Rijbewijs wordt wellicht na jaar ontzegging ongeldig Pravda" staakt critiek op Tsjecho-Slowakije HET WEER Ernest Claes overleden Overlevenden van aardbeving in Iran door de koude bedreigd Noodtoestand in Berkeley LD Stank wordt erger in de Rijnmond Explosie van Olympische toorts BLOEDPROEF WORDT VERPLICHT Centraal Comité vraagt om snel rv* vertrek van Russen Geen verlagingen van premie Keizerin stond bloed af Openbaar debat in de Staten over Progil gevraagd Troepen van DDR al na drie dagen teruggetrokken Hotel BREDER0DE GRANDIOZE MEXI C0-0P MARATHON RACE CO-OP Rijverbod bij 0,5 a 0,8 promille V eiligheidsgordel wordt voorgeschreven Minimumsnelheid op autowegen Plaatselijk mist Zie verder pagina 2 Als autogordel verplicht is: Zie verder pagina 7 Grafkelder Elegante parelslagring met grote cultivé oesterparel 79.50 Het woord is aan i olgens New York Times Velserenderlaan 3 Santpoort - t/o Ruïne Te lef. 0 2560-8012 'n GRAFELIJK DINER STYLE AND PERFECTION Spaar nü al CO-OP-merkjes Meer dan 5000 prijzen! Vele Mexico-opjes. Talloze Mexico verrassingen. Start op 5 september. Spaar nü al CO-OP-merkjes. Binnenkort méér nieuws. 58e JAARGANG NUMMER 256 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat overweegt het rijbewijs van iemand, wie een jaar of langer de rijbevoegdheid is ontzegd, voorgoed ongeldig te verkla ren, zodat hij opnieuw examen moet doen. De redenering is, dat iemand, die een jaar niet heeft gereden, niet meer rijvaardig is. Minister Bakker en zijn collega van Justitie, mr. Po lak, hebben dit meegedeeld tijdens mondeling overleg met de Tweede- Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. In het najaar verschijnt een wetsontwerp, waarbij onder meer het rijden met meer dan 0.5 a 0.8 pro mille alcohol in het bloed wordt ver boden. De bloedproef wordt verplicht. Verder worden verplicht gesteld: De aanwezigheid van veiligheidsgordels in personen- en combinatieauto's, het dragen van valhelmen voor scooter- en motorrijders, reflecterende kentekens voor motoren en scooters, een minimumsnelheid op autowegen. De Olympische toorts die momen teel in Spanje is op weg naar Me xico, is naar gisteren bekend werd, zondag in Barcelona door onbeken de oorzaak geëxplodeerd. De voor malige Spaanse recordhouder op de 5000 meter Gregorio Rojo nam op dat moment juist „de wacht over" van zijn voorganger. Beide estafette lopers kregen brandwonden aan ge zicht en handen. Het Olympisch vuur was zaterdag met een Italiaans zeilschip in Barcelona aangekomen. De in Griekenland volgens traditie door zonnestralen ontstoken fakkel „reist" nu dwars door Spanje naar de havenplaats Huelva, waar Co lumbus in het jaar 1492 de reis on dernam, die achteraf tot de ontdek king van Amerika zou leiden. Een Spaans schip brengt het vuur dan naar Mexico. Het incident in Bar celona kon niet verhinderen dut zondagavond het geplande doel, Le- rida. werd bereikt. PRAAG (Reuter). Het Tsjechoslo- waakse Centraal Comité heeft zijn presi dium opgedragen alles te doen om de zo spoedig mogelijke terugtrekking van de bezettingstroepen van het Warschaupact te bewerkstelligen. Het presidium heeft opdracht gekregen het veertiende partijcongres voor te be reiden en bijeen te roepen. De besluiten die het Centrale Comité op zijn bijeenkomst van het afgelopen weekeinde in Praag heeft genomen zijn vandaag door het partijorgaan „Rude Pravo" bekendgemaakt in het eerste num mer dat sinds de bezetting van de eigen persen is gekomen. In een uit vijf punten bestaande resolutie keurde het Centraal Comité de onderhandelingen in Moskou tussen de Russische en Tsechoslowaakse leiders „in die kritieke dagen" na de in vasie goed. Weerrapporten I, 2 Agenda van Haarlem en IJ mond 2 Uit het binnenland 2, 9 Van dag tot dag 3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving 5 Feuilleton6 Beeldverhalenb A angestipt6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Weinig wind met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Later op klaringen en slechts hier en daar een bui. Morgen ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. MOSKOU. (AP, Reuter en AFP) Het Russische partijblad „Pravda" heeft van daag gezegd dat de tostand in Tsjecho- Slowakije „voortdurend meer stabiel be gint te worden". Voor het eerst maakt het blad geen melding van c»ntra-revo lutionaire krachten in Tsjecho-SIowakije. De Russische ambassadeur in Parijs Zorin en een woordvoerder van het Hon gaarse ministerie van Buitenlandse Za ken hebben verklaard dat Roemenië niet militair zal worden bezet. Zorin zei: „De geruchten die werden verspreid zijn ab soluut zonder enige grond". Hij voegde eraan toe dat de Russische troepen in Tsjecho-SIowakije blijven, „zolang er een bedreiging van de Sovjet-Unie en andere socialistische landen bestaat door contra revolutionaire krachten". De Amerikaanse nationale veiligheids raad zal vandaag in Washington bijeen komen om de toestand in Oost-Europa te bespreken. China heeft bij monde van premier Tsjoe En Lai opnieuw scherpe critiek geuit op de Russische invasie Noord-Vietnam daarentegen verklaarde dat de Sovjet-Unie wel verplicht was Tsjecho-SIowakije te bezetten om het communisme te verdedigen. Het Italiaanse communistische partij blad „Unita" heeft de bezetting een „schending van de principes van gelijk heid, souvereiniteit en non-interventie van een socialistisch land" genoemd. Het Joegoslavische blad „Borba" zegt: De in ternationale arbeidersbeweging is getuige van een nieuw verschijnsel van inter nationale solidariteit van bureaucratie: het wurgen van de rechten om een vrij man te zijn. Het Russische persbureau ,Tass" annu leerde gisteravond een bericht, dat de tekst van een protestnota van het Krem lin aan Joegoslavië bevatte. Overleg wordt gepleegd over het in voeren van een verplichte periodieke keu ring van auto's, waartoe in principe beslo ten is. Ook over de kwestie van liet geven van rijlessen wordt nog overleg gepleegd. De voorkeur van minister Bakker gaat voor lopig uit naar een vorm van staatsdiploma of bijvoorbeeld een zekere staatsgarantie voor het Vamor-diploma. Aan bepaalde diploma's zou de staat'be paalde voorrechten kunnen verbinden. Voor het afnemen van een rij-examen in twee delen, zoals het Verband voor Veilig Verkeer voorstaat, voelt de minister niets. Het verplicht stellen van valhelmen voor bromfietsers en hun passagiers zal nog nader worden overwogen. Aan het reeds dadelijk opleggen van een dergelijke ver plichting is niet gedacht. (Van onze correspondent) DEN HAAG De autoverzekeraars zul len geen premieverlagingen geven indien in iedere auto veiligheidsgordels zjjn ge monteerd. Zjj kennen wel premiekortingen toe op de zogenoemde inzittenden-verze keringen, die 10 percent bedragen, indien de voorbanken van gordels zijn Voorzien en 15 percent als ook de achterste zitplaat sen van gordels zijn voorzien. De kortingen op de inzittendenverzeke- ring zijn omstreeks 1960 al ingevoerd als steun voor de campagne voor autogordels. Nu de gordels verplicht worden zegt de Unie van Schadeverzekeraars, sprekend voor de 130 auto-assuradeuren: „Of de maatregel zo duidelijk verbetering brengt in de veiligheid dat op grond hiervan de premies kunnen worden verlaagd, moeten wij afwachten". BRUSSEL De Belgische schrijver Ernest Claes is maandagavond in een zie kenhuis nabij Brussel overleden. Claes, die volgende maandag 83 jaar zou zijn geworden, is geruime tijd ernstig ziek ge weest als gevolg van een hartkwaal. (Van onze correspondent) TEHERAN. Weer Is Iran in de rouw. Evenals zes jaar geleden verloren weer duizenden het leven toen de aarde on verwachts trilde en tientallen dorpen in enkele seconden van de aardbodem ver dwenen bijna honderdduizend mensen zijn dakloos geworden en volkomen af hankelijk van de hulpverlening, die van uit Teheran wordt geleid. Het Iraanse Rode Kruis, de Rode Leeuw, werkt koortsachtig om een twee de catastrofe te voorkomen, een catastro fe die veroorzaakt kan worden door het uitbreken van pest-, tfus- of cholera- epidemieën doordat de waterbronnen in het gebied door de beving zijn vernie tigd. Men heeft niet veel tijd meer, binnen enkele dagen zal het zomerseizoen zijn afgelopen en zullen de nachten voor ve len te koud zijn om te overnachten in de open lucht. Nu al daalt de tempera tuur, die overdag 35 graden bedraagt, tot zeven graden in de nacht, een verschil dat vooral de jongste kinderen noodlot tig kan worden. Radio en televisie verdwenen gisteren de gehele dag uit de ether om de natie na een oproep van de Sjah gelegenheid te ge ven in de stilte in de moskeën te bidden voor de slachtoffers. De schattingen van het dodental varië ren nogal: er zouden zeker tienduizend doden zijn, maar men houdt er rekening mee dat dit aantal nog met duizenden kan stijgen, omdat vele afgelegen dorpen en gehuchten nog steeds niet zijn bereikt door de reddingsploegen. Elke verbinding met deze plaatsen is verbroken. De dorpelingen, die de ramp ontsnapten zitten bij de resten van hun huizen, apa thisch en hulpeloos. Zij hebben hun hele leven geleefd met deze aarde, veelal on- Een vrouw met haar kind in het door een zware aardbeving getrof fen gebied in Iran. Deze foto werd gemaakt bij Kakhk, waar veel hui zen zijn verwoest. BERKELEY (Reuter) In de Ameri kaanse universiteitsstad Berkeley is de noodtoestand afgekondigd nadat drie da gen achtereen gewelddaden zijn gepleegd. De moeilijkheden begonnen vorige week vrijdag na een betoging van linkse studenten tegen het ruwe optreden van de politie in Chicago. Sindsdien is er een politieman beschoten, een bom ontploft en zijn er branden gesticht. Er geldt eer avondklok, Samenscho lingen, vergaderingen en optochten zijn verboden. wetend dat er buiten hun dorp of gehucht nog een andere wereld bestaat, een we reld die dezer dagen getuige is van vele rampen: Biafra, Tsjecho-SIowakije en Vietnam. Volkomen onverwacht verscheen giste ren ook keizerin Farah Dibah bij het centrum om zich bloed te laten aftappen voor de slachtoffers. Uit de schaarse berichten van de red dingsploegen blijkt dat de twee bevingen volkomen onverwachts kwamen. Uitgegra ven werd onder meer een gedode fami lie van zes mensen die nog rond de maal tijd aan tafel zat geschaard, terwijl in een ander huis twee vrouwen werden ge dood, die hun baby's zaten te zogen. Het getroffen gebied bevindt zich juist aan de uiterste grens van de „Dasht Ka vir"-woestijn, een enorm gebied waar vrijwel geen mens woont. Er gaan steeds meer stemmen op om de wijze van huizenbouw in Iran te ver anderen. Hiermee kan men voorkomen dat niet iedere woning buiten de grote steden een potentiële grafkelder wordt wanneer de aarde beeft. ADVERTENTIES JUWELIERS Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Simon Vestdijk: Ik schrijf altijd zeer snel, omdat ik nieuwsgierig ben naar de afloop. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Achten Gedeputeerde Staten de vestiging van een zwavelkool- stoffabriek in het westelijk havengebied van Amsterdam niet van zodanige bete kenis, dat een openbare behandeling in de Provinciale Staten op zijn plaats zou zijn?" Aldus de leden van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland mej. S. Boerlage en de heer P. Hogerwerf (beiden PSP) in schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De Statenleden vragen of, indien G.S. de vestiging van de zwavelkoolstoffabriek Progil niet afwijzen, zij bereid zijn con tact op te nemen met hen, die zich tegen de vestiging ervan verzetten en of zij hun bezwaren willen onderzoeken. Verder willen de vragenstellers weten of G.S. menen, „nu Mobiloil al verschei dene malen in de Zaanstreek ernstige overlast heeft veroorzaakt", dat aan de belangenbehartiging van de bewoners van in de aan Amsterdam grenzende gemeen ten meer aandacht moet worden besteed als het gaat om vestiging van chemische industrieën. Ook vragen zij of het juist is dat in de meeste landen bij de vestiging van dergelijke fabrieken tenminste een afstand tot de bebouwde gebieden van 20 kilometer in acht worden genomen. ROTTERDAM In het tweede kwar taal van dit jaar is het aantal bij de cen trale meld- en regelkamer in het Rijn mondgebied binnengekomen klachten over stankoverlast weer toegenomen. In de maanden april, mei en juni bereikten 308 klachten de meldkamer, tegen een aantal van 286 in het eerste kwartaal van dit jaar. Volgens de centrale meldkamer zjjn er in het tweede kwartaal van 1968 in ver gelijking tot de eerste drie maanden van dit jaar minder klachten geweest over roet en stof in de lucht. Het aantal klach ten over kadaverlucht, zure nevel en zu re lucht is echter toegenomen, hetgeen volgens de deskundigen samenhangt met de hogere buitenluchttemperaturen en de meteorologische omstandigheden. Ook het aantal klachten over de stank van ruwe olie is gestegen. NEW YORK (AP) De „New York Times" meldt vandaag dat de Oostduitse (roepen die hebben deelgenomen aan de bezetting van Tsjecho-SIowakije drie da gen na de inval werden teruggetrokken zonder dat er ruchtbaarheid aan werd ge geven. Volgens de „New York Times" werd dit gedaan omdat de Russen zich realiseerden dat de aanwezigheid van Oostduitse troe pen in een buurland zou kunnen worden uitgelegd als een schending van de Pots dam-overeenkomst van 1945, waarbij de Duitse herbewapening werd verboden. ADVERTENTIES woninginrichting SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1