Overgang kan als geslaagd worden beschouwd Een jaar rechts-verkeer in Zweden balans van een za Psychologen zijn niet erg gerust over de toekomst 'A Westirians Biak: van verveling en een eiland onvrijheid nieuw... n senoiïtes zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak. de Hofnoritas. wan Hofnar, mikl, zuivere tabakken. trekt licht. smaakt uitstekend, onthoud die naam: fro? Veel politieke gevangenen soms jarenlang opgesloten INDONESISCHE SOLDATEN GEDRAGEN ZICH RUW m &KlVAfe, Oogstfeesten in het Westland MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 7 Veel ingrepen Lijn 13 uit de rails in Amsterdam 10 stuks f2? Al laat Stiller Duur Gevangenen (Van onze correspondent) STOCKHOLM Een jaar geleden heeft in Zweden, dat achttien maal groter is dan Nederland, de „grote bloedloze revolutie" plaatsgehad. Het land werd vanaf klokslag vijf uur op zondagmorgen 3 september 1967 ge confronteerd met een verkeerspa- patroon in spiegelbeeld. Wonder bo ven wonder toont de balans van een jaar een overschot van 250 levende staatsburgers, mensen die anders vol gens de statistieken allang het tijde lijke met het eeuwige zouden hebben verwisseld. De overgang van links- naar rechts- rjjdend verkeer mag dan ook als geslaagd worden beschouwd. Diezelfde mening hul digt Lars Skiold, directeur van het ver- keersv eiligheidsinstituut in Stockholm. H(j was de man, die de strijd heeft aangebon den met de vastgeroeste gewoonten van de linksrijders, en hen na een jaar tot vrijwel foutloos rijdende reehtsrijders heeft ge transformeerd. In een gesprek verklaarde hij tevreden te zijn met de resultaten van het afge lopen jaar. Hij liet echter enige ongerust heid doorschemeren over de nabije toe komst. „Het is nu eenmaal zo dat iedereen die een paar blokjes rechts heeft gereden meteen gaat denken dat hij een expert is op dat gebied. En als ze dan een keertje 's morgens met een slaperig hoofd achter het stuur kruipen kom je ze weer tegen op de linker weghelft". Skiold kondigde aan dat men in septem ber, ter viering van het eenjarige bestaan der „rechtsverkeersperiode" opnieuw een enorme propaganda-machine op gang gaat brengen. Een machine die evenals vorig jaar duizenden en nog eens duizenden ma len via alle kanalen der massa-media de mensen aan het verstand zal brengen dat het voortaan rechtsrijden is geblazen. Overigens is de heer Skiold lang niet te vreden over de ongevallenstatistiek van de afgelopen maanden. Het aantal frontale botsingen met dodelijke afloop voor één of meer betrokkenen is niet erg afgenomen. Weliswaar had men in de maand septem ber 1967, dus dadelijk na de overschake ling, het laagste aantal dodelijke verkeers ongelukken sedert tientallen jaren, maar de klimmende tendens die de cijfers de laat ste maanden beginnen te vertonen heeft ongerustheid verwekt in het verkeersvei- ligheidsinstituut. Dat deze overschakeling na een voorbereiding van vier jaar meer is geweest dan een reens administra tieve ingrepen, blijkt bijvoorbeeld uit het volgende: Alle bussen en andere openbare ver voermiddelen moesten worden omgebouwd. Alle trams uit Stockholm zijn op de schroothoop beland, de bussen zijn aan Pakistan geschonken. Alle markeringen op het wegdek moesten worden vervangen, terwijl men de oude aanduidingen nog moest laten zit ten. Men kan zich de wirwar voorstellen die volgde, toen gele en witte markeringen (de laatste voor na de „switch") de wegge bruikers tureluurs maakten. Alle verkeerslichten moesten worden verplaatst, terwijl de oude in functie dien den te blijven. De hoezen werden in de nacht van 2 op 3 september '67 gewoon verwisseld. Alle vluchtheuvels, oprij wegen, par keergarages, op- en afritten bij autowegen, bus- en tramhaltes moesten worden ver legd. Kruispunten en rotondes moesten in spiegelbeeld-uitvoeringen even goed kun nen functioneren als vroeger. Of liever beter, waarbij men speciale aandacht wijd de aan drukke bochten naar links, die waarschijnlijk gevaar zouden gaan ople veren. Een der moeilijkste punten werd ver zorgd door de massamedia: het indoctri neren van de op links afgestemde goege meente. Zweden heeft slechts 71/» miljoen inwoners, maar ruim 2'/s miljoen automo bielen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds iaat is al maanden voor de omwenteling ononderbroken verkeersinformatie over het volk uitgestort. De radio brengt kleine „spots" waarin op humoristische wijze rechtsverkeerinformatie wordt gespuid. De televisie en dat is toch al niet zo heel veel bijzonders in Zweden laat de kij kers niet met rust en brengt zeker elke avond een of meer keren een informatief filmpje. Vervelend wordt het natuurlijk wel op den duur, maar dat het noodzakelijk is blijkt wel uit onderstaande tabel over het aantal ongevallen met dodelijke afloop, respectievelijk voor en na de ommezwaai. september 92 39) oktober 145 61) november 121 (101) december 1967 212 C 88) januari 82 68) februari 63 61) maart 74 59) april 74 61) mei 1968 61 84) juni 108 98) juli 92 85) augustus 94 90) Bijna de helft van alle ongelukken waarbij doden vielen waren frontale bot singen. waarbij de voertuigen elkaar op dezelfde weghelft naderden. In de eerste drie maanden na de invoe ring van het „rechtsverkeer" was 67 per cent van deze ongelukken te wijten aan terugval in het linkerverkeergedrag. Zeker in noodsituaties reageert vrijwel elke Zweedse automobilist nog als een geoefend linksrijder. Is de heer Skiold over het algemeen nog al tevreden over het resultaat van de af gelopen twaalf maanden, de psychologer hebben waarschuwend de vinger geheven Een team psychologen van de universiteit van Uppsala is na uitgebreide onderzoe kingen tot de conclusie gekomen dat het nog minstens tot het jaar 2020 zal duren voordat elk risico voor linksreflexen ver dwenen is. Dan. zo zegt men namelijk, is de generatie van automobielbezitters uit gestorven die het linksrijden beheerste. AMSTERDAM Zaterdagavond om kwart voor zes is een tram van lijn 13 op de hoek Nieuwe ZijdsvoorburgwalRaad huisstraat in Amsterdam uit de rails ge reden. De tram stak de straat over, reed het trottoir op en botste tenslotte tegen het telecommunicatiegebouw van de PTT. De gevolgen waren niet ernstig. Slechts een voorbijganger werd lichtgewond. De schade was echter aanzienlijk. Verschillen de lantaarnpalen en bomen werden omver geworpen. 'y'.ftiï&X-'S... AC Eerst naar links, dan naar rechts, dan weer naar links ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) BIAK Een nederlandse pater reed kortgeleden met een missie-auto door de stad Biak, eigenlijk meer een dorp, op het gelijknamige eiland voor de noordkust van West-Irian. Bij een kruispunt werd zijn auto aan gereden door een scooter met drie mannen er op. De schuld van het on geval lag bij de scooterrijder, die bovendien niet in het bezit was van een rijbewijs. De scooter was geleend. Maar twee van de drie mannen op het vervoermiddel waren Indonesische militairen. Ze sloegen op de Neder landse pater in. Deze vluchtte en kon zich uiteindelijk in veiligheid bren gen in een politiepost. De drie mannen namen hiermee geen genoegen. Een uur later keerden zij te rug naar de politiepost nu vergezeld van enkele honderden zwaar bewapende militairen. Ze schoten de lampen kapot en schoten tussen de gebouwen door. Maar de commandant van de post. een „Indische jongen", weigerde de pater uit te leveren. Later arriveerde de commandant van de soldaten. Toen hij zijn ondergeschik ten verzocht naar hun kampement terug te keren, richtten zij hun wapens op hem en moest hij in de houding gaan staan. Na nog enkele uren van baldadigheden dropen de soldaten tenslotte af en kon de pater naar huis worden gebracht. Vorige week waren drie Nederlandse journalisten te gast bij dezelfde pater, die samen met een andere Nederlandse collega de Nederlandse kolonie op Biak vormt. De ontmoeting vond 's avonds plaats in het huis van de paters. Het ge sprek was nog geen half uur oud toen er op de deur werd geklopt. Zonder te wachten, stapte er iemand in burger bin nen. Het bleek een politieman te zijn. Hij vroeg de journalisten of zij de nacht in hun hotel zouden slapen of bij de paters. Toen hij zijn antwoord gekre gen had, ging hij weer weg. Na nog een half uur kwam er een andere politieman binnenstappen. Hij zei tegen de Neder landse journalisten dat het al laat was, dat ze morgen vroeg moesten opstaan en daarom nu dus maar terug moesten gaan naar hun hotel. Ze zouden wel even met de wagen thuisgebracht worden. Om de paters niet in moeilijkheden te brengen, zijn de journalisten toen maar meege gaan. DAT IS BIAK, in de Nederlandse tijd een bedrijvig knooppunt voor marine en luchtvaart. Het grote vliegveld de startbanen zijn zo lang dat zelfs de „jum bo's" van de toekomst er zullen kunnen landen is heel wat stiller geworden. Er staan enkele oude Dakota's en een Otter-vliegtuig. Ze worden als ze vlie gen kunnen gebruikt door de ,Garoe- da" en de Indonesische luchtmacht. Er is maar weinig binnenkomend en uit gaand verkeer: eenmaal per week de elf jaar oude Electra uit Djakarta en wat vluchten naar Soekarnopoera en Mano- kwari. Van het vliegveld naar het vroegere KLM-hotel, dat nu hotel „Irian" heet, is maar een paar stappen. Het hotel is niet veel veranderd in de loop der jaren. Het heeft nog steeds een prachtig uitzicht over zee en het eten en de kamers zijn er nog steeds redelijk. Alleen de Papoea-bedienden zijn wat stiller geworden. Vooral als er een Indo nesiër in de buurt is die nauwletted meeluistert naar het gesprek tussen de Papoea en de Nederlandse journalist. Die elkaar overigens uitstekend verstaan. Het Nederlands van de Papoea is heel wat beter dan het Indonesisch van de jour nalist. De angst zit er in bij de Biakkers Meer nog dan in andere delen van West- Irian hebben zij last van de Indonesische militairen. Op het eiland wordt een In donesische troepenmacht van 2500 man in reserve gehouden om te kunnen optre den tegen onlusten in andere delen van West-Irian. De soldaten weten met hun tijd geen raad en doen op straat baldadig. Ze per sen winkelhouders geld af. Specialisten op dit gebied zijn de commandotroepen van de zeemacht, de beruchte K.K.O. Maar ook inlichtingendienst en politie zijn niet mals als zij menen te moeten optreden tegen mensen die het Indone sische bestuur in gevaar zouden brengen. De centrale regering in Djakarta tracht deze uitwassen van de „oude orde" wel zoveel mogelijk tegen te gaan, maar West-Irian dat een verzamelplaats is geworden voor aanhangers van het oude Indonesische regime ligt ver van Dja karta. Het contact van de Nederlandse jour nalist met de Papoea-bevolking is harte lijk maar de angst voor mogelijke Indo nesische toehoorders is groot. Een Pa poea-dominee wil eerst de Nederlanders niet binnenlaten. Eindelijk, na in alle richtingen het avondlijk duister te heb ben afgezocht, gaat de deur open. Als de gasten binnen zijn, gaat de vrouw van de dominee op de uitkijk staan, de deur gaat weer dicht, het gordijn ervoor. Het gesprek gaat over West-Irians toekomst. „We moeten vrij worden. En dat kan door de volksstemming als die maar eer lijk wordt toegepast", meent de dominee. En wat dan als de vrijheid gekregen is? „Besturen kunnen we ons zelf wel. Als we maar economische hulp krijgen. Van Australië. Japan, Nederland of desnoods van de Verenigde Naties". Veel gelegen- NAALDWIJK In het Westland zijn de jaarlijkse oogstfeesten weer begon nen, die vrijdag eindigen. Op een praalwagen in een twee en een halve kilometer lange „oogststoet" maakte de druivenprinses haar traditionele zege tocht door Honselersdijk, Kwintsheul, Wa teringen, Poeldijk, Monster en 's Gra- venzande, om te besluiten in de „hoofd stad" van het Westland, Naaldwijk. Tijdens de oogstfeesten zijn er in Naald wijk concerten .toneelspelen, feestavon den, kinderspelen, vuurwerken, cabarets, een skelterrace, beatfeesten en dans avonden. In 's Gravenzande nemen meer dan driehonderd schakers deel aan het druivenschaaktoernooi. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van bet abonnementsgeld Iedere week koet veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Miever stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE heid om' te leren hoe ze zichzelf moeten besturen hebben de Papoea's de laatste jaren niet gehad. Op Biak, evenals in de rest van het land, kan men constateren dat alle func ties die maar enige leiding of enig gezag met zich mee brengen in Indonesiche handen zijn. Ondanks Papoea-gouverneur Frans Kaisieppo en ondanks het Papoea- parlement. Het leven is moeilijk op Biak. Er is wel van alles te krijgen, maar de Pa poea's verdienen te weinig. Het gemid delde maandsalaris is 250 „Irian barat" roepiahs: ongeveer 25 gulden. De rijst, indien voorradig, kost twee roepiah, een blikje Heinken bier tien roepiah, een vis bijna twintig roepiah. En wat het leven in West-Irian vooral zo duur maakt, is dat men niet het sys teem van rijstdistributie bij het salaris kent. zoals in de rest van Indonesië ge bruikelijk is. De winkels zijn vol met in de laatste maanden geïmporteerde goe deren, maar de kopers blijven weg. Biak heeft veel politieke gevangenen. Elk krijgsmachtonderdeel en de politie hebben hun eigen complex voor deze on- gelukkigen. Volgens mensen die het we ten kunnen, zitten er meer dan honderd mensen al maanden en soms ook jaren gevangen om onduidelijke politieke re denen. In de meeste gevallen zouden zij lid zijn geweest van de ondergrondse OPM, de „Organisasi Papua Merdeka", die ook op Biak sterk vertegenwoordigd is. Bij gesprekken met Papoea's valt her haaldelijk de naam Sempari. Het zou een kleine beweging van opstandige jon geren op Biak zijn. De Sempari wil net als de OPM de Indonesiërs met de wa pens uit West-Irian verdrijven. Veel kans krijgen de twee groepen ech ter niet op Biak. In de buurt van elke kampong bevindt zich een politiepost. In de stad heeft elke wijk zijn eigen post. Is dit niet genoeg, dan staat het leger klaar om in te grijpen en de opstandige Papoea's tot andere gedachten te brengen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7