VAN DAG TOT DAG Verjaring afschaffen Infiltraties in Saigon Westduitse haviken willen kernpact tekenen niet Ni Onze levensverzekering is straks bijna f4.000,- hoger... en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN Roemenië's „Oosteuropees gaullisme" commentaar op actuele zaken Nixon zegt nee tegen Humphrey Na crisis in Tsjecho-Slowakije Noord-Vietnam wil actieve rol voor Vietcong Veiligheidsraad morgen bijeen voor Israel Zoeken naar slachtoffers in Iran mU&MmÊHÊÈÊÊr "w s f telegrammen DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 3 Duitse wet op komst Belgische straaljager verongelukt Reden Basis voor persoonlijk bezit Moordenaars Oriëntatie Ceauscecu V riendschapsverdrag President van Congo zou gevangene zijn van het leger Drie jongens gestikt in ijskast Ir de aangekondigde Verkeersnota van minister Bakker worden enkele drastische vernieuwingen voorgesteld, die de ern stige wil tot een desnoods schoksgewijze beteugeling der verkeersonveiligheid ver raden. De minister heeft zóveel argumenten om met harde hand in te grijpen, dat er nauwelijks iets tegen in te brengen valt. Zijn voorstellen komen voornamelijk neer op pogingen om een einde te maken aan enkele hoofdoorzaken van verkeers ongelukken, waarbij de alcohol wel als vijand nummer één kan worden genoemd. De ontwikkeling van de verkeerswet- geving loopt onherroepelijk uit op een volkomen „alcoholvrij maken" van het snelverkeer. Velen zullen dat zien als een ongemak, een verlies van de vrijheid om de normale maatschappelijke genoegens te combineren met hun deelneming aan het verkeer. In zeker opzicht is het ook wel zo. Maar er zijn meer gebieden van maatschappelijk doen en laten waar mo derne, technische „verbeteringen" een verlies van bewegingsvrijheid en levens vreugde doen ontstaan. Wie wil profite ren van de verkeerstechniek in optima forma dat wil zeggen, met tenminste honderdtien km. per uur in een eigen auto reizen over comfortabele wegen moet aan de andere kant iets opgeven van wat hij als een onderdeel van zijn vrijheid of zijn plezier beschouwt. Hij moet eenvoudig afzien van alcoholge bruik. En niet alleen „zo weinig moge lijk drinken", want dat is een vrijheid die al niet meer met de veiligheid te com bineren valt. Daarom heeft de minister het plan om het promillage voor de verplicht te si el len bloedproef uiterst laag te stellen, zó laag dat men beter maar geheelonthouder ^/vwwwwwwwwwwwwrwuvwwwwwvwt/w MUVVVVWWVVVUVVVVVVVVVVUVVVVVUWVVVWUVWVVWU HAMBURG (AP) De Westduit.se socialistische minister van Justitie, Gustav Heinemann heeft gezegd dat hij een wetsontwerp heeft opgesteld, waar door de wet op verjaring van moord, on geacht of die begaan is in vredes- of oor logstijd, wordt afgeschaft. De Westduitse minister verwachtte dat het ontwerp bij behandeling op tegen stand zal stuiten, maar hij hoopte dat de „grote coalitie" het zou aannemen en dat het niet een breuk in de regering zou ver oorzaken. SAIGON (Reuter) Amerikaanse troe pen rond Saigon krijgen steeds nieer te maken met Vietcong-strijders die de hoofdstad binnen proberen te komen. Bijna elke nacht wordt er strijd geleverd met groepen van tien tot dertig man. Mogelijk vormt deze infiltratie de inlei ding tot de derde grootscheepse actie tegen Saigon. Zondagavond vielen bij een dorp ten noorden van de hoofdstad naar schat ting 60 guerrillastrijders in een hinder laag van Zuidvietnamese regeringstroe pen, die in het daaropvolgende gevecht door Amerikaanse artillerie werden ge steund. Vier Vietcong-strijders sneuvel den. Het afgelopen weekeinde zijn in Saigon speciale voorzorgsmaatregelen genomen omdat men er rekening mee hield dat de Vietcong gisteren waarop de commu nisten hun onafhankelijkheidsdag vierden in de aanval zou gaan. Er werden huis zoekingen verricht waarbij meer dan ne gentig mensen zijn aangehouden. Niet Sai gon, maar Zuid-Vietnams tweede stad Da Nang vormde echter het doelwit van de Vietcong, die 31 zware raketten op de stad afvuurde waardoor 27 doden en 46 gewon den bijna allemaal burgers vielen. De Vietcong heeft gisteren ook het mili taire kamp Long Thanh bij Saigon bescho ten en vervolgens bestormd. NEW YORK (Reuter) De republi keinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Richard Nixon. heeft een voorstel van zijn democratische tegen stander, vice-president Humphrey, van de hand gewezen om een gezamenlijke verklaring uit te geven waarin „steun wordt betuigd aan de pogingen van onze onderhandelaars" bij het inleidend vre desoverleg in Parijs. In een verklaring zegt oud vice-presi dent Nixon „het de natie en de wereld duidelijk te hebben gemaakt tijdens de campagne niets te zullen doen of zeggen dat de onderhandelingspositie van de Amerikanen in Parijs zou kunnen dwars bomen". BRUSSEL (ANP) Op de Belgische vliegbasis Bevekom is gistermiddag een straaljager van de Belgische luchtmacht, een F-104, verongelukt. De 34-jarige vlie ger kwam om het leven. kan worden. Dat laatste is ook kennelijk de opzet van de minister. Het verkeer legt de burger op deze wijze een bepaalde soort persoonlijke dwang op, die op den duur als volkomen natuurlijk en verant woord zal moeten worden aanvaard. De samenleving wordt er op die manier niet prettiger, maar misschien wel veili ger op. In de Verenigde Staten is een volkomen begrijpelijke boosheid gerezen tegen het plan van de regering om parti culier wapenbezit te verbieden. Begrijpe lijk, omdat de Amerikaan dat wapenbe zit als een persoonlijk privilege be schouwt, een individuele vrijheid waar mee geen regering zich heeft te be moeien. In ons land is die „vrijheid" al niet eens meer als zodanig herkenbaar. Niemand voelt het wapenverbod als een beperking van zijn persoonlijke vrijheid. Zo zal het in de toekomst ook met het alcoholgebruik door verkeersdeelnemers gaan. Terecht, want er is alle reden voor om verkeer en alcohol onverenigbaar te noemen. En de doorgewinterde drinke- broeren die dan maar liever het verkeer zouden afschaffen, zijn toch ook nu al in de minderheid. Het is altijd het een of het ander: die keus stelt het moderne samenleven her haaldelijk en altijd moeten de pleziertjes het afleggen tegen de eisen der efficiency, de veiligheid en de techniek. (Van onze correspondent) BONN Hoewel Russische tanks op het ogenblik langs zowat de hele oost grens van de Bondsrepubliek staan, is er zo goed als niemand die aan een inval van de Russen in West-Duitsland gelooft. Ondanks het feit, dat de Rus sische propaganda op het ogenblik al les doet om de indruk te wekken alsof de regering in Bonn verantwoordelijk zou zijn voor de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije. De president van de Bondsdag, Eugen Gertenmaier verklaarde het afgelopen weekeinde in een vraaggesprek voor de radio, dat de Duitsers „rustig konden gaan slapen". Kanselier Kiesinger ontving gisteren anderhalf uur lang de Russische ambas sadeur Tzarapkin, in welk gesprek de Rus ook alweer begon over de Duitse schuld in Praag. De Westduitse ambassadeur in Mos kou, Allardt, had juist dezer dagen bij de Russische regering geprotesteerd te gen een verdraaiing van een televisie vraaggesprek dat de kanselier gegeven had en waarin hij volgens de Russen niet Hulpploegen zieken in de puinho- naar slachtoffers van de aardbe- pen van een stad in Noordoost-Iran vingsramp. meer of minder dan een oorlogsverkla ring tegen de Sovjet-Unie zou hebben gedaan. Als men de tekst van dit vraaggesprek leest, lijkt het er echter meer op of de Russen gebruik hebben gemaakt van een meer openhartige dan verstandige op merking van Kiesinger. In de gewraakte passage zegt de kan selier namelijk: We moeten proberen de status quo te veranderen, want alleen dan bereiken we de hereniging van ons land". Kiesinger gaat voort met te ver klaren dat de Sovjet-Unie probeert alle landen binnen haar invloedssfeer in het zelfde verzet te betrekken tegen iedere vorm van opklaring van het politieke kli maat als een voorwaarde voor betere tijden. De kanselier zegt dan verder nog iets dat hij misschien beter had kunnen ver zwijgen, omdat hij van een veronderstel ling uitgaat, die in het buitenland nu juist niet gedeeld wordt: „Het is een gro teske situatie zo zegt hij dat deze grote macht (de Sovjet-Unie) ons wil verhinderen te doen wat de hele wereld met ons eens is, waarvoor de hele we reld ons dankbaar is, namelijk nu al dat uit de weg te ruimen wat zich vooral door de tweede wereldoorlog en de Hitler-tijd heeft opgehoopt". In de politiek van het ogenblik tekenen zich net als in de Verenigde Staten steeds meer de kampen van de duiven en haviken af. Er moet overigens bij worden gezegd, dat de duiven verreweg de overhand hebben. De voornaamste ha vik is de bondsdagpresident Gertenmaier. Het was Gerstenmaier die na de Rus sische inval in Praag als eerste West duitse politicus het woord nam. Hij staat er om bekend in vele gevallen welis waar de eerste te zijn. maar zijn zoge naamde rondborstigheid heeft althans tot gevolg gehad, dat Gerstenmaier in de grote politiek geen enkele kans meer heeft. De strijd gaat de laatste dagen voor namelijk om de vraag of de Bondsrepu bliek het non-proliferatieverdrag al dan niet zal ondertekenen. Deze kwestie speelt in Bonn nu een rol, omdat in Genève de landen die als kandidaat-ondertekenaars bekend staan en zelf niet over kernwapens beschik ken, het non-proliferatieverdrag met el kaar onder de loep nemen. De Westduitse haviken zien na de Tsjechische crisis des te meer reden het non-proliferatie-akkoord niet te onderte kenen: de Russen houden zich toch niet aan hun afspraken en daarbij beweren ze nog het formele recht te hebben de bondsrepubliek binnen te vallen. De duiven denken er echter anders over, al zien ze in dat van een West duitse ondertekening inderdaad voorlopig niets kan komen. Hun woordvoerder is minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, de voorzitter van de Sociaal-De mocratische Partij. „De bescherming van de NAVO bestaat voor ons ook, als een andere macht rech ten op interventie meent te zien en die valselijk op ons van toepassing zou wil len verklaren", zo zei Brandt. ADVERTENTIE Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor ii. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgsteliingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. HONGKONG (AP) De eerste minister van Noord-Vietnam, Pham Van Dong, heeft er op aangedrongen dat de Vietcong een actieve rol krijgt bij de onderhande lingen voor een beëindiging van de oor log in Vietnam. Premier Pham Van Dong zei op een massabijeenkomst in Hanoi ter gelegen heid van de tweede september, de natio nale dag van Noord-Vietnam, dat de Ver enigde Staten „moeten spreken met het Nationale Bevrijdingsfront over alle pro blemen, die voor beide partijen in Zuid- Vietnam van belang zijn". (Van een speciale medewerker) Toen Roosevelt, Stalin en Churchill in 1945 tijdens hun conferentie in Jalta Europa verdeelden, bepaalden zij dat ook Hitiers voormalige part ners assistentie moest worden verleend. Die landen zouden, aldus hun protocol, met democratische middelen de dringendste politieke en eco nomische problemen moeten kunnen oplossen. De inkt van het protocol kan nauwelijks droog zijn geweest, toen in Roemenië de communisten (al enkele jaren de sterkste politieke macht) besloten tot een staats greep. Koning Michael wees bezwerend op de garanties van Jalta. De communist Wisjinski zou hem hebben toegesnauwd: „Jalta? Wie neelt het hier over Jalta? Jalta, dat ben ik". Het jarenlang fascistisch geregeerde Roemenië had zijn troepen naast de Duitse naar Stalingrad laten opruk ken, maar had nog geen jaar voor Hitiers nederlaag de reuzenzwaai ge maakt en kon dus met de geallieerden de triomf van de overwinning vieren. Vooral onder druk uit Londen zijn er na de oorlog zelfs verkiezingen gehou den. De communisten en hun meelo pers hadden echter het land toen al zo stevig in hun greep dat die verkiezin gen hun een goede kans gaven de macht min of meer te legaliseren. In 1949 kwam er een eind aan het regime van koning Michael. Roemenië verdween uit het wereldnieuws als een van de donkerste Oosteuropese satel lietstaten. Het gezicht van zijn regime werd bepaald door de beruchte minis ter van Buitenlandse Zaken Ana Pauker. Toch was al in 1945 Gheorghe Gheorghiu-Dej, die zodra er een kansje gaan varen, secretaris-generaal van was een onafhankelijke koers zou het centrale partijcomité. Hij maakte de indruk een stalinist in hart en nie ren te zijn. In 1949 schreef hij voor de kominform een rapport over de „ketter" Tito, nu een bevriend staats hoofd voor de Roemenen. Het onder werp luidde: „Het Joegoslavische com munisme in de macht van moorde naars en dieven". Stalin zelf bevorderde overigens in afwijking van het leninisme de ont wikkeling naar een nationaal com munisme, dat in Roemenië met zijn Latijnse cultuurpatroon aansprak. Het langzaam en systematisch losweken van zijn land uit de Russische in vloedssfeer durfde Gheorghiu-Dej ech ter pas aan toen Stalin was overleden. De secretaris-generaal, die al gauw ook staatshoofd werd, heeft doelbe wust gestreefd naar een onafhankelij ke en vooral nationale politiek. In 1952 verraste hij de wereld door Ana Pauker en de andere „kosmopolieten" die in Praag nog meepraatten uit de partijtop te verwijderen. In de Come con, min of meer de Oosteuropese te genhanger van de EEG, verzette Roe menië zich tegen supranationale (op Moskou georiënteerde) constructies. Het bleef bovendien een buitenbeen tje in het Pact van Warschau, de te genhanger van de NAVO. In vele opzichten gedroegen de Roe meense leiders zich dus als de gaullis ten van Oost-Europa. Kroesjtsjev vooral heeft Gheorghiu- Dej royaal de gelegenheid gegeven zijn eigen beleid te bepalen. De „vreed zame coëxistentie", die Kroesjtsjev op het 22ste Russische partijcongres in 1961 voorschreef, paste in de Roemeen se politiek, die zich steeds meer op het Westen was gaan richten. Dat bleef niet beperkt tot de politiek en de zich snel ontwikkelende economie. Rus sisch werd afgeschaft als een verplicht leervak voor de scholen. Er kwamen weer Westerse films en boeken het land binnen. En toen Louis Armstrong door Moskou buiten de grens werd ge houden, wachtte hem een overweldi gend welkom in Boekarest. Inmiddels is het steven naar een onafhankelijk beleid niet gepaard ge gaan met een grote vrijheid, zoals nu in Tsjecho-Slowakije is gebeurd. Pers en radio zijn klein gehouden door het partijapparaat, waarin weliswaar meer intellectuelen een plaats kregen dan in andere Oosteuropese landen het geval was, maar het bleef de partij die de koers uitstippelde. Toen Gheorgiu-Dej overleed, werd zijn politiek (rechtlijniger nog) voort gezet door een man die jarenlang zijn luitenant was geweest: Nicolae Ceau- sescu, een nu vijftigjarige man over wiens naam het Westen zich sinds 1965 de tong breekt. Pas vorig jaar werd Ceausescu (na het aftreden van Stoica) ook presi dent. Hij was toen echter al lang de centrale figuur, als wiens reizende ambassadeurs premier Maurer en mi nister van Buitenlandse Zaken Manes- cu de wereld doortrokken, al heel gauw natuurlijk naar Parijs. In mei van dit jaar was generaal De Gaulle het eerste Westelijke staatshoofd dat het communistische Roemenië met een officieel bezoek vereerde. Op dat moment waren de nu sterk vertroebelde betrekkingen tussen Boe karest en de andere landen van het Warschau-pact al niet zo hartelijk meer. Bleef het een ketterij dat vol gens Ceausescu de natie de enige basis is waarop het socialisme zich kan ont wikkelen, veel ernstiger was twee jaar geleden de Roemeense critiek op het Russische veiligheidssysteem, waarbij de indruk werd gewekt dat men in Boekarest het Pact van Warschau wel eens zou kunnen gaan verlaten. In maart van dit jaar werd Ceau sescu niet uitgenodigd voor een com munistische topconferentie in Dresden. Op de veelbesproken consultatieve vergadering in Boedapest verschenen de Roemenen even later wel, maar hun delegatie nam al gauw de trein naar huis toen de gang van zaken haar niet beviel. Nu Russische troepen zich dreigend samentrekken bij de Roemeense gren zen en de zorgvuldig opgebouwde on afhankelijke positie (die Hongarije, Polen en Tsjecho-Slowakije niet ge gund was) gevaar loopt, schijnen de Roemeense leiders Moskou te hebben aangeboden het twintig jaar oude vriendschapsverdrag te vernieuwen. De kans bestaat dat Ceausescu nu, om Roemeniës onafhankelijke positie niet al te veel te schaden, op bepaalde punten gaat toegeven. Vorig jaar is er een kleine Roemeens-Bulgaarse mi litaire oefenipg geweest, maar overi gens heeft het Roemeense leger sinds 1964 niet meer aan Warschau-pact- manoeuvres deelgenomen. Boekarest zou nu bereid zijn meer in de gelede ren mee te marcheren. Ook op een ac tieve deelneming aan het werk van de Comecon zou kunnen worden gere kend. Doel van dit alles zou dan echter zijn zoveel mogelijk van „het moderne communisme" en de onafhankelijke positie te bewaren. Ceausescu heeft onlangs gezegd: „Lodewijk XIV zei: L'état c'est moi. Nu zijn er mensen die durven te zeggen: le marxisme c'est moi. Niemand kan echter bewe ren dat hij het marxisme is. Het marxisme-leninisme is niemands eigen dom. Het is een wetenschappelijk principe". NEW YORK (Reuter) - De veiligheids raad zal naar verwacht wordt morgen de Israëlische klacht tegen Egypte in be handeling nemen. Zoals gemeld heeft Israel om een spoed- bijeenkomst verzocht. Egypte wordt be schuldigd van een opzettelijke aanval op Israëlische troepen ten oosten van het Suez-kanaal vorige week maandag. Twee Israëlische militairen werden daarbij ge dood en een gevangen genomen. Israel heeft de Raad schriftelijk laten weten dat de Egyptenaren deze gevangen genomen militair niet willen terug sturen. Zij weigerden tevens „doelmatige stappen tegen de verantwoordelijken te onder nemen" en willen niet de verzekering ge ven dat een dergelijke aanval niet zal worden herhaald. KINSJASA (Reuter en AFP) In Con go-Brazzaville, het voormalige Franse Congo waar zich in het weekeinde bloe dige gevechten hebben voorgedaan tussen eenheden van het leger en linkse jongeren, zijn de politieke verhoudingen nog ondui delijk. Volgens berichten uit Kinsjasa ig president Massemba-Debat de gevangene van het leger. Hij zou zich in zijn paleis bevinden, dat zwaar wordt bewaakt. In de hoofdstad Brazzaville zijn veel po litici, onder wie een voormalige minister, gearresteerd. Volgens het hoofd van de strijdkrachten, Ngoeabi, zijn er geen po litieke veranderingen opgetreden en is Massemba-Debat nog steeds president. MEDFORD (AP) Drie jongens zijn in de Amerikaanse plaats Medford dood aangetroffen in een ijskast die niet meer werd gebruikt, in een garage. De jongens, 5, 7 en 13 jaar oud zijn vermoedelijk in de ijskast geklommen, waarna de deur achter hen dicht viel. Daarna zijn zij ge stikt. 1 Uitstel. Het Russisch-Indisch topoverleg dat morgen in New Delhi zou beginnen, is op verzoek van Rusland uitgesteld tot 12-14 september. Algerijnse vrijheidstrijder. Ahmed Fran cis, één van de oprichters van de Al gerijnse onafhankelijkheidsbeweging, is op 58-jarige leeftijd in Genève gestor ven. Vrij. De Griekse regering heeft de jour nalist George Drossos vrijgelaten, een voormalig lid van de Centrum Unie Partij, die een week geleden verbannen werd naar een afgelegen dorp. Demonstraties. Radicale „Zengakuren" studenten hebben felle demonstraties ge houden voor de Russische en Franse am bassades in Tokio, om te protesteren te gen de Russische invasie van Tsjecho- Slowakije en de Franse kernbomproe- ven in de Stille Oceaan.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3