VAN DAG TOT DAG Ondergrondse zenders zijn nu vrijwel alle uit de lucht U itgaansverbod opgeheven Muskie kandidaat voor vice-presidentschap m Springstof oorzaak van vliegtu igongelu k DANSLES Dansschool Rien Knol Dubcek en Cernik aan hoofd gewond commentaar op actuele zaken Roemenen stellen zich weer achter Tsjechen Novotny was niet van de invasie op de hoogte Plan voor centrale hartbank m Staat van beleg in Guatemala Russen: „Zij zijn uitgegleden in de badkamer" Bontmodehuis DICK BARTELS WAARSCHUWING NU NOG 10% ZOMER. KORTING telegrammen VRIJDAG 3 0 AUGUSTUS 196 8 3 Crisis over censuur Radio gestoord U. Alleen met de Russen Economische hulp Marokko wil in Mexico niet tegen Israel spelen In Genève heeft een conferentie plaats van regeringsafgevaardigden uit landen die niet over de atoombom beschikken Ongeveer tachtig delegaties nemen eraan deel, waarbij het grote aantal uiteraard zorgt voor een bont politiek patroon. Tijdens de debatten zal ongetwijfeld van vele kanten twijfel worden uitgespro ken over de wenselijkheid van onderte kening van het zogenaamde „nonprolife ratie-verdrag", de Amerikaans-Russisch Britse overeenkomst die gericht is op voorkoming van een uitbreiding van het aantal atoombommogendheden. De recente ontwikkelingen in Oost Europa zullen zonder twijfel grote invloed op de houding van vele kleine landen uit oefenen met betrekking tot dit atoombom monopolie. In dat verband is het belang wekkend wat de Franse minister van Bui' tenlandse Zaken over de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije heeft verklaard, name' lijk, dat de ongehinderde overval op dit land mogelijk is gemaakt door de bestaan de methode van verdeling van de wereld in machtsblokken, een methode die door president De Gaulle is afgezworen omdat hij haar een gevaar voor de wereldvrede acht. Een gesprek over het atoombomvraag stuk in politieke zin brengt onvermij de lijk de vraag naar voren, of de huidige situatie op de wereld het nog wel gedoogt de grote mogendheden de veiligheid van de kleine landen toe te vertrouwen. Het nonproliferatieverdrag is niet zozeer een verzoenend akkoord tussen de verdrag sluiters, alswel de afspraak dat zij samen zullen proberen de wereld te blijven be heersen. Een dergelijke afspraak brengt onvermijdelijk mee, dat zij elkander méér zullen moeten toestaan dan ethisch verantwoord is, om de vrije hand te hou den bij de ordening en binding van hun eigen machtsgebied. De stabilisatie van machtsblokken als „stralingsgebieden" rondom de bezitters van de atoombom doemt de kleine mo gendheden tot nog grotere machteloos heid, niet alleen in militair maar ook in economisch opzicht. Het monopolie van de in wapens verwerkte atoomenergie betekent ook een monopolie van kennis en toepassing dezer energie op industrieel gebied. Dat Frankrijk, zichzelf als een van de grote mogendheden beschouwend, zich nooit heeft willen neerleggen bij een •ituatie die het land in een ondergeschik te positie zou plaatsen, is niet louter een gevolg van de hardnekkigheid waarmee De Gaulle eigen denkbeelden verwezen lijkte maar ook van de Franse nationale geest die geen afhankelijkheid duldde. Dat is in. eenvoudige woorden wellicht de verklaring voor het feit, dat de Fransen in meerderheid De Gaulle trouw zijn ge bleven. ofschoon diezelfde meerderheid een afkeer van dictatuur had. Haar af keer van internationale dictatuur was echter groter en zo is Frankrijk op eigen kracht óók atoommogendheid geworden. In Europa heeft zich een ontwikkeling voltrokken, die door de Tsjechische ge beurtenissen is geïllustreerd maar al veel eerder was begonnen: De ontwikkeling naar grotere willekeur der machtigste mogendheid in dit werelddeel, de Sovjet Unie, die gepaard ging met een even grote vrijheid van handelen voor de Verenigde Staten in een ander deel van de wereld Er mag dan geen afspraak tussen deze twee groten zijn, een feit is het dat zij elkander al bijzonder weinig in de weg leggen, zelfs in gevallen waarbij duidelij ke inbreuken op de rechten van kleine landen plaatshebben. Voor Europa is de Sovjet-Unie echter niet de enige macht van belang. Frank rijk heeft, als atoommogendheid met een zeer nadrukkelijke onafhankelijkheid op het gebied van zijn buitenlandse politiek, ADVERTENTIE recht op belangstelling van de kleine Westeuropese landen, die nooit atoommo gendheden zullen kunnen worden maar zich wel degelijk met Frankrijk samen op een Westeuropese beheersing van de vreedzame toepassing der atoomenergie zouden kunnen toeleggen. Een Westeuropees „machtsblok" onder leiding van Frankrijk is weliswaar geen aantrekkelijk idee, maar ook Engeland is atoommogendheid en het zou de moeite waard zijn nog eens met grote inspanning te proberen die twee te doordringen van hun gezamenlijk belang en aanzien. De Tsjechoslowaakse geschiedenis heeft aan getoond dat het voor Europese landen ge vaarlijk kan zijn, willoos te aanvaarden wat tussen de Sovjet-Unie en de V.S. stil zwijgend schijnt te zijn overeengekomen De aanwijzing van dat gevaar is trou wens niet nieuw. De meeste politici van West-Europa hebben echter ontstemd het hoofd geschud, toen Charles de Gaulle het al enkele jaren geleden signaleerde „Frankrijk is te groot om als graankorrel te worden vermalen tussen molenstenen' dat was een treffende symboliek, maar zij geldt voor iedere onafhankelijke, vrije mogendheid ongeacht haar oppervlakte aan vierkante kilometers. MAWA/VVWVVVUVUVWWVVVVWWMnAmWVtWVWVWVVUW BOEKAREST (AFP). Het uitvoerend comité van de Roemeense partij heeft als zijn overtuiging uitgesproken, dat party en volk van Tsjecho-Slowakije de moei lijkheden de weg van de socialistische op- succes de weg van de socialistische op bouw zullen kunnen voortzetten. De Roe meense partij getuigt van haar warmi sympathie met de Tsjechen. Het is noodzakelijk, zo wordt gezegd, niets te ondernemen dat de betrekkingen in de socialistische wereld verder kan ver slechteren en nieuwe bronnen van span ning kan vormen, maar alle pogingen aan te wenden om het klimaat van vertrou wen en vriendschap tussen de socialis tische landen te herstellen, in het be lang van het socialisme en van de vrede. ,De executieve beschouwt het als van het grootste belang dat de strijdkrachten van de vijf socialistische landen zo spoe dig mogelijk volledig teruggetrokken wor den" aldus de verklaring. Alleen dat kan de volledige onafhankelijkheid van Tsje cho-Slowakije verzekeren en zijn onver vreemdbare recht van nationale soeverei niteit beschermen". „De executieve bevestigt opnieuw het standpunt van de Roemeense communis tische partij dat het in deze moeilijke periode volstrekt noodzakelijk is niets te doen wat de toestand zou kunnen vererge ren en de geschillen tussen de communis tische landen dieper doen worden". Dit deel van het communiqué schijnt een waarschuwing te zijn aan de Sovjet- Unie geen militaire druk te gaan uitoefe nen op Roemenië. Het regiem van president Nicolae Ceausescu heeft duidelijk laten weten dat het het land tegen elke invaller zal ver dedigen. Gratificatie. Paus Paulus VI heeft opdracht gegeven dat alle leden van het perso neel van Vaticaanstad een gratificatie van 288 gulden zullen ontvangen aan het eind van het „jaar van het geloof". WENEN, (AFP) Vrijwel alle on dergrondse zenders in Tsjecho-Slo wakije zijn uit de ether verdwenen Over hun golflengten werden donder dag de officiële programma's van de Tsjechoslowaakse radio uitgezonden, hoofdzakelijk bestaande uit muziek met daar tussendoor nieuwsberichten en volledige herhalingen van toespra ken van de leiders, die alle eindigden met oproepen tot kalmte en discipline In Wenen hoorde men nog slechts één ondergrondse zender: „Radio Vrije Do- nau", die uitzendt vanuit een geheime studio in de omgeving van Bratislava. Het enige ongunstige bericht over de bezet ters dat donderdag door de oficiële radio- werd omgeroepen betrof een communiqué van de wereldfederatie van vakvereni- LONDEN (AP) Volgens een Engelse krant heeft de vroegere Tsjechoslowaakse partijleider Antonin Novotny gezegd dat hij niet van te voren op de hoogte was van de Russische invasie van Tsjecho-Slo wakije. De Daily Mirror schreef dat haar ver slaggever James Wilson en Roger Todd Novotny hadden opgezocht in zijn huis in de Smichov-wijk van Praag. Novotny had tegen hen gezegd: „Ik wist niet dat zij zouden komen. Ik ben nu een gewone burger. Ik wil geen antwoord geven op vragen over de Russen en de huidige toestand. Ik wil er helemaal niet bij betrokken worden." Novotny, die eens in het grote paleis in Praag woonde, moet nu genoegen nemen met slechts een paar man personeel, maar hij vertelde de verslaggevers: „Ik heb de volledige vrijheid te gaan waar ik wil." HOUSTON, Texas (DAP) De eerste Amerikaan met een ruilhart, de 47-jarige C. Thomas, heeft gezegd dat er plannen zijn voor een centrale „bank", waar lij ken of organen bewaard kunnen worden voor mogelijk gebruik na de dood van de donor. Thomas, die 3 mei in het St. Lukas- ziekenhuis in Houston een nieuw hart kreeg, verklaarde tegenover de Houston Civic Club dat er gebrek bestaat aan transplantatie-organen niet alleen har ten, maar ook nieren, ogen, levers, huid en beenderen. gingen keurd. waarin de bezetting werd afge- De autoriteiten in Praag hebben don derdag Tsjechoslowaakse legereenheden opdracht gegeven beslag te leggen op de apparatuur van de ondergrondse radiosta tions. Zij willen kennelijk voorkomen dat dit gebeurt door Russische troepen, wat door Moskou zou kunnen worden aange grepen om de aanwezigheid van contra revolutionaire krachten in Tsjechoslowa- kije te onderstrepen. Radio-Praag heeft bekendgemaakt, dat in de Tsjechoslowaakse hoofdstad het uit gaansverbod is opgeheven. De bevelheb ber van de bezettingstroepen had de Tsjechoslowaakse regering donderdag van dit besluit op de hoogte gesteld. De Tsjechoslowaakse regering heeft de bevolking opgeroepen de opheffing van het verbod niet als aanleiding te gebrui ken tot provocaties. Zij heeft de bedrij ven verzocht hun nachtarbeid te hervat ten. Bovendien is aan de grensposten op dracht gegeven alle zich in het buitenland bevindende Tsjechoslowaken in de gele genheid te stellen naar hun land terug te keren, aldus radio-Praag. In communistische kringen in Praag is donderdagavond gezegd, dat er een crisis is ontstaan over de benoeming van rege ringsgevolmachtigden voor de uitvoering van de nieuwe richtlijnen voor de pers, waardoor elk voor de bezettingsmacht on gunstig commentaar wordt voorkomen. De Russische commandanten in Tsje- choslowakije en hun politieke adviseurs hadden hun veto uitgesproken over ver scheidene door de Tsjechoslowaakse re gering voorgestelde namen en dit had ge leid tot vertraging in de aanstelling van Tsjechoslowaken als „censors". Het Russische persbureau „Tass" heeft verklaard, dat „rechtse contra-revolutio naire krachten" in Tsjechoslowakije steeds actiever worden. In een bericht over de toestand in Praag zegt het pers bureau, dat deze krachten felle aanvallen doen op het in Moskou tussen Rusland en Tsjechoslowakije gesloten akkoord. Zij proberen ook de eerste constructieve stap pen van partijen regering van Tsjech- slowakije te dwarsbomen zonder hun op zet te verbergen de situatie dusdanig te veranderen dat zij de macht in handen zouden kunnen nemen, aldus Tass, dat opmerkt, dat zij hierbij „actief door de imperialistische machten worden ge steund". „Bepaalde Westerse radiozenders sto ren bijvoorbeeld de Tsjechoslowaakse ra dio, die een objectief verslag doet van het leven in het land en zij helpen tege lijkertijd klandestiene zenders". Tass merkt verder op. dat bij de in Moskou gehouden besprekingen de Sovjet-Unie ermee akkoord is gegaan haar bezettings troepen terug te trekken terwijl de toe stand in het land wordt genormaliseerd. Waarnemers zien in de verklaring een zijdelingse waarschuwing aan partijleider Dubcek meer haast te maken met het herstel van het orthodoxe communisme wanneer hij wil dat de bezettingstroepen het land zullen verlaten. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN In elke bontsoort is een grote ver scheidenheid van kwaliteit en prijs. Daarom kan de aankoop van een bont mantel riskant zijn, tenzij deze met een D3SKUNDIGE VOORLICHTING in een BONTSPECIAALZAAK wordt gekocht. TOT 15 SEPTEMBER Wagenweg 126rood - Haarlem Telefoon 14360 GESLOTEN HUIS OP 1e ETAGE Ruime parkeergelegenheid. CHICAGO (AFP). De democrati sche-partijconventie in Chicago heeft zich akkoord verklaard met de keuze van de 54-jarige senator Edmund Muskie uit LONDEN (AP). Het equivalent van ongeveer 150 gram plastic springstof heeft verleden jaar oktober het ongeluk met een Brits straalvliegtuig boven de ADVERTENTIE HET ADRES VOOR 6ED. RAAMGRACHT 77 tsgenover de Schouwburg HAARLEM - Telefoon 0 23 -17068 - Vraagt prospectus Inschrijving voor: BEGINNERS en GEVORDERDEN: ook OUDEREN en GEHUWDEN Alle 66 leven ge- Middellandse Zee veroorzaakt, passagiers zijn toen om het komen, aldus staat te lezen in een offi cieel rapport over de ramp. Schotland Yard onderzoekt nog steeds de mogelijkheid dat de aanslag een poli tiek tintje had en bedoeld was om een einde te maken aan het leven van de voormalige Grieks-Cypriotische legercom mandant, generaal George Grivas. Het toestel was een Comet van de British European Airways. Het was op 12 oktober op weg van Athene naar Nicosia en stortte van een hoogte van ongeveer vijfduizend meter neer op honderdzestig kilometer ten oosten van Rhodos. Een der slachtoffers was een lijfwacht van Grivas. doch de voormalige rebellen leider reisde later met een ander toestel naar Nicosia. Volgens het rapport van de British board of trade is het toestel neergestort door een ontploffing in de cockpit. Als de Russen bezwaar maken zeg je gewoon dat ze jullie hebben ge roepen, zegt Mao Tse Toeng tot zijn troepen. (Een sportprent uit de Bild zeitung. CIUDAD DE GUATEMALA. (AFP) In Guatemala is de staat van beleg afge kondigd voor een periode van 31 dagen De maatregel is genomen „om de auto riteiten de gelegenheid te geven de open bare orde te handhaven en de gevangen neming van de verantwoor-delijken voor de moord op de Amerikaanse ambassa deur John Gordon Mein te vergemakke lijken". President Mendez zal in deze periode optreden als bevelhebber en hoofd van het leger door aan het ministerie van De fensie opdracht te geven tot het nemen van buitengewone maatregelen. (Van onze reisredacteur) PRAAG Alexander Dubcek, de Tsjecoslowaakse partychef, heeft bij zyn overbrenging van Praag naar Moskou een flinke hoofdwond op gelopen. Ook premier Cernik is tydens zijn gevangenneming gekwetst geraakt en wel aan de mond. waardoor hij aanvankelijk niet kon spre ken. Volgens de Russen zijn de beide liberale politici in hun badkamer uitgegleden. Tijdens de besprekingen met de Rus sische leiders na de inval van vijf Warchau-pactlegers zou Dubcek enke le malen zijn ingestort. De terugkeer van de complete delegatie naar Praag zou vooral te danken zijn aan de on verzettelijke houding van president Ludvik Svoboda. Tijdens de eerdere besprekingen in Cierna aan de Tisa zou hij zelfs met zelfmoord hebben gedreigd, wanneer de Russen niet op sen normale wijze wensten te onder handelen. Deze onthullingen worden in Praag toegeschreven aan Bohumils, die lid is van het partij presidium en de be sprekingen in Moskou meemaakte. Gisteren heeft hij het centraal comité van de C.P. in Tsjechoslowakije over de gang van zaken in Moskou breed voerig geïnformeerd. Later hebben di verse leden van het centraal comité gesproken op partijvergaderingen van snkele Praagse districten. Het is niet geheel vast te stellen hoe Dubceks vrij ernstige verwondingen zouden zijn ontstaan: sommigen beweren dat dit gebeurde tijdens een worsteling met een Russische officier die zijn ka mer in het partijgebouw was binnen gedrongen en poogde de telefooncon tacten uit de muur te rukken, anderen zeggen (en dat is waarschijnlijk de juiste) dat Dubcek door de Russen zeer ruw in hun auto werd geduwd en dat hij daarbij zijn hoofd hevig heeft gestoten. In de Russische hoofdstad hebben de Tsjechoslowaken uitsluitend met de Sovjet-Unie onderhandeld. Zij wei gerden de leiders van Polen, Oost- Duitsland, Bulgarije en Hongarije te ontmoeten, die ijlings naar Moskou waren ontboden door hun Russische broodheren. De Russische eisen aan de Tsjechen omvatten als voornaamste ounten: de ongeldigverklaring van het veertiende buitengewone partijcon- dat zich tijdens de Russische opmars n alle geheimzinnigheid voltrok. Ver ier het staken van de polemiek in de Tsjechische kranten met daaraan ver- ronden de kwestie van de censuur. De 'eitelijke bezetting van het land zou der fasen kennen: volledige bezetting, erugtrekken uit de grote steden en voornaamste dorpen, alleen nog bewa king van de westelijke grenzen en ten slotte een volledige aftocht, wanneer de Sovjet-Unie tevreden zou zijn over de politieke ontwikkelingen. De Russen hebben aangeboden eco nomische hulp te leveren als schade vergoeding voor de vernielingen die de soldaten hebben aangericht. Voorts zou via een samenwerkingsclausule aan de bezetters een zekere mate van con trole over het Tsjechoslowaakse leger zijn toebedacht. Hoewel in het hele land nog geen uitdrukkelijke protesten tegen de gang van zaken in Moskou tot uitdrukking worden gebracht, heeft geen enkele partij-afdeling zich tot nu toe tegen Dubcek gekeerd. Volgens zegslieden zouden de Rus sen thans reeds hun waarnemers in de belangrijkste staatsorganen hebben geposteerd. Beha've Russische ge vechtstroepen zijn sinds gisteren ook anders geüniformeerde eenheden van ie Russische veiligheidspolitie in de stad op patrouille. De Tsjechische ra dio speelt intussen voornamelijk treur muziek. Maine als de democratische kandidaat voor liet vice-presidentschap. Vice-presi dent Humphrey, die is gekozen als demo cratisch kandidaat voor het president schap, heeft Muskie voorgedragen. Edmund Muskie wordt beschouwd als „de politieke curiositeit" van Maine, een traditioneel republikeinse staat, waarvan Muskie de eerste democratische gouver neur was in de periode van 1954 tot 1958. In 1958 werd hij tot senator gekozen, de eerste keer sedert 47 jaar, dat een democraat deze zetel in Maine veroverde. „Tijdens mijn campagne", zo heeft Mus kie indertijd verklaard „bezocht ik men sen, die vóór mij nog nooit een levende democraat hadden gezien." Muskie werd 28 maart 1914 geboren in Rumford als zoon van een Poolse immi grant, Marciszewski geheten. Edmund Sixtus Muskie studeerde rechten op Bates college, vervolgens aan de universiteit van Cornell. In 1946 begon hij zijn politieke carrière. Hij werd toen gekozen in de Kamer van Afgevaardigden. Edmund Muskie huwde in 1948 Jane Francis Gray, een republi keinse, die zich tot de democratische par tij „bekeerde" uit liefde voor haar man. CASABLANCA Marokko heeft zich teruggetrokken uit het eindtoernooi om het Olympische voetbalkampioenschap in Mexico, daar de internationale voetbal federatie (FIFA) het Marokkaanse ver zoek om de indeling in de vier groepen zodanig te wijzigen, dat Marok ko niet met Israël in één en dezelfde poule zit, heeft afgewezen. Behalve Ma rokko en Israël komen in groep C uit Hongarije en El Salvador. 1 Nalatigheid. Een speciaal militair gerechts hof heeft in Cairode voormalige com mandant van de Egyptische luchtmacht veroordeeld tot levenslange gevangenis straf wegens nalatigheid, hetgeen zou hebben geleid tot de vernietiging van de Egyptische luchtmacht in het begin van de juni-oorlog van 1967. Geld. De kruisiging van een Britse binnen huisarchitect, die 25 juli half-naakt aan een kruis genageld werd gevonden op een afgelegen veld bij Londen, was geen religieus ritueel, maar een manier om geld te verdienen, zo is tijdens het pro ces tegen drie verdachten in Londen ge bleken. Oproep. De confederatie van Joegoslavi- scne jeugd heeft alle jeugdorganisaties die met haar in contact staan opgeroe pen tot „een grote actie tegen agressie en voor rehabilitatie van de gedachten en de praktijk van het socialisme". Samenwerking. In Genève is een confe rentie van niet-nucleaire landen begon nen. Er werd een boodschap voorgelezen van V.N.-secretaris-generaal Oe Thant, waarin deze oproept tot samenwerking tussen de nucleaire en niet-nucleaire staten in het belang van een vreedzaam gebruik van kernenergie. Nederlandse hulp. Nederland heeft in het kader van het programma voor techni sche bijstand aan Tanzania ruim 533.000 beschikbaar gesteld voor de bouw en inrichting van het .Rural Trai ning Centre" in Buhemba in 't overwe gend agrarische gedeelte van het Mara- gebied in Tanzania. Het landbouw-oplei- dingscentrum beoogt, door het geven van korte cusussen in de toepassing van de moderne landbouw-technieken, de land- bouwproduktie te verhogen, alsmede jon ge mensen op te leiden. Dutschke. Mevrouw mr. H. Singer-Dek- ker. lid van de tweëde kamer voor de partij van de arbeid, heeft minister Po lak van Justitie schriftelijk gevraagd of het waar is, dat de studentenleider Dutschke als ongewenste vreemdeling is gesignaleerd. De volksvertegenwoor digster zou, bij bevestigende beantwoor ding. graag vernemen wat dit precies inhoudt en waarom dit signalement heeft plaatsgevonden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3