HOLLAND PROMOTION Indruk van Nederland in buitenland verbeteren Samenwerking Esro en Nasa wordt uitgebreid en boutique ARAGNE Volksstemming wordt eerlijk uitgevoerd Agenda voor Haarlem en de IJmond 2000 m2 SHOW H/aranka /Meubelen Alles is anders aan Aragne. Reclame kost miljoenen James E. Webb in Noordwijk: „Nederland bezit beste Europese centrum" Verkapte numerus clausus Malik verzekerde Van Thiel: Tijdelijk regen 2 LOOP VRU IN EN UIT BU „M I R A B E L" ii ét VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 Schadelijk Groeinota SCHIP KAPSEISDE: MAN OMGEKOMEN Verwaarloosde bejaarde overleden In Nijmegen zelfs de naam wordt nu anders geschreven, de zaak is 2x zo groot geworden. De kollektie sieraden was al anders, die ontwerpen, wij voor de vrouw van nü. Die-sieraden onder schrijven haar persoonlijkheid. Op uw gemak sieraden passen is al een belevenis; dan leert u Aragne kennen en wij u. Openhartig Haarlem Velsen-IJ muiden „STELLA REGIN A" Beverwijk Heemskerk Geen marionetten 5 IS (Van onze correspondent) DEN HAAG „Holland Pro motion". De term doet opgeld de ze zomer. De ANVV lanceert een plan om zichzelf te hervormen en ten koste van zeven miljoen gulden jaarlijks zich in het buitenland te gaan presenteren als een mar keting organisatie voor Nederland, meer dan als een instantie die toe ristische aantrekkelijke plekjes aanprijst. De Centrale Kamer van Handelbevordering vraagt de rege ring f 3.5 miljoen per jaar voor pu blic-relations- en advertentiecam pagnes in het buitenland. Talloze goedwillende instanties doen vroeg of laat, gericht of waar het zo te pas komt, aan „Holland Promo tion". soms uit de kracht van een wel gevulde beurs zoals het Nederlands Zuivelbureau en heel grote indus trieën. Men kan stellen dat elke Neder landse toerist of emigrant, die zich in het buitenland goed gedraagt, een „Holland Promotor" is. De industrieel, die met zjjn produkten de boer opgaat, is er een, de fabriek of overheidsin stantie die buitenlanders hierheen haalt om te laten zien wat wij alle maal presteren, ook. Maar waar het aan mankeert, is aan een coördinerend beleid. Wat is „Holland Promotion"? Totdat er een goed Nederlands woord voor wordt gevonden, duiden we met dit aan: het geheel van activiteiten, dat de indruk die men in den vreemde van Nederland heeft, moet verbeteren. Vraag een Fransman wat hij van ons land weet en hij zal het hebben over tulpen, windmolens, oude grachten en de pittoreske gevels. Vraag het een Amerikaan in de binnenlanden van de V.S. en hij zal misschien antwoorden, dat „the Dutch" naar zijn mening in de meest westelijke provincie van Duits land leven. Veel erger en ronduit schadelijk voor onze gehele economie is, dat bui tenlanders, die op vooraanstaande pos ten in hun land de algemene opinie beïnvloeden. politici, industriëlen, kooplieden, journalisten, kortom de mensen die toch beter zouden moeten weten, van Nederland op zijn best een indruk hebben die overeenkomt met de feiten van dertig jaar terug. Gedegen rapporten, gebaseerd op diepgaande NOORDWIJK De samenwerking tussen de ESRO (de Europese Organisa tie voor Ruimte-onderzoek) en de Nasa (de Amerikaanse Ruimtevaart Organisa tie) wordt uitgebreid. Als de eerste Ame rikanen op de maan zijn geland, kunnen ADVERTENTIE ANEGANQ 39, HAARLEM TEL. 16340 Troonrede. Indien de baby van prinses Beatrix op Prinsjesdag (dinsdag 17 sep tember) wordt geboren, zal niet de ko ningin maar minister-president De Jong de troonrede in de Ridderzaal voor lezen. Arbeidsongeluk. Tijdens werkzaamheden aan boord van het Noorse m.s. Amica, liggend bij de n.v. Rotterdamsche Droogdok, is de 36-jarige bankwerker J. A. Hazelhorst uit Rotterdam getrof fen door een hijs planken. De man is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Jongetje verdronken. Uit het water van de Cruquiuskade in Amsterdam is don derdag het stoffelijk overschot van de vijfjarige Bart je Ploeg opgedregd. Het jongetje moet bij het spelen te water zijn geraakt Boodschappendienst. Per 1 december heft de PTT Amsterdam de telefoni sche boodschappendienst op. Reden: de sedert 1936 in bedrijf zijnde apparatuur zou vervangen moeten worden. Boven dien blijkt het werk door automatische beantwoordigingsapparatuur te kunnen worden gedaan terwijl er twee parti culiere boodschappendiensten in Am sterdam zijn die goed functioneren. Smokkelaar. De douane heeft in Noord- Frankrijk een 26-jarige Amsterdammer aangehouden, die in een gehuurde be stelwagen 150 kisten sigaren vervoerde. Hij was, naar hij bekende, van plan de sigaren in Andorra te verkopen. Roetschade? Zes automobilisten die hun wagens regelmatig parkeren onder de schoorstenen van de elektrische centra le aan de Rotterdamse Schiehaven, heb ben bij hun verzekeringsmaatschappij schadeclaims ingediend omdat de lak- laag is beshcadigd door roet. De gedu peerde autobezitters zijn van mening dat het schadelijke roet afkomstig is uit de 84 meter hoge schoorsteen. Beroving. Vijf Rotterdammers zijn aan gehouden, omdat zij het afgelopen weekeinde in het Kralingse Bos een 27-jarige monteur hebben beroofd. Eén van de arrestanten had de monteur na bezoek aan een café met zijn auto naar het Kralingse Bos gelokt, waarna de anderen hem uit de auto sleurden en mishandelden. Onder bedreigingen had de monteur hun toen ruim 2000 gulden gegeven. aan het volgende grote project Europese geleerden meewerken. Bij elkaar zijn reeds honderdvijftig wetenschapsmensen uitgekozen, die bij dit project (uit te voeren tussen 1970 en 1980) betrokken zullen zijn en onder hen bevinden zich Westeuropeanen. Dit vertelde de directeur van de Nasa, de heer James E. Webb, donderdag in Noordwijk, waar hij een bezoek bracht aan het Europese centrum voor ruimte onderzoek en -technologie (Estec). Tussen 1970 en 1980 zal men nagaan hoe de mens reageert op een langdurig ver blijf in de ruimte. Op ruimtestations wordt geëxperimenteerd met kunstmati- ge zwaartekracht en volledige gewicht loosheid. Ook het onderzoek van de zon zal de komende jaren belangrijk worden, in verband met de invloed van deze ster op het weer, zo verklaarde de directeur van de Nasa. De heer Webb werd tijdens een rondlei ding en in gesprekken op de hoogte ge bracht met de werkzaamheden die Estec in Noordwijk verricht, namelijk de studie en het ontwerpen van satellieten en ruim tevaartuigen en het toegepast onderzoek op het gebied van de ruimtetechnologie. „Dit is een der modernste onderzoekcen tra van de wereld, en zeker het beste in West-Europa", zei de heer Webb over het Estec-complex. Als de Esro dat wil, kan de samenwer king met de Nasa tot op elk terrein uitge breid worden, verklaarde James Webb. Een belangrijk punt van overeenkomst is dat beide organisaties alles over hun on derzoekingen en resultaten bekendmaken. Prof. Hermann Bondi denkt dat vergaan de coöperatie met de Sovjet-Unie voor lopig niet te realiseren zal zijn, daar de Russische geleerden publiceren pas wan neer een onderzoek is afgesloten. Als de Russen hun politiek om niet in het openbaar te werken wijzigen, dan kan deze samenwerking worden uitgebreid. onderzoekingen en geschreven in op dracht van de Centrale Kamer van Handelsbevordering hebben uitgewe zen, dat men ons land in het buiten land ziet als pittoresk en klein, op landbouwkundig gebied zeer bij, maar in het industriële vlak nauwelijks meetellend, op handelsgebied als be trouwbaar en eerlijk, maar niet erg voortvarend en nogal op de penning, ouderwets en conservatief. Een Engelse journalist schreef als eerste artikel naar huis, dat wij hier ook nachtclubs hebben. Zakenlieden die handel drijven met Nederlanders hebben soms wel een juister inzicht, anders zou onze export niet floreren zoals ze doet. Maar het kan allemaal veel beter. „Holland Promotion" behoort zich echter niet alleen op het buitenland te richten, maar ook op ons eigen land om ook kleinere bedrijven te interes seren voor Nederland op de internatio nale markt. Er bestaat een groeinota, waarin on der meer gezegd wordt: „Om een be vredigende economische groei te reali seren, is het van essentieel belang dat de afzet voldoende toeneemt. Neder land heeft een open economie. Grotere afzet hangt daardoor in belangrijke mate af van een grotere export. De gewenste toekomstige exporttoeneming wordt geraamd op 2,9 miljard per jaar, gesplitst in 2,2 miljard aan goe deren en 0,7 miljard aan diensten." Bijna drie miljard, 1 k jaar, dat is nogal wat bij een bruto nationaal pro- lukt van zeventig miljard. Het komt srop neer dat onze export ieder jaar met 8 tot 9 percent moet groeien. Gro te concurrentiekracht en brede be kendheid met wat wij kunnen en maken is daar voor nodig. En om die betere bekendheid gaat het bij „Hol land Promotion". Het is helemaal niet erg als de bui tenlander ons kent als bollenboeren en molenbewaarders, mits hij beseft, dat onze hoogwaardige bloembollen exponent zijn van een over het hele front perfect georganiseerde agrarische bedrijfstak en op voorwaarde dat hij wil aannemen, dat onze industrieën voor hun aandrijving niet meer van lie windmolens afhankelijk zijn. Wij moeten het watermerk dat wij heb ben dus vooral niet weggooien an dere landen zijn er jaloers op maar wij moeten het aanvullen, bijkleuren naar de moderne tijd. ADVERTENTIE DEZE WEEK FLANEL JURKJE 36.75 34 t/m 44; diverse tinten. Barteljorisstraat 33 Haarlem Telefoon 18309 HOEK VAN HOLLAND Donderdag avond is voor Hoek van Holland de „Clear water", een Brits schip voor de bevoor rading van booreilanden, gekapseisd, nadat de lading containers, waarmee het schip was uitgevaren, was gaan schuiven. De vijf opvarenden en de loods, die aan boord was, zijn uit het water opgepikt. Eén opvarende, die gewond raakte toen het schip kapseisde, is later overleden. De „Clearwater" is inmiddels gezonken. AMSTERDAM. In zijn huis in de Amsterdamse Eerste Oosterparkstraat is donderdag de 79-jarige alleenwonende heer F. Wiechman overleden. De bejaar de man was kort voor zijn dood door enkele politiemannen in verwaarloosde toestand op de vloer naast zijn bed aan getroffen. Hij vertelde vergeefs getracht te heb ben de aandacht van de buren te trek ken door het omgooien van tafels en stoelen. Broeders van de geneeskundige dienst verzorgden de man, maar hun hulp mocht niet meer baten. Even later over leed hij. De politie was door buren gewaar schuwd dat de man een week geleden voor het laatst was gezien. ADVERTENTIE iWWWWMWIIIWWAAWAWWWMWWIlWWWMWWWWWIi NIJMEGEN Medische studenten van de Nijmeegse universiteit hebben ertegen geprotesteerd, dat de lste-jaars tentamen- eisen voor biologie, fysische chemie en organische chemie verzwaard zullen zijn, opdat rond Kerstmis slechts 250 studenten worden toegelaten tot de practica van het tweede semester. De resultaten van het propaedeutisch examen worden gehan teerd voor toelating van niet meer dan 220 studenten tot de practica van het tweede jaar. De studenten herinneren er aan, dat de volksvertegenwoordiging destijds een nu merus clausus verwierp. Het Tweede-Kamerlid Tans (P.v.d.A.) heeft intussen over de verkapte numerus clausus in Nijmegen vragen gesteld aan de minister van O. en W. De voorzitter van de plaatsingscommissie- tandheelkunde heeft meegedeeld dat er 89 eerstejaars tandheelkunde voor de ver schillende universiteiten te veel zijn aan gemeld. Aan het eind van de Grote Houtstraat bij de Grote Markt, de bocht naar rechts om en déar is het Spekstraat 3. SCHIPHOL. De belangstelling, die in Nederland bestaat voor het lot van de bevolking van West-Irian en de volks raadpleging van het volgend jaar, stamt niet alleen uit de vroegere verantwoor delijkheid, die Nederland voor dit eiland heeft gehad, doch vooral ook omdat Ne derland er prijs op stelt, „dat een eens gegeven woord wordt nagekomen", aldus de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, die met een deel van de Nederlapdse parlementaire delegatie op Schiphol zijn teruggekeerd van een offi cieel bezoek aan Indonesië. De overige leden van de delegatie zijn in Bangkok achtergebleven voor besprekingen met de economische missie voor Afrika en het Verre Oosten. „Ook in Indonesië leeft het probleem van West-Irian wel", aldus mr. Van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, „maar het is er minder geprononceerd omdat het met nog zoveel andere minstens zo erge problemen in een zee van moeilijkheden voor de Indonesische regeringsboot drijft." Grote waardering had de delegatie voor de openhartigheid waarmee de Indonesi sche leiders over al deze problemen in lichtingen hadden verstrekt. Er was geen zweem van terughoudendheid uit een ge voel van chauvinistische trots waarneem baar. Aldus is ook over West-Irian open hartig van gedachten gewisseld. „Wij zul len ons uiterste best doen om de bevol king op vrije en democratische wijze over haar eigen lot te laten beslissen", zo zou de Indonesische minister van Buitenland se Zaken, Adam Malik, onze landgenoten hebben verteld. Zij hebben hem van hun kant duidelijk en eveneens openhartig geconfronteerd met de stemming in Ne derland, waar vrij algemeen wordt ge dacht: als er een stemming komt, kan dat nooit een vrije stemming zijn. Indonesië BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De Non". 18 j. Frans Hals, 14. 19 en 21.15 u.: „Viva Maria'14 j. Vrijdag- en zaterdagavond nachtvoorstelling 23.30 u.: „SS Sadisme", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De vier mee dogenloze wrekers", 14 j. Zaterdagavond nachtvoorstelling 23.30 u.: „Een pistool voor Ringo", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het wonder van de liefde", 18 j. Vrijdag- en zaterdag avond nachtvoorstelling 23.30 u.: „Gisteren, vandaag en morgen", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Wedren met de ooie vaar", 14 j. Zaterdagmiddag 14.30 u.: „Wie past er op de winkel", aJ. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De da gen van het geweld", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ik, een vrouw", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wild op liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Zaterdagavond 20.30 tot 22.30 u.: Extra openstelling van het met kaarsen verlichte museum (tot en met 7 september) Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Zomer- tentoonstelling „Langs de waterkant". Tekeningen van de 17de-eeuwse Holland se kunstenaars. Bovendien permanente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Vleeshal (Grote Markt): „Holland Foto '68", fototentoonstelling. Tot en met 1 september; zondags van 13 tot 17 u. Vishal (Grote Markt): Sweet Life", foto's door Ed van de Elsken. Tot en met 1 september. Voor openingstijden zie Vleeshal. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 u. Galerie-t (Bakenessergracht 67), 11 tot 17 u Zomerexpositié van grafiek, gou aches en klein plastiek. Zondags 14 tot 18 u. Tot en met 1 september. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag van 9 tot 18 u. DIVERSEN Prinsenhof (achter het stadhuis), zater dag 10 u.: Antiekmarkt. Raadhuisplein (Zandvoort), zaterdag 14 u.: Draaiorgelconcerten. Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 tot 2.00 u. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, dagelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, da gelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 2.00 u.: Dansen met Het Holland Kwintet. Strandhotel (Zandvoort), dagelijks dan sen. „De Oude Geleerde Man" (Bennebroek), vrijdag- en zaterdagavond 20 u.: dansen. Linnaeushof (Bennebroek), Nedeilands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege. spoortrein, etc.. dagelijks. Haven, (Lisse) zaterdag 15 u.: Manifes tatie „Trou moet blijcken". VRIJDAG 30 AUGUSTUS City Theater, 20 uur: Vakantieperike len met funeste gevolgen". Stadsschouwburg, 20 uur: „Agent 077, Operatie Marokko." Ruïne van Brederode, Santpoort, 20 tot 22 u.: Expositie tekeningen en gou aches van Reinier Lucassen. ZATERDAG 30 AUGUSTUS City Theater, 19 en 21.30 u.: „Vakan tieperikelen met funeste gevolgen". Stadsschouwburg, 20 u.: „Agent 077, Operatie Marokko". ADVERTENTIE KOMT OOK IN HAARLEM Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 tot 18 en 20 tot 22 u.: Tentoonstelling teke ningen en gouaches van Reinier Lucas sen; de expositie duurt tot en met 1 sep tember. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag); 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 30 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Matt Helm en de verdrukkers". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Stiletto gangsters". Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie houtsneden van Herman Stammes- haus en keramieken van Wilma Mantje- Bakker; geopend van 9-18 u. Kennemer Oudheidkamer, nuize „Schey- beeck", Velserweg 2. Geopend van 14-16 u.; voor groepen op aanvraag. ZATERDAG 31 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Matt Helm en de verdrukkers"; 23.30 u.: „Call- girls van Berlijn". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Stiletto gangsters". Galerie Bouman, Breestraat 122. Expo sitie houtsneden van Herman Stammes- haus en keramieken van Wilma Mantje- Bakker; geopend van 9-18 uur. ZATERDAG 31 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: „Thunder- ball". Mr. van Thiel bracht een grote dooi; met exotische orchideeën mee terug uit Indonesië: een keurig, doch vergankelijk souvenir. zoekt de stamhoofden uit, die van tevoren bewerkt worden om pro-Indonesië te stemmen. „Maar de heer Malik heeft mij per soonlijk verzekerd, dat er geen gebruik zal worden gemaakt van dergelijke ma rionetten. Hij zal zijn best doen de volks raadpleging uit te voeren naar letter en geest van de overeenkomst van augustus 1962 in New York. De vertegenwoordiger van de V.N. voor het komende plebisciet op West-Irian, de Boliviaan Ortiz Sanz, krijgt op Irian-Barat de vrije gelegen heid rond te kijken", aldus mr. Van Thiel. Het is de delegatie opgevallen dat er in Indonesië een toenemende belangstel ling valt te constateren voor cursussen in de Nederlandse taal. \MUUWUyWUWUWMMMMWUW»iWAMMMIM Het K.N.M.I. deelt mee: Een nieuwe depressie koerst van het zeegebied ten zuiden van IJsland in de richting van Schotland, terwijl een bijbe horend frontensysteem over de Atlanti sche Oceaan naar de Britse eilanden trekt. Samenhangend met deze ontwikkelingen wordt voor zaterdag veel bewolking met tijdelijk regen verwacht, terwijl de wind naar zuidelijke richtingen zal draaien en geleidelijk in kracht zal toenemen. In de temperaturen komt weinig verandering. WEERRAPPORTIN <e Maximum en minimum- temperaturen •3 u E 1 4> binnen- en buitenland ït: ES BS c S Amsterdam geh. Dew. n 19 17 10 De Bilt geh. bew. nno 20 17 15 Deelen mist n 20 11 2 Eelde mist no 19 17 13 Eindhoven mist n 22 15 0.1 Den Helder regen n 18 17 29 Twente mist n 20 14 5 Vlissingen regen n 19 17 2 Ypenburg motregen n 19 17 8 Z.-Limburg regen n 21 15 12 Aberdeen onbew. z 6 0 Athene zw. bew. wnw 30 23 0 Barcelona licht bew. nw 26 18 0 Belgrado licht bew. w.st. 27 17 0 Berlijn zw bew. O 24 18 0 Bordeaux zw bew w 22 15 12 Brussel geh. hew. no 20 16 13 Frankfort zw. bew. zzw 23 16 1 Genève zw. bew. z 19 14 23 Grenoble niet ontvangen Helsinki half bew. zzw 22 15 7 Innsbruck zw bew. ono 25 15 0 Kopenhagen mist n 19 16 0 Lissabon licht bew nnw 23 16 0 Locarno regen ono 18 15 36 Londen zw bew. wnw 16 10 0 Luxemburg mist ZO 22 14 0.1 Madrid half bew. w St. 24 14 0 Malaga onbew. nw 28 19 0 Mallorca onbew. wst. - 20 1 München zw bew. w 25 16 0 Nice onbew nnw 23 26 9 Oslo zw. bew. w.st. 17 10 0 Parijs geh. bew. nw 23 16 0 Rome half bew. zzw 28 20 14 Stockholm geh. bew. ono 19 16 4 Wenen zw bew. zo 27 17 0 Zürich regen zzo 22 15 10 ZATERDAG 31 AUGUSTUS Zon op 5.50 uur; onder 19.29 uur. Maan op 15 51 uur; onder 22.24 uur. MAANSTANDEN Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier 31 augustus 0.35 uur. 6 september 23.07 uur. 14 september 21.31 uur. 22 september 12.08 uur. 29 september 6.07 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJ ML II) EN VRIJDAG 30 AUGUSTUS Hoog water 7.34 uur en 19.59 uur. Laag watei 3.24 uur en 15.35 uur. ZATERDAG il AUGUSTUS Hoog water 8.28 uur en 20.59 uur. Laag water 4.05 uur en 16.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2