Merckx en Gimondi waren geketend aan bewakers Vittorio Adorni waterdrager die het tot wereldkampioen bracht JAN JANSSEN NEEMT GUYOT MEE NAAR BIC Rik van Looy zag de mogelijkheden ook 4 WK in cijfers Wens van Keetie Hage bij de Trevi-fontein werd vervuld Keetie Hage wordt gehuldigd Sprint ze ge van Leen Poortvliet 15 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 Rol in mineur Van het toneel Hans Rombouts Hans Rombouts (Van onze sportredacteur) IMOLA. Zoals gebruikelijk rond de wereldkampioenschappen is er druk ge sproken over nieuwe contracten en nieuwe bazen voor de renners. Anquetil, die zich tijdens de strijd om de wereldtitel niet heeft laten zien en ongemerkt naar de elf de plaats fietste, zal wel bjj Willem II ko men. Het contract is nog niet getekend, maar men is wel tot overeenstemming ge komen. Hij vertrekt bij BIC, waar zijn plaats wordt ingenomen door Jan Janssen, die behalve de coureurs Samyn, Guyot en Schleck ook zijn ploegleider Maurice de Muer meeneemt. Janssen en de Muer zijn voor twee jaar nog contractueel met elkaar verbonden. Kees Haast zal wel bij BIC vertrekken. Hij gaat bij Peugeot fietsen. Voor Haast is er immers bij BIC geen plaats in de tourploeg, omdat er maar twee buitenlan ders in een zogenaamde nationale fa- brieksformatie mogen zitten. Bij BIC zijn Van Looy aan kop van het groepje waaruit Adorni later zou wegsprin gen. Achter hem Carletto en de la tere wereldkampioen. (Van onze sportredacteur) IMOLA Vol bewondering en met duidelijke nostalgie op zijn gezicht te lezen stond Gino Bartali, nog steeds een geadoreerd oud-campionissimo, naast ons te kijken naar de glorieuze aankomst van Vittorio Adorni, Italië's meest bejubelde zoon van dit moment. Hij mompelde: incredibile onge looflijk en dat was het natuurlijk ook. Ook voor Adorni zelf, tot nu toe in zijn land beschouwd als een superknecht, een man, die een groot koers- inzicht heeft, maar de klasse van de Campionissimo miste. Natuurlijk had Vittorio, hetgeen overwinnaar betekent (kan men een mooiere naam voor een wereldkampioen hebben?) tevoren gepraat met zijn wielerbazen, Marino Vigna en Fiorenze Magni van Faema. Hij, de 31-jarige Adorni, de slimme, had een uiterst listig plan opgebouwd in de nachten die vooraf gingen aan het wereldkampioenschap. Adorni wist, zoals iedereen, dat Merckx en Gimondi de twee mannen waren die een tweestrijd moes ten uitvechten, dat dit tweetal geketend zou zitten aan een grote groep bewakers. Daar lag zijn kans. Hem, de „oude" Vittorio zou men laten gaan, omdat hij ongevaarlijk was. Bovendien zou geen Italiaan hem, wanneer hij in een kansrijke positie lag, terug gaan halen. Dat kon niet onder de ogen van de enthousiaste Tifozi. Magni werd in de late avonduren van zater dag gesignaleerd op de wegen van Emilie, waar de diverse kampen van de coureurs lagen. Magni zocht ook Jan Janssen op. Er werd gepraat. En wat zei Janssen, toen hij vier ronden voor het einde afstapte? „Dit is toch niet slecht van mij hè. Dat Adorni wereldkampioen wordt, die twee (Gimondi en Merckx) zijn verlinkt." En hij dacht aan het klassement voor het Su per Prestige Pernod. Janssen spon tevreden, toen hij op weg ging naar zijn hotel. De Italianen hadden geen oog voor hem. Zij zagen alleen maar hun Vittorio, hun Adorni. Voor de gebroeders Salvarani was het natuurlijk een hittere teleurstel ling dat niet Felice Gimondi de regenboogtrui kon aantrekken, maar wel die zij als de coureur uit het vijandelijke kamp zagen, het kamp Faema waar Merckx de scepter zwaait, die nu zijn opvolger in zijn ploeg weet. De Belg gunt het Adorni het meest. Merckx heeft het aan de geroutineerde Italiaan, die in 1961 prof werd, in 1963 de ronde van de Vier Kantons won, in 1964 de Ronde van Sardinië, in 1965 de ronde van Italië en in 1964 bij de wereldkampioenschappen tweede werd achter Janssen, een grote steun gehad in de laatste ronde van Italië, die Merckx de zege bracht. Adorni had bovendien nog een oude rekening te vereffenen met Gimondi, want hij de adjudant van Felice, die hem de eerste beginselen van de professio nele wielerkunst had geleerd, kon vertrekken bij Salvarani, toen Gimondi de grote heerser was geworden. Daarom dan ook deed deze overwinning Vittorio dubbel deugd. dat dan Janssen en Wolfshohl. Men li wel bezig er drie van te maken, maar voorlopig is dat nog niet het geval. Of Gerben Karstens bij Peugeot blijft is nog een vraagteken. Wanneer het me disch onderzoek dat hij vandaag in Parijs ondergaat, gunstig uitvalt, krijgt hij toch weer een contract ondanks de minder goede prestaties van dit jaar. Arie den Hartog, die bij BIC verdwijnt, gaat voor Caballero rijden. Het is waarschijnlijk dat Harry Steevens naar de Caballero- ploeg, die hij vorig jaar voor Willem II geruild had, zal terugkeren. Bij Cabal lero gaat men een nieuw financieel stel sel invoeren: wie een klassieker wint, ziet zijn salaris met dertig percent omhoog gaan. Bij Willem II wil men een tweede ploeg met jonge renners in het leven roe pen, waaruit men eventueel coureurs kan aantrekken voor de kernploeg. AMSTERDAM. Keetie Hage, zal maandagavond in het olympisch stadion in Amsterdam bij de revanches van de wereldkampioenschappen worden gehul digd. Samen met profstayer Leo Proost en profachtervolger Hugh Porter zal Kee tie, op het erepodium voor het front van de wielerliefhebbers komen. Men zal Kee tie niet in actie op de baan zien omdat de Russinnen weinig belangstelling had den om naar Amsterdam te komen en de Britse Beryl Burton door een contract was gebonden. De andere wereldkampioe nen komen wel op de fiets. Proost rijdt 75 kilometer tegen Piet de Wit, Jaap Oudkerk, Piet van der Lans, Jan Legrand de Duitser Rudolph en Henk Vogels. Por ter rijdt een revanche tegen Leo Duyn- dam. Bij de amateurstayers ontbreekt we reldkampioen Grassi. die contractueel aan een crititerium in Italië was gebon den. Bij de amateurs (40 kilometer) starten nu de Nederlanders Stam, Hel sloot, Boom en Raats, de Zwitser Her- ger, de Duitser Clausmeijer en de Belg De Vleminck. Tenslotte komen ook onze Olympische kandidaten nog in de baan. Jansen - Loevesijn rijden op de tandem tegen de Belgen Goens - Van Lancker en de achtervolgingsploeg zal tegen België proberen nog eens een goede tijd te ma ken. De donkere coureur uit San Lazzaro di Parma heeft een ongelofelijke prestatie geleverd in de hitte van een zomerse dag op het zware parcours, dat Pezzi, de ploegleider van Salvarani, die uit Imola komt, had uitgedokterd voor zijn Gimon di. Natuurlijk hadden de mannen alle maal woensdag een waarschuwing gehad toen Adorni de ganse nationale squadra in San Prospero, zes kilometer van Imola af, had afgeslagen in een koers. Maar de Salvarani's, die per jaar niet minder dan 1.4 miljoen gulden in de wielersport stoppen, hadden het volste vertrouwen in Gimondi. De strijd op het moeilijke parcours van Imola heeft zich hoofdzakelijk op Merckx en Gimondi geconcentreerd. De andere ploegen hebben daar niet van kunnen profiteren. Alleen nog een „oude" wieler- baas Rik van Looy, ook begiftigd met het DAMES. 1. en wereldkampioene Keetie Hage (Ned.) de 55 km 187 m in 1.29.36 (gem, snelheid 37.162 km/u); 2, Bayba Tzaune (Rusland) i.t.; 3. Milena Tartagni (It.); 4. Elsy Jacobs (Lux.); 5. Andra McElmury (VS); 6, Gerda Smulders (Ned.); 7. Nina Trofimova (Rusl.); 8. Emilia Sonk (Rusl.); 9. Nicole van den Broeck (Belg); 10. Loebova Zadorojanaja (Rusl.), allen in dezelfde tijd als Keetie Hage; 19. Henny Hondeveld op 1.18: 25. Bella Hage op 6.50. HEREN. 1. Vittorio Adorni (It.) de 277 km in 7 uur 27 min. en 39 sec.; 2. Herman van Springel (Belg.) op 9.51; 3. Michele Dancelli (It.) op 10.18; 4 Franco Bitossi (It.); 5, Vito Tac- cone (It.); 6. Felice Gimondi (It.); 7. Ray mond Poulidor (Fr.); 8. Eddy Merckx (Belg.); 9 Jean Jourden (Fr.); 10. Lucien Aimar (Fr.); 11. Jacques Anquetil (Fr.), allen in dezelfde tijd als Dancelli; 12. Rudi Altig (Did.) op 11.07; 13. Karlheinz Kunde (Did.) op 12.05; 14. Gianni Motta (It.) op 12.07; 15. Rik van Looy (Belg.) z.t.; 18. Harry Steevens (Ned.) op 20.00; 19. Louis Pfenninger (Zwits.) z.t. De overige coureurs zijn uitgevallen. koersinzicht van de geslepen vos, zag de mogelijkheden die erin schoolden. Hij was met de Italianen tot overeenstem ming gekomen, maar Van Looy speelde het spel eerst nauwelijks mee. Van Looy fietste voor zijn eigen kans en die bood schap werd Adorni door briefjes duide lijk gemaakt. Maar de Belg miste in de finale de kracht om de aanval van Adorni te pareren. Van Looy, die op het laatste ogenblik nog een nieuwe fiets had laten maken bij de op dat gebied beroemde Milanees Mazi, geloofde trouwens op dat moment nog niet in de solo van de Ita liaan, die op 75 kilometer voor het einde wegschoot. Maar Adorni, gedragen op de vleugels van het enthousiasme van zijn steeds meer door het dolle rakende land genoten, ging in schittèrende stijl door Hij hakte in één ronde een gat van mi nuten tussen hem en Van Looy, Aghosti- no en Carletto. Van Looy zag toen het nutteloze in van een verdere achtervol ging. Hij liet zich in de laatste ronde door de grote groep opslokken, een groep waarin de Italianen nu een streng regime voerden en niemand meer lieten ont snappen. Per slot van rekening vonden Gimondi en Motta het van elkaar al best dat zij de titel niet kregen. Bovendien was het wel zo prettig dat de in Italië populaire Merckx hun posities niet nog verder kon ondergraven door opnieuw de regenboogtrui te pakken. Het werd dus een defensief slot van een koers, waarin de grote mannen bang voor elkaar waren geweest om weg te gaan. De Nederlandse ploeg heeft een rol in mineur gespeeld. Toen het even moeilijk werd stapten de mannen af op één na de „witte" Steevens. Hij reed de koers uit, zelfs de laatste ronde nog, toen hij door de officials werd gesommeerd om te stoppen. Hij moest zich een weg banen door het uitzinnige publiek. Dat de Nederlandse formatie, voor het eerst in de witte shirts met rood-wit- blauwe baan, waarin de renners inder daad letterlijk en figuurlijk niet opvie len in de groep, geen rol van betekenis zou spelen, werd zaterdag eigenlijk al een feit. Het gebruikelijke gesprek aan de vooravond van het wereldkampioen schap. waarbij geen official van de KNWU wordt geduld, want waarin harde zaken worden gedaan, is een bijeenkomst in kamer 113 van het zo rustige Kuur- hotel. Toen het handelskapitaal door Gel dermans werd genoemd: 30.000 gulden, knikten negen man instemmend. Als één van die negen wereldkampioen zou wor den, zouden die 30.000 gulden onder de anderen verdeeld worden, mits ze op aantoonbare wijze steun verleend hadden. Eén was er, die geen cent op tafel wilde leggen en dat was de grootste troef van de ploeg: Jan Janssen. Hij dacht er niet aan om iets te betalen. Hij kreeg verwijten te horen dat hij zonder ambities naar Imola was gekomen en men liet door schemeren dat hij liever de kans van anderen wilde steunen. Later, toen Magni kwam met de manager Douzet en Van Buggenhout keek men elkaar nog eens veelbetekenend aan. Iedereen zou dus voor zijn eigen kans rijden en als de situatie dat vereiste, zou men de man in de voorste linie steunen Het kwam er niet van want de Neder landers misten gewoon de macht om mee te kunnen rijden en dus mee te kunnen spelen. Achter elkaar verdwenen ze van het toneel: Wagtmans („ik heb vijf ron den goed gefietst, daarna leek het wel of ik tegen muren moest oprijden. En ik was zo fris bij de start"). Jan Harings: („ik kwam niet vooruit op mijn reserve- fiets. die ik moest pakken toen de ver snellingskabel kapot was"). Ottenbros („ik kwam niet boven op de top van zware heuvels"). Schepers („ik heb het wel geprobeerd in een achtervolging, maar ik kreeg geen steun, daarna was het gedaan"). Dolman („die afstand, die afstand, het was geen doen. Met 200 kilometer zou het een mooie koers ge worden zijn"). Beugels („wat moet ik er van zeggen. Het was erg zwaar"). Den Hartog („ik had een te groot verzet") dat grote verzet was trouwens een euvel waarmee ze allemaal moesten afrekenen omdat ze geen rekening hadden gehou den met het hoogteverschil. Jan Janssen („die Italianen reden zo sterk" en „die uitslag was niet gek voor mij"). Post („daar vraagt iemand waarvoor ik hier gekomen ben, maar waarvoor zijn die anderen van de ploeg dan hier. Zij zijn ook afgestapt"). De jonge Nederlandse renners hadden de zaak weer veel te gemakkelijk opge vat. Ze hadden te hoge versnellingen ge monteerd. Sommigen van hen hadden smakelijk gelachen om het parcours. De uren van de waarheid kwamen echter snel. Soigneur Collard zei bitter, toen hij de mannen, de meesten zo fris als een hoen, zag afstappen: „daar sloof je je nu voor uit. Daar slaap je een nacht niet voor". Hij had gelijk: de mannen misten courage en zoals hier bleek kwali teit. Het zijn criteriumrenners, rondom de plaatselijke kerktorens. Er waren nog meer nationaliteiten, die alle reden hadden om met sombere ge zichten rond te lopen. De Fransen bij voorbeeld, die zich ook niet hebben laten zien. Ook niet een Pingeon, die er goed afkwam toen een toeschouwer een para plu in de richting van zijn ogen draaide. Ook daar geen bijters en doorzetters. Daar waren de Belgen, die hun trots mochten spuien over Rik van Looy, de onverwoestbare, die na Adorni het meeste applaus mocht incasseren, maar niet kon den verkroppen dat hun Merckx door welke banden dan ook verhinderd werd om opnieuw naar de top door te stoten. De Belgen moesten het doen met de twee de plaats van Van Springel. die zich zo langzamerhand ontwikkelt als een Bel gische Poulidor, die overal net de eerste plaats niet haalt. Er was in feite maar één ploeg: de Italiaanse. Door allerlei tegengestelde belangen ontstond er merkwaardiger wij ze toch een hechte band, die listig ge smeed was door de nationale ploegleider Ricci, die zich in het normale doen bezig houdt met theater en show voor de tv. Dit dan was Ricci's greatest show on earth. Hij gaf de Italianen voor het eerst sinds tien jaar weer een wereldkampioen. Dat was tóén het kampioenschap van Baldini, die Nencini en Bobet van zich afschudde en na een solo van 45 kilome ter met twee minuten voorsprong won in Reims. Zijn triomf en zijn solo worden nu echter ver in de schaduw gesteld door hetgeen Adorni gisteren presteerde: een solo van bijna 75 kilometer en een voor sprong van negen minuten en vijftig se conden op Van Springel, die bij de laatste afdaling het peloton de rug had toege keerd, en van ruim tien minuten op de grote groep verslagenen, van wie Merckx dan ook nog de te vroeg aangegane spurt jammerlijk verloor. Bij die triomfantelijke intocht van Adorni, van eenvoudige waterdrager nu ineens tot de rijen van de historische wielerhelden toegetreden, barstte de vreugde van het Italiaanse volk los. Dank zij het feit, dat er twee meter hoge hek ken bij de aankomst stonden, kon het leven van Adomi gered worden. Adorni de laatste maanden verguisd in zijn land dat hij de Ronde van Italië door zijn kopman Merckx had laten winnen, kon alle bitterheid vergeten. Hij genoot met volle teugen van zijn glorie. Hij ver dween ten slotte van het circuit als een van Italië's grootste zonen, in een auto omgeven door een uitgebreide motores corte en boven zijn hoofd trok een vlieg tuig een regenboog van gekleurde rook door de lucht voor Adomi, Vittorio, de overwinnaar. Keetie Hage doodop maar in de re- genboogtrui. ROME. De dag na het behalen van de bronzen medaille hebben we de leiding van de Nederlandse damesploeg (die voor de baan alleen bestond uit Keetie Hage) kunnen overtuigen, dat het goed voor het Zeeuwse meisje zou zijn om een dag te relaxen. Ze mocht mee om de Sint Pie- ter te zien en de Trevifontein. Ze gooide in de legendarische fontein een vijftigli- restukje over de rechterschouder en deed, zoals gebruikelijk, een wens ze zei in Rome niet welke. In Imola, toen ze we reldkampioene op de weg was geworden, wel: „ik durfde het toen niet hardop te zeggen, maar ik wenste, dat ik de we reldtitel zou krijgen." De Trevi-fontein bracht geluk, want in een sterke eind spurt versloeg de negentienjarige Keetie, de jongste van de Hage-sisters, alle bela gers. „Toen ik over de eindstreep ging, dacht ik: dat kan niet, het is onmogelijk." Maar ze merkte al uiterst snel, dat het geen droom was. Niet alleen door de omhelzingen van mensen, die nu ineens vonden, dat het meisje Hage door hun toe doen kampioene was geworden, maar ook door commerciële belangstelling. Zo kwam de directeur van Campagnolo-fiets- onderdelen de zaak regelen om reclame te maken met de nieuwe wereldkampioe ne. Keetie zal voor dit soort zaken een goede adviseur moeten hebben anders gaan anderen van haar profiteren, want het Nederlandse meisje is op dit gebied natuurlijk grasgroen. Het door succes overrompelde coureur- tje kreeg 's avonds een luidruchtige sere nade van de Banda Musica Castel San Pietro, de plaatselijke fanfare, waarvoor de inwoners van het piepkleine dorpje in grote getale naar het hotel van de Neder landers waren gekomen. De serenade be tekende voor de andere gasten van het kuurhotel, stokoude heertjes en dametjes van de modder- en zwavelbaden, een hoog tepunt van hun verblijf. Het werd een compleet Italiaans tuinfeest, toen er ook nog op het terras gedanst werd met als middelpunt Keetie Hage en soigneur Henk de Haan. De gelukwensen stroomden binnen voor het meisje uit Sint Maartensdijk, dat nog steeds een dikke hand had en de pink in het verband na de aanrijding tijdens de training op donderdag. Ze had ge lukkig niet veel last van de diepe wond gehad en physiek was ze ontzettend sterk geweest in de koers. Ze had een keer ge probeerd weg te komen, omdat ze bang was voor de eindsprint. Die actie van Keetie had het peloton in stukken ge broken. Ook zus Bella werd er het slacht offer van. „Het ging niet vandaag", zei de oudste Hage, die haar fiets onmiddel lijk tegen de grond gooide en naar haar zusje holde, toen ze hoorde, dat Keetie kampioen was geworden. Truus Smulders was in de eindsprint, waarbij Keetie Ha ge even was ingesloten, maar prachtig buitenom terug kwam. zesde geworden. Henny Hondeveld kwam vlak voor de eindsprint te vallen. Haar treurige stem ming veranderde echter op slag. toen Gazelle-directeur Breukink haar een splin ternieuwe fiets beloofde (de oude was totaal vernield). Ongetwijfeld zal dit Nederlandse suc ces voor het eerst werd een Neder landse kampioen (Keetie was in haar eer ste „fietsjaar" tweede geworden op de Nürburgring in 1966) een hausse ver oorzaken in het dameswielrennen. Het aantal meisjes, dat op de racefiets zal stappen het zijn er nu zo'n veertig zal ongetwijfeld veel groter worden. Of dat nu zo toe te juichen is, is een ande re zaak. Als men zag, hoe enkele Britse meisjes er aan toe waren, zou men zeg gen: het hoeft niet. De KNWU was na tuurlijk blij met dit kampioenschap, dat echter buiten de unie om tot stand is ge komen. zouden we haast zeggen. De meis jes hebben alleen de gelegenheid gekre gen om te starten. Voor het overige le ven ze in het „luchtledige". TIEL. Leen Poortvliet uit Herkingen heeft zaterdag de Vierstromenlandronde, een stad-tot-stad wedstrijd voor wieier- amateurs over een afstand van 142 kilo meter, gewonnen. De winnaar reed de afstand in 3 uur, 32 minuten en 17 secon den en versloeg in de eindsprint de voor Mexico geselecteerde renners Leen de Groot en René Pijnen, die respectievelijk tweede en derde werden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15