VAN DAG TOT DAG Raketten op Saigon Tsjechen moeten als vazallen de toekomst tegemoetzien Partijsecretaris Dubcek gaf snikkend onmacht toe jp^' jp if W Twee uur in handen van de Russen RUSSEN WORDEN OMRINGD DOOR HAAT MET DE VRIJHEID IS HET NU AFGELOPEN 3 commentaar op actuele zaken Onverstoorbaar WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 Afkeer Eindeloze weg begint de Kaarten bij de V.V.V.'s te Delft, Den Haag, Rotterdam, Schiedam, Utrecht en via de V.V.V.-theater bespreekbureaus. Prijzen v.a.f 2.-. Enige kans Onduidelijk Controle Er is teveel gebeurd Militaire bedrijigheid Provocateurs STELLA REGINA" KOMT „Kosmossen" gelanceerd Na het in Moskou afgedwongen akkoord bevindt de Tsjechische regering zich in de uiterst kwetsbare positie van halve collaboratie, waarin zij gevaar loopt het vertrouwen van het volk te verliezen óf op geruisloze manier door de Russi sche verkrachters te worden geliquideerd. Vooral de blijkbaar onverzoenlijke eisen der Russen op het gebied van de openbare communicatie pers, radio en televisie verraden het voornemen om al of niet met medewerking van de Tsjechische regeringsapparatuur de Tsjechen een massale hersenspoeling toe te dienen. Elke poging tot verzet van de Tsjechische leiders zal daarbij leiden tot infiltratie van Russisch-gezinde elemen ten in de sleutelposities en geleidelijke verwijdering van liberale avant-gardis- ten, terwijl in de communicatiemiddelen zelf een „zuivering" naar Russische trant ongetwijfeld zal worden doorgevoerd. Het is voor de Tsjechen een uit zichtloze, wanhopige situatie, die in vele opzichten treffende overeenkomst ver toont met de toestand in Nederland in mei 1940. De absolute verlatenheid en hulpeloosheid van een klein volk in de greep van een militair overmachtige be zetter hebben wij destijds nationaal en persoonlijk aan den lijve ondervonden en beleefd. Ook toen kwamen uit Berlijn beloften, die bedoeld waren als lokmiddelen doch in feite op de grofste bedriegerij neer kwamen. Vele Nederlanders werden in die eerste maanden na de bezetting mis leid door woorden en gebaren van de Duitse overweldigers, die een zekere ga rantie voor het zelfstandig voortbestaan van ons volk en het behoud van onze eigen aard schenen in te houden. Wat echter van de eerste dag af heel duidelijk werd, was de onbarmhartige onderdruk king van de vrije communicatie. Op de redactiebureaus van de Neder landse dagbladen begonnen de telexen al heel spoedig Duitse „oekases" uit te braken. Verplichte publikaties van mis leidende en tendentieuze berichten volg den elkander in steeds sneller tempo op. Terwijl de buitenwereld nog hoop bleef houden op enige tolerantie en beschaving bij de bezetter, maakten de journalisten binnenskamers al op ontstellende wijze kennis met de politieke strategie van be drog en verleiding, die gericht was op het Stichten van verwarring, het bederven van de verzetsgeest en het diskwalifice ren van allen die het volk nog enig hou vast zouden kunnen geven. De bezetting van Tsjecho-Slowakije is door het in Moskou gesloten akkoord niet ongedaan gemaakt, doch consequent ver volgd. Het onderdrukken van de vrije publikaties, het strafbaar stellen van cri- tiek in kranten, radio of televisie op de Sovjet-Unie of de Warschaupact-landen, het zogenaamde toelaten van de liberali satie onder toezicht met sterke beknot ting van de politieke bewegingsvrijheid zullen ongetwijfeld gevolgd worden door een toenemende reeks verplichte publi katies, arrestaties van weigerachtige jour nalisten, vervanging van hoofdredacteu ren, opheffing van bladen en bevorde ring van de collaboratie door alle lokmid delen waarmee zwakke menselijke natu ren kunnen worden overgehaald hun ge- Weten te smoren. Zolang als sanctie op de achtergrond van dit proces de monsterachtige tank colonnes aanwezig zijn, blijft de Tsjechen niets anders over dan dat langzame wur gingsproces gelaten te ondergaan. Men kan ervan opaan dat, zodra de tanks zul len wegtrekken, het proces van infiltratie en organieke onderdrukking voltooid zal zijn. De Tsjechen zullen zich dan bevin den in een dwangbuis van gevestigde po litieke „orde", waarvan verraders en ge heime politie de knooppunten bewaken. Wij Nederlanders van 1940 behielden onze hoop op redding door het oog gericht te houden op de ontwikkeling van de oorlog, die rondom ons heen voortging. Die hoop werd vervuld. Wat hebben de Tsjechen echter te hopen? Hun lot is be schreven in „Het Proces" van Kafka. Voor hen is de buitenwereld één grimmi ge duisternis. De enige mogelijkheid voor het Tsjechi sche volk om in die duisternis toch nog een lichtpuntje te ontdekken, ligt onge twijfeld in de houding, die in het Westen ten opzichte van het Tsjechische volk zal worden aangenomen. Klaagliederen, ver vloekingen en demonstraties duren niet langer dan het eerste uur. Er wordt ge sproken over boycot, verbreking van con tacten, opzegging van culturele akkoor den, stopzetting van uitwisselingen op het gebied van de sport heel begrijpelijk, doch niets van dat alles zal de Tsjechen enige hoop kunnen geven op betere tij den. Dat geldt in het algemeen trouwens ook voor andere Oosteuropese volken, die toe vallig niét in opspraak zijn gekomen en niét op zo'n hardhandige manier tot de Russische orde zijn geroepen. Men moet onderscheid maken tussen mensen en po litiek. Het opzeggen van akkoorden die al thans op sommige gebieden nog een inter menselijk contact mogelijk maken over de grenzen van het afgegrendelde Oost europese blok heen, zou uit het oogpunt van demonstratie wellicht enig nut kun nen hebben, maar het zou tegelijkertijd de mensen in die landen beroven van hun verbindingen met dat deel van de wereld, waar de vrijheid heerst die zij moeten missen. Contacten kunnen gevangenen niet be vrijden, maar wel bemoedigen, inspireren en sterk maken. Het behoud van de be wonderenswaardige geest van solidariteit, die de vrijheidslievende Tsjechen in staat heeft gesteld de bezetters een morele ne derlaag toe te dienen, is belangrijker en op den duur effectiever dan alle weste lijke demonstraties van afkeuring, die gepaard gaan met een soort „doodverkla ring" van heel Oost-Europa. Wat politieke terroristen in dat deel van Europa bewerkstelligen met behulp van tanks, betekent nog geenszins een stabiele en duurzame ordening. Die stabi liteit en duurzaamheid zullen wel wor den nagestreefd, maar het zal afhangen van de mensen en niet van de kanonnen, of de overweldigers ook daarin zullen sla gen. En die mensen kunnen uit voortdu rende contacten met het Westen mis schien de moed putten om vol te houden. Zij kunnen door die contacten misschien worden behoed voor vertroebeling van hun blik en hun oordeel. Een verdubbelde westelijke inspanning om met die wereld in contact te blijven, op welk gebied dan ook, lijkt voor de Oosteuropese volken nuttiger en heilzamer dan dat het Westen zich boos en ontgoocheld zou afkeren. En als hier gesproken wordt van „Oost europese volken" dan valt het Sovjetrus- sische daar eveneens onder. Want nie mand zal toch blind zijn voor het feit dat dezelfde tanks, die in Praag de vrijheid op de korrel nemen, ook in Moskou en elders in de Sovjet-Unie de waakhonden van de Breznjef-orde zijn. SAIGON. (Reuter) De Vietcong heeft vannacht Saigon en gebieden in het noorden van Zuid-Vietnam met raketten bestookt. Ook een kamp voor vluchtelin gen bij Da Nang kwam onder Noordviet- namees mortiervuur te liggen. Bij de beschietingen zijn acht burgers om het leven gekomen. (Van onze reisredacteur, Henk Kolb) PRAAG Met de vrijheid is het in Tsjecho-Slowakije gedaan. Dubcek, Svoboda en de andere politieke lei ders hebben in Moskou diep moeten buigen voor het geweld van de Rus sische legers. De Russische bezetting blijft dan ook en er zal geen persvrij heid meer bestaan. De Tsjechen wacht zodoende een toekomst als on derworpen vazallen, die slechts dan perspectief biedt wanneer wellicht ooit in Moskou liberaler leiders gezag krijgen. Partijsecretaris Dubcek bekende gistermiddag voor de radio en via de geluidskanalen van de televisie snik kend zijn onmacht: het leven in Ts je cho-Slowakije kan slechts dan wor den genormaliseerd wanneer de de mocratisering voor enige tijd wordt beperkt. Weliswaar heeft zowel Dubcek als Svoboda in een eerdere toespraak vastgesteld dat onverander lijk wordt gestreefd naar politieke vernieuwing, doch in het licht van de omstandigheden zijn dat slechts holle frasen. Hartverscheurende tonelen hebben zich tijdens Dubceks rede afgespeeld. Huilend riepen zijn landgenoten om genade voor hun verloren idealen, terwijl de man die meer dan wie ook de nieuwe vrijheids gedachten belichaamde soms langer dan een minuut moest zwijgen een stilte slechts zo nu en dan onderbroken door een snik. De reactie van het volk liet niet lang op zich wachten. Op de stenen voet van het Wenzelmonument werden leuzen ge plakt met de kreet: „Dubcek verrader". In de straten dwarrelden weer de vlug schriften rond, waarin werd vastgesteld dat de Tsjechische leiders hun land in Moskou hadden verkocht. Maar Dubcek had het voor de televisie duidelijk ge zegd: „Als wij ons bij dit resultaat niet hadden neergelegd dan zou dat nog meer bloed hebben gekost dan er tot nu toe al is vergoten." De vrijheidszenders hebben vrijwel unaniem hun afkeer uitgesproken over de wijze waarop Moskou nu zijn verhouding tot het broederland Tsjecho-Slowakije heeft geregeld. De opgeblazen bewoor dingen die de Russen hebben gebruikt voor hun beschrijving van de gebeurte nissen in dit bijna uitzinnige land beho ren tot de onsmakelijkste cynismen die ooit aan papier werden toevertrouwd. Toppunt: zij zullen zich niet met de inter ne aangelegenheden van de Tsjechische partij en regering bemoeien. Niet voor niets heeft Dubcek de bevol king ernstig gwaarschuwd haar zelfbe heersing te bewaren, want niemand be hoeft te twijfelen: zodra het nodig is, zullen de Russen opnieuw en vaker schie ten dan zij in de afgelopen dagen al heb ben gedaan. Honend echter werd aange hoord hoe de verslagen, vernederde en gebroken partijchef opriep tot vertrou wen in de partij en het volk. „Wat voor partij en wat voor volk", krijste een ra zende man, ,,dit land heeft geen partij meer en als het zo doorgaat straks ook geen volk." Hoe zal het doorgaanongelofelijk genoeg is er een mogelijkheid dat de communisten van de reformatorische rich ting in dit door communisten geregeerde land via illegale organisaties elkaar en het volk zullen vinden. Uit vele delen van het land komen per telefoon berich ten over partijafdelingen die het resul taat van de besprekingen in Moskou zon der meer van de hand wijzen. Daarbij zijn onder andere Pilzen en ook de klei nere stad Tachov. Oost-Slowakije daar entegen zou zich achter Dubcek hebben gesteld. Er wordt verwacht dat het parle ment zich ook tegen het akkoord zal ver klaren. De geheime zenders zetten inmiddels hun werk voort. De mannen en vrouwen, die vrijwel onafgebroken per microfoon het passieve, doch vergeefse verzet op gang hebben gehouden, zijn niet terugge keerd naar hun normale bestaan bij de legale en dus onbetrouwbare omroep, zo als was verzocht. Dubcek zei: „De weg naar ons doel zal langer zijn dan wij ons hadden voorge steld." Dat is een eufemisme, want voor alsnog lijkt die weg eindeloos. Hij zal steeds langer gaan schijnen wanneer in derdaad, zoals gisteren werd overlegd, grote fabrieksstakingen losbreken en als het volk zelf de collaborateurs zal gaan berechten in een situatie die buitenge woon gevaarlijk is. Hoe over degenen wordt gedacht die zich voor het Russi sch ingrijpen hebben uitgesproken, weet de radiospreekster Svitilova. Zij bleef voor de officiële zender werken, maar moest 's avonds onder begeleiding van drie vrachtwagens vol soldaten en een pantserwagen naar huis worden gebracht. Sindsdien is haar verblijfplaats geheim. De grenzen zijn naar men in Praag ADVERTENTIE Van 29 augustus t/m 7 september (behalve zondag 1 september) Aanvang 21.00 uur. (behalve dinsdag 3 sept.20.30 uur.) meent te weten opnieuw gesloten. Bui tenlanders kunnen wel weg maar mogen niet terugkomen. De Russen zouden nu ook naar alle grensposten oprukken die zij tot nu toe ongemoeid hebben gelaten. Zulks past immers binnen het raam van hun aantijging dat Tsjecho-Slowakije zijn westelijke grenzen ontoereikend zou ver dedigen. Welnu, geen Tsjech maakt zich over die westelijke grens enige zorg. Tal loos zijn degenen die westelijke bezoe kers aanklampen met een verzoek om hulp bij ontsnapping uit de val, die de Russen hebben dichtgeslagen. De Russen zijn er uiteraard niet voor geweest om de liberale politici in hun functies te handhaven. Zij hebben even wel goed begrepen dat de Tsjechen geen verraders in hun regering zouden dulden zij hebben ook onderkend dat hun enige kans om van de communistische partij nog iets te redden, school in het gebruik van Dubcek en de zijnen voor hun doeleinden. Zover is het in deze praktische dialec tiek dan nu gekomen: Dubcek die in het voorjaar nog beklemtoonde dat de com munistische partij alleen een leidende rol kon vervullen op basis van de volkswil, is zijns ondanks een marionet van de Russen geworden. Een stroman, die zich kennelijk heeft opgeofferd omdat hij zijn volk in geen geval wilde laten vechten voor zijn vrij heid. Hij kondigt nu aan dat de Russi sche troepen straks geleidelijk aan zullen worden teruggetrokken. Maar hij weet hoe gering de inhoud van ook deze bewe ring is. De Russen liggen in een ring om Praag, dat nog steeds 's avonds om zes uur hermetisch van de buitenwereld wordt afgesloten. Ook gisteravond (Van onze speciale verslaggever) Er zijn in Praag ook onverstoorbare lieden, vooral onder de schaars over gebleven vakantiegangers. Zoals de Rotterdamse expediteur T. van Koes- veld, die met zijn vrouw op een hotel kamer bij een kop thee een boek zat te lezen. „Wij zaten tot gisteren in een dorp nabij Praag. Er waren zes Nederlandse families. Toen de legers binnentrok ken, brak er een soort paniek onder hen uit. Zij handelden als een kip zonder kop. Wij bleven fijn onze wan delingetjes in het bos maken, want het is er prachtig". „Zondag zei mijn vrouw: „Ik heb de Moldau nog niet gezien. Er werd geschoten in Praag, zei men. Maar wij lieten de auto staan, stapten in de trein en zagen de Moldau en hebben wat fijne plaatjes gemaakt. Nu blijven we nog een weekje in Zuid-Bohemen hangen. Het is er rustig. De Tsjechen zijn prettige mensen en die Russische tanks ontlopen we wel". buitenwijken van de stad. De Russen zul len zich overdag wat buiten het gezicht houden, doch daarmee is het voorlopig wel gezegd. Het is nog volslagen onduidelijk hoe Dubcek en zijn regering menen de intel lectuelen en de studenten als meest voor uitstrevende groepen in het gareel van de censuur te kunnen dwingen. Dit kan slechts door maatregelen waarvan Dubcek dikwijls zelf met afschuw heeft gespro ken. Zijn politieke carrière lijkt dan ook niet lang meer te duren, omdat deze in wezen eerlijke man een dergelijke „vólte face" zeker niet kan volhouden. Dubcek was het, die in Bratislawa met een triomfantelijk gebaar een bos rode anjers van het balkon naar het volk wierp. Hij heeft de schuld die hij met dat gebaar op zich nam niet kunnen in lossen. En wie gisterochtend de uitgeputte Smrkowsky in een raam van het parle mentsgebouw treurig heeft zien wuiven naar een gedeprimeerde menigte weet dat patrouilleerden de pantserwagens weer in over dit Tsjecho-Slowakije wederom de opmerkelijke aantallen tot in de verre avond is gevallen. Deze foto's van de eerste ontploffing van een Franse watersofbom op 24 augustus werden gisteren door het Franse leger vrijgegeven. De foto links toont de bom achter een ballon op een hoogte van zeshonderd meter boven de lagune. Daarnaast de dodelijke paddestoel na de explosie. (Vervolg van pagina 1.) De argwaan ontstond echter toen in de bagage diverse blocnotes met aanteke ningen en telefoonnummers, kranteknip sels, landkaarten en Tsjechische pamflet ten uit Praag werden ondekt. Een poging om tot een gesprek te komen bleek vruch teloos. De twee soldaten spraken evenals de man met de karabijn slechts Russisch. Met armbewegingen werd duidelijk ge maakt dat wij de auto enkele tientallen meters een bosweg in moesten rijden. Hier werden wij onder schot gehouden (Van onze speciale verslaggever) PRAAG/GMÜND Negen uur 's morgens in Praag. De klokken luiden, trams, bussen en auto's staan stil. Het claxonconcert begint, zwelt aan, ver spreid zich over de stad, overstemt tenslotte het gebeier van de klokken. Iedere dag op hetzelfde tijdstip, nu al een week lang, wordt het werk enige tijd neergelegd, in Praag maar ook in de andere steden en zelfs in de dor pen, waar de fabrieken sluiten, de locomotieven gillen en de mensen stil op straat staan. Zo begint de dag in Tsjecho-Slowakije, zo wapent het volk zich moreel in het geweldloze verzet tegen de bezettingsmacht van de hier zo fel gehate Russen. Het oorverdovend lawaai op het Wen- zelplein in Praag, de aanwezigheid van de duizenden mensen, de verbetenheid op de gezichten, zij doen de rillingen over de rug lopen van iedere buitenlan der die hier wordt geconfronteerd met de ijzeren wil, het doorzettingsvermogen en de kracht van de eensgezinde Tsjechen. Gistermorgen, tegelijk met de terug keer van de Tsjechische leiders uit Mos kou, waren de tanks van het Wenzelplein verdwenen. Met nationale vlaggen en met leuzen getooide vrachtwagens brachten de vrije kranten, die gratis werden uitge deeld en meestal in stukken gescheurd werden gelezen. Men had het nieuws van het Moskouse akkoord gehoord, maar men was weinig hoopvol gestemd. De tanks waren weliswaar van het Wenzelplein verdwenen, maar de op etalageruiten en op muren geplakte wandkranten waar schuwden voor de aanwezigheid van Rus sische soldaten in een aantal omringende gebouwen, die van hieruit dit centrum van het Tsjechische protest onder schot zouden houden. Trouwens, de nacht van maandag op dinsdag hebben wij in ons hotel enkele tientallen meters van de brede boulevard, vrijwel geen oog dicht gedaan vanwege het tot in de vroege ochtend telkens opklinkende geroffel van mitrailleurvuur, het gejoel van soms door alcohol overmoedig geworden jongelui en het knalle van geweerschoten. Een taxirit door de stad leerde ons dat alle belangrijke punten gistermiddag nog steeds onder schot werden gehouden door strategisch opgestelde tanks, dat het cen traal station nog steeds door tientallen soldaten wordt gecontroleerd op de in voer van wapens door reizigers en dat de gevechts- en verkenningswagens (waarop mitrailleurs schietbereid) in hoge fre quentie door de straten patrouilleren, overal mensen ontmoetend die roepen, fluiten of de gebalde vuist opheffen. Het moet een hel zijn voor de Russische soldaten in Praag, waar niemand bereid is hun een slok water of een hap eten aan te bieden. Dagenlang leven zij in en op hun tanks en gevechtswagens, levend van noodrantsoenen, soms zelfs van rau we aardappelen, soldaten die af en toe hangend in de wagens een uurtje slaap proberen te vinden, zich niet kunnen wassen of scheren en nergens een plaats kunnen vinden om hun menselijke be hoeften te doen. In deze verkommerde situatie zien zij onafgebroken tegenover zich de onbe schrijflijke haat op de gezichten van de voorbijgangers. Geen mens, maar dan ook geen mens zal een woord met hen wisse len, anders dan scheldwoorden of verwij ten. Geen meisje en Praag puilt uit van uitdagend mooie meisjes dat ook maar een oog heeft voor de militairen van het socialistische broedervolk. Nooit is een bezettingsleger op zoveel onverzet telijkheid en zoveel weerzin gestuit. Die houding is niet veranderd na de terugkeer van de Tsjechische leiders en de verklaring van president Svoboda. Er is te veel gepasseerd, het heeft te lang geduurd. Het wantrouwen jegens alle toe zeggingen en beloften van Russische zijde is te groot geworden. Ze zullen nooit meer weggaan, de Russen dat is de overtuiging van alle Tsjechen die wij hebben gesproken. Die overtuiging wordt gesterkt door de feiten. Bij ons vertrek uit Praag naar de Oostenrijkse grens zagen wij dat Russi sche eenheden zich in een krans rond de Tsjechische hoofdstad installeerden. Op vallend is de primitieve wijze waarop dit gebeurt: er werd op grote schaal hout gekapt, waarvan geraamten voor hutten en tenten werden gebouwd. Op tien kilometer ten noorden van Benesov troffen wij een mobiele radar installatie met radiostation, beschermd door een zeer moderne pantsereenheid van circa tweeduizend wagens. Dezelfde route volgend als zondag, bleek ons dat de militaire bedrijvigheid in Bohemen verveelvoudigd is. Èr trok ken lange transportcolonnes over de we gen en op vele plaatsen waren kampe menten van pantsereenheden. In een bos nabij Plana stond een tankdivisie opge steld. In Suchdol, bij de Oostenrijkse grens, passeerden ons 34 stukken zwaar geschut. De controle op de wegen was verscherpt en de Zuidtsjechische grens posten, die zondag nog niet met Russische troepen waren versterkt, waren gister middag alle bezet door Russsiche solda ten, die toezien op de door de Tsjechen uitgeoefende grenscontrole. Alle belangrijke kruispunten in het Boheemse land staan onder controle van tankeenheden, niettegenstaande de dui zenden verkeersborden met een tank in rode cirkel, die de Tsjechen langs de wegen hebben geplaatst door drie soldaten met geweren in de aanslag. Een officier, die evenmin Duits of Engels sprak of wilde spreken, onder zocht de bagage opnieuw. Lange tijd bleef hij met de bandrecorder in de hand staan, probeerde het ding te bedienen, hetgeen niet lukte. Op het bandje stond de laatste nieuwsuitzending van een vrije Tsjechische zender, dat nog met behulp van een bereidwillige Tsjech vertaald moest worden. Hij legde het apparaat tenslotte hoofdschuddend terug. De landkaarten, waaronder enige de tailkaarten, werden langdurig bestudeerd. De aantekeningen, maar vooral de her en der verspreide namen met telefoon nummers gaven hem kennelijk de in druk met buitenlandse provocateurs te doen te hebben. Bij het zien van de naam van de door de Tsjechen als verzetsheld vereerde, doch thans ondergedoken Zato- pek. trok hij een boekje tevoorschijn en maakte aantekeningen. Daarop verdween hij in een staf tent, kennelijk met de be doeling via een mobilofoon te overleg gen. Eindeloos lang duurde het wachten tus sen de drie grimmige soldaten, die ons wel toestonden onderling te praten en een sigaretje te roken, maar ons verbo den onze plaats te verlaten. Tenslotte keerde de officier terug. Hij had kennelijk ontdekt dat de namen en de telefoonnummers ook in het Praagse telefoonboek zijn te vinden en het huis van Zatopek wordt al dagen door mili tairen bewaakt. Met enkele onverstaan bare snauwen werd ons duidelijk ge maakt dat we snel moesten ophoepelen. De koffers moesten we zelf inpakken. Er ontbrak niets. Zelfs niet de in Praag uitgedeelde pamfletten. En vlug naar de grens, maakte de man nog duidelijk. Jawel, en graag! ADVERTENTIE MOSKOU. (Tass) De Sovjet-Unie heeft twee kunstmanen van het type „Kosmos" gelanceerd. Het zijn de num mers 236 en 237. Hun doel is het onder zoek van de ruimte.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3