Woonboten in vergeten uithoek VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND losplank ff i 1 fi t v ln de vis hal en op zee V0RMINGS CENTRA MIDDEN KENNEMERLAND Combinatie geneesmiddelen en alcohol fataal in verkeer Petitie Velsense jongeren naar Russische ambassade m Entourage kan beslist fraaier Internationaal programma voor carillonconcert Wijziging straatnaam in Zeewijk Been verbrijzeld Eigenaressen van strandpaviljoen verliezen proces HAARLEMSE POLITIERECHTER Havenberichten aan «■Él ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 4 ('ff'- iw» g POSTZEGELS 12? G. BAKKER V elsen-lJ muiden Velsen-Noord Wagen van olietrein liep uit rails Naar huis Stabiel Petitie Makreel Rondvis Haring I M Rii RW iv u: ADVERTENTIE vandaag besproken in de ERBIJ Postzegelrubriek zijn verkrijgbaar bij POSTZEGEL-, SIGA REN- EN MUNTEN- HANDEL Snelliusstraat SS, IJmuiden Telefoon 15053 IJmuiden Vrijdag werden in IJmuiden aangevoerd 7250 kisten vis, waarvan 621 kisten tong en tarbot, 7 haai, 32 koolvis, 33 diversen, 1374 schol, 8 schar, 3706 haring, 302 ma kreel, 96 schelvis, 278 wijting, 793 ka beljauw en gul. Prijzen, in guldens per kilogram: gr. tong 5.47-5.41, grm. tong 3.90-3.62, kim. tong 5.28-4.17, kl. tong I 5.91-5.30, kl. tong II 6.00-5.19, tarbot 6.70-5.20. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 58-55, kim. schol en kl. schol I 56-45, kl. schol II 35-15, schar 21-13, v. haring 30.80- 20, makreel 30-22.20, kl. schelvis II 48-21, wijting 25-20, gr. gul 41-38, mid. gul 36- 32, kl. gul 36-27, kl. haai 1>2-51, kleine koolvis, zwart 28-22. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 232- 116, grote koolvis, zwart 85. Besommingen, in guldens: KW 12-38- 3660, KW 172-7500; KW 55-12790, KW 137- 3600; KW 26-2500, KW 225-9770, KW 109- 1080, KW 162-820, IJm. 154-9750, IJm. 55- 1250, IJm. 3-710. Urk De aanvoer in Urk werd vrijdag ver zorgd door vijfenvijftig vaartuigen en be stond uit 57.728 kg tong (3,75-6,13), 4894 kg tarbot (2,18-5,91), 527 kg griet (1,57-1,80), 50.240 kg schol (0,30-1,10), 25.115 kg ka beljauw (0,50-0,81), 1050 kg wijting (0,61- 0,80), 715 kg schar (0,25-0,60) en 1080 kg poon (0,52—0,75). Tussen haakjes de prij zen in guldens per kilogram. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond he denmorgen uit 120 kisten schelvis, 300 kis ten wijting, 210 premiekisten wijting, 550 kisten gul en kabeljauw, 60 koolvis, 850 haring, 950 premiekisten haring, 210 pre miekisten makreel, 520 schol, 150 varia en 7000 kilogram tong. ZATERDAG 24 AUGUSTUS Ruïne van Brederode, Santpoort, 20.30 u.: Klankbeeld in verlichte ruïne. ZONDAG 25 AUGUSTUS Zwembad Heerenduinen: Geopend van 10 tot 17.30 u. Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend van 9 tot 18 en 20 tot 22 u. MAANDAG 26 AUGUSTUS Ruïne van Brederode, Santpoort, ge opend 9 tot 18 en 20 tot 2 2u. Raadhuis, Plein 1945, te bezichtigen cp werkdagen van 10 tot 12 u. Cultureel Centrum. Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voriic-h- tingscentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945, geopend van 14.30 tot 17.30 u. en van 19 tot 21.30 u.; filiaal Wij kerstraat- weg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal (en r.-k. bibliotheek), Wijste laan (gebouw Spaamberg), Santpoort-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmui- den-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1, 15 tot 18 en 19 tot 21 u. MAANDAG 26 AUGUSTUS Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13: Gesloten wegens vakantie. Gemeentebibliotheek, filiaal Wjjker- itraatweg 77: Volwassenen en jeugd 14.30 tot 17.30 u. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De woonboten in de uitloper van Zijkanaal A gelegen vlak bij de Wijkermeerweg zijn reeds meerdere keren in de gemeenteraad onderwerp van gesprek geweest. Niet zozeer wat betreft de woonboten zélf, dan wel de entourage rondom, welke zowel voor de bewoners van de boten, als voor de leden van de raad bij herhaling het onderwerp van ge sprek is geweest. Wie de situatie thans beziet, zal consta teren, dat er vergeleken bij vorig jaar niet veel is veranderd. De verlichting des avonds brandt, maar dat is dan ook alles. De boten liggen grotendeels achter hoog gras verscholen voorzover de bootbe woners niet het grasrandje hebben benut als bloementuintje. Van gemeentewege is men begonnen het hoge gras weg te maaien, echter.aan de overzijde van het water. Niet aan de kant van het smal le, bijzonder hobbelige slecht bestrate pad dat de naam van weg beslist niet mag dra gen. Vooral het begin van het pad aan de kant van de Wijkermeerweg is er slecht aan toe. Enige honderden meters kan men het pad met een auto volgen, totdat het ineens uitmondt in een nóg kleiner pad, dat naar de overige woonschepen voert. De bewoners van deze boten, die een auto be zitten zullen hun eigendom elders moeten zien te parkeren. Overigens geldt dat gro tendeels ook voor degenen, die aan het be gin wonen. Een enkeling is erin geslaagd naast het pad een ietwat verhard stukje te maken, waar de wagen geplaatst kan worden; doch ook dat is niet zonder ge vaar, aangezien men vorig jaar een dood lopende vrij brede vaargeul is beginnen te maken naast het pad. Plotseling werd deze arbeid stil gelegd en er is verder niets meer aan gedaan. Een afrastering langs het pad aan de zijde van deze geul zou beslist geen luxe zijn. Overigens wordt de aanblik van de woon boten er ook niet fraaier op door de aan wezigheid van een deels gezonken oude woonboot, waarvan het eigendomsrecht aan de gemeente Beverwijk behoort. De boot ligt al geruime tijd in deze toestand zonder dat er iets aan is gedaan. Voor die bootbewoners, die alles in het werk stellen om hun boten zo netjes mo gelijk te houden is dit alles beslist on prettig. ADVERTENTIE 14 tot 19 jaar? Wat wil je nog meer! Tijd en ruimte hebben om met ande ren te praten of te knutselen, zelf be palen wat je gaat doen, anders dan anderen, vrij zijn, ontmoeten, werk of geen werk, waarom verkering, gezin, mode, sport, hobby, kunst, we shall overcome, nieuwe dingen horen. Doe je dit seizoen mee Laat 't even weten. DEZE BON UITKNIPPEN EN STUREN NAAR: SCHOUWENAARSTRAAT 2, BEVERWIJK, of bellen 02510-3 30 70 naam: adres: plaats: wil zich inschrijven inlichtingen. Een kijkje op het pad langs c.e woonboten, waar twee auto's el kander onmogelijk kunnen passeren en waarvan het wegdek wel verbe tering nodig heeft. Zaterdagmiddag 24 augustus van 4 tot 5 uur wordt het carillon van Velsen's stadhuistoren bespeeld door Hein de Ligt. Hij voert het volgende programma uit: 1. Allegro (B. Schepers); 2. a. Maypole song, b. Come sweet lass, c. The oak and the ash (Engels); 3. a. Gavotte (Padre G. B. Martini), b. Gavotte (Fr. J. Gossec; 4. Sarabande (G. Fr. Handel), b. Rigaudon (J. Ph. Rameau); 5. Fantasie (H. de Ligt); Suite voor beiaard (Wouter Paap); 7. a. Z dynen pasarow (Pools), b. Magyar galy- arabok éneke (Hongaars), c. De rode sa- rafaan (Russisch); 8. Improvisatie (H. de Ligt. UTRECHT Op het baanvak Rotter damGouda, niet ver van het kortgeleden geopende voorstadstation Rotterdam-Alex ander, is vrijdagavond de laatste wagen van een olietransporttrein uit de rails ge lopen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, maar de materiële scade met na me aan de rails en de betonnen dwarslig gers is zeer groot. IJMUIDEN. Ten gevolge van de bouw van het bejaardencentrum aan de Dolfijn straat in IJmuiden is het noodzakelijk wijziging in het wegbeloop ter plaatse aan te brengen. De Dolfijnstraat wordt in twee afzonderlijke delen gesplitst. In verband hiermee is het volgens burgemeester en wethouders gewenst het gedeelte van Dol fijnstraat tussen de Planetenweg en de Grote Beerstraat een andere naam te geven. Daar dit gedeelte ligt in het stads deel waar de straten naar sterrenbeelden zijn genoemd, wordt aan de raad voorge steld dit gedeelte de naam Zuiderkruis straat te geven. De Zuiderkruisstraat als mede het resterende gedeelte van de Dol fijnstraat kunnen de bestaande huisnum mering behouden. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Vrijdagnacht omstreeks half drie is een 20-jarige inwoner van Vel- sen, als werknemer bij de Kalkzandsteen fabriek in IJmuiden met zijn linkeronder been bekneld geraakt tussen de schoepen van een steenvorm, waarbij bet been werd verbrijzeld. Nadat hij door de ongevallen- dienst naar het Antoniusziekenhuis werd overgebracht, moest het hier worden ge amputeerd. Tegen gemeente Zandvoort (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De eigenaressen van een strandpaviljoen in Zandvoort hebben het proces verloren dat zij hadden aangespan nen tegen de gemeente Zandvoort, in ver band met een nieuwe strandafgang. Op 23 juli werd de zaak in een civiele zitting van de Haarlemse rechtbank behandeld. De rechtbank ging toen in Zandvoort de situatie ter plaatse bekjjken. Het ging om een nieuwe aftakking van een strandafgang vanaf het stenen plateau bij Bouwes Palace. De gemeente Zandvoort had de eigena ressen van het strandpaviljoen toestem ming voor de aanleg gegeven, maar trok die toestemming in toen er protesten kwa men van de houders van paviljoens aan de bestaande afgang. Mr. J. H. van Wijk, de raadsman van de beide eiseressen, overweegt in hoger beroep te gaan. Hij is bezig advies in te winnen bij een hoogleraar die zioh heeft gespeci aliseerd in bestuurszaken. (Van een medewerker) IJMUIDEN Reeds afgelopen woensdag werd door een der kleine trawlers gemeld, dat op 57° N.B. in één trek maar liefst driehonderd kant jes haring kon worden buitgemaakt. Met deze mooie vangst aan boord werd onmiddellijk de terugreis naar IJmuiden ondernomen, om nog tijdig voor de vrijdagmarkt present te zijn. Voor vele andere schippers betekende dit het sein hun reeds ingenomen positie het Tarneddiep prijs te geven en zich eveneens met spoed naar dit ..stekkie" te begeven, hoewel men op de verlaten plaats toch zeker op dagvangsten van veertig tot vijftig kantjes had mogen rekenen. Hoe groot dit risico is geweest moest bij aankomst worden ervaren, omdat de netten hier donderdag en vrijdag vrijwel leeg zijn gebleven. GELUKKIG TRAD hier zaterdagmid dag plotseling een kentering ten goede in, omdat door sommige vissers in één trek van vijftig tot zestig kantjes werden bin nengehaald. Zodat het voor velen, na het opmaken van de inventaris der laadrui men, hoogst interessant was geworden eveneens met spoed de thuishaven te gaan opzoeken. Deze mooie resultaten werden ook bij de collega's bekend, zodat vrij wel alle schepen het Tarneddiep defini tief gingen verlaten om hun heil ook op de 57ste graad te zoeken. Zij hebben dit besluit allerminst betreurd, want reeds maandag konden door hen dagvangsten van tweehonderd kantjes worden gemeld. Dinsdag was er zelfs een uitblinker met driehonderd kantjes. Door dit succes gesti muleerd heeft men daarop ook de woens dag nog met vissen doorgebracht. DEZE DAG WERDEN de resultaten echter beduidend minder, zodat men be sloot te trachten de vangsten nog deze week aan de wal te brengen. Als gevolg hiervan kon aan de vrijdagmarkt een ou derwetse hoeveelheid haring te koop wor den aangeboden Ruim vijfendertighonderd kisten is echter op vrijdag toch weer iets te veel van het goede, zodat de prijzen die aan het begin van de week rond der tig gulden waren geweest, al spoedig tot twintig gulden per kist zijn gedaald. Voor de bemanningen is een dergelijke op brengst dus bepaald tegengevallen, hoe wel door de meegebrachte hoeveelheden toch prachtige eindbesommingen konen worden gemaakt. De basis hiervoor werd daarbij gevormd door de meeste haring tot pekel of steurharing te verwerken. DE PRIJS VAN DE gezouten kuitzieke haring ligt vrij stabiel, omdat er vrijwel nog geen haring is aangevoerd. Het ligt daarom voor de hand dat nog meer dan voorheen tonnen en zout aan boord zul len worden genomen. DE ROKERIJEN hebben weinig haring opgenomen, zodat 't grootste deel door de (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De combinatie van al cohol en bepaalde geneesmiddelen kan een fatale of zeer slechte uitwerking hebben. Vooral de „tranquilizers" en alcohol vor men voor automobilisten een gevaar dat zo langzameerhand toch wel bekend is. Steeds wordt echter bij rechtszaken voor rijden onder invloed een beroep ge daan op het gebruik van geneesmiddelen, waarvan de bijwerking, ontstaan door het (Van een onzer medewerkers) VELSEN. Vrijdagavond werden de jongeren in Velsen in de gelegenheid ge steld hun protest ten aanzien van de re cente gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije kenbaar te maken, zowel mondeling, als schriftelijk doormiddel van een handteke ning onder een petitie. De bijeenkomst, die door zeer weinig belangstellenden werd bezocht, had plaats in het gebouw van de jongerensociëteit in de Snellius straat. Vooraf gaf de heer J. Zuurbier een uit eenzetting van de voorgeschiedenis van het Tsjechoslowaakse drama, waarbij hij niet verzuimde enkele gevolgen van het meedogenloze Russische optreden te noe men, zoals de verslechtering van de Oost- West verhouding en de bewapeningswed loop die hiermee onmiddellijk samen hangt. Uiteraard was het niet moeilijk om de tongen na de pauze los te maken voor een interessante discussie. Als eerste kwam Paul van Raalte aan het woord, die nog maar enkele weken uit Tsjecho-Slowakije terug is van een "vakantie. Hij trachtte daar 'n politiek jon geren contact te leggen en een uitwisse ling met politieke jongeren in ons land te bewerkstelligen. Helaas door de inter ventie van de Oostbloklanden is dit voor lopig van de baan. De Tsjechoslowaken die Paul gesproken had, waren allen fer vente aanhangers van Dubcek's politiek, die voor hen mogelijk een glimp van vrij heid zou kunnen betekenen. Paul van Raalte getuigde ook van de spanning die er bij de Tsjechoslowaken heerst ten tijde van de Ciernaconferentie; een spanning die steeds groter werd naar mate de uitslag die in het westen eer der bekend was, dan in Tsjechoslowakije zelf uitbleef. De aanwezigen waren in de gelegenheid een petitie te tekenen die zal worden aan geboden aan de Russische ambassade in ons land. De tekst van de petitie, die ge richt is aan de Russische regering luidt: „Ons vertrouwen in een betere toekomst voor ons werelddeel heeft een gevoelige knauw gekregen door het zinloze binnen rukken van Uw troepen in Tsjechoslowa kije. Op Uw bevel wordt er nu geschoten op mensen, die U enige weken geleden nog broeders en vrienden durfde te noe men. Jarenlang heeft U gespeeld op de kaart van Ontspanning tussen Oost en West, maar in die tussentijd Uw medespelers bedrogen. Voor ons past slechts één ant woord: huichelarij. De tekst van deze petitie, opgesteld door het bestuur van politiek Jongeren Contact Velsen ligt de komende dagen nog ter ondertekening in de gebouwen van de Gemeentelijke leeszaal en bibiotheek in IJmuiden, (Plein 45), en in Santpoort op de Wüstelaan 79; in Velsen-noord Wij- kerstraatweg 77; eveneens bij boekhan del Erasmus in IJmuiden, Lange Nieuw- straat 243 en in Santpoort Hoofdstraat 234. Door de geringe opkomst kon het aan tal handtekeningen onder de petitie maar met moeite boven de twintig komen. gebruik van alcohol, onbekend zou zijn bij de gebruiker. Vrijdag stond voor de Haarlemse poli tierechter een 57-jarige inwoner van Sant poort voor het rijden onder invloed te recht. Hij zou op 27 februari in Zaandam in de loop van vier uur vier glazen cognac hebben gedronken en ging daarna in zijn auto rijden. Hij slingerde van links naar rechts over de weg en raakte tel kens op een haar na ander verkeer, totdat hij tenslotte tegen een hem tegemoetko mende auto botste. Daarna reed hij door. Deze wijze, van rijden werd door verdach te en zijn raadsvrouw, mr. M. E. Monas- Van Bruggen, aan het gebruik van medi camenten geweten. De man uit Santpoort zou in een „schemertoestand" hebben ver keerd. De wet stelt echter ook het rijden onder invloed van de rijbekwaamheid aan tastende middelen strafbaar. De officier van justitie, mr. H. Lager waard zag geen reden een uitzondering te maken en eiste een maand gevangenis straf en een jaar ontzegging. De raadsvrouwe betoogde dat alleen on der invloed van alcohol rijden ten laste was gelegd en dt haar cliënt hiervan moest worden vrijgesproken. „Ik ben overtuigd, dat hij geen auto kon besturen, maar dat kwam niet door de alcohol", aldus de raadsvrouwe. De politierechter meende dat ook alleen de cognac al van invloed was geweest en dat de Santpoortenaar groot gevaar voor het verkeer had veroorzaakt met zijn „dodenrit". Hij veroordeelde de man tot twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. conservenindustrie werd gekocht, met daarnaast de export naar Frankrijk. Voor de rokers werd aan de maandagmarkt een geschikte partij haring aangevoerd en wel door de KW 123 „Holland" afkomstig uit de Ierse Zee. Voor deze handel werd van 23 tot 24 per klein kistje betaald. WEL ZIJN ER voor de rokers prach tige partijen makreel aan de markt ge weest. Het meeste genoegen werd hierbij wel beleefd aan de makreel, die door de KW 81 „Hendrika Johanna" werd binnen gebracht. Dit schip zorgde immers voor ruim zevenhonderd kleine kistjes en drie honderd kisten bijzonder mooie gestripte makreel. Voor de kleine kisten werd 18 en 19 betaald, terwijl de halkisten met gestripte makreel voor ruim 35 van eige naar verwisselden. DE AANGEVOERDE schelvis en wij ting werd vooral de eerste dagen van de week goed verkocht. De grofste soorten schelvis brachten 50 op, terwijl voor de kleinere soorten toch altijd nog onge veer ƒ35 werd betaald. Dit was ook met de gul en kabeljauw het geval. Toch zijn het aanhoudend warme weer en de ruime re aanvoer de oorzaak van geweest, dat de normale prijzen van het begin van de week aan de vrijdagmarkt aanzienlijk daalden. Dit was ook het geval bij de diverse scholsoorten, zodat de mooiste partijen vrijdag moesten worden doorge draaid. TONG WERD DE gehele week zeer zui nig aangeverd, zodat vele kopers hun heil weer buiten IJmuiden moesten zoe ken. Hetgeen hun hopelijk is gelukt. OOK VRIJDAG IS er voor de middag overal weinig of geen haring gevangen. Toch zullen vele schepen de reeds aan boord aanwezige ladingen dit weekeinde waarschijnlijk nog in de thuishaven bren gen. Veel verse haring kan er van de trawlers echter niet worden verwacht, zo dat de hoop moet worden gevestigd op de spanvissers, die deze week bijzonder actief zijn geweest. Reeds vorige week zaterdag heeft een enkel Texels span de vangst in Scheveningen gelost en aan de vrijdagmarkt meldde zich nog het span hektrawlers KW 44 en KW 85. Deze sche pen hadden een reis gemaakt in het ka der van de gesubsidieerde visserij. Het resultaat bestond uit ongeveer negenhon derd kantjes, achthonderd halkisten en ruim achthonderd kleine kisten verse ha ring. Dit span Vlaardingse trawlers is voornemens deze vangst in Scheveningen aan de markt te brengen. Aangekomen vrijdag 23/8: Enduro terpg uit zee naar Amsterdam; Voline van Dagenham; Nor folk Shore. Noordzee voor IJmuiden; Kasimov, Port Churchill; Tasman, Londen; Brinda, Lon den; Stegsvig, Oxelosund; Rijnmond 2, Noordzee, voor IJmuidenn; Hada 2. Par; Kate, Warfleet; Dependent, Hamini voor Beverwijk; Waterland. Santas; Lagos Palm, Rotterdam; Advent, Par; Rijnstroom, Shoreham; Kyson, Londen; Auriga. Bremen; Belforest, Toledo: Bramber. Rouaan; Frans vann Seumeren, Hamburg; Reind. Caester- vik; Sister Amalia, Ayr voor IJmuiden. Aangekomen 24/8: Ares van Antwerpen: Jacob Teekman, Terneuzen voor IJmuiden: Warturm, Noordzee; Vestalis, Isle of Grain; Ernst Fries- secke, Londen: Ardingly, Ipswich: Eemstroom, Felixtowe; Calchas, Rotterdam; Jason, Para maribo. Vertrokken 23/8: Celebes Mariner naar Rot terdam; Roland-L., Kirkaldy van IJmuiden; Rijnmond 2, Noordzee: Pieter Winsenius. Midd- lesborough; Essland, Solvesborg van IJmuiden; Anholt, Liverpool; La Paloma, Lonnden; Johnv Jonas, Stockholm; Margaretha, Gothenborg; Bretagne, Duinkerken; Res-Nova, Kinngslynn van IJmuiden; Mette Pan, Kopenhagen van IJmuiden; Warturn, Noordzee; Lucas-M, Lon den; Istra, Svenborg van Velsen; Berkelborg, Delfzijl van Beverwijk; Alca, Kemi van Velsen; Embla. Stockholm: Senegalkust, Bodeaux; Mathilde, Rotterdam; Solingen, Cristobal; Brin da, Londen; Mittelrhein, Helsinki; Waverstroom, Par; Yewtree, Londen van IJmuiden; Aaltje, Londen; Dintelborg, Delfzijl; Leonidas, Rotter dam; FranQOis Buisman. Grangemouth; Smit Lloyd 2, Noordzee van Velsen. Indien achteer de plaats van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat betreffend schip naar of van Am sterdam is gegaan.)

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4