlement heeft de leiders van de communistische par tijen en parlementen van de vijf lan den die aan de bezetting van Tsjecho slowakije deelnemen, verzocht onmid dellijk het bevel tot terugtrekking van de troepen te geven. Drie van de vijf Tsjechische lei ders, parlementsvoorzitter Smr- kovsky. Alexander Dubcek en ore- mier Cernik, die volgens geruchten gisteren werden gearresteerd. 08.19 uur: De spanning voor het ge bouw van radio-Praag neemt toe. Rus sische soldaten schieten in de lucht. De mensen voor het gebouw schreeuwen: „Gestapo" en „Leve Dubcek". 09.20 uur: Radio Pilzen noemt zich „het laatste vrije radiostation van Tsj echoslowakij e". 11 uur:. Het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka meldt dat zeker tien ziekenwagens bij het Praagse radio station zijn aangekomen. Voor het ge bouw staat een Russische tank in brand. 11.25 uur: Ceteka deelt mee dat het schieten in het centrum van Praag heviger is geworden. De kantoren van het blad „Rude Pravo" zijn bezet. 11.30 uur: Russische troepen openen het vuur in een Praagse straat. Een jongeman wordt in de rug getroffen. 12.50 uur: Radio-Pilzen meldt dat de bezetting al 25 mensenlevens heeft ge- eist. 13.28 uur: Volgens Ceteka wordt Dubcek in het gebouw van het Cen traal Comité vastgehouden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9