VAN DAG TOT DAG Ziekenhuis in Italië door politie belegerd Geesteszieken zvillen niet naar krankzinnigengesticht (SQolfi wrlft Zuivering in Praag begonnen LIBERALEN HOUDEN VOET BIJ STUK Weinig conservatieven in partijtop gekozen Humphrey verdedigt optreden politie „Keiharde agitators zvaren van plan mij te doden" Gekaapt vliegtuig van EL AL terug in Israel Hart, long en nieren van één donor overgepland Raketten op Da Nang tt Fa. B. ENGELENBERG commentaar op actuele zaken Communistische coup verwacht Geen verkiezingen in Griekenland Humphrey doet een beroep op Nixon m „SILLV AGNEN" telegrammen MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 3 In Indonesië: KENNEMERPLEIN 5 TELEFOON 16840 HAARLEM (Vervolg van pagina 1) Russen krantenverkopers Op zoek naar overlevenden Duitsers voor verbod communistische partij Nieuwe organen voor vier mannen in Houston OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN CETA BEVER BUITENBIJTS Uit de traag op gang komende reacties van NAVO-landen op de Russische in greep in Tsjechoslowakije zou kunnen blijken, dat de NAVO-mogendheden worstelen met een tamelijk hypotheti sche vraag, namelijk: is het machtseven wicht in Europa verstoord of niet? Uit de beantwoording van die vraag zou moeten worden geconcludeerd of de NAVO-strijdkrachten in midden-Europa moeten worden versterkt, óf dat men het nog enige tijd zal aanzien. Is het machtsevenwicht in Europa ver stoord? Als men deze vraag aan de Tsjechen zou stellen, zouden zij waar schijnlijk sceptisch de schouders opha len. Hun probleem is in die vraag im mers niet aan de orde. Afgezien van de moeilijkheid om pre cies vast te stellen wat men onder een machtsevenwicht moet verstaan, zou men toch het lot van een brutaalweg over vallen volk dat nu in opleiding is ge nomen om aan de leiband te lopen, be langrijker moeten achten dan de kwestie van dat evenwicht. Wanneer men zo'n uiterst belangrijk aspect van de Russi sche actie eenvoudig zou verwaarlozen onder het motief dat de vraag van het evenwicht normatief is voor de houding van de NAVO, zou het er inderdaad -op gaan lijken dat er een stilzwijgende af spraak over verdeling van invloedssferen bestaat, en dat niet het welzijn van men gen of volken maar „macht" gezamenlijk uitgangspunt van Warschau-pact zowel als NAVO is. De reactie van het Westen op alles wat in Tsjechoslowakije is gebeurd, was van een fel bewogen karakter voor zover zij van particuliere aard was. De politieke reactie in het Westen was lauw, aarze lend en verdeeld. Daaruit volgt dat in het Westen een evenwicht is verstoord, over evenwichten gesproken: het evenwicht tussen de openbare mening en de poli tieke leiding. Weinig mensen begrijpen waarom de reactie van de NAVO-landen volkomen gespeend was van de geladenheid en di rectheid, die het publiek hier heeft ge toond. Nuchterheid is in alle omstandig heden natuurlijk geboden, maar men kan als NAVO-gemeenschap nuchterheid pa ren aan geladenheid, indien er iets ge beurt dat niet alleen militair-strategisch van belang is, maar dat tegelijk een men selijk drama in optima forma blijkt te zijn. Deze gebeurtenis heeft nog eens dui delijk aangetoond, dat de NAVO niet re presentatief voor Westelijke wilsvorming en doelbewustheid is. Zij is opnieuw een bloedarmoedig, technisch bouwsel geble ken zonder inspiratie of enthousiasme. De Westelijke levenswaarden en verwor venheden, die door haar zogenaamd wor den verdedigd en vertolkt, komen nooit in haar acties tot uiting. De vrijheid, die de Tsjechen zo kort hebben zien gloren, leeft niet in de NAVO. Die leeft bij de mensen in het Westen, zoals zij bij het Griekse volk leefde. Ook daar heeft de NAVO zwijgend de begrafenis van die vrijheid bijgewoond, nadat zij wellicht nog zelf had bijgedragen tot het over lijden. Als de Tsjechische gebeurtenissen een evenwicht hebben verstoord, dan is dat voornamelijk een evenwicht in de ge- dachtenwereld van de mensen die aan deze zijde van de Oosteuropese grenzen wonen. Er is een brandende vraag gere zen. die te maken heeft met vertrouwen en idealisme. Zijn de vrijheid en veilig heid van persoon, gezin en maatschappij voldoende beschermd, als de grote mach ten in de wereld met elkander in even wicht zijn? In hoeverre heeft het Westen al een begin gemaakt met de organisatie van een op het ideaal van vrijheid geba seerde samenleving, na twintig jaar lang miljarden aan een militaire samenwer king te hebben opgeofferd? De reorganisatie van de NAVO, die al enkele jaren in studie is, vereist een ont wikkeling in de richting van een ge meenschap die meer op de pijlers van werkelijk vrij en veilig leven moet zijn gebaseerd dan op de vage, nutteloze ba lans tussen communistische en niet-com- munistische invloedssferen. Buitenlandse politiek en defensie van aangesloten lan den moeten effectief werken in het belang van de aangesloten volken, niet louter in het belang van een verdeling in pacten. Binnen deze pacten immers hebben de grofste schendingen van mensenrechten plaats, zonder dat blijkbaar één NAVO- officier er vijf minuten van wakker ligt. VAWWVWWMWWWWMWWWHWWWWWVWWMMWWWWWWftWWWWWWWWWWHWWWWMWWWWWWWWWWWMMWWWWW VICIDALE DEL FRIULI, Italië Geesteszieken en hun dokters hebben zon dag de deuren en liften versperd en zich verschanst in een ziekenhuis om zich te verzetten tegen de politie, die probeerde hen met geweld naar een krankzinnigen gesticht over te brengen. De politie belegerde vanmorgen het zie kenhuis, terwijl de twaalf patiënten en hun artsen zich bleven verzetten. De directie van het ziekenhuis had in juni besloten de psychiatrische afdeling te sluiten en de patiënten over te bren gen naar een nabijgelegen krankzinnigen gesticht. De directie zei dat de exploita tie te duur was en omdat het aantal zie ken ver beneden de capiciteit van tachtig bleef. De chef van de Psychiatrische afdeling, dr. Edelweiss Cotti, ging tegen de beslis sing in beroep bij de plaatselijke autor- teiten en het ministerie van Volksgezond heid en slaagde er in de overplaatsing uit gesteld te krijgen. Maar de politie kwam zondag in actie en beval de ziekenzaal te ontruimen. Zij von den de deuren op slot en de lift gebarrica deerd. „Deze patiënten met geweld verwijde ren en hen opsluiten in 'n ouderwets gek kenhuis is zeer gevaarlijk voor hen," al dus dr. Cotti. „Het is onmogelijk het werk van de geneesheren te onderbreken zon der de patiënten ernstige schade toe te brengen. Dit is geen gekkenhuis maar een modern centrum van menselijke betrek kingen. DJAKARTA. Generaal-majoor Amir Machmoed, de regionale militaire com mandant van Djakarta, heeft op een bij eenkomst met leiders van politieke par tijen in Djakarta verklaard dat de ver boden communistische partij (PKI) waar schijnlijk binnen twee jaar zal proberen haar derde staatsgreep uit te voeren. Deze zou worden voorafgegaan door een „generale repetitie" aan het eind van dit jaar. De communisten zouden dan ge vechten met de strijdkrachten uitlokken om later te pogen de macht over te ne men. De gevechten tussen communisten en eenheden van de strijdkrachten in Zuid-Blitar (Oost-Javal vorige maand, noemde hij een „voorspel" voor de „ge nerale repetitie". ADVERTENTIE Svenska w Restaurangen Weer iets nieuws uit Zweden Onze ijs-gekoelde trolley met zijn groot assortiment Zweedse haring rijdt voor U, tijdens lunch en diner. In ons café Plate-service. Eigen parkeerterrein (Van onze reisredacteur Henk Kolb) PRAAG De zuivering van de Tsjechoslowaakse partijtop is begon nen en het is zeer de vraag of dat is geschied op een wijze die de Russen aanstaat, want tijdens een vergade ring van 24 uur heeft het centrale co mité zijn presidium dit weekeinde weliswaar van 11 tot 21 leden ver groot, maar niettemin een aantal vooraanstaande conservatieven uit zijn gelederen verwijderd. Het partijcongres dat op 9 september zou worden gehouden, is inmiddels uit gesteld, waarmee de Russen in ieder ge val voorlopig voorkomen dat een nieuw liberaal centraal comité wordt gekozen. Hoewel de Tsjechen in de huidige omstan digheden over het nieuwe echelon van politieke aanvoerders niet ontevreden zijn. lijdt het geer twijfel dat onder Rus sische druk enkele verdere „zuiveringen" zullen worden doorgevoerd. Uit het oude partijpresidium zijn zes leden overgebleven. Dubcek, Svoboda, Cernik, Spacek, Piller en Bilak met andere woorden vier liberalen tegenover twee conservatieven. Dit kan erop wijzen dat in het centrale comité nog steeds een stemmenmeerderheid voor de pro gressieve richting is overgebleven. Svo boda is ere-lid geworden met stemrecht. Van de vijf niet in het nieuwe presi dium herkozenen blijft Barbirek als con servatief nog wel kandidaat-lid, maar Kolder, Rigo en Svestka, steeds als colla boranten bestempeld, komen niet terug, terwijl Frantisek Kriegel, die de val van Novotny inleidde, uiteraard moest wij ken. Hij heeft de Russen zeer op de tenen getrapt omdat hij als enige van de Tsje choslowaakse delegatie in Moskou niet bereid was het capitulatiedocument te ondertekenen. De nieuwe partijsecretaris van de Slo waakse communistische partij, Gustav Husak, heeft in het nieuwe presidium uiteraard een zetel verworven evenals het vroegere kandidaat-lid Bohumil Si mon, een duidelijke Dubcek-aanhanger. Ook Lenart is kandidaat geworden. Voor Drahomir Kolder zijn blijkens mededelingen uit het centraal comité enkele staatsfuncties weggelegd. Hij is een van de mannen die bij de Russen het meest in de gunst staan. De leider van de vakbeweging, Polacek, een conserva tief, is kandidaat-lid van het presidium geworden. Censtmir Cisar, van wie aanvankelijk werd aangenomen dat hij was onderge doken, heeft zijn functie als tweede par tijsecretaris ter beschikking gesteld. Minister Pavel van Binnenlandse Zaken heeft, inmiddels zijn portefeuille terug geven. Voor het centrale comité verklaar de hij niet te willen samenwerken met de Russische geheime dienst. Zijn plaats vervanger zou zich volgens niet bevestig de berichten hebben doodgeschoten aan gezien hij geen geheime dossiers aan de Russische veiligheidsdienst wenste te overhandigen. Het zoeken naar een op volger heeft niet lang geduurd. Jan Pil ler, in betere dagen zo vaak als verrader van de Tsjechische zaak gekenschetst, heeft Pavels ministerie, dat ook de Tsje chische geheime dienst beheert, overge nomen. In de nacht van zaterdag op zondag is een bom ontploft bij het gebouw van het slaatspersbureau CTK, op een meter of vijftien afstand van de Russische wacht posten. Er gingen vrij veel ruiten aan splinters, doch werkelijke schade ont stond niet. Het is niet onwaarschijnlijk dat de bom de Russen heeft moeten hel pen bij het construeren van een contra revolutie. Gistermiddag heeft radio-Praag de be volking opnieuw gewaarschuwd niet in de binnenstad samen te groepen opdat de sovjets geen enkele reden tot een nieuw gewelddadig ingrijpen zouden hebben. In Praag zijn de kranten weer en nu onder censuur verschenen. Zo hier en daar valt tussen de regels nog wel iets van een anti-Russische stemming waar te nemen, maar verder bevatten zij slechts wat aangepast voer voor nieuwsgierigen. SALONIKI (AFP) Priemier Papado- poelos van Griekenland heeft zaterdag avond in een rede in Saloniki verklaard, dat er geen algemene verkiezingen ge houden zullen worden na het referendum op 29 september over de nieuwe grond wet. Russische soldaten zijn in Praag in gezet als krantenbezorgers, opdat de inwoners van deze stad kunnen ken nisnemen van wat er in de Pravda staat. MINNEAPOLIS (Reuter- AFP) De Amerikaanse vice-president Humphrey heeft gezegd dat „keiharde, geoefende agi tators", die erop uit waren de democra tische conventie in de war te schoppen, verantwoordelijk zijn geweest voor de ge welddaden in Chcago vorige week. De presidentskandidaat vertelde een ra dioverslaggever dat hij ernstige redenen had om aan te nemen dat er een komplot op touw was gezet om verscheidene per sonen, onder wie hemzelf, in Chicago te vermoorden. De politie van Chicago was volgens hem uitermate geprovoceerd. Hij Redders doorzoeken de puinhopen naar overlevenden in een dorp in Noordoost-Iran nadat een aardbe ving het gebied heeft verwoest. (Van onze correspondent) JERUZALEM Honderden mensen hebben de nacht van zaterdag op zondag doorgebracht op het vliegveld van Tel Aviv om vroeg in de ochtend de beman ning te kunnen toejuichen van het op 23 juli door 3 Arabieren gekaapte en naar Algerije gedirigeerde El Al-vliegtuig. Zaterdagavond had de Algerijnse rege- TUBINGEN (AFP) Slechts elf per cent van de kiezers in West-Duitsland wenst opheffing van het verbod van de communistische partij. Dit blijkt uit een onderzoek van het in stituut-Wickert in Tübingen. De enquête werd gehouden na de communistische in vasie in Tsjecho-Slowakije. Drie maanden geleden was nog 56 percent van de kie zers in de Bondsrepubliek voor toelating van de communistische partij. ring de zeven bemanningsleden, samen met vijf Israëlische passagiers, vrijgela ten. Via Rome waren zij naar Tel Aviv gekomen. Ook hun toestel, een boeiing 707, is terug. Over de manier, waarop dit interna tionale incident is behandeld, lopen de meningen in Israel nogal uiteen.' De minister van Buitenlandse Zaken een. Minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft vooral de Italiaanse regering geprezen voor haar bemiddelen de activiteit en wat lager op zijn lijst van de te bedanken personen prijkte ook VN-secretaris-generaal Oe Thant. Minister Eban heeft er zijn grote te vredenheid over uitgesproken dat het in cident kon worden opgelost langs diplo matieke weg. Dat het op deze manier moest gebeuren, vond de grote overgrote meerderheid van het kabinet, maar er zijn toch drie „activisten" geweest die een directe actie tegen Algerije voorstonden, namelijk minister van Defensie Mosje Dayan, minister voor Transport Moshe Carmel en minister zonder portefeuille Menahem Begin. HOUSTON (Texas) Chirurgen in Houston Texas, hebben medische geschie denis gemaakt door gelijktijdig het hart, één long en twee nieren van een jonge vrouw over te planten in vier mannen. De hoornvliezen van de twintigjarige do nor zijn ook verwijderd en in een ogen bank geplaatst voor later gebruik. Het was een belangrijke dag in de ge schiedenis van de harttransplantaties, want er werden drie dergelijke operaties in de V.S. verricht één in Houston, één in Pittsburgh en nog één in Stan ford, Californië. De donor in Houston MINNEAPOLIS. (AFP) Hubert Humphrey, de democratische kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in november, heeft gisteravond een beroep gedaan op zijn republikeinse ri vaal Richard Nixon, samen een waar schuwing tot Noord-Vietnam te richten, dat zij beiden achter de Amerikaanse on derhandelaars staan, die in Parijs met Noordvietnamese afgevaardigen bespre kingen voeren. was mrs. Nelva Lou Hernandez, de echt genote van een magazijnmeester in Hous ton. William C. Carrol (vijftig jaar) kreeg haar hart, William J. Whaley (39 jaar) een long, en William C. Kaiser (41 jaar) en Thomas A. Stevenston (22 jaar), beiden een nier. De harttransplantatie was de zesendertigste in de wereld en de elfde in Houston. SAIGON. (AFP, Reuter en AP) Voor het eerst heeft de Vietcong vanmorgen de stad Da Nang met raketten bestookt. Tien burgers verloren het leven, vijftig mensen, ook meest burgers, werden ge wond. De Vietcong zegt dat zij tussen 22 en 26 augustus in de stad Da Nang en de provincie Qoeang Nam 3500 vijandelijke soldaten gedood of buiten gevecht heeft gesteld voor het merendeel Zuidviet- namese soldaten. Troepen van de nieuwste Amerikaan se eenheid in Zuid-Vietnam hebben hun eerste grote slag geleverd bij Con Thien. Volgens een opgave zou de vijand hierbij 85 man hebben verloren. had zelf gezien hoe een politieman zonder enige aanleiding een stukgeslagen bierfles in het gezicht kreeg geduwd. Humphrey zei dat geheime dienst, poli tie en FBI over inlichtingen beschikten „over beraamde moordaanslagen en het is zo, het spijt me dat te moeten zeggen, dat ze het onder anderen op mij hadden gemunt. Burgemeester Daley moest onder die omstandigheden wel voorzorgsmaatregelen nemen. Hij wilde geen nieuwe moord in Chicago. We hebben er al genoeg gehad, en je kunt beter politiebescherming heb ben dan geweld en oproer", aldus Hum phrey. Intussen hebben acht directeuren van kranten, tijdschriften, en radio- en televi siestations de burgemeester van Chicago om een onderzoek gevraagd naar het har de politie-optreden tegen een aantal jour nalisten. ADVERTENTIE Ooelstraat J9 - Haarlem Tel. 1JIS2 J Explosie. Een blok etagewoningen in Gary (Indiana) is door een hevige ont ploffing met de grond gelijk gemaakt. Volgens de eerste gegevens zijn er ze ven doden en dertien vermisten. Het is nog de vraag of de ontploffing is ver oorzaakt door een gaslek of door dyna miet of een bom. De explosie gebeurde in een café in het blok, waarvan de vergunning zes weken geleden werd ingetrokken nadat er ongeregeldheden in het café waren voorgevallen. Juwelen. De Indische politie heeft Inter pol ingeschakeld bij het zoeken naar antieke juwelen en zeldzame munten die vorige week uit het nationale mu seum van New Delhi zijn gestolen. Een der munten, uit 1605, zou een waarde van een miljoen dollar vertegenwoor digen. Zeven munten uit de zeventien de eeuw zouden elk ten minste 2000 dollar waard zijn en de juwelen in totaal ongeveer 70.000 dollar. Historicus. Dr. George Peabody Gooch, één van de meest vooraanstaande Brit se historici, is op 94-jarige leeftijd ge storven. 49 jaar lang is hij hoofdredac teur geweest van het tijdschrift Con temporary Review. Eén van zijn be kendste werken was „Britse documen ten over de oorzaken van oorlog, 1898-1914". Pil. De meeste Amerikaanse rooms-ka- tholieken, in het bijzonder die van even over de twintig, zijn gekant tegen de recente encycliek van de paus waar in voorbehoedsmiddelen verboden wor den, aldus het resultaat van een pei ling van Gallup. Van elke honderd ka tholieken die kennis dragen van de encycliek zijn er 54 tegen. 28 voor, terwijl 18 geen mening hadden. Black power. Een nationale conferentie van „Black Power" in Philadelphia heeft zich uitgesproken voor de oprich ting van een eigen politieke partij, een eigen leger en een eigen negerstaat binnen de Verenigde Staten. Meer dan drieduizend afgevaardigden uit het ge hele land stemden voor een boycot van de presidentsverkiezingen. Zij ver klaarden geen belang te hebben bij de tegenwoordige politieke structuur in de V.S. Zes doden. Zes personen uit één gezin zijn gisteravond om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de autoweg Pompeji-Napels. De auto waarin zij za ten slipte met een snelheid van 150 kilometers per uur, sloeg over de kop en spietste zich aan de vangrail.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3