ADRI ZWARTEPOORTE „Moet ik Koch roosteren om hem te laten praten? PRACHTIG RIJDENDE PROOST WAS NIET TE STUITEN Rome bracht twee keer aan het echtpaar Porter geluk TELSTAR B - HAARLEM B Zorgelijke trainingsmiddag voor bondscoach Kessler Beghetto verraste Sercu Duitsers gingen met prijzen strijken op CHIO Rotterdam Teleurgesteld Nieuwe eisen van NOC voor atleten Wereldkampioen: „Nu kan ik wat geld verdienen Moore schakelde Gimeno uit in Forest Hills Honderd gulden boete voor Hoeben C0NFECTIEGR00THANDEL LEVERT NU DIREKT AAN HET PUBLIEK VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 19 CONFECTIEGROOTHANDEL KROONTEX Hans Rombouts SPORTPARK SCHOON EN BERG <l—,>,'*M,'*,,M,,M*"M,innnnnnn(innnnnniinnnnflnnnnnn (Van onze sportredacteur) ROME. In Rome zijn na de finale van de amateurs, waarin Grassi de wereldtitel stayers greep, de discus sies weer heftig opgelaaid over het al of niet verkopen van de koers, het ou de thema, waaraan de stayerswereld mank gaat. Baancoach Zwartepoorte werd gisteren opgebeld door zijn vrouw die hem van streek vroeg, wat er aan de hand was geweest. Ze had kranten qelezen en daaruit begrepen dat Koch Stam verraden had aan de Italiaanse qrootmacht, met name aan gangmaker Meuleman. En Zwartepoorte zou in het spel gezeten hebben. Hij had tien minuten voor het einde het sein gege ven dat Stam alleen nog maar voor de tweede plaats moest vechten, want dat Grassi niet meer te kloppen was. Zwar tepoorte gaf dat laatste grif toe, maar hij ontkende dat Koch de zaak verra den had. „En hij zelf uiteraard"zei hij „nog minder. Stel je voorIk ben het hele jaar door bezig als liefhebber met die stayerij. Ik geef er mijn tijd aan. Ik heb er thuis zelfs nu en dan ru zie over met mijn vrouw, die helemaal niets om wielrennen geeft en ook nooit komt kijken. Voor het geld hoef ik het niet te doen, want ik heb een bloeien de meubelzaak. Ik heb eerzucht na tuurlijk. Ik wilwereldkampioenen naar huis brengen. In 1964 ben ik begonnen met Oudkerk in Parijs. In 1965 mis lukte het met Nikkesen. In 1966 en 1967 werd De Wit wereldkampioen. Ik ga toch geen jongen als Stam een titel onthouden?" Op de vraag of hij Koch aan de tand ging voelen: „wat moet ik nou. Moet ik Koch roosteren, dat hij zegt wat er aan de hand geweest is. Ik geloof niet dat Koch zoiets zou doen". Koch zelf: „dat is helemaal mooi. Ik zou. als ik Stam kampioen gemaakt had, 2500 gulden gekregen hebben. Die zou ik gaan verspelen? Ik heb een goe de zaak in het fabriceren van naam platen. De vorige jaren ging mijn om zet stevig omhoog, omdat ik wereld kampioenen had afgeleverd. Dat zou ook nu gebeurd zijn. Die schade kan niemand me vergoeden. Ook geen Meu leman, van wie dan gezegd is dat ik met hem gemene zaak gemaakt zou hebben". Stam zelf: ..Koch heeft goed gere den. Ik heb zelfs ho ho moeten roepen, omdat hij te fel was. Wat denk je. Als ik kampioen was geworden zou ik een profcontract hebben gekregen. Volgend jaar moet ik maar afwachten of ik ach ter die gekke motoren in Antwerpen goed weg kom." Wat zegt een Van der Lans: „ik kan niet ja of nee zeggen. Met gangma kers weet je het nooit". Daarmee was dan weer het thema rond, dat de ren ners in de koers overgeleverd zijn aan de gangmakers, volledig. En het is niet gemakkelijk om in de donkere nissen te dringen, waarin de zaken worden gedaan. De Wit kijkt teleurgesteld naar zijn zilveren plak. (Van onze sportredacteur) ROME „Ik had zo graag die trui gehad", steunde Piet de Wit. „Hier staat er nog een". Stam reikte De Wit zijn trainingspak aan. Twee Zaanse jongens, die beiden gehoopt hadden de top te bereiken in Rome, maar die beiden tweede werden. Het was geen schande voor De Wit, dat hij de titel bij de profstayers niet had veroverd, want Leo Proost stak in zo'n glanzende vorm. dat er geen hou den aan was. De beste soepelste stay er, had verdiend gewonnen. Maar na tuurlijk kwam het toch wel hard aan hij De Wit. Zwartepoorte wilde hem troosten: „Het is toch mooi om twee de te worden bij de profs als je voor het eerst meedoet". De vechter De Wit bromde: „maar ik ga nooit er gens heen om geklopt te worden". Hij was gedubbeld door de Belg, dat zat hem dwars, Maar het was De Wits eerste koers van 100 kilometer in zijn (nog jonge) leven. Dit jaar heeft de Zaankanter ook maar twee keer een rit van een uur kunnen rijden. Dat was in het Nederlands kampioen schap en in de series van het wereld kampioenschap. De woorden van Zwartepoorte: „je bent nog zo jong, je wordt heus nog wel eens wereld kampioen bij de profs", sloegen beter aan. „Ik hen 12 jaar jonger dan Proost In twaalf jaar grijp ik toch zeker wel die trui nog eens". Er stond werkelijk geen maat voor dit vakwerk van de flyer Proost, een rustig man, die zich niet uit balans laat bren gen, zeker nu Deloof de grote vorm niet meer heeft. Want alleen Deloof is een schrikbeeld voor de Belg, die zijn wereld kampioenschap, in Amsterdam veroverd, hier nu prolongeerde. Proost heeft ach ter Koch een heel verstandige koers gereden. Hij liet De Wit in de eerste helft het vuile werk opknappen om op kop te komen en daar ook te blijven. Het was alsof De Wit het pad voor Proost effende. De Wit draaide in die eerste helft goed en nam zelfs een stevige voorsprong. Maar Proost wachte rustig op zijn beurt. En ineens dan vloog de Belgische kampioen naar voren. Het was alsof hij langs iedereen zweefde en het geen en kele moeite kostte. Er was niets aan te doen. Ook de andere Nederlanders, die zich in dienst van De Wit hadden gesteld of in ieder geval niet tegen hem re den, konden De Wits positie ook niet ver dedigen. De Wit over zijn collega's: „op het laatst draaiden ze toch wel door als ik langszij kwam". Maar Zwartepoorte ontzenuwde dat: „op het laatst voelje elk duwtje en dan denk je van alles". En hij ging door: „als je van deze Proost had gewonnen zou iedereen gezegd hebben: zie je wel dat kan niet, dat is gemaakt". De Wit, die tevreden was over zijn gang maker Stakenburg, maar er zich niet over uit liet of hij liever achter Koch zou rij den (dat laat zich raden), had zo'n hoog begintempo ontwikkeld, dat Raynal e n Verschueren („ik had een vreemde Zwit serse gangmaker en het ging achter hem helemaal niet")1 tot afstappen werden ge dwongen. Het leek er een moment op of ook Van der Lans de strijd wilde staken. Hij ging van de rol. Dat kwam omdat hij wat benauwend op deze baan - zag dat de rol- steun losliet. Hij schreeuwde naar Pelzer, maar die riep terug, dat hij gek was, dat het niet hinderde, dat de rol niet los zou gaan en dat hij door moest rijden. Van der Lans deed dat, maar was toen na tuurlijk al in het groepje kanslozen opge nomen. Daar hoorde ook Jaap Oudkerk bij. Maar de Naardense coureur was toch niet ontevreden: „die vierde plaats had ik niet verwacht, het is me alles meege vallen". Oudkerk had ook de Duitser Ru dolph, die zich mooi tussen alle aanval len door had gelanceerd, nog voor zich. Oudkerk was nog wel even bang geweest voor Van der Lans: „ik dacht dat je in dezelfde Tour zat als ik. Ik wilde persé voor je blijven. De Wit was al meer dan genoeg". Piet van der Lans: „maar ik wilde je helemaal niet meer pakken, Porter. dat had geen zin meer. Als het nou om de derde plaats had gegaan, dan wel" Uitslag finale profstayers: 1. Proost (België); 2. De Wit (Nederland) op twee ronden en 200 meter; 3. Rudolph (W. Duitsland) op twee ronden en 380 meter; 4. Oudkerk (Nederland) op 6 ronden; 5. Van der Lans (Ned.) op 8 ronden; 6. De Loof (België) op 13 ronden; 7. De Lillo (Italië) op 17 ronden. De Fransman Ray nal en de Belg Verschueren staakten de strijd. Hans Rombouts ZEIST. Het Nederlandse elftal heeft donderdagmiddag op het KNVB-sportcen- trum van Zeist in zijn oefenwedstrijd tegen de tweede divisieclub De Graaf schap allerminst kunnen imponeren. De Oranjehemden wonnen weliswaar met 2-0, maar daarmee is dan ook alles ge zegd. Nu dient gesteld te worden, dat het bondscoach Kessler zo kort voor de wed strijd tegen Luxemburg niet erg mee zit. Hans Eykenbroek was in Zeist aanwezig, maar had bij de training van Sparta een blessure opgelopen en kon niet meespelen. Johan Cruyff kwam wel in het veld, maar liet merken dat zijn enkelblessure nog niet genezen is. Ook de overige spelers die in deze oefenwedstrijd uitkwamen waren niet al te zeer in vorm. De enige speler die wel een duidelijke voldoende haalde was Rinus Israel. De Graafschap toonde zich een goede tegenstander, die met opbouwend voetbal de nationale selectie uitstekend partij gaf. De combinaties van de Doetinchemse ploeg brachten de defensie van de selec tie herhaaldelijk in moeilijkheden. Wan neer Hiddink en Moellers wat beter op schot waren geweest, had doelman Van. Beveren het bijzonder moeilijk kunnen hebben. De nationale doelman kreeg nu weinig moeilijk werk en de schaarse keren dat hij zijn talenten moest tonen trad hij uitstekend op. In de voorhoede van Kessler's forma tie klopte het niet best. Er werd slecht geplaatst. Steeds weer kon de verdediging van De Graafschap, waarin Koenders een opvallende partij speelde, ingrijpen. In de eerste helft was een schot van Willy van der Kuylen tegen de paal het enige opmerkelijke feit. Na de rust was Veen- stra vervangen door Rensenbrink, waar door er wel meer vaart in de aanval kwam. Het duurde echter nog een kwartier voor dat Van Hanegem met een effectvol ge nomen vrije schop doelman Doornebosch voor de eerste keer kon passeren. Vier minuten later werd het 2-0 toen Cruyff een listig passje gaf naar Van der Kuylen, die hard inschoot. Het selectieteam speelde in de volgende opstelling: Van Beveren, Warnas, Israel, Muller en Van Duivenbode, Veenstra en Jansen, Van der Kuylen, Cruyff, Van Ha negem en Moulijn. (Van onze sportredacteur) ROME De grootste verrassing van het toernooi in Rome viel in de laatste minuten. De Italianen, die het zeer aan het hart was gegaan dat Sercu een jaren lange sprinthegemonie (sedert 1959) had verbroken hoopten dat Giuseppe Beghetto de gouden draad weer zou opnemen. Maar ze waren bang voor hem, want de hautaine Belg stoorde zich ogenschijnlijk niet aan het kabaal, dat de tribuneklanten in de series en de kwart- en halve finales maakten. Maar de tribune had toch haar sloperswerk gedaan, want op de dag van de finale kon Sercu niet eten. Hij was hypernerveus, bang ineens voor Beghetto, die hij normaal gemakkelijk kan hebben. Maar de zenuwen verlamden nu niet alleen zijn benen, maar ook zijn denkvermo gen. Hij werd in twee ritten verslagen. Men begrijpt het enthousiasme van het pu bliek. Het vuurwerk werd weer voor de dag gehaald en bij de Italiaanse kranten begon men tezelfdertijd al nijver de grootste letters voor de koppen bijeen te garen. In de eerste rit van de finale liet Sercu zich kinderlijk verrassen in de voor laatste bocht. Beghetto flitste onder hem door en Sercu was al voor het ingaan van de laatste bocht geklopt. In de tweede rit wilde de Belg het anders doen. Hij wilde de Italiaan, die eindelijk uit de schaduw van Maspes en Bianchetto kon komen, met een lange pace verrassen in de eerste ronde. Maar Beghetto was zeer attent. Hij ging mee. Sercu stopte, maar moest toch weer aangaan. Hij kwam ge woon macht te kort om naast Beghetto te komen. In Padua, waar hij vandaan komt. is al een enorm feest aangekondigd. Petenella tenslotte werd derde. Beghetto wint de tweede manche van Sercu. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het NOC heeft nog niet beslist, dat de Nederlandse volleybalploeg de 400 meter lopers Van den Heuvel en Van Herpen en discuswerpster Anneke de Bruin voor de Olympische Spelen in Me xico zullen worden ingeschreven, al werd dat na de jongste ontwikkelingen we ver wacht. De volleybalploeg zou de plaats van Hongarije hebben kunnen innemen: de drie atleten voldeden aan Olympische limieten tijdens zondag gehouden wed strijden. De 400 meter lopers zijn echter geconfronteerd met een nieuwe eis: lopen onder de 46,5 en voor Anneke de Bruin geldt: nog eens verder werpen dan 54 meter. Van Herpen en Van de Heuvel moeten dat doen op 10 september in Stockholm, Anneke de Bruin heeft onder meer een kans op 6 september in een interland tegen Frankrijk. (Van onze sportredacteur) ROME Het Engelse jongetje Hugh Porter, dat op 13-jarige leeftijd een t'./drit van 40 km won in Wolverhampton „dat was natuurlijk belachelijk, zo'n afstand, mijn tijd was 1 uur 6 minuten" heeft gisteravond als 28-jarige man dan einde lijk de titel behaald waarvan hij altijd gedroomd heeft en waarop hij ook zijn hele carriere had afgestemd: de uoursui- te. Dat gebeurde dan in Rome, dezelfde plaats, waar zijn vrouw, de oudwereldre- cordhoudster en Europese zwemkampioe- ADVERTENTIE De economische verhoudingen spitsen zich dagelijks toe. Supermarkets nemen de taak van de kleine middenstand over. Verschuivingen in Nederland en elders. Ook onze afnemers-winkeliers gaat het niet best Wij wachten niet af, maar wenden ons direkt tot het publiek Onze enorme kollekties stuk voor stuk op hoog kwali teitsniveau bieden wij aldus zonder omwegen aan ZIET HIER UW WINST HERENKOSTUUMS 69.00 89.00 125.00 HEREN SPORTKOLBERTS 29.00 39.00 49.00 HERENPANTALONS 17.50 22.00 27.00 HERENREGENJASSEN 29.00 39.00 49.00 DEMI-SAISONS59.50 79.50 98.00 BROMIETSJACKS waterdicht 39.50 HEUPPANTALONS27.50 GROTE HOUTSTRAAT 156 (hoek Kerkstraat) - HAARLEM Direkt bij bushaltes Tempeliersstraat. Ook zaterdags geopend van 9—6 uur. ne Anita Lonsbrough, de Olympische tilel op de rugslag veroverde. Anita was niet langs de baan nu. Zij zat aan de telex van haar krant, om het bericht onmiddel lijk te kunnen opvangen. Anita Lons brough is namelijk na haar zwemjaren sportjournaliste geworden. Zij verdient zo veel, dat Hugh Porter zich alleen met fietsen kan bezighouden. Tenslotte dan wil Porter zijn levensdagen verder gaan slij ten als zijn carrière achter de rug is, in een winkel waar bonbons en andere snoep zaken te koop zijn. „Ik ben op de goede weg met dit kam pioenschap, nu kan ik wat geld verdie nen". Porter, vorig jaar in Amsterdam al sterk rijdend, maar toen nog niet in staat om Groen te kloppen, is een slow-starter. Aangezien de Deen Ole Ritter in de finale FOREST HILLS. Ray Moore heeft gisteren op de eerste dag van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen te ^orest Hills voor een verrassing gezorgd. De Zuidafrikaanse speler schakelde de als tiende geplaatste Spanjaard Andres Gi meno uit. De cijfers waren 4-6 6-1 6-2 6-1. Het was de tweede overwinning van de 22-jarige amateur op Gimeno. Ook tijdens de Wimbledonkampioenschappen zege vierde Moore over de Spanjaard. razendsnel startte, kwam Porter op een flinke achterstand te liggen. Maar, na vier ronden scheen Porter te vliegen. In schitterende stijl, op het puntje van het zadel, schoot hij langs de baanrand. Hij maakte Ole Ritter, toch bepaald geen kleine jongen op het gebied van tijdrij den, tot een beginneling. Porter kreeg hem zelfs nog in de rug te zien. Nog voor het afschieten stak hij beide armen in triomf omhoog. (6.05.93 tegen 6.13.97). Klasse De Brit uit Wolverhampton „ik ben geen supporter van de Wolverhampton Wanderers, die voetballers krijgen ai het geld en wij grijpen ernaast" heeft zijn klasse het afgelopen winterseizoen ook al bewezen op de winterbaan. Hij werd toen winnaar om de strijd om „de armband" in het Antwerpse sportpaleis. Maar, hij houdt zich niet alleen op de baan bezig. Je moet er wel wat bijdoen op de weg, om te verdienen. Als amateur reed hij in onder andere de Ronde van Groot-Brittan- nië, Tsjecho-Slowakije en Ierland. Dit jaar startte hij in de Britse ploeg voor de Tour de France. Na drie etappes staakte hij de strijd. „Ik had last van mijn voet, die dik werd". Maar toen al dacht hij aan Rome. Hij ging zich er nauwgezet op voorbereiden en het succes is niet uitge bleven. Maandag zal men de nieuwe we reldkampioen in actie kunnen zien tijdens de revanches in Amsterdam waar hij Duyndam tegenover zich vindt. De goede brave Leandro Faggin, immer vriendelijk, ging tenslotte niet zonder me daille naar huis toe. Hij liet zijn aanmer kelijk jongere landgenoot Guerra zien, dat er nog steeds in Italië rekening met hem moet worden gehouden. Faggin kreeg on der daverend gejuich van de Romeinen de bronzen plak. (6.11.46 tegen 6.16.13). ROTTERDAM. Na de openingsdag met winst voor de amazones beleefden de honderden toeschouwers, die de terrei nen van de Rotterdamse jockeycluh in het Kralingse Bos te Rotterdam donder dag omzoomden, een Duitse dag tijdens het 21ste internationale concours hippi- que. Alle eerste prijzen op de (drie) in ternationale nummers kwamen in Duitse handen: de prijs van Enophon (dressuur) ging naar Kurt Capellmann, het jacht- springconcours om de prijs van de Kra lingse Plas leverde een zege op voor Gert Wiltfang en Willibert Mehlkopf besliste het springconcours om de prijs van de scheepvaart na barrage in zijn voordeel. De beste Nederlandse bijdrage noteerde Jan Maathuis met Fliegette, die in het jachtspringconcours op een gedeelde vier de plaats eindigde. Anton Ebben, die woensdag niet startte, probeerde het met Kairouan in het eerste springnummer. Hij reed voorzichtig aan een foutloos parcours, maar de olympische kandidaat had na afloop toch dermate last van een nauwelijks genezen blessure (een ge scheurde dijbeenspier gepaard met bloed uitstortingen), dat hij van deelneming aan het jachtspringconcours afzag. Het is de vraag of hij vrijdag in de piste komt. De druilerige dag, zware regenval in de ochtenduren had het parcours uiter mate zwaar gemaakt, vormde kennelijk een bron van inspiratie voor de Duitse deelnemers. Het jachtspringconcours was, met uitzondering van enkele goedwillen- den, in feite een aanfluiting. Vooral de Amerikaanse deelnemers, die uitsluitend zijn gekomen om de landenprxjs weg te o halen, maakten er een gewoonte van om is dan 1-0 voor Klopper". na één hindernis de baan vrijwillig te verlaten. Slechts de Engelsen en Duitsers brachten de nodige vaart in hun opvoe ringen. Drie combinaties wisten beneden de honderd seconden rond te komen: Gert Wiltfang (96.6 sec.), Hauke Schmidt (98,2) en Ann Drummond Hay (98,8). In het laatste nummer, een springcon cours om de prijs van de scheepvaart, be reikten tien equipes van de eenenvijftig zonder strafpunten de barrage. Hierbij was echter geen Nederlands duo. Alleen Mehlkopf met Fidelus en de Amerikaanse mevrouw Chapot bleven ook in deze her kamp zonder fouten. De Duitser, die als eerste startte, maakte de snelste tijd: 46,5 sec. tegen 47,1 sec. Arne Kouwenberg uit Woensdrecht werd nationaal juniorenkampioen op de rug van de 7-jarige schimmel Farfelu, die hem als enige feilloos over de 12 obsta kels voerde. De tweede plaats was voor Bob Rademakers uit Wassenaar op Lochinvar. HAARLEM. Haarlemmer Piet Hoe ben heeft van de strafcommissie van de KNVB een boete van honderd gulden ge kregen. Hoeben kwam vorige week in de wedstrijd tegen Veendam in het boekje van scheidsrechter Klopper terecht. Na een door de arbiter aan Veendam toe gewezen strafschop sprak de Haarlemmer de inmiddels gevleugelde woorden: „Dat ADVERTENTIE Zaterdagmiddag a.s. aanvang half 3

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19