Ron Clarke schitterde op 5 km. in Londen Waterpoloclubs in Haarlem willen nu wel samenwerken ACHTERVOLGINGSPLOEG GREEP LAATSTE KANS „Nationaal gezien stelt het hier helemaal niets voor" Ceulemans naar Haarlem in toernooi om Coupe Simonis Zes profs in Luxemburgs voetbalelftal 4.35.9 tijdens revanches overtuigde het NOC KEETIE HAGE voor weinig publiek gehuldigd Coureur Mooyen verongelukt Nederland niet in Cross des Nations Protest van Polen en Bulgarije tegen Cup-indeling Roomer kan niet meer fluiten Kavalek wil naar Nederland Tien verenigingen Regen stelde zege van Okker op Barthes uit Britse atleten trekken zich lot Zatopek aan Amerikaan Zorn zwom wereldtijd 13 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 Marinus en Konings na gebruik doping geschorst LONDEN De beste prestatie bij de atletiekinterland Groot Brittannië - Po len. die gisteren in Londen werd gehou den, kwam in een invitatienummer op naam van de Australiër Ron Clarke. De 31-jarige atleet, die in Mexico nog een maal op de Olympische Spelen wil schitteren, won in het White City stadion de 5000 meter in de snelste tijd van het jaar: 13 minuten en 27,8 seconden. Eerder dit seizoen kwam de Australiër tot 13.29,8. Het wereldrecord op deze af stand staat sinds 1966 met 13.16,6 op zijn naam. De Poolse heren versloegen de Brit ten met 109 tegen 91 punten, terwijl de Britse dames daarentegen wonnen met 64-46. De beste verrichtingen leverden de dames. Hoogtepunt was het nummer ver springen. De 23-jarige Britse Sheila Sher wood toonde zich met 6 meter en 59 centimeter een waardig opvolgster van Mary Rand. Zij bezet daarmee de twee de plaats op de wereldranglijst van dit jaar. De Europese kampioene Irina Sze- winska moest zich met een sprong van 6.51 m met de tweede plaats vergenoe gen. Lillian Board won de 400 meter in 53.0 seconde, slechts 0,1 seconde lang zamer dan de beste seizoenprestatie van de Amerikaanse Jarvis Scott. Bij de heren wierpen twee Polen de speer over de 80 m. grens. Nikiciuk werd eerste met 82.39 m voor Sidlo (82.01 m). Tijdens atletiekwedstrijden in Long Beach heeft Frank Covelli maandag het Amerikaanse record speerwerpen verbe terd en gebracht op 86,77 meter. In To ronto liep Lee Evans de 400 meter in 45.1 seconde. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De acht sterkste drie bandenspelers van de wereld zullen van 13 tot 15 september in Haarlem tegen elkaar uitkomen om de Coupe Simonis. De Belgische fabriek van biljartlakens heeft de organisatie van dit jaarlijkse uiterst sterk bezette toernooi aan de KNBB toegewezen, die op zijn beurt het district Haarlem daarmee belastte. Voor het toernooi zijn de Belgen Ceulemans achtvoudig wereldkampioen en Boulan- ger, de Fransman Ilanoun, de Oostenrij ker Scherz, de Duitser Rudolph, de Deen Spgaard en de Nederlanders Van Ooster hout, die ondanks zijn besluit met de wedstrijdsport te stoppen wegens zijn drukke werkzaamheden de invitatie aan nam en Popeyus uitgenodigd. Het toernooi om de Coupe Simonis wordt sinds veertig jaar gespeeld. Aan vankelijk alleen in Verviers, de vestigings- LUXEMBURG Zes profs zijn opge steld in het Luxemburgse elftal, dat morgenavond in het Feijenoordstadion in Rotterdam voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, uitkomt tegen Nederland. Behal ve de bekende Francois Konter (La Gan- toise) heeft de 44-jarige coach van Lux emburg, Robert Heinz, verder de beschik king over de beroepsvoetballers Erwin Kuffer (Olympique Lyon), Fernand Jeitz (FC Metz), Ady Schmit (FC Sochaux), Edy Dublin (AS Nancy) en Louis Pilot (Standaard Luik). De opstelling luidt: René Hoffmann (Jeunesse Esch), Erwin Kuffer (Olym pique Lyon), Fernand Jeitz (FC Metz), Mathias Ewen (Union Luxembourg) en Johny Hoffmann (Jeunesse Esch), Nico- laas Hoffmann (Aris Bonnevoie) en Fran- gois Konter (La Gantoise), Ady Schmit (FC Souchaux), Edy Dublin (AS Nancy) Louis Pilot (Standaard Luik) en Joseph Kirchens (Aris Bonnevoie). Reserves: Theo Stendebach (Aris Bon nevoie), Norbert Leszcynski (US Rümlingen), Furio Cardoni (US Rüm- lingen) en Johny Zangerle (Union Lu xembourg). GROSSRAMING De 28-jarige motor renner Jaap Mooyen uit Edam is in de nacht van zondag op maandag overleden aan de gevolgen van een ongeluk tijdens de internationale motorwedstrijd in de Oostenrijkse plaats Grossraming. In de klasse tot 50 cc kwam de Nederlander ten val. sprong echter weer op de rijbaan en werd door de achterop komende Oosten rijker Hans Hummel aangereden. Mooyen werd enige meters de lucht ingeslingerd en bleef zwaar gewond liggen. In het zie kenhuis van Steyr stelde men een sche delbasis-fractuur vast. In de nacht van zondag op maandag is hij aan deze ern stige verwonding overleden. De Oostenrij ker Hummel kwam na de botsing even eens zwaar ten val. Hij liep een hersen schudding op en blesseerde zich aan de knie. DEN HAAG Nederland zal niet deel nemen aan de Motorcross des Nations, het officieuze wereldkampioenschap voor landenteams in de 500 cc-klasse, die zon dag 15 september te Kisjinev, in de om geving van Odessa, wordt gehouden. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging acht het niet ver antwoord onder de huidige omstandighe den de rijders, die ongeveer 2700 km over de weg zouden moeten afleggen, te laten starten. De Nederlandse afvaardiging be stond uit Wolsink, Selling. Lammers, Driessen en Ton van Heugten. plaats van de fabriek. Het 47/2 was de spelsoort, die men speelde. Later wees men het toernooi aan andere landen toe, die tevens het recht kregen de spelsoort te kiezen. Dank zij de uitstekende relaties van het onlangs overleden hoofd afdeling jeugdzaken van de KNBB Van Beem en de bemoeienissen van de stichting Sport- initiatieven Haarlem kwam Haarlem dit jaar aan de beurt. De fabriek Simonis neemt alle kosten voor zijn rekening. De opbrengsten zijn bestemd voor de oplei ding van de jeugd van het district Haar lem van de KNBB. Burgemeester Cremers zal het toer nooi vrijdagmiddag 13 september openen door de afstoot te verrichten. De deelne mers zijn verdeeld in twee poules. Zon dagmiddag wordt de finale tussen de twee winnaars van elke poule gespeeld. Het toernooi wordt in de Hildebrandtzaal ge houden, waar ruim vijfhonderd toeschou wers een plaats kunnen vinden. Zaterdag morgen om half elf worden de deelne mers door het gemeentebestuur ontvangen in het Frans Hals museum. BERN Polen en Bulgarije hebben geprotesteerd tegen de UEFA-beslissing, clubs, die in de toernooien om de Euro pese bekers uitkomen, in de eerste ron de te verdelen in een Oost- en een West- europese groep. De Bulgaarse voetbal bond noemde de beslissing een bepaalde vorm van discriminatie, maar heeft er overigens van afgezien de Bulgaarse ver tegenwoordigers uit de Europese toer nooien terug te trekken. Een lid van de Europese voetbalfederatie deelde mee dat het Bulgaarse protest in een zitting van het dagelijks bestuur zal worden behan deld. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Rotterdamse scheidsrechter Piet Roomer kan niet meer fluiten. De knie, die gebroken is geweest na een auto-ongeluk, doet nog steeds pijn en dr. Mosterd, de arts van de K.N.V.B., heeft hem geadviseerd om te stoppen. „En dat doe ik", zegt Roomer, „hoe het mij ook aan het hart gaat. Scheidsrechteren is normaal al zwaar ge noeg. Laat staan met één goede knie". DEN HAAG. De Tsjechische schaak kampioen Kavalek, die eergisteren zijn land ontvluchtte en zich bij de Oostenrijk se autoriteiten meldde, zal zich waar schijnlijk in Nederland vestigen. Kavalek heeft aan Nederlandse schaakvrienden telegrafisch gevraagd de mogelijkheden voor politiek asiel in ons land te onder zoeken. De Kring Haarlem van de Zwembond telt niet minder dan tien verenigingen. De grootste is DWT met 1100 leden, drie herenpoloteams, twee dames- en twee adspirantenteams. Daarnaast be staan HPC, 400 leden, drie heren-, een dames- en twee adspiranten zevental len, DWR, 550 leden, drie heren-, twee dames- en drie aspirantenteams, HVGB, 180 leden, twee heren-, een da mes- en een adspirantenploegNjord '59, 225 leden drie heren-, een dames en een adspirantenteam, Zwemclub Haarlem, 160 leden, twee heren-, een dames- en twee aspirantenteams en NV A met 850 leden die geen waterpo- loploeg in het water brengt. Bovendien behoren ook VZV uit Veisen 400 le den. een heren en drie aspirantenteams Hillegom 150 leden een heren- en een damesploeg- en ZZZ uit Zandvoort 120 leden, geen waterpoloploeg tot de kring Haarlem. FOREST HILLS De Amerikaanse Da- viscupspeler Clark Graebner had in de der de ronde van de kampioenschappen van Forest Hills weinig moeite met de Britse prof Roger Taylor. Hij won met 6-3, 6-4, 6-4. De als tweede geplaatste Australiër Tony Roche won met 6-2, 8-6, 6-4 van Alex Olmedo. Ook Roy Emerson en Arthur Ashe plaatsten zich na drie sets voor de vierde ronde: Emerson tegen de Amerikaan Jeff Borowiak (6-3, 6-4, 6-0) en Ashe tegen de Brit Hutchins (6-3, 6-4, 6-1). Peter Cur tis, die eerder Fred Stolle uitschakelde, won ditmaal in vijf sets (6-4, 3-6, 4-6. 8-6, 6-1) van de Australiër John Brown. Ken Rosewall won met 6-1, 6-3, 6-1 van de Mexicaan Marcelo Lara. Een hevige on weersbui was er de oorzaak van dat Tom Okker zijn partij tegen de Fransman Pierre Barthes niet heeft kunnen beëindigen. Bij het afbreken was de stand 6-2, 13-11. 5-5 voor de Haarlemmer. De Australiër John Newcombe plaatste zich voor de vierde ronde door een gemak kelijke overwinning op de Amerikaan Chuck McKinley: 6-3, 6-2, 6-2. Ook Mar garet Smith-Court (Austr.) wist zich te handhaven. Zij versloeg de betaalde Fran se speelster Frangoise Dürr met tweemaal 6-3. De voornaamste uitslagen zijn verder: Herenenkelspel, derde ronde: Nikola Pi- lic (J.sl.)Charles Pasarell (VS) 6-2, 6-1, 6-1; Torben Ulrich (Den.)—Robert McKin ley (VS) 6-4, 6-4, 6-2; Cliff Drysdale (Z.-A.) —Allen Stone (Austr.) 6-3, 6-2. 6-1; Pan- cho Gonzales (VS)—Mal Anderson (Austr.) 6-4, 6-4, 6-4. Damesenkelspel, derde ronde: Judy Te- gart (Austr.)Linda Tuero (VS) 7-5, 6-2; Maria Bueno (Braz.)—Patti Hogan (VS) 0-6, 6-2. 6-1; Billie Jean King (VS)—Denise Carter (VS) 8-6. 6-3. In de eerste ronde van de internationa le biljartpentathlon in Antwerpen heeft Tini Wijnen maandag met 3-2 verloren van de Belg Schrauwen. Scherz won van Scholte (3V2-iy2). ^AWtAAAAAAAAAAAI\AWAAAA/WIA/WVWI/VVAAAAAAA/WWAAAAAA/UW\AAA/\A/WUtAAft/WAAIVAfW\A/IAAIWW\A/MWWUWW\/WWVWWlfWWW\AA/WWWWllUWIAA>WAA< HAARLEM. Waterpolo is in Haar lem en omstreken bepaald geen popu laire sport. Tien clubs in de kring Haar lem houden zich niet zonder moeite in le ven en treden weinig naar buiten. De prestaties geven daar ook niet veel aan leiding toe. Het Heemsteedse HPC was tot vorig seizoen de hoogste vertegenwoor diger van de kring in de vaderlandse competitie. HPC speelde afgelopen zo mer nog in de eerste klasse, de een na hoogste afdeling in de competitie maar degradeerde. De Heemstedenaren komen nu uit in de öweede klasse waar ook DWR en HVGB spelen. Deze gang van zaken is kenmerkend voor het Haarlem se waterpolo. Er is weinig sprake van vooruitgang. Eerder het tegendeel. Op het bondsbureau van de KNZB in Utrecht is men zich zeer goed bewust van de zwakte van de Haarlemse kring. Men speelde zelfs even met het plan de kring Haarlem op te heffen en samen te voe gen met een andere. Lang hebben de districtsbestuurderen de ze voor de toekomst weinig hoopgevende situatie laten voortduren in het vage be sef dat er wel iets moest gebeuren, maar er gebeurde pas werkelijk iets toen Dick Saher, polosecretaris van de HVGB deze situatie aan de kaak stelde en zijn denk beelden via 't bondsorgaan van de KNZB „de Zwemkroniek" ook bij de andere ver enigingen bekend werden. Jeugdige Dick Saher: „Ten eerste moet die onderlinge afgunst tussen de verenigingen verdwij nen, ten tweede zijn er gewoon te veel clubs. Er zijn in Haarlem te weinig zwembaden voor allemaal. Het gevolg is dat de oefenuren overvol zijn en vaak op vreselijk ongunstige tijdstippen val len." Het plan van Dick Saher is eenvou dig genoeg. De verenigingen zouden hun oefenuren voor elkaar open moeten stellen. „Nou, traint alles door elkaar. In dat geval zou je de spelers naar gelang hun kwaliteiten onder kunnen verdelen. Je zou ook speciale oefenuren voor de jeugd kunnen houden". Dick Saher ziet ook nog andere voordelen. „Er zitten op dit moment enkele ver enigingen zonder trainer. Om ruzies over de persoon van de trainer te ver mijden zou er iemand van buiten de kring moeten worden aangetrokken." Met die maatregelen valt het waterpo lo in Haarlem nog wel te redden, ver wacht Dick Saher, maar die moeten dan wel snel genoemen worden. „De toestand is erg dringend. De kringcom petitie, daar is geen lol meer aan. Ie dereen kent elkaar. We zijn blij dat we de bekercompetitie hebben, al duurt die voor de Haarlemse ploegen nooit zo lang. We worden er zo uitgeknikkerd maar dat is nog beter dan die kring competitie. Dat is een afgezaagde toe stand." Het eerste resultaat van Saher's schrij ven was de samenwerking op het gebied van de training waartoe HPC, DWR, Njord en HVGB besloten. Dat was een initiatief van de voorzitter van HPC, de heer Bakker. „Het is niet uitgesloten dat het meer dan vier verenigingen worden. We gaan er verder op door op een nog te houden vergadering met vertegenwoor digers van alle clubs". De sportcommis- sie heeft al over het voorstel vergaderd. Men besloot inderdaad tot het instellen van de deelnemende verenigingen garan- van de deelnemden verenigingen garan ties verlangd worden, dat hun uitgeno digde spelers ook inderdaad zullen ko men. De trainer zal door de kring wor den betaald, zoals kringvoorzitter Voogd meedeelde. Toch is nog lang niet alles in kannen en kruiken zoals de polosecretaris van de kring Haarlem tevens secretaris van Njord '59 Kerkhoff zelf toegeeft. „Op het ogenblik is in de kring Haarlem tussen bepaalde verenigingen beslist geen samenwerking mogelijk". Dat is dan met Voorzitter Voogd name het geval tussen Njord zelf en zwemclub Haarlem. Sinds de hulptrainer van Haarlem zijn club na een conflict met vijf pupillen verliet en overging naar Njord. Haarlem schorste de „over lopers" en diende bij de KNZB een klacht tegen Njord in, die nog steeds in behandeling is. De tuchtraad van de KNZB benoemde zelfs een speciale com missie om deze klacht te behandelen. De verhouding tussen beide verenigingen werd bovendien allerminst gezuiverd door felle artikeltjes van de hand van de heer Kerkhoff in Njord's clubblad over deze kwestie. Ondanks alle grote plannen is het niet te verwachten dat het Haarlem se waterpolo plotseling een stormachtige ontwikkeling zal beleven. Het voornaam ste is echter dat de eerste voorwaar den voor een verbetering van de be staande situatie worden geschapen. Dat is dan wel nodig ook. Zowel V Kerkhoff als Dick Saher zijn het wat dat betreft roerend me> elkaar eens. „Nationaal ge zien stelt het hier helemaal niets voor". AMSTERDAM Er is bijna een eind gekomen aan de zeuwachtige pe riode, die de Nederlandse achtervol- gingsploeg moest doormaken. Toen het kwartet Balk-Nieuwkamp-Hoek- stra-Zoetemelk onder ongunstige weersomstandigheden gisteravond in het Olympisch stadion tegen de Bel gische Olympische formatie de vier kilometer in 4.35.9 had afgelegd, had den de in oranje shirts gestoken ren ners voldaan aan de eis van het NOC. dat een tijd van 4.36.0 als laatste exa men had gesteld. Nog kon de defini tieve beslissing niet worden genomen omdat niet alle bestuursleden van het NOC in het stadion aanwezig waren. De achtervolgingsploeg voer Mexico: Zoetemelk op kop, ach ter hem Hoekstra, Nieuwkamp en Balk. Generaal-majoor Van Nass probeerde zijn voorzitter (jhr. Van Karnebeek) en secretaris (drs. Van der Ploeg) te lefonisch te bereiken, maar dit mis lukte. „Het zal nu wel wat later worden voordat we definitief beslissen. Daar voor moeten namelijk alle bestuurs leden gehoord worden. Maar de tijd van die jongens heeft op ons een gro te indruk gemaakt. Het zit wel goed voor ze". Zo zei hij hoopgevend. Zijn mening werd gesteund door Simon de Wit, die als chef de mission in Tokio kennis heeft gemaakt met de wieler sport en sindsdien een fervent be wonderaar is. „Nog één nachtje slapen, dan weten we het dus". Henk Nieuwkamp, met zijn 25 jaar de oudste van de ploeg en ook de enige getrouwde van de Mexico-kandidaten bij de wielrenners, wilde nog steeds niet ge loven, dat de zorgen over Mexico vrij zeker tot het verleden behoren. Een ver leden, dat voor de achtervolgersploeg hoogte- en dieptepunten kende. Het be gon, toen uit de oorspronkelijke formatie Tino Tabak door een armbreuk wegviel. Daarna kwam de affaire-Van de Ruit, die in het nationale kampioenschap op doping was betrapt. Inmiddels was al een tijd van 4.36,3 op de klokken gebracht. Het was niet genoeg. Er heerste echter optimisme in het wielerkamp toen Balk- Nieuwkamp-Zoetemelk-Hoekstra ander halve week geleden op een schitterende middag 4.36,0 lieten afdrukken. Weer kwam er tegenslag. Nu bij de landenwed- strijd in Leicester, waar de Nederlandse ploeg niet alleen door Groot-Brittannië werd verslagen maar bovendien een zeer matige tijd maakte. De deur leek dicht geslagen. De wielerleiders pleitten echter niet tevergeefs. De pupillen van Derksen kregen nog één kans en die grepen ze met beide handen aan. Wanneer de uit zending nu definitief wordt, betekent dit overigens uitbreiding van de wielerploeg met slechts twee actieven: Henk Nieuw kamp en Piet Hoekstra. Immers Balk en Zoetemelk waren al zeker van een retour- LONDEN. De Russische ambas sade in Londen heeft een petitie gewei gerd die getekend was door de meeste leden van de Britse atletiekploeg en ook andere atleten, waarin de bezorgd heid uitgesproken werd over de veilig heid van de voormalige Olympische kampioen, de Tsjech Emil Zatopek. Tevens protesteerden de onderteke naars tegen de bezetting van Tsjecho- Slowakije. Drie Britse atleten begaven zich na de interlandwedstrijd tegen Po len naar de ambassade, waar de peti tie aangeboden zou worden. De dele gatie bestond uit Bruce Tulloh, oud Europees kampioen op de 5000 meter, ■John Boulter en Rolf Clayton. Meer dan tweeduizend personen had den het geschrift van hun handteke ning voorzien, onder wie de Australiër Ron Clarke. Een lid van de ambassade weigerde na lezing de petitie. Keetie Hage samen met Leo Proost in de bloemen. Porter, winnaar van het goud in het ach tervolgingsnummer, liet zich niet verras sen door Leo Duyndam, die tenslotte 8,7 seconden achterbleef. De tijd van Porter (6.18,2) was, gezien het slechte weer, zeer behoorlijk. Van onze Olympische verte genwoordigers wonnen Jansen-Loevesijn met groot vertoon van macht van de Bel gen Goens-Van Lancker, die in de eerste heat in het laatste rechte eind zo ver van de rechte lijn afweken dat zij gedeklas- seerd werden. (Van onze sportredactie) HAARLEM De profs Henny Marinus en Paul Konings hebben van de KNWU een schorsing van twee maanden opge legd gekregen, omdat zij zijn betrapt op het gebruik van ongeoorloofde stimule rende middelen. Marinus tijdens de na tionale baankampioenschappen. Konings tijdens het kampioenschap op de weg. LONG BEACH De 21-jarige Amerikaan Zac Zorn heeft tijdens de selectiewedstrij den voor de Amerikaanse olympisce zwemploeg 't wereldrecord op de 100 me ter vrije slag van zijn landgenoot Ken Walsh geëvenaard met een tijd van 52.6 sec. Hij is de vijfde zwemmer die ooit onder de 53 sec. kwam. De anderen zijn Don Schollander, die in de series met 52,9 de snelste was. Ken Walsh, Steve Clark en de Fransman Alain Gottvales. <AnM/WVVVVVV«A/W\nnA/VWWWWmAnAA/«AAfVWVVVVWV«AAIVWVWVWVIfVWVWWVWVWIAA/VVVVWVVVVVWVUVIIVWVWin/VW tje Mexico, respectievelijk als reserve voor de tandem en als lid van de weg- ploeg. Wereldkampioene Keetie Hage is gis teravond in het Olympisch Stadion ook gehuldigd. Samen met haar mannelijke collega's Leo Proost en Hugh Porter werd zij door de voorzitter van de KNWU, Van Dijk, toegesproken. In de hulde werden ook de winnaars van zil veren en bronzen medailles betrokken: De Nederlanders Piet de Wit en Cees Stam, de Duitser Rudolph en de Zwit ser Herger. Er waren in het stadion overigens zeker niet meer dan 3000 toe schouwers. De aanwezige wereldkampioenen bij de revanches hebben getoond, dat zij de in Rome veroverde regenboogtruien waar dig zijn. Bij de profstayers liet Leo Proost in de slotfase de Nederlandse kam pioen Piet de Wit tot op 25 meter nade ren. Een volkomen desillusie werd deze race voor Jaap Oudkerk en de Duitser Rudolph, die respectievelijk op 10 en 11 ronden werden gefietst. Ook de Brit Hugh

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13