Tijdnood bedreigt ondernemers Voorbereiding BTW geeft zeer veel puzzels HAAR JOURNAAL Appel-lijn Uzige zomer voor Eva WEER EEN NIEUWE BRUG VOOR AMSTERDAM UIISKER Bittere verrassing Kamerlid vraagt over voorlopige hechtenis Faillissement Yascomij lijkt onvermijdelijk ss Congrescentrum in Eindhoven met 20 zalen Surséance voor verffabriek WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 13 Innen en betalen Taak van winkelier Heel ander stelsel Nachtmerrie Mouw aanpassen 1 (O^ Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. Heerlen niet garant -- pi IÉMBbI «li 'if 'Jf IP WASAUTOMATEN Faillissementen Premier De Jong: )V Onmisbaarheid van NAVO onderstreept Plan tot sluiting van Apeldoorns-Dierens Kanaal (Van onze correspondent) DEN HAAG Zoals schakers, die na de routine-openingszetten door diep nadenken over de volgende zetten op het schaakbord in tijdnood dreigen te raken, io dreigen de Nederlandse ondernemers in tijdnood te raken bij de voorbereidingen op de komst van de belasting toegevoegde waarde (B.T.W.). Deze nieuwe vorm van omzetbelasting is van diepingrijpende aard. Zelden is er een fiscale maatregel genomen, die zo sterk ingrijpt op alle facetten van het bedrijfsleven. Lang is er ten departemente geaarzeld bij de opstelling van de wetsontwerpen, die nodig waren om uitvoering te geven aan het bepaalde in het E.E.G.-verdrag van Rome ten aanzien van de uniformering van de belastingstelsels, Nu is echter het uitvoerings besluit in het Staatsblad afgekondigd en er is alweer een overgangsmaatregel in de maak. Steeds sneller worden de zetten op het schaakbord van de B.T.W. In de komende maanden zal de nieuwe belastingvorm het bedrijfsleven veel zor gen baren, waarbij vooral van de detail handel belangrijke administratieve offers worden gevraagd. De consument zal er direct niet veel van merken, behalve dan dat sommige artikelen duurder en ande re goedkoper zullen worden als in plaats van de thans geldende vijftien verschil lende tarieven van omzetbelasting, va riërende van 1 percent tot 25 percent (weeldetarief), worden gesimplificeerd tot 4 percent en 12 percent. Het bedrijfsleven zal zich echter voor vele administratieve puzzels geplaatst zien, maar op den duur zal men met de BTW moeten leren leven, zoals tot nu toe met de omzetbelasting, zo zei de toe komstig financieel directeur van de KLM, de heer E. Beekman, in een voordracht voor het departement Amsterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. De heer Beekman herinnerde eraan dat reeds bij het opstellen van het Verdrag van Rome in 1957 was uitgegaan van de gedachte dat er een harmonisatie van de omzetbelastingen in de EEG-landen tot stand zou moeten worden gebracht ten einde de bestaande verschillen in terug betaling bij export en het opleggen van heffingen bij de invoer uit de weg te ruimen. Andere landen hebben al in een vroeger stadium stappen genomen om tot de invoering van een belasting toegevoeg de waarde te komen. Deze helasting wil zeggen dat in elk stadium van produktie van grondstof tot eindprodukt dat aan de consument wordt geleverd omzetbelasting wordt geheven. De grondstoffenproducent begint met omzetbelasting te zetten op de factuur, welk bedrag hij aan de fiscus moet af dragen. De handelaar, die de grondstof fen doorverkoopt aan de fabrikant bere kent eveneens omzetbelasting, maar voor hij dit bedrag aan de fiscus afdraagt, mag hij eerst in mindering brengen wat hijzelf al aan omzetbelasting op de reke ning had gekregen. Hij maakt dus alleen het saldo over aan de fiscus. De fabri kant rekent bij de aflevering van zijn produkt aan de winkelier eveneens om zetbelasting en ook hij kan bij overma king aan de fiscus eerst aftrekken wat hemzelf in rekening was gebracht. Alleen de winkelier krijgt een moge lijkheid om de door hem te betalen om zetbelasting te verrekenen met zijn af nemers. Hij mag wel bij het betalen van de omzetbelasting over de eigen omzet in mindering brengen wat de fabrikant of groothandelaar hem aan omzetbelas ting in rekening brengt. Dit moet in de prijzen worden gecalcu leerd. hetgeen zal betekenen dat de win keliers scherp moeten gaan rekenen. Leg gen zij te veel op de prijs om de door hen betaalde omzetbelasting te compen seren. dan benadelen zij de eigen con currentiepositie en berekenen zij te wei nig dan voelen zij het zelf aan de porte monnee. Het is een heel ander stelsel dan de tot nu toe geldende omzetbelasting, waarbij in elke fase van produktie en verhande ling omzetbelasting moet worden betaald zonder dat er een verrekeningsmogelijk heid is met hetgeen de fiscus al in een voorgaand stadium van het produktiepro- ces had ontvangen. Alleen de winkeliers zijn tot nu toe vrijgesteld van omzetbe lasting, wat natuurlijk niet wegneemt dat er in de voorgaande fasen al een be langrijke kostprijsvermeerdering is opge treden om aan de fiscale aanspraken te kunnen voldoen. Het wordt in de toekomst niet zo als sommige fabrikanten en kooplieden menen dat op de factuur, die aan de cliënt wordt gestuurd het bedrag v/ordt vermeld van de BTW. die men zelf heeft moeten betalen. Dit zou tot de wat merk waardige situatie leiden, dat de afnemer precies zou kunnen berekenen wat de handelaar zelf voor het goed heeft be taald en hoeveel winst hij precies maakt. Het zou het zaken doen onmogelijk ma ken. Voor vele ondernemers dreigt de BTW een nachtmerrie te worden. Zij roept het probleem op van administratieve aard, maar ook op het gebied van de commer cie en van de investeringen Voor de ex porteurs wordt de situatie overzichtelij ker dan tot nu toe het geval was. De situatie wordt zo dat bij export van goe deren waarop in voorgaande stadia BTW is betaald het gehele bedrag dat op de nota aan de exporteur stond vermeld, wordt terugbetaald door de schatkist. Het buitenland krijgt ons produkt geleverd tegen de prijs zonder omzetbelasting. Daartegenover heft het importerende land een omzetbelasting gelijk aan het daar geldende tarief. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Is een wetsontwerp tot wijzing van de voorschriften in het wet boek van Strafvordering in zake het toe passen van voorlopige hechtenis spoedig te verwachten? Zo neen, wil de minister dan mededelen wat de oorzaak van dit uitblijven is en indien het ontwerp niet nog tijdens dit parlementaire jaar kan worden ingediend, in ieder geval het in terimrapport-Feber publiceren? Dit vraagt het Tweede-Kamerlid mevr mr. H. Singer-Dekker (P.v.d.A). aan de minister van Justitie. In een toelichting op haar vragen her lnnert mevr. Singer er aan dat in de me morie van Toelichting op de begroting '68 werd toegezegd, dat binnen enkele maan den een wetsontwerp inzake de voorlopige hechtenis en de toevoeging van een raads man verwacht kon worden. Hierdoor kan de concurrentievervalsing worden voorkomen, zoals nu in sommige gevallen mogelijk is omdat de omzetbe lasting die in de loop van het produktie- proces is opgebracht niet precies kan worden bepaald en de terugbetaling dan ook geschiedt op grond van ruw vastge stelde tarieven. Een typisch voorbeeld van de geschillen die hierover kunnen ontstaan is het jongste protest van Enge land tegen de import van koelkasten uit Italië, waar de fabrikanten een hoger be drag aan omzetbelasting terugontvangen, dan er in de loop van de produktie op zou zijn betaald. De Engelsen spreken van oneerlijke concurrentie en noemen de terugbetaling een verkapte exportsub sidie. De Nederlandse regering heeft zich niet overgegeven aan overmatige terugbeta ling van de omzetbelasting bij export. Integendeel, er wordt nogal over geklaagd dat de terugbetalingen te laag zijn, met het gevolg dat onze exporteurs in een nadeliger positie verkeren dan de buiten landers. Door de invoering van de BTW komt aan deze toestand een einde, want er valt nu precies na te gaan hoeveel BTW er in totaal is opgebracht zonder dat er uitvoerige berekeningen voor hoe ven te worden gemaakt. De exporteur betaalt zelf dus geen om zetbelasting, maar krijgt wel alle BTW terug, die op voorgaande facturen staat vermeld. Bij import moet de importeur naar gelang van het tarief, waaronder het geleverde produkt valt, 4 percent of 12 percent betalen, welk bedrag hij nader hand kan verrekenen met de BTW, welke hijzelf aan zijn afnemer in rekening brengt. Alleen een handelaar of fabrikant, die permanent met verlies werkt zou niet in staat zijn de verschuldigde en terug te ontvangen BTW met elkaar te vereffenen, doch in een dergelijk hypothetisch geval zou de fiscus er wel een mouw aan kun nen passen. ADVERTENTIE Opel Rekord 7995.- nu HEERLEN. Na ampele overwegingen heeft de raad van Heerlen besloten zich niet garant te stellen voor een bedrag van 10 miljoen gulden voor de refinancie- ring van de Vascomij. Dit besluit dat met 25 tegen 6 stemmen conform het voorstel van B. en W. werd genomen, zal ongetwijfeld het faillissement van de Vascomij tot gevolg hebben. Het is te vens niet uitgesloten dat hierdoor ook een aantal crediteuren in zodanige financiële moeilijkheden komt te zitten, dat nog een aantal faillissementen hiervan het gevolg zal zijn. Ook over een schadeloosstelling met be trekking tot de werknemers, die nog lo nen en salarissen te vorderen hebben, is momenteel nog niets met zekerheid te zeg gen. De gemeenteraad nam het besluit omdat het risico bij geval van refinancie- ring te groot zou zijn geworden. Burge meester F. Gij zeis verklaarde zich wel bereid de bedrijven die door het Vasco- debacle in financiële moeilijkheden ko men, zoveel mogelijk de helpende hand te zullen bieden. Vrouwelijker kan het niet. Panjse haarkunstenaar Alexandre heeft met Harriet Hubbard Ayer cosme tiek de Appel-lijn uitgevonden. Wat het kapsel betreft, zo simpel als Eva zelf. De opmaak heet ,.Em- bruns", wat letterlijk opspattend zeewater betekent maar vrij ver taald neerkomt op nevelachtig waas, vochtig glanzend. De lippenstift is buitengewoon glanzend, de oog make-up is in grijze en mauve tinten gehouden en het oog wordt driehoekig. De huid moet er levend en niet dood- gepoederd uitzien. De mode-ontwerpers Heim en Si- monetta lieten hun mannequins bij de wintercollecties deze make up dragen. I ADVERTENTIE I KCQ - ZAMUSSI - IGNtS - ZANKCR daoefll km Marktplein IJmuiden - Telefoon 14262 daoetijk* demonstratie Verwacht kan worden dat zeer bin nenkort de nieuwe brug bij het Rijnspoorplein in Amsterdam in ge bruik zal kunnen worden genomen. Rechts op de foto de tunnel onder de weg. (Foto Nationaal Foto Pers bureau Amsterdam. UTRECHT. Leden van de Utrechtse Vaar- en Duikerschool hebben dinsdag in de Vecht (bij de Marnixbrug in de Dom stad) het stoffelijk overschot gevonden van de driejarige Johannes F. van den Oudenalder uit Utrecht, die sinds maan dagmiddag werd vermist. Het kind is ver moedelijk tijdens het spelen in het water geraakt De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 27 augustus in staat van faillissement verklaard: Nicolaas Kollerie, wonende in Haarlem professor van der Waalstraat 49 Rechter-commissaris: mr. J. G. L. M. Bij - nen, Curator: mr. L. S. Römelingh, in Haarlem. G. P. de Groot, wonende in Zaandam W. Hooftkade 2, handelend onder Ship ping Toole, Rechter-commissaris: mr. J G. L. M. Bijnen, Curator: mr. J. A. M Thijssen in Zaandam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Wederom is gebleken dat Sovjet-communisme niet verenigbaar is met enigerlei vrijheid". Dit zei dinsdag in de Tweede Kamer minister-president De Jong, die een regeringsverklaring af legde omtrent de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. .Ondanks het feit dat in Tsjecho-Slo wakije nog slechts sprake was van zeer beperkte vrijheden, waarbij de Tsjecho- slowaakse leiders generlei twijfel hebben laten bestaan aangaande het absolute mo nopolie van de communistische partij, en tevens hun solidariteit ten opzichte van het Pact van Warschau hebben onder streept, heeft Moskou op de meest rigou reuze wijze gewelddadig een einde ge maakt aan het liberaliseringproces in Tsjecho-Slowakije", aldus de premier. „Voor de gehele wereld was de gebeur tenis derhalve een bittere verrassing. Extra stuitend is, in het licht der jongste geschiedenis, de deelneming van militaire formaties uit Oost-Duitsland aan deze agressie", zo zei premier De Jong. De premier zei verder dat de gebeur tenissen op duidelijke wijze hebben on derstreept hoezeer de NAVO nog onmis baar is. „Geconstateerd kan dan ook wor den dat de eensgezindheid van het bond genootschap erdoor is versterkt. Een zor gelijke ontwikkeling is de thans in West' Tsjecho-Slowakije plaatsvindende mas sieve concentratie van Sovjet-strijdkrach ten waardoor het reeds enigszins labiele evenwicht tussen de NAVO-verdedigings- troepen en het militaire apparaat van het Oost-blok dreigt te worden verstoord, mede indien de daardoor onstane leem ten in de Warschaupact-opstelling aan de Oostgrenzen van de federale republiek worden aangevuld", zo zei de premier. Als dit een permanent karakter zou krijgen dan dient er rekening te worden gehou den met de noodzaak van herwaardering van onze positie, aldus de premier. Vlak voor het begin van de twee minu ten stilte zijn van de publieke tribune in de Tweede Kamer pamfletten gegooid waarin de stilte goedkoop werd genoemd. In het pamflet werd opgeroepen tot boy cots en discussies met de Russen. Zaal wachters grepen in. RHEDEN. Rijkswaterstaat heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een plan voorgelegd om het Apeldoorn-Die- rens Kanaal aan het scheepvaartverkeer te onttrekken. Het kanaal wordt de laatste jaren min der intensief gebruikt en is slechts be vaarbaar voor schepen met een geringe diepgang. In het sluiten en droogleggen van het kanaal ziet de gemeente Rheden een oplossing voor de aanleg van een nieuwe verbindingsweg voor de Gelderse Achterhoek met Apeldoorn. De zomer is nog niet voorbij, ijs! Gemiddeld vier liter per jaar happen wij van het verkoelende goedje naar binnen. Maar vergeleken met Enge land, waar dubbel zo veel ijs wordt verorberd en Zweden en Rusland, met twaalf en elf liter, zijn wij nog ner gens. Natuurlijk wordt in Amerika het meeste ijs gegeten. Gemiddeld 22 li ter per man per jaar. Denk eens even in, 22 melkflessen vol ijs. „MEVROUW, U WEET niet waar het haar van uw pruik vandaan komt", zegt het Engelse maandblad NOVA. Jarenlang hebben de pruiken fabrikanten hun materiaal uit de min der ontwikkelde Europese landen ge haald. Het Europese haar, fijn, soepel, in vele tinten, zou het beste zijn. Sinds enkele jaren is het Hong Kong dat met China en India achter zich pruikenharen levert. „Het wordt ge kocht en verkocht alsof het wol is," aldus het maandblad. NU OOK WEGGOOI-kampeerders Een Amerikaanse nieuwtje voor ge makzuchtige kampeerders, een tent, slaapzak en rugzak uit plastic met pa pier die na gebruik kunnen worden f 75. Gemak kost geld. weggegooid. In de V.S. kost een der gelijke uitrusting zoveel als bij ons JUSTINE IS DE intrigerende naam van Louis Ferauds nieuw uitgebrach te parfum. Ook in eau de toilette-edi- tie, drie maal zo sterk als de gewo ne verdunde vorm. Op de Parfumeriebeurs in Utrecht, die van 26 tot en met donderdag 29 augustus wordt gehouden, wordt Jus tine geïntroduceerd. Ander nieuws van deze alleen voor vakmensen toegankelijke beurs: een make-up tas met ingebouwde lampen, vergrotende en gewone spiegel, alles onbreekbaar. Poppetjes die het midden tussen trol len en clowns houden zijn gevuld met badschuimpoeder. Het hoofd eraf draaien en hupla de inhoud in het bad. IN DE INDIASE deelstaat Maha- rasjtra behoort geboortenregeling tot de zorgen van het bestuur. Pasge trouwde paartjes krijgen daar van de regering een bescheiding uitbreiding van de uitzet. Het zijn twee zakdoe ken met daarop de treffende zinsnede „Klein gezin-gelukkig gezin". Ook een methode. DE PROGRESSIEVE PARIJSE ont werpster Emmanuelle Khanh heeft on langs een collectie lingerie uitgebracht Haar man maakte voor de grap ook een beha. Toen bleek dat man en vrouw een totaal verschillende kijk op het begrip „sexy" hadden. Zij zocht het in ronde halzen, kantjes en ka toenen batist. Hij in doorzichtig net materiaal met cirkelvormige stiksels en satijnen bandjes. De twee verschil lende creaties lieten respectievelijk al les en niets te raden. ALS TEGENSTELLING tot een comfortabele vakantie kan het ook avontuurlijk zijn om gewoon thuis op een nog mooie warme avond een maal tijd klaar te maken in de tuin of op het balkon. Voor houtskoolvuurtje of barbecue het receept van kaaskebab. Aan lange stalen prikkers moet u achtereenvol gens prikken, stukjes kaas, worst paprika, tomaat, ui, olijf en gember Deze pennen boven het open vuur houden, waardoor alles even gegril leerd wordt. Knappend stokbrood erbij maakt de maaltijd compleet. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Op vrijdag 4 oktober wordt in Eindhoven vermoedelijk door de minister van C.R.M. het geheel ver nieuwde Philips Ontspanningscentrum of ficieel geopend. De vijfde stad van het land bezit met dit gebouw het grootste congrescentrum van Zuid-Nederland. Het vernieuwde POC telt 20 vergader zalen, die plaatsbieden aan 4000 perso nen. Het centrum heeft voorts een grote theaterzaal, een muziekstudio, een restau rant, waar duizend maaltijden ineens ge serveerd kunnen worden, en een grote tentoonstellingsruimte. In deze expositie ruimte zal bij gelegenheid van de ope ning een tentoonste'.'ing worden in - micht van muziekinstrumenten uit de 65 lan den, waar Philips vestigingen heeft. De tentoonstelling duurt van 4 oktober tot 15 november. De verbouwing van het Philips Ont spanningscentrum. die drie jaar heeft ge duurd, heeft een kleine tien miljoen gul den gekost. AMSTERDAM. De rechtbank in As sen heeft aan de N.V. Verenigde Verffa- brieken Nederland in Hoogeveen voorlo pige surséance van betaling verleend tot 29 oktober. Tot bewindvoerder werd be noemd mr. A. J. M. ten Holte te Emmen. Het gemeenschappelijk administratiekan toor (GAK) te Amsterdam had in op dracht van de bedrijfsvereniging voor de chemische industrie het faillissement van het bedrijf (circa 30 man personeel) aan gevraagd wegens achterstallige betaling van sociale premies.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13