Ertszuiger reikt tot zeventig meter diep JULIANA TWINTIG JAAR KONINGIN Ook het koningschap deed aan rebellie Photokina 1968: Juwelendiefstal in Rotterdam Nederlandse auto wordt te zwaar beladen 1 iiS DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 13 Nieuw tijdperk f Sr 'J y - 'sZ> NEDERLANDSE PRIMEUR Koningschap in de waagschaal Aanpassing Jos L. Lodewijks Weinig nieuws veel moois VMrZ'w////s,y/A ■^mrrw -w 'Méé, y/,, JS V ffl/A'Z&'M 7<y "//'3'y/y .y.ys/7 yy/SS/S., W -'A,//,, 7//,ï'y/ '/y,S„S /A /ti Rotterdam onthulde koningin Juliana dit jaar het standbeeld van haar moeder, koningin Wilhelmina een beeld van onverzettelijkheid. A LS persoonlijkheid staat deze vor- stin in geen enkel opzicht in de schaduw van haar moeder. Met ko ningin Wilhelmina ging onherroepe lijk een tijdperk, een stijl, een sfeer verloren die uniek en onkopieerbaar waren. Koningin Wilhelmina liet geen schaduw achter, zij liet een licht bran dende dat. haar dochter eerbiedig ver der droeg doch dat zijn stralen wierp op een ander decor, op een andere sa menleving met andere omstandigheden en verhoudingen. Voor Juliana was er geen oorlog, waarin zij de heldenrol kon spelen, die haar moeder onversaagd en rechtlij nig had vertolkt. De strijd van Juliana lag op andere gebieden dan slagvelden het was een strijd om als koningin en moeder overeind te blijven op een golvende bodem van snelle maatschap pelijke veranderingen in nationaal en internationaal opzicht. Het koningschap daalde neer uit de wolken, de onderdanen stegen omhoog op de ladder der mondigheid en er had een ontmoeting plaats die niet lou ter van volledig begrip voor elkander vervuld was. Het was een ontmoeting van evolutionair allure, waaraan zo wel vorstin als volk moesten wennen. De koninklijke persoonlijkheden had den hun geborgenheid in de mystiek verlaten, maar geen volledige gebor genheid tussen de gewone mensen ver kregen. Zij bleven leven op lus- senhoogte, waar hun levensvreugde en bewegingsvrijheid sterk worden be perkt door de kunstmatig aandoende verheerlijking, die als overblijfsel van de mystiek de dwepers blijft inspire ren. Toch is de grote ontdekking van deze eeuw, dat mensen altijd mensen zijn, dat er geen halfgoden bestaan en dat niet van mensen kan worden ge- eist dat zij zich als halfgoden gedragen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Marine Mining Division van de Amsterdamse Scheeps werf en Machinefabriek Verschure en Co, partner van de IHC Holland, heeft het ontwerp klaar voor 'n zeemijnbouwwerk- tuig, waarmee ertsen tot een diepte van ongeveer zeventig meter kunnen worden gewonnen. Een ander belangrijk voordeel van deze Nederlandse wereldprimeur is de onafhankelijkheid van de weersom standigheden. Het ontworpen werktuig kan op een betrekkelijk ruwe zee opere ren en dat voorkomt veel tijdverlies. Principe van het IHC-project is, dat het baggergedeelte is losgemaakt van de pon ton. De verbinding wordt gevormd door •en buis die uitmondt op een soort op de zeebodem rustende beweegbare voet, waarin aan de voorzijde de snij kop zit. Het losgewoelde zand, waarin Zich het •rts bevindt, wordt via de buis naar de ponton gepompt. Gummerbaggermolens en cutterzuigers hebben het nadeel dat ze aan een maxi male diepte zijn gebonden en dat ze bij vrij veel golfslag niet meer kunnen wer ken. Het door de Marine Mining Divi sion gepropageerde werktuig heeft deze nadelen niet. Ook wanneer de ponton schommelt kan het werk normaal door gaan. Opdrachtgevers heeft de IHC Hol land nog niet. Voor het nieuwe werktuig wordt vooral in de Verenigde Staten reclame gemaakt. ROTTERDAM. De Rotterdamse re cherche is een uitgebreide speuractie be gonnen naar vier nlannen en twee vrou wen, die er woensdag in zijn geslaagd uit de kluis van een juwelierszaak aan de Lijnbaan in de Maasstad een zwartleren portefeuille met 10 briljanten te stelen. Volgens de juwelier vertegenwoordigen de sieraden een waarde van 30.000 tot 35.000. De Rotterdamse recherche is ervan overtuigd dat de vier mannen en de twee vrouwen dezelfde zijn, die ongeveer vier weken geleden bij een Amsterdamse ju welier sieraden ter waarde van 150.000 ontvreemdden. De diefstal gebeurde terwijl de juwe lierszaak gewoon geopend was. Op een ogenblik dat zich geen publiek in de zaak bevond, kwamen de mannen en vrouwen de winkel binnen. Terwijl de verkoopsters druk bezig waren met deze klanten, moet volgens de politie, een van de mannen naar de openstaande kluis achter in de winkel zijn geglipt. ONINGIN Juliana heeft als vor- ^stin en moeder de gevolgen van deze ontwikkeling zeer persoonlijk on dervonden. Zij heeft beslissingen moe ten nemen op de troon zowel als in haar gezin van het kaliber waar mee koningin Wilhelmina nooit ge confronteerd is geworden. Beslissingen die op zeker ogenblik zelfs het koning schap in de waagschaal schenen te werpen en die nochtans genomen moesten worden omdat ze consequen ties waren van een vorstelijk ideaal, zoals dat in het binnenste van een mo derne, scherpzinnige en geïnspireerde vrouw op de troon gestalte moet heb ben gekregen. De maatschappij heeft haar eigen idealen over het koningschap. De hon ger naar democratisering, die epidemi sche vormen aannam, liet het koning schap niet ongemoeid. Rebellen ston den op, die de vrijmoedigheid en op rechtheid verder leken te drijven dan de eerbied voor het vorstenhuis scheen te gedogen. In een rebelse tijd moet echter een koningin soms ook rebel zijn. Men kan van koningin Ju liana getuigen dat zij nieuwe mense lijke rechten opeiste voor het konink lijk gezin. Rechten, die evenzeer een vorm van democratisering betekenden UTRECHT. De Nederlandse auto mobilist blijkt ontstellend weinig aan dacht te schenken aan de voorschriften van de fabrikant. Men heeft geen flauw benul van het maximaal toelaatbare totaalgewicht van het voertuig en dat is levensgevaarlijk. Vooral in de va- kantietijd worden de auto's zo zwaar beladen, dat er ellerlei technische man kementen ontstaan. Dit zegt de chef Wegenwacht, de heer A. J. M. Mosheu vel, in het officiële orgaan van de BOVAG. TWINTIG jaar geleden, in september 1948, huldigde het Neder landse volk Juliana als zijn nieuwe koningin, nadat het met wee moed en dankbaarheid afscheid genomen had van koningin Wil helmina. Prinses Juliana besteeg de troon, koningin Wilhelmina werd prinses en op dat ogenblik viel het scherm van een tijdperk, dat vol eind was. Nederland en Wilhelmina waren in moeilijke, ellendige jaren hech ter aaneengesmeed dan ooit een volk en een vorstin was overkomen. De Nederlandse oorlogsgeneratie kon het bijna niet vatten, dat een per soonlijkheid als koningin Wilhelmina voorgoed was teruggetreden uit de levende werkelijkheid van de Nederlandse samenleving. De verbon denheid tussen de vrouw op de troon en de mens in de straten was door de ervaringen in de oorlogsjaren zo volkomen natuurlijk, zo beproefd en geijkt geworden, dat op haar van toepassing scheen wat in de ge wijde huwelijksformule over eenheid in liefde wordt gezegd: „...één tot de dood ons scheiden zal". als die worden verkregen door rebel lie van onderop. Rebellie tegen dwingelandij kan ook door vorsten worden bedreven en als zodanig volkomen rechtmatig leiden tot een rechtvaardiger samenleving. Een koningin die voor haar kinderen het recht opeist, dat zij als gewone mensen hun levenspartner zelfstandig kiezen, rekent af met een dwingelan dij des volks die even anachronistisch is als de dwingelandij van een absoluut vorst tegenover zijn volk. Als vorsten uit de hemel neerdalen en mensen worden, moeten zij menselijke rech ten hebben. Blijven zweven op de tus- senhoogte is een onwaarachtige toe stand, die zowel voor een vorst als yoor een volk onwaardig is. Democra tisering, vermenselijking, demystifica tie, ontgoddelijking of secularisering, men kan het noemen zoals men wil, maar het koningschap heeft gedurende de twintig jaren van Juliana's regering veel verloren en veel gewonnen, waar door het moderner en niet minder aan vaardbaar is geworden. Nochtans was het niet de dood, die Nederland scheidde van zijn koningin het was de onverbiddelijkheid van de ouderdom, die de eens zo strijdlus tige, onvermoeide koningin dwong de teugels uit handen te geven. Eenzaam, ofschoon niet alleen, sleet een bejaar de vrouw haar leven in rust en con templatie, terwijl haar dochter ge plaatst was op de moeilijke post die de erfopvolging deze dochter had toege wezen. Dat is nu twintig jaar geleden. Prin ses Wilhelmina is dood, verstild tot een legende voor hen die haar niet hebben gekend en tot een dierbare herinnering voor degenen, die met haar in de eerste helft van deze eeuw hadden doorleefd. Koningin Juliana heeft al twintig Troonredes uitgesproken, waarin de samenvatting te lezen staat van wat de regering in al deze jaren heeft be kommerd of verheugd. Terwijl „de re gering" de onpersoonlijkheid van gaande en komende premiers en mi nisters draagt, is koningin Juliana die twintig jaren onveranderlijk de spil gebleven waaromheen zich het politie ke en maatschappelijke leven van Ne derland heeft afgespeeld. \X/lE zou willen betogen dat dit het einde van het koningschap inluidt, speelt de profeet zonder daartoe ge wijd te zijn. Hij weet niet en nie mand weet of in toekomstige tij den een koningschap niet onvermin derd de bindende kracht zal kunnen opbrengen die in het verleden tijden heeft gehad. Hij weet al evenmin waartoe een zich veranderend, aan-, passend koningschap zal kunnen lei den met betrekking tot het heil van een nationale samenleving. Men kan het koningschap in bepaalde vorm ver ouderd noemen maar men kan niet met enig recht betogen dat het geen mogelijkheden in zich bergt om die veroudering te ontgaan. Evenmin als men een boom of een berg verouderd kan noemen, omdat zij uit voorbije tijden stammen en in de grijze oud heid zijn gevormd, evenmin is een ele mentair koninklijk gezag ontoepasse lijk op alles wat onze moderne samen leving belooft en aankondigt. Het gaat er slechts om, wat men on der „elementair koninklijk" verstaat. „Elementair menselijk" zal het in ieder geval moeten zijn, en nog véél meer. Maar 20 jaar Juliana Regina hebben in ieder geval bewezen dat de over grote meerderheid van ons volk met onverflauwde toewijding haar koningin heeft gevolgd door de dalen en over de toppen van een roerige tijd, waarin niemand geheel en al zichzelf is ge bleven. Koningin Juliana, in weinig opzichten gelijkend op haar moeder, heeft 't ko ningschap in Nederland een eigen in houd gegeven en in haar uitingen van zeer persoonlijk karakter ervan getuigd dat zij tijdperk én koningschap als een eenheid ziet, waarin vorstin en volk el kander blijven ontmoeten in de reali teit. Een realistische koningin in een rea listische ontwikkeling, waarin het ge donder klinkt van ineenstortende ta boes en de bliksemflitsen van nieuwe ideeën velen schokken, maar waarin vooral de koningin zelf geen splinter prijsgeeft van haar plicht en haar ideaal. Alleen in dat opzicht al zullen vele andere rebellen zich aan haar kunnen spiegelen, om te erkennen dat een waarlijk mens zich, op welke post ook, altijd in een tijdeigen waarde kan doen gelden, als hij slechts zijn volle kracht geeft aan het ideaal dat hij zich heeft gesteld. De Deutsche Presse Agentur komt naar de Photokina met een complete installatie voor het radiografisch ontvangen en uitzenden van persfoto's. Koningin Juliana legt op 6 septem ber 1948 de eed af in de Nieuw» Kerk. op de Dam in Amsterdam. (Van onze redacteur voor fotografie) DEN HAAG Met 644 exposanten uit 22 landen (waaronder 16 firma's uit Ne derland) opent op 28 september in Keu len de tiende Photokina haar poorten voor handel, industrie en liefhebbers. Deze vakbeurs der lichtbeeldkunst is sinds haar oprichting in 1950 uitgegroeid tot de grootste en belangrijkste foto- en filmmanifestatie ter wereld, maar noch tans wordt er op fototechnisch gebied weinig spectaculair nieuws verwacht. DE PHOTOKINA markeert onder meer de groei van de welvaart in West-Euro pa, waar nu welhaast ieder gezin een camera heeft. De wereldomzetten stij gen nog steeds, de Japanse fotoindustrie schijnt sinds 1963 iets terug te vallen, maar de Duitsers hebben niet de foto-he gemonie kunnen heroveren. Vele andere landen zijn nu ernstige concurrenten voor kwaliteits-produkten in deze branche geworden en zij alle tonen in Keulen volledig hun assortiment. NEDERLAND is een bijzonder goede klant van de Duitse industrie. Het staat, met een import van 63 miljoen D.M. (1967) op de vierde plaats van de Duit se uitvoerranglijst, maar levert ook zelf (1968) voor 22 miljoen aan foto-artikelen san de Bondsrepubliek, dat is 2% maal zoveel als in 1966. Nederland staat daar- mee op de zesde plaats als leverancier van fotografische produkten. Naast het beursgëdeelte zijn er twintig foto-tentoonstellingen en andere manifes taties in de Keulse jaarbeurshallen inge richt, waaronder enkele wereldprimeurs. Karl Pawek maakte een nieuwe univer sele tentoonstelling op het thema „De Vrouw" waarvoor topfotografen uit vele landen (waaronder Nederland) het mate riaal leverden. Een andere unieke expo sitie is de internationale jeugdfotowed strijd „De rechten van de mens", terwijl de grote fotoshow „De camera als getui ge", pronkstuk van Expo 67 in Montreal, in Keulen zijn Europese tournee begint. Voorts is er o.m. een vakatelier te zien met befaamde Europese fotografen als demonstrateurs en een complete „net- work"-studio van het persbureau DPA voor de radiografische verspreiding van persfoto's in volle actie. Nederland leverde in 1966 bijna een kwart van het aantal buitenlandse bezoe kers op de Photokina, ofwel 3 pet. van het totale bezoek van 200.000 mensen. Men neemt aan dat er ditmaal minstens 8000 uit ons land een dag of langer gaan rondkijken. NIEUW IS de verdeling van de beurs in amateur- en vakapparatuur met dien overeenkomstige personeelsbezetting in de stands, zodat kopers en kijkers elkaar niet in de weg lopen. De Photokina is voor het publiek geopend op zaterdag 28 en zondag 29 september, alsmede van 3- 6 oktober van 9-18 uur. De tussenliggen de dagen zijn gereserveerd voor inkopers.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13