VERSLAG VAN EEN ZOMER HAAR JOURNAAL Parijse bestsellers bij Dick Holthaus PANDA EN DE SUPERSCHAT POLLE, PELLI EN PINGO SKIN DEW van Helena Rubinstein «gestipt <R\ Ons vervolgverhaal Oppasdienst voor gehandicapte kinderen Verontrusten die rimpeltjes u? 11 Voorkom ze, bestrijd ze met en febinsl WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 In Arnhem: ^heb! Kees Stip D A y Y J O N E S vote, mij maar, .Meueen.MSPen.iNom rcuJc, „A üoeovenwARMDe eet, Sir ?</t,TO vat eesrnm. uwe, IN- {JOfjLfM t ben me veu- vtoene kat B R A M M E T J E F O K 1232. Een Peruaanse roman door Julio Ramón Ribeyro 10) Daniel zat in een fauteuil, met een fles in de hand, en smeet met krachttermen. Zelfs Tuset scheen er na aan toe te zijn om languit neer te storten. Omdat zijn dame hem in de steek had gelaten, danste hij alleen en struikelde over de meubels. De nige die zijn kalmte bewaarde was Felipe. Hij danste af wisselend met Erna en de „gringa" Leticia was verdwenen. Ik weet niet vaarom, maar ik had het gevoel dat ij zich buiten onder de arcade van le patio moest bevinden. Ik schonk ne een glas bier in en ging naar bui en om haar te zoeken. Ik werd daar- Tij voortgedreven door vage bedoe lingen. Ik overlegde bij mezelf of ik niet quasi zou struikelen en daarbij mijn glas bier zou leeggieten over laar mooie vuurrode jurk. Zodra ik buiten kwam zag ik haar. Ze stond tegen een nilaar geleund en keek rus- lig naar de neerplenzende regen. Ik ■iep langzaam naar haar toe. tot ik vlak bij haar stond. Toen zij mijn nanwezigheid opmerkte draaide zij zich snel om en keek mij fel aan. De hete woede in haar ogen benam me de spraak. Wat wou je nou met dat glas van ie? vroeg zij. Ik bracht het aan mijn mond. Je bent een idioot, ging zij ver der. Waarom moest je dat van die berg vertellen? Had je je mond niet kunnen houden? Wie denk je wel dat ie bent? Snap je niet dat ik voor nie mand een makkelijke ben? Omdat ik niets ertegenin durfde te brengen deed zij een stap naar mij toe. De volgende week zondag zullen we eens zien wie het eerst bij de ri vier is. Maar dan jij en ik samen dan zal je eens zien wie er wint. Maar laat ik je dit vertellen, wie het eerst aan komt Wie het eerst aan komt. kan met de ander doen wat ie wil. Ik kan je bijvoorbeeld bijten, in ie oor. je neus of in je vingers. Onmiddellijk nadat ze dit had ge zegd liep zij naar de sala terug. Op de drempel botste zij tegen de grin ga aan. die de dronken Daniel ach ter zich aansjorde. Na een paar pas sen liet zij hem met een smak op de grond vallen. Zijn hoofd bonsde tegen de vloer en het leek me alot' zij hem schoppen uitdeelde. Verschrikt ver borg ik me achter een pilaar. De grin ga liep terug naar de sala en kwam onmiddelliik daarop weer met Felipe naar buiten. Help me even hem naar huis te- dragen, zei ze. Ze sleepten hem daar na samen over de door de regen nat geworden patio. Verward begaf ik mij naar mijn ka mer. Het was een lange dag geweest. Ik voelde me moe. Felipe kwam pas fegen de ochtend, toen door het raam al een blauwe schemering was waar te nemen. Terwijl hij zich uitkleedde hoorde ik hem, zoals in het hotel in Trujillo na zijn nachtelijke uitstapjes, vergenoegd fluiten. Hoofdstuk iv, de boodschap. Van nu af aan zag ik het leven in San Gabriel in een ander licht. Wat ik voor zorgeloze smul- en drinkgela gen had gehouden waren in werke lijkheid slechts de aanwijzingen van verborgen, zich voortdurend vernieu wende huiselijke spanningen. De be trekkingen tussen de bewoners van de hacienda onderling werden be- invloed door duizend en één kleine vluchtige bijzonderheden. Het was soms voldoende om in te stemmen met het gelach van de een om het vertrouwen van een ander te verspe len. Een enkel gebaar, een woord kon de hele mikrokosmos in opwinding brengen. Daniel en de gringa hielden zich eerst een paar dagen lang van de eetzaal verwijderd. Van de sala uit kon ik hen onder de arcaden aan de noordkant in hun rieten stoelen zien zitten, verdiept in het lezen van oude tijdschriften. Daniel had een pleister op zijn voorhoofd en dronk onafge broken bier uit flessen die Jisha bij tientallen aansleepte. Toen zij zich eindelijk weer bij het gemeenschaps leven wensten aan te sluiten versche nen zij in elegante kleding, alsof zij daardoor te kennen wilden geven dat zij vastbesloten waren om in hun op treden tegenover de rest een radica le verandering aan te brengen. Da niel koos wanneer hij sprak, met zorg zijn woorden en de gringa deed zon der er een woord aan te verspillen, voortdurend haar best om de blauwe en bruine plekken op haar armen te verbergen Het waren vermoedelijk geen sporen van hartstochtelijke lief kozingen. Erna van haar kant was buitenge woon prikkelbaar geworden. Aan ta fel kletterde zij met het tafelgerei, zij spaarde niemand met haar sarcas tische opmerkingen en keek ieder die zich wilde verzetten zo boos aan. als of zij straks zou gaan bijten. Zelfs mijn oom Leonardo maakte een pein zende indruk. Dat had bij hem welis waar andere oorzaken. De kranten brachten slechte berichten: de oorlog liep ten einde en de opbrengsten van zijn wolframmijn zakten dagelijks in waarde. Het duurde niet lang. of ook ik raakte verwikkeld in dit feest van slechte stemmingen. Het begon met een gesprek tussen Tuset en Leonar do. Op een keer hoorde ik ze, door de dunne muur heen die mijn kamer icheidde van het kantoor. De naam Leticia viel, zodat ik terstond aan de muur ging luisteren. In het gesprek mengden zich gedempte geluiden uit ie werkplaats, de keuken en van het grote plein; het was een wereld van geluiden die opgesloten in de stenen zelf scheen te leven. Tuset en Leonar do spraken niet luid. Er drongen slechts brokstukken van zinnen tot mij door. Ik moest ze slechts naar eigen smaak met elkaar verbinden. Maar hoe willen jullie dan trou wen? vroeg Leonardo heel duidelijk. Jullie zijn niet eens verloofd. Het antwoord van Tuset ging ge heel in andere geluiden verloren. We zullen er later nog wel eens over praten, vervolgde Leonardo. moet ook nog met Leticia erover spreken. (Wordt vervolgd). (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM En jawel hoor, de eerste doorkijkblouse van vaderlandse bodem is er. De Amsterdamse mode ontwerper Dick Holthaus kwam er gisteren mee voor de dag, toen hij in zijn rijkelijk met grijs fluweel ge stoffeerde salon aan de Van Baerle- straat zijn nieuwe najaars- en win tercollectie showde. Zelfs ere-gaste t.v.-presentatrice Mies Bouwman anders niet zo gauw op haar mondje gevallen was ïprakeloos. De doorkijkblouse van werd naar voorbeeld voor een compleet Parijs modefeest. Compleet kunnen wij rustig zeggen, want zoals bekend, koopt Holthaus de succesmodellen van de bekendste Franse couturiers in. Vandaar dus de beeldige wollen gabardine Ricci-pak- jes met de karakteristieke raglan- mouwen en rits, volgens mij de meest draagbare haute-couture creaties voor het komende seizoen. Maar afgezien van deze tailleurs zijn de belangrijk ste collectiekleuren zwart, grijs, bruin en wit. Holthaus deed al weer naar voor beeld van Yves Saint-Laurent bijna al zijn mantelpakjes de deur uit, om-1 dat de modevorsten u in de komende koude winterdagen veel liever in een j broekpak, met lange wijde pantalon en een lang tuniekjasje uitdossen. U kunt er wat hem betreft niet alleen 's morgens en 's middags, maar ook 's avonds mee uit, tenminste als u in dat geval een zwart exemplaar uit zou kiezen. En als u nog ergens een stel 1 grote oorbellen heeft, van die ondin-1 gen die zo klemmen, gooi ze niet weg, want bij Holthaus zijn ze als clip de meest chique manchetgarne ring. DE AMSTERDAMSE ONTWERPER! hield de zoom van al zijn creaties zo'n 4 cm boven de knie. Hij koos voor een smal aangesloten silhouet, voor ceintuurs op mantels, pakjes en jurken en voor ingezette mouwen. Holthaus zou Holthaus niet zijn zon der een speelse noot van Dior in zijn collectie, als chique versie op Mare Bohan's houtjes-touwtjes jas, lanceer de hij een goudjes-touwtjes mantel uiteraard met capuchon. Holthaus werd naar voorbeeld van Yves Saint-Laurent bij een zwart cock- tailbroekpak gedragen. Er hebben zich nog geen klanten aangemeld, maar mocht u iets voor de zeer luchtige creatie voelen, vraag naar het model „pour le plaisir". EVENALS VORIGE seizoenen zorg de de Amsterdamse ontwerper weer v~- s ADVERTENTIE Tanja laat het model september" zien, een bruin geruite double-face mantel met bijpassende japon. jmnnnrwvirannryinr— ARNHEM Na verzoeken van ouders van gehandicapte kinderen in Arnhem is daar de „Oppascentrale voor het gehandi capte kind" opgericht. Twaalf meisjes hebben zich voor dit werk aangemeld. Zij krijgen een speciale opleiding in het re validatiecentrum van de Johannastich- ting. Er gelden speciale voorschriften voor de meisjes die gaan oppassen. Zij mogen geen bezoek ontvangen en de wo ning niet verlaten. Alleen met toestem ming van de ouders zullen zij tijdens hun oppastijd naar de televisie mogen kijken. Zij zijn tijdens het verblijf in een gezin w.a.-verzekerd. Hun tarief is 1, per uur van 19 tot 23 uur, daarna 1,25 per uur. CO». MM!EN TOONDE» 62. Waterpolitie-agent Dobber wachtte niet tot de Vliegende-Zeelander hem zou gaan raasdonderen. Hij draafde over het dek en sprong haastig in zijn boot. „W-wat gaat U doen?" vroeg Panda bezorgd. Gaat U het spook niet arresteren? Tenslotte maakt hij dit hele schip kapot.„Ja, ja.mompelde de po litieman, terwijl hij koortsachtig de motor startte. ^Arresteren, zei je? Eh.dat gaat niet zo-maar. Ik moet eerst een rapport in drievoud opstellen van wat ik hier heb gezien. Maar eh.jullie zullen nog nader van ons horen!" Met die woorden draaide hij het roer krachtig om en voer met volle snelheid heen. Dat is een, die nooit meer terug zal komen. mompelde de Vliegende Zeelander, die het scheepje tevreden nakeek. Nu die twee anderen nog. Als die eenmaal voort zijn, kan ik tenminste rustig naar de sleutel van de scheepskluis gaan zoeken, en me mees ter maken van de kroon die daarin zit. NIET WE610PEN, 8RAND, WEj WILLEN IE BLUSSEN <set/UKKI6 KAN zeerob ONS WAT AFKOELEN DIT IS WEL DE VREEMDSTE BLUSPARTIJ DIE IK OOIT «ZIEN 275?-fr Een nieuwe levenswijze voor Uw huid: SKIN DEW, vochtinbrengende behandeling die elke huid nodig heeft om vitaal te blijven, van de morgen tot de avond en van de avond tot de morgen. SKIN DEW streelt, verzacht en bevochtigt steeds weer uw huid tot in de diepst gelegen levenscellen zodat uitdrogen, de schuld van vroegtijdige rimpels, uitgesloten wordt. Gebruik SKIN DEW CREAM 's avonds voor het slapen gaan. SKIN DEW EMULSION 's mor gens voor U zich opmaakt en verder op elk gewenst uur van de dag. Uw huid zal ze onmid dellijk en volledig op nemen, waardoor U een gezond, jeugdig en flu weelachtig aanzien be houdt. TER KENNISMAKING Skin Dew verzorgings set voor f. 10,95 (normale waarde f. 16,50). Skin Dew Cream ■■•Jai 'i felena Rubinstein .4» Trarara trarara. Wat schettert daar zo vrolijk door het reeds gelende zo- merloof? Vrolijk is misschien wat veel gezegd, want het instrument dat boer heenmans op de bok van zijn post koets bespeelt, is eigenlijk een schuif trompet, waarmee boer Blaaskens, werkend lid van de fanfare, na zijn werk op de brommer tegen een boom, is gereden. De brommer was lelijk verbogen, maar de schuiftrompet mooi: er zat dezelfde krul in als bij een posthoorn, hoewel het geluid wat houtig was gebleven. Dit verleent aan de feestelijke klan ken een zekere weemoed, en als zo danig wordt het ook ervaren door me neer Postma, de directeur, die voor zijn raam staat en het gevaar hoort naderen dat hem in zijn brood winning bedreigt. Sinds de Boerenleen banken zijn begonnen hun eigen post te bezorgen, wordt zijn postkantoor bijna iutsluitend bezocht door boeren die hem belachelijk lage bedragen voor zijn postzegels komen bieden. Vijf cent voor een postzegel van twin tig is het hoogste bod. „Daar deed je vader het ook voor", zeggen ze. Meneer Postma kan daar natuurlijk niet op ingaan maar hij voelt zijn po sitie wankelen, want als de boeren de post bezorgen is er voor de post reden genoeg om bezorgd te zijn. Postiljon Leenmans laat de zweep lustig knallen, en de trouwe merries Vosje en Bruintje spitsen de orden nu ze met hun kostbare last een halte plaats naderen waar een verse hap haver hun wacht. Van een kostbare last mag zeker worden gesproken: nu de Boerenleenbanken de communicatie in eigen beheer hebben genomen, is het nergens meer voor nodig om de geldoverschrijvingen te verrichten door middel van papieren briefjes, waartegen de boeren altijd het diepst mogelijke wantrouwen hebben gekoes terd. De postkoets, een verbouwde brik, kreunt dan ook onder het ge wicht van de zakken met goudstukken die tot op de zitbanken toe staan op getast. Tussen deze kostbare kussens zit Leent je Leennans aan minnige dochter, die haar vader op deze ro mantische tocht vergezelt. Wat haar betrof mocht er een baardige struik rover uit het struikgewas springen en haar te paard meevoeren naar een zonnige toekomst, die door de aanwe zige gouddekking voldoende Jijkt ver zekerd. Omdat onze romantische dochters minder aan het toeval overlaten dan die uit de periode van de echte post koets, heeft Leentje de gewenste over val van te voren besproken met haar geheime liefde. Robert van de postdi recteur. Daar duikt hij reeds uit het berkenbosje op met een toefje eike bladeren op het hoofd en een plastic mitrailleur onder de arm. Voordat Leenmans weet wat er gebeurt is hij met de leidsels van Vosje aan een boom gebonden, terwijl Bruintje, met goud en liefde beladen, zich weg- spoedt. De kreet van Leentje: „Vader ik word ontvoerd" klinkt onder deze om standigheden weinig overtuigend, maar tegen de tijd dat Leenmans door een groepje natuurvrienden als een storend element in de natuur wordt ontdekt, zijn de voortvluchtigen al buiten bereik van de gerechtigheid. Deze romantisering van de geschie denis vraagt om een geromantiseerd slot. Het goud dekt een straffeloze terugkeer en een goedgekeurd huwe lijk. De Boerenleenbank verleent de posterijen een krediet waardoor deze hun tarieven kunnen verlagen. Reeds aan bedankbrieven levert dit miljoenen op. Boer Leenmans ruilt zijn antieke brik voor een moderne bungalow en neemt, wegens toenemende drukte bij de post. een baan aan voor halve dagen als bezoldigd hulpbesteller. Als boer Leenmans en postdirecteur Post ma volgend jaar benoemd worden tot grootvader van hetzelfde kleinkind, kunnen ze tegen elkaar zeggen: „De boer heeft goed gepost. De post heeft goed geboerd". Korre*!neppen eee/j Kwesne VAN! HU KRN6T te MOO/STfKAT- 76MAU0, De eesre kattsbak eu hbt teste KAneuoeR t>/e £R tb koop ZUN zee, davy, wwjeue oau/e cetneN n<xs aan c>e KATTeuMeppep nvur 7 sptaeuR1 vouw. VtRD,..! ZON- ZOU H(TM66e- tv KT ZIJNI 1232. Oma was blij, dat zij haar oude vrienden Tutu en Karo weer ontmoette, maar zij vond het toch niet zo prettig, dat zij herkend was. „Ik had eingenlijk alleen met Bram willen spreken. Zie je, ik zou hem bij de brievenbus van het postkantoor ontmoe ten, maar hij is niet gekomen. Ik moest hem dringend spreken." „Dus van u was die brief?" „Jajamaar meer mag ik er niet over zeggen. Waar is Brammetje toch?" Dat konden de vrienden haar niet ver tellen. Karo stelde voor om op onderzoek uit te gaan. Wat hij nog ontdekken moet kunnen wij jullie alvast vertellen. Bram was inderdaad haastig naar het postkantoor gelopen, waar hij oma Fok zou ontmoeten voor een zeer belangrijke, zeer geheime bespreking. De brief, waarin zij hem uitnodigde, had hij in de hand. Dat was meteen een mooie veront schuldiging. als oma er nog niet was en als iemand het vreemd zou vinden, dat hij zomaar bij de brievenbus wachtte.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11