VERSLAG VAN EEN ZOMER Democraten in onzekere sfeer in Chicago bijeen PANDA EN DE SUPERSCHAT POLLE, PELLI EN PINGO ngestipt f "X3S Af Ons vervolgverhaal Britse politie zoekt dochter van Bilak Kennedy wordt als kandidaat voorgedragen Poolse generaal geeft zionisme de schuld 1 MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 15 Brand in Amerikaanse ambassade in Praag Heet daar rookt Brandaris Tsjechische schaduw f <jf $E "V Varken Westduits-Tsjechische grenspost was open Trawler aan de grond Kees Stip Die veearts heeft gelijkt Omdat Brandaris goed zwaar is. Een Peruaanse roman door Julio Ramón Ribeyro 2) Prent dit goed in je geheugen, mompelde hij, geloof nooit aan het fatsoen van de vrouwen. Heb je daar al eens over nagedacht, dat er geen fatsoenlijke vrouwen bestaan, maar alleen onhandig verleide? Per slot zijn het allemaal, versta je, allemaal verdorven wezens. Om vier uur in de ochtend zat ik, met mijn oogleden nog zwaar van de slaap, op een vrachtauto. We bevon den ons op weg naar de Sierra, inge klemd tussen provinciaaltjes die naar hun dorpen terugkeerden en heel hun hebben en houwen meesleepten: kle- renbundels, in zakken gestopte kippen, bossen kruiden die ontzettend ston ken. Omdat Felipe niemand had met wie hij een gesprek kon aanknopen en er voor hem niets ergens bestond dat zijn mond te moeten houden, maakte hij mij tot zijn vertrouweling en vertelde me een hele poos van de reizen die hij had gemaakt. Toen hij veertien was had hij de benen ge nomen naar de Verenigde Staten, waar hij zijn jeugdjaren had doorge bracht en allerlei baantjes had gepro beerd. Aan die zware jaren had zijn gezicht de uitdrukking te danken koppigheid, vastberadenheid en on buigzame wilskracht, waarmee hij de mannen intimideerde en de vrou wen onder de duim hield. Ik bewon derde hem uit het diepst van mijn hart en besloot hem tot voorbeeld te nemen. 's Middags begon het te stormen. Van de berghellingen rolden er ste nen en aardkluiten naar omlaag. De te zwaar geladen vrachtwagen kon ternauwernood in de Cordilleras om hoog komen. Door de ramen keek ik gespannen naar het langs schuiven van de vele kloven. Omdat het hoofd van de chauffeur telkens voorover viel en de man onder het eentonige geronk van de motor dreigde in te dutten ging Felipe naast hem zitten en hield hem wakker met ribbestoten en het vertellen van moppen. Tegen zonsondergang zagen we ein delijk in de verte de daken van San tiago de Chuco voor ons opdoemen. Toen ik voor het hotel uit de vracht wagen klauterde viel ik bijna flauw. Even later kwam ik in een wonder lijke, smerige hotelkamer weer bij. De wanden waren behangen met krantenpapier. Felipe zat aan tafel met een onbekende te praten. Van tijd tot tijd dronk hij uit een pisco- fles. Buiten sloeg de regen woedend tegen de ramen. Een aantal beweegredenen hield ons verscheidene dagen in Santiago. We hadden bijna geen geld meer, het bleef al maar regenen en bovendien kwamen de lastdieren uit San Ga- briël niet opdagen. Deze keer zwierf Felipe niet door de straten, maar kon urenlang op het balkon naar het slechte weer staan kijken of lag hij lang uitgestrekt op zijn bed en hij liet zijn baard staan. Ik vermaakte me in de tussentijd met door een gat in de houten vloer te loeren naar de eronder liggende bar van het hotel, waar zich dingen afspeelden die ik in mijn verveling bar opwin dend vond: bijvoorbeeld biljartpar tijen die telkens hiermee eindigden, dat de gauw dronken Comisario op het biljart klom om de ivoren bal len schoppend met zijn voeten te be werken. Op een ochtend riep Felipe, die op het balkon rondlummelde plotse ling: Eindelijk, daar zijn ze! Toen ik me naar buiten boog, zag ik twee grote grijze schimmels en een muildier, dat door een drijver aan de toom werd gehouden. Ik had nog nooit paard gereden, maar er zat niets anders voor me op, wilde ik niet het gevaar lopen nog langer in de stad te moeten blijven. Daar heer ste juist een vliegenplaag. Het eten was er slecht en je kon het alleen maar op de markt aan ongedekte tafels naar binnen werken. Het on behouwen publiek dat om je heen zat zoop en boerde. Twee keer werd ik door mijn paard in het nog altijd vochtige zand van Santiago geworpen. Ten slotte lukte het me toch me in het zadel te hou den. Ik kreeg zelfvertrouwen en zodra we opbraken plaatste ik me aan het hoofd van ons groepje en galoppeer de zelfs nu en dan vooruit. Eerst reden we een brede bergkloof af en volgden een roodaarden pad dat tus sen laag opgetaste steenhopen liep. Tot ongeveer de helft van de helling werden we begeleid door een vege tatie van tunares en agaven. Daar na kwamen de eerste eucalyptusbo men die hun schaduw over een paar hutten wierpen. Ten slotte kregen we verder naar beneden toe, dicht bij een snelvlietende beek, bebouwde velden te zien. Ik ademde met open mond de zuivere, prikkelende lucht van de Sierra in: ik had het gevoel alsof ik boordevol onstuimige kracht was. Bij iedere stap voelde ik me zwaarder bedwelmd, voorgoed ont trokken aan mijn ziekelijke en laffe stadsbestaan. Spoedig staken we de beek over en begonnen aan de beklimming van de tegenover liggende helling. De paarden snoven en hielden stil om aan een paar kwelbronnen te drin ken. De lucht werd ijler. Alles wat aan de mensen herinnerde bleef steeds verder achter. Zelfs de weg die we volgden loste op in een veel voud van sporen. Deze smolten samen met de door de winterse Sierraregen getrokken groeven eri deden denken aan de sporen van een of ander bergdier. Eindelijk, toen ook het struikgewas achterbleef en de wind, die door geen weerstand meer werd gehinderd, kouder werd, bereikten wij het hoogste punt van de helling. Voor ons strekte zich een reusachtige groe ne vlakte uit.. De grenzen vervaag den aan de horizon. Het was de pam pa van Algallama. Ingeniero Gonzalez, die ons van Santiago af tot daar toe had verge zeld, bracht zijn paard tot staan en nam afscheid. Hij reed over Cachi- cadan weer terug. (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent) LONDEN De Britse politie zoekt sinds enkele dagen naar Nada Bilak. de 17-jarige dochter van Vasil Bilak, een van de leiders van de Slowaakse Com munistische Partij, die door vrije Praag se radiozenders een collaborateur is ge noemd. Nada nam deel aan een jeugdkamp van de internationale vrijwilligersdienst in het stadje Wigion, 15 kilometer ten westen van Carlisle in het graafschap Cumberland. Met veertien andere vrijwilligers werk te zij aan het uitdiepen van een stroom in het centrum van het plaatsje. Haar metgezellen rapporteerden bij de politie dat Nada afgelopen woensdag op myste rieuze wijze is verdwenen. Plotseling stapte zij in een grote zwarte auto, waar in, naar wordt beweerd, een Russisch sprekende man en vrouw zaten. Intussen ontving men een briefje van haar, waarin met slechts één regel stond, dat met haar alles in orde is. Men weet echter nog niet waar zij zich bevindt. De plaatselijke politie is in contact met de Tsjechische ambassade in Londen en Scotland Yard heeft alle vliegvelden en havens van Nada's verdwijning op de hoogte gesteld. PRAAG, (Reuter). In het dak van de Amerikaanse ambassade te Praag is- vannacht brand uitgebroken. Kort nadat in de omgeving van het gebouw hevig ge schoten was. Dit meldde radio Vrij Praag. ADVERTENTIE mm (Van onze correspondent) CHICAGO. Het congres van de Amerikaanse Democratische Partij komt vandaag bijeen in een sfeer van onzeker heid en ongemak in een belegerde stad. 15.000 man politie, militie en leger, deels aangevoerd met een luchtbrug van 250 transporttoestellen vanuit bases in Texas, houden zich op in stadskazernes, parken, hotels en wijkposten. De geheime dienst, belast met de be scherming van de drie kandidaten voor het presidentschap, heeft zijn hoofdkwar tier gevestigd in een ondergrondse par keergarage vlak bij de hotels waar vice- president Hubert Humphrey, senator Eugene McCarthy en senator Robert McGovern zijn gehuisvest. Met ruim 40.000 afgevaardigden en ordebewaarders binnen de stadsgrenzen, heeft Chicago bovendien te kampen met drie problemen. Drieduizend taxi's staan in garages te wachten op de oplossing van een vakbondsgeschil. De stadsbussen rijden niet omdat het onlangs gekozen bondsbestuur niet naar de zin is van de stakers. Tenslotte zijn in de grote con greshal alleen de hoogst nodige telefoon verbindingen aangebracht, omdat ook het personeel van een van de telefoonmaat schappijen het werk heeft neergelegd na een loondispuut. Belangrijker dan dit ongerief is de sfeer van onzekerheid die zich meester gemaakt schijnt te hebben van de afge vaardigden die van heinde en ver naar COP, MAjttSN lOONOt» 54. Joris was helemaal ontdaan over de Vliegende Zeelander die hij aan boord van het schip had gezien. „D-daar stond hij!" sprak hij met trillende stem. „Met holle ogen staarde hij me aanDe geest van een boosaardig piraat!" „Ik zie niets!" zei Panda. „Ik denk dat je je hebt vergist. Het zal wel een weerspiegeling van het maanlicht zijn geweest. Ik zou maar niet bang zijn als ik jou was. En als hier echt een spook is, kun nen we er toch niets aan doen." Met die woorden draai de hij zich om en stapte naar zijn hut om een slaapje te gaan doen. Maar Joris was niet gerustgesteld. „Na tuurlijk kan ik wel iets doenprevelde hij. „Het schip verlaten, bijvoorbeeldZo mompelend liet hij een rubber bootje te water. WEET JE\ NIETS AN DERS TE VERTEL' ^75I-C r PI B Chicago zijn gereisd om hun stem uit te brengen op de kandidaat van hun keus. De Tsjechische crisis hangt als een scha duw over de Amerikaanse partijpolitiek. De Democraten vragen zich af of vice- president Humphrey het wel tegen Ri chard Nixon kan opnemen omdat Nixon, ondanks zijn recente vredesgeluiden, be kend staat als onverzoenlijk jegens Mos kou en zijn Oosteuropese satellieten. Bovendien kwam het laatste Gallup opinie-onderzoek tot de conclusie dat de vice-president minder populair i s dan Richard Nixon en dat senator McCarthy een betere kans zou maken om de Repu blikeinse kandidaat te verslaan. Er is verder onrust en onzekerheid over een mogelijke kandidaatstelling van senator Edward Kennedy. De voormalige gouverneur van Ohio, Michael Disalle, heeft aangekondigd dat de senator geen reactie bekendgemaakt heeft op Disalles' aankondiging, dat hij Edward Kennedy zal voordragen voor de kandidatuur En omdat de senator geen reactie heeft be kendgemaakt op Disalles aankondiging interpreteren sommigen zijn zwijgzaam heid als instemming. Senator Kennedy zou het congres niet bijwonen. Vice-president Hubert Humphrey heeft gisteren het Vietnam-beleid van presi dent Johnson „fundamenteel gezond" ge noemd. Chicago wacht voorts niet zonder span ning af wat de duizenden jongeren zullen doen die deze stad zijn binnengezwermd om bijval of afkeuring te betuigen voor de kandidaten en de ideeën die zij ver tegenwoordigen. Hun kandidaat was een gecastreerd varken van ruim honderd kilo. Het beest werd „gearresteerd" en ingerekend op een bijeenkomst waar yippie-leider Jerry Ru bin het dier kandidaat had willen stellen voor het presidentschap. SCHIRNDING, (AFP). De grenspost Schirnding in Beieren was zaterdagavond weer opengesteld. Er waren zaterdag drie plaatsen waar de Westduits-Tsjechische grens kon worden gepasseerd: Schirnding, Waidhaus en Furth im Wald. WARSCHAU (AFP) Het „zionisme en revisionisme" zijn de belangrijkste oorzaken van het ontstaan van het anti socialistische proces in Tsjecho-Slowakije, aldus generaal Czalpa, adjunct-chef van het politiek bestuur van het Poolse leger. In een artikel in „Tribuna Ludu", or gaan van de Poolse Communistische Par tij, wijst Czalpa erop, dat dezelfde krach ten in maart vorig jaar in Polen werk zaam waren. „Maar zij werden vernie tigd". STORNOWAY, Schotland, (AP). De Nederlandse trawler Trijntje Allegonda (283 ton) van J. v. Duyvendijk's scheeps werf, Scheveningen, is zondag bij de He- briden aan de grond gelopen. Het grootste deel van de bemanning is van boord ge haald. Bi] alle berichten die ons .a deze dagen verbijsteren zijn er gelukkig ook nog die ons alleen maar verbazen. Een daarvan is het bericht dat het Ameri kaanse leger een schadevergoeding zal betalen van vijfduizend dollar voor zes duizend schapen die in april van dit jaar in de staat Utah zijn omgekomen nadat het leger daar proeven had ge nomen met zenuwgas. Niet dit bedrag is het verbazingwek kende, hoewel vijfzesde dollar per schaap op een scherp berekend tarief wijst. Misschien zijn de militaire auto riteiten royaal genoeg geweest om een dollar per schaap toe te kennen, maar is het resultaat onderhevig geweest aan de gebruikelijke inhoudingen die het sa- laristrekken gelijkstellen met het trek ken aan het kortste eind. Op zijn minst eigenaardig is het ech ter bij dit gebaar de toelichting te ver nemen dat het betalen van schadever goeding niet moet worden gezien als een bewijs dat de militaire autoriteiten zich schuldig voelen. Elke dag grab bel ik nu zenuwachtig in de post om te kijken of er een cheque uit Washing ton bij is want de Amerikaanse mili taire autoriteiten hebben zich tegen over mij ook nergens aan schuldig ge maakt. Of het zou moeten zim aan een huiveringwekkende schijnheiligheid. Ik heb laatst een uitvoerig schrijven gelezen van de uitwerking van zenuw gas, en het beste wat ik u toe kan wensen als u het mocht inademen, is dat u meteen maar een dosis binnen krijgt die voldoende is voor zesduizend schapen. Dat bekort het lijden aan merkelijk. Het proberen van een dergelijk gas met de bedoeling het bij gebleken ge schiktheid op medemensen te proberen zonder zich schuldig te voelen maakt bij mij herinneringen wakker die al vijfentwintig jaar slecht geslapen heb ben. De gegevens over de uitwerking van dit strijdmiddel op het menselijk lichaam zijn afkomstig van neurologen, maar om de inwerking van het gebruik daarvan op de menselijke geest te doorgronden zullen wij ons moeten wenden tot de neurenbergologen. Een ding lijkt aan geen twijfel on derhevig: dat de schapen onschuldig zijn. Betekent dit ook dat ze, in tegenstelling tot sommige mensen, geen schuldgevoel kennen ten opzichte van de daden die door anderen worden bedreven? De vraag is moeilijk te be- mtwoorden. want het is niet eenvou dig zich in te leven in het geestelijke leven van een schaap. Daar gaat een langdurige periode van zuiver scheer wol dragen aan vooraf. En dan nog bestaat de kans dat wij het schaap vermenselijken of vergoddelijken tot het lam dat onschuldig alle schulden op zich neemt. In elk geval weten we nu dat de militaire autoriteiten van dat schuldge voel geen last hebben. Ze liggen er niet van 'wakker. En als ze toch wakker liggen gaan ze schapen tellen. Een lood schaap, twee dode schapen, drie miljard dode schapen. ADVERTENTIE aha, ik zie net onkruid tienen in jullie oprijlaan... IK Bieb NU N06 MAAR ZO.OOO DOLLAR VOOR JB JACHTHAVEN, WAT? DAS GE- wooN oplich- 7/AAS, WAARDE HEER2 - ■v we zijn nou nut Y ok- maar d'r komt 8eReU> OM TE ÊÉCN VERVELING MEER VERKOPEN... Z in DE BUURT Z0CAN6 DAT ONDERWATER-MONSTER HIER RONDHANGT. BINNENKORT ZUL JE MIJ SMEKEN, HET ZAAKJE KOPEN Sam Leer ABWliww ©PI8 1224. In de plaats van aankomst, waar men over voldoende celruimte beschikte, werden de gevangen rovers tegen ont vangstbewijs afgeleverd. Achter de tralies keken ze toe, hoe Bram en Willem van de Vlampijp eikvar voldaan de hand schudden. En omdat de wind net hun kant uit was konden ze zelfs horen, dat Bram zei: „Dat goud was goed verborgen onder de kolen op de tender, Willem". „Nietwaar?" zei Willem. „We zullen het nu maar opscheppen en bij de Ponderosa afleveren", zei Bram. „De Cartwrights zitten er natuurlijk om te springen. Al was het alleen maar om versterkende middelen voor Hoss te ko pen. Hij greep de schep en wipte vrolijk de kolenlaag om. Maar bij de eerste schep pen al verbleekte hij. Willem ven?" waar is het goud geble-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15