Wet op ambulancevervoer nadert zijn voltooiing België geeft al jarenlang het voorbeeld Vice-premier moet niet zo Pattakos: „U veel vragen" Huzarenstuk van Z.W.O. MOEILIJKE OPDRACHT SNEL UITGEVOERD VRAAGGESPREK MET GRIEKSE MAN Verkiezingen in Griekenland zullen vrij zijn WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 13 illii Zonder woorden V erlangen Listig lachje Verrassing (Van onze correspondent) ANTWERPEN/UTRECHT Het inschakelen van helikopters om het vervoer van verkeersslachtoffers naar ziekenhuizen te versnellen, is een lapmiddel. Deskundigen menen dat helikopters slechts incidenteel en uitsluitend onder gunstige weersom standigheden kunnen worden ingezet. Maar bovenal menen zij dat het hoog tijd wordt dat het ambulancever voer en de ziekenhuisopname wette lijk worden geregeld. En vooral vin den zij dat er een landelijk alarme ringsnummer moet komen. In Europa geeft alleen België al enige jaren op dit punt het goede voorbeeld. „Helikoptervervoer heeft pas zin tegen de achtergrond van een goede landelijke basisorganisatie", zegt directeur P. D. van Leeuwen van de Utrechtse G.G. en G.D. Die organisatie ontbreekt in ons land on danks de vele rapporten, die even zovele staatscommissies de laatste jaren over het ambulancevervoer hebben opgesteld. Wie ook in België het nummer 900 belt, krijgt onmiddellijk gehoor in één van de zestien hulpcentra. Dank zij de Belgische PTT is dat altijd het dichtst bij het ongeluk gelegen centrum. Twee man van het dag en nacht be zette centrum luisteren naar het alarme rende telefoontje dat met vermelding van de tijd automatisch op de band wordt opgenomen. De één verwittigt de politie. De ander heeft inmiddels in het kaart systeem de kaart van de betrokken sec tor of gemeente opgezocht. Op die kaart staat welke ziekenauto's van de dichtst bijzijnde ambulancedienst beschikbaar zijn en wat het dichtstbijzijnde zieken huis is. Hij belt de ambulancedienst en vervolgens het ziekenhuis met de mede deling hoeveel gewonden er te verwach ten zijn en wat de aard van de verwon dingen is. De bij het hulpcentrum 900 aangesloten ambulances zijn wettelijk verplicht onmiddellijk uit te rukken, ter wijl de aangesloten ziekenhuizen ver plicht zijn de gewonden op te nemen Als één van die ambulances om andere redenen (bijvoorbeeld voor een door- smeerbeurt of voor ziekenvervoer) weg is, moet dat worden gemeld. De aan wet telijke regels onderworpen uitrusting van I dergelijk gespecialiseerde ziekenauto i i IH d i I hat* o on In o i'l waaraan verscheidenen die door een hart aanval werden getroffen, t' leven hebben te danken. Ook in grote Nederlandse ste den zouden zulke gespecialiseerde wa gens van groot nut kunnen zijn. Het acu te ziekenvervoer zal mede door de erva- ui een mciume uum ring in andere landen ook in Nederland van „hulpcentrum 900" niet goed ver- I verbeterd kunnen worden, meent dr. Van staan, dan is daar altijd nog het bandje. I Leeuwen. En is het bandje onduidelijk of zijn de Hij ziet veel voordelen in een nationaal gegevens erop onvolledig, dan is er nog aankoopbeleid van ambulances en in nor geen man overboord. Een verklikker heeft malisatie van het zieken- en gewonden- namelijk het telefoonnummer van de op- vervoer, zoals door diverse grote gemeen de ambulances en van de ziekenhuizen worden op gezette tijden van staatswege gecontroleerd. Wordt een melding door de mannen roeper genoteerd. De PTT verschaft on middellijk adres en naam van de man die het hulpcentrum alarmeerde. Dat heeft vaak genoeg de redding betekend van een ernstig zieke of gewonde die alleen nog in staat was nummer 900 te draaien maar niet meer bij machte was een woord uit te brengen. Op het niet of niet tijdig doorgeven van meldingen, het niet of te laat uitruk ken van gealarmeerde ambulances en het niet opnemen van gewonden door ge waarschuwde ziekenhuizen, staan straf fen. De bandjes zijn voortreffelijk con trolemateriaal, de melding is immers „geklokt". Volgens adjudant Jules Verboven van de Antwerpse brandweer, waar een van de hulpposten 900 is ondergebracht, kost het zoeken naar alarmnummers in Ne derland mensenlevens. „Dank zij de wet telijke regeling en het landelijk alarm nummer in België is de snelheid waar mee de gekwetsten worden gehospitali seerd zeker verdubbeld. Het duurt onder de allerslechtste omstandigheden (spits uur, slecht weer, opstoppingen) maximaal een half uur voor er een ambulance ter plaatse is. Doorgaans is er een binnen de tien minuten". ten al bij de autobussen geschiedt. Er is echter nog geen landelijk aankoop beleid. Nu is het zo dat verschillende am bulancediensten verschillende inzichten hebben over de auto's, die zij menen voor hun werk nodig te hebben. Veel is afhan kelijk van de persoonlijke inzichten, die plaatselijke autoriteiten er toevallig op na houden De heer Van Leeuwen: „Alle gezond heidsautoriteiten in Nederland, van de hoogste tot de laagste, verlangen naar een spoedige wettelijke regeling en een landelijk alarmnummer. De eisen aan ambulances, personeel en ziekenhuizen zouden na een raamwet via algemene maatregelen van bestuur, kunnen wor den verbeterd en aangevuld. Naar ik weet is de Wet op Ambulancediensten in Nederland bijna klaar. Ik verwacht dan ook dat er in de Troonrede wel iets over zal worden gezegd". De sleutel tot de verantwoordelijkheid izukken zijn en of de huidige regering degaan. Zij heeft geld verzameld om wa- r Cf fVfCA«-»«• uitspraak van het volk ook zal aanvaar- pens te kppen, die hierheen gebracht en den als het een andere regering blijkt te tegen Griekenland gebruikt moesten wor- wensen, antwoordt Pattakos: „Als het den". volk dat doet, dan zullen we de macht Opnieuw een verandering van thema natuurlijk aan een nieuwe regering over- Wat heeft meneer de minister, die dragen" steeds heeft ontkend dat er door zijn Overigens voegt hij daar met een listig ondergeschikten gemarteld wordt, te zeg- lachje aan toe niet te weten of vrije ver- gen over de recente aanklachten van de kiezingen in de Westelijke landen werke- Griekse socioloog Notaras, die voor een lijk zo vrij zijn als de vragensteller blijk- bijzonder militair gerechtshof in Athene 4THPMK n,. sterke man-' van baar aanneemt. Maar in Griekenland, dat feiten heeft beschreven over folteringen ATHENE De „sterke man t an l aannemen in Grie I welke hem in de gevangenis waren over- de Griekse oiiiciersjuncta, minister I ken]and zullen de verkiezingen in ieder I komen, van Binnenlandse Zaken en vice-pre- gevaj volkomen vrij zijn. mier Stylianos Pattakos, ontving mij Is dan, naar de mening van de minister, uiterst vriendelijk voor een vraag- bij vrije verkiezingen niet ook een oppo- sitie nodig, zodat serieus kan worden ge- gesprek m zijn ambtelijk bureau, kozen? En waarom Iaat men in Grieken- (Van een speciale medewerker) Vice-premier Stylianos Pattakos aan zijn bureau. Achter hem de portret ten van de uitgeweken koning Kon- stantijn en koningin Annemarie. Minachtend maakt de bewindsman een handbeweging: „Notaras liegt. Hij ver telt sprookjes. Hij is toch advocaat en weet dat folteren in ons land verboden is. Waarom heeft hij dan geen aangifte gedaan?" Ik wijs hem erop dat Notaras ais beklaagde voor het gerecht details van folteringen heeft beschreven en met zwa- re straffen rekening diende te houden als zijn beschuldigingen niet op waarheid be rustten. Overigens waren er ook mede- beklaagden tot zware tuchthuisstraffen veroordeeld hoewel zij alleen maar op positie bedreven hadden en niet eens communist geweest waren. Pattakos denkt er niet lang over na. „Voor onze rechters komen niet alleen communisten, maar ook alle illegalen en alle anarchisten". Zijn dan de hoge officieren, die hier voor het gerecht komen, anarchisten „Daarover beslist de rechter en niet ik". Aan de muur hangen nog altijd de ^Tgeenop^sTe loe? 'worden Lï rZ Wi nnpp111ir I foto's van het uitgeweken konings- oppositieleiders in de gevangenis opgebor- paar. Zelfbewust en robuust gaat gen? I Mot Leeuwen in het feit dat bij een ongeluk „de openbare orde en veiligheid" in ge vaar zijn. Bij het acute ziekenvervoer is dat niet het geval. Maar gespecialiseerd vervoer van zieken die in levensgevaar verkeren (hartinfarcten bijvoorbeeld) vindt hij van evengroot belang als het ongevaü«iver incident v"0"0r; dat uit~een voer. Belfast (Noord-Ierland) heeft een filmkomedie van De Sica afkomstig had Pattakos ervoor zitten, als hij de be zoeker uitnodigt maar los te bran den met zijn vragen. wmm*. Pattakos: „Wij hebben de partijen niet opgeheven, maar hun activiteiten verbo den. Bovendien hebben wij slechts tijde lijk enige artikelen van de wet buiten werking gesteld. We hebben nu rust no- Nog voordat het vraaggesprek begint, dig. Neem nu Andreas Papandreou, die zich van vnv.. ais de leider van een partij beschouwt, kunnen zijn. Als ik namelijk de minister hoewel niemand hem tot leider van een verzoek de bandopname-apparatuur, die partij heeft gekozen. Hetzelfde geldt voor ik heb meegebracht, te mogen gebruiken, zijn vader, George Papandreou, die nooit knikt Pattakos instemmend en zegt: „Na- tot partijleider is gekozen" tuurlijk mag dat. Trouwens, dan behoef ik ook mijn eigen bandrecorder niet te Qggyi mandaat verbergen". Hij grijpt in zijn linker jas- zak en haalt een klein opname-apparaat „Mijnheer de minister, welk mandaat te voorschijn. Het wordt naast de mijne hebben u en premier Papadopoulos en de gelegd. gezamenlijke Griekse regering van het De lepe, maar zeer spraakzame Griek- I volk gekregen? U hebt door een geweld- se houwdegen weet nu precies dat hij het- 1 dadige staatsgreep de macht veroverd, geen hij nu zegt later niet zal kunnen I Waaraan ontleent u het recht in naam dementeren. Pattakos schijnt echter geen van het Griekse volk te spreken? man te zijn die zich ergens om bekom-1 „Als u de geschiedenis van Griekenland mert. Hij praat er, nu eens afgemeten en leest, zult u ontdekken waaraan wij het in korte zinnen, dan weer hartstochtelijk recht ontlenen. U hoort toch met voor het of honend, op los. Hij stelt tegenvragen eerst van een revolutie in een of ander en tegenspraak verleidt hem onmiddellijk land? tot een discussie. I De minister heelt me nog altijd met verteld hoe hij aan het mandaat komt. tï/ivrivtisrh Ik attendeer hem erop dat zulke staats- 1 hoirnt/oi grepen inderdaad in communistische lan- np nr FFRRTF vraae- of hit met me den hebben plaatsgevonden, maar dat OP DE EERblE vraag, ol nij met n e K ongetw,jfejd niet met een commumsti- eens is dat de gehele Wtstelijkewereld p J leken zal willen worden» het huidige Griekse regime als een fase*- Gelooft u de Amerikaanse revolu- tische dictatuur beschouwt, antwoordt de communistisch was? en de Franse re. mimster zonder diplomatiekeiretomk_ 1^, en de Duitse officieren die zich „Helaas gaat de Westelijke wereldl de weg de Hmler verzet_ naar het communisme. En zivolgt het hadden die gen mandaat?» rode fascisme op een zeer domme ma- 'Q .g mijnheer de minister> dat man_ mv! „1 ,„a, y,;: daat hadden ze. De opstand tegen Hitier Ik vraag mijn gesprekspartner wat j wa? gerechtvaardigd omdat Hitier een er dan wel van zegt dat een man als de bmtale dictator wag Britse premier Wilson die toch bepaald De minister maakt me op niet mis te geen communist is, het Griekse mill air verstane manier duidelijk dat verdere regime enige tijd geleden beschreef als vragen over djt thema niet op prijs wor- .barbaars den gesteld. Pattakos kijkt me getroffen aan Dan IK VERANDER het onderwerp van ge zegt hij terughoudend dat de heer Wi s°nLprek Als jood, die zelf heeft ondervon- de grens der hoffelijkheid hee t ver I ()en wat erkennjng van het staatsburger- schreden. Maar een ogenblik laterv - schap kan betekenen, interesseert het mij klaart hij ronduit: „Als deheer sn 1 aaraan de Griekse regering het recht dat werkelijk heeft gezegd, dan is hij ver- ontleent om Griekse burgers zoals bij- moede ijk met goed gezond. Overigens loorbeeld de actrice Melina Mercouri voegt hij daar aan toe, „mengen de r eenvoudig het staatsburgerschap te ont ken zich met in de Britse binnenlandse nemen en hen dus statenloos te ma- aangelegenheden en daarom moeten 9le|ken aj vreemden zich ook niet mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Grieken land". Een gevecht van man tegen vis had onlangs 15 meter onder zee plaats op 32 kilometer uit de Australische kust. De duiker Bon Grounds, bezig met filmopnamen, zag plotseling in de opening van een grot een reus achtige zeebaars van 150 kilo opdoe men. Het dier viel hem aan en rukte zijn duikmasker af. De duiker kon zich nog net in veligheid brengen door met spoed naar de oppervlak te te gaan. ken alleen omdat zij tot de oppositie be horen. Pattakos wijst erop dat dit gebeurt volgens wetten die onder het oude par lementaire systeem in 1952 tot stand zijn gekomen. „Een onderzoek wordt inge- I steld om vast te stellen of een commu- Maar inmiddels zo werp ik tegen nist of iemand anders die zich in het maakt het Westen zich toch oprecht be- buitenland tegen het vaderland mis- zorgd dat in april 1967 vrije verkiezingen draagt, het staatsburgerschap afgenomen zijn beloofd, die echter nog steeds niet zal worden. Er wordt een voorstel ge- hebben plaatsgehad. Als het volk werke- daan, waarover ik als minister van Bin- lijk voor de nieuwe regeringsvorm is, nenlandse Zaken overeenkomstig de wet waarom worden die verkiezingen dan beslis. Melina Mercouri heeft tegen Grie voortdurend uitgesteld? kenland gewerkt". Zonder enige aarzeling zegt de vice-pre- „Waaruit bestonden dan haar activitei- mier: „Onze revolutionaire regering heeft ten tegen Griekenland?" geen termijn voor de verkiezingen vast- Pattakos is wat ongeduldig: „U moet gesteld. Wij zullen pas 45 dagen van te- niet zoveel vragen als u het toch zelf voren over de verkiezingen spreken". allemaal beter weet. Melina Mercouri riep Op de vraag of dat vrije verkiezingen de toeristen op niet naar Griekenland te DEN HAAG. Een telegram bracht in maart van het vorig jaar het kan toor van de Nederlands organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek (Z.W.O.) in Den Haag in rep en roer. Het telegram was afkomstig van dr. H. J. Franken, lector in de Pales tijnse archeologie in Leiden, die toen oudheidkundige opgravingen verrichtte in Jordanië. Hij vroeg in het telegram 300 vel infraroodfilm van het formaat 13 bij 18 te zenden en wel per Kerend vliegtuig. De directeur van Z.W.O., dr. J. H. Bannier, begreep direct dat dr. Fran ken een belangrijke ontdekking had ge daan. Dat was inderdaad het geval, want op het telegram volgde een brief waarin dr. Franken de vondst meldde van muurfragmenten, bedekt met een kalklaag en beschreven met letters in rode en zwarte kleuren. Het betrof een unieke vondst in een deels onbekende schriftsoort en in betekenis te verge lijken met het vinden van een stuk Dode-Zeerol. Om dr. Franken zo snel mogelijk het verlangde speciale foto-grafisch ma teriaal te bezorgen begon het perso neel van Z.W.O. met man en macht telefonisch te informeren bij kleinhan delaren en gebruikers van dat materi aal, echter zonder succes. Een dag la ter gingen er telefoontjes naar België, Duitsland en Engeland. Het ministerie van Buitenlandse Zaken benaderde wel willend, via de technisch-wetenschap pelijke attaché in Washington, Ameri kaanse leveranciers. In Nederland werd ook de hulp van de krijgsmachtonder delen ingeroepen. Alle archeologische instituten en fotodiensten van medische faculteiten werden opgebeld, alsmede alle ondernemingen, die zich met lucht fotografie en luchtkartering bezighiel den. Dit alles leidde tot de verrassende ontdekking dat een fotohandel. op nog geen kilometer van het Z.W.O.-kantoor gevestigd 156 infradroodplaten van 9 x 12 bleek te kunnen leveren. De me dische dienst van de rijksuniversiteit in Groningen bleek 12 platen beschik baar te hebben. De schaarste van het benodigde materiaal was onder meer het gevolg van een televisie-uitzending die vele amateurs had verleid tot een proefneming met infraroodforografie, waardoor een run op de kleinhandel was ontstaan. Die plotselinge grote vraag was nog niet door fabrikanten en importeurs opgevangen. Maar er waren nog meer problemen welke opgelosf moesten worden Uit Duitsland moesten ontbrekende infra rood- en zwartfilters komen hetgeen ook rogal wat moeilijkheden opleverde. Ver der moest men denken aan de tempe ratuur in Jordanië, die 's nachts zeer laag kan zijn, maar overdag gemak kelijk tot 35 graden Celsius oploopt. Gezien de warmtegevoeligheid van een infraroodfilm, betekende dit de aankoop van een koelkast, waarbij gekozen dien de te worden tussen een die op gas en een die op elektriciteit werkte. Daar men op korte termijn net to weten kon komen of er in Jordanië gas cilinders waren te krijgen die niet per vliegtuig mogen worden vervoerd moest het dus een elektrische koelkast worden. Bekend was dat de spanning van het lichtnet in Jordanië 220 volt is. Maar het was niet 'uitgesloten clat de 3nergiecentrale van het Amerikaanse ir rigatiestation, dat de vlakten van Deir Alia bevloeit, waar dr. Franken zijn opgravingen verrichtte wel eens stroom van andere spanning zou kunnen leve ren. En dan was het ook nog de vraag of er een aansluitmogelijkheid in de na bijheid van de opgravingen zou zijn. Behalve een koelkast werden daarom ook enige koelboxen aangeschaft, wel ke tevens konden dienen voor een ge leidelijke acclimatisering van de gekoel de film op werktemperatuur. omdat bij een abrupte temperatuurswisseling een „sluiereffect" kan optreden. De koelkast werd geschikt gemaakt voor zowel 6 volt als 220 volt, want hij moest tijdens het vervoer per vlieg tuig in werking blijven. In de KLM- DC 8 was echter alleen een spanning van 28 volt beschikbaar. Maar ook deze moeilijkheid kon worden opgelost. Een medewerker van een reisbureau knut selde op het vliegveld een tussen-appa- raatje in elkaar, dat de goedkeuring van de KLM en de Rijksluchtvaartdienst kreeg en waarop de koelkast kon wor den aangesloten. Uit de koelcel van de Gezondheidsor ganisatie TNO werd het infraroodma- teriaal overgebracht in koelboxen en na aankomst op Schiphol overgeladen in het koelkastje. Het geluk wilde dat de koelruimte op de milimeter nauwkeu rig toereikend was om alles te kun nen bevatten. Geen wonder dat iedereen een zucht van verlichting slaakte toen het toestel precies op tijd het luchtruim koos met als „passagier" de Z.W.O.-koelkast. Bij Z.W.O. had niemand sp'jt van het dagenlang werken onder hoge druk en was men dankbaar voor de grote medewerking van overheid, particulie ren, bedrijven en handel, waardoor een belangrijk wetenschappelijk resultaat bereikt kon worden. In haar pas ver schenen jaarverslag over 1967. (waar aan dit relaas is ontleend) heeft Z.W.O. haar dank daarvoor betuigd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13