Televisie e KRO's radiomagazine „PM honderd maal in de ether U zult er geen drup pel van willen missen. Bootz Jonge Genever. Klinkklaar! ij n r> Ernest Claes overleden Isiiinrj BLOKPROGRAMMA'S: DE GROTE MODE •m- '"■y J. L. Barrault nu echt ontslagen Eigen theater van „Scarabee" Lustrumviering NCC begonnen Maccus, Thetis, Frost en satire Doopreportage Negen Muzen Reinier Pijnenburg overleden Molentocht in Noord-Holland Radio-woensdag TV dinsdag TV woensdag DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 7 Mi A-A: Rubriekjes Flexibel Team Live F 10,15 PER HELE LITER. f uw A goede V keus J ÏW J0N6E VïJj li GRAAN li IV. GENEVER '$rj Nmeke van der Hoeve PARIJS Jean Louis Barrault, de be roemde acteur-regisseur, heeft gisteren van de Franse minister van culturele zaken André Malraux zijn officiële ont slagbrief als directeur van het Odéon- theater ontvangen. Barrault is met dat ontslag een verlaat slachtoffer geworden van de mei-revolutie, waarbij ook zijn theater door studenten werd bezet. Minister Malraux heeft Barrault in die dagen aangeraden alle lichtleidingen van het theater te couoeren om zo de be- bezetters in het donker te zetten en hun politieke debatten onmogelijk te maken. Barrault heeft dat ministeriële advies in de wind geslagen en zich teruggetrok ken naar een hotelkamer tegenover het Odéon om de gebeurtenissen in zijn thea ter vanaf een kleine afstand te kunnen blijven volgen. Barrault werd door de Franse regering sympathie met de studentenrevolutie ver weten. Op vrijdag 17 mei riep hij in het Odéon uit: „Met het risico bepaalde per sonen teleur te stellen maak ik bekend dat ik niet langer directeur van dit thea ter ben. Ik ben nog slechts een toneel speler zoals de anderen. Barrault is dood". Jean Louis Barrault en zijn echt genote, de beroemde actrice Madeleine Renaud, zullen aan het hoofd van hun troep hun werk op particuliere voet po gen voort te zetten. Uit Frankrijk en uit het buitenland hebben ze al aanbiedingen voor gastvoorstellingen gekregen. DEN HAAG. De experimentele thea- terbroep „Scarabec, met beeldende kunst als uitgangspunt, heeft een eigen theatertje. Van de gemeente Den Haag huurt zij een voormalige toonkamer van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Wil lemstraat. In december zal de verbou wing gereed zijn. Het theatertje, dat on geveer zeventig zitplaatsen krijgt, wordt dan geopend met de première van „Pop- petgom". „Scarabee" kwam vorig jaar in het nieuws met het metafysisch schouw spel „Batman in balingschap" De groep ontstond na een theaterproef met een spi- ritnalistisch theater-gebeuren, waarvoor het idee ontstond bij leden van de Haag se kunstkring. Adri Boon leverde voor „Poppetgom" het thema: een familie, die langzaam de genereert en daardoor droombeelden krijgt. Een 'centrale plaats in het stuk wordt ingenomen door bewegende decors. Het thema voor dit bijna mechanische theater is uitgewerkt door zeven kunst schilders, een kostuumontwerper, een dichter en een musicus. Van de dichter Lucebert, kwam de naam. Bruno Mader- na componeerde de muziek. AMSTERDAM. Met de opening van een fototentoonstelling van amateurfoto grafen onder h et motto „Eigen tijd" maandag in het Anne Frankhuis in Am sterdam heeft het Nederlands Cultureel Contact een begin gemaakt met een lan ge reeks activiteiten, die in verband staan met de viering van het twintig jarig be staan van deze organisatie waarbij honderdtwaalf landeljke culturele organi saties zijn aangesloten. Behalve deze ex positie zullen met financiële medewer king van het Prins Bernhardfonds ver scheidene andere t entoonstellingen wor den gehouden, toneelvoorstellingen wor den gegeven, muzikale manifestaties wor den opgevoerd en contactavonden wor den georganiseerd. Openbare manifestaties zijn onder meer „horen-kijken-doen" op de Dam waar jong en oud in een carré van ten ten kennis kan nemen en zelf betrok' en kan worden in verschillende vormen van expressie en scheppende vrijetijdsbeste ding. Verder is er ook een labyrint Klus ter" waaraan beeldende kunstenaars medewerking hebben verleend en dat zich van vóór het Rijksmuseum via de onder doorgang naar het Museumplein zal slin geren. Dramaturg. Met ingang van 1 september 1968 is de heer Leon Schoenmakers op voordracht van het bestuur van de Ne derlandse Operastichting door de inten dant Maurice Huisman benoemd als dramaturg bij deze stichting. (Van onze correspondent) HILVERSUM. „Regeringscommissa ris voor het omroepwezen Van der Dus- sen heeft de TROS schriftelijk op de vin gers getikt, omdat er te veel reclame in het televisieprogramma „Zonzin" zou zit ten. De heer Van der Dussen is maar een onbeleefde man. Een sprekend paard moet je immers niet in de bek kijken.Dit is een grapje uit het zaterdagmiddag radiomagazine P.M. (voor Pro Memorie of Post Meridiem, ofwel „in de namiddag") dat zaterdag voor de honderdste maal te beluisteren was. Wat is P.M.? VOLGENS PRODUCER Tom Bouws „een pretentieloos en vederlicht program ma, waarbij je niets gemist hebt. als je het halverwege pas aanzet". P.M. staat volgens Bouws ook voor Platen-Magazine. Volgens gebruinde Fons Disch (samen steller en presentator van KRO's P.M.) is dit programma een logisch gevolg van de ontwikkelingen in de radio. De zorg vuldig getrokken lijnen tussen de pro gramma's onderling vervagen steeds meer en blokuitzendingen raken daardoor steeds meer „in". De KRO had op de zaterdagochtend al „Djinn", maar besloot in oktober 1966 ook het zaterdagse middagprogramma tot één geheel samen te voegen. Sinds die datum, immers bijna twee jaar, heeft P.M. op hetzelfde schema van telkens een half uur muziek en daarna drie tot vier minuten gesproken woord gevaren. Ofschoon: schema's zijn om ervan af te wijken en daarom is er in zo'n program ma als P.M., dat immers van begin (twee uur) tot eind (half vijf) live is. ruim schoots plaats voor onverwachte dingen. Dat maakt de charme van P.M.. de char me van „rechtstreeks radio" uit. Komt er een nieuwtje, dan hoeft alleen een muziekje even te worden weggedraaid BLONDE Ellen Bijl, die ook elke za terdagavond zwarte schrijven „in ant woord op uw schrijven" draait, zoekt de platen uit voor P.M. Dat zijn er elke middag vijftig (Disch: „niet de top-40, maar de P.M.-50") en zij vormen de ver pakking voor een groot aantal informa tieve rubriekjes, zoals Louis Beumers veertiendaags praatje over sociale verze keringen, aalmoezenier Nieuwenhuis met zijn rubriek voor de schippers, boekbe sprekingen door Tom Bouws, populair- wetenschappelijke nieuwtjes door Gerton van Wageningen, elke maand een cause rietje over het onderwijs, en de Bond zonder Naam licht een krepeergeval door, dat om de een of andere reden niet in de belangstelling is komen te staan. Om vier uur wordt P.M. even onder broken voor het nieuws, waar dan korte en wat ironische commentaren (zoals dat mopje op de TROS) geschreven door H. Monnickendam, op volgen. Tegen het eind van het programma vestigen Fons Disch of zijn mede-presentatrice Nineke van der Hoeven nog even de aandacht op andere KRO-programma's van die dag. FONS DISCH, die (vakanties daarge laten) al honderd keer dat is bijna twee jaar geen vrije zaterdagmiddag heeft gehad, zegt: „Ik vind P.M. een zeer aantrekkelijk programma. Niet alleen om te maken natuurlijk, maar ook om naar te luisteren. Het is gezelliger, flexibel, kan alle kanten uit, terwijl je als luiste raar niet aan het toestel geplakt hoeft te blijven. Het is.een programma, dat je aan kunt laten staan, maar je kunt best even voor een boodschap of iets anders weg" „De in zo'n blokprogramma als P.M. verpakte informatie wordt bijzonder goed beluisterd. Vroeger, toen het netjes als partje apart in het programma vermeld stond, luisterde geen hond ernaar. Blok- programma's zijn volgens mij gegroeid Fons Disch uit de behoefte om dóór te luisteren en er zo nu en dan iets van mee te nemen". Tom Bouws: „en Fons maakt er iets van. Hij is een bijzonder goed pratend journalist, kan gezellig babbelen over kleine dingen. Ikzelf doe niet al te veel voor P.M., ik ben eigenlijk niet meer dan het plafond voor zijn ideeën". P.M. is een programma voor iedereen en wordt veel beluisterd. Zo'n acht tot negen percent van de radiobezitters in ons land luistert ernaar, gemiddeld elke zaterdagmiddag een 300.000 mensen. Dat betekent, dat het allemaal niet al te moei lijk voor de microfoon moet worden ge bracht, Dat wil niet zeggen, dat er in de studio in die wekelijkse tweeënhalf uur geen spanning zou heersen. „Natuurlijk is dat wel zo, maar het is geen nare spanning", zegt Tom Bouws, „we maken geen kouwe drukte. Niemand denkt dat hij Shakespeare staat te doen. Daar komt nog bij, dat wij een voortreffelijk team hebben, dat nooit ruzie heeft. We zeggen elkaar natuurlijk wel eens de waarheid, maar het komt er nooit rot uit". DAT team is op één uitzondering na hetzelfde, waarmee P.M. begon. Nineke van der Hoeven heeft na een jaar de presentratrice Anne van Egmond opge volgd. Maar verder zijn daar nog steeds Fonsch Disch, Ellen Bijl, Tom Bouws (die voor de produktie van de gesproken woordgedeelten en ook voor de gong slagen tussen de nieuwtjes tekent en tech nicus Jan Matthijsen, die zaterdag het vijfduizendste plaatje voor P.M. draaide. Voor de medewerkers is de chame van de live-uitzending even onweerstaanbaar als voor de luisteraar. De charme van het onverwachte, het niet tevoren uitge dachte woordgrapje, maar ook de charme van het onvolmaakte. Dat is óók live een plaatje per ongeluk op een verkeer de draaisnelheid zetten. Het kan ook leiden tot vermakelijke misverstanden als deze: P.M. wilde eens aandacht besteden aan een vergadering in Utrecht van vakbondsleden, die ergens boos om waren. Dus werd er een lijntje naar het gebouw in kwestie uitgezet. Het kabeltje werd echter in de verkeerde zaal geïnstalleerd. In KRO-studio 2 vond men, dat het bij de kwade vakbewegingsmen sen wel erg rustig toeging. Toch duurde het veel minuten voor men bemerkte niet met ontevreden werknemers, maar met de A.R.-statencentrale verbonden te zijn HILVERSUM. Op Nederland één een programma van Rob van Reijn, Robert Frost en een historische ramp, op het tweede net een discussie over de satire en een Mozart-concert. Nederland 1. Het avondprogramma begint na Barend en de nieuwslezer met de serie „Samen op het dak, ja gezellig". Tot acht uur „Puzzle Mu sic", een show door Evelyn Pichon, Radymond Pradel* Wando Lam, de Jess en James Band, de Bayrische Blaskapelle en het Sadi Kwartet. Het is een Belgische produktie. Na het journaal de première van „Mannetje Maccus", die in het komen de seizoen vaker de aandacht zal vra gen. Het mannetje is een creatie van mimespeler Rob van Reyn, die als pingpongspeler, babysitter en concert pianist gekke avonturen beleeft. We hebben hem onder meer bij Fred Kaps en David Berglas aan het werk gezien op de televisie. Hij is een groot man in zijn vak. Voor de muzikale bege leiding zorgt het trio Pim Jacobs. Dan „Ten lange leste de 1948 show". Het is een satirisch programma van David Frost. Ook het hierop volgende programma komt uit Engeland. Het is de derde van drie documentaires over rampen die de wereld schokten. Na de oceaanstomer en het luchtschip nu de duikboot. In 1939 verongelukte de The tis tijdens een oefening. Het schip werd later gelicht en omdat vier be manningsleden de ramp overleefden, kon men een nauwkeurig onderzoek instellen naar de oorzaken van de ramp. Er waren gebreken en er wer den fouten gemaakt, maar of er opzet in het spel was? Mike Wooller heeft zeer veel tijd en geld besteed aan deze reconstructie en sprak met een groot aantal betrokkenen. De uitzending Sextant is gewijd aan methode tot regeling van het kinder tal, die paus Paulus geoorloofd acht. Na het laatste nieuws volgt de inlei ding tot de cursus „Noten en Tonen", die Teleac in het komende seizoen gaat geven voor amateurmusici. Nederland 2. Een hele avond van de NTS. Barend, nieuws, het Interna tionaal Agrarisch Nieuws en een af levering van de serie zelfportretten „Wij Europeanen". Spanje is aan de beurt, Dan is het tijd voor het jour naal met aansluitend „Dubbelspion": „de Playboy en het mooie Meisje". Drie kwartier is vervolgens uitge trokken voor het programma „Satire of niet?" Hoe denkt men over dit pro bleem in Engeland? De BBC nodigde een aantal betrokkenen producers, tekstschijvers en acteurs uit om hun mening te zeggen. George Noord- hoff leidt dat gesprek bij de Neder landse kijkers in. De NTS-avond wordt afgesloten met een muziekprogramma. Onder leiding van Herbert von Karajan voeren de Wiener Filharmoniker met als solist Yehudi Menuhin het vioolconcert in A van Mozart uit. De beelden werden gekozen door niemand minder dan ci neast Henry Georges Clouzet. Maccus (Nederland één, kwart voor negen) HILVERSUM. De NTS zendt dinsdag 10 september a.s. van 18.30 tot 18.50 uur op Nederland twee een re portage uit van de doopplechtigheid van prins Maurits in de Grote Kerk in Apeldoorn. innnnnnnnnnnnrmii ADVERTENTIE ^oud -^Uver - cHorlcgca - ~KeltumK'Pleet Gr. Houtstraat 6, Haarlem, Tal. 02500-10616 Toernee. Het Concertgebouworkest ver trekt dinsdag 3 september van Schiphol naar Tokio voor een toernee van drie weken door Japan. Het zal daar op uit nodiging van Chubu Nippon, het op één na grootste Japanse radio- en te levisiestation, in acht steden in totaal twaalf concerten geven. Daarvan wor den er zes gedirigeerd door Bernard Haitink en zes door Eugen Jochum. Porselein. Donderdag is in het museum Willet-Holthuysen, bij de Amstel aan de Herengracht in Amsterdam, de tentoon stelling „De Chinese porseleinkast" ge opend. Tot 30 september zal de expositie in dit grachtenhuis blijven, om vervol gens een reis te maken langs zeven an dere musea, verspreid over Nederland en België. Zij omvat een keur van porse lein, dat door onze voorouders in de ze ventiende en achttiende eeuw in China is besteld en dat door schepen van de Verenigde Oostindische Compagnie naar West-Europa werd gebracht. ADVERTENTIE 's-HERTOGENBOSCH In Den Bosch is op 84-jarige leeftijd overleden de kunst schilder Reinier Pijnenburg. Hij was de nestor van de Brabantse schilders. Hij verbleef in Frankrijk. Marokko en Spanje en de resultaten van deze reizen zijn op vele doeken te zien. Door zijn toedoen is de Eindhovense industrieel Van Abbe een basiscollectie gaan aanleggen, waar uit het huidige Van Abbe Museum in Eindhoven is ontstaan. Het beroemdst was gisteren de overle den Ernest Claes door zijn schepping „De Witte" uit 1920. Het boek van die naam bereikte in het najaar van 1964 zijn hon derdste druk. Onze litteraire criticus de heer C. J. E. Dinaux schreef indertijd over het werk van Claes: „Het behoort zonder twijfel tot de streekliteratuur. Maar het is regio nale kunst op zijn best niet alleen, het is toch altijd nog iets meer, iets anders dan dat. Er geurt iets in de simpelheid van zijn proza; iets kruidigs, iets van een zo oprechte, zo primitieve levensblijheid, dat men hem zijn zwakke, zijn sentimentele kant, die hem de tragiek van het men senbestaan wat al te gemakkelijk doet uit spelen tegen de onvernietigbare kracht van al wat bloeit en leven wil. graag ver geeft". Ernest Claes werd in 1885 geboren in Zichem (bij Diest) in een kinderrijk land bouwersgezin. Zijn geboortestreek lever de hem het decor voor veel van zijn wer ken. Claes bezocht de middelbare school in Herentals en studeerde Germaanse filolo gie aan de Leuvense universiteit. Hij pro moveerde op een proefschrift over „Het proza van Potgieter". In 1912 trad hij in het huwelijk met de Nederlandse schrijf ster StephanieVetter. De teraardebestelling van de overleden schrijver, zal donderdag of vrijdag plaats hebben in de Abdijkerk in Averbode. HAARLEM. De leden van de „De Hollandsche Molen", vereeniging tot be houd van molens in Nederland, krijgen deze maand op twee opeenvolgende za terdagen (21 en 28) gelegenheid deel te nemen aan een excursie in centraal Noord-Holland, een van de molenrijkste streken van ons land. De tocht, die begint en eindigt in Alk maar, voert langs meer dan dertig molens in de droogmakerijen Schermer en Heer- Hugowaard. 's Morgens worden de drie gerestaureerde poldermolens van het wa terschap Schermer in Schermerhom be zichtigd en 's middags de poldermolen van de banne Obdam en de stellingmolen ,,'t Rode Hert" te Oudorp. De excursie wordt uitgebreid toegelicht in „Molen- nieuws", orgaan van de vereniging en van de Stichting electriciteitsopwekking door wind- en waterradmolens. Men vindt er een routebeschrijving in, een kaartje van het molengebied en 'n historische be schrijving van 't vlakke land van Alkmaar. ..Molennieuws" is met ingang van deze af levering verrijkt met een puzzelrubriek. De lezers krijgen een detailfoto van een molen te zien en moeten uitvinden van welke molen de foto is gemaakt. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klassieke muziek. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klassieke muziek. 8.00 Nws. 8.11 Voor automobilisten. (8.30 Nws, actualiteiten). 9.15 Klank beeld. 9.35 Waterstanden 9.40 Voor kleuters. 9.55 Moderne muziek 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nws. 11.02 Ver- zoekplatenprogr. v.d. militairen. 11.50 Actualiteiten. 12.00 Gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Meded. /oor land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Actualiteiten. 13.00 Raden maar). 14.00 Lichte muziek. 15.00 Voor oude re luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Nederlandse liederen. 17.15 Lichte muziek. 17.50 Overheidsvoor lichting. 18.00 Oude en moderne mu ziek. 18.29 Nws. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Vakantiemagazine. 19.50 Lezing over encycliek Humanae vitae. 20.00 Spiegel van België. 20.15 Lichte mu ziek. 20.25 LuxemburgNederland, wereldkampioenschap voetballen. 22.20 Lichte gramm.muziek. 22.30 Nws. 22.40 X, een sprong in het duister. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.23 Lichte gramm.muziek. 7.45 Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Acutali- teiten. 8.20 Lichte gramm.muziek (8.30 Voor de huisvrouw). 9 00 Klassieke muziek. 9.40 Schoolradiop. 10.00 Lich te gramm.muziek. 10.30 Voor de vrouw 11.00 Nws. 11.02 RVU: Balletmanifes taties. 11.32 Moderne gramm.muziek. 12.00 Klassieke muziek. 12.21 Voor het platteland. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.29 Walsorkest. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Orgelspel. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor kinderen. 15.00 Klassieke muziek. 15.25 Moderne muziek. 16.00 Nws. 16.02 Voor oudere luisteraars. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Voor de jeugd. 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nws. 18.16 Actualiteiten. 18.20 Boeren Partij. 18.30 Licht en semble. 18.55 Popshow. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Ooerettemuziek. 20.15 Wedstrijdprogr. 20.45 Western muziek. 21.05 Hoorspel. 21 35 Ontmoeting met Annie M G. Schmidt. 22 15 Franse chansons. 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Actua liteiten. 22.55: Contrasten: muziek- progr. (opn.). 23.55 Nws. HILVERSUM II. 9.00 Nws. 9.02 Lichte muziek. 10.00 Nws. 10.03 Nieuwe platen. 10.30 Ram blers. 11.00 Nws 11.03 Internationaal nieuws lichte muziek. (12.00 Nws.). 13.00 Nws. 13.03 Journaal. 13.06 Licht nlatenprogr. 14.00 Nws. 14.03 Muziek- Boetiek. 15.00 Nieuws. 15 03 Arbeidsvi- aminen. 16.00 Nws. 16.03 Superclean dreammachine. (17.00 Nws. 17.02 Jour naal.) BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht en SOS-berichten voor de schippers. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek 14 03 Gevarieerde muziek. (15.00 Nws 15.15 Voor kin deren. 16.00 Nws. 16.03 Beursberich ten. 1.09 Dansmuziek. 17.00 Nws. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.03 Voor soldaten. 18.30 Lekenmoraai en filofo- fie. 18.50 Sport. 18.57 Taalwenken. 19.00 Nws 19.30 Operettefragmenten. 22.05 Adviezen. 22.20 Inleiding opera. 20.30 Opera. Nederland 1 11.00 NTS/NOT: Schooltelevisie. 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19 03 STER: Reclame. 19 06 VARA: In kleur: Film. 19.31 In kleur: Lichte muziek. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20 20 VARA: Achter het nieuws. 20.45 Pantomime 21.10 Gevarieerd programma. 2135 Documentaire. 22.20 NVSH: Sextant. 22.30 NTS: Journaal. 22.35 Teleac. Nederland 2 18 50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 Agrarisch nieuws. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 Wij, Europeanen. 20.00 Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 In kleur: Dubbelspion (film). 21.10 Discussie. 21.55 Klassieke muziek. 22.40 Journaal. Nederland 1 17.00 NCRV: Voor kinderen. 18 50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19 00 NTS: Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19.06 NTS. In kleur: De Bosbrigadiers (feuilleton). 19.31 Documentaire visserij-onderzoek. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 P.P.: Katholieke Volkspartij. 20.30 NTS: Socutera. 20.35 Speelfilm (14 jaar). 22.05 In kleur: Taptoe Delft. Nederland 2 18 50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 1900 NTS: Journaal. 19 03 NCRV: Amusement, kunst, nieuwtjes uit buitenland. 19.53 Klassieke muziek. 20.00 NTS Journaal. 20.16 STER Reclame. 20.20 NCRV: Film. 20.40 De inwoning, film met discussie. 21.25 Portret van George Brassens. 22.00 Pasfoto. 22.10 NTS: Journaal.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7