VAN DAG TOT DAG McCarthy niet kandidaat Sovjet-Unie oefent druk uit Tsarapkin op Bonn bracht eisen over aan Kurt Kiesinger Mijnramp in Japan Kinderen werden mishandeld in Braziliaans weeshuis 't zit in SANOVITE ARMEN VOORAL GETROFFEN IN IRAN s l^olrocrft) commentaar op actuele zaken Onderzoek naar corruptie in West-Duitsland in een „Pillen-priesters krijgen steun Mortiervuur van Vietcong op Nha Trang Vitaliteit! Levenskracht! Dodental moeilijk te schatten Dodental Transplantatie in Sao Paulo Arabische liga is bang voor Duitse hulp aan Israel amm Vijftien doden in Turkije na aardbeving „SILLVAGNEN" WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 3 Annulering „München Tekenen kernverdrag Aanval op Hajek Besprekingen A siel Eet dagelijks enkele Sanovietjes. Heerlijk met alle beleg- Dodental Busreis Svenska Restaurangen Geen geld De gesprekken op verschillend niveau over de loonontwikkelingen en de daar mee verband houdende regeringsmaatre gelen beloven interessante aspecten, waarbij de voornaamste zekerheden zul len moeten worden geleverd door de we tenschappelijk geschoolde analisten, de economen en sociologen. Voor niet-weten- schappelijke betrokkenen is het al heel moeilijk zich een definitief oordeel te vor men over het probleem van economische welvaart en loonpolitiek, zodat zowel Ka merleden als vakbondsbestuurders en werkgeversgedelegeerden elkander zullen moeten proberen te vinden op het gebied van de wetenschappelijke iheorie, om iets zinnigs te kunnen inbrengen bij de on derhandelingen met de minister. Deze laatste heeft intussen zowel de berichten over een verheugende groei van de economische resultaten gedurende het afgelopen half jaar voor'kennisgeving aangenomen, evenals de optimistische commentaren van de kant der vakbonden over de mogelijkheden van verdere loon stijgingen. De aanmaning tot voorzichtig heid van de kant der werkgevers was voor dit kabinet en deze minister van Sociale Zaken enigszins overbodig, want in de thans lopende regeringsperiode heeft zich van die zijde nooit een onstui migheid gedemonstreerd op het gebied van de loonsverhogingen, integendeel. De economie staat erom bekend dat zij een golfslag vertoont, die goede en min der goede perioden elkander regelmatig doet afwisselen. Als het goed gaat, kan het mettertijd ook wel weer eens slecht gaan dat is een soort plattelandswijs heid die geen wetenschappelijk onderzoek nodig heeft. Dit axioma moeten vakbonds bestuurders evengoed kennen als minis ters. Het is daarom ook niet te verwach ten dat de werknemersorganisaties uit gunstige halfjaarscijfers voor de binnen- en buitenlandse handel zullen conclude ren dat de lonen meteen fiks omhoog moeten. Wel kan men met hen meegaan als zij pleiten voor een „welvaartsstij ging", die gebaseerd is op de overweging dat de minst betaalden in een gunstige conjunctuur moeten profiteren van een verbetering der inkomensverhouding. Een optrekking der minimumlonen op basis van de loonindex zou de laagstbe taalden onmiddellijk doen profiteren van een reële stijging van de welvaart, die vertaald moet worden als een gunstiger verhouding tussen lonen en prijzen. Een prijsindex of een gemengde index (zoals minister Roolvink wil invoeren) zou voor de trekkers van minimumlonen betekenen dat niet de reële welvaart, maar vooral de duurtefactor bepalend zou zijn voor een eventuele optrekking van het mini mumloon. De verhouding tussen het gemiddelde loon en het minimumloon aanmerkelijk verbeteren is als uitkomst van het Ka merdebat van gisteren de wens van de meerderheid der parlementsleden, zodat de minister opnieuw aan de bestudering van een hanteerbare methode daartoe zal moeten, terwijl hij zal moeten afstap pen van zijn uitgangspunt dat de laagst betaalden tevreden moeten zijn met een soort van duurtetoeslag, zonder deel te hebben aan een verruiming van de af stand tussen inkomens en prijsniveau een verruiming die de werkelijke maat staf is van het begrip „welvaart", dat door alle produktie- en handelscijfers bij elkaar nooit volledig kan worden aange duid EWWWWWWWWWVWWVWWWWWW*n»WWVWVt Wvwwvwvvwwwvwwifwvwwvwwwwwwwvwwwwww WASHINGTON (AP). Senator Euge ne McCarthy heeft in Washington op nieuw gezegd dat hij geen kandidaat wil worden van een vierde partij om tot president te worden gekozen. McCarthy verklaarde dit een week na dat hij op de democratische conventie in de strijd om de nominatie door vice-pre sident Hubert Humphrey werd verslagen. McCarthy zei tevens niet te zullen deel nemen aan pogingen om een vierde partij te organiseren. BONN (DPA) De openbare aanklager in Koblenz is een onderzoek begonnen naar een geval van corruptie bij de bouw van een tegen kernaanvallen beveiligde bun ker voor de Westduitse regering in het Eifelgebergte. De 45-jarige ir. Erwin Fischer, die als hoofdingenieur bij de spoorwegen bij de bouw betrokken was, zou in totaal driehonderdduizend mark aan steekpenningen van aannemers hebben aangenomen. Een van de belangrijkste overwegingen in het samengestelde rapport van de lan delijke werkgroep „staatsrecht" van D'66 is ongetwijfeld, dat het parlement tegen over de regering een onafhankelijke hou ding moet kunnen aannemen. Of de me thode van een gekozen minister-president daartoe de enig juiste is, valt te betwij felen, maar deze methode zou wél een eind kunnen maken aan de ongewenste toestand dat ministers-president en mi nisters partijgangers blijven, die ieder r zich in het kabinet de wil van hun partijen zitten te vertolken en daardoor niet aan een homogeen, handzaam en werkbaar regeringsbeleid toekomen. De homogeniteit van een programma, dat uitgevoerd wordt door een team van ministers die elk voor zich als voorstan ders van dat programma zijn toegetre den tot het kabinet, is een waarborg voor een doeltreffend beleid waarmee snel tot zaken kan worden gekomen. De controle van het parlement op dit beleid zou veel minder een formaliteit worden, maar werkelijk en onafhankelijk worden uitge oefend in overeenstemming met de keuze van de stembus. De kiezers zouden daar door een beslissender invloed kunnen krij gen op de grote lijnen van het beleid iets wat bij de huidige methode een voudig uitgesloten is. Aan de andere kant staan de nade len: de kiezer geeft een vierjarig man daat en een groter zelfstandigheid van uitvoering aan één man, die in die pe riode zowel slachtoffer van eigen falen als van een invloedrijk parlement kan worden zonder dat de kiezer daaraan iets kan veranderen. Want het door D'66 voorgestelde stelsel gaat gepaard met i sterke vermindering van het aan tal fracties in de Kamer, zodat alleen de grootste partijen iets te zeggen heb ben. D'66 mikt met deze staatkundige wij ziging duidelijk op het ontstaan van grote concentraties, waarin zij zelf als ver nieuwingsgroepering behouden blijft. En aangezien de voorgestelde veranderingen het stelsel alleen tot stand kunnen komen met medewerking van de be staande partijen, is voor haar de vraag van belang hoe zij uit 'deze vicieuze en kel zal kunnen loskomen. Vooralsnog is die vraag niet te beantwoorden. Misschien dat het grote congres aan het einde van dit jaar dat antwoord opbrengt, maar vooralsnog is ook in de kring van de partij zelf niets te bespeuren dat die verwachting rechtvaardigt. LONDEN (DPA). Een pas opgerich te zich onafhankelijk noemende organisa tie zal Britse rooms-katholieke geestelij ken, die vanwege het pauselijk verbod van „de pil" hun ambt willen neerleggen steun verlenen bij omscholing voor an dere taken. De organisatie staat onder auspiciën van de protestantse Lady Asquith en drie rooms-katholieken. onder wie een arts en een lid van het Lagerhuis. In een verklaring zeggen zij dat hun minstens elf priesters bekend zijn die op een of andere wijze zijn geschorst in ver band met hun verzet tegen de pauselij ke uitspraak, terwijl tachtig andere rooms katholieke geestelijken hebben laten we ten dat zij het niet met de jongste ency cliek eens zijn. Velen van hen twijfelen nog of zl] priester wensen te blijven, aldus de ini tiatiefnemers. BONN, (AP) De Sovjet-Unie heeft zware druk op West-Duitsland uitgeoefend af te zien van pogingen om vrienden te winnen onder de Oost-europese landen, zo is in welin gelichte kringen in Bonn vernomen. De eis zou zijn overgebracht door de Russische ambassadeur in Bonn Semjon Tsarapkin, die maandag ne gentig minuten heeft gesproken met kanselier Kiesinger. Tsarapkin zou Kiesinger hebben ge zegd zijn Oosteuropese politiek radi caal te herzien en de pogingen te sta ken om een wig te drijven tussen de landen van het Warschau-pact. Tsarapkin zou Kiesinger een aide me moirs hebben gegeven, waarin Moskou de volgende eisen zou stellen: Erkenning van de bestaande grenzen in Europa. Erkenning van het Oostduitse regime van Walter Ulbricht. Aanvaarding van West-Berlijn als „spe- oiale politieke eenheid", die niet tot West- Duitsland behoort. De onmiddellijke toetreding van Bonn tot het internationale non-proliferatiever drag. Volledige nietigverklaring door Bonn van het verdrag van München van 1938 krachtens welk het Tsjechoslowaakse Su- detenland bij Duitsland is gekomen. Moskou zou er tevens bij Bonn op heb ben aangedrongen de „revanchistische en neo-nazistische" elementen in de Bonds republiek weg te werken. Officiële zegslieden hebben geweigerd commentaar te geven op het overleg tussen Tsarapkin en Kiesinger. Het Russische regeringsorgaan Izvestia heeft een felle aanval gedaan op de Tsje choslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Jiri Hajek, die er van wordt be schuldigd gepoogd te hebben de buiten landse politiek van zijn land te wijzigen door toenadering te zoeken tot het westen en in het bijzonder tot de Bondsrepubliek. Voorts wordt hem verweten gestreefd te hebben naar hervatting van de diplomatie ke betrekkingen met Israel. Izvestia schrijft dat Hajek onder de nazi-bezetting „onderdanige brieven aan de Gestapo heeft gestuurd om zijn huid t.e redden". hun visa afliepen. Drie van hen waren verbonden aan het instituut voor biologie en experimentele genetica in Praag. De Tsjechoslowaakse minister van Open bare Werken, Jozef Trokan, die zich met twee oollega's in Belgrado bevond toen zijn land werd overrompeld, is naar Praag te ruggekeerd. Vrije Tsjechoslowaakse radiozenders meldden dinsdagavond dat een Tsjecho slowaakse delegatie in de komende dagen naar Moskou zal reizen voor economische besprekingen. Naar verwachting zal wor den gesproken over een lening voor mo dernisering van de Tsjechoslowaakse in dustrie en over compensatie voor de scha de die als gevolg van de inval van de troe pen van het Pact van Warschau is geleden TOKIO (AP) Bij een instorting in een kolenmijn in Yubari zijn drie mijn werkers om het leven gekomen. Vijf ande ren worden nog vermist. Yubari ligt op Hokkaido, het grootste eiland van Japan Een groep kinderen uit het weeshuis in Rio de Janeiro wacht op transport naar het ziekenhuis. Hun lichamen zijn geteisterd door mishandelingen en verzwakt door ondervoeding. Vijf Tsjechoslowaakse geleerden, die in Tokio aan wetenschappelijke congressen hebben deelgenomen, hebben in de Ver enigde Staten politiek asiel gekregen, zo heeft de politie in de Japanse hoofdstad dinsdag meegedeeld. Allen zijn eind vorige maand naar de VS vertrokken, voordat SAIGON (Reuter). De Vietcong heeft vandaag de kustplaats Nha Trang, die tot nu toe als een van de veiligste steden van Zuid-Vietnam werd beschouwd, met mortieren bestookt. Onder de burgers vie len één dode en 20 gewonden. Dertien militairen werden gewond. Gisteravond werden negentien burgers gewond bij een granaatontploffing in een koffiehuis in het centrum van Saigon. De zelfde avond is door een man op een mo torfiets een granaat geworpen naar het Amerikaanse bureau voor Internationale Ontwikkeling in Saigon, daarbij werden twee mensen gedood en vier gewond. Bij een aanval op een Amerikaans kon vooi in de omgeving van de stad Tay Ninh, 90 kilometer ten noordwesten van Saigon, sneuvelde één Amerikaan. RIO DE JANEIRO (Reuter). Drie duizend mensen hebben gedreigd de eige naar van een particulier weeshuis bij Rio de Janeiro te zullen lynchen omdat hij en pAUL0 Brazi]iê (AP) Een zijn vrouw kinderen hebben mishandeld. chirurgisch team heeft het hart, de pan- ADVERTENTIE TOKIO (AP De politie heeft een in val gedaan in het gebouwencomplex van de Nihon-universiteit in het centrum van Tokio, waar 132 linkse studenten werden gearresteerd, die zich daar drie maanden geleden hadden verschanst. De studenten verweerden zich tegen de inval met stenen, flessen en stoelen. In het gevecht werden 23 personen (waarbij twintig agenten) gewond. (Van onze speciale verslaggever) MASHAD Na de twee zware aardbevingen van het afgelopen weekeinde zijn in het rampgebied van Noordoost Iran tot nu toe nog vijftig lichtere schokken gevoeld. Slechts enkele uren na onze aankomst in het dorre, verlaten rampgebied, voelden wij de aarde al twee keer onder onze voeten beven. Omdat er niet veel meer te verwoesten viel bleef de scha de beperkt. Een enkele nog overeind staande muur stortte in onder een rook van stof in de blakerende zon. De bevolking is angstig. Niemand weet wanneer de aarde tot rust zal komen. Zijn de schokken van gisteren in Rus sisch Armenië en in Noord-west-Turkije de voorboden van heftiger bevingen of vormen zij het einde van een reeks die in Iran begon? Over het aantal doden in Iran lopen de schattingen nog steeds sterk uiteen Volgens de „Rode Leeuw" het Rode Kruis in Iran ligt het aantal nog steeds in de buurt van de dertien- a vijftiendui zend en de hulporganisatie, die alleen af gaat op de gevonden lijken, acht de schat tingen van twintigduizend, welke door de internationale persbureaus worden gege ven, nog te hoog. Pas als de vermisten worden meegeteld kan blijken of het do dencijfer inderdaad in de buurt van de twintigduizend komt. Om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen, is de berging van lijken vrijwel stopgezet en heeft men het zoeken opgegeven. Gezien de slechte sani taire omstandigheden acht men het te ge vaarlijk om nu nog, bij een temperatuur van veertig graden, de lijken te voor schijn te halen die een zoete penetrante geur verspreiden en die het verblijf in de getroffen plaatsen voor bewoners en bezoe ker tot een hel maakt. De ruim duizend kilometer, die Teheran scheiden van het centrum van het ramp gebied. moesten wij per bus afleggen, om dat de militaire luchtbrug tussen de Iraanse hoofdstad en het gebied nog niet functioneerde. Zevenentwintig uur lang reed de volgeladen bus in een grote hit te langs de rand van de „Dasht Kavir"- woestijn. In de bus zaten voornamelijk onzekere familieleden van de bewoners van het ge troffen gebied. De huilende vrouwen in de traditionele doeken, die hen geheel be dekken en alleen de ogen vrijlaten, huil den onophoudelijk uit angst voor het lot dat hun naasten kon zijn overkomen. De mannen staarden voor zich uit, de ellebo gen op de knieën, terwijl zij hun handen knisperend langs hun stoppelbaarden wre- ven. Naarmate wij dichter bij ons doel kwa men, manifesteerden de gevolgen van de aardbeving zich steeds duidelijker. Eerst enkele ingestorte muren, later huizen in puin en uiteindelijk de dorpen die eens op die plaats moesten hebben gestaan. Veel geld bezitten de bewoners van deze streek niet. Zij leven voornamelijk van een wei nig landbouw, houden een paar magere koeien en ezels, verbouwen wat graan, De meest getroffen plaatsen in Iran zijn: Ferdows: 10.000 inwoners, 1500 doden 500 gewonden, zwaar beschadigd, Kakhk: 6500 inwoners, 400 doden en 600 gewonden, plaats geheel ver- dlJÜ 6W671 Khezri: 2500 inwoners. 400 doden, geen gewonden, zwaarbeschadigd, Beinabad: 1300 inwoners, 1000 doden. 200 gewonden, dorp verdwenen, Galskh: 1000 inwoners, 700 doden, 100 gewonden, zwaar beschadigd en Dasht Biyaz: 3500 inwoners, 3000 doden, geen gewonden, zwaar bescha digd. De vrouw van de eigenaar is aangehou den, naar de man wordt gezocht. Er zijn 47 kinderen in het tehuis, allen onder de twaalf jaar. Volgens de politie heeft een medisch onderzoek de verkla ringen van kinderen bevestigd, dat zij zijn blootgesteld aan uithongering, mis handeling en aanranding. De politie deed vorige week vrijdag een inval na een me dedeling van buren dat de radio hard speelde het was 's avonds laat en de kinderen carnavalsliederen zongen. Het bleek dat dit gebeurde om het gegil te overstemmen van een kind dat mishan deld werd. De politie vond een jongen van tien jaar die geketend op de vloer lag. Hij vertelde te zijn geslagen met een ketting en een bos sleutels. Vijf van de kinderen in de inrichting kregen een voorkeursbehandeling. Met hen werd reclame gemaakt om geld in te zamelen. De politie is begonnen in de tuin te zoeken naar de lijken van kinderen, die daar zouden zijn begraven. CAIRO (AP) De ministers van Bui tenlandse Zaken van de Arabische liga, die in Cairo 'n conferentie gehouden heb toestemming verleend aan de Arabische landen, die diplomatieke banden hebben met West-Duitsland, de aandacht van de regering in Bonn te vestigen op de „ernst van de Westduitse hulp aan Israel. De conferentie had daarvoor geluisterd naar een Syrisch memorandum over de Westduitse hulp aan Israel, die verleden jaar ongeveer veertig miljoen dollar zou hebben bedragen en dit jaar ongeveer 24 miljoen dollar. De conferentie droeg verscheidene Ara bische landen op „met Bonn in kontakt te treden en daarna de politieke commissie van de Arabische Liga op de hoogte te stellen' De Arabische landen zullen meer doen om de defensie van Jordanië te verster ken. De ministers hadden de keus tussen een Syrisch plan om Jordanië gemeenschappe lijk te steunen of de vrijheid voor elk Ara- Disch land dit individueel te doen. Na langdurige discussies is tot het laatste be- creas-klier en twee nieren in Sao Paulo overgeplant van één man op vier andere mensen, aldus zegslieden in het zieken huis Das Clinicas. Eén van de ontvangers van een nier is later gestorven. De andere nierpatiënt en de hartpatiënt maken het goed, maar de lijder aan de pancreasklier vertoont complicaties. ADVERTENTIE Weer iets nieuws uit Zweden Onze ijs-gekoelde trolley met zijn groot assortiment Zweedse haring rijdt voor U, tijdens lunch en diner. In ons café Plate-service. KENNEMERPLEIN 5 TELEFOON 16840 HAARLEM Eigen parkeerterrein. Neergeschoten. Het Chinese persbureau „Nieuw China" heeft gemeld dat twee Amerikaanse vliegtuigen zijn neerge schoten boven Laos tijdens luchtaanval len op het gebied Sam Neua, dat onder beheer van de communistische Pathet Lao staat. Verschijningsverbod. Aan de Zuidvietna- mese dagbladen „Saigon Moi" en ,Dong Nai' is een tijdelijk verschijningsver bod opgelegd. shitenr Koning Hoessein zal een lijst van I Oproep. Het Amerikaanse ministerie van de behoeften van zijn land opstellen en de *-—**■ J katoen en fruit. In de avonduren verdient het gehele gezin er wat bij door kleine ta pijtjes te weven en matten te vlechten. ZOALS altijd zijn het ook hier de armen die het zwaarst zijn getroffen, de mensen die geen geld hebben om een stevig huis te bouwen. Slechts het gebouw waaraan zij gezamenlijk hebben betaald, de mos kee, bleef in vele gevallen gespaard, omdat zij voor dit gebouw alles opzij had den gelegd om het zo stevig te bouwen dat het niet bij de eerste aardschokken net als de huizen zou instorten. De buitenwereld mag zich dan dagelijks afvragen of er een nieuw „record" voor Iran zal worden gevestigd met betrekking tot het aantal doden bij aardbevingsram pen in het land. voor ieder slachtoffer geldt slechts het persoonlijke leed dat niet in cijfers kan worden vastgelegd. leden van de Liga zullen hem zover hun mogelijkheden dit toelaten steunen. ISTANBOEL (AP) Ondanks aanvan kelijk somuere berichten van veel slacht offers en grote schade, blijken de gevol gen van een aardbeving gisteren in Tur kije minder ernstig te zijn dan werd aan genomen. Vijftien mensen zijn omgekomen en tweehonderd gewond. In de stad Bartin zijn negen doden geteld. 3 in nabijgelegen dorpjes en 3 in Amas- ra. Gevreesd wordt dat het dodencijfer zal stijgen. De „Rode Halve Maan" (Het Turkse Rode Kruis) heeft tweeduizend tenten naar het getroffen gebied gestuurd, alsme de voedsel, dekens en een veldkeuken. Het ministerie van Volksgezondheid heeft me dische voorraden, gezonden. Defensie heeft voor maand november tienduizend .jongens onder de wapens ge roepen het laagste aantal in ruim drie jaar. Actie-comité. Het Europese parlement heeft de oprichting bekendgemaakt van een actie-comité voor hulp aan de Tsje- cho-Slowaken. Het doel van het comité is de hulp op Europees niveau te coör dineren. Gevangenen vrij. Israel heeft het interna tionale Rode Kruis meegedeeld zestien „Arabische infiltranten" vrij te laten als gebaar van dank aan de Italiaanse regering voor haar inspanning voor de vrijlating van het gekaapte passagiers vliegtuig van de „El Al" en zijn be manning en passagiers. Bus in ravijn gestort. Tenminste zeven mensen zijn om het leven gekomen en 31 gewond, toen een passagiersbus over de kop sloeg en in een ravijn stortte bij het dorp Topilejo in Mexico. Met pijl en boog. In Dhanbad (India) heb ben tot twee rivaliserende vakbonden be horende mijnwerkers elkaar met speren en pijl en boog bestreden. Minstens twintig mensen werden gewond.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3