WETENSCHAP WIL MEER WETEN OVER VOSSEN Russisch optreden ramp voor beweging Internationale communisme door de invasie geschokt De uitweg STRIJD TEGEN DE HONDSDOLHEID Nenni nam scherp stelling MINI OF MAXI? Executie voor de camera Geheime brief ging vooraf aan de encycliek Eda-leider houdt Nederlandse DC-7 naar Biafra vijf jaar Almelose meisjes tikken voor het Haagse parket Het heeft vier wielen en het rijdt DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 15 Wig Volgens de Times Herziening der ideologieën Ramp Inquisitie School journalistiek nu „op volle sterkte" (Van onze correspondent) het meest gevaar, omdat het als een wig I in de besmette streek België en Duits- ARNHEM Reintje de Vos is ge- land) steekt strikt. Sinds kort lopen heel wat van Direct nadat in 1962 in ons land de ge- .I n I vreesde ziekte werd aangetroffen, wer- deze slimme beesjes op de Hoge e- 1 rjen krachtige maatregelen genomen, luwe rond met een halband om hun I Maar toch verloren nog vijf mensen het nek, waaraan een zendertje is beves- leven, nadat zij gebeten waren, tigd. Wetenschapsmensen willen na-1 Als iemand door een besmet dier is ge- beten moet hu direct ingespoten worden. meli]k nagaan hoe de vossen zien pre- Alg ,je sympt0^en van des2iekte zich open- cies gedragen en om hier achter te baren is het al te laat. komen is een groot wetenschappelijk Vossen zijn de overbrengers van de ziekte. Derhalve worden ze of afgescho ten of met klemmen gevangen. Om dat te stimuleren kent ons land een premie stelsel. Dr. Van Haaften vreest niet dat de vossen volkomen worden uitgeroeid, omdat het onmogelijk is alle dieren op deze wijze te vangen. Momenteel is men bezig de levenswij ze van de vos te onderzoeken. Daaruit zouden andere bestrijdingsmethoden kun nen worden ontwikkeld. Rond de bron van de hondsdolheid zij nog tal van raad- onderzoek op touw gezet. Het onderzoek kan straks ongetwijfeld nuttige gegevens verstrekken, die ge bruikt kunnen worden in de strijd tegen de gevreesde scabies, in de volksmond beter bekend als „hondsdolheid". De laatste jaren is deze ziekte opgerukt naar het westen en het noorden van Europa, waardoor een concentratie van deze be smettelijke ziekte rond ons land is ont staan. Men zal zich nog kunnen herinneren dat slechts enkele jaren de hondsdolheid in ons land werd gesignaleerd Volgens deskundigen bestaat er thans evenwel weinig gevaar dat de ziekte ook weer binnen onze grenzen zal opdoemen, maar voorkomen is nu eenmaal beter dan ge nezen. Dr. J. van Haaften van het Instituut voor Biologisch Onderzoek in Arnhem (ITBON) zegt: „Het gevaar dat de ziekte de grens over komt bestaat natuurlijk wel, maar vorig jaar was dat gevaar groter. In Duitsland worden nu veel meer maatregelen geno men om de ziekte te bestrijden. Maar er is weinig van te zeggen. Ze kan zowel «f- als toenemen." Ietwat geruststellen der is de mening van dr. C. Vermeulen, die is verbonden aan het ministerie van Volksgezondheid. Hij ziet voor ons land geen direct gevaar. (Van onze correspondent) ROME Toen in de ochtend van 21 augustus de Russische ambassadeur aan de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Medici (geen gemakkelijk heer) de „vreedzame hulpverlening door het rode leger" kwam mededelen, heeft Me dici in zeer sterke woorden van zijn af schuw getuigd. Belangrijker is nog het besluit van de hoogbejaarde Nenni om te rug te komen op zijn voornemen niet naar het internationaal socialistische con gres in Kopenhagen te gaan. Hij begaf er zich integendeel onmiddellijk heen om daar, als één der meest invloedrijke so cialistische leiders ter wereld, zijn me ning te zeggen. Het was ook Nenni, die bij de discus- Door een zendertje aan de hals van een ?;os te binden hopen biologen meer te weten te komen over de gedragingen van dit slimme dier. seis. Zo zou het best kunnen zijn dat de oorzaak van de ziekte bij bepaalde prooi dieren van de vos zit. Er was onlangs in Kaapstad een mo deshow voor nodig om het dringende probleem aan de kaak te stellen waarvoor de mode de kleintjes heeft gesteld. De maxi-rok (rechts) stelt het jongetje nog in staat aan zijn moeders rok te hangen maar de jon geman rechts heeft het hiermee ver re van gemakkelijk. Moeders mini rok heeft hem zijn houvast ontno- Het gevolg van het feit dat de honds dolheid zich naar Noord, West en Zuid- Europa verspreidde is dat zij thans in grote delen van West-Duitsland, Tsjecho- Slowakije, Frankrijk, België en Luxem burg heerst. Alleen Nederland is op dit punt ongeschonden. Zuid-Limburg loopt PORT HARCOURT NIGERIA (AP) Een Nigeriaans federaal vuurpeloton heeft een Nigeriaanse luitenant doodge schoten die was veroordeeld wegens het neerschieten van een ongewapende jonge Biafraan. De luitenant was gearresteerd na te zijn geïdentificeerd door camera- mannen van de Britse TV. Deze hadden het doodschieten van de Biafraan, wiens handen op de rug gebonden waren, ge filmd. De scène was later op de Britse TV vertoond voor miljoenen verbijsterde Britten. Cameramannen en fotografen hebben gisteren allerlei trucs uitgehaald om de executie van de luitenant te filmen. Het bevel tot vuren werd opgehouden totdat een cameraman een nieuwe batterij voor zijn camera had gekregen. LONDEN Voordat de omstreden en cycliek „Humanae Vitae" over de ge- boortenregeling verscheen zou het Vati- caan een geheime brief hebben verzon den naar de rk leiders in de wereld, die ten doel had de volledige gehoorzaamheid ten aanzien van het pauselijke verbod te verzekeren. Volgens het Britse blad Times, dat dit meldt, verwierp de brief al bij voorbaat de onafhankelijke positie die sommige kerkelijke leiders tegenover het vraagstuk hebben ingenomen. De Times drukte woensdag een vertaling af van de brief, die afkomstig zou zijn van kardinaal Ci- cognani. sie in de commissie voor Buitenlandse zaken van het parlement het duidelijkst heeft gezegd hoe men deze zaak moet zien. Weinigen kennen het communisme beter dan juist Nenni. Hij zei onder andere: ,Wat Moskou niet aanvaardt, niet kan aanvaarden, is de „ketterij" der vrijheid van de mens. Dat werd twaalf jaar gele den niet aanvaard in Hongarije de op stand in Hongarije had in Italië de defi nitieve breuk tussen socialististen en com munisten ten gevolge) en het wordt nu niet aanvaard in Praag, omdat het dan morgen in Warschau en in Oost-Berlijn zou moeten worden aanvaard en dan zou leiden tot een totale ontwrichting van het gehele systeem, niet wat de sociale leer stellingen over de vorm van eigendom en bezit betreft, maar wat de politieke en menselijke inhoud van het systeem be treft. „We zullen moeten afwachten", aldus Nenni, of die comunistische partijen, die de invasie hebben veroordeeld, in hun critiek bij machte zullen blijken van de feiten door te dringen tot de oorzaken. Hun houding bewijst, dat tien jaar van internationale ontspanning en herziening der ideologieën vrucht hebben gedragen Dit brengt mee, dat trots alles de poli tiek van tastende samenwerking tussen staten, en blokken van staten, op voor zichtige wijze moet worden voortgezet De discussie over de herziening der ideo logieën wordt heel belangrijk. Het ge beurde in Tsjechoslowakije moet niet zo zeer de betrekkingen tussen het Oosten en het Westen beïnvloeden dan wel de betrekkingen tussen enerzijds de regerin gen anderzijds de verschillende commu nistische partijen en verder de betrekkin gen tussen de verschillende op het marxisme gebaseerde partijen en gioe- pen, op het nationale en op het inter nationale vlak". Dat de onbesuisde daad van Moskou een ware ramp betekent voor het com munisme, voor de communistische inter nationale, voelt men waarschijnlijk ner gens sterker dan juist in Italië, waar ruim een vierde der bevolking commu nist is. Hier immers is voor het eerst de gedachte onder woorden gebracht, dat het communisme „zich moest hoeden voor een opgedrongen uiterlijke eenvormigheid en diende te beseffen, dat de eenheid ge vestigd moet worden op en gehandhaafd in de verscheidenheid en de volle autono mie der afzonderlijke landen". Deze woorden schreef de grootste theo reticus, die het communisme in de laat ste dertig, veertig jaar heeft gekend, Pal- miro Togliatti. Men kan ze lezen in zijn laatste geschrift, het „Pro memorie inzake vraagstukken der arbeidsbeweging en over haar eenheid", door hem opgsteld weinige dagen voor zijn dood in Jalta. met het doel Moskou tot voorzichtigheid te manen bij het samenroepen van een internationaal congres van alle commu nistische partijen om China te veroor delen. Italiaan terdege wist welk een ontstel lende gevolgen voor het geestesleven van zijn land de inquisitie heeft gehad, een vrijer men mag gerust zeggen een pro testants communisme ontstaan, waar bij „de leer" dezelfde blijft maar de uitleg zich aanpast aan geografische eco nomische, historische omstandigheden, de nationale weg tot het socialisme". Togliatti was een te belangrijk man in de communistische internationale, waar van hij jarenlang in Moskou de algeme ne secretaris is geweest, dan dat de Rus sische leiders hem konden verloochenen. Bovendien ontwikkelde hij die leer kort het twintigste partijcongres, toen Kroesjtjev de gruweldaden van Stalin en daarmee het gevaar, verbonden aan per- soonsvergoding, juist aan de kaak had ge steld. De ideeën van Togliatti drongen ge leidelijk ook in andere landen door, hoe wel Moskou ze nooit heeft gebillijkt. Het door ons aangehaalde „pro memorie' is in Rusland niet gepubliceerd. Het heeft zelfs moeite gekost de tekst ervan naar Italië over te brengen, ook al waren de daarin uitgezette ideeën voor de Italiaan se communisten niet nieuw. Ongetwijfeld zijn ook de Tsjechen beïnvloed door de opvattingen van Togliatti. Wat Dubcek voor ogen staat, is een „nationale weg tot het socialisme". (Van onze correspondent) SCHIPHOL Vanaf het vliegveld van Martin Air Charter is woensdag de DC-7 opgestegen, die zal worden ingezet in de voedselluchtbrug naar Biafra. De bemanning, zes vrijwilligers van MAC, heeft zich voor enkele maanden be schikbaar gesteld. De vrijwilligers wor den aangevuld met grondwerktuigkundi- Sen. Het toestel heeft gisteren circa acht ton aan voedsel en medicamenten meegeno men. Het participeren in de luchtbrug gaat het Nederlandsche Roode Kruis cir ca 600.000 gulden kosten, ongeveer een vierde gedeelte van het bedrag waarover het door de landeljjke actie de beschik king heeft gekregen. Een gedeelte van het geld zit reeds geïnvesteerd in de voedselzending van juli (500 ton melk poeder) en in de installatie van medi sche en chirurgische teams in federaal Nigeria en Biafra. Wanneer men goed begrijpt, dat ideolo gieën voor onze tijd soms dezelfde bete kenis hebben als de godsdienst in vroe ger eeuwen dan wordt de hele zaak veel duidelijker. In Moskou zweert men bij een „katholiek" (wereldomvattend bete kent dit woord) communisme met een „paus" (Stalin, Breznjev of wie dan ook) die ervoor moet waken, dat geen enkel schaap van de „rechte weg" afwijkt en zodra dit gebeurt zijn toevlucht neemt tot de inquisitie en de boosdoener be straft. In Italië kon, juist omdat Togliatti als ATHENE (Reuter). Het Griekse mi litaire hooggerechtshof heeft de voor malige pro-communistische afgevaar digde Kyrkos wederom tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens samen zwering om de sociale orde omver te wer pen. In eerste aanleg was hij eind no vember tot deze straf veroordeeld. Kyr kos, een 42-jarige journalist en afgevaar digde van de linkse Eda, werd direct bij de militaire staatsgreep in april van vorig jaar in hechtenis genomen. Hij zag in een antiekwm- keltje een porseleinen bordje, waarin een tafereel van de slag bij Waterloo was vastge bakken en hij herkende het onmiddellijk als één van de reeks, die op de sierlijst van de gemetselde schouw in het huis van zijn grootmoeder had gestaan: twaalf bordjes in Mechels Mauve, die de hoogtepunten van Napoleons loopbaan uitbeeldden. Op hetzelfde ogenblik kwa men alle herinneringen aan die periode van zijn leven compleet terug, als een stuk van een keten dat heel ge bleven was. De schouw, don ker en geheimzinnig in een hoek van de grote woonkeu ken de plattebuiskaehel met het glimmend gewreven onderstuk, waarop je heerlijk je kousevoeten kon warmen het mahoniehouten hoek kastje, zwart van ouderdom, waarvan een der laden altijd gesloten bleef omdat daarin de jachtpatronen van de over leden grootvader werden be waard. En grootmoeder, on noemelijk oud, onnoemelijk autoritair, gekleed in een on noemelijk aantal rokken, eeuwig voortlevend op een stel heilige principes en re gerend in een kleine burcht vol onaantastbaarheden. Maar zo eeuwig als ze leek was ze toch niet, want op een be paald moment was ze ge storven. Als kleine jongen was hij altijd vervuld geweest van gemengde gevoelens, als hij het huis van zijn grootmoeder betrad. Hij was nooit bang voor haar, maar ook nooit vrijpostig of blij in haar tegenwoordigheid. Het huis boezemde hem dezelfde soort ontzag in als de oude vrouw, zodat hij beschroomd en eer biedig werd zodra hij over de drempel kwam. Soms bracht hij een paar van zijn ontelbare zomer- vakantieweken door m het huis van zijn grootmoeder, ondanks het feit dat hij er zich bijna als een gevangene voelde. Hij was er omringd door Dingen Die Niet Moch ten Worden Aangeraakt, snuisterijen, terracotta beeld jes, relikwieën van groot vader, koperen miniaturen, dode bloemen onder glazen stolpen, de piano, de bordjes op de schouw uit Napoleons tijd. Hij leefde er onder een streng regime van stiptheid en orde. En toch dacht hij terug aan die weken als aan perio den van geluk. Natuurlijk herinnerde hij zich ook zeer stellig de muis. In het tafereel van grootmoe ders mystieke interieur vorm de zij vrijwel het enige leven de element dat hem dertig jaren was bijgebleven. Al het andere was roerloos, glanzend gewreven, onraakbaar en on vergankelijk dood, maar de muis herinnerde hij zich bijna nog beter dan de persoon van zijn grootmoeder. Zijn grootmoeder zat sla pend op haar stoel bij de schouw, met haar zwartbe- kousde voeten op de glim mende rotonde van de kachel Haar kin was op haar borst gezakt en haar bril rustte roe keloos op het uiterste puntje van haar neus. Zo sliep zij iedere middag na het et,en en zij eiste van hem dat hij roer loos op een stoel tegenover haar zou zitten, slapend of niet slapend naar hij verkoos, maar bewegingloos in rust. Half onder de kachel ge schoven stonden de pantoffels van grootmoeder, met de neu zen verscholen maar zelfs in hun gedeeltelijke zichtbaar heid volkomen afgietsels van grootmoeders plompe, be- knobbelde voeten. Toen kwam de muis. Plotseling zag hij naar op het tapijtje voor de kast. Zij bewoog zich* niet schichtig, maar volkomen gerust en kalm. Nu en dan verhief zij zich op haar achterpootjes en draaide haar kopje in alle richtingen, alsof zij wilde roe pen: „Is er niemand thuis?" Zij trippelde doelloos wat heen en weer, kennelijk over tuigd van het feit dat er nie mand in de kamer was die haar zou kunnen bedreigen. De jongen wist hoe groot moeder over muizen dacht. Zij verafschuwde alles wat niet tot de glanzende inventaris behoorde. Zij haatte een stof je laat staan een muis. In de familie ging het verhaal, dat grootmoeder vaak een muis tussen duim en wijsvin ger had doodgeknepen. Er werden méér staaltjes van haar stoerheid en rotsachtig heid verteld, maar dat van die muizen had de jongen al tijd met afgrijzen vervuld. Terwijl de muis in spelende trant de kachel naderde, zat de jongen in toenemende angst te hopen dat grootmoe der zou blijven doorslapen. Hij durfde zich niet te be wegen om de muis te ver jagen en hield zelfs zijn adem in, tot hij bijna stikte. De muis verkeerde in een volkomen ontspannen, jolige stemming. Zij snuffelde aan de stoelpoten en het aanrecht kastje, verhief zich voortdu rend op haar achterste en verkende haar wereldje met het air van een toeriste. Eén ogenblik bekroop de jongen de afschuwelijke ver wachting dat de muis zich langs een stoelpoot omhoog zou werken in de onbegrens de landschappen van groot moeders rokken. De gevolgen daarvan zouden bi.ina onvoor stelbaar zijn geweest. Maar het schrandere diertje gaf dit voornemen op en begaf zich op onderzoek in de linker pantoffel die halverwege on der de kachel uitstak. Op dat moment werd groot moeder wakker. Zij slaakte een luide zucht, schoof haar bril op de juiste plaats en nam haar voeten van de kachelrotonde. De jongen zag hoe de muis hevig schrok en als de bliksem diep in de pantoffel verdween. Grootmoeder stond op, greep tot steun de koperen richel die langs de plattebuis kaehel was aangebracht en schoof met één voet de pan toffels onder de kachel van daan. De jongen had het vreselijk benauwd. Het tafe reel van de kleine muis, in de donkere diepte vermorzeld door een plompe voet, maak te hem bijna misselijk van af schuw. Roerloos keek hij toe, hoe eerst de rechter en daarna de linker voet van grootmoeder met een resolute beweging in de pluche pan toffel werd gewrongen. Er gebeurde echter niets, want nu pas zag de jongen dat in de linker pantoffel op de plaats van de grote teen een gat zat. Zijn opluchting was er een van de soort die een mens zijn leven lang niet meer vergeet (Van onze correspondent) ALMELO. Maandag is in Almelo zonder enige ophef een experiment van start gegaan, dat landelijk als een novum beschouwd mag worden. In een houten gebouwtje naast het Paleis van Justitie regonnen vijf typistes en een sectie-chef met administratieve werkzaamheden voor het parket van de officier van Justitie .n Den Haag. De dienst ressorteert onder de Almelose officier van Justitie. Hij wordt deze maand uitgebreid met nog vijf typistes. Dagelijks zullen administra tieve bescheiden van Den Haag naar Al melo gebracht worden. Deze werkwijze is het gevolg van het schrijnende tekort aan typistes voor vrij eenvoudige administratieve werkzaamhe den in Den Haag en omgeving. Op de oproep voor typistes bij het Al melose parket kwamen niet minder dan 140 sollicitaties binnen, vaak van ervaren en geschoolde krachten. WASHINGTON. (DPA) Het ziet er uit als een auto, maar het heeft e en twee ton zware bepantsering en een gla zen dak dat sterker is dan dat van een er uit als een auto. maar het heeft een Phantom"-straa!bommenwerper. Het is bestand tegen kogels van middel zwaar kaliber en verscheidene tegelijker tijd gegooide molotovcocktails en kost bij na twee miljoen gulden. Dat is de nieuwe auto van president Johnson, die bij de fa briek gereed staat. De auto moest in tweeën worden ge zaagd om er een tussenstuk in te zetten, zodat de president en zijn gasten een me ter meer ruimte hebben voor hun benen. Zelfs met lekke banden haalt het rijden de fort nog een snelheid van 80 kilometer. Bij de bouw van de presidentiële limou sine is voorts rekening gehouden met twee liefhebberijen van Johnson, telefo neren en televisiekijken. Er zijn een ge heime telefoon en drie televisietoestellen in aangebracht in verband met Johnsons voorliefde om meer dan één programma tegelijkertijd te zien. Tot nu toe rijdt de Amerikaanse presi dent in de auto waarin President Kenne dy werd doodgeschoten. Deze auto werd na de moord gepantserd. UTRECHT. In het nieuwe cursusjaar 1968-1969 draait de school voor de jouna- .istiek in Utrecht voor het eerst op volle sterkte. Het derde cursusjaar is dinsdag begonnen. Dat betekende voor 98 „nieuw komers" de eerste kennismaking met de Utrechtse school. Volgend jaar hopen 68 derdejaars leerlingen als eerste afgestu deerde journalisten in Nederland de school te kunnen verlaten. Voor de 56 tweedejaars ligt dat eind doel in een verder verschiet. De capaci teit van de school voor de journalistiek was op rond 225 leerlingen berekend. Er zijn er thans 222 geregisteerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15