VAN DAG TOT DAG Kiesinger wil topbij eenkomst NAVO-landen Moskou kijkt gespannen naar steeds nerveuzer Praag Oosteuropese leiders in Russische hoofdstad Staatscircus PRAAG IS ANONIEM GEWORDEN Er gebeurt iets met m commentaar op actuele zaken mg en Waterstofbom van Frankrijk ontploft Vier dagen van onderhandelen in Kremlin Dit is het bewijs Slowaakse radio: „Dubcek belde" RESERVISTEN OPGEROEPEN IN JOEGOSLAVIË In Roemenië wordt Russische inval fel veroordeeld Russen dachten dat ze Bondsrepubliek hadden bezet Veiligheidsraad vanmiddag weer. bijeen 3 telegrammen MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 Radiocorrespondent van de DDR vraagt asiel in Zweden uit protest Toestand van Eisenhower bleef onveranderd Hartpatiënt je overleden Niet te ver Eis V* y •- De toestand in Oost-Europa krijgt lang zamerhand alle kenmerken van een drei gende vulkanische uitbarsting. Het dralen van de Russische machthebbers om tot een duidelijke formulering van hun poli tieke eisen aan Tsjechoslowakije te ko men, maakt verschillende soorten explo sieve gevaren onder de nu nog in rust verkerende oppervlakte acuut: in de eer ste plaats het gevaar dat in Tsjechoslo wakije het geduld uitgeput raakt en een burgeropstand tegen de bezetting uit breekt, waarvan de afloop niet moeilijk te gissen zal zijn. In de tweede plaats dat elders in Oost-Europa het wantrouwen te gen de bedoelingen van de Sovjet-Unie leidt tot pogingen om het Warschau-pact op te blazen. En in de derde plaats het gevaar dat in Tsjechoslowakije een „splij ting der geesten" twee kampen doet ont staan, waarvan het ene de altijd en over al aanwezige opportunisten omvat, die voor eigen heil bereid zijn op het sterkste paard te wedden, ook al komt dat uit de Moscovische stal. Een vastberaden, homogene tegenstand van de Tsjechen is voor de Sovjetrussi sche doeleinden verreweg het meest fa taal. Maar kan zo'n front lang stand hou den? Men behoeft slechts aan onze eigen situatie in 1940 te denken, om alle illusies in dat opzicht te laten varen. Altijd is een bepaalde categorie mensen bereid als ver raders op te treden,* zowel uit overtuiging als uit ordinair eigenbelang. Ook al is zo'n groep nog zo klein, zij kan een hope loze verwarring stichten en een sfeer van achterdocht en angst provoceren, waar door het verzet wordt lamgelegd. Misschien vertragen de Russen een op lossing, in welke zin ook, opzettelijk met het doel de Tsjechen in die toestand van verwarring en verlamming te doen gera ken. In zo'n situatie zou het iets gemak kelijker zijn, een marionettenbewind in het zadel te helpen en de aanwezigheid van vreemde troepen een schijn van lega liteit te geven. Hoe zich overigens deze crisis ook ont wikkelt en in welke richting een nieuwe toestand van evenwicht in Oost-Europa zal worden gezocht en gevonden, voor de buitenwereld blijft de naakte waarheid Van het eerste uur historisch met onuit wisbare letters geboekstaafd: een aantal mensen op hoge posten in Moskou heeft de grootste blunder van deze eeuw voor zijn rekening genomen en de Russische sociale revolutie opnieuw met schande overdekt. Daarmee hebben deze lieden in eigen land en overal elders ter wereld alle idealisten en realisten ontgoocheld, die de Sovjet-Unie hebben geholpen en verder hadden willen helpen als een acceptabele natie van de eerste rang te worden erkend. BONN. (Reuter en AFP). De West- duitse bondskanselier Kiesinger heeft voorgesteld een topconferentie te houden van regeringshoofden van de NAVO-lan den met het oog op de invasie in Tsjecho slowakije. Hij zei in een vraaggesprek voor de televisie dat dat niet in een oorlogszuchti ge geest moet gebeuren, hoewel de inva sie het militaire toneel in het Westen heeft gewijzigd, maar dat deze conferen tie het moreel van het bondgenootschap moet verstevigen, „om te overwegen wat gedaan kan worden om deze vermoeide slappe, alledaagse organisatie weer tot nieuw leven te wekken". „West-Duitsland en West-Europa kun nen met de Sovjet-Unie slechts over een vredesregeling spreken wanneer zij op voet van gelijkheid binnen een sterk bondgenootschap staan", aldus de bonds kanselier. Uit Washington is geen com mentaar op het voorstel gedaan. MOEROEROA (AFP en Reuter) Frankrijk heeft zaterdag in het proefge bied van de Atol Moeroeroa in de Stille Oceaan zijn eerste thermonucleaire bom (H-bom van grote kracht) tot ontploffing gebracht en is daarmee de vijfde mogend heid geworden die proeven met waterstof bommen heeft genomen. (Van onze correspondent) STOCKHOLM De Oostduitse radio correspondent in Stockholm, Hans Joa chim Wachholz, heeft uit protest tegen de deelname van Oostduitse troepen aan de bezetting van Tsjecho-Slowakije die hij veroordeelt zijn opdrachtgevers in een laatste rapport laten weten dat hij zijn werkzaamheden zal neerleggen. Hij heeft politiek asiel gevraagd in Zweden. WASHINGTON, (AFP). In de toe stand van de Amerikaanse ex-president Dwight Eisenhower was gisteravond geen verandering opgetreden. De Sovjet-Unie heeft een prachtige kans vergooid. Dat wil zeggen: macht hebbers in het Kremlin hebben de toe komst van hun eigen natie bedorven. De Tsjechische ontwikkelingen boden Mos kou van het begin af aan een bij uitstek geschikte gelegenheid om de wereld te bewijzen dat het door communisten veel gesmade „imperialisme" de „federatie van socialistische republieken" vreemd was. Imperialisme is geen loze kreet. Het is de aanduiding van een reëel verschijnsel in de internationale politiek, dat metter daad door sommigen bedreven is gewor den. Men kan deze term in moderne opvat ting vertalen door „inmenging in de aan gelegenheden van zélfstandige en onaf hankelijke naties tegen de wil van de meerderheid der mensen die er wonen, onder druk van overmacht aan economi sche of militaire wapenen." Wat de Russen in Tsjechoslowakije hebben verricht, is imperialisme van het zuiverste water. Het verschilt zelfs in wezen weinig van wat sommige naties zich in vroeger tijden hebben veroorloofd in het kader van hun kolonisatiepolitiek. Het binnenvallen van gebieden waar men niets te maken heeft en het onder drei ging van geweld opleggen van een poli tieke wil aan de daar levende gemeen schap, met het doel eigen belangen te dienen en profijt te trekken uit het knechtschap van anderen dat is een bedrijf van zeer oude stempel, waaraan men allerlei geschiedkundige namen kan geven. Het socialistisch communisme heeft een afwijzing van dergelijke prak tijken in zijn „credo" staan. Het heeft miljoenen slachtoffers van het koloniale tijdperk geïnspireerd tot verzet en vrij heidsstrijd. Het heeft de politiek der in vloedsferen, waaraan bijvoorbeeld het na oorlogse Amerika enkele malen het recht heeft ontleend op vreemde bodem gewa penderhand in te grijpen, scherp veroor deeld. Het heeft de grote, boeiende kans gehad te bewijzen dat het een vertegen woordiger van nieuwe, rechtvaardiger op vattingen in de politieke praktijk was. Het heeft die kans zo schromelijk ge mist, dat men van een historische tragedie kan spreken, die in de plaats gekomen is van een hoopvol uitzicht op betere tijden. HOUSTON (Reuter). De vijfjarige Maria Giannaris, die 19 augustus in het Amerikaanse Houston het hart kreeg van een elfjarige jongen, is gisteren onver wacht overleden. (Van onze correspondent) MOSKOU „Ik kom vanavond te rug," verzekerde president Svoboda van Tsjecho-Slowakije bij zijn ver trek uit Praag naar de Russische hoofdstad. Het zag er naar uit dat de onderhandelingen in Moskou niet lan ger dan een paar uur in beslag zou den nemen. Maar vanmorgen was Svoboda nog steeds in het Kremlin, waar hij zo langzamerhand wordt ver gezeld door bijna alle leden van het presidium van de Tsjechoslowaakse partij. De ontknoping kan elk moment volgen. Maar zo is het al twee dagen. De aan komst van de leiders uit Hongarije, Oost- Duitsland, Bulgarije en Polen, hierheen gereisd om het resultaat van de onder handelingen te bekrachtigen, staaft de overtuiging dat Russen en Tsjechen tot een soort akkoord gekomen zijn. Maar de enorme inzet van het gesprek heeft wel geleid tot een vertraging, ook al is niet precies bekend op welk punt. De Sovjet-Unie en haar geallieerden moeten een maximumwinst proberen te halen uit een operatie, waarvan het psy chologische en morele effect tot nu toe slechts negatief is geweest. Zij moeten zich dus aan een zo hard mogelijke lijn houden. Daarom lijkt het nog onwaar schijnlijk dat zij willen toestemmen in PRAAG (Reuter). In Praag verschij nen steeds meer anti-Russische plakka ten. De teksten zijn vooral gericht op de bevoorradingsmoeilijkheden van de Rus sische troepen. Enkele voorbeelden: „De Russen zijn door hun toiletpapier heen, maak de bil jetten van schuurpapier", en „Sluit de vuilnisemmers af, de Russen vreten al les". Op een biljet zegt het kleine Tsjecho- Slowakije als roodkapje tegen de wolf: „Maar grootmoeder, wat hebt u een grote ogeq". De wolf, die een machinepistool draagt, bromt terug.' „Loop naar de dui vel met je ogen. Ik kan niet eens de weg naar huis vinden". Op een autowrak staat: „Monument van de Russische cultuur". Op de muur van de Praagse universiteit: „Het Russisch staatscircus is er weer" en „grote ten toonstelling van Russische wapens en uit rusting. Dagelijks 24 uur lang op het Wenceslas-plein. Toegang gratis". ADVERTENTIE 6357 verkooppunten losse nummers f 0.75 een terugtrekken van alle troepen van het Warschaupact uit Tsjechoslowakije. Het handhaven van partij chef Dubcek en de zijnen, ditmaal omkleed met alle mo gelijke garanties voor de Russische lijn, lijkt de uiterste grens voor de Russische concessies. Van persvrijheid en enig „af glijden" naar de burgerlijke democratie van het Westen, zou dan geen sprake meer kunnen zijn in Tsjecho-Slowakije. Maar de Tsjechische delegatie moet voor alles het land een vernederende mi litaire bezetting besparen. Men kan aan de andere kant echter niet te ver gaan in een compromis, dat ook nog door het volk geaccepteerd moet worden. Een volk dat nu al vijf dagen lang vastbesloten zijn wil demonstreert om de „eigen weg naar het socialisme" zeker te stellen. Want terwijl Praag gespannen opziet naar Moskou, kijkt Moskou ook naar Praag en daar ligt misschien wel de In de omgeving van radio-Praag in de Tsjechische hoofdstad zijn ver woestingen aangericht nadat de Rus sische bezettingstroepen het vuur hadden geopend. Tsjechen kijken verslagen naar de ravage. reden voor het voortduren van de bespre kingen, waarvan men zaterdag al dacht dat ze praktisch beëindigd waren. Want uit Praag komt verontrustend nieuws, ook voor Moskou. De bezettings troepen tonen zich steeds nerveuzer en elk moment kan er een ernstig incident plaatsvinden. Dat kan in Praag zijn, maar ook in Bratislawa, of een andere plaats. In dit opzicht is het veelbetekenend dat het Centraal Comité in Tsjecho-Slowa kije bij president Svoboda op haast met de besprekingen heeft aangedrongen. De eis van Praag dat de oude president zo spoedig mogelijk terugkeert, kan een machtig drukmiddel op de Russen zijn. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat men ondanks alles een politiek compromis pro beert te bereiken. Maar het is bepaald onzeker dat dit compromis het einde van de crisis rond Tsjecho-Slowakije zal bete kenen. MOSKOU (Reuter). De televisie kijkers in Moskou hebben gisteren kunnen kijken naar een filmpje van drie minuten in het wekelijkse interna tionale overzicht, waarop Russiche tanks in Praag werden getoond en de gesprekken die de meest jonge Tsjecho- slowaken met de bemanningen van de tanks voerden. Ook werd getoond hoe vrachtwagens met jongelui door de straten reden, provocateurs die proberen de vreed zame bevolking tot gewelddaden tegen hun Russische wapenbroeders op te zetten" aldus de commentator. Voorts zag men hoe Russische offi cieren de hoofdingang van het ministe rie van Landbouw in Praag openden. Daarna werd zonder overgang een aan tal netjes opgestapelde machinegewe ren, antitankraketten en andere wapens getoond. Dat was volgens de commen tator het bewijs van een contra-revolu tionaire samenzwering. PRAAG, (AFP). Partijleider Dubcek heeft uit Moskou vijf leden van het Cen traal Partij comité in Praag opgebeld om hen te vragen het Slowaakse partij congres, dat gisteren zou worden gehou den, uit te stellen, om het overleg in Mos kou, „dat de kant uit gaat van een posi tieve oplossing" niet te hinderen. Dit meldde in het weekeinde de „Vrije Slo waakse Radio". (Van onze speciale verslaggever) PRAAG „Lenin wordt wakker, Brezjnev is gek geworden". Deze leus, die in het weekeinde op vele muren en ramen van Praag te lezen was, drukt heel precies uit wat er onder de Tsjechische bevolking ge dacht wordt. Hoe moet dit dwaze avontuur van de Sovjet-Unie aflopen? Op dit moment weten we het nog niet. Iedereen wacht ongeduldig op de eerste tekenen uit Moskou: dat het een compromis zal worden, valt te verwachten. Het is niet mogelijk dat een grootmacht als de Sovjet- Unie een totale nederlaag toegeeft. Dat begrijpen ook de Tsjechen en Slowaken. Het gaat hen erom, dat de troepen verdwijnen, dat de besluiten van het buitengewone partijcongres gerespec teerd worden, en dat de geïnterneer den vrijgelaten worden. Dat men niet uit het Warschaupact stapt zullen de burgers van Tsjecho-Slowakije zeker billijken. De situatie is merkwaardig. Een commentator van de vrije zenders for muleerde het vanmiddag zo: „De in vasie was goed uitgevoerd, de Russi sche militairen hebben geen fout gemaakt. De mislukking ligt bij de Tsjechen en Slowaken die zich niet hebben willen aansluiten". Men heeft zich misrekend. Er is door de Russen tenminste gerekend op de medewerking van de politie, van de ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken en op de mede werking van de geheime politie van het leger. In Praak werken echter in totaal slechts twintig politieagenten voor de bezetters, op het ministerie van Binnenlandse Zaken is het een tiental ambtenaren en de geheime dienst van het leger deelde mee alleen met de be zetters te willen praten in bijzijn van derden. Natuurlijk betekenen de honderden beambten van de Russische ambassade en de gisteren vers aangevoerde tweehonderd Russische geheime agenten die, zo zeggen de vrije zenders, voortreffelijk Tsjechisch spreken, een groot gevaar. Door de acties van de bevolking worden deze agenten sterk in hun werk belemmerd. De acties wor den door de vrije zenders gelanceerd en de bevolking heeft tot nog toe alles bijna volmaakt uitgevoerd. Tsjecho-Slowakije is volkomen ano niem. Geen straatnaam, geen huisnum mer is er meer te vinden. Buitenlandse toeristen kunnen de weg naar huis niet meer vinden en staan hier en daar ver twijfeld te zoeken hoe ze dit land kun nen verlaten. De bevolking heeft verder alle telefoonboeken laten ver dwijnen om arrestaties te bemoeilijken. De soldaten worden door de Tsje chen nu merendeels genegeerd. Ze staan op de straten en vervelen zich. De bevoorrading van het bezettingsleger is gebrekkig. Behalve aan benzine heb ben de militairen gebrek aan levens middelen. De bevolking is echter niet bereid hen zelfs maar water te ver schaffen. Als ze voedsel willen heb ben, moeten ze het stelen. In Praag zijn enkele levensmiddelenzaken door militairen geplunderd. Deze omstandigheden zijn niet be vorderlijk voor het moreel van de be zettingstroepen. Poolse soldaten heb ben dat onomwonden toegegeven. De Tsjechen daarentegen hebben het ge voel dat zij een morele overwinning hebben behaald. Het is de Russen niet gelukt een greep op de bevolking te krijgen. De vlugschriften, die uit Russische helikopters worden gegooid, wekken de lachlust op. Ze zijn in slecht Tsje chisch geschreven, maar dat is niet de enige reden dat ze niet gelezen wor den. De vrije zenders geven de raad alleen de niet beschreven kanten te gebruiken, en deze met leuzen te vullen. Dit alles neemt niet weg, dat men voorzichtig blijft. Er zijn veel tanks, veel soldaten en hun aantal blijft zich nog steeds uitbreiden. Het aantal mili tairen gaat volgens de berichten de kant op van een half miljoen. In Praag is de toename van de totale bezettings macht goed te merken. De strategische punten in de stad zijn van meer tanks voorzien dan tot nog toe het geval was. Dit geeft het centrum van de stad een onheilspellende indruk. De vrije zenders hebben gewaar schuwd voor samenscholingen en demonstraties. Het politiebureau is vandaag bezet. In de nacht van zater dag op zondag is er op patrouillerende politieauto's geschoten. Dag en nacht worden in Praag geweerschoten ge hoord. Het aanplakken van biljetten en het uitdelen van vlugschriften is een gevaarlijk werk geworden. Er wordt door de Russen op verspreiders van vlugschriften geschoten. Terwijl praktisch iedereen in Praag deze dagen op straat met een transistor aan zijn oor het nieuws en de richt lijnen van de vrije zenders volgde, laat men nu dit apparaat thuis, omdat veel transistors door de Russen zijn afge nomen. De verzetspers drukt een groot aantal pamfletten in de Russische taal, om de soldaten in te lichten over de werkelijke situatie, want er komen steeds nieuwe militairen, die niet van de toestand in Tsjecho-Slowakije op de hoogte zijn en van de legerleiding een zeer speciale voorlichting krijgen: bijvoorbeeld dat de verbrande bussen, trams en tanks langs de kant van de weg werk van de reactionairen is ge weest en dat lieden van het Westduitse leger overal rondwaren in burger kleren. Tijdens gesprekken met Rus sische militairen is gebleken dat velen niet weten waar ze zich bevinden. Som migen dachten, dat ze in de Bondsrepu bliek opereerden. BELGRADO (AFP). In de Joegosla vische hoofdstad Belgrado zijn reservis ten onder de wapenen geroepen. Hoe groot het aantal is. is niet bekend. Gisteren werd al bekend dat de verlo ven in Joegoslavië ingetrokken zijn. Vanochtend werden sterke eenheden van de militaire politie in Belgrado samenge trokken niet ver van het station. De Joegoslavische Communistische Partij heeft de militaire interventie scherp ver oordeeld. Onze speciale verslaggever in Roemenië meldt: Een anti-Russische campagne, die maar moeilijk door Westerse landen kan worden geëvenaard, beheerst op het ogen blik de Roemeense pers, radio en tele visie. De dierbare stelling van deze com munistische staat, dat ieder socialistisch land maar op zijn eigen wijze zalig moet worden, wordt met grotere felheid dan ooit beleden, op het ogenblik dat Tsje cho-Slowakije door vijf andere partners van het verdrag van Warschau in bezit wordt gehouden. De televisie, een groot deel van de dag in de lucht, en de radio worden niet moe te wijzen op de onvergeeflijke fout, die het panisch handelende Kremlin heeft be gaan. Behalve het feitelijke nieuws, bren gen radio en televisie ook interviews met mensen op straat, die zonder enige inspi ratie van bovenaf de Russische inval in felle toonaard veroordelen. Niemand in Roemenië schijnt overigens te geloven, dat na de Moskouse blun der in Tsjecho-Slowakije ook Roemenië met een dergelijke inval zal worden be dreigd. Niettemin is hier de arbeidersmili tie in opdracht van president Ceausescoe paraat. President Tito van Joegoslavië en staatshoofd Ceausescu van Roemenië heb ben in Belgrado tijdens hun gesprek van zaterdag een overeenkomst gesloten tot wederzijdse militaire bijstand in geval van een aanval op hun landen, aldus meldt DPA. NEW YORK (AFP/Reuter en DPA) De Veiligheidsraad kwam zaterdag voor de derde achtereenvolgende dag bijeen om zich over de crisis te beraden. Een poging van de Russische vice- minister van Buitenlandse Zaken Malik om gedaan te krijgen dat ook de Duitse Democratische Republiek zou worden ge hoord, mislukte. De Tsjechoslowaakse minister van Bui tenlandse Zaken Hajek verdedigde het standpunt van zijn regering en zei dat op geen enkele wijze om interventie van de Russen en hun bondgenoten is ver zocht en dat de inval „een daad van ge weid was die op geen enkele wijze kon worden gerechtvaardigd". De vergadering werd daarna verdaagd tot vanmiddag drie E 1 Zigeuners. Een vertegenwoordigster van de zigeunerminderheid in Tsjecho-Slo wakije hield gisteren een toespraak voor de vrije omroep. Namens alle zigeuners betuigde zij haar aanhankelijkheid met Dubcek. Zij sprak haar afschuw uit over de bezetting. Het was wellicht een we reldpremière: de eerste politieke ver klaring van de zigeunerfamilie. Geheime politie. Het aantal leden van de Russische geheime politie wordt snel vergroot. Op diverse plaatsen in Tsje cho-Slowakije worden ze met helikopter aangevoerd. Politie. Het werk van de Tsjechische po litie wordt bemoeilijkt. Het politiebureau is bezet. Door de Russen is geschoten op politiewagens. Ook op trams is ge schoten. Het gebouw van het parlement is nog niet bezet, maar wordt wel scherp bewaakt. Parlement. In een rechtstreekse radiouit zending van de vrije zenders vanuit het parlementsgebouw in Praag is een ver slag gegeven van de situatie aldaar. Parlementsleden blijven binnen het ge bouw. opdat steeds zoveel leden aanwe zig zijn, dat op elk moment het vereiste quotum voor de stemmingen aanwezig is. De parlementsleden slapen op de grond.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3