De buikdans gaat verdwijnen „Postorderen" in rariteitenerotiek en pseudo-wapens MALARIA EINDELIJK ONDER CONTROLE? k Buikdansschool in New-York ZATERDAG AUGUSTUS 1968 ALOUDE OOSTERSE TRADITIE ONTAARDT TOT COMMERCIEEL TOERISTENVERMAAK '1.1 H. C. (Van een onzer DE BUIKDANS begint hier en daar in ongenade te vallen. Vele moderne regeer ders in oosterse landen willen het buik dansen afschaffen, andere hebben dit oer oude vermaak reeds aan strenge beper kingen onderworpen. Maar niet in de eerste plaats uit zedelijkheidsoverwegingen. Veel eer ziet men de buikdans als beschamend voor de „image" van land en volk. „Een feodaal gebruik, dat in de dagen thuishoor de dat er nog khaliefen en sultans waren, maar dat in een moderne, progressieve staat niet meer op zijn plaats is", aldus de afschaffers. Het is echter zeer de vraag of een officieel verbod het buikdansen zal kunnen uitbannen. De oosterling is een ware artiest in het ontduiken van wetten die zijn portemonnee schaden. En een Oriënt zonder buikdanseressen zou, dat redacteuren) staat vast, veel minder aantrekkingskracht op de Westerse toeristen uitoefenen. Daar komt bij dat deze pikante, zinneprikkeien- de dans door een eeuwenoude traditie als het ware geheiligd is. Weliswaar geeft de Koran in verschillende „soera's" strenge voorschriften tegen onbetamelijk bloot (een islamietische vrouw mocht in het openbaar officieel slechts haar ogen, handen en voe ten tonen), maar sinds de afschaffing van de gezichtssluier in vele oosterse landen neemt men het met die voorschriften niet zo nauw meer. En een uitdrukkelijke ver oordeling van de buikdans „an Sich" valt volgens de schriftgeleerden nergens uit de bijbel der Mohammedanen af te leiden. Besloten voorstellingen van buikdanseres sen zijn dan ook altijd in het Oosten getole reerd geworden. DE BUIKDANS, waarbij het aange duide deel van de vrouwentors onbe kleed wordt getoond, en wel in gedurig golvende en wiegelende „slangachtige" bewegingen, zal, indien volbracht zon der de begeleiding van al te uitdagende grof-zinneprikkelende gebaren, nauwe lijks aanstoot geven. Maar in sommige nachtclubs en „verdachte lokaliteiten" waar zulke dansen met allerlei sen suele en erotische verlangens oproepen de gesticulaties, standen en houdingen plegen te worden uitgevoerd, kan dit een effect sorteren, zó geraffineerd en tegelijkertijd zó sensationeel, dat geen strip-tease er tegen op kan. Een eeuwenoude traditie, werd hier boven gezegd. Dat is niet overdreven, want ettelijke passages in de verhalen- reeks van Duizend-en-een nacht zins- spelen op deze dans en op de werking die ervan uitgaat, zo onder andere de geschiedenis van Ali Baba. Waarschijnlijk moet de buikdans wat zijn oorsprong betreft worden gezien als een onderdeel van de magische vruchtbaarheidsriten in een ver ver wijderd, half-mytisch verleden, duizen den jaren voor het begin der huidige tijdrekening. Bewaard gebleven berichten omtrent de Ishtar-eredienst in het oude Baby- lonië verhalen, hoe op het feest dezer godin van de liefde en de vruchtbaar heid haar priesteressen na de ceremo niële dans ter ere van hun hoge ge biedster gewoon waren, zich te geven aan de mannen, die hen begeerden. De „tempel-prostitutie", waarvoor soms een offergeschenk, soms ook niets gevraagd werd, gold als een „ge wijd" en symbolisch-geladen gebruik: de priesteres die zich eraan onderwierp werd geacht, hierdoor de gelijke van Ishtar, ja, Ishtar zelf te worden. Soort gelijke zeden kwamen ook elders in het antieke West-Azië voor. Zo in Phoeni- cië, waar Astarte als godin van de liefde, de vruchtbaarheid en. de maan werd vereerd. Door de heidense Kanaanieten werd zij, zoals op ver scheidene plaatsen in het Oude Testa ment vermeld staat, onder de naam Astaroth aanbeden en vermoedelijk op overeenkomstige wijze gediend. MAAR WAT eens, in een barbaars verleden nog als een min of meer „sacraal" hoogtepunt in het volksbe staan gold, ontaardde van lieverlede in wilde orgiën en wellustige uitspattingen die naderhand door meer en meer wei denkenden als een ruw, zedeloos volks vermaak werden gebrandmerkt. Ten slotte, in de laat-Romeinse tijd geraak ten deze praktijken, althans in het open baar, geheel en al in onbruik. De buikdans in de vorm zoals men die nu kent is dan ook niet te beschou wen als 'n regelrechte voortzetting van de oud-Babylonische of Phoenicische priesteressendansen, waarvan trou wens geen gedetailleerde beschrijvin gen zijn overgeleverd. Wel ligt er evenzeer een element van rituele vruchtbaarheidsinvocatie aan ten grondslag, maar in zijn huidige (overigens al sterk verbasterde) vorm vertoont de buikdans uitgesproken Voorindische kenmerken. Het nadruk kelijk „accentueren" van de navel als middelpunt van de aandacht kan hier worden gezien als een zinspeling op de lotus-mystiek, die onder andere in het Boeddhisme van Tibet en Nepal nog te herkennen is in het eindeloos herhaald „Om mani padme, hum" (vrij ver taald: het al-kleinood is in de lotus: amen). DE MET talrijke moedra's (gebaren) uitgevoerde buikdans zou door Laksh- mi,gemalin van de god Vishnu, zelf het eerst gedanst, en daarna aan haar dienaressen onderwezen zijn. De naam Lakshmi zo goed a Is zeker verwant met het latijnse woord „lascivus", dat „wulps" betekent. Een andere naam voor dezelfde godin leeft tot op Java en Bali voort als Dewi Sri, de godin van de rijst. Hier duikt het oeroude vrucht baarheidsmotief weer op, dat zich trou wens ook manifesteert in de aan gol vend graan herinnerende bewegingen van de buikdanseres. Zozeer stond deze dans aan de Voor indische vorstenhoven van vijftien, zes tien eeuwen geleden in ere, dat de toenmalige Guptakoningen zelfs hun gouden scepters met voorstellingen van deze dans sierden. MAAR de boeiendste verbeeldingen van dit ontwerp prijken in reliëf aan de wanden van de nu bijna twaalf eeu wen oude Boroboedoer op Midden-Java. De danseressen, die daarop te bewon deren zijn, verzinbeelden één van de wereldse verlokkingen, waaraan de Boeddha zich ontworstelt om onbelem merd te komen tot de ontdekking van „het ware pad". Zelfs de volmaakst uitgevoerde buikdans heeft hem niet van zijn verheven doel kunnen af houden. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Wat wilt u? De huid van een Bengaalse konings tijger? Zeg het mij maar, ik weet er wel aan te komen. Of hebt u liever een pantervacht? Ik lever ze met en zonder kop of zonder staart. Documentatie, meneer, dat is ra zend belangrijk voor een post orderbedrijf. Weten wat je alle maal kunt krijgen en waar je het kunt krijgen. De heer P. Elzinga uit Noord-Scharwoude lijkt in de verste verte niet op een dikdoene rige scharrelende zakenman, hij heeft meer van een gereformeerde dominee. Een paar jaar geleden is hij via het reclamevak in het post orderbedrijf en in Noord-Schar woude terechtgekomen. HIJ MAAKT er een zeer bijzonder bedrijf van waar je tegen goed geld de meest vreemdsoortige zaken kunt krijgen. Maar het meest interessant zijn z'n hobby- en verzamelartikelen en voor al zijn wapencollectie. Bouwdozen van klassieke auto's, vliegtuigen, zeiljach ten maar dan ook met alle gegevens erbij en met eventuele nalevering van onderdelen. „Als je geen gegevens kan verschaf fen, verkoop je veel moeilijker. Je moet belangstelling kweken en die voe den. Je verkoopt je eigenlijke kennis van zaken en daarom zijn mijn stan daardwerken over verzamelobjecten ook een belangrijk onderdeel van mijn bedrijf geworden. Je moet service bie den, bepaalde onderdelen naleveren, reparaties verrichten. Dat is wel een nadeel, maar het voordeel is, dat er veel belangstelling voor dat soort arti kelen is. Een Duits veldkanon uit 1712 een Chinees vestingkanon, 50 delig stormgeschut uit de 80-jarige oorlog, waar vind je die?" „DIT IS mijn nieuwste artikel, een model van een blijde (middeleeuwse stenenwerper), precies in verhouding gemaakt. Een enorm decoratief ding. niet? Een steenwerptuig staat er in het woordenboek, maar ze wierpen er ook afgehakte hoofden van gevangenen mee over de kasteelmuren. Of stin kende kadavers en ander vuil, omdat ze dan zo lekker de pest konden krij gen in het belegerde kasteel". Dit ding gaat als bouwdoos ver kocht worden voor 49,75. Uit Italië komt 't. En dat daar is een morgen ster. Knuppel met punten, precies ge kopieerd uit het wapenmuseum in Ma drid. Het komt ook uit Spanje. Ieder een noemt het hier een „Goedendag", maar ik ben er achter gekomen dat dat iets heel anders is". „DAT SLAGZWAARD en die piek komen ook uit Spanje: allemaal 59,75. De lijfwachten van de paus lopen nog met die dingen. Ik lever ze wel aan antiquairs en die zien er echt geen been in ze nog voor echt te verkopen ook. Aan echte kan ik trouwens ook nog wel komen, maar dan zijn ze vijf honderd gulden. Die kunnen ze niet meer maken. We hebben er de am bachtsmensen niet voor". Een antieke marinedolk. Arabisch kameelruiterzweep, venusdolk, duelde gen, zwaarden uit de tijd der kruis- plastic. „Ideaal op vakantie voor da mes die bevreesd zijn voor aanrandin gen; boeren die vogels willen verja gen kunnen er ook hun voordeel mee doen". „Natuurlijk is de politie bij me ge weest, maar alles wat onder de wapen wetten valt, is bij mij echt niet ver krijgbaar. De enige realistische handel die ik heb zijn die boeken als „Erotiek in de film" en de „Encyclopedie der erotiek" drie delen voor 280 van Kurt Desch uit Bazel. Die dingen kopen de men sen gemakkelijker schriftelijk dan per soonlijk. De drempelvrees is er altijd, ook voor het aanschaffen van de dure naslagwerken. De meeste komen uit Amerika, boeken over het wilde wes ten, over wapens, zedengeschiedenis- „IK HEB ook de recherche al een paar keer hier gehad. Onder andere na die overval op een van Gend en Loos-wagen. Heeft u dat wapen in uw collectie? vroegen ze. Per type gaan er enkele honderden de deur uit, maar ze zijn alle niet „te echt", want dan mag het niet. Ik heb er nog nooit een proces-verbaal voor gehad en zal het niet krijgen ook". „DE WEG NAAR het sterren dom" staat er op een gevelschildje op nummer 138 west in Newyorks 53ste straat. Daarachter verschuilt zich wat waarschijnlijk de eerste school voor buikdanseressen op het westelijk halfrond mag heten. Leidster van de dansschool, Sere na Wilson, artiestennaa m Serna (klassieke balletopleiding, historica en deskundige op het gebied van de oosterse danskunst) zegt: „toeval lig hoorde ik eens dat er een groot tekort was aan buikdanseressen in de Verenigde Staten. Toen kreeg ik de ingeving om deze school te ope nen. Ik begon met één leerlinge, een secretaresse, die er als het ware voor was geschapen. Zij is nu een van de groten uit het vak, als je het zo mag noemen. „Ja, het blijft natuurlijk amuse ment voor nachtclubs, maar het grootste deel van de veertig leer lingen denkt er niet over om er een beroep van te maken", bekent ze. „We krijgen hier tieners, kan toormeisjes en huisvrouwen, die een gymnastiekclubje te saai vin den. Ze doen aan de lijn en onder werpen zich hier aan de vrij in spannende oefeningen, die aan het eigenlijke dansen vooraf gaan. Er is zelfs een 55-jarige actrice bij, die gewoonlijk karakterrollen speelt, en ook een 65-jarige groot moeder, die met plezier elke les volgt". In twintig lessen weet zij de meeste leerlingen de grondbeginse len nog heel eenvoudige lichaamsbewegingen bij te bren gen. Naar de mate van geoefend heid zijn de danslustigen ingedeeld in eerste- en tweede jaars. Per cursus van tien lessen bedragen de kosten veertig dollar (zo'n 150 gul den). Aan het eind van het seizoen mogen de mannen een demonstra tieavond in de dansschool mee maken. Serena noemt dat haar „surpriseavond". Waarom? „Ach", zegt ze, „omdat telkens weer blijkt, dat mijn leerlingen de exotische kant van hun dansopleiding voor hun echtgenoot of vriendje hebben verzwegen. Het is telkens een ple zierige verrassing voor de gasten". DE VOORMALIGE Utrechtse Turk, de heer Unal Temel, (eige naar van restaurant Istanbul in Amsterdam waar gedurende het weekeinde van tijd tot tijd echte Turkse buikdanseressen optreden) gevraagd naar zijn commentaar „Als oefening om een soepel lichaam te krijgen is het aardig. Maar de echte dans kan een vrouw boven de vijftien niet meer leren. Buikdanseressen in Turkije worden vanaf hun prilste jeugd opgeleid. Ze zijn op haar best tussen de vijf entwintig en vijfendertig jaar". Als bewijs daarvan liet hij ons een keuze maken uit een serie foto's gemaakt van zijn intussen al weer naar Turkije teruggekeerde danseres Soeleika. Commentaren van Nederlandse bezoekers aan „restaurant Istan bul" na het optreden van Soeleika die tussen en op de tafels danste: Eerste vrouw: „Goed hoor, ik wou dat ik nog zo lenig was". Tweede vrouw: „Het lijkt me een lucratief beroep, al dat kleingeld in het behaatje en het groot geld on der haar ceintuur". (De gasten mogen de buikdanseres belonen voor een optreden aan hun tafeltje, door haar wat geld toe te stoppen). Een man: „Och het gaat wel Niet opwindend, als u dat bedoelt. Voor mij is het net een dagje naar de bollen". „ER MAG in het buitenland veel meer op vuurwapengebied. Ik zou u zo een pistool uit Italië kunnen leveren voor minder dan vier gulden. Dat is heel eenvoudig om te bouwen tot echt wapen. Dat mag hier natuurlijk niet en dat is maar goed ook, denk maar aan die revolvermoorden op do minee King en Robert Kennedy in Amerika". Model van een blijde of steen werper (bovenste foto), het nieuwste succesartikel van het Noordscharwouder postorderbe drijf. Daaronder een Frans duel pistool anno 1840 en een Beiers ruiterpistool uit 1812. tochten, maar ook pseudo-vuurwapens. Zijn Winchester anno 1894, de beroem de Colt Peacemaker zijn realistische kopieën op ware grootte. Mannen met wild-west-afwijkingen hebben zich he lemaal door hem laten „aankleden". Een hele collectie antieke en moderne geweren, pistolen en revolvers. Sommi ge knallen heel hard en heel echt ook, maar de munitie is gelukkig wel van (Van een onzer redacteuren) ENIGE TIJD GELEDEN (Erbij van 18 mei) hebben wij melding gemaakt van een grootscheeps offensief tegen de malaria tropica, ontketend door de Wereldgezondheidsorganisatie WHO. In de broedplaatsen van malariamuggen in de omgeving van Bombay zijn toen duizenden guppies en andere larven- etende visje uitgezet die de anofeles- larven (dragers van de malaria-para sieten) zouden moeten uitroeien. Dit experiment is nog in volle gangmaar inmiddels is er uit Amerika ander ver heugend nieuws van het malariafront te melden. Parke, Davis Coeen farmaceutische industrie in Detroit, heeft n.l. zojuist een nieuw anti-mala riamiddel aangekondigd, dat na één enkele injectie afdoende bescherming zou bieden tegen de ziekte gedurende tenminste vier maanden. VOLGENS dr. R. E. O'Connor, di recteur van de researchafdeling van Parke, Davis Co., is het nieuwe middel, Calomar geheten, het resultaat van zeven jaar vorsingswerk. Vier jaar lang zijn er uitgebreide proeven mee genomen in Azië, Afrika en Latijns- Amerika, zowel als in de V.S. zelf en daarbij zou gebleken zijn dat Calo mar effectief, goedkoop en gemakke lijk toe te dienen is, terwijl het geen schadelijke nevenverschijnselen ver oorzaakt. De behandeling bestaat uit een injectie met Calomar, dat lang zaam in de bloedstroom wordt opge nomen. De hoeveelheid werkzame be standdelen is voldoende om een im muniteit van vier maanden of langer te garanderen. Om eventueel reeds in het bloed aanwezige malaria-parasieten te vernietigen geeft men gelijktijdig met de Calomar-injectie een Camoquin tablet, een ander anti-malariamiddel van het genoemde concern. DR. O'CONNOR zegt dat het grote pluspunt van Calomar zijn lange wer kingsduur is. De totnogtoe gebruikelij ke anti-malariamiddelen zijn pillen of tabletten die slechts een kortstondige bescherming bieden en die men dus regelmatig moet blijven innemen. Dat was vooral bij grote bevolkingscam pagnes in de ontwikkelingslanden een enorme handicap. Men moest n.l. met tussenpozen van ten hoogste twee we ken steeds opnieuw voldoende tabletten aanvoeren en distribueren. Men had bo vendien weinig zekerheid dat alle ge gadigden steeds op tijd hun pillen ble ven slikken. De lange beschermings- duur van Calomar vereenvoudigt die procedure aanmerkelijk en spaart bo vendien distributie- en administratie kosten. HET NIEUWE MIDDEL zou afdoen de bescherming bieden tegen de drie voornaamste malaria-stammen, t.w. Plasmodium vivax, Plasmodium falci parum en Plasmodium malariae. Het kan zonder gevaar voor complicaties of nevenwerkingen worden toegediend aan mensen van alle leeftijdgroepen en biedt, daardoor, aldus dr. O'Con nor, meer dan enig ander thans bekend medicament de mogelijkheid om de ge vreesde ziekte eindelijk onder controle te krijgen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15