Vrije zenders blijven uiterst actief in T sjecho-Slowakije Tien geboden voor de burger Britse parlement veroordeelt optreden van Sovjet-Unie hoofd- elektro- monteurs U commentaar op actuele zaken cijfers W apenopslagplaats ontdekt, zegt radio Vltava Russische aanvallen op Roemenië en Joegoslavië Veroordeling door Waldeck Rochet Verbroedering niet toegestaan Toestand weer normaalzegt radio-Moskou Russen vergroten verwarring in Praag Tsjechen vragen om een tribunaal HOOGOVENS IJMUIDEN telegrammen DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 Op de vlucht Separatisten Ih' kranten en op televisie Wilson spreekt over een „naakte agressie" Russische auto's met meetapparatuur in Praag my w$i -N Twee opinie-onderzoeken over de vraag der geboortenregeling, in opdracht van katholieke instanties uitgevoerd en één enquête van het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie over dezelfde problematiek hebben resultaten opgele verd, die ronduit ontstellend moeten wor den geacht voor de mate waarin het pau selijke gezag bij Nederlandse rooms- katholieken weerklank blijkt te vinden. Er is nauwelijks enig verschil tussen de meningen van de r.-k. geënquêteer den en die van andersdenkenden. De per centages lopen zeer weinig uiteen en dat is temeer opmerkelijk waar het hier een vraagstuk betreft dat door de pauselijke uitspraken toch een kwestie van leerge zag is gemaakt, waardoor het directe sa menhang heeft gekregen met de aanvaar ding van kerkelijke voorschriften in het algemeen. Men kan aan de hand van de door de KRO gepubliceerde cijfers rustig stellen, dat de afwijzing door de paus van techni sche en medicinale middelen tot geboor- tenbeperking door de overgrote meerder heid der Nederlandse katholieken niet aanvaard wordt. Uit de cijfers blijkt bo vendien, dat al vóór de pauselijke uit spraak persoonlijke beslissingen in de meeste huwelijken waren genomen, waar in na de encycliek nauwelijks enige ver andering is gekomen. Afgezien van de conclusie dat het pau selijke verbod in Nederland geen uit werking van betekenis blijkt te hebben, moet men tot de gevolgtrekking komen dat het kerkelijke gezag in Rome de Ne derlandse katholieken niet meer in zijn ban heeft. Het persoonlijke geweten van de meesite Nederlandse rooms-katholieken heeft zich blijkbaar onttrokken aan de slaafse navolging van geboden en verbo den die uit het Vaticaan afkomstig zijn, voor zover deze voor persoonlijke beoor deling vatbaar blijken. Persoonlijke be oordeling anno domini 1968 gaat heel wat verder dan vijftig of honderd jaar gele den. Men acht zich naar geweten ver plicht en verantwoord zelf te beslissen in aangelegenheden, die maatschappelijk (n in eigen gezin een persoonlijke ver- intwoordelijkheid eisen. Dat is een gees telijke groei naar grote mondigheid, die niet meer is terug te draaien. De pauselijke uitspraak over de geboor- tenbeperking wordt blijkbaar in Neder landse rooms-katholieke gezinnen gezien als een onaanvaardbare en verouderde poging om die klok wél terug te zetten. Een zeer kleine minderheid is nog niet zo ver, dat zij de pauselijke inzichten durft of kan betwijfelen. Een nog kleine re minderheid is in verwarring en weet niet wat te doen. Die situatie is voor de rooms-katho lieke kerk in Nederland uiterst critiek, omdat de clerus geconfronteerd wordt met een massale weigering tot uitvoering van een pauselijk gebod. De kerkelijke sanctie bij overtreding van dergelijke voorschriften is een status van zondig heid, die weer tal van consequenties voor de algemene geloofsbeleving en de deel neming aan de viering met zich brengt. De praktijk wordt dus eigenlijk, dat de Nederlandse kerkelijke overheid komt te zitten met een meerderheid van gelovigen die zich volgens het hoogste kerkelijke gezag in staat van zonde bevinden. Er zal heel wat tact en inzicht van die kerke lijke overheid worden geëist om te ver hoeden dat de schaal doorslaat en vele tot dusver nog praktiserende rooms-ka- tholieken 'n streep zetten onder een aantal andere punten van geloofsbeleving, die eveneens door Rome zijn opgelegd en voor discussie vatbaar zijn gebleken. Vele intellectuele katholieken nemen het standpunt in, dat de paus het volste recht en zelfs de plicht had een uitspraak te doen, maar dat zij het volste recht hebben die uitspraak naast zich neer te leggen Toch zullen dezen worden gecon fronteerd met de consequentie, dat zij daarmee een drempel hebben overschre den die hen feitelijk buiten de kerk plaatst. De paus en de kerk zijn één, en als het gezag van de paus onaanvaard baar wordt voor het persoonlijke gewe ten, wordt de kerk dat tegelijk ook. Hoe de geestelijkheid in Nederland deze ont stellende en onherstelbare ontwikkeling zal kunnen tegenhouden zonder het ver trouwen van hun gelovigen en hun eigen overheden te verliezen, laat zich niet duidelijk beoordelen. PRAAG (Reuter). Radio-Vltava, een station dat met de bezettingsmacht sa menwerkt en in het Tsjechisch uitzendt, heeft laten weten dat er op het ministe rie van Landbouw in Praag een geheime wapenopslagplaats is ontdekt. Ook in het gebouw van de opera in Praag had men wapens gevonden. De invloed van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije op de Amerikaanse presidentsverkiezingen is zonder meer duidelijk: het wantrouwen tegen de be doelingen van het nationaal-communisme in Oost-Europa is sterk toegenomen, de regeringspolitiek van Johnson heeit ach teraf in de ogen van vele Amerikanen reëler achtergronden gekregen, de mening over de oorlog in Vietnam is gewijzigd ten gunste van de „harde lijn", de „dui ven" hebben ongelijk gekregen en de na tionalistische tendensen in de Verenigde Staten zijn versterkt. Dat alles werkt ten gunste van Nixon, de communisten! ager van oudsher, die de enorme militaire macht van de Verenigde Staten sterk ge noeg acht om een militaire oplossing in Azië te forceren en een fervent voorstan der is van een tot de tanden gewapend West-Europa met West-Duitsland in de voorste linie, om uit die frontale situatie krachtige en kernachtige eisen te stellen aan de Sovjet-Unie. De sterk gestegen kansen van Nixon imponeren de Democratische Partij uiter aard zodanig, dat zij zeker niet met een ,duif" als MacCarthy in het krijt zal dur ven treden in de laatste ronde. Humphrey zal zelfs zijn „harde lijn" nog wat har der moeten maken om een volwaardig tegencandidaat te zijn. De tweesprong, waarop de politiek der Verenigde Staten enkele maanden geleden stond, toen de openbare mening zich steeds nadrukkelijker voor een beëindi ging van de oorlog in Vietnam uitsprak, steeds luider aandrong op een drastische reorganisatie binnenslands en alle eisen tot een progressiever regeringsprogram jui chend verwelkomde, is gepasseerd zonder dat van de oude, rechte weg is afgewe ken. Dat hebben de conservatieven in beide politieke partijen van de Verenigde Staten direct aan Moskou te danken. De blunder van Moskou treft dus niet alleen de Tsjechen en alle andere libera len in het Oostblok, maar ook over de he le wereld diegenen, die hoopten op een begin van coördinatie tussen verschillen de politieke stelsels op een periode van vreedzamer samenwerken ten bate van de rust en de welvaart aller volken. Als de Amerikanen een verkeerde keus doen bij de presidentsverkiezingen, zullen de na delige gevolgen daarvan zich niet alleen in Amerika doen voelen. De kans op gro tere vrijheid, betere levensvoorwaarden en snellere toenadering tussen tegenstan ders, op welk terrein ook, is in deze situa tie opnieuw tot een minimum geredu ceerd. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN In onze komplete kollektie treft U alle modellen aan. Ook de ringen met briljantjes. Boven dien kiest U gezellig bij ons in een speciaal ingericht hoek je. Prijzen vanaf f253.p. p. Inclusief fraaie gravering. HET HUIS VAN VERTROUWEN! HET HUIS MET HET CARILLON GR. HOUTSTR. 49 - TEL. 20049 HAARLEM PRAAG. (Reuter) De voorzitter van de Tsjechoslowaakse journalistenbond, Peter Kettner, die zondag uit Praag naar Oostenrijk is gevlucht, heeft een beroep op alle journalistenbonden en persorga nisaties gedaan het geweten van de we reld te mobiliseren. „Het gaat om het leven van de journalisten. De Tsjecho slowaakse collega's worden, evenals schrijvers en intellectuelen, door colla borateurs en verraders bedreigd. U hebt de pers in handen, de zogenoemde zeven de macht. Wij weten zelf welke geweldige kracht daarin steekt. Daarom hebben de Russen al in Cierna herinvoering van de perscensuur geëist", aldus Kettner. De vrije Tsjechoslowaakse zenders blij ven actief. Zender-Donau liet gisteren weten dat de telefooncentrale van Bra- tislawa door de Russen is bezet. Radio- Midden-Bohemen meldde dat Jiri Lukas, een radio-omroeper die met de Russen samenwerkt, uit de Tsjechoslowaakse communistische partij is gezet. Volgens dit radiostation is er in de Sovjet-Unie een geheime zender ontdekt, die de Rus sische inval in Tsjechoslowakije veroor deelt. Deze geheime zender eiste dat de communistische leiders, die voor de in terventie in Tsjechoslowakije verant woordelijk zijn, terechtstaan voor een volkstribunaal. Radio-Svoboda meldde gisteravond dat de gezinnen van Indra en Kolder een toevlucht hadden gezocht in de Russische ambassade in Praag uit angst voor re presailles van de bevolking. Deze zender verspreidde voortdurend oproepen van Tsjechen tot familieleden in het buiten land daar te blijven. „Blijf rustig zitten, bij ons is alles in orde" werd er gezegd. De meest luidruchtige steun ondervon den de Tsjechen in het "radioverkeer mo menteel van radio-Tirana. De Albanezen veroordelen de Russische inval in de meest krachtige termen, waarna zij steeds weer omlijst door marsmuziek uit roepen: „Met het marxisme-leninisme op weg naar het wereldsocialisme". Een vrije zender in Slowakije maakte maandag melding van geruchten over een separatistische beweging. De zender noemde de verspreiding van vlugschrif ten, waarin tot een bijeenkomst werd op- groepen, een provocatie. Op die bijeenkomst zou gesproken moe ten worden over de afscheiding van Slo wakije en de vorming van een republiek Slowakije binnen het verband van de Sovjet-Unie. De geheime zender had het over hersenschimmen. „De Slowaken blij- MOSKOU (Reuter-AFP). Feller dan ooit zijn de Russen maandag in de krant en voor de tv uitgevaren tegen Roeme nië en Joegoslavië als gevolg van de ver oordeling door deze landen van de be zetting van Tsjecho-Slowakije. Een com mentator van de Russische televisie ver klaarde dat „de officiële politiek van Joego-Slavië en Roemenië nu te vergelij ken is met die van NAVO en soortgelijke mogendheden" en „niets gemeen heeft met het marxistisch-leninistische interna tionalisme". Hij vond ook dat de twee landen, die diplomatieke betrekkingen met W.-Duits- land onderhouden, te zachtaardig staan tegenover de „revanchistische politiek" van die staat. Voorts nam hij het ze kwa lijk dat ze voedsel hadden gegeven aan de berichten uit het westen, als zou een Russisch-Bulgaarse invasie in hun landen ophanden zijn. „Het is merkwaardig dat Boekarest en Belgrado zich in dezen tot stilzwijgen me nen te moeten beperken en, wat nog ver bijsterender is, kennelijk zelfs bereid zijn door middel van sommige verkla ringen die daar zijn afgelegd dit door vijanden van het socialisme in het westen veroorzaakt kabaal aan te moedigen", al dus de commentator. De Roemenen, die na de bezetting van Tsjecho-Slowakije scherpe verwijten tot de Sovjet-Unie hebben gericht, benaderen de kwestie de laatste dagen wat voor zichtiger. Mogelijk hebben de gesprekken die Ceausescu met de Russische ambas sadeur in Boekarest heeft gehad, daar iets mee te maken. Maandagavond is in Boekarest bekend gemaakt, dat het Hongaarse politburo-lid Dezso Nemes daar voor een „vriend- schapsbezoek" is aangekomen op uitnodi ging van het Roemeense centrale partij- comité. ven onverdeeld over de eenheid van Tsjechoslowakije", aldus het blad. Een vrij radiostation in Praag deelde gisteren mee dat Russische tanksoldaten een 25-jarige vrouw hadden doogescho- ten, die bij een bushalte stond te wach ten. Volgens de radio was er geen duide lijke reden voor deze daad. Over het vertrek van Nada Bilak uit Londen heerst verschil van mening. Vol gens de Russische ambassade in Londen was zij donderdag naar de ambassade ge komen na van de ziekte van haar moeder op de hoogte te zijn gesteld. De zegsman deelde mee dat zij dezelfde dag naar Moskou was vertrokken „op normale wij ze" en met haar eigen paspoort. Een woordvoerder van de Tsjechoslowaakse ambassade heeft echter gezegd dat zij is ontvoerd. Rechtse demonstratie in Rome. De pop symboliseert een Tsjechoslo waakse arbeider, die door de Russen wordt verbrand. De manifestatie ge schiedde voor de Russische ambas sade. (Van onze correspondent) LONDEN. Beide huizen van het Britse parlement hebben gisteravond de Russische actie in Tsjecho-Slowakije in de krachtigste termen unaniem veroor deeld. Het was de eerste maal sinds 1939 dat het parlement van vakantie was te ruggeroepen. De stemming was gedrukt door het verlammende gevoel, dat men alleen maar kon protesteren, maar men was het met premier Wilson eens, dat in de omstandigheden protesten verre van nutteloos zijn. De stem van de gehele wereld moet van invloed zijn op het Kremlin, zo betoogde men. In het afgestampte Lagerhuis hield een PARIJS (DPA). De secretaris-gene raal van de Franse communistische par tij, Waldeck Rochet, heeft de bezetting van Tsjecho-Slowakije opnieuw scherp veroordeeld. „Niet zonder bitterheid en smart stellen wij onverbloemd vast, dat wij met betrek king tot de militaire interventie in Tsje cho-Slowakije het met de communistische partij van de Sovjet-Unie in hoge mate oneens zijn',' zo heeft de Franse commu nistische leider in een vraaggesprek voor de radio maandagavond gezegd. Aan de andere kant verzekerde Wal deck Rochet, dat niet gerekend mocht worden op deelneming van de Franse communisten aan „het anti-Sovjetcon cert", dat door „de vijanden van het so cialisme" was ontketend. „Wij zijn van mening, dat de militaire interventie in Tsjecho-Slowakije een ern stige fout is en zeggen dit openlijk". Waldeck Rochet sprak de hoop uit, dat de besprekingen in Moskou tot overeen stemming zullen leiden, waarbij het be ginsel van de vrije zelfbeschikking van el ke communistische partij inderdaad wordt erkend. PRAAG (AP) In het centrum van Praag hebben ongeveer twintig Tsjecho- slowaken een vrouw afgetuigd die met een Russische tankbemanning had aangepapt. Westerse televisieverslaggevers waren ge tuige van de scène. De vrouw was onge veer dertig jaar en zwaar opgemaakt. De televisie journalisten kregen echter niet de kans dicht bij te komen. Na korte tijd greep de politie in en werd de vrouw ont- PARIJS (AFP). Volgens radio Vrij Praag zijn op het ogenblik achttien Rus sische auto's met meetapparatuur voor De opsporingsfunctionarissen worden bij- De opsoringsfunctionarissen worden bij gestaan door personeel van de Russische ambassade, dat in auto's met een diplo matiek nummerbord rijdt. Hetzelfde station meldt dat de bezet ters een nieuwe radiozender in de lucht hebben: „Radio Praag, zender van de so cialistische republiek Tsjecho-Slowakije". De zender zou de luisteraars aansporen al het nieuws wat zij horen zelf te veri fiëren, om vorming van een foutieve me ning te voorkomen. MUNCHEN (DPA). In Tsjecho Slowakije gaan kleine gele vlugschrif ten van hand tot hand met de „tien geboden van de gewone burger". Duit se reizigers brachten een exemplaar van deze vlugschriften maandag mee naar München. Deze geboden luiden als volgt: Nimmer zal ik, ook niet voor de kleinste daad, verraad plegen aan de gedachte van de democratie, de vrijheid, de soevereiniteit en het humanitaire socialisme. Als enige president van Tsjecho- Slowakije zal ik slechts Ludvik Svoboda en als enige leider van het centrale comité der Tsjecho slowaakse communistische partij slechts Alexander Dubcek erken nen. Ik zal nimmer de raad van een ander opvolgen en ook niemand anders helpen dan slechts deze beide vertegenwoordigers van de staat en van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Ik zal hiervan nimmer afwijken, zolang ik niet vastgesteld heb, wie om deze agressieve ingreep in de soevereiniteit van mijn geboorte land verzocht heeft. Ik zal deze arglistige gewelddaad nooit vergeten. Daarom zal ik voortaan zorgvul dig ervoor zorgen, dat ik over de onderhandelingen over ons. waar en wanneer zij ook mogen worden gehouden, zodanig ingelicht wordt, dat ik steeds op alles ben voorbe reid. Bondgenoot en vriend zal voor mij slechts degene zijn, die mij daar van door zijn daden overtuigt. Op geweld zal ik met kalmte, be zonnenheid en verstand antwoor den. In deze moeilijke tijd zal ik mens zijn. zelfs wanneer andere mensen mij niet als een mens be schouwen. Nimmer zal ik de Witte Berg, de 15de maart 1939 en de 21ste augus tus 1968 vergeten. (Op de Witte Berg bij Praag ver sloegen in 1620 de keizerlijke troepen onder hun aanvoerder Tilly het leger van de protestantse opstandelingen onder de Boheemse koning Frederik de Vijfde). gebruinde Wilson rustig en zakelijk zijn ernstige requisitoir, daarin bijgevallen door oppositieleider Heath. Het parlement gaf in deze buitengewone bijeenkomst op felle, doch waardige wijze uitdrukking aan het nationale gevoel van verontwaar diging over het Russische optreden, door Wilson „naakte agressie" genoemd. Ondanks de veranderingen die zich in de laatste tien jaar in de Sovjet-Unie hebben voltrokken, blijkt het constante element te zijn, zo stelde men ontgoocheld vast, dat de Russische regering overgaat tot gebruik van geweld indien daar geen vergelijkbaar geweld tegenover staat! De les die ook Londen hieruit trekt, is, dat zonder terug te vallen op de verstarde negatieve houding van de koude oorlog, ervoor dient te worden gezorgd dat de NAVO zo paraat mogelijk blijft, niet om Tsjechoslowakije te hulp te snellen hetgeen onmogelijk is maar als zelfbe scherming van de niet-communistische wereld. De oppositie gaf in dit verband duidelijk blijk van ongerustheid over het opgeven van de Britse militaire verant woordelijkheid in het Midden- en Verre Oosten. Oppositieleider Heath steunde het denkbeeld van een NAVO-bijeenkomst op hoog niveau om de staat van het bondge nootschap na te gaan en bepleitte herzie ning van de regeling van de westelijke toegang tot Berlijn en de westelijke te genwoordigheid in die stad. MOSKOU (AFP). Radio-Moskou heeft vannacht verklaard dat de toestand in Tsjecho-Slowakije weer normaal wordt en dat in het land kalmte heerst. „Na de eerste irritaties bij de komst van de Russische en geallieerde troe pen irritaties die waren uitgelokt door de vijandige propaganda van de anti-so cialistische krachten begint het me rendeel van de Tsjechoslowaakse bevol king de gegrondheid van de gezamenlijke actie der bondgenoten te begrijpen. Uitin gen van vijandigheid tegenover de Rus sische soldaten blijven steeds meer ach terwege". Volgens het radiostation begint de be volking steeds duidelijker te beseffen dat de strijdkrachten van het Warschau-pact als vrienden zijn gekomen om een drei gende contra-revolutionaire staatsgreep te verijdelen. Dat die dreiging wezenlijk was is vol gens speciale verslaggevers van radio- Moskou in Praag bewezen door de ont dekking van munitievoorraden en radio zenders. „Auto's waarop leuzen waren geschil derd om de bevolking aan te zetten tot verzet tegen de geallieerde troepen rijden in de straten van Praag. Sommige van deze auto's konden worden aangehouden en de ordebewakers hebben gekonstateerd dat zij wapens vervoerden". (Van onze reisredacteur) PRAAG De Russen zijn kennelijk niet van plan om het in de Tsjechische hoofdstad Praag bij schieten alleen te la ten. Gisteravond, vlak voordat om negen uur de avondklok over weer een dag Russische bezetting zou luiden, plakte een Russische soldaat met zorg een tele- foto op een winkelruit aan het Wenzel- plein. Zodoende was vanochtend op de plaats, waar tevoren de Tsjechen hun hartekre- ten hadden vastgekleefd, nu een afbeel ding te zien van president Svoboda, rij dend in een open auto door Moskou, zwaaiend naar mensen langs de kant van de weg, met achter hem zijn verraders Brezjnev en Kosigin. Zonder twijfel is deze foto een van de documenten waarover dit geteisterde volk zich in de afgelopen dagen het meest heeft verwonderd. In geen enkel opzicht viel zij te rijmen met de bittere werkelijk heden van alle dagen die bloed hebben gekost, dat geenszins werd vergoten in de .openhartige en kameraadschappelijke sfeer", waarmee Rusland de onderhande lingen tussen bezetter en onderdrukker nog steeds typeert. Het is deze prent dus die de Russen dankbaar gebruiken om de Tsjechen in nog groter verwarring te brengen om trent de leiders aan wie zij in alom neer- gekalkte slagzinnen zo hartstochtelijk hun aanhankelijkheid hebben betuigd. ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installatie» van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroommonteor Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagsparvningskabels. Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 209 te richten aan Hoogovens limuiden, Personeelsvoorziening .Gebouw Buitenhof". WENEN (AP). Een groep Tsjecho slowaakse intellectuelen heeft een ver zoek gericht tot de Britse filosoof Ber- trand Russell en de Franse filosoof Jean- Paul Sartre om wederom een „oorlogs- misdadentribunaal" te houden naar aan leiding van de bezetting van Tsjecho- Slowakije. Een en ander werd bekendgemaakt door prof. Ivan Svitak van de Karei- universiteit van Praag, die in Wenen een persconferentie gaf. Het verzoek was door dertig intellec tuelen ondertekend. E 1 Solidariteitsactie. Uit solidariteit met Tsjechoslowakije hebben maandagmid dag de Franse arbeiders in vele bedrij ven vijf minuten het werk neergelegd. In de Bretonse hoofdstad Rennes werd met officiële toestemming naast de Franse vlag de Tsjechoslowaakse na tionale vlag gehesen. Bewaking. On Oost-Duitsland is de „bur gerlijke mobilisatie" afgekondigd. Als gevolg van deze order worden alle be drijven dag en nacht bewaakt door kaderleden van de communistische par tij en van de „arbeidersmilitie". Koel. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft koel gerea geerd op een suggestie van de West- duitse kanselier Kiesinger, een NAVO- top-spoedvergadering te beleggen ter bespreking van de Europese veiligheid na de invasie van Tsjechoslowakije. Vergoeding. De Westduitse regering heeft haar leedwezen er over uitgesproken, dat vorige week door demonstranten scha de is aangericht aan de Russische am bassade in Bonn, waarbij ambassadeur Tsarapkin is lastig gevallen. Bonn zal de schade vergoeden. Vijf minuten. Het Oostenrijkse vakver bond heeft een beroep op alle arbei ders gedaan om vijf minuten stilte in acht te nemen uit sympathie voor de vrijheidsstrijd van het Tsjechoslowaak se volk. Gestremd. Het aannemen van wagonla dingen en stukgoed uit Tsjechoslowa kije en verder via alle Oostduits-Tsje chische en Pools-Tsjechische grensover gangen, is, zo heeft de Nederlandse Spoorwegen vernomen, tot nader order gestremd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3