- COENTUNNEL-VIADUCT IN WORDING - Machinefabriek Stork bestaat honderd jaar Rechtse fanatici verkochten geschriften van Hitier Friese zuivelfabriek maakt kaas voor Amerikaanse markt Turkse studenten gaan met hun ideeën de boer op Erkenning van doopliturgie Terre des Hommes helpt Arabische meisjes NONNEN IN MINI Mozzarellaeen nieuw produkt MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 6 EERSTE FABRIEK VAN GROTE STOOiMKETEL! In Konya N ationalisme Levenswerk Specialisatie W$mm HENGELO Deze maand zal de machinefabriek Stork te Hengelo, thans een onderdeel van de VMF/Stork-Werkspoor, honderd jaar bestaan. Stork heeft perioden gekend van trage en van snelle groei, hoogtepunten en dieptepunten. Men onderscheidt vijf perioden: 1868-1900 het begin en de eerste bescheiden groei, 1900-1930 grote opbloei, 1930-1945 moeilijke jaren, 1945-1954 hernieuwde bloei, 1954-1968 consolidatie en versterking na de fusie met Werkspoor en de totstandkoming van de VMF/Stork-Werkspoor. Thans, aan het einde van honderd jaren historie en aan het begin van een volgende eeuw, met nog ongekende maar ongetwijfeld grote mogelijkheden, is de machinefabriek Stork een bedrijf, dat met evenveel animo de toe komst tegemoet treedt als C. T. Stork dat deed honderd jaar geleden, zo wordt in een historisch exposé van het bedrijf meegedeeld. Deze C. T. Stork is de stuwende kracht geweest bij het ontstaan van de machine fabriek. Het was op zijn initiatief dat in 1859, dus negen jaar voor de opening van het bedrijf in Hengelo, in het nabije Borne een jong ingenieur (C. C. Stork, een jongere broer van C. T. Stork) en een bekwame Bornse smid (Meyling) een machinefabriek en reparatiebedrijf op richtten onder de naam Stork-Meyling. Dit bedrijfje werd in 1868 naar Hengelo ver plaatst, waar het onder leiding van C. T. Stork snel groeide. Stork ging ketels en stoommachines le veren, vanaf 1877 ook machines en ketels voor schepen en omstreeks 1885 ging men zich toeleggen op de bouw van sui kerfabrieken voor de tropen. In 1900 was het personeel toegenomen tot circa zeven honderd man. Stork was toen al een mid delgroot bedrijf, dat in Nederland en daar buiten flink meetelde. In 1895 overleed C. T. Stork en werd de leiding overgenomen door drie zoons, die reeds in 1890 in de directie waren op genomen. De Machinefabriek Stork was de eerste in ons land, die de bouw van stoomturbines voor grotere vermogens en van zogenoemde waterpijpketels ter hand nam. Sindsdien heeft Stork steeds een zeer belangrijk aandeel gehad in de bouw van installaties voor elektrische centra les. Nog andere produkten waren er, die na 1900 gingen bijdragen tot de opbloei van het bedrijf. In 1910 begon Stork met de vervaardiging van pompen en in 1915 met die van ventilatoren. Het gevolg was dat de fabriek zich zowel in omvang als in personeelssterkte snel uitbreidde. In sociaal opzicht was een belangrijke ont wikkeling de bouw van een tuindorp naar Engels voorbeeld. Toen omstreeks 1930 de bestellingen van suikerfabriekinstallaties kwamen te ver vallen onder invloed van de economische wereldcrisis, geraakte het bedrijf in ern stige moeilijkheden. Gelukkig werd een nieuw produkt gevonden dat het getij heeft doen keren. Dat nieuwe produkt was de scheepsdieselmotor in tweetakt uitvoe ring. Met het uitbreken van de wereld oorlog in 1940 begon een nieuwe periode van grote onzekerheid. Stork heeft in de oorlogsjaren echter niet stilgezeten. In het geheim werd aan twee produkten belang rijk ontwikkelingswerk gedaan: de venti lator en de dieselmotor. Na de oorlog ging geleidelijk ook de kernenergie de aandacht vragen. Velen meenden dat de kernenergie in korte tijd de gehele energievoorziening zou gaan overnemen. De ontwikkeling heeft zich echter geleidelijker voltrokken, vooral in Nederland De machinefabriek Stork staat evenwel gereed om een belangrijk aan deel in de bouw van de benodigde kern energie-installaties te nemen. Door het ve le werk breidde het personeel zich sterk uit. Er ontstond behoefte aan belangrijke investeringen, aan gebouwen en machines. Na geheime onderhandelingen werd tus sen de directies van Stork en Werkspoor besloten tot een fusie. Zo kwamen in 1954 de Verenigde Machinefabrieken Stork- Werkspoor tot stand. In de jaren die op de fusie gevolgd zijn heeft de machinefabriek Stork haar posi tie kunnen versterken door: concentratie op een bepaald produktieprogramma, uit breiding van de „research", aanpassing van de outillage en organisatie. Onder andere is de organisatie aangepast aan de tijd van krachtige concurrentie die het bedrijf tegemoet gaat. Het jubileum zal met vele herdenkingen en feestelijkheden gepaard gaan. De hui dige directieleden van de machinefabriek Stork zijn drs. G. A. Bernelot Moens, ir. H. Douglas en jhr. Mr. F. O. J. Sickinghe. In plaats daarvan zullen zij drie maan den lang de meest achtergebleven en af gelegen dorpen systematisch bezoeken en daar „het duister van de reactie, groot grondbezit en religieuze fanatisme" trach ten te verdrijven. Het is een variatie op de Franse ideo logie van toenadering tussen studenten en arbeiders. De Turkse studenten verkondi gen, dat zolang er niet een brug is ge slagen naar de massa van de Turkse boe ren (circa zeventig percent van de bevol king), er geen sprake kan zijn van serieu ze hervormingen en vervanging van ,Tur- kije's corrupte bestel". Zal het besluit van de studenten wat olie gooien op de golven van de Turkse politieke hartstochten die de laatste weken tamelijk hoog opliepen? Het onverwachte bezoek van een smaldeel van de zesde vloot, half juli.,heeft een lange nasleep ge had. Studenten, wellicht vermengd met andere elementen, gooiden de mariniers, die „de Turkse bordelen bezoedelden" met inkt en verf, wierpen hen in zee en beko gelden hen daar nog weer met stenen. Tien dagen later kwamen zij opnieuw de straat op, nu met een lege doodkist, en hielden een symbolische begrafenis voor de derdejaars rechtenstudent Demir- cioglu, die intussen was bezweken aan zijn verwondingen, opgelopen bij de strijd te gen de politie. Zij noemden de dode col lega „het eerste slachtoffer van de twee de onafhankelijkheidsoorlog" en eisten zijn bijzetting in het mausoleum van Ataturk, die rond 1921 de eerste onafhankelijkheids oorlog voerde. De gevechten met de politie laaiden zo hoog op, dat men even rekening hie'd met de uitroeping van de staat van beleg in Istanboel. ONGEVEER gelijktijdig kwamen in Ko nya, Turkije's „heiligste" stad, grote groe pen rechtse fanatici op straat om het hou den van een anti-Amerikaanse betoging te verhinderen. Zij richtten grote scha de aan in een krantenbureau, drie boek winkels en andere zaken, die zij van link se sympathieën beschuldigden. Ook in Istanboel werd dezer dagen, zon der veel schade overigens, zo'n meeting gehouden, waar door vele duizenden tot „de heilige oorlog tegen het socialisme" werd opgeroepen. „Groot muzelmaans Turkije", „Turkije begraafplaats van communisten". „Dood aan alle socialis ten", waren enkele van de gebezigde leuzen, terwijl naast het rood, de Turkse nationale kleur, ook vrij veel groen, de De weg die hier zo triest in een zandhoop en een weiland doodloopt, is het.l kilometer lange CoentunneU- viaduct in Koog aan de Zaan. De komende jaren zal de weg via West- zaan en Assendelft worden doorge trokken naar de rijksweg tussen Heemskerk en Beverwijk, zodat er dan een korte verbinding tussen de Zaanstreek en Kennemerland ont staat. Het Coentunnelwegviaduct kruist hier een stukje Zaandam, de Zaan, Koog aan de Zaan, de Provin- cialeweg tussen Zaandam en Zaan dijk en de spoorbaan ZaandamrÜït- geest (onder op de foto). In het na jaar komt de verbinding tussen het viaduct en de Provincialeweg tot stand. De afrit is op de foto al duidelijk te zien. Sinds februari van dit jaar kan het verkeer uit de Coentunnel de Coentunnelweg vol gen tot het knooppunt Zaandam- Noord, dat ligt tussen de blokken flats, midden links op de foto en de twee flatgebouwen op de achter grond. Het Coentunnelwegviadvct kruist, zoals gezegd, ook de Za.in maar op zodanige hoogte dat de op de foto openstaande, 92 ton wegende basculeklep in de praktijk maar zelden voor het scheepvaartverkeer zal hoeven worden geopend. kleur van de islam werd meegevoerd. Als lectuur werden o.a. geschriften van Hitler en Mussolini verkocht. De op straat gekomen links-rechts-po- larisatie vervult de rechtse regering De- mirel wel met enige zorg. De premier zelf geldt als een gematigd man, maar komt toch van linkse en links-centrale zijde onder een spervuur van critiek te staan: hijzelf, of in ieder geval minister van Binnenlandse Zaken Sükan, zou de rechtse tegendemonstraties hebben aan gemoedigd. Aan de ene kant proclameert de pre mier dat de rechtsstaat zo hecht is ver ankerd, dat geen demonstraties haar kun nen ontwrichten, aan de andere kant heeft hij ook verkondigd: „Zij die denken dat ze zulke stevige knapen zijn, moeter niet vergeten dat er in de boezem van deze natie nog veel steviger knapen zijn". De nationale veiligheidsraad heeft al een zitting aan de ongeregeldheden (die ook veel politiemannen in het ziekenhuis deed belanden) gewijd. (Van onze correspondent) UTRECHT. De stichting Terre des Hommes Nederland, die hulp verleent aan kinderen in nood. ontvangt binnen kort twee Arabische meisjes uit de Gaza- strook, het door Israel bestuurde gebied tussen het Zueskanaal en Israel. Het tweetal, acht en negen jaar oud, heeft bij gevechtshandelingen zware ver minkingen in het gezicht opgelopen van rondvliegende granaatscherven. Zij wor den voorlopig geplaatst in de buitenkli niek Oud-Bussum in Huizen, waar ook de dertien Vietnamese kinderen van Terre des Hommes zijn geweest. Daar zal worden bezien in welke Ne derlandse kliniek zij het best kunnen worden geopereerd. De kinderen gaan nadat plastische chi rurgie is toegepast weer naar hun ouder lijk woongebied terug. Terre des Hommes Nederland heeft bovendien tien jonge oogpatiënten uit Syrië weten te plaatsen in Zwitserland. Nederland heeft de Zwit serse organisatie, de meldingscentrale, ook laten weten dat weer vijftien Viet namese oorlogsslachtoffertjes in ons land geplaatst kunnen worden. AMSTERDAM. Op maandag 16 sep tember te 16 uur zal in een bijeenkomst van het episcopaat der rooms-katholieke kerk in Nederland en de synodale com missie der evangelisch-lutherse kerk in het koninkrijk der Nederlanden, Bernard kardinaal Alfrink zijn handtekening plaat sen onder de doopliturgie van de evange lisch-lutherse kerk. De president van de synode der evangelisch-lutherse kerk, drs. P. H. G. C. Kok, zal de doopliturgie van de rooms-katholieke kerk ondertekenen. D bijeenkomst wordt gehouden in het Maar ten Lutherhuis te Amsterdam. Hiermede erkennen beide de geldigheid van de doopbediening in de andere kerk. Een en ander is het gevolg van de dit jaar gesloten doopconsensus tussen de rooms-katholieke en de evangelisch-luthe se kerk. (Van onze correspondent) ISTANBOEL Een nieuw geluid uit Turkije: studenten die aankon digen niet meer de straat op te gaan. Zeven min of meer linkse studenten organisaties, die zich de laatste maanden duchtig hadden geweerd, eerst tegen de eigen professoren en daarna tegen het bezoek van de Ameri kaanse Zesde Vloot aan Istanboel, hebben in een gemeenschappelijke ver klaring te kennen gegeven, tot 15 november de straat als demonstratie terrein te zullen mijden. Zij geven toe dat al hun betogingen daar voor namelijk wrevel verwekkend hebben gewerkt bij het grote publiek. recht tegen Ataturks levenswerk indrui sen, worden verwerkelijkt. Het Turkse le ger zal proberen neutraal te blijven en de moeilijkheden door de regering te laten oplossen. Als het echter ooit weer zal ingrijpen dan valt te verwachten dat zo'n initia tief meer steun zal ondervinden van de linksgeoriënteerde krachten die zich „kwa litatief bepaald achten" dan van de recht se die steunen op de kwantitatieve factor die bij verkiezingen aan bod komen. En 1969 wordt in Turkije een verkiezingsjaar De actrices Michele Viborel (links) en Dayle Haddon tonen de in Holly wood gecreëerde minirokken voor nonnen. Ze dragen deze kledij in de film Picasso Summer" die aan de Franse Rivièra wordt gemaakt met in de hoofdrollen Albert Finney en Yvette Mimieux. van zich doen spreken, zowel wat betreft de\ hoge personeelsbezetting (honderd man) als de methoden van mechanise ring. Er bestaat een nauwe en overigens steeds inniger wordende samenwerking met de coöperatieve zuivelfabriek Marum (Gr.), die met name bij de afzet tot uiting komt. De beide fabrieken gaan gezamen lijk smeltkaas produceren in de leegstaan de zuivelfabriek in Noordwijk (Gr.). Ol- deboorn heeft met zijn bijna veretien mil joen kilo eigen melk geen grote aanvoer. Er is echter in de loop der jaren een grote flexibiliteit in de bedrijfsvoering ge weest, eerst onder de heer W de Jong, de tegenwoordige directeur van Marum, en nu onder de heer Valk, waaruit ge bleken is dat er voor de tot voor enkele jaren vrij uniform gestructureerde zui velindustrie nog mogelijkheden liggen om nieuwe wegen in te slaan. Een pikant nevenfacet bij al het gede- monstreer is dat beide extremen specu leren op en dingen naar de sympathie van het leger. De linkse studenten en de rechtse religieuzen wedijveren met elkaar in nationalisme, en beide roepen hun ge voelens van broederschap met het leger van de daken. De linkse studenten hopen op een herhaling van de onvergetelijk situatie van 1960, toen de strijdkrachten de politie ontwapenden, nadat deze tegen de studenten was opgetrokken: Het ge meenschappelijk optreden van de „leven de krachten" leidde toen tot de val van het rechtse regime-Menderes. Ook tijdens de laatste troebelen werd de militaire politie, overal waar zij op het strijdtoneel kwam, door de studenten met gejuich begroet en in één geval werd inderdaad een politieman door een militair van zijn pistool ontdaan. Maar de rechtse krachten hopen op de fel-anti-communistische houding van de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Toeral. Inderdaad zal het Turkse leger in de huidige fase nooit openlijk overgaan tot steun aan de nu wel zeer levendige krachten die onder de linkse studenten zijn gaan leven. Nog veel minder denkbaar echter is het dat het ooit zal dulden dat leuzen als „groot muzelmaans Turkije", die regel- (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De coöperatieve zuivelfabriek in Oldeboorn Friesland) is onlangs als eerste in Nederland begonnen met de productie van een Italiaanse kaas soort, waarvoor in Amerika belangstelling bestaat. Wekelijks maakt de fabriek onge veer 25 ton van deze kaas, die de soort naam Mozzarella draagt (merknaam „Bella Napoli") en die in gemalen toe stand gebruikt wordt om pizza, de ver sierde Italiaanse pannekoek, smakelijk te maken. Eind vorig jaar bleken verschil lende Amerikaanse importeurs belang stelling voor mozzarella te nebben en dit voorjaar bracht de directeur van de fa briek, de heer S. Valk, in gezelschap van de heer L. Borkhuis van de firma Buis man een bezoek aan Amerika om de mo gelijkheden van de nieuwe markt te ver kennen. Tijdens deze reis hebben de beide zui- veldeskundigen ook even een blik mogen werpen op een machine, waarmee Mozza rella gemaakt wordt er mochten geen foto's en tekeningen worden gemaakt maar de heer Valk prentte de onderdelen van het apparaat wel zo in het hoofd, dat hij er nadien een schets van kon maken. In overleg met de heer Koopmans van de machinefabriek nv Koopmans in Bols- ward is deze schets uitgewerkt en nu staat er in Oldeboorn een machine, die dertig duizend gulden heeft gekost en die mozza rella produceert in een lange worst. Kaas- controlestation, zuivelkwaliteitsbureau en produktschap voor zuivel verleenden vlot te medewerking om de weg voor dit nieuwe produkt in de Nederlandse zuivel- wereld vrij te maken. De productie van Mozzarella, die overi gens binnenkort wel door Amerikaanse in voerbeperkingen getroffen zal worden, past goed in de fabriek van Oldeboorn. Tot nu toe zijn alleen kazen gemaakt in broodvorm, bestemd voor restaurants, terwijl het in de bedoeling ligt over te schakelen op kaasjes van een paar hon derd gram, die voor huishoudelijk gebruik bestemd zijn. Sedert het bestuur van de Coöperatie in Oldeboorn besloot de fabriek te speciali seren, heeft de coöperatie herhaaldelijk

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6