DE STERRENHEMEL IN SEPTEMBER VERSLAG VAN EEN ZOMER igestipt PANDA EN DE SUPERSCHAT m ft POLLE, PELLI EN PINGO Ons vervolgverhaal Zonsverduistering op 22 september Eisenhower gaat gestaag vooruit 8 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 POOLSTER£f steenbok •^JrrT ^rlcA "1 Kees Stip Heel daar bassist rookt Brandaris Die bassist heeft gelijk! Omdat Brandaris goed zwaar is. Stuk peer in luchtpijp AnS, (jZ F O Een Peruaanse roman door Julio Ramón Ribeyro 8) Toen ze even later bij me waren zei Tuset sarcastische: Je hebt gewon nen hoor! Leticia scheen al lang ver geten dat we een wedstrijd hadden willen houden. Verstrooid plukte zij heidebloempjes en maakte er 'n boe ket van. Voor jou, zei ze en gaf het boeketje aan Tuset. Ik draaide hen de rug toe en klom verder naar het kruis. Ik voelde me beledigd. Het uitzicht dat zich op de top voor mij opende schonk me pas enige troost; aan de bergwanden han gende eucalyptusbomen, kleine, een zame nederzettingen, rode paden, met sneeuw bedekte bergketens in de verte en in het oosten een donker ge tinte hoogvlakte, die vervaagde in de nevel van de horizon. Daar moesten zich de tropen bevinden, de wilder nis, het dal van de Maranon. Alfredo die me nageklauterd was, keek in de andere richting. Ik begreep wat hij zocht: de zee. Nadat ik mijn naam in het kruis had gekrast, zoals door alle vreem delingen daar werd gedaan, begon nen we aan de afdaling. Toen we on geveer halverwege de helling waren begon het te regenen. Gelukkig wa ren we niet ver van de hut een soort uit stro gevlochten schuilplaats. We dromden naar binnen. Leticia was stil en haar blik verried dat zij met haar gedachten heel ergens anders vertoefde. Ik wil slapen, zei ze opeens en zij strekte zich op de grond uit. Het halve donker was prettig. Tu set ging dicht bij haar hoofd zitten en keek peinzend op haar neer. Soms keek hij op, naar Alfredo en mij als of het hem speet dat wij er waren. Hij maakte met zijn hand opvallend doelloze bewegingen, tot hij eindelijk, als bij toeval, de hand van Leticia aanraakte. Ik wendde mijn blik af. Toen ik later weer keek had Tuset zijn hand teruggetrokken. Op de rug van zijn hand was een bloedige schram te zien. Leticia deed alsof zij sliep, maar er speelde een glimlach om haar mond. Het begon al donker te worden toen wij doorweekt, smerig en hon gerig in San Gabriel aankwamen. We waren alle vier in een slecht hu meur. Op de terugweg hadden we ternauwernood een woord met elkaar gewisseld. Ik besloot naar bed te gaan en niet aan het avondeten deel te nemen. Ik was juist bezig me uit te kleden, toen Felipe me riep. We sliepen in dezelfde kamer, waar we slechts door een houten scherm van elkaar gescheiden waren. Ik ging naar zijn afdeling toe en zag hem op zijn bed liggen. Op het nachtkastje stond een fles aguardiente. Waar heb je gezeten? vroeg hij. Je bent helemaal smerig. Ga je gauw omkleden en trek je mooiste pak aan. Don Evaristo is er, de rijk ste kerel uit de omtrek. Een interes sante vent. Ik dacht dat hij een beetje dronken was. Zijn gebaren waren nog wel normaal, maar zijn tamelijk Chinees gevormde spleetogen lagen diep in de kassen, zodat ze deden denken aan twee flikkerende spleetjes. Op het moment dat hij een glas aguar diente inschonk en me aan spoorde om eens te proeven, viel er een schaduw door de kamer. Alfredo trad binnen. Teon hij Felipe zag bleef hij als verlamd op de drempel staan en keek hem verschrikt aan. Wat moet je hier? schreeuwde Felipe en hij deed alsof hij hem de drank in het gezicht wilde slingeren. Met een sprong maakte Alfredo dat hij wegkwam. Ik snap niet wat er met die knul is, zei Felipe. Hij haat me en be spioneert me Of kwam hij voor jou? Die wordt nog even gek als mijn oom Jacinto! Jacinto is niet gek, protesteerde ik. Ze zijn hier allemaal gek Voor uit ga je omkleden. En smeer slan- gevet onder je voetzolen, want er zal vannacht worden gedanst tot de vloer eronder bezwijkt. Een half uur later trad ik de grote sala binnen. De gasten waren reeds allemaal verzameld. Leonardo had een grijs wollen pak aan en prach tige kalfsleren laarzen. Erna en de ..gringa" hadden zich opgetuigd. Ze hadden hun lippen zwaar aangezet, zodat deze nog vleziger leken dan an ders. Jacinto liep, met zijn hoed op, van de ene groep naar de andere en knikte automatisch op alles wat er tegen hem werd gezegd. Tuset pro beerde muziek te krijgen uit het gro te radiotoestel. Jisha een jonge indio die als majordomo fungeerde, ont kurkte flessen. Met uitzondering van Daniel die in een krant zat te lezen, was iedereen in een vrolijke stem ming. Van het middageten af hadden ze onafgebroken de alcohol aange sproken. Ollanta en Alfredo kwamen kort na mij binnen. Niemand scheen te ontbreken. Leticia voelt zich niet goed, hoor de ik tante Erna zeggen. De in spanning van vanmiddag is mis schien een beetje te veel geweest. Felipe riep me, om me aan don Evaristo voor te stellen en op dat zelfde ogenblik kwam een vrouw de sala binnen. In het eerst herkende ik haar niet. Ik was er zo aan ge wend om Leticia in rijbroek te zien, dat haar verschijning me nu volko men in de war bracht: zij had een nauwsluitende rode jurk aan en droeg schoentjes met hoge hakken; haar haar golfde elegant over haar schouders. Zij kwam naar mij toe, bleef staan, verschikte iets aan de ceintuur van haar jurk en liep daar na zonder een woord te zeggen door naar de volwassenen. Felipe bleef haar nakijken. Toen ik op hem toetrad hoorde ik hem tegen de rijke don Evartio zeggen: Die is al rijp om te trouwen. Tuset zal niet lang meer hoeven te wachten. Er stond een glas bier binnen mijn be reik. Ik nam het instinctmatig op en dronk het, met de ogen dicht, achter elkaar leeg. (Wordt vervolgd). De planeet Mercurius staat deze maand te ongunstig om te kunnen worden waargenomen. Ook Venus zal moeilijk te vinden zijn, maar hier maakt men op het einde van de maand een kans mits de horizon 's avonds in het westen helder is en men de nodige ijver en geduld aan de dag kan leggen. De planeet is wel heel helder maar staat zo dicht bij de zon dat zij bijna verloren gaat in de geweldige stralengloed. Hierdoor moet men haar opzoeken op het ogenblik dat de zon al onder is, maar Venus nog niet; dus kort na zonsondergang, laag in het westen. Ook Mars doet weer zijn intrede aan het firma ment; deze planeet dient 's morgens vroeg te worden gezocht. Mars is aanzienlijk zwakker dan Venus en heeft een opvallende rode kleur. Zij verwijdert zich. zoals Venus, langzaam van de zon en wordt dus voortdurend beter zichtbaar. Men kijke op het einde van de maand vóór zonsopkomst in het oosten. Vlak naast Mars staat de ster Regulus. iets helderder dan Mars maar niet zo roodachtig van kleur. Jupiter staat voor ons, aardbewo ners, thans precies in de richting van de zon en is dus niet waarneembaar. Saturnus, de verst verwijderde pla neet nog met het blote oog zichtbaar, is daarentegen gemakkelijk op te sporen. Zij is een groot deel van de nacht waarneembaar in het sterrenbeeld Vissen. Iets na middernacht staat de planeet pal in het zuiden, en is duidelijk te zien als het helderste hemelobjekt in deze hemelstreek. Op 10 september en de dag ervoor en erna kan men de verplaatsing van de maan ten opzichte van Saturnus goed gadeslaan. Eerst staat de maan een heel eind ten westen (rechts) van de planeet, maar snel komt zij naderbij en op 10 september om 6 uur passeert zij precies ten noorden ervan. De volgende dag zal men merken, dat de maan, die intussen verder naar Laatste Kwartier afzakt, zich alweer een stuk ten oosten van Saturnus bevindt. Tien dagen later, op 20 september, arriveert zij bij Mars. Haar sikkel is inmiddels uiterst smal geworden. Op 22 september schuift de maan voor de zon en veroorzaakt hier door een zonsverduistering. Voor onze streken zal de zonneschijf slechts gedeel telijk aan het oog worden onttrokken en het verschijnsel zal hier dus minder spektakulair zijn dan in sommige gebie den van Azië waar de zon totaal zal worden verduisterd. De volgende tijd stippen geven voor onze omgeving het ogenblik dat de maan voor het eerst de zon raakt (begin van de verduistering of eerste kontakt), het ogenblik van het maximum, en die van het einde van de verduistering (laatste kontakt). Eerste kontakt circa 10.30 uur; Maximum circa AREND 11.28 uur; Laatste kontakt circa 12.26 uur. De maximale grootte van de ver duistering bedraagt 0,40. Dit wil zeggen dat, als men de diameter van de zon gelijk aan 1 stelt, 40 honderdste daazvan ADVERTENTIE aan het oog onttrokken zal worden. Voor het observeren van deze zonsverduiste ring maakt men best gebruik van een zwart beroet glas of diepzwart fotogra fisch negatief om gevaarlijke verblinding te voorkomen. Van 31 augustus tot 30 september korten de dagen met 1 uur 56 minuten. Hierbij rekent men voor de dag de periode die begint bij de aanvang der schemering vóór zonsopkomst en ein digt bij het einde der schemering na zonsondergang. Maan: Volle Maan op 6 september om 23.07; Laatste Kwartier op 14 september om 21.31; Nieuwe Maan op 22 september om 12.08; Eerste Kwar tier op 29 september om 6.07. Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten sa menvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 septem ber te 21 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzer van het uurwerk, voor latere tijd stippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijd stippen aangegeven; de getallen duiden de dag van de maand aan. Ook is de po sitie van Saturnus (S) aangegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De an dere gestippelde lijn is de ekliptika (die renriem of Zodiak); de zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steds in de nabijheid van deze lijn. Zulke stiekemerds Altijd hadden we gedacht dat Heineken en Amstel eikaars bloed wel konden drinken. Nu blijkt het eikaars bier te zijn, en alles is opeens één pot schuimend nat. ..Bier om in te happen", heeft Heine ken gedacht, en hij heeft meteen maar een hap genomen van honderd miljoen. Als ik zoveel geld had zou ik maar de helft besteden, en de rest opmaken op een eiland zonder water. Met een paar kratjes bier in de koelkast bleef ik dan tenminste mijn eigen consument want daar moeten zulke zaken het van hebben, en ik hield in elk geval een paar flesjes over om een briefje naar huis te schrijven, hoewel zulke eilan den meestal niet zijn om over naar huis te schrijven. Was dit het enige geval van een groot concern dat een ander opslokt, dan kon je nog zeggen: twee handen op één bierbuik, en zand erover. Maar het schijnt in de lucht te zitten. Vrijwel op hetzelfde moment komt het bericht dat de Koninklijke Zout-Organon er een paar miljoen tegenaan gegooid heeft om de Koninklijke Dobbelman in de zoutgreep te nemen. Zoveel ko ninklijkheid bij elkaar kan alleen maar koning klant ten goede komen. Mis schien kan Dobbelman zelfs weer de slagzin „Dobbelman lekker man" in voeren, want totnogtoe tvas de smoak van zijn waspoeder uitgesproken flauw. En daar is op dezelfde dag de mede deling dat de Rotterdamse verzeke ringssociëteit R.V.S. een fusie aan gaat met de Haagse assurantie maat schappij de Zeven Provinciën. De R.V.S. heeft van kindsbeen af mijn aandacht weten te boeien door een nog steeds in ere gehouden reclamebord, waarop in silhouet een bejaarde heer en een bejaarde dame in bejaarde kle- dding te zien zijn, waarvan de heer een paraplu boven het hoofd van de dame houdt. De bijgevoegde tekst is een van de kortste die er ooit in de re clame zijn toegepast: hij bestaat uit sluitend uit de letters R.V.S. Onder het volk heeft zich de legende gevormd dat dit een afkorting zou zijn voor „regenverzekering". De nauwe samen werking die deze maatschappij in het vervolg zal hebben met de Zeven Pro vinciën staat er ook voor de kenners van onze maritieme historie borg voor dat de verzekerden niet van regerings wege een bom op hun paraplu krij gen. Zo worden, als in de oertijd, kleine monsterondernemingen ingeslikt door grotere, en deze door nog grotere. Als dat zo doorgaat zal het niet lang meer duren of het hele Nederlandse be drijfsleven is aangekoekt tot een mon sterlijke monsteronderneming, sterk genoeg om zich te wijden aan het ver slinden van buitenlandse monsters, tot hij de aarde en een heelal beheerst, en tenslotte wordt opgehapt door Albert Heijn. Dan krijgen we de tijd niet om oud te worden. 60. Op het moment dat Panda en Bill Dollar de hut inkeken om naar het spook te kijken., gooide die een tafel naar buiten. Het zware voorwerp suisde recht op hen af en ze konden nog maar net op tijd duiken. „Boeoeoe!" riep de Vliegende Zeelander, die de beide toeschouwers had gezien. „Wee u! Wee u! Kom niet in mijn pad want dan zal ik u verknipperen. Voort met u lieden, ofwel Exit in Vitesse, zoals de oude geesten plachten te roepen!" Met die woorden greep hij enkele stoelen en wierp die naar Panda en Bill. Die wisten niet veel beters te doen dan de benen te nemen. „Een heel onprettig spook.mompelde de buiten lander hijgend. „Zijn fotografisch gevoel deugt niet!" „Hij deugt helemaal niet!" riep Panda. „Ik vind het echt niet leuk dat hij met mijn meubelen gooit!" „Op dat schip daar wordt met meubelen gegooid. prevelde een agent van de waterpolitie, die op dat moment aan kwam varen. „Dat lijkt me niet pluis. Ik ga een onderzoek instellen!" WASHINGTON (AP) Ex-president Eisenhower gaat gestadig maar „begrij pelijkerwijze langzaam" vooruit na zijn jongste hartaanval, zo hebben de artsen bekendgemaakt. Hij mag lezen en zijn keuze is daarbij op cowboyromans ge vallen ADVERTENTIE LEEUWARDEN In Nijenholtpade is de 7-jarige Roelof Koen gestikt toen een stuk peer in zijn luchtpijp schoot. De jongen reed met zijn vader mee op een platte wagen. Terwijl hij een peer at, viel hij er af. waardoor hij een stuk peer in zijn luchtpijp kreeg. !K SNAP HETlWJ TRACHT- re ons eruit re neemt VOOR EEN SPOTKOOPJE, OM oe -JACHTHA VEN MST 6R0V£ WINST DOOR Tê VÉRKOPEN. HEB... bAT IS b£ VENT bit ons urr be jachthaIk, aiarco! VEN WtlbE U/TROPENF A MA6 IK Jé VOOR- STEUéN ROY PASPER, bE SOU bE MAKELAAR IN ONROEREND 60ED KOM OP, SATAN - Her DER MASQUE NADERT' samLeff Pi B WE JIJM ER NU BIJNA SPUITEN MAAR SNEUE HÜIP WAARD W/AT MOET DAT? KAM IK NIET EENS OW66STOORD MIJN VREDESPIJP R0KE.M u M K T J I 1230. De duisternis was reeds ingeval len, maar nog altijd was Bram niet te rug. Karo was ongerust, maar durfde het Tutu niet te zeggen. En Tutu was onge rust, maar wilde er tegenover Karo geen snavel over opendoen. Zo waren ze bei den, in alle stilte, verschrikkelijk ongerust. De lantaarn brandde in de mast als een teken voor Bram, dat zijn goede schip Kokanje hem wachtte. Maar Bram keerde niet terug.en het werd later en later. Karo en Tutu dachten er niet over om te gaan slapen, en evenmin wilden zij het schip verla ten, want dat had Bram hun uitdrukke lijk verboden. Ergens aan de wal ontstond beweging. Een donkere, schimmige gedaante bewoog zich aan de kade en twee ogen keken, glanzend in het verre schijnsel van de lan taarn, onnatuurlijk strak naar de Kokan je.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 8