Daadwerkelijke hulpverlening aan Tsjechen in ons land Bedrag nodig van f 50.000 Kort en bondig Kamerlid wil nieuw advies over fluoridering water Rassenkwestie laaide nog even op Agenda voor Haarlem en de Agenna N.V. Carrosseriefabriek CHRISTIAANSE Huisvesting en voedsel - hereniging gezinnen Medezeggenschap voor Nijmeegse studenten Liesbeth List: Ik niet naar Rusland Gereformeerde Internationale gesloten Nieuwe naam voor groep-Harmsen Aanhoudend warm I WEET U DAT WIJ in ons modern geoutilleerd bedrijf met vakkundige medewerkers DE JONG's ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 2 Betrekkingen verbroken Naamkaartjes af ,Niet vrijwillig' OOGST 1968 Veel minder appels maar meer peer Man steekt echtgenote Deurwaarder exploit Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Garagehouders; SS (Van onze correspondent) AMSTERDAM Bij het Comité Hulp voor Tsjechen in Nederland hebben zich tot nu toe bijna 300 fami lies opgegeven die Tsjechen onderdak willen verschaffen. Het comité werd donderdagavond spontaan gevormd tijdens de protestvergadering in de Rotterdamse Ahoy-hal. Op een pers conferentie zei de voorzitter van het Comité, de Amsterdamse psychloog J. J. Wittenberg, een Tsjech van af komst, dat op het ogenblik ongeveer 500 Tsjechen in ons land verblijven. In ongeveer vijftig gevallen heeft het comité tot dusver hulp kunnen verle nen. Twee Tsjechen die ons land verbleven, hebben inmiddels visa voor de Verenigde Staten aangevraagd en verkregen. Een van de zaken waar het comité zich op het ogenblik druk mee bezighoudt, is het helpen van een 11-jarig Tsjechisch meis je. Zij is met Nederlandse kennissen van haar ouders naar ons land gekomen. Het comité probeert het kind samen te bren gen met een 13-jarig zusje, dat op het ogenblik in Frankrijk verblijft. Tsjechen die voorlopig in ons land wil len blijven, krijgen, aldus de heer Witten berg, alle mogelijke medewerking bij het verkrijgen van verblijfsvergunningen en -"erkvergunningen. Het Comité Hulp voor Tsjechen in Nederland heeft girorekening 710.000 geopend voor financiële bijdra gen. Er is een bedrag nodig van 50.000. Overigens is gebleken dat er bijna nie mand is die politiek asiel vraagt. Allen volgen met spanning de ontwikkelingen. Velen verlangen terugkeer naar hun va derland. De dringendste behoeften zijn uiteraard huisvesting en voeding. Er zal hulp gebo den moeten worden in velerlei vorm. Bijvoorbeeld in formele aangelegenheden, als verblijf-, woon- en werkvergunnin gen, verstrekken van uitreisvisa, verlen ging van visa en dergelijke. Wat dit be treft, vertrouwt het comité dat deze zaken snel in officiële kanalen zal worden ge leid. De ministeries van Maatschappelijk Werk en van Justitie zullen hierover maandagochtend te zamen confereren. Vast staat al wel, dat alle hierbij betrok ken instanties zoals vreemdelingenpo litie de grootst mogelijke soepelheid zullen betrachten en medewerking ver lenen. Hulp is voorts nodig voor hen, die plaatsen nabij de Tsjechische grens willen bereiken om deze, zodra mogelijk is te passeren. Hulp is ook nodig om in West- Europa verspreide leden van een gezin of familie te herenigen. Hulp is nodig in tal van individuele gevallen. Op de conferentie werd nog verteld dat de in ons land verblijvende Tsjechen diep onder de indruk zijn van wat zij van de Nederlanders aan hulp ervaren. Het bestuur van de studentenvereniging „Unitas Studiosor Rheno-Trajectina" heeft gisteravond besloten alle betrekkin gen met de Sovjet-Unie te verbreken. In de aangetekende brief die aan de buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur van de Sovjet-Unie is verzonden, protes teert Unitas krachtig tegen de overwel diging van Tsjecho-Slowakije. Unitas on derhield sedert het najaar van 1966 goede betrekkingen met de Sovjet-Unie via de ambassade in Den Haag. De Internationale Studenten Conferen tie in Leiden, heeft in een vrijdag uitge geven verklaring de inval in Tsjecho- Slowakije een „daad van schaamteloze agressie" genoemd, alsmede een zware slag voor de wereldvrede, internationale orde en menselijke vrijheid. Vrijdag zijn vier Nederlandse geologen, die aan het internationale geologencon- gres in Praag hebben deelgenomen, i it Tsjecho-Slowakije op Schiphol aangeko men. „Wat ons bijzonder frappeerde, was dat na de invasie, de aan het congres deelne mende Russen de kaartjes met hun naam en nationaliteit, die zij in de congreszaal en ook in hun hotel op hun revers had den gedragen, zo snel mogelijk afdeden. Ze voelden zich toch niet zo lekker, of misschien schaamden ze zich wel", zo ver telde één van de geologen, drs. Van der Heide uit Haarlem, op Schiphol. „Som mige Russinnen liepen zelfs te huilen." Bij de Russische ambassade in Den Haag is het gisteravond tot schermutse lingen gekomen met de politie. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Aan twee Russische ambassadesecreta rissen werd een petitie overhandigd, waarin studenten hun bezwaren kenbaar maakten tegen de bezetting. De petitie was woensdag door de studentenvereni ging Politeia aanvaard. Bij de Tsjechische ambassade werd een sympathiebetoging gehouden, waarbij door de demonstran ten werd geapplaudisseerd. Directie Tuinbouw. De benoeming van ir. W. van Soest tot directeur van de Tuin bouw bij de directie bedrijfsontwikkeling van het ministerie van Landbouw en Visserij, zal per 1 september haar beslag krijgen. Ir. J. M. Jacobs zal per 1 sep tember tot regionaal Rijkstuinbouwcon- sulent in Naaldwijk worden benoemd Tevens zal hij tijdelijk worden belast met de leiding van het landelijk consu lentschap en van het proefstation voor de groenten- en fruitteelt onder glas. Oplichting van ƒ30.000,-. In Rotterdam zijn twee personen aangehouden, die er van worden verdacht een groothandel in levensmiddelen in Rotterdam voor ƒ30.000 te hebben benadeeld. Het zijn een 38-jarige emballagechef uit Nieuwer- kerk aan de IJssel en een 54-jarige winkelier uit Rotterdam. De fraude strekt zich uit over een periode van vijf jaar. Prins Willem Alexander Dok. Scheepsbou wer C. Verolme mag zijn mammoetdok dat op zijn werf op Rozenburg wordt gegraven, de naam geven van Prins Willem-Alexander. Hiermede wordt een traditie voortgezet: alle dokken op Ver- olme's grootste werf kregen tot dusver de naam van leden van het koninklijk huis. Muntvondst in Kamerik. Bij de uitvoering van verbouwingswerkzaamheden aan een oude boerderij in Kamerik is een uitgebreide verzameling munten gevon den. De collectie omvat ruim 180 stuks waarvan diverse jaartallen tussen 1550 en 1600 dragen. Zij zat in een stenen kruik. Volgens de vinder zijn het zilve ren Spaanse munten. Benoemingen. Aan de Utrechtse universi teit is tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der letteren benoemd dr. A. L. Sötemann, die onderwijs gaat geven in de nieuwere Nederlandse letterkunde, tot gewoon hoogleraar bij de afdeling der algemene wetenschappen van de Techische Hogeschool Twente voor on derwijs in de bedrijfseconomie is be noemd dr. J. Kreiken. De perssecretaris van de Tsjechische ambassade in Den Haag, de heer Josef Mateska heeft gezegd dat hij op de hoogte was van het bezoek dat Svoboda aan Moskou brengt. Hij kon, helaas, niet zeg gen wat hij van het gesprek daar ver wacht. In de delegatie van Svoboda be vinden zich conservatieve communisten. Daarom geloof ik niet dat president Svoboda vrijwillig naar Moskou is ge gaan", zei de heer Mateska als zijn per soonlijke mening. Ook in andere plaatsen van ons land is weer geprotesteerd. Zo hebben ongeveer 200 jongeren meest studenten een demonstratiemars door de binnenstad van Utrecht gemaakt. De tocht duurde onge veer een uur. Er deden zich geen ongere geldheden voor. Het bestuur van de Vereniging de Ne derlandse Loods heeft in telegrammen aan de minister van Defensie, de direc teur-generaal van het Loodswezen en de minister van Buitenlandse Zaken gepro testeerd tegen het beloodsen van schepen der landen, die hebben deelgenomen aan de inval in Tsjecho-Slowakije. Het hoofdbestuur van de ongeveer 30.000 leden tellende Algemene Bond van Onderwijzend Personeel heeft in Amers foort in een verklaring een beroep ge daan op de zusterorganisaties in Rusland en de andere betrokken Oosteuropese lan den om druk op hun regeringen uit te oefenen de gewapende interventie te beëindigen. NIJMEGEN. De op demonstratieve vergaderingen vaak en luidruchtig uitge sproken eis van Nijmtegse studenten, om medezeggenschap te krijgen over het studieprogramma en de gang van zaken bij de katholieke universiteit, wordt in gewilligd. In een mededeling aan alle studenten wordt vandaag bekend gemaakt, dat met ingang van het nieuwe akademische jaar bij alle faculteiten tijdens de colleges of in aparte samenkomsten gelegenheid zal worden gegeven om te discussiëren over onder meer het studieprogramma. De akademische senaat zal daarna een meer omvattende debatavond houden, waarbij algemene universitaire zaken, zo als het wetenschappelijk beleid en de functie van de universiteit aan de orde worden gesteld. DEN HAAG De Nederlandse appel- oogst zal dit jaar een kwart kleiner zfjn dan vorig jaar. De perenoogst daarentegen dubbel zo groot. Althans als de eerste oogstraming, eind juli door het Centraal Bureau voor de Statistiek in samenwer king met de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst gehouden, uitkomt. Volgens die eer ste raming zal de bruto-produktie van ap pels 395 miljoen kilo bedragen, tegen 535 miljoen vorig jaar, wat een vermindering van 26 percent is. De bruto-produktie van peren wordt ge raamd op 155 miljoen kilo, tegen 80 mil joen vorig jaar. Bij het Produktschap voor Groenten en Fruit noemt men twee oorzaken voor de verwachte matige appeloogst. Na een jaar waarin de bomen vol vrucht zitten volgt dikwijls een jaar met een veel geringere dracht waarin de bomen zich weer wat kunnen herstellen. Door slecht weer was de vruchtzetting dit voorjaar erg slecht. De perebomen hadden daar minder last van hun vruchtzetting begon vroeger, toen de weersomstandigheden nog gunstig waren. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mevrouw mr. Veder-Smith (VVD) heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk gevraagd of hij bereid is aan de gezondheidsraad het zij een nieuw advies, hetzij een nota over de huidige stand der wetenschap inzake ADVERTENTIE schade herstellen aan personenauto's en caravans spuitwerkzaamheden verrichten aan pers.auto's en caravans carrosseriereparatiewerkzaamheden uitvoeren Coenen vouwdaken monteren in één dag Personenauto's een anti-roestbehandeling geven met vierjarige garantie opgenomen zijn in de groep „Caravan-Service" CRUQUIUSWEG 31 - HEEMSTEDE - TELEFOON 0 23 - 8 47 87 m de fluoridering van drinkwater te vra gen, dan wel een commissie ad hoe daar toe in te stellen. Een nieuw advies dan wel een nota lijkt mevrouw Veder gewenst aangezien het door de gezondheidsraad uitgebrachte advies van 1960 dateert. Voorts is, blij kens enkele publikaties, twijfel gerezen aan de betrouwbaarheid c.q. vergelijk baarheid der statistieken van Ameri kaanse geleerden, welke mede de aan leiding hebben gevormd tot de fluoride ring van drinkwater. Bovendien, aldus het Kamerlid, heeft men in een aanzien lijk aantal Amerikaanse waterleidingge bieden de fuoridering weer gestopt. Ver der houdt mevrouw Veder de staats secretaris nog voor dat in recente weten schappelijke publikaties wordt gewezen op de schadelijke werking van fluor op o.a. de schildklier, het beenderstelsel en bij aderverkalking. AMSTERDAM. Bij een ruzie heeft een 38-jarige koopman vrijdag voor zijn woning in Amsterdam-Noord zijn 34-jari- ge vrouw met een mes in buik en rug gestoken. Het slachtoffer is in zorgwek kende toestand naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht. De dader werd na zijn aanhouding in de psychiatrische afdeling van het ziekenhuis opgenomen. Links op de foto dr. J. D. Vorster, broer van de premier van Zuid- Afrika. Rechts voorzitter van de synode ds. K. Runia. DEN HAAG. „Ik wacht maar af. In ieder geval ga ik niet naar Rusland" Dat was de reactie van Liebeth List op het deurwaardersexploit dat bij haar is betekend en waarbij zij aansprake lijk werd gesteld voor 55.000 als ze dinsdag niet in het vliegtuig naar de Sovjet-Unie stapt. Soortgelijke ex- ploiten zijn overhandigd aan Louis van Dijk en Cees Nooteboom. Toen Liesbeth List hoorde wat zich in Tsjecho-Slowakije afspeelt, besloot ze af tezien van haar optreden op het Poolse songfestival in Sopot en van een aansluitende tournee door Rusland. De Naardense impresario A. Courant, die deze tournee voor haar boekte bij het Russische staatsimpressariaat, stuurde daarop de deurwaarder naar 1) de zangeres, 2) de leider van het trio dat haar zou begeleiden en 3) Cees Noo- ttboom, die hen in hun besluit zou hebben beïnvloed. LUNTEREN. In de vrijdag in Lunte- ren gehouden slotzitting van de Gerefor meerde Oecumenische Synode laaide het debat over het rassenvraagstuk opnieuw nog even op. Dat was toen prof. dr. D.C. Mulder uit Amsterdam bij de vaststelling van de acta voorstelde uit te spreken dat de synode de uitspraak van de Gerefor meerde Oecumenische Synode van Pot- chefstroom (Transvaal) 1958 niet langer voor haar rekening neemt waar deze han delt over de eenheid van het menselijk geslacht en de raciale verhoudingen. Prof. Mulder stelde voor dat de synode ter wille van de duidelijkheid de eerste bijbelse overweging omtrent raciale ver houdingen door een nadere zou vervan gen, die inhoudt dat de mensellijke een heid en verbondenheid van beslissende betekenis is in de intermenselijke ver houdingen. Verschillende sprekers uit Zuid-Afrika maakten hiertegen bezwaar. Het bleek dat de gereformeerde kerken in Nederland tegen deze uitspraak een be zwaarschrift hadden ingediend maar dat in de rassencommissie dit zelfs niet eens gelezen was, zodat het door de Synode ook niet kon worden behandeld. Daar over was ds. J. H. Velema uit Apeldoorn DEN HAAG. De groep-Harmsen van de Boerenpartij in de Tweede Kamer heeft „ter voorkoming van misverstand" de naam „Binding-rechts Boerenpartij" aangenomen. Tot deze groep behoren de kamerleden E. J. Harmsen, mr. Kronen burg en de heren Van Harselaar en Van den Brake. Dit blijkt uit een brief gezonden aan minster Klompé van CRM waarin ge vraagd wordt de aan de Boerenpartij toe gewezen zendtijd voor politieke partijen aan de groep-Harmsen te willen toewij zen. Verder wordt gevraagd aan de groep- Harmsen nieuwe zendtijd ter beschikking te stellen, waarbij „een beslissing over de vraag wie de rechtmatige voortzet ting der Boerenpartij is in het midden kan worden gelaten". In de viermansfractie van de Boeren partij in de Provinciale Staten van Over ijssel is een scheuring ontstaan. Drie leden, fractievoorzitter J. Ubak, en de heren E. M. van Schooten en G. Sinnema blijven trouw aan partijvoorzitter H. Koekoek. De heer G. Stroeve in Gramsbergen heeft zich aangesloten bij de groep-Harmsen. 0! n .n v 4 v yys* jxk-i y- MUZIEK Openluchttheater Bloemendaal, zondag 25 augustus, 20 u.: Hoofdstadoperette „Wie ner Blut". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The sound of Music", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Man, vrouw en het huwelijk", 18 j. Zaterdagavond nachtvoor stelling 23.30 u.: „Het huis der begeerte", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De 7 maskers van de judo ka". 14 j. Zaterdagavond nachtvoorstelling 23.30 u.: „Gunfight at Comanche Creek", 18 j. Zondagochtend 11 u.: „Vadertje Lang been", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Rondom het Oude- kerksplein", 18 j. Zaterdagavond nacht voorstelling 23.30 u.: „Mondo Cane 2", 18 j. Minerva, wegens vakantie gesloten. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u„ tevens zon dag 16.15 u.: „De dagen van het geweld", 14 j. Zondagochtend 11 u.: „De wereldzee", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Verboden jungledrif ten", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De gendarme in New York", a.l. Zondagochtend 11 u.: „De haaienjagers van Moano", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Zaterdagavond 20.30 tot 22.30 u.: Extra openstelling van het met kaarsen verlichte museum (tot en met 7 september). Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Zomer - tentoonstelling „Langs de waterkont". Tekeningen van de 17de-eeuwse Holland se kunstenaars. Bovendien permanente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt): „Holland Foto '68", fototentoonstelling. Tot en met 1 september; zondags van 13 tot 17 u. en woensdagavond 20 tot 22 u. Vishal (Grote Markt): Sweet Life", foto's door Ed van de Elsken. Tot en met 1 september. Voor openingstijden zie Vleeshal. De Ark (Nieuw Heiligland)Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Galerie-t (Bakenessergracht 67), 11 tot 17 u.. Zomerexpositie van grafiek, gou aches en klein plastiek. Zondags 14 tot 18 u. Tot en met 1 september. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag van 9 tot 18 u. Duysterghast (Boulevard P. Loot, Zand- voort): Werken van Marlie Mencke en An- dré Gouw. Tot en met 31 augustus, 14 tot 16 uur. DIVERSEN Grote Markt, zondag 14.30 uur: Show drumband Bato. Prinsenhof (achter het stadhuis) vanaf 10 u.: Antiekmarkt. Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 tot 2.00 u. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, da gelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 2.00 u.: Dansen met Het Holland Kwintet. Strandhotel (Zandvoort), dagelijks dan sen. Hotel-restaurant „De Oude Geleerde Man" (Bennebroek): zaterdagavond dansen. Linnaeushof (Bennebroek), Nedeilands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, spoortrein, etc., dagelijks. ZATERDAG 24 AUGUSTUS City Theater, 19 en 21.30 u.: „De vier dollars der wraak". Stadsschouwburg, 20 u.: „Vera van ne rosse buurt". Ruïne van Brederode, Santpoort: Expo sitie tekeningen en giuaches van Reinier Lucassen. De tentoonstelling duurt tot en met 1 september. ZONDAG 25 AUGUSTUS City Theater, 14.30 u.: „Elvis a go go"; 19 en 21.30 u.: „De vier dollars der wraak". Stadsschouwburg, 15 u.: ,,'t Is Yogi, de heer"; 20 u.: „Vera van de rosse buurt". Ruïne van Brederode, Santpoort: Expo sitie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen. De tentoonstelling duurt tot en met 1 september. MAANDAG 26 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „De kanonnen van Navarone". j ;\Kf' Ruïne van Brederode, Santpoort: Expo sitie tekeningen en gouaches van Rem.er Lucassen. De tentoonstelling duurt tot en met 1 september. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 24 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „In de greep van de gele slang"; 23.30 u.: „Voor een handvol dollars". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Super largo de onkwetsbare". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie houtsneden van Herman Stammes- haus en keramieken van Wilma Mantje Bakker; geopend van 9 tot 18 u. ZONDAG 25 AUGUSTUS Kennemer Theater, 14.30 u.: „Bloed en zwarte sporen"; 16.30 u.: „In de greep van de gele slang"; 19 en 21.15 u.: „Zeven tien". Luxor Theater, 14.15 u.: „Ali Baoa en de veertig rovers"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Fanny Hill". MAANDAG 26 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zeventien". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Fanny Hill". ZATERDAG 24 AUGUSTUS Marquette Theater. 20 u.: „New York op stelten". ZONDAG 25 AUGUSTUS Marquette Theater, 14.15 u.: „Stan Lau rel en Oliver Hardy bij de luchtbescher ming"; 16 u.: „New York op steiten"; 20 u.: „Eldorado". niet erg goed te spreken. Hij vond dat be> zwaarschriften die op legale wijze bij de synode komen ook behoren behandeld te worden. De synode verwierp het voorstel Mulder met meerderheid van stemmen. De synode zal studiecommissies in het leven roepen voor het vraagstuk „ambt en schrift", de sabbat (het zondagsvraag- stuk), de eschatologie en een permanente commissie voor de zending. Zij besloot de volgende gereformeerde oecumenische synode in 1972 in Australië zal worden ge houden. In de slotrede van de voorzitter werd er op gewezen dat de besluiten van de Gereformeerde Oecumenische Sy node niet bindend zijn. „De synode is in de kerken". slechts een kristallisatie van wat er leeft ADVERTENTIE Technisch revisiebedriji Trompstraat 66 IJmuiden O Telefoon 02550 -13784 Revisie Hydrauliek en persgereedschap Ruilsysteem Mac Pherson voorveerophanging Een omvangrijk en krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van Noord- Rusland over Scandinavië en de Noordzee tot boven Engeland en de Oceaan, terwijl de luchtdruk boven de Middellandse Zee laag is. Tussen deze twee systemen wordt al enkele dagen een oostelijke stroming in stand gehouden, die in grote delen van Europa droog en zonnig weer brengt. In Noord-Italië, de Rivièra en Zwitser land echter brengt een storing in de ho gere luchtlagen op vele plaatsen regen en onweersbuien. Het komende etmaal verplaatst de hoofdkern van het hoge- drukgebied zich naar Scandinavië, ter wijl de luchtdruk boven Italië laag blijft. Een kleine uitloper van dit lagedrukge bied dat zich van Oostduitsland naar het zuidwesten verplaatst kan plaatselijk in het zuidoosten van het land een bui brengen. Overigens zal er in het alge meen nog veel zon zijn en ondergaan de temperaturen maar weinig verandering. WEERRAPPORTEN Maximum en minimum i J a temperaturen 5ü 2 .fi£ binnen-en buitenland fS BS BS Amsterdam onbew. nno 22 13 0 De Bilt onbew. nno 23 12 0 Deelen onbew. ono 23 13 0 Eelde onbew. ono 23 11 0 Eindhoven onbew. no 24 11 0 Den Helder licht bew. O 22 16 0 Twente licht bew. windst. 22 10 0 Vlissingen zwaar bew. o 23 14 0 Ypenburg mist nno 22 12 0 Z.-Limburg onbew. nno 23 11 0 Aberdeen motregen n 20 12 10 Athene onbew. w. 29 21 0 Barcelona licht bew windst. 29 21 0 Belgrado licht bew. zw 24 11 0 Berlij n geh. bew. nno 24 16 0 Bordeaux geh. bew. windst. 31 16 0 Brussel onbew. ono 24 13 0 Frankfort licht bew. no 23 12 0 Genève onbew. zw 22 10 0 Grenoble onbew. windst. 24 9 0 Helsinki onbew. O 26 13 0 Innsbruck niet ontvangen Kopenhagen onbew. n 22 16 20 0 L issabon onbew. w 34 20 0 Locarno niet ontvangen Londen half bew. nw 26 14 0 Luxemburg onbew. nno 22 13 0 Madrid onbew. windstil 36 16 0 Malaga lichtbew. nw 28 21 0 Mallorca onbew. ono 28 20 0 München zwaarbew. winst. 19 12 0.6 Nice onbew. nnw 23 15 9 Oslo onbew. windst. 25 11 0 Parijs licht bew. nno 27 12 0 Home motregen n 25 16 9 Stockholm onbew. windst. 25 12 0 Wenen niet ontvangen Zürich onbew. nw 20 10 0 ZONDAG 25 AUGUSTUS Zon op 5.40 uur; onder 19.43 uur. Maan op 7.11 uur; onder 20.23 uur. MAANDAG 26 AUGUSTUS Zon op 5.42 uur; onder 19.41 uur. Maan op 8.34 uur; onder 20.34 uur. MAANSTANDEN Nieuwe maan 24 augustus 0.57 uur. Eerste kwartier 31 augustus 0.35 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN ZATERDAG 24 AUGUSTUS Hoog water 3.54 uur en 16.a9 uur. Laag water 12.04 uur en uur ZONDAG 25 AUGUSTUS Hoog water 4.29 uur en 16.53 uur. Laag water 0.24 uur en 12.42 uur. MAANDAG 26 AUGUSTUS Hoog water 5.03 uur en 17.26 uur. Laag water 1.02 uur en 13.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2