UST Regionale herkenningsdienst volgens de recherche nu reeds een groot succes Computer helpt bij oplossen van talloze misdrijven ZiEEUIWI UIISKER Gans STOMPE TOREN: RUSTIEK BEELD IN DE POLDER Simulatiespel om politiek inzicht te vergroten win 200 piek met een piekfijne foto Nabootsing van internationaal conflict PROEF MET POLITIËLE SAMENWERKING IN ZUID-LIMBURG Ook internationale samenwerking Balk superieur op de baan van Alkmaar Op zomercursus Volkshogeschool 7 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 Meer MAVO- avondscholen ür-TU*tfch »"ke TliiSrtlt 5" ««g*. ehu™ Grensverkeer Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties Fotoverzameling Statistiek WASAUTOMATEN Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuiden Telefoon 15705 Een beetje nutteloos en afwezig staat de Stompe toren, het middel eeuwse Spaarnwouder kerkje, in het wijde polderlandschap van Haarlem merliede, slechts zo nu en dan op gemerkt door Haarlemse zondags wandelaars of door amateur-archeo logen, die 'hun geluk op de historische grond rond de oude kerk willen beproeven. De omgeving admet de rust, die al eeuwen door niets verstoord is geworden. Zo nu en dan had er aan de voet van de toren een begrafenis plaats. Zo werd hier vorig jaar de oud-burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly ter aarde besteld. Is de Stompe to ren al eeuwen lang gelegen ver uit de buurt van de omliggende dorps kernen, uit oude kaarten blijkt, dm het zo'n 700 jaar geleden het mid delpunt vormde van het dom Spaarnwoude, dat in de loop der ja ren van zijn kerk is „weggewan deld". De twaalfde-eeuwse stoere toren werd in 1950 van de onder gang gered, toen hij door de ge meente Haarlemmerliede met steun van Rijksmonumentenzorg werd ge restaureerd. Een Heemsteeds echt paar hield zich inmiddels bezig met de resturatie van het kerkgedeeUe. In 1951 werd er een museum inge richt, waarin de oudheidkundige vondsten, die rond het kerkje loer den opgegraven, werden tentoonge steld. Later is de ruimte beschikbaar gesteld als schildersatelier.. Het ge hucht „De Stompe Toren" is opge nomen in het recreatieplan voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude, zodat het over een aantal jaren steeds meer bekendheid zal krijgen. Foto Articapress-Haarlem) ADVERTENTIE Dameskapsalon presenteert u de MIN/ VAGUE behandeling ter ondersteuning kapsels voor leugdige vanaf f 15. LANGE N1EUWSTRAAT 181 (aan dè nieuwe winkelgalerij bij Simon de Wit) IJmuiden - tel. 11166 Na 6 uur telefoon 13672. DEN HAAG Het aantal door het lijk bekostigde avondscholen voor MAVO zal, voor zover noodzakelijk en indien de fi nanciële middelen dit toelaten, geleidelijk worden vergroot, aldus heeft de staats secretaris van Onderwijs en Wetenschap pen, mr. J. H. Grosheide, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid C. F Kleisterlee (KVP) meegedeeld. (Van een speciale medewerker) HAARLEM „Zijn we als indivi- beter met de werkelijkheid in overeen stemming worden gebracht, waardoor het politieke gebeuren in een systematische samenhang kan worden begrepen. Van deze denkwijze die al in tal van wetenschappen is ingevoerd, de na tuurwetenschappen gebruiken haar allang en ook steeds meer de zogenoemde alfa wetenschappen gaan hiertoe over ver wacht dr. Boskma veel voor de ophelde ring van het vaak zo ondoorzichtige, troe- .hele gemanipuleer dat we internationale duen niet een speelbal in de handen politiek noemen. van de politici, die naar eigen wel- De opzet van de simulatie is als volgt: gevallen over ons en zonder ons be- ieder van de landen in bovengenoemd mo slissen Zouden we zelf de wereld del beschikt over een eigen regering par- slissen. zouaen we ze i lement en leger en moet ieder begrotings- niet veel beter kunnen besturen dan jaar» ongeveer 35 minuten uitma- de politici? Behartigen politici hun 'ken, door nationaal en internationaal eigen belangen of die van hun land? overleg, hoe ze het eigen inkomen zal ver- Hebben zij de internationale situatie delen en haar internationale positie be- ,J T-. palen. Elk van de landen heeft een eigen in de hand of lijkt dat maar zo Deze persagerd;schap dat zijn „eigen" visie op vragen, die misschien iedereen vage- c|e Spelontwikkeling geeft en deze op die lijk koestert, werden gesteld als in- manier beïnvloedt, leiding tot een politiek simulatiespel, waarin deelnemers hun eigen fantasie daaromtrent gestalte konden geven I agressieve houding tot ontwapening. In het raam van deze regels en uitgaande van eerder genoemd model wordt dan een „geschiedenis" gespeeld over tien denk beeldige begrotingsjaren. Iedere vorm van beleid is in deze simu latie mogelijk: van een oorlogzuchtige, en de bruikbaarheid van hun ideeën konden toetsen. De gelegenheid hiervoor werd gescha pen door de Volkshogeschool Bergen tij-1 De spelleiding had voor de goede gang dens haar twee weken durende zomercur- I van zaken enige prijsjes uitgeloofd, maar sus: „Naar de maatschappij van de een j gauw bleek uit het enthousiasme en en twintigste eeuw," opgezet in samen- concentratie van de meespelenden dat ze werking met de werkgroep 2000. De 32 hieraan deelnemende cursisten, de mees zich volkomen met hun rol hadden ge ïdentificeerd. De afwikkeling van deze ten van hen, studenten en mensen uit het simulatie gaf inderdaad een hereniging onderwijs, hebben een dezer dagen erva-1 van het verc)eelde land te zien, waarna j ■- de nu dne wereldmachten zich, na veel geharrewar om militaire machtsposities, op weg naar ontwapening en integratie begaven. Na afloop van de simulatie dis cussieerden cursisten en organisatie over ring kunnen opdoen in het politieke be drijf aan de hand van dit spel. waarin een internationale conflictsituatie werd uitgebeeld. Het uitgangspunt en de spelregels wer-de overeenkomsten van hef gespeelde en fnstituuf aan de Urn versite, t van Gmnin- doorleefde met de bestaande politieke si- gen, wiens medewerker dr. P. Boskma Q. simulatie-spel van internationale be- bereid was gevonden aan het geheel zijn e„ mJkt deel uit van de cursus tWee wereld- het staatsbestel in hun huidige en hun gezamenlijke meest 8ewenste ontwikkeling, aan de or- s 1 de komen. De Volkshogeschool Bergen met haar prachtige accomodatie „De Zandhoeve", machten hebben in een strijd tegen een derde deze overwonnen en hun invloedssfeer daar gevestigd. waardoor het land in tweeëri isgedeeld.m - het duingebied< doet zich met De hereniging van de beide delen die hun n staande )eergang alle inwoners om economische en historische dooër onderwerpen aan te boren redenen eisen, wordt door de beide su- te di die heef moeilijk in deze permachten verhinderd, omdat het her-1 intpnsitpit dnVor andprp onderwiisinstellin- enigde krachtige land een her: bedreiging zou kunnen vormen. wordpn opmaakt niet de problematiek van het na-oorlogse Duitsland? Het spelen van een dergelijke modelsituatie een simulatiespel heeft volgens dr. Boskma twee doeleinden: ten eerste dient het als leerproces voor de meespelenden die door creatief meedoen inzicht krijgen in de ze materie en ten tweede kan door voortdurende verfijnin gen en variaties aan het model dit steeds ADVERTENTIE (Van onze correspondent) HEERLEN De snelle ontmaskering, kort geleden van een aanrander in Valkenburg was een van de vele opmerkelijke successen van een politio nele samenwerking óp proef. Op 5 april dit jaar voerde men de zogenoemde herkenningsdienst van de Zuidlimburgse politie in, ondergebracht in het Heerlense politiebureau. Sindsdien wordt deze dienst beschouwd als een krachtig wapen in de strijd tegen de steeds groeiende misdaad, dat weke lijks nog in sterkte toeneemt. Het gaat om 18 rijkspolitiegroepen, 7 ge meentelijke politiekorpsen en de verkeersgroep van de rijkspolitie te Maas tricht, die een mazenvrij net heeft gevormd rond het gebied tussen Sus- teren en Eysden en Elsloo en Waubach. Al eerder zijn dankzij die samenwer king successen geboekt en konden op sporingsberichten vliegensvlug worden rondgestuurd of konden aan de justitie waardevolle gegevens worden doorge geven. Zo kon onlangs een reeks van 23 in braken in de hele oostelijke mijnstreek worden opgelost. Bij de verwerking van de gegevens over deze misdrijven van de tot dan ongrijpbare inbreker kwam naar voren, dat hij steeds gebruik maakte van een defecte glassnijder. Alle politie posten en -korpsen werden daarvan in kennis gesteld en de Schaesbergse poli tie vond bij een routinecontrole van auto's het gehavende inbrekerswerktuig en kon meteen de dader van die reeks misdrijven aanhouden en achter slot op bergen. Wekelijks wordt het geheugen van een centrale computer met 150 ponskaarten vol gegevens over misdrijven en grotere of kleinere boeven aangevuld. Het zal nog wel enige jaren duren eer hoofdin specteur drs. H. J. Heyboer en bureau chef T. P. C. Gerritsen en rechercheur Vonken de hele criminaliteit van Zuid- LimDurg hebben geregistreerd. Onmis kenbaar groeit men daar wel gestaag naar toe. Bij de opzet van de Heerlense herken ningsdienst is uitgegaan van een soortge lijke dienst van de politie in München. In de Verenigde Staten bestaan ten be hoeve van de opsporing van misdadigers veilig-gezekerde telefoonnetten tussen politiediensten en computers. Daar kun nen de speurders dag en nacht telefonisch iedere inlichting van de recherche-com puters aftappen. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad eer de al in 1964 ingestelde werk groep administratieve hulpmiddelen voor de recherche onder leiding van mr. ir. W. Folmer van het departement van justitie met de studie klaar was. De daadwerke lijke voorbereiding voor de vestiging van de Heerlense centrale heeft acht maan den geduurd. De voornaamste reden dat j-iimburg de eerste kostbare apparatuur binnen haar grenzen kreeg opgesteld was het steeds toenemende regionale karakter van de criminaliteit, dat nog versterkt ADVERTENTIE Orionwea 88 - IJMUIDEN Tel. 12232 wordt door tengevolge van vrijer grensverkeer internationale misdaad. Dat maakte een veel uitgebreider en uniforme registratie van de misdaad in heel ruime zin noodzakelijk .Het nog niet al te doorzichtige Nederlandse politie apparaat wordt bovendien tot intercom munaal samenwerken gedwongen door de grotere mobiliteit van de criminelen. Het zijn niet meer alleen de zware jongens die kriskras door het hele land, en inter nationaal aan het werk zijn, maar ook de lichtere vormen van criminaliteit krijgen een sterk mobiel karakter. „Wij zijn begonnen met het verwer ken van de bij de verschillende politie posten en -korpsen voorhanden zijnde kartoteken. Dat was een nogal tam ad ministratief werkje", zegt bureauchef Gerritsen, die ruim zestien jaar speur- derswerk in Heerlen erop heeft zitten. ,Maar allengs ben ik me hier weer re chercheur gaan voelen. Het is boeiend net deze hulpmiddelen collega's de wa pens in handen te geven om misdrijven te kunnen oplossen". Alle misdrijven worden in de Heer lense centrale geregistreerd. Van de categorie overtredingen alleen maar bede larij, landloperij en verboden wapen bezit. Ook van verdachte personen en bekende daders worden ponskaarten soms wel vijfgemaakt. Uniek in de Heerlense centrale is de fotoverzameling. Door een ozalid-procede worden de foto's op de (lichtgevoelige) achterzijde van de ponskaarten overgebracht. Alle politie posten beschikken over camera's om snel te kunnen fotograferen. Het registreren van verdachten op meer dan één aanwijzing maakt later ook sor tering op meer dan één gegeven moge lijk. Ook van de modus operandi' (de herkenbare wijze waarop een misdadiger zijn werk doet) worden de verschillende gegevens uiteengerafeld en op meerdere registratiekaarten vastgelegd. Ook tips van getuigen worden nauwkeurig in het mechanisch geheugen vastgelegd. „Alles wat tot oplossen van misdrijven kan leiden nu en in de toekomst leg gen we vast. Over enkele jaren kunnen we putten uit tienduizenden gegevens, door de apparatuur vliegensvlug gesor teerd en voor de speurders gereedgelegd zei de heer Gerritsen. De bezetting van de Heerlense politie is terecht een beetje trots op de geboekte successen. Door de affaire met de vier meisjes is het werk van de centrale in de openbaarheid gebracht. „Die meisjes zijn voor ons vaandeldragers geweest. Het publiek zal misschien daardoor wat meer van dit werk begrijpen", aldus re-1 chercheur Gerritsen. Hij is er ook wat trots op, dat binnen een half uur kon worden voldaan aan de opdracht van de Maastrichtse officier van justitie twintig foto's van een bepaalde verdachte in Maastricht te bezorgen. De apparatuur in de centrale kan driehon derd foto's met tekst voor een opspo ringsbericht per uur produceren. Het werk van de centrale is veelzijdig. Aan de politie in heel Limburg worden sta tistische gegevens over de criminaliteit verstrekt. Er wordt o.a. ook geregistreerd waar de misdaad plotseling opbloeit en waar dus extra politie-aandacht nodig is. De gegevens van de centrale kunnen ook veel bijdragen om misdaad te voor komen. Opsporingsberichten van ver miste personen worden vanuit de Heer lense centrale uitgezonden. Ook de Duitse Kripo en de Belgische B.O.B. kunnen van de centrale profijt trekken. Die samen werking is nog niet goed op dreef ge komen. De statistische gegevens over Zuid-Limburg hebben niets onrustbarends aan het licht gebracht. De vermogens delicten en het rijden onder invloed van sterke drank zijn het grootst in aantal. Opmerkelijk is het geringe aantal vuur- wapensbezitters nauwelijks vijf dat j tot nu toe geregistreerd is. Met de fameuze graf/kerkschenner heeft de centrale nog weinig werk gehad. Sinds de centrale in dienst is gesteld heeft de maniak in Zuid-Limburg weinig van zich laten horen of zien. Het is niet onn ogelijk, dat de ongetwijfeld schran dere zonderling beseft dat de Heerlense recherche-centrale langdurig opereren niet meer toestaat. Tot 15 september kunt u uw foto's (kleur of zwart-wit) in leveren voor de fotowedstrijd „ZELFPORTRET VAN VELSEN" 1a prijs ƒ200.-, 2e prijs 100.- Verder nog veel andere prijzen. Inlichtingen en folders verkrijg baar bij VVV, Marktplein en bij ADVERTENTIE I am - SAMUMI - WNW - ZAMKSft ki Marktplein - IJmuiden - Telefoon 14262 (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR De Badhoevedorper Klaas Balk heeft gisteravond tijdens de „populaires" op de Alkmaarse wielerbaan zowel de afvalrace als premiekoers over 10 km. gewonnen. Bij de nieuwelingen was de nationale sprintkampioen Gerrie Fens met drie triomfen heer en meester. In de afvalrace (13 deelnemers) bleef Balk na een fel betwiste sprint de meer dere van Wim Keizer (Westzaan). De Haarlemmer Wim Fiechter legde beslag op de derde plaats. Een klassementswed strijd leverde winst op voor de plaatse lijke favoriet Rob Duin met 11 punten. Tweede werd zijn 38-jarige stadgenoot Klaas Slot met 8 pnt. en derde Keizer met 7 pnt. In de premiekoers over veertig ronden sleepte Fiechter weliswaar de eer ste premie in de wacht, maar kwam na dien niet meer in het stuk voor. In de slotfase van de strijd wipte Balk met een snelle rush over de ontsnapte Sander Douma naar de triomf. De uitslag: 1. K. Balk, de 10 km. in 12.44; 2. H. v. d. Sloot, 3. A. Noors (beiden Den Helder), 4. W. Keizer, 5. J. Peetoom (Vijfhuizen). In de sprintfinale voor nieuwelingen won kampioen Gerrie Fens (Amsterdam) vrij gemakkelijk van Piet Weeteling (Half weg) en Gerrit Woudenberg (Alkmaar). Zijn tijd over de laatste 200 meter was 12,6 sec. Fens won nadien ook de afval- wedstrijd en premiekoers over 5 km. Bij de dames won Anneke Lute uit Castri- cum zowel de sprint (15,0 sec.) als de tijdrit over één baanronde in 18,0 sec. Beide keren werd Gré Donkers (Krom menie) tweede en Femke Sietsma (Ber gen) derde. innnnnffnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnrnnnrnr-nnnnnnnnnnnnnnnnnnnniwTnnfirnnrrnfflr-^r--n"-""""—-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7