ENQUETES NA DE ENCYCLIEK Huwelijksgedrag ongewijzigd bij zeker 89 percent der Nederlandse katholieken Bedrijven lagen stil Klok jaren teruggezet klassiek wonen Bitfc li iMii „Bezetting is inbreuk op leninistische principes" Agenda voor Haarlem en de IJmond Miljoen schade in Almelo Verboden middelen'voor 89 pet van de katholieken aanvaardbaar KRO kwam met nieuwe cijfers „Plebisciet bijna onmogelijk te organiseren Ex-directeur van CBR verliest rijbewijs M. J. Hille benoemd tot burgemeester van Wormerveer Brandschade steeg in 1967 met 43 pet Manifest van CPN: Onweer DINSDAG 27 AUGUSTUS 19c Int o mart is juist in deze tijd zo hartverwarmend. Richt uw woning romantisch en gezellig in met stijl meubelen van Klassiek.Wonen.Waar houdt uhet meest vanEngels, Frans, oud-Hollands ?In ons mooie grachtenhuis aan de Raam singel vind t^ u ook üw geliefde stijl, in een grote, per manente expositie romantische meu belen, met het komfort van van daag. Drie etages! Kom ^spoedig eens eenkijk^ je nemen. «rr «.ff Mr. Berkhouwer terug uit Indonesië: De keus van de raad Vragen over gebrek aan practicum plaatsen tandheelkunde Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk r (Van onze correspondent) HILVERSUM Negenentachtig per cent van katholiek Nederland vindt ge- boortenbeperkingsmiddelen, die door de paus in zijn laatste encycliek verboden werden, wel aanvaardbaar. Wat dit be treft bestaat er nauwelijks verschil tussen de mening van ketholiek Nederland en de ning van geheel Nederland (91 percent) over deze zaak. Zes percent van de katho- leieken (4 percent geheel Nederland) acht alleen de periodieke onthouding aan vaardbaar. 5 pet. - een percentage dat zo wel voor katholiek als geheel Nederland geldt vindt geen enkel voorbehoedmid del te aanvaarden. Dit blijkt uit een onderzoek dat Attwood Statistics N.V. in juni instelde in opdracht van de Geïllustreerde Pers en waarvan de resultaten in het najaar in het dames blad Margriet zullen worden gepubliceerd Een televisieuitzending van de K.R.O., die gisteravond gewijs was aan de huwelijks praktijk na de encycliek, bracht de Att- wood-enquête echter al in de openbaar heid. De steekproef van dit opiniepeilend bureau omvatte 1200 mannen en vrouwen in de leeftijd van 21 tot 64 jaar, gehuwd en ongehuwd, representatief voor alle Ne derlanders in deze leeftijdsklasse. Een doelbewuste beperking van het aan tal kinderen vond 3 percent gelijk voor geheel- en voor katholiek Nederland) on toelaatbaar, achtte 32 percent van geheel- en 37 percent van katholiek Nederland „soms begrijpelijk"; 64 percent van ge heel- en 58 percent van katholiek Neder land „geen bezwaar" en één percent van geheel- en twee percent van katholiek Ne derland had geen mening. Gevraagd naar een specificatie van de middelen, taboe verklaard door de paus, maar door het overgrote deel van Neder land aanvaardbaar bevonden, sprak 73 percent van geheel en 68 percent van katholiek ederland zich uit voor de pil, 70 percent van geheel en 56 percent van katholiek Nederland zich uit voor de pil, 70 pet. van geheel en 56 percent van katholiek Nederland voor coïtus interrup- tus. In opdracht van de K.R.O. stelde Into- mart uit Hilversum half augustus ook een onderzoek in, waarbij 1.015 katholieke hu welijken betrokken werden: 490 katholiek gehuwde mannen, wier echtgenote nog geen 45 jaar is en 525 katholieke gehuw de vrouwen onder de 45 jaar. Deze steek proef was representatief voor alle katho lieke huwelijken in Nederland met als hoogste leeftijdsgrens voor de vrouw 45 jaar. Op de vraag „pasten u en uw weder helft vóór het verschijnen van de ency cliek op enigerlei wijze geboortenregeling toe?" antwoordden 78 percent met „ja" en 22 percent met „nee"; 24 percent maakte gebruik van periodieke onthou ding, 25 percent van de pil en 33 percent van andere middelen. „Zult u naar aanleiding van de ency- DEN HAAG Vanmiddag is in veel bedrijven om één uur twee minuten stil te in acht genomen als blijk van mede leven met de bevolking van Tsjecho-Slo- wakije. De treinen stonden om één uur stil evenals bussen en trams in verschei dene gemeenten. Het begin van de stilte werd in vele plaatsen van ons land aan gegeven door het ontsteken van de straatverlichting. Ook via radio en tele visie werd aandacht aan deze solidari teitsactie besteed. De uitzending werd om twee minuten over één voortgezet met een toespraak in de Tweede Kamer van minister-president De Jong. Tijdelijk in ons land verblijvende Tsjechen hebben een tekst opgesteld die zij in de vorm van pamfletten aan de Russische soldaten willen laten uitrei ken. In het pamflet wordt de aandacht gevestigd op het feit dat nooit om vreemde troepen is gevraagd. De Nederlandse Vereniging van Journa listen heeft zijn afschuw uitgesproken over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije en haar grote bewondering uitge sproken voor de moed waarmee de Tsjechische en Slowaakse journalisten on der de moeilijkste omstandigheden en met gevaar voor leven en veiligheid de waarheid blijven verkondigen. De heer P. Dankert, Tweede-Kamer lid en secretaris buitenland van de Par tij van de Arbeid, vindt een solidari- teitsboycot in verband met de ontwikke lingen in Tsjecho-Slowakije emotioneel begrijpelijk, maar politiek onverstandig. Alleen via de politieke weg kan naar zijn mening ontspanning in de verhoudingen met het oosten worden bereikt. De twee Tsjechische autobussen die vorige week met Nederlandse vakantie gangers uit Praag in Amsterdam arri veerden, zullen woensdagavond acht uur vanaf het Stadionplein in Amsterdam een rit maken naar Schirding-Cheb bij de Duits-Tsjechische grens Met deze rit kunnen Tsjechen, die in Nederland ver blijven en terug willen gratis meerijden. cliek uw gedrag inzake geboortenregeling wijzigen?" was de volgende vraag aan let wel katholieke gehuwden, die middelen anders dan de periodieke ont houding toepasten. Negenentachtig per cent wil dit niet veranderen, één percent wenste geen geboortenregeling meer, één percent wilde alleen nog periodieke ont houding en 9 percent wist het nog niet. „Hebben u en uw wederhelft nog plan nen hierover overleg te plegen met ie mand anders?" was Intomarts laatste vraag. En daarop antwoordde 84 percent ontkennend, 13 percent bevestigend en 3 percent wist het nog niet. Van die 13 per cent, die wilden gaan praten, zou 8 per cent naar de arts gaan, 4 percent naar een geestelijke, één percent naar familie, één percent naar vrienden en één percent naar een bureau voor huwelijkvoorlich ting. Ten overvloede werd in de K.R.O.-uit zending nog even de aandacht gevestigd op het reeds eerder bekend geworden re sultaat van een NIPO-onderzoek naar een oordeel over het verbod in de pauselijke encyvliek van geboortenbeperkende mid delen: 71 pet. van heel en 63 percent van katholiek Nederland was het daar niet mee eens, 12 percent van heel- en 20 per cent van katholiek Nederland was het daar wel mee eens en 17 percent van heel- en katholiek Nederland had geen oordeel. Mede op instigatie van de KRO heeft het sociologisch instituut van de Nijmeegse universiteit in dezelfde tijd als Intomart in de stad Nijmegen een onderzoek verricht onder katholiek ge huwden in de leeftijd van 23 tot en met 45 jaar. Met de door het instituut geopperde stelling„de paus heeft het katholieke volk een grote vreugde bereid met de duidelijke bevestiging van de katholie ke leer over de geboorteregeling" was 81 percent het niet eens. Liefst 72 percent onderschreef de stelling: „met deze encycliek heeft de paus de klok jaren teruggezet". Van de ondervraagden kon 71 per cent zich verenigen met de stelling: „katholieke artsen doen hun patiënten tekort als zij zich aan de encycliek houden". ADVERTENTIE van weleer. Raamsingel 42 (.bij brug Houtplein) - Haarlem - tel. 15549 71 (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Haagse politie heeft het rijbewijs ingenomen van de oud-di recteur van het Centraal Bureau tot afgif te van Rijvaardigheidsbewijzen. Hij wordt ervan beschuldigd op donderdag 8 augus tus onder invloed van sterke drank een aanrijding te hebben veroorzaakt op de Haagse Hyacintweg en daarna te zijn doorgereden. De oud-directeur is reeds enkele minu ten na de botsing met een geparkeerde auto, op de Ridderspoorweg aangehou den. Er is proces-verbaal tegen hem op gemaakt wegens het rijden onder invloed en het veroorzaken van een verkeers ongeval. WORMERVEER. Tot burgemeester van Wormerveer is benoemd de heer M, J. Hille, wethouder van Zaandam. De heer Hille is 55 jaar. Hij zal op 16 september zijn functie aanvaarden. De raad van Wor merveer sprak zich in maart eenstemmig uit voor de benoeming van de heer Hille. Alle fractievoorzitters verzochten de com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. Kranenburg, zijn ie- noeming te bevorderen. Een uitslaande brand heeft gister middag de tricotagefabriek „Sesu" in de binnenstad van Almelo ver woest. De schade wordt op zeker een miljoen gulden geschat. De N.V. Sesa zou worden geliquideerd, zo besloten de aandeelhouders twee weken geleden. De 25 personeels leden konden elders werk vinden. UTRECHT De 15.700 branden die vorig jaar woedden vertonen een stijging van 13.6 percent ten opzichte van 1966 met 13.800 branden. De directe brand schade die de Nederlandse economie vo rig jaar leed 170 miljoen) betekent een toeneming van ongeveer 43 percent vergeleken met het voorgaande jaar 120 miljoen). Aldus signaleert het Na tionaal Brandpreventie Instituut naar aanleiding van het jaaroverzicht van de inspectie van het brandweerwezen. Het NBPI, dat landelijk diverse brand preventie-activiteiten tracht te coördine ren. meent dat zowel bij het publiek als het bedrijfsleven de brandbewustheid nog onvoldoende is. Het totale schadebedrag van vorig jaar komt ten laste van de volgende sektoren: handel en industrie 124 miljoen, landbouw en veeteelt 29 miljoen, woonhuizen 9.3 miljoen en overige objecten 7,7 miljoen. AMSTERDAM. Het dagblad „De Waarheid", officieel orgaan van de Com munistische Partij Nederland, heeft maandagavond een manifest van :1e C.P.N. gepubliceerd, waarin de bezetting door vijf Warschaupactlanden van Tsjecho-Slowakije onaanvaardbaar wordt genoemd. De motieven die hiervoor werden aan gevoerd, zo zegt het manifest, waren dat in Tsjecho-Slowakije een verscherping van de binnenlandse conflicten waren te voorzien, waardoor de nationale belangen van de Sovjet-Unie en andere Oosteuro- pese staten in gevaar werden gebracht en dat troepen werden gestuurd op verzoek van een groep functionarissen van de Tsjechoslowaakse communistische partij, d\e in oppositie is tegen de huidige par tijleiding en de regering van het land. Het manifest merkt op dat de bezetting niets heeft te maken met de communis tische beginselen en de communistische politiek, dat zij een schending vormt van alle besluiten en verklaringen van de internationale communistische beweging. „In ieder geval staat vast", aldus het manifest, „dat de opposanten waarop de Sovjet-regering zich beroept, zelfs hun namen niet bekend hebben gemaakt." „Het optreden van de huidige leiding in de Sovjet-Unie en haar medestanders is de meest schandelijke inbreuk op de principes van het leninisme, die tot u toe is gepleegd", zo zegt het manifest Het merkt verder op dat de inmenging in Tsjecho-Slowakije plaatsvindt met stil zwijgende goedkeuring van de Ameri kaanse imperialisten. „Tegelijkertijd gre pen dezen hun kans aan om een wilde anti communistische ophitsing te ontketen n. In ons land hebben zich politieke leiders van de Boerenpartij tot en met die van de P.v.d.A. en de P.S.P. in één front ver enigd voor een campagne van weergaloze huichelarij. In werkelijkheid maken zij misbruik van de wandaden van de hui dige leiding in de Sovjet-Unie voor de handhaving en uitbreiding van het NAVO-militairisme en vooral om de aan dacht af te leiden van de verheviging van de wrede Amerikaanse veroveringsoorlog in Vietnam", aldus het manifest. SCHIPHOL „Hoe triest de aanleiding ook is ,het is een verademing te zien, dat de oplopen en de protesten zich nu eens richten tegen de Russische ambas sades en tegen de Oosteuropese landen die Tsjecho-Slowakije bezet houden, in plaats van tegen Amerika" aldus mr. dr. C. Berkhouwer, V.V.D.-lid van «le Tweede Kamer, gisterochtend bij zijn te rugkeer uit Indonesië, waar hij met de Nederlandse parlementaire delegatie die daar nog vertoeft 14 dagen heeft rondgereisd. Ook in Indonesië is de reactie op de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije „op vallend fel tegen Rusland gericht" De legatieleider mr. Van Thiel heeft er nog even over gedacht het bezoek aan Indo nesië af te breken, doch met de andere leden van het parlementair gezelschap gaf hij er de voorkeur aan gezien het belang van dit bezoek dit toch af te maken. „Tien jaar geleden werd Nederland In donesië uitgezet, maar nu staan de deu ren weer wijd voor ons open", vervolgd mr. Berkhouwer. „De hartelijkheid en de warmte waarmee Indonesië ons heeft ontvangen, waren boven alle verwach ting". Over West-Irian zei mr. Berkhouwei onder meer: „Een van de Indonesiërs, die wij het voorzichtige verwijt maakten, dat er sinds 1962, toen Indonesië de ver antwoordelijkheid voor Nieuw Guinea van ons overnam, niets is gedaan, integen deel, dat het land er nog op achteruit is gegaan, antwoordde ons met een on weerlegbaar argument: wij zijn zelf in de jaren na 1962 ook sterk achteruit ge gaan". In Djakarta had mr. Berkhouwer een papoea-leider gesproken, die tegen hem verklaarde: „In West-Irian durven wij geen mond open te doen, maar in Dja karta kan ik alles zeggen". Van VN-toezichthouder Ortiz Sanz had hij een uitstekende indruk gekregen Hoe die man echter een eerlijke gang van zaken bij een toch werkelijk bijna on mogelijk te organiseren plebisciet zou moeten controleren, was hem niet dui delijk. „Indonesië moet de volksstem ming houden", zo zei hij, „ik heb er de overeenkomst van augustus 1962 n New York zojuist nog eens op nagele zen. Voor Nederland is geen enkele rol meer weggelegd. Ortiz Sanz is feitelijk niet veel meer dan een adviseur. Ik stel me voor, dat volgende maand Indone sische ambtenaren de bush-bush ingaan, daar met wat stamhoofden gaan praten en dan verslag uit brengen aan Ortiz Sanz, die zich ergens achter een bureau al dan niet met een glas whisky poogt koel te houden". (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid dr. J G. H. Tans (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Onderwijs en Weten schappen gevraagd welke pogingen wer den of worden ondernomen om een op lossing te vinden voor die studenten in de tandheelkunde voor wie, ondanks de dit iaar tot stand gekomen uitbreiding met 60 nieuwe plaatsen, bij de huidige stand van zaken eeen practicumplaats beschik baar zou zijn. Het KNMI deelt mee: Gedurende het komende etmaal zal de onstabiliteit in de weersgesteldheid ge leidelijk toenemen, waardoor plaatselijk regen- of onweersbuien tot ontwikkeling kunnen komen. Er worden echter ook enkele zonnige perioden verwacht waar bij de temperaturen zullen oplopen tot dezelfde waarden als vandaag of iets la gere, bij een overwegend matige noord oostelijke wind. MUZIEK Grote of Sint Bavokerk, dinsdag 20 u.: Orgelbespeling door Piet Kee. Kathedrale Basiliek Sint Bavo, Leidse- vaart. dinsdag 20 u.: Concert door Mün- chener Chorbuben. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „The sound of Music", a.l. Frans Hals, L9 en 21.15 u.: „Man, vrouw en het huwelijk", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De 7 maskers van de judoka", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Rondom het Oudekerksplein", 18 j. Minerva, wegens vakantie gesloten. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De da gen van het geweld". 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Verboden jungledriften", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De gendar me in New York", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Zaterdagavond 20.30 tot 22.30 u.: Extra openstelling van het met kaarsen verlichte museum (tot en met 7 september). Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Zorner- tentoonstelling „Langs de waterkant". Tekeningen van de 17de-eeuwse Holland se kunstenaars. Bovendien permanente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt): „Holland Foto '68", fototentoonstelling. Tot en met 1 september; zondags van 13 tot 17 u. en woensdagavond 20 tot 22 u. Vishal (Grote Markt): Sweet Life", foto's door Ed van de Elsken. Tot en met 1 september. Voor openingstijden zie Vleeshal. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Galerie-t (Bakenessergracht 67), 11 tot 17 u Zomerexpositie van grafiek, gou aches en klein plastiek. Zondags 14 tot 18 u. Tot en met 1 september. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maqueTte van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag van 9 tot 18 u. DIVERSEN Stadhuis, woensdag 14 en eventueel 20 u.: gemeenteraad Haarlem. Raadhuisplein (Zandvoort). 20 u.: Rond gang Harmonie St. Michael. Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 tot 2.00 u. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dageiiiks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met internationaal artiestenprograu.ma. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, da gelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella Zand voort), dagelijks 20 tot 2.00 u.: Dansen met Het Holland Kwintet. Strandhotel (Zandvoort), dagelijks dan sen. Linnaeushof (Bennebroek), Nedeilands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, spoortrein, etc., dagelijks. DINSDAG 27 AUGUSTUS' City Theater, 20 u.: „De Kanonnen van Navarona". Luï van Brederode, Santpoort, 20-22 u.: Expositie tekening en gouaches van Reinier Lucassen. WOENSDAG 28 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „De Kanonnen van Navarona". Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 18 en 20 tot 22 u. Expositie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen. De tentoonstelling duurt to en met 1 sep tember. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 27 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ze ventien". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Fanny Hill". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie houtsneden van Herman Stam- meshaus en keramieken van Wilma Mantje-Bakker; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, Huize „Scheybeeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Galerie Boumans. Breestraat 122 Ex positie houtsneden van Herman Stammes- haus en keramieken van Wilma Mantie- Bakker: geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize Schey beeck, Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.: voor groepen op aanvraag. DINSDAG 27 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: „Eldorado". WEERRAPPORTEN Maximum en minimum- 0A c re temperaturen binnen- en buitenland wind- rich tl w a re EÜ min. temp. neers 24 uuj Amsterdam onbew. 'O 24 16 0 De Bilt onbew nno 25 15 0 Deelen nalf bew. no 27 14 0 Eelde zw. bew ono 25 15 0 Eindhoven zw. bew. no 26 15 0 Den Helder half bew. no 21 18 0 Twente zw. bew no 26 14 0 Vlissingen onbew no 24 16 0 Ypenburg onbew. IO 25 16 0 Z.-Limburg mist ono 26 14 2 Aberdeen motregen wnw 15 10 0.1 Athene onbew. w.st. 29 21 0 Barcelona nalf bew. n 27 20 0 Belgrado geh. bew. wzw 22 16 41 Berlijn regen nno 26 17 7 bordeaux zw bew. w.st. 27 17 0 Brussel geh bew. no 26 15 0 Frankfort zw bew nno 24 16 2 Genève mist w st 23 11 0 Grenoble licht bew o 24 12 0 Helsinki geh bew. ono 22 15 1 Tnnsbruck half hew wnw 21 11 0 Kopenhagen zw. bew nno 24 15 0 Lissabon geh. bew wzw 30 17 0 Locarno regenbui o 26 15 0.3 Londen zw bew n 24 15 0 uxemburg licht bew. io 24 13 0.6 Madrid licht bew. wst. 34 16 0 Malaga met onvangen Mallorca licht bew. ono 29 18 0 Mtinchen mist w 20 12 12 Nice licht oew n 26 18 0 Oslo onbew. W St. 27 14 0 Parijs licht b*w. nno 25 16 0 Rome onbew. w.st 27 16 0 Stockholm mist no 23 11 0 Wenen zw. DfcvV. ono 21 15 1 Ztirich geh bew zw 22 11 0 WOENSDAG m AUGUSTUS Zon op 5 45 uur; onder 19.36 uur. Maan op 11.24 uur: onder 21.00 uur. MAANSTANDEN- Eerste Kwartier 31 augustus 0.35 uur. HOOG EN LAAG WATER IN 1JMUIDEN DINSDAG 27 AUGUSTUS Hoog water 5.37 uur en 17.59 uur. Laag water 1.36 uur en 13.47 uur. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Hoog water 6.12 uur en 18.35 uur. Laag water 2.09 uur en 14.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort lf 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2