KAMER VEROORDEELT RUSSEN Kamerleden zinspelen op verbreken betrekkingen met Nigerië tt Geen Nederlanders meer in Tsjecho-Slowakije Agenda voor Haarlem en de IJmond Alleen CPN tegen s Lokale omroep in oprichting mrJ§ Motiebezetting Tsjecho-Slozvakije in strijd niet V.N.-handvest Auto van officier van Justitie gestolen Meisje van twee jaar verdronken Weinig solidariteitsstilte 2 minuien s Plaatseliik buien „SILLVAGNEN" WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 Schijn K rokodillentranen KEUKENCENTRUM „IJMUIDEN" IN AMSTERDAM Svenska Restaurangen KENNEMERPLEIN 5 TELEFOON 16840 HAARLEM ,Open brief' Haarlem V elsen-U muiden Beverwijk - 4 .s-S (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het debat in de Tweede Komer is gisteren geëindigd met een aanvaarding van de motie, ingediend door de Anti-Revolutio naire fractievoorzitter. Biesheuvel, waarin de Kamer het Russische op treden in Tsjecho-Slowakije in fla grante strijd noemt met het handvest van de Verenigde Naties en met het recht op zelfbeschikking en vrijheid. In de motie wordt de aanslag op de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slo wakije ten scherpste veroordeeld en wordt verder solidariteit betuigd met de bevolking van Tsjecho-Slowakije in haar verzet tegen de onderdruk king. De enige fractie die niet vóór de motie was, was die van de C.P.N., omdat, zoals fractievoorzitter Bakker zei, de C.P.N. niet de schijn wil wekken het eens te zijn met mensen als Koekoek, Harmsen en Van Dis. Tevoren had de Kamer zich vrijwel in haar geheel geschaard achter de regeringsverklaring die premier De Jong gistermiddag omstreeks één uur af legde. Namens de drie christelijke partijen, de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U., zei mr. Biesheuvel, dat de agressie van de Sovjet-Unie niet voortgekomen is uit een militaire bedreiging. Hij noemde het een aanval op de vrijheid, die in het commu nistisch geregeerde Tsjechoslowakije aar zelend was begonnen, steeds breder om zich heen greep, vooral ook dank zij de schrijvers, de mannen van de wetenschap en kunst en de journalisten. Met de rege ring prees mr. Biesheuvel de houding van het Tsjechoslowaakse volk, de weerbaar heid en de moed van de jeugd en .de on verschrokkenheid van de mannen en vrouwen die het vrije woord in geschrift via radio en televisie wisten en weten te brengen. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., drs. Den Uyl, mede-sprekend namens D'66 en de Politieke Partij Radicalen, veroor deelde eveneerts het Russische optreden ten scherpste. Hij vond het nu geen tijd voor excursies en vriendelijkheden aan het Oostblok, maar op langere termijn ten met Oost-Europa. Een staking van wilde hij geen stopzetting van de contac- dergelijke contacten zou de Sovjet-Unie motiveren vast te houden aan de harde lijn. Drs. Den Uyl meende dat men be wust moest blijven streven naar ontspan ning. Dan zou het voor de Russen steeds moeilijker worden om vast te houden aan de pretentie dat het Oostblok bedreigd wordt. De NATO kunnen we niet missen aldus de heer Den Uyl, maar het Westen dient naast een gecoördineerde verdedi ging ook een gecoördineerde ontspan- ningspolitiek te voeren. Hij bleef van oordeel dat de op ontspanning gerichte politiek mede heeft bijgedragen tot de liberalisering in Tsjechoslowakije. Het zou bijzonder kortzichtig zijn, zo zei hij, als we iets van de ontspanningsmogelijk heden zouden laten schieten. De fractievoorfzitter van de P.S.P.. de heer Lankhorst, zei, diep teleurgesteld te zijn maar pleitte niet voor een wijziging in onze buitenlandse politiek. Hij vond dat de Tsjechoslowaken een voorbeeld gaven van geweldloos verzet. Premier De Jong tijdens de rege ringsverklaring, die gisteren aan het Kamerdebat voorafging. Mr. Toxopeus (V.V.D.) trok uit het ge beurde de conclusie dat communisme en vrijheid niet samen kunnen gaan. Wie de weg van de vrijheid opgaat, verlaat de weg van het communisme. Hij meende dat de ontspanning meer schijn dan wer kelijkheid was geweest. Meer dan ooit zullen we moeten beseffen dat we de NATO niet kunnen missen en dat de NATO effectief moet zijn. In gelijke termen sprak de afgevaar digde van het G.P.V., de heer Jongeling. Hij verzette zich tegen vlotte toenade ringspogingen en meende dat er niet ge knabbeld moet worden aan de Nederland se defensie. Hij was van mening dat het culturele verdrag met de Sovjet-Unie, dat begin september in de Tweede Kamer ter sprake zal komen, door het parle ment niet moet worden aanvaard. De heer Harmsen (Boerenpartij) zei dat het communisme wreed blijft en noemde het pijnlijk dat het Tsjechoslo waakse volk ons dat duidelijk heeft moe ten maken. Ook de fractievoorzitter van de C.P.N., de heer Bakker, veroordeelde het optre den van de Russen. Hij sprak van de verwoestende invloeden van het Russi sche revisionisme. De Sovjet-Unie vreest de gevolgen van de nationale gevoelens, In plaats van deze te respecteren. De lei dende kringen in de Sovjet-Unie keerden ADVERTENTIE Wij tonen u in onze 150 m2 toonzaal een keur van Hollandse en Duitse im port keukens, zie verder onze enorme sortering hang-legkasten, buffetten, aanrechten enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 - 114 28 Geopend van maandag t/m zaterdag van 9-6 uur. zich niet alleen af van de arbeidersbewe ging maar ze benadelen deze zelfs. De heer Bakker wilde echter niet mee doen aan wat hij noemde het vergieten van krokodillentranen. Zijn fractie voelde dan ook niets voor de twee minuten stilte, die tevoren ook door de Tweede Kamer in acht waren ge nomen. Zowel het houden van de twee minuten stilte als de motie die tevoren was ingediend door mr. Biesheuvel kwam naar zijn mening alleen maar voort uit communistenhaat en niet uit liefde voor het Tsjechoslowaakse volk. De heer Koekoek (Boerenpartij-Koe koek) zei, dat er van de ontspanning niets is gekomen. Hij vond, dat er hele maal geen bezoeken aan communistische landen gebracht moeten worden omdat bezoeken aan dictatoren nooit gepast zijn. Ook de heer Van Dis (S.G.P.) zei, dat er van een werkelijke ontspanning geen sprake meer was. Namens de regering zei minister-presi dent De Jong de motie te verwelkomen. Hij gaf als mening van de regering dat de veiligheid van het Westen nog vol doende beschermd is ook al vinden er troepenbewegingen van de Russen in Tsjechoslowakije plaats. Hij meende ech ter dat er met de bondgenoten zal moeten worden overlegd indien voortzetting van deze troepenbewegingen mogelijkerwijze zal moeten leiden tot een herziening van onze defensiepositie. Hij zei toe dat de Nederlandse regering soortgelijke facili teiten aan Tsjechoslowaakse vluchtelin gen zal verlenen als de Zwitserse rege ring reeds heeft verleend. Aan het slot van zijn toespraak zei de heer De Jong dat hij ondanks alle gebeurtenissen toch hoop voor de toekomst had omdat het juist de jeugd in Tsjechoslowakije is ge weest die zoveel moed betoond heeft bij het verdedigen van de vrijheid. MAASTRICHT Wegens het stelen van de auto van een Maastrichtse offi cier van Justitie is voor de rechtbank in Maastricht dinsdag negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaar delijk geëist tegen een 24-jarige schippers knecht uit Roden. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Tweede-Kamerle den mr. G. A. A. M. Boot (K.V.P.), drs. J. Boersma (A.R.) en mr. C. A. Bos (C.H.U.) hebben aan de minister-presi dent en aan de minister van Buitenland se Zaken gevraagd in hoeverre zij hand having van de officiële en zakelijke be trekkingen met Nigerië nog langer van positieve betekenis achten, nu de rege ring van dit land belet, op grond van welke overwegingen dan ook, dat aan slachtoffers in Nigerië, met name ook aan vrouwen en kinderen, doeltreffend hulp wordt geboden. In een toelichting merken de vragen stellers op dat sedert het antwoord van de bewindslieden van 20 augustus j.l. bij herhaling de geneutraliseerde landings baan van het Rode Kruis in Biafra is gebombardeerd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft een vliegtuig van Martin Air Charter in eigendom verworven om een maand lang voedsel naar Biafra te brengen. Verwacht wordt, dat op 4 september de eerste vlucht wordt gemaakt. In totaal zullen zestig vluchten naar Biafra worden on dernomen, alle onder auspiciën van het Internationale Rode Kruis-Comité in Ge- Het toestel is een vrachtvliegtuig van het type DC 7-c, waarmee per vlucht 13.000 kilo voedsel kan worden ver voerd. Het toestel wordt door Martin Air Charter geleverd met bemanning en het nodige grondpersoneel, alsmede met brandstof voor alle vluchten. Deze actie gaat het Rode Kruis in ons land één mil joen gulden kosten, waarbij nog een groot bedrag komt voor de verzekeringsgaran ties. Het contract tussen het Rode Kruis en Martin Air Charter is dinsdag gete kend. Het toestel, dat op Schiphol staat, zal wit worden geschilderd en zal worden voorzien van het Rode-Kruisembleem. In ons land was geen vliegtuig voor voedseltransporten te huren, in verband met de grote risico's voor de charter maatschappijen en de bepianning. Een weg is thans gevonden, waarbij deze ri sico's voor rekening van het Rode Kruis komen door voor een maand ook het eigendom over te dragen, een soort huur koop met verplichting bemanning en ma teriaal terug te nemen. Het Internationale Rode Kruis-Comité beschikt thans over vijf vliegtuigen uit Scandinavische landen voor de transpor ten naar Biafra. Het Nederlandse toestel is een welkome uitbreiding van de vloot, die voor de hulpverlening kan worden in gezet. AMSTERDAM Er zal in Amsterdam nog vóór het eind van dit jaar een lo kale radio en t.v.-omroepstichting worden opgericht. De bedoeling is dat de radio de gehele dag zal uitzenden, de tele visie zal nog slechts een half uurtje, te weten van half zeven tot zeven uur. in de lucht zijn. Dit programma geeft dan Amsterdams nieuws. In het najaar zal een zendmachtiging worden aange vraagd. Het is niet de bedoeling dat het een gemeentelijke aangelegenheid wordt, maar een onafhankelijke stichting die is geschoeid op een zo breed mogelijke ba sis. Wethouder Polak van Amsterdam heeft gisteren mededelingen gedaan over deze kwestie, waarbij naar voren kwam dat wettelijk en technisch de oprichting van een lokale zender geen bezwaren ontmoet. Nauw samen met het verlenen van een zendvergunning hangt het probleem der exploitatie van een Amsterdamse zender. Ook andere plaatsen hebben soortgelijke plannen. In Den Haag speelt onder meer een rol of een dergelijke omroep recht heeft op een bijdrage uit de kijk gelden of dat via deze zenders reclame inkomsten kunnen worden verworven. Hoe „Hilversum" en „Bussum" tegen over deze plannen staan is niet bekend. Wel weten Amsterdamse initiatiefnemers dat in radio- en t.v.-kringen het probleem van de lokale en regionale zenders wordt bestudeerd. In februari 1966 is door de Amster damse gemeenteraadsleden Van Thijn en Dooijes (P.v.d.A.) het initiatief genomen voor lokale t.v.- en radiozender Am sterdam met als overweging dat een zo grote gemeenschap als Amsterdam en di rect omliggende plaatsen behoort te be schikken over moderne communicatiemid delen. Het plan vond weerklank in de ge meenteraad en bij het college van B. en W. Er werden twee commissies ingesteld, beide onder voorzitterschap van wethou der dr. Koets, die zich met de proble men er aan verbonden gingen bezighou den. De eerste, de zogenoemde stuur groep bestond uit deskundigen, de twee de was een commissie ad hoe uit de raad. ZAANDAM. De 2-jarige Catharina van der Veekens is dinsdag in Zaandam verdronken, toen zij met haar moeder en tweelingzusje in de Voorzaan viel. De moeder liep met haar fiets, waarop de twee kinderen zaten, een pontje over het water af. Terwijl alleen nog het voor wiel op de steiger stond, voer het pontje plotseling terug. De veerman en enkele voorbijgangers brachten de vrouw en het ene kind op de wal. Catharina zat evenwel met haar kleertjes aan de schroef van de pont vast en verdronk. ADVERTENTIE m» f Weer iets nieuws uit Zweden Onze ijs-gekoelde trolley met zijn groot assortiment Zweedse haring rijdt voor U, tijdens lunch en diner. In ons café Plate-service. Eigen parkeerterrein. j DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat dinsdag telefo nisch contact heeft gehad met de Neder landse ambassadeur in Tsjechoslowakije, deelt mee dat alle Nederlanders, die zich bij de ambassade voor vertrek gemeld hadden, thans Tsjechoslowakije hebben vtrlaten. Voor zover bij de Nederlandse ambassade bekend is, bevinden zich in Tsjechoslowakije geen Nederlanders meer die het land nog willen verlaten, zo deel de het ministerie van Buitenlandse Zaken De solidariteitsdemonstratie, waartoe de Internationale Federatie van Trans portarbeiders (ITF) haar 6.5 miljoen le den in de hele wereld gisteravond heeft opgeroepen, is voorlopig opgeschort. Het was de bedoeling gedurende 24 uur het transport te boycotten van en naar de vijf communistische landen, die Tsjecho slowakije hebben gezet. Op de Dam in Amsterdam hebben dui zenden mensen de twee miniten stilte in acht genomen. Het plein verstilde volko men. Maar elders in de stad stopte het verkeer lang niet overal. In Den Haag nam bijna niemand de stilte in acht, ook in Rotterdam was dit nagenoeg niet het geval. In Utrecht viel evenmin veel te merken van de solidariteitsbetuiging. In een „open brief" hebben 42 priesters en predikanten uit de Zaanstreek protest MUZIEK Grote of St. Bavokerk, donderdag 15 u.: Orgelbespeling door Klaas Bolt. Concertgebouw, donderdag 20.15 u.: Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Willem Bertsch. BIOSCOPEN Cinema Palace, woensdag 14 en 20 u.: „The Sound of Music", a.l. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „De Non", 18 j. Frans Hals, woensdag 19 en 21.15 u.: „Man, vrouw en het huwelijk", 18 j. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.: „Viva Maria", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De 7 maskers van de judoka", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „De 4 meedogenloze wre kers", 14 j. Luxor, woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „Rondom het Oudekerksplein", 18 j. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.: „Het wonder van de Liefde", 18 j. Minerva, woensdag gesloten. Donder dag 20.15 u.: „Wedren met de ooievaar", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De da gen van het geweld", 14 j. Roxy, woensdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Verboden jungle driften", 18 j. Donder dag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Ik, een vrouw", 18 j. Studio, woensdag 14.15, 19 en 21.15 u.: „De gendarme in New York", a.l. Don derdag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wild op liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken, uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Zaterdagavond 20.30 tot 22.30 u.: Extra openstelling van het met kaarsen verlichte museum (tot en met 7 september) Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Zomer - tentoonstelling „Langs de waterkant". Tekeningen van de 17de-eeuwse Holland se kunstenaars. Bovendien permanente tentoonstelling van schilderijen, fossieien, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt): „Holland Foto '68", fototentoonstelling. Tot en met 1 september; zondags van 13 tot 17 u. en woensdagavond 20 tot 22 u. Vishal (Grote Markt): Sweet Life", foto's door Ed van de Elsken. Tot en met 1 september. Voor openingstijden zie Vleeshal. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Galerie-t (Bakenessergracht 67), 11 tot 17 u Zomerexpositie van grafiek, gou aches en klein plastiek. Zondags 14 tot 18 u. Tot en met 1 september. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag van 9 tot 18 u. DIVERSEN Raadhuis Bennebroek, donderdag 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. Raadhuisplein (Zandvoort), woensdag 20 u.: Rondgang Harmonie St. Michael. Vijverpark (Zandvoort), donderdag 20 u.: Concert Zandvoortse Kapel. Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 tot 2.00 u. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, da gelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 2.00 u.: Dansen met Het Holland Kwintet. Straridhotel (Zandvoort). dagelijks dan sen. Linnaeushof (Bennebroek), NedeiJands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, spoortrein, etc., dagelijks. WOENSDAG 28 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „De Kanonnen van Navarone". Ruïne van Brederode, Santpoort, 20 tot 22 u.: Expositie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen. DONDERDAG 29 AUGUSTUS City Theater, 20 u.: „Bron der wellust". Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 18 en 20 tot 22 u. Expositie tekeningen en gouaches van Reinier Lucassen. De tentoonstelling duurt tot en met 1 sep tember. Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ze ventien". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Fanny Hill". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie houtsneden van Herman Stam- meshaus en keramieken van Wilma Mantje-Bakker; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, Huize „Scheybeeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. DONDERDAG 29 AUGUSTUS Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Matt Helm en de verdrukkers". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Stiletto gangsters". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie houtsneden van Herman Stammes- haus en keramieken van Wilma Mantje- Bakker: geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize Schey beeck, Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. Twee minuten stilte op de Dam m Amsterdam. aangetekend tegen „de verradelijke over val op Tsjechoslowakije door legers van Rusland en vier andere leden van het Warschau-pact". Reeds eerder heeft een deel der ondertekenaars zich in een open brief uitgesproken tegen het gewelddadig optreden van de Verenigde Staten in Viet nam. Thans wordt de invasie zonder voor behoud als misdadig gekenschetst. In Leiden is een inter-universitair hulp comité opgericht dat hulp wil verlenen aan Tsjechoslowaakse hoogleraren, we tenschappelijke medewerkers en in het algemeen academici, die gestrand zijn en als aanhangers van de intellectuele vrij heid in hun land thans niet willen of kunnen terugkeren. Het KNMI deelt mee: Het komende etmaal komt in de al gemene luchtdrukverdeling maar weinig verandering. Ons land blijft onder invloed van de depressie bij Portugal in onsta biele lucht. Plaatselijk zullen buien tot ontwikkeling komen die van onweer vergezeld kunnen gaan. De temperaturen zullen donderdag in het algemeen oplopen tot boven 20 graden, maar maxima van 25 graden of meer worden niet verwacht. WEERRAPPORTEN Maximum en minimum w T} j a V. 3 temperaturen (Q B <u 3 binnen- en buitenland SC BS BS Amsterdam zwaar bew. o 22 16 0 De Bilt geh. bew. O 22 16 0 Deelen geh. bew. vera. 20 15 0 Eelde geh. bew. O 23 16 0 Eindhoven mist no 20 13 0 Den Helder regen O 20 17 0.1 Twente geh. bew. ono 19 15 0 Vlissingen zw. bew. nno 22 15 0 Ypenburg mist ono 21 17 13 Aberdeen motregen nw 14 10 0.2 Athene onbew. nw 29 22 0.1 Barcelona regen w.stil 28 22 0.1 Belgrado niet ontvangen Berlijn zw. bew. O 22 15 6 Bordeaux onweer O 24 17 10 Brussel niet ontvangen Frankfort licht bew. no 21 13 0.3 Geneve mist w.stil 24 14 3 Grenoble zw. bew. zzw 25 15 0 Helsinki geh. Dew. zzo 18 12 0 Innsbruck licht bew. w.stil 23 10 0.4 Kopenhagen motregen ono 23 16 0 Lissabon geh. bew. z 24 18 0 Locamo geh. bew. w.stil 24 15 0 Londen geh. bew. n 22 15 1 Luxemburg zw. bew. ono 23 13 0 Madrid regen w.stil 26 15 8 Malaga geh. bew. w.stil 20 11 Mallorca zw. oew. wnw 33 23 0 München mist z 19 11 0 Nice half bew. n 23 17 0 Oslo onbew. w.stil 23 13 0 Parijs geh. bew. nno 26 15 0.1 Rome mist w.stil 25 17 0 Stockholm geh. bew. w 22 15 0 Wenen onbew. wzw 24 13 0 Zürich mist n 22 12 0.1 DONDERDAG 29 AUGUSTUS Zon op 5.47 uur; onder 19.34 uur. Maan op 12.54 uur; onder 21.18 uur. MAANSTANDEN Eerste Kwartier 31 augustus 0.35 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN WOENSDVu 48 AUGUSTUS Hoog water ö.i2 uur en 18.35 uur. Laag water 2.0» uur en 14.21 uur. DONDERDAG 29 AUGUSTUS Hoog water 6.52 uur en 19.14 uur. Laag water 2.47 uur en 14.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2