Burgemeester van Haarlem verbiedt onderdeel van De Smoeshaan Voor een periode van tien dagen NIGERIË AKKOORD MET VOEDSELVLUCHTEN BI Johnson streeft nog steeds naar gesprek met Russen Mm HET WEER Kinderen uit auto gezet Vliegramp in Bulgarije Sik afgetreden Dinkel buiten oevers win 200 piek met een piekfijne foto I I Vanavond geen openbare voorstelling De helft gezien Vrees voor een invasie in Roemenië is iets afgenomen Pravda ontkent overeenkomst met VS Rijksweg versperd door omgevallen tankwagen Elf amendementen voor Roolvink Kans op ontheffing huurbelasting Minister hervat gesprek met studenten Windsor eethoeken Hotel BREDER0DE HAPPENING „STELLA REGINA" Het woord is aan Versneld IN DEZE KRANT Overwegend droog Stroom doodt jongen Zie verder pagina 3 Chauffeur liet sigaret vallen Minimumloon Zie verder pagina 2 Wellicht honderd doden Gepensioneerden vinden gehoor Eindelijk een happening in Haarlem 'n GRAFELIJK DINER 58e JAARGANG NUMMER 257 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje UMMMAfWMMUUUWWMAMJWWIAAIMIUWUWWUWMfl (Van onze kunstredacteur) HAARLEM „De Smoeshaan" van Plautus mag vanavond in Haarlem niet worden gespeeld op de manier, waarop hij gisteren in de Stads schouwburg zijn première beleefde. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers °ft dit verboden, omdat de vporsti ig naar zijn mening indruist t Ib penbare zedelijkheid. De ar- .'siiike leider van het gezelschap heeft eweigerd, het onzedelijk geachte on derdeel aan te passen aan de wen sen van de burgemeester. De openbare voorstelling gaat van avond niet door. In de plaats daarvan komt een besloten voorstelling voor ge nodigden. DE BRIEF waarin de heer Cremers zijn verbod kenbaar maakte aan de directie van de Schouwburg en van de Toneelgroep „Centrum" luidt als volgt: „Mijne heren, Hierbij deel ik U me de, dat ik van oordeel ben, dat be paalde onderdelen van de aankleding en de regie van de toneeluitvoering „De Smoeshaan", zoals die op dins dag 3 september 1968 tijdens een open bare voorstelling in de Stadsschouw burg te Haarlem is vertoond, in strijd zijn met de openbare zeden. Mijn be zwaar richt zich tegen het tonen van en het manipuleren met een voor werp, voorstellende het mannelijk ge slachtsdeel. In verband hiermede ver bied ik op grond van artikel 221 van de Gemeentewet het tonen van boven vermeld voorwerp bij herhaling van de toneeluitvoering. Hoogachtend, de Burgemeester van Haarlem". De directeur van de Haarlemse Stadsschouwburg, Peter Lohr, zei van- Burgemeester Cremers heeft zijn oordeel van „onzedelijkheid", aldus „Centrum", gebaseerd op een halve voorstelling. Hij heeft namelijk in de pauze de zaal verlaten en werd aldaar niet meer gezien. morgen het „een heel dramatische toe stand" te vinden. Bij het verbod zijn volgens hem buiten-artistieke normen gehanteerd, namelijk de openbare or de en goede zeden. Hij had gehoopt dat dit niet meer zou kunnen gebeu ren en verwacht, dat „het verbod een hele forse en landelijke nasleep zal hebben". Het wordt nu naar hij zegt een „historische voorstelling" op een andere manier dan „Centrum" bedoel de te brengen. Het Stichtingsbestuur staat achter het besluit om de voor stelling van vanavond niet te laten doorgaan. De zakelijke leider van de Toneel groep, Menso Carpentier Alting, vond het ingrijpen „heel merkwaardig". De zaal heeft naar hij zegt gisteren ge reageerd „zonder hoorbare gêne". Regisseur Hagen Müller Stahl heeft het stuk op dezelfde manier in Berlijn uitgebracht. Overigens wordt er in de voorstel ling niets veranderd. Het verbod geldt, aldus de heer Alting, alleen voor Haar lem. Hij vindt het optreden van de burgemeester getuigen van gebrek aan historisch inzicht. Het betrof een historische reconstructie. In de tijd van Plautus was een dergelijke voorstel ling de gewoonste zaak van de wereld. (Voor een recensie van „De smoes haan" zie pagina 9) ilWMMMIIIItRWIMMIWIIIIIUMMIfllMMMMMMWWMWWIWWMWIfWIWfWIIIWIWWIIWWIIIWIMIIMIIWMWfMMyWWIIIIMMMyill Auguste Comte: Handhaving van de bestaande orde is in feite een ongezonde dwang, omdat de menselijke beschaving door eigen impulsen wordt voortgedreven en niets blijvend bevat dan haar zin tot ver andering. LAGOS, (Reuter) De Nigeriaan- se federale regering heeft meegedeeld dat zij accoord gaat met de voedsel- vluchten van het internationale Rode Kruis naar Biafra. Het Rode Kruis kan als „noodmaatregel" van donder dag af tien dagen lang voedsel over vliegen van Fernando Poo naar de landingshaan te Uli-Ihiala in Biafra. De regeling is getroffen na een on derhoud met de Rode-Kruisafgevaar- digde dr. August Lindt. De vluchten kunnen overdag, tussen acht uur in de ochtend en vijf uur 's mid dags worden gedaan. Zij zullen echter niet voldoende zijn, er zal bovendien voed sel over land moeten worden aangevoerd, aldus de verklaring. Het internationale Rode Kruis zal daarom „onmiddellijk zijn invloed aanwenden en maatregelen ne men" om dat mogelijk te maken over de land-corridor ten zuiden van Enoegoe naar Awgoe of over andere corridors waartoe is overeengekomen. De Rode Kruis-vliegtuigen zullen geen gewapend escorte hebben. Dr. Lindt heeft volgens de federale verklaring generaal Gowon verzekerd dat het Rode Kruis zal meewerken. De landingsbaan van Uli-Ihiala ligt ten noordwesten van Owerrin. Van deze baan zal onder strikt gecontroleerde voorwaar den worden gebruik gemaakt. De autoriteiten in Lagos hebben ver klaard dat intussen de hulpverlening in de door federale troepen bezette gebieden da delijk zal worden versneld. Twee trans portvliegtuigen zullen achthonderd ton voedsel overbrengen naar Enoegoe en Calabar, vijfhonderd ton zal per spoor naar Oerkpo worden gebracht voor verde re distributie. Het aantal transportauto's WASHINGTON/AUSTIN Texas) (Reu ter) President Johnson hoopt nog steeds besprekingen met de Sovjet-Unie te beginnen over controle op en beper king van de strategische kernwapens on danks de toestand in Oost-Europa, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. Volgens Johnsons woordvoerder, George Christi an, houdt de inlichtingendienst de presi dent op de hoogte van de binnengekomen berichten. Christian wilde niet ingaan op berich ten volgens welke de vrees van de Ame rikaanse regering voor een Russische in vasie in Roemenië iets zou zijn afgeno- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mand en Haarlem 2 Uit het binnenland .2, 7, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 4, 3, 6 Kennemer Kruimels6 Kunst9 Radi o en tv9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Haar Journaal 11 Aangestipt 11 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs15 Sport 11 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Overwegend droog weer met op klaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. men. Amerikaanse functionarissen in Washington zeiden voor het ogenblik te vreden te zijn met Russische verzekerin gen dat geruchten over een dergelijke in vasie ongegrond zijn. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken, Robert McCloskey, bevestigde dat de Russische ambassadeur Dobrynin zaterdag tegen minister Rusk de geruch ten ongegrond had genoemd. Joeri Joekov, politiek medewerker van het Russische partijorgaan Pravda, heeft heftig een bericht uit Amerikaanse bron tegengesproken, volgens hetwelk er een Russisch-Amerikaanse verklaring zou zijn ten aanzien van de verdeling van de we reld tussen de Sovjet-Unie en de Verenig de Staten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De politie zoekt sinds tien dagen naar een 39-jarige Amster dammer, die met vijf jonge kinderen van zijn minnares naar België is vertrokken en zich onderweg op verschillende plaat sen van de kinderen heeft ontdaan. Hij zette er in de buurt van Antwerpen drie uit de auto, liet er gisteren één los in Dordrecht en vanmorgen om kwart voor twaalf vond de Rotterdamse politie het laatste kind in de Maasstad. De eerste drie kinderen hadden een brief bij zich waarin stond dat de ouders niet langer in staat waren de kinderen te onderhouden en het verzoek werd ge daan hen door te zenden naar de Raad voor de Kinderbescherming in Amster dam. NIEKERK. De 16-jarige M. Bouw man uit Niekerk (Gr.) is gisteravond door elektrische stroom gedood. De jongen was bij een landbouwer be zig met het lossen van zakken aardappe len, die via een transportband naar de opslagplaats werden overgebracht. Bij het verzetten van de transportband raakte de elektrische kabel klem, waardoor de transporteur onder spanning kwam te staan. In een artikel van Joekov, dat door ra dio-Moskou is aangehaald, schrijft de commentator van de Pravda, dat de New York Times" het „leugenachtige" bericht heeft gelanceerd, dat de Sovjet- Unie vooraf Washington heeft ingelicht over „het besluit, dringend hulp te ver lenen aan de Tsjechoslowaakse bevol king" en van de V.S. de verzekering heeft gekregen dat Washington niet zou reageren op het Russische optreden te gen Tsjecho-Slowakije. Joekov zegt, dat dit „verzinsel" nog is „aangedikt" door de persdienst van de Westduitse socialistische partij, „die zelfs nog zei, dat er een gemeenschappelijke Russisch-Amerikaanse verklaring over de verdeling van de wereld tussen de Sov jet-Unie en de V.S. is geweest". Joekov schrijft dan: „Deze laster over een heimelijke Russisch-Amerikaanse verstandhouding en de verdeling van de wereld is woord voor woord in Peking herhaald door Tsjoe en Lai". van het Rode Kruis zal met dertig stuks tot in totaal vijftig worden opgevoerd. Er zijn nu 106 personeelsleden van het Rode Kruis, onder wie zestien dokters en vijf endertig verpleegsters. Het Rode Kruis beschikt momenteel over vijf vliegtuigen, een Zwitsers en vier Skandinavische, die klaar staan om de ongeveer 3.500 ton voorraden van het Spaanse eiland Fernando Poo naar Bia fra te vervoeren. De komende dagen komt er een zesde vliegtuig bij van het Nederlandsche Roode Kruis. De lucht vloot kan in de tien dagen waarvoor ver lof is gegeven ongeveer 2.400 ton maxi maal vervoeren, wanneer elke vlucht twee en een half uur duurt. Het Rode Kruis hoopt dat de termijn met nog eens tien dagen kan worden verlengd. Verwacht wordt dat over zee een aanvullende voor raad van vijfduizend ton zeer spoedig zal aankomen. Het eenzame Zwitserse DC-6-transport- toestel, dat in de nacht op Biafra vliegt, zal gaan landen op Obilagoe. Het is niet bekend of deze vluchten zullen worden voortgezet wanneer donderdag de andere vliegtuigen in actie komen. UTRECHT En gekantelde tankwa gen heeft van vannacht twee uur af tot vanmorgen omstreeks twaalf uur één rij baan van de Rijksweg Utrecht-Arnhem bij Maarsbergen versperd. De tankwagen van de Nederlandse Weg- tank Maatschappij uit Uithoorn kwam vannacht uit de richting Arnhem. Hij was ongeladen. De chauffeur, de 31-jarige P. M. Pouw uit Mijdrecht, wilde een si garet opsteken, maar deze viel op de grond. Bij het oprapen verloor de chauf feur de macht over het stuur. De tank wagen raakte in de berm en kantelde. Vanmorgen is men met twee takelwa gens urenlang bezig geweest het gevaar te, dat 8000 liter teer kan bevatten, over eind te zetten. Het drukke verkeer op deze weg werd door de politie over één rijbaan geleid. Vanochtend heeft personeel van Martins Air Charter de laatste hand gelegd aan het wit-rode schilder werk van de aan het Rode Kruis verkochte DC- 7. Het toestel gaat voedsel naar Biafra vliegen. DEN HAAG. Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake het minimum loon zijn gisteren bij minister Roolvink niet minder dan elf amendementen op tafel gelegd, waarvan vier van de rege ringspartijen. Een belangrijk amendement kwam van mr. Th. J. A. M. van Lier van de PvdA die het het minimum loon met een groter percentage wil zien opgetrokken dan de gewone lonen. De heer Van Lier heeft bezwaar tegen een koppeling aan de stij ging of daling van lonen en prijzen, de zgn. gemengde index, die Roolvink voorstelt. Verder was er een pleidooi van mej. Van Leeuwen van AR om de maat schapsvissers uit te zonderen. Hierin werd zij door alle sprekers bijgevallen. Van daag antwoordt de minister. SOFIA (AFP). Volgens niet-officiële I in Sofia ontvangen berichten is dinsdag avond een vliegtuig met ongeveer hon derd toeristen uit de DDR nabij Burgas, een Bulgaarse stad aan de Zwarte Zee, I neergestort. Hoewel over het lot van de inzittenden I officieel niets bekend is, zouden allen om het leven zijn gekomen. Het toestel was een Iljoesjin-18, die door de Bulgaarse maatschappij „Bulair" was gehuurd. (Van onze correspondent) DEN HAAG Op de voorgestelde huur- I belasting voor de woningwetwoningen moet vrijstelling mogelijk zijn, vindt mi nister Schut (Volkshuisvesting). Van wie het inkomen in twee jaar aanzienlijk is teruggelopen, zal de huurbelasting vol gens het lagere inkomen worden gehe- Vroeger dan andere jaren is de Dinkel buiten zijn oevers getreden. Zondag morgen werd in de Duitse dorpen aan de Twentse grens reeds vooralarm gegeven via luidsprekerwa gens. Deze foto toont de Lutte bij Olden zaal. Doordat de rivier afvalstoffen van de Duitse in dustrie meevoert zul len de weilanden de eerste maanden niet meer te gebruiken zijn. ADVERTENTIES Eethoeken in eiken hout. Stoelen met massieve zadel zitting of gestoffeerd in kunstleer of S'°vanaf 59,50 Bijpassende tuimel- tafeis m 4% vanaf ƒ127,50 Eethoeken die dege lijk zijn en die de gezellig oud-hol- landse sfeer geven in uw kamer. Kom eens kijken bij meubelen Sedert 1049 900 1 HAARLEM Minister Schut is met deze nota van wijziging op het wetsontwerp tegemoet gekomen aan bezwaren, vooral van ge pensioneerden. Wie in het jaar van de heffing tachtig percent of minder inko men heeft kan op verzoek achteraf ont heffing worden verleend. De datum van I inwerkingtreding is gesteld op 1 januari 1969. PRAAG (AP) De Tsjechoslowaakse vice-premier Ota Sik, de grote man ach ter de Tsjechoslowaakse voorgestelde plannen voor nauwere economische ban den met het Westen, is afgetreden, zo heeft radio-Praag gemeld. Sik bevindt zich reeds sedert de Rus sische invasie van zijn land, twee we ken geleden, in de Joegoslavische hoofd stad Belgrado. Radio-Praag meldde dat president Ludvik Svoboda het ontslag heeft aanvaard. Sik was een der grote stuwkrachten achter de beweging, die in januari dit jaar een einde maakte aan het bewind van ex-president en ex-par tijleider Antonin Novotny. (Van onze correspondent) LEIDEN Op 12 september zal het openbaar gesprek van minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen met de studenten worden hervat, hetzij in Leiden, hetzij in Amsterdam. Op 19 juni begon dit gesprek in één van de jaarbeursgebouwen in Utrecht. Het kreeg een ontijdig einde doordat er een rookbom ontplofte. Het gesprek zal nu voornamelijk be trekking hebben op democratisering van het wetenschappelijk onderwijs en de studentenvoorzieningen, onderwerpen die de vorige maal niet meer ter sprake kon den komen. Gespreksleider zal ditmaal zijn de voorzitter van de Raad van Vijftig van de Nederlandse Studentenraad, de heer J. K. Wiebenga. Het hangt van de voor keur van de minister en van de beschik bare zaal af in welke van de twee univer siteitssteden het debat zal worden gehou den. Het openbaar karakter is gehand haafd, ondanks de ordeverstoring die vorige maal roet in het eten gooide. ADVERTENTIES Velserenderlaan 3 Santpoort - t/o Ruïne Telef. 0 2560-8012 Kleding voor de vrouw van morgen. GIERSTRAAT 77 HAARLEM Zie pagina

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1