Uitgeputte partijleider Dubcek vraagt in toespraak om vertrouwen VERZET TEGEN AKKOORD Eenstemmige afwijzing door het parlement - Soldaten in actie tegen anti-V ietnambetogers HET WEER Russen hielden Nederlandse verslaggevers twee uur lang onder schot I win 200 piek met een piekfijne foto I Irak voorspelt Israëlische aanval „Nieuw Rechts" wil partij vormen Humphrey's stemmental gestegen Massale betoging in Mexico Groene baretten in T sjecho-Slowaki je Echt VcVkcf Slaapkamers... wit laqué Vert°anaf ƒ592,50 ƒ612,50 orood Hotel BREDER0DE Buien Aan het strand Stemmenverhouding Zie ook pagina 11 Noodzakelijk compromis Wantrouwen ongegrond Svoboda Ijsberg Argwaan opgewekt door pamfletten en notities Zie verder pagina 3 Zie pagina 7 Het woord is aan Literatoernaja fSazeta: Yak gdboren in circus Velserenderlaan 3 Nu Santpoort - t/o Ruïne Telef. 0 2560- 8012 'n GRAFELIJK DINER 58 e JAARGANG NUMMER 251 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENQMfiN ÖC KENN&MBR COURANT EN HET DAGBLAD VOOR U MUIOEN Verschijnt dagelijks, befa. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening IJmuider Courant no, 129288 Directeur: Mr. H. G van der Duizenden Tsjechoslowaken juichten zitter Jozej Smrkovsky toe na diens gisteren voor het gebouw van het aankomst uit Moskou. Smrkovsky parlement in Praag parlementsvoor- leunt uit een raam van het gebouw (zie pijl). (Van onze correspondent) CHICAGO. De militie van Illinois is vannacht in het geweer geroepen om voor het Hiltonhotel in Chicago stelling te ne men tegen een 1500 demonstranten, die na afloop van de tweede zitting van het Amerikaanse democratische partijcon gres hun bijval betuigden voor senator Eugene McCarthy. De soldaten met hun geweren in de aanslag vervingen de stadspolitie van Chicago en betrokken een cordon tegen over de veste waarin vice-president Hu ffeerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving 4, S, 7 Kennemer Kruimels 7 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Aangestipt 13 Haar Journaal 13 Economisch nieuws 13, 13 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Omdat het hogedrukgebied aan in vloed verliest is de bewolking toege nomen en daarbij de buienkans. De wind is matig uit oostelijke richting. Temperaturen 18 tot 20 graden. Vooruitzichten: minder fraai strand weer door de buien kans. bert Humphrey en senator McCarthy zijn ondergebracht. Ruim vijfhonderd soldaten met helmen, geweren, en gasmaskers stonden van morgen voor het hotel, terwijl aan de overkant van de straat honderden hippies, anti-Vietnam-demonstranten en aanhan gers van senator McCarthy in de koele nacht spreekkoren aanhieven tegen de dreigende overwinning van deze vice-pre sident Humphrey als de kandidaat voor het presidentschap van de democratische partij. De demonstratie vond plaats na een zit ting van het partij-congres, waar werd gedebatteerd over het beleid van de par tij ten aanzien van de oorlog in Vietnam. De soldaten trokken een versperrende haag om de demonstranten, die inmiddels de gelegenheid gaven aan een uiteenlo pend aantal sprekers om uiting te geven aan hun gevoelens. Oorlogsveteranen uit Vietnam, eerbiedwaardige gedelegeerden en hippies namen het woord en richtten zich in scherpe bewoordingen tegen het beleid van de regering, van president Johnson en vice-president Humphrey. De stemmenverhouding op de democra tische conventie was volgens de „Asso ciated Press"-telling vanmorgen: Humphrey: 1166 stemmen. McCarthy: 490 McGovern 52. „Favorite Sons" 180 Anderen 18 Niet toegezegd 716 Voor de nominatie bij de eerste stem ming zijn 1312 stemmen nodig. PRAAG en WENEN, (AFP, Reuter, AP en DPA) Radio Praag heeft een verklaring van de Tsjechoslowaakse nationale vergadering omgeroe pen, waarin gezegd wordt dat de vergadering niet akkoord gaat met de bepalingen van de overeenkomst van Moskou, vooral inzake het handha ven van de militaire bezetting van Tsjecho-Slowakije. De betrokken re solutie is door de voltallige vergadering eenstemmig aangenomen. De nationale vergadering blijft de bezetting van het land als onwettig beschouwen. Zij is van mening dat het Tsjechoslowaakse leger in staat is de westelijke grens van het land te bewaken. De vergadering bevestigt dat Tsjecho-Slowakije deel uit maakt van het socialistische blok. Verwacht wordt, dat partijleider Alexander Dubcek het plenum van het centrale comité zal toespreken op het clandestiene hoofdkwartier, van waaruit gisteren een verklaring werd uitgegeven waarin het akkoord van Moskou betreurd wordt. Als Dubcek de geruchten niet ontkent dat hij is bezweken voor de Russische eisen het bijzondere veertiende partijcon gres onwettig te verklaren, zal hij waar schijnlijk uit zijn functie gestemd worden. Voor het parlementsgebouw werd een spreekkoor aangeheven: „Wij willen niet op onze knieën kruipen". Een afgevaar digde naar de nationale vergadering ver scheen om hen via een megafoon de ver zekering te geven dat het parlement „niet zou aanvaarden wat met onze vrijheid en soevereiniteit is gedaan". De jongeren, die eerder foto's van pre sident Svoboda en partijleider Dubcek hadden afgerukt, schreeuwden ten ant woord: „Wij steunen het parlement, wij steunen het parlement, wij staan achter u". Daarna werd het volkslied gezongen door de menigte, van wie velen tranen in de ogen hadden. De afgevaardigden waren al om de waarheid begonnen te vragen na een toe spraak van de uit Moskou teruggekeerde Smrkovsky, die de verslagen en doodstil le vergadering meedeelde, dat er een noodzakelijk compromis was gesloten. De terugkeer van de onderhandelaars kreeg een dramatisch accent door de ineen storting van Dubcek toen hij de auto verliet. Dubcek maakte ook tijdens zijn grote rede over het akkoord van Moskou een uiterst vermoeide indruk. Nadat hij had bekendgemaakt dat hij binnenkort op een voltallige zitting van het centrale comité een uitvoerige uiteenzetting over de resultaten van de conferentie en de huidige problemen zou geven, stokte zijn stem. Even later vervolgde hij, moeizaam sprekend: „Excuseer mij voor de pauzes in deze om zo te zeggen geïmproviseerde toespraak. U begrijpt wel hoe dat komt". Voordat de rede van Dubcek begon, zond de radio het openingsthema van de vijfde symfonie van Beethoven uit, zoals de BBC dat in de tweede wereldoorlog heeft gedaan. Dubcek kondigde in zijn rede aan dat hij het bevel over de militie had over genomen. Hij wees op de „ongelofelijk moeilijke" toestand en waarschuwde dat deze niet misbruikt mag worden door elementen die gekant zijn tegen de ideeën van de partij. Hij drong aan op blijvende steun van de bevolking. Hoe groter deze steun, des te eerder kan worden terug gekeerd op de weg die na januari is ingeslagen. Hij verzekerde dat de bezettingstroepen geleidelijk meer op de achtergrond zou den worden gehouden en tenslotte zul len worden teruggeroepen. De troepen zullen onmiddellijk uit steden en dorpen worden teruggetrokken naar te voren af gesproken streken. Elk wantrouwen over de overeenkomst noemde hij ongegrond. Na een minuut pauze vervolgde hij: „Onze natie, ons volk behoort tot de so cialistische volkeren. Wij geloven dat on danks alles wat gebeurd is, ondanks alles wat wij heden meemaken, de betrekkin gen van onze volkeren met die van ande re socialistische landen in overeenstem ming met dit feit gevormd zullen wor den. Anders kunnen wij daarover ook geheel niet spreken. En juist omdat onze volkeren, de Tsjechen en Slowaken, hu maan zijn en een diepgeworteld interna tionaal gevoel hebben, wordt de betrek king met de volken van de andere socia listische landen en zelfs met het werken de volk van de Sovjet-Unie Op dat moment scheen Dubcek de draad van zijn betoog even kwijt te zijn en vervolgde hij: „Voelen zij de interna tionale betrekking, die wij nooit mogen verwaarlozen, want ook in de toekomst moeten wij verder werken aan deze koers, opdat onze volkeren nader tot elkaar komen, om het feit waar te maken dat ons volk en ook de andere volkeren socialistisch zijn". President Svoboda had tevoren ver klaard dat met de Sovjet-Unie is over eengekomen dat de Russische troepen ge leidelijk en volledig zullen worden te ruggetrokken. Hij verklaarde ervan over tuigd te zijn dat de Tsjechoslowaakse delegatie naar Moskou het vertrouwen van het volk niet heeft bedrogen. Het officiële communiqué over de on derhandelingen zegt onder meer dat de bondgenootschappelijke troepen in Tsje- choslowakije zich niet met de binnen landse aangelegenheden van de Tsjecho slowaakse socialistische republiek zullen bemoeien. Het communiqué bevat geen aanwijzingen omtrent veronderstellingen van de laatste dagen dat de Tsjechoslo waken zich met de wederinvoering van perscensuur en met een blijvende statio nering van troepen van het Warschau pact aan de Westduitse grens akkoord zouden moeten verklaren. Maar Westelijke diplomaten in Moskou vergelijken het communiqué met de spits van een ijsberg, waaronder een lange reeks van nauwkeurig omschreven ge dragsregels voor de Praagse hervormers is verborgen. Dat Dubcek nog als partij leider wordt erkend, mag een triomf he ten maar de waarnemers vinden in het bijzonder de voorwaarden voor het terug trekken der bezettingsmacht „zodra de toestand zich normaliseert" onheilspel lend, want wat verstaat Rusland onder „normalisering"? In politieke kringen in Londen is al geuit dat het compromis in werkelijkheid een grote Russische zege betekent. De reactie van de Praagse be volking wijst in dezelfde richting. Vrije radiozenders en verschillende partij-afde lingen hebben zich al lijnrecht tegenover het akkoord opgesteld. Overigens heeft de Tsjechische rege ring meegedeeld dat buitenlandse journa listen tot nader order niet in het land worden toegelaten. Het leven in Praag wordt langza merhand weer ongeveer normaal. Hier verzamelen arbeiders de wrak stukken van uitgebrande voertuigen en opgeworpen barricades op vrachtwagens. MEXICO. (Reuter) Ongeveer hon derdduizend studenten hebben in Mexico deelgenomen aan een betoging tegen de regering en tegen vermeende wreedheid van de politie. De studenten eisten het aftreden van de regering en maakten ook duidelijk dat zij niet veel goeds van de Olympische Spelen verwachtten. Sommige spandoeken toonden een tijd bom die in een basketbalnet wordt ge worpen met het onderschrift „Olym piade 1968". (Van onze speciale verslaggever) TABOR. Met de vinger aan die trek ker van de karabijnen hebben drie Rus sische soldaten ons twee uur lang be waakt in een door pantserwagens bezet weiland, enkele kilometers ten zuiden van de Tsjechische stad Tabor. Het rode leger heeft het niet erg begrepen op jour nalisten die het Westen willen informe ren over de situatie in Tsjechoslowakije. Na reeds een vijftal Russische controle posten zonder veel moeilijkheden te heb ben gepasseerd strandden redacteur Dick van Reeuwijk van het Algemeen Dag blad, en uw verslaggever, die tezamen in een Oostenrijkse Volkswagen probeer den van Praag naar de grensstad Gmünd te komen, op de haast ondoordringbare afzetting bij Tabor. Onze auto werd aangehouden door een Russische soldaat met een rode vlag. De weg was gedeeltelijk afgeloten door een gevechtswagen, zodanig dat er nog twee meter wegbreedte overbleef voor het doen passeren van auto's. Achter een boom zat een soldaat geknield met de karabijn in de aanslag. Er werd geen woord gezegd. Met gebaren werd aangeduid dat de ba gageruimte moest worden geopend. Met gebaren ook dat men koffers en tassen wilde doorzoeken. Met het openen van de bagage werd geen genoegen genomen. Terwijl wij met de karabijn onder schot werden gehouden, haalden twee soldaten de koffers leeg. Een toilettas trok grote belangstelling, doch werd na enige aarze ling als niet belangrijk terzijde gelegd. De schrijfmachine werd aan alle kanten beekeken, evenals een bandrecorder. ADVERTENTIES Prachtig zoals deze slaapkamers uitgevoerd zijn. Krasvrije D.D. lak gaVan- deert u een slaapkamer, die belist geen krasjes gaat Ook in palissander wit-uit- voering vanaf U kunf deze modellen in onze etalages bewonde ren. Kom eens kijken bij .meubelen BOOT TIL. 12047 (Gierstraat 52-54-561 HAARLEM Montaigne: Wij zijn geboren om de waarheid te zoeken. BEIROET (AFP) Radio-Bagdad meldde vanochtend in de eerste uitzen ding dat „de Israëlische strijdkrachten opnieuw in staat van alarm zijn gebracht als voorbereiding van een nieuwe aanval op de Arabische landen". Ook kranten in de Iraakse hoofdstad spreken van een aanstaande Israëlische aanval gericht tegen Jordanië. Zij vragen de Arabische staten klaar te staan, „de bevrijding van Palestina kan niet alleen aan de commando's worden overgelaten", AMSTERDAM De consequenties van de vorming van een nieuwe, rechtse poli tieke partij de party „Nieuw Rechts" zullen onder ogen worden gezien op een in de eerste helft van oktober centraal in Nederland te houden besloten bijeenkomst. Dit wordt medegedeeld in het jongste num mer van het weekblad „Rechts-om" (hoofd redacteur de heer Max Lewin), een uit gave van de stichting „Nieuw-Rechts". Hoewel de gedragslijn nog geheel zal moeten worden bepaald zgl uitgangspunt zijn dat de te vormen partij „Nieuw Rechts" zich van de aanvang aan als ,een gedisciplineerde, strijdbare organisatie zal opstellen op een ondubbelzinnige rechtse basiis. Kandidaatleden zullen eerst na een ballotage worden toegelaten en een leden nummer ontvangen. Tot de meest urgente aangelegenheden behoort de oprichting van een militante jeugdafdeling, aldus het weekblad. MOSKOU. (AP) Het Russische blad Literatoernaja Gazeta heeft bekendge maakt dat de V.S. een aantal van hun speciale troepen (groene baretten) Tsje choslowakije hebben binnengestuurd om te helpen bij vermeende contra-revolu ties. Volgens het blad zijn de manschappen in Oostenrijk getraind en zijn zij in kleine groepjes vermomd als toeristen de grens overgekomen. Het blad maakte niet dui delijk welke taak de „groene baretten" zouden hebben, doch meldde wel dat zij waren opgeleid om „onder de omstandig heden in Tsjechoslowakije militaire ac ties uit te voeren". Het blad beweert verder dat ook West duitse troepen zijn opgeleid in het kamp Schwarzenberg bij Salzburg, waar ook de groene baretten zouden zijn geweest, en dat grote hoeveelheden wapens uit West-Duitsland Tsjechoslowakije zijn binnengesmokkeld. LEEUWARDEN In de afgelopen nacht is in de stallen van „Circus Ran- cy", dat in Leeuwarden voorstellingen geeft, een Himalaya-yak geboren. Voor zover bekend is dit de eerste maal dat in Europa een dergelijk dier ter wereld is gekomen. Moeder en dochter maken het uitstekend. De yak, die in Azië in het wild leeft, is verwant aan de koe. ADVERTENTIES illlllilÉllt

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1